«ÜS. fut SjftST® sa de bewering van generaal Mitchell, den di recteur van het legervliegwezen, dat in de toekomst legervliegtuigen in staat zouden zijn volledig af te rekenen ook met de sterk ste slagschepen. VEREENIGDE STATEN. Vrouwendlenstpllcht Vrouwen te Bnooklyn, het volkrijkste stadsgedeelte van igrooter New-York, hebben zich. met een verzoek gericht tot het Con gres' om te verkrijgen, dat ongehuwde vrou wen, die niet op een of andere manier werk zaam zijn, en ook gehuwde dames zonder kinderen, die niets te doen hebben, aan een zekeren dienstplicht zullen worden onder worpen en worden te werk gesteld bij vrou wen die veel kinderen hebben om deze ge durende drie dagen te helpen in de huis houding. Ontvangen die vrouwen met groote gezinnen geen zoodanige hulp dan zullen zij het gezin niet de zorg en den welstand kun nen verzekeren die vóór den oorlog, toen alle levensbenoodigdheden zooveel goedkooper waren, konden worden gewijd. De vrouwen met veel kinderen (hieronder te verstaan drie of meer kinderen) doen zoo redeneeren de stelsters van het verzoekschrift, haar plicht tegenover de gemeenschap. Andere vrouwen, die zich daaraan onttrekken door opzettelijke gezinsbeperking, moeten dus door gedwongen dienstverrichting in de hui zen waar veel kinderen zijn, de gemeenschap op andere wijze dienen. In de Amerikaansche groote steden is gezinsbeperking zeer alge meen. Het aantal gezinnen met slechts één bezoeker was. Men antwoordde hem: „De horlogemaker, die de klokken komt opwin den." „De horlogemaker?" vroeg Theunis. „Hoe dat? Windt dan niet iedere ambtenaar zelf zijn klok op?" „Neen, daarvoor is een horlogemaker, die bij alle ministeries de ron de doet'a De minister, die er van houdt de zaken tot aan de kern te benaderen, zette zijn on derzoek voort. Hij vernam dat deze horloge maker voor elke klok, die hij opwond, jaar lijks 20 fr. kreeg. Toen informeerde de mi nister van financiën hoeveel klokken er op het ministerie van financiën waren. 110, werd hem gezegd. De minister vermenigvuldigde: 110 X 20 fr. 2200 fr., en daar er 12 mi nisteries zijn, maakt dit alles bij elkaar 12 X 2200 frs. 26.400 fra dat is dus het jaar- lijksch traotemenit van dezen klokkenHopwin- der. Zelfs de secretarissen-generaal der depar tementen, die aan het hoofd van de geheele administratieve herarchie staan, worden min der rijkelijk beloond dan deze klokkenop- winder. Edoch, deze functie behoort thans weer tot het verleden; op verzoek van minister Theunis en „om de uitgaven te verminderen" is er besloten, dat voortaan op elke afdee- ling een der ambtenaren belast zal worden met het opwinden van de klok. OEKRAJINE. Volgens het blad Nowo Slowo heeft het hoofd van de Oekraïenscbe Sowjet-regeering odr. Rakomskl een besluit uitgevaardigd, kind dat dan meestal opgroeit tot een be-waarbij alle einkel kerkelijk gesloten huwelij- ken nietig verklaard worden en waarbij voor de geheele Oekraïne de verplichte lijkver branding ingevoerd wordt. Alle kloosters dorven neuswijs individu is zeer talrijk en neemt naar verhouding snel toe. Mede hebben de indiensters van het zoekschrift er op aangedrongen, dat aan' de I worden opgeheven en de kloosterlingen wor- gezinnen met drie of meer kinderen groote den verwezen naar het volks-oommissariaat faciliteiten zullen worden verleend op on- voor "werkloozen. derwijsgebied. LUCHTVAART. De doodstraf voor Inbrekers. Meer dan eens hebben wij al melding ge- maakt van de