met de werkwijze der partij is, zal zelfs de heer Borkert niet durven beweren. Het bezwaar schijnt nu vooral te zijn, dat deze Commissie om zeer praktische redenen n.L om in relatie te komen met de voorman nen op het gebied van handel en verkeer mede is een Departement van de Maatschap pij van Nijverheid, een kapitalistisch insti tuut. Maar óók de Sociaal-Democraten, die hier de economische ontwikkeling willen bevor deren, zullen dat niet anders dan met kapi talistische hulp en in deze maatschappij met kapitalistische middelen moeten zien te krij gen en zien gebeuren. Dit is dus een voorwendsel. Indien nu die S.-D. Raadsfractie bewijzen voor onze beweringen eischt, weet zij, dat die zwart op wit niet te geven zijn. Noch tans blijven wij volhouden, dat de min of meer stroeve wijze, waarop de Economische Commissie het afgeloopen jaar met het S.-D.- deel van het Gemeentebestuur heeft moeten samenwerken, hoofdzakelijk wordt veroor zaakt door het feit, dat men de personen en voornamelijk den secretaris, niet welge zind is. Wij willen wel zeggen, dat de Gemeente blij mag zijn, dat op zulk een goedkoope wyze dit belangrijke werk wordt gedaan, en indien binnekort het verslag der Economi sche Oommissie verschijn^ zal men de be weringen, dat de Commissie niets doet, niet durven volhouden. De subsidie is nu verleend tot de helft. De Commissie kan dus, hoewel minder goed dan zij zich had gedacht, haar werk voort' zetten. Wij raden de S.-D.-Raadsfractie wat meer objectiviteit aan bij de beoordeeling van dit werk. Red. Held. Crt.. Tramverbinding Helder—Huisduinen. M. de R., Nu de engste wintermaanden achter den rug zün, de Lente binnen niet dl te langen tijd wieder haan entrée zal doen, lijkt het mij niet ondienstig met het oog op de ko mende zomermaanden bovengenoemd onder werp weer eens ter sprake te brengen. Ten vorige jare is door den Heer Michels in een uitgebreid artikel het plan geopperd van een autobusverbinding met Huisduinen. In hoeverre zijn berekeningen juist zijn kan ik niet geheel beoordeelen, wèl weet ik dat mo- torbnaverbindingen nog overal waar ze gebe zigd werden en worden groote kosten en nog véél meer motomech en teleurstelling mèt zich sleepten. De motoren blijken nu een maal nooit te vertrouwen, tenminste, voor dergelijke groote rijtuigen, ook al in ver band met het Gébruik voor die wagens, even als voor vrachtauto's, van volgummibanden, wat het schokken en trillen van dén motor zeer verergert. Wanneer men nu voor den betrekkelijk korten tb'd, dien men van het strandleven genieten kan en rekenende op 'n wede en snelle verbinding, om de 'haver klap teleur besteld wordt door motordefecten of pech (ik ben niet deskundig op motoren- gebied) dan zal ook hier het, ach en wee niet uitblijven. Me dunkt, we hebben daar al een voor proefje van gehad met onze Renard-trein, za liger nagedachtenis. Op 't oogenblik zouden de bewoners van het le Rotterdamsohe Tuin dorp een 'boekje open kunnen doen van hun autobusverbinding met de stad. Een tijdje lang is de communicatie aldaar onderhouden met paarden-omnibusjes en het Tuindorpblaadje slaakt de verzuchting. „Ze waren wat klein, maar ze waren de eend- gen waar je op aan kon". Dit is dunkt me, het punt waar alles om draait. Een verbin ding waar je van op aan kunt en te gelijk niet te duur, wat evenzeer voor Den Helder een vereischte is. Nu is mij voorstel dit. De Economische Commissie of de gemeente zelf, onderzoek© eens of 't niet mogelijk is een tramrail in de straat te leggen b.v. van Westplein naar Huisduinen, op deze lijn te laten loopen bij mooi weer 2 open, bij winderig weer 2 dichte tramwagens. Deze lijn met tramwagens jaar lijks te verpachten of te verhuren aan den meestbiedenden voerman of stalhouder, die dan een door de gemeente gesteld maximum personen-tarief door de passagiers te beta len niet mag overschrijden. Voor do gemeente hoeft hot dit voordeel, dat zij behalve toezicht op naleving van het' oontract en helt In orde houden van lijn en tramwagens, vorder niet de moeilijkheid 'en do kosten heeft die aan algeheel© exploitatie zijn verhónden. Men vergete niet de bijzondere omstandig heden waar een tramverblndlng Helder— Hulsduinen mee te maken heeft: le. De verbinding heeft slechts zin voor ten hoogste 5 maanden. 