toenemende onveiligheid in de Ver. Staten. Men wil nu de inbrekers en roo- vers wat 'krachtiger gaan aanpakken. De maximum straf krijgen zij den laatsten tijd meestal toch reeds, maar men wil juist dat maximum wat gaan opvoeren. In verschei dene staten zijn reeds wetten in voorberei ding om in bepaalde gevallen ook levens lange gevangenisstraf of de doodstraf te kun- i men opleggen. Naar de Engelsche draadlooze dienst meldt, heeft de Napiermaatschappij een nieu wen motor voor vliegtuigen ontworpen van 1000 paardekrachten. Twee hiervan zullen De militaire luchtvaartdienst. De N. Ct. meldt, dat een samensmelting van de militaire luchtvaartdiensten, n.1. die van de marine en het leger hier te lande, voorloopig niet te verwachten is. Het zal zeker wel April worden, voor definitief in dien geest een besluit zal worden genomen. ITALIË. Relletjes. Te Triest hebben, naar men aan de N. Rott. Ct. meldt, do communisten mot geweld bezit genomen van do drukkerij dor socialistische Lavatore. De socialisten hebben daarop het werk neergelegd in de stad. Te Florence is opnieuw hard gevochten tusschen nationalisten en socialisten. De na- tionalisten bestormden het redactdegebouw van de socialistische La Difesa. Zij staken het gebouw in brand. Het brandde geheel af. Ook te Rome hebben botsingen plaats ge had tussdhen politie en studenten, die naar aanleiding van do gebeurtenissen van Mo dena en Florence een betoogdng hielden. DUITSCHLAND. 'Bij de behandeling van de begrooting in den Rijksraad heeft de regeeringsvertegen- woordiger meegedeeld dat het tekort over 1920 door aanvullingscredieten tot 79 mil- liard, en het totaalbedrag van de leveringen ter uitvoering van het vredesverdrag tot meer dan 42 milliard is gestegen. De loopen- de kosten voor de geallieerde Rijnland-com missie, die op 20 millioen waren geraamd, hebben het schrikbarende bedrag van 115 millioen bereikt Ongeluksvogels. Twee agenten in burgerkleeren versohe nen in den nacht van Zaterdag op Zondag in een club in het Westen van Berlijn, om na te gaan of daar de bepalingen op het hazard-spel werden overtreden. Daar zij niet wisten dat de club voor dien avond vergun ning' had ontvangen, met enkele verorde ningen de hand te lichten, trokken zij plot seling hun revolvers en verklaarden alle aan wezigen gearresteerd en het 'geld in beslag genomen. Het publiek meende echter te doen te hebben met twee bandieten, die een reeds dikwijls herhaalden truc toepasten en op deze wijze wilden trachten in het bezit van het geld te komen. Terwijl de aanwezige dames van het balcon om hulp riepen, vielen meer dan 100 aanwezige spelers de agenten aan en ranselden hen geducht af. Op het hulp geroep der vrouwen versoheen toen de brand weer, die in het huis binnendrong, om de „bandieten" te halen. Dezen slaagden er nog wel in, te ontkomen, maar werden toen dOor het talrijke straatpubliek, dat intusschen was toegesneld, zwaar mishandeld. Politieagen ten in uniform, die toesnelden, arresteerden ten slotte het ongelukkige tweetal. BELGIE. Een bende aangehouden. Het Handelsblad van Antwerpen maakt melding van de aanhouding van een heele bende misdadigers, die in den loop van een paar jaar zes moorden, een dertig nachte lijke aanrandingen en een ontelbaar aantal diefstallen gepleegd hebben. De moorden zijn gepleegd te Putte, Berlaer, Itegem, Wil- sele. Ten opzichte van twee of drie andere moorden, die als het werk der bende worden beschouwd, duurt het onderzoek voort. Een klokkenopwinder met een salaris van 26400 frs. De „Etoile Beige" geeft het volgende ver haal over den klokkenopwinder bij de Bel gische ministeries. Minister Theunis werd in de eerste dagen van zijn_miinisterscbap door een vreemdsoor tig bezoek getroffen, waarvoor van te voren geen audiëntie was aangevraagd en dat niet lang duurde. Het was een plechtstatig man, gekleed in het zwart, die geruischloos bin nenkwam en zonder een woord te zeggen naar den schoorsteen liep, een sleutel in den wijzerplaat stak, deze een paar maal om draaide en vervolgens even geruischloos en eerbiedig de kamer verliet als hij gekomen was. De minister informeerde wie deze stille in een grooten luchtjager worden geplaatst, welke daardoor een werkingssfeer van onge veer 1500 mijl zal krijgen. Men hecht echter vooral veel beteekenis aan den nieuwen mo tor, die tweemaal zoo sterk is als de krach' tigste welke thans gebruikt worden voor de ontwikkeling van de luchtkoopvaardjj. Het heet, dat een vliegtuig, dat met één zoo'n motor toegerust is, reeds twintig dertig passagiers zal kunnen vervoeren, waardoor de kosten van het reizigersvervoer aanzien lijk verminderd zouden worden. Men bouwt alluchtkasteelen met vijf motoren van tezamen 5000 P.K., welke 250 passagiers zul len vervoeren en, met overstappen op de Azoren, de reizigers binnen de 24 uur van Ejiropa naar New-York zullen brengen. Een nieuw Engelsch luchtschip. In verband met het verongelukken van het luchtschip R 34, wordt bekend gemaakt dat do R 36 thans gereed is. Zij is iets groo- ter dan de R 34 en heeft nieuwigheden als een geschikte slaapplaats voor de reizigers. Het nieuwe luchtschip is reeds met gas ge vuld en zal deze maand in dienst gesteld worden. BINNENLAND. Een département van defensie. In het Hbl. van Dinsdag jl. komt een in gezonden stuk voor van „Een Zeeofficier", waarin de samenstelling van de departemen ten van Oorlog en Marine wordt ontraden. In verband hiermede zegt het Hbl.: Wij plaatsen het ingezonden stuk gaarne, wijl wjj weten, dat de groote meerderheid, van de izee-officieren met den schrijver meent, dat deze samenvoeging van departe menten in de practijk: deze omvorming van marine tot een onderafdeeling van het departement van oorlog ten nadeele van onze marine moet zijn. Wij gelooven, dat die zee-officieren juist zien en dat ook bij het nemen van die be slissing niet het streven naar ©en bruikbare en doelmatige oorlogsvloot den doorslag heeft gegeven, maar uitsluitend de moeilijk heid om een goeden parlementairen marine bewindsman te vinden. De oplossing was voor het kabinet de gemakkelijkste. De achtereenvolgende ministers van oorlog zijn er nooit in geslaagd op eigen terrein werkelijk goed werk te leveren. Ons land heeft een leger en een verdedlgincrsstelsel te land, waarover nog zelden een enkel des kundige in binnen- of buitenland één goed woord gezegd heeft of het moest zijn over het imenschenmateriaal, voorzoover het nog niet door het lagersysteem verknoeid was. En die ministers van oorlog, die zooveel moeite heben, zoo hard moeten weiken, gin te zorgen, dat het wapen, waarvan zij eenige kennis hebben, aan ©enigszins redelijke eischen zal voldoen, moeten thans ook, niet alleen voor de samenstelling en organisatie van onze marine zorgen, maar ook aan de volksvertegenwoordiging de noodige gelden vragen, willen zij inderdaad, dat die marine voor dé verdediging van ons vaderland zal kunnen