2e. Gedurende die 6 maanden, kan veel slecht weer voorkomen, gevolg is. geen pas sagiers. 8e. Bij 't mooiste weer van de wereld, heeft de ondervinding mij geleerd, behoeft men vóór den middag niet te rijden. 4e. Bij 't zelfde mooie weer is ook Dins dags, Vrijdags en Zaterdags wen verkeer. Dit zijn de redenen waarom 'iedere parti culiere onderneming er voor bedankt een verbinding te schennen, immers de kosten ziin, ook bij een overweldigend verkeer op de overige wèl wnstiw +üden en dagen ite hoog. vergeleken bij de ontvangsten. Ook de gemeente zou een geregelde dage- lijksche verbinding te veel kosten. Bij in voering van b.g. voorstel, zou de geimeent9 ieder jaar nog eenige huur trekken en voor de stalhouders kan er m.i. nog wel wat over schieten, ten eerste omdat zij- toch paarden- houders zijn, ten tweede omdat onderhouds kosten door de gemeente worden gedragen (wat voor de gemeente voor een lijntje dat weinig lijdt en' een viertal tramwagens, niet zoo erg is). De aanleg is het ergste en de mogelijk heid valt te onderzoeken. Meer wil ik er voorloopig niet van zeggen. Mocht men er iets voor voelen, zou ik 't plan wel in de finesses kunnen uiteenzetten. Hopende het eenige overweging waard is. U M. de R. dankend voor de verleende plaatsruimte. B. H. Was de verbinding voor een groote groep personen, dagelijks noodzakelijk, zou regen of wind geen invloed hébben, nu ech ter wèL Hoe zit dat? Iu het 2e blad /van de „Heldersche Cou rant" van 1 Februari staan aangegeven de prijzen, welke met ingang van dien datum, door de Roitterdamsche bramdistoffenhande laren voor distributie-vrije brandstoffen wor den berekend, waaruit blijkt dat de prijzen hier in Helder enorm veel duurder zijn. Zelfs voor distributiebrandstof moet hier meer worden betaald dan te R'dam voor vrije brandstof. Een klein voorbeeld. Anthraciet, R'dam f 3,70 en f 4.50, Hel der f 5,50 per H.L.; Kaobelkolen, R'dam vrije f 2,70, Helder gedistribueerd f 8,50 per H.L. Eierbrifcetten verschil in prijs ten voor- deele R'dam f 0,40, cokes (ongekl) f 0.20 per H.L. Parel- en. geklopte cokes f 1,75 en f 2,15, worden in Helder niet genoemd, zijn dus waarschijnlijk ook niet verkrijgbaar. (In A'dam met 1 Februari prijs anthraciet I f 8,90, idem H f 4.30 en Hl f 4.per H.L.) Zou de Brandstof-Commissie of „Char- bon" de reden van deze verschillen eens willen kenbaar maken? Zooals de toestand nu is, zijn er voor onin^ewijden slechts twee mogelijkheden; óf de Br.andst.-Comm. maakt de brandstoffen duur en moet dan zoo spoe dig mogelijk verdwijnen, óf de brandstofhan- delaren maken woekerwinsten, (tenminste cm de anthraciet). Belanghebbend©. Is een wereldhulptaal noodig? Bovenstaande vraag, komende onder de oogen van het nageslacht, zal aan de dan levende menschheid zoo ongeveer in de ooren dinkem, alsof men nu zou vragen: „Zijn de post en telegraaf, het spoor en scheepiwezen noodig?'1 Niemand zal er thans wel gevonden wor den, die deze laatste vraag, ontkennend zal Dftantwoorden. Welnu, met eventueele over tuiging kon op de vraag: „Ia een wereld- hulptaal noodig" een „ja" volgen. Juist door post, telegraaf, spoor en scheep- wezen is het verkeer verbazend toegenomen. 3n wat Is bij 't onderling verkeer een