zorg dragen. Is er nu iemand die gelooft, heeft iemand ooit kunnen gelooven, dat de minsters van oorlog de bekwaamheid daartoe zullen heb ben? Of dat zij zóó voor de belangen van de marine zullen opkomen als noodig is ook vóór de volksvertegenwoordiging wanneer hun hart en hun denken is bij een ontworpen wetsvoorstel, het wapen betref fende, waarvoor zij wèl voelen, dat zij wel kennen? De samenvoeging van de departementen van oorlog en marine beteekent in de prac tijk het verwaarloozen van de marine,, het geringschatten van onze verdediging ter zee. Zóó voelen de zee-officieren het die ook mede daarom zoo snel de marine verlaten. Wij gelooven, dat de marine niet bestaan kan, als er in het ministerie niemand zit ting heeft, die in de eerste plaats voor de belangen van de marine opkomt, die haar belangen begrijpt en kent, en weet hoezeer het landsbelang bij de verdediging ter zee betrokken is. Het is nooit <*oed geweest voor onze ma rine en zal het ook nu niet zijn, als hoofd- oficieren van infanterie of cavalleri© die ma rine beheersohen. De gasnrjjs te Amsterdam. Het HdbL verneemt, dat er te Amsterdam een vrij belangrijke verlaging van den gas- prijs wordt voorbereid. De Zaansche Commissie voor de Bedrijven op reis. Naar „Het Volk" meldt is de Oommissie van haar reis teruggekeerd. Op deze reis bleek, dat het systeem, Glover-Wert, zooals het aan de .gasfabriek te Zaandam in wer king is, ook in andere steden werd toegepast doch daar geen aanleiding gaf tot klachten. Dit bleek verder zijn oorzaak te hebben in het feit, dat de hardsteen der ovens van veel beter kwaliteit was dan de te Zaandam ge bruikte. Op grond hiervan heeft het Ge meente Bestuur van Zaandam van de firma Wert te Manchester de toezegging gekre gen, dat de binnenbekleeding d'or ovens ge heel zal worden vernieuwd zonder kosten voor de gemeente. Verder deelde de heer Duijs nog mede, dat tusschen hem en den Directeur dér gas fabriek een sterk verschil van meening be stond, over d|© 'oorzaak 'der slechte wer king Van hét systeem Wert te Zaandam Eerstgenoemde weet het aan het materiaal de laatste aan het systeem. Daarom achtte de Ooanmissie voor de bedrijven zich geroepen, zich door eigen aanschouwing een oordeel te vormen, ten einde na terugkeer een juiste beslissing te kunnen nemen. Soerabaya-Droogdok. Volgens ontvangen telegram, arriveerden de Nederiandsche sleepbooten „Brabant" en „Utrecht", met het Soerabaya-droogdok No. 3 op sleeptouw, 31 Jan. te Aden. Alles wek Men denkt 'a.s. Zaterdag de reis voort te zetten. meer in de verdrukking door het feit, dat deze coöperatie, als elke andere handelszaak, rendeeren moet. De tarieven zullen daarmede in overeen stemming moeten zijn en daardoor vallen de allerarmsten al direct er buiten. Ook moet met het particuliere bedrijf ge concurreerd kunnen worden en daardoor zijn 1 flinke reserves noodig. De finantiëele zijde van de kwestie komt daarmede in 't geding en direct moet worden lijk zoo eenzaam stonden. Toen bleek het, dat de wagons afkomstig waren van een goede rentrein, die om 1,10 's naéhts het station Utrecht verlaat. Een koppelstand brak af en de trein reed door, zonder dat iemand iets van het gemis van de wagons bemerkte. Een locomotief heeft de wagens later opgesleept. De leege enveloppe. Bij een loterijiagent, te Hengelo, werd Maan dag voor reclame de enveloppe van een aan- opgemerkt, dat de Coöperatie er niet al te geteekenden brief met Inhoud van f 85000 HAAGSCHE BRIEVEN. Coöperatief wasschen. Stadsbeeld. Steun aan werkloozen. 's-Gravenhage, 2 Februari „De Wasch" behoort nog altijd tot een der voornaamste en zwaarste bezigheden van de huismoeder uit de volksklasse en voor een deel ook uit den Middenstand. Zij, die het kunnen betalen, doen hun „linge sale" bui ten de deur en laten waschvrouw of machine het zaakje opknappen. We weten niet, of de huismoeders einde lijk eens hun misnoegen over hun zware taak hebben kenbaar gemaakt, doch een feit is het, dat ons Gemeente-Bestuur plotseling medelijden met hen gekregen heeft. Plotseling, alsof de tegenwoordige toe stand niet reeds jaren bestond I Vroeger zorgde de Gemeenteraad alleen voor het direct noodige, voor datgene, wat uitsluitend bestuur en inrichting der Ge meente betrof. Deze eeuw bracht hierin ver andering en ongetwijfeld in vele gevallen verbetering: „Sociale wetgeving." Het schijnt echter zoo langzamérhand over dreven te worden. Niet dat alles rozengeur en maneschijn is, dooh vooral voor plaatse lijke besturen moet goed bestieren der huis houding één zijn. In vele gemeenten is deze functie meer en meer op den achtergrond gekomen en komt bijna alleen bij de begroo ting ter sprake. De „sociale wetgeving", hoe goed op zichzelf, gaat dan de hoofdschotel vormen. Vreemd is dat niet, want er is geen beter gelegenheid om politieke troeven uit te spelen, dan op dit gebied. En ook de kie zer moet onder den indruk worden gebracht van de „groote daden woorden) in 't be- ang der gemeenschap." Door vele bekende persoonlijkheden is deze afwijking van de oorspronkelijke taak afgekeurd en terecht. Een college, dat steeds meer door politieke gevoelens wordt be- heerscht, gaat ook op den duur de geschikt heid tot besturen missen. Men heeft in de Amsterdamsche Vroed schap een bewijs daarvoor en wat daar den laatsten tijd gebeurd is, zal menigeen het vertrouwen in zoo'n lichaam doen verliezen. Vooral, omdat voor betrekkelijk onbelang rijke zaken groote bedragen worden gevo teerd, die door den belasting-betaler, vóór- of tegenstander, moeten worden opgebracht. Het bezwaar van velen is tegenwoordig, dat de Gemeenteraden, hoewel misschien principieel in hun recht, te weinig rekening houden met de finantiëele uitvoerbaarheid hunner besluiten. Wat men een bepaalde categorie geeft, moet van'alle belastingbetalers worden af genomen. En de tijden zijn er niet naar om nog meer daarvoor te eischen: slapte in de industrie en scheepvaart, moeilijk export, malaise in het zakenleven, werkloosheid! Vooral de laatste factor heeft grooten in vloed. Immers, de belasting-aanslagen der arbeidersklasse, gebaseerd op de' betrekke lijk hooge loonen van een half jaar geleden, zijn, nu een groot deel hunner van uitkee- ringen althans van veel minder inkomen moet leven, welhaast niet invorderbaar. De menschen hebben het niet! Toch moeten de gelden er komen en wel doordat anderen, ook al zwaar belast, nog meer moeten opbrengen. Beziet men de huidige Gemeente-politiek in dit licht, dan komt men al gauw tot de conclusie, dat men er wel wat al te gemak kelijk over heen loopt. In één der voorgaande artikelen bespraken we het voorstel om te besluiten vooralsnog niet over te gaan tot oprichting van één of meer Gemeentelijke Waschinrichtingen of Wiaschhuiizen, dioch aan de Coöperatieve Volkswasscherij alhier, onder tweede hypo thecair verband van het erfpachtsrecht, ge bouwen en machinerieën, een bedrag van 275.000 ter leen te geven. Beschouwt men dit voorstel uit een oog punt van hygiëne en gezinsbelang, dan moet worden erkend, dat er alles voor te zeggen is om een ieder in de gelegenheid te stellen zijn wasch buiten de deur te geven (men denke b.v. aan den woningnood). Dit sociaal belang komt echter min of schitterend voorstaat. Een particulier zou in dit geval trachten zijn prijzen wat te ver- hoogen, dooh dit is hier onmogelijk; ze zou den zelfs moeten worden verlaagd om aan de volle eischen der Gemeente te voldoen. Ook de wijze, waarop steun verleend wordt, ontmoet bedenking. Als de zaken eens ver keerd gaan, dan zal de eerste hypotheek misschien gedekt worden, dooh de 2e, in dit geval de Gemeente-kas, zal er dan heel wat bij inschieten. De waarborgen voor de terugbetaling zijn dus al zeer gering en ook de invloed van de Gemeente op den gang van zaken is onzeker. Er zal getracht worden één commissaris- zetel voor de Gemeente te bestemmen, doch zelfs dan kan men nog niets zeggen omtrent den afloop. Al deze bezwaren werden vooral door middenstanders te berde gebracht en zijn zeker geen verzinsels. Het ging er nu maar om, naar welke zijde de balans zou doorslaan, naar die van begin sel of naar die van praktijk. Ten slotte kreeg het voorstel 18 stemmen vóór en 15 tegen, zoodat we met een „nieuw expériment" zijn begonnen. Het zal ons 'benieuwen wat het volgende zijn zal, want zonder deze schijnt een Ge meenteraad in den tegenwoordigen tijd niet te kunnen1 Wanneer men zoo door de straten van onze groote steden wandelt en zijn oog laat gaan over de winkelramen, dan ontmoet men overal opschriften als: „opruiming", groote uitverkoop", „alles moet weg", „prijsvermin dering", e. d. Het tegendeel doet vreemd aan, terwijl toch vroeger, behalve bij seizoensopruimin gen, van zóo'n roerende eenstemmigheid nimmer iets bleek. Men zou denken, dat het zich voor de étalages verdringend publiek vol verruk king was over al die koopjes! Doch het tegendeel is waar; tijdens de duurte werden de prijzen steeds hooger en nu de reactie koml vindt men het goedkoope nog te duur. Er zijn zelfs menschen, die werkelijk geloo ven, dat over ©enigen tijd verschillende goe deren te geef zullen zijn! De prijsdaling, hoe schadelijk ook voor menig handelsman, moet voor hem het voor deel hebben, dat de kooplust toeneemt en daarmede het geschokte vertrouwen. Maar, erg vlug gaat het niet, men blijft de kat uit den boom kijken en als er gekocht wordt, is er toch nog niet het gewenschte vertrouwen. Men is bevreesd voor „oorlogsgoed", men wantrouwt het groote prijsverschil en vindt het toch nog niet groot genoeg! Het werkloozen-vraagstuk is wel een der voornaamste problemen, die de overheid te genwoordig heeft op te lossen. Men heeft reeds verschillende methoden geproefd en één daarvan, n.1. die, voor de trawlvisscherij, bespraken we reeds in een vorig nummer. We kunnen daar nog aan toe voegen, dat de gewenschte Regeeringssteun vrijwel verzekerd is. Deze werkverschaffing in het eigen vak is wel de beste; daarnaast staat die in een ander vak en tenslotte de „uitkeeringen". De beide eerste methoden hebben het voor deel, dat er voor den steun arbeid geleverd wordt, die dus de ondersteunende gemeen schap weer ten goede komt. De uitkeeringen daarentegen zijn (vrijwillig) verlies, dat ech ter door de noodzakelijkheid wordt geboden. ■De werkverschaffing in een ander vak, evert natuurlijk moeilijkheden op, doordat men voor iets vreemds komt te staan. Zoo werken hier visschers bij den Dienst der lantsoenen en Wegaanleg en men kan direct zien, dat deze werkkring voor hen feitelijk ongeschikt is. Het visschersleven heeft op hen een be paald stempel gedrukt en dat verloochent zich met. Ook het toezicht op het werk is dikwijls onvoldoende, waardoor er veelal op gemeen- schapskosten lijngetrokken wordt. We zagen o. a. een achttal menschen voor een flinke handwagen met tuinaarde gespan nen, die over een afstand van eenige honder den meters moest worden vervoerd; de snel heid was bedenkelijk gering en de totale Per 00k- Een 8root deel van bracht? W m6t dobbelen doorge- Do gemeenschapszin van dergelijke lieden s dus wel voor verbetering vatbaar en hoe wel we niet allen over één kam willen sche ren, gelooven we toch, dat het nuttig effect van dergeiyk werk in 't algemeen niet groot is. Intusschen kost het schatten gelds! LEO. GEMENGD NIEUWS. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Hellevoet- iiis waarschuwt belanghebbenden alle mo gelijke voorzichtigheid te betrachten bii helt aanknoopen van handelsrelaties met Jan Holms Kleinwarenhandel" of „Algemeene EJeinwarenhandel" of „Bemiddelinlsbank" of „E. van der Wel en Oo., Hypotheken en Credieten", te Hellevoetsluis, onder welke namen door de(n) zelfde(n) persoon (perso nen) bestellingen worden gedaan, door het geheele land, van visch, -andere en diverse voedingsmiddelen, genotmiddelen, rookarti kelen, gereedschappen, machines enz. enz. en een zijner handlangers zijn als verdacht van oplichting gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewariï en zijn diverse goederen reeds in beslas ff nomen. b Verloren. «n h™ fdyent pSSi SSttS tusschen de Jeremiébrug en de voor het raam gelegd. De enveloppe was natuurlijk vooraf geledigd. Gistermorgen oiroa half zes werd de groote winkelruit in gedrukt. Alleen de leege enveloppe werd ver mist Gasverstlkklng. Een tragisch geval van gasversükking heeft zich Zaterdagavond voorgedaan in een woning in de Berkstraat te 's-Gravenhage. Tegen den avond werd een gaslucht in heit perceel waargenomen, waarna een onderzoek werd ingesteld, waarbij de bewoonster werd gevonden in de kamer naast de badkamer, waarvan de deur op een kiertje stond en waaruit een sterke gaslucht stroomde. Dr. v. Hoorn, die onmiddellijk .aanwezig was, kon slechts den dood oonstateeren. Zeer waar schijnlijk heeft het slachtoffer na het bad vergeten de gaskraan geheel dicht te slui ten, zoodat zij later op de aangrenzende ka mer is 'bedwelmd geworden. De ongelukkige 'aat drie jeugdige kinderen onverzorgd achter Geen vliegongeluk. In ons blad van Dinsdag hebben we aan de Nieuwe Arnh. Ct. een bericht ontleend omtrent een vrij ernstig vliegongeluk bij Zevenaar. Bij onderzoek is gebleken, dat van het geheele verhaal geen woord waar is. Het verhaal is waarschijnlijk ontstaan door me- dedealingen van een Duitscher, die zonder ^as tevergeefs heeft getracht bij Zevenaar over de grens te komen en om medelijden op te wekken, aan enkele menschen heeft mede gedeeld, dat hij met een vliegmachine was gevallen. Geen valsche zilverbons. Naar gebleken Is, heeft de omstandigheid, dat op de zilverbons van 2.50, welke onder dagteékening van 1 Ocfcober 1920 zijn uitge geven, voor de hoofdletter N van No. een ander lettertype is gebezigd dan op de zil verbons van 2.50, uitgegeven onder dagtee- kening van 1 Oct. 1918, aanleiding gegeven tot de meening, dat hier van vervalsching sprake zou kunnen zijn. Deze meening is niet juist. Onder verwijzing naar de vorige bekendmaking vestigt de Minister van fi nanciën nogmaals de aandacht erop, dat beide soorten bons geldig zijn en dus in be taling moeten worden aangenomen. Oplichting. Ten kantore van de Geldersche Crediet- vereeniging te Arnhem werd onlangs op een rekening een bedrag van 65000 Mark geïn casseerd. Achteraf bleek dezer dagen, dat oplichting was gepleegd. De handteekening, die overeenstemde met die van den rekening houder, was valsch. Na onderzoek werd een familielid van den rekeninghouder aange houden; hij ontkende en is weer op vrije voeten gesteld. Inmiddels is te zijnen be hoeve 1000 van het onrechtmatig verkre gen geld teruggestort. Zelfmoordstatistiek. Men heeft statistieken op elk gebied, en in de V. St. is 'b.v. evenals in tal van andere landen, aanteekening gehouden van het aan tal zelfmoorden in het afgeloonen jaar. Die ziin zóó talrijk geweest, dat de praotische Amerikanen een onderzoek naar aantal, aard en oorzaken van die zelfmoorden hebben la ten verrichten door den „Red-een-leven- bond". Uit de nasporingen van die vereeni- ging bleèk, dat in de V. St. gedurende het af- geloopen iaar (voor zoover men kon te we ten komen 1) zich 6171 personen van het le ven hebben beroofd, hetgeen ruim 1000 meer is dan in 1919. ©D ongelukkigen waren on der te verdoelen in 3567 mannelijke personen en 2604 vrouwelijke (er waren 223 jongens onder en 484 meisjes). Onder de aanleidingen van de kinderzelfimoorden, treurige huise- 'üke omstandigheden, wreeóheid, wraakzucht en liefde-leed. De jongste zelfmoordenaar was 5 jaar, de oudste 103 jaar. In het door de vereeniging gepubliceerde verslag komt de volgende veelzeggende uit- ating voor: „Niets valt meer te betreuren, dan dat 400 soldaten zichzelf het leven hebben Denomen, sinds zij uit den oorlog waren te ruggekeerd." De zelfmoorden bij de volwassenen zijn vooral te wijten geweest aan het drankver bod, gebruik van opium e.d., echtscheiding en moeilijkheden in zaken. De toeneming der zelfmoorden tolj de vrouwen is „waar schijnlijk toe te schrijven aan het feit, dat zoovelen harer den laatsten tijd in het zaken- 'even en in de politiek zijn gegaan." De indeeling der zelfmoordenaars naar de beroepen is curieus; er zijn 75 presidenten of directeuren van zaken onder, 36 million- nais, 23 gefortuneerde dames, 12 schrijvers en journalisten, 24 advocaten, 8 rechters, 51 doktoren, 40 tooneelspelers en tooneelspeel- sters, 24 onderwijze, s, hcogleeraren, 27 stu denten, 24 makelaars, 59 bankiers, 12 pre dikanten en 2 evangelisten. UIT DEN OMTREK. Tsxel, 2 Februari. Tot directrice aan de Algem. Bewaarschool te Den Burg is benoemd mej. Ant. Ran. De oudste inwoner van Texel, de heer T. Dogger, is dezer dagen overleden. Hij bereikte den leeftyd van ruim 94 jaar. Aan den Burg Is Maandag een afdeeling opgericht van ,1. A. M. V." met ongeveer 50 leden, waaronder 4 dames. Anna Paulowna. 't Café van den heer T. van IJzendoorn is ln eigendom overgegaan aan den heef Knijnsberg. LAATSTE BERICHTEN. Maagdenburg, 3 Februari. De politic heeft te Maagdenburg en Spandau commu nistische Putsch-plannen ontdekt. Het lag in de bedoeling de eerstvolgende dagen de Putsche te doen uitbreken. In Spandau is een aantal personen gearresteerd evenals te Maagdenburg, De communistische leider Toekomstmuziek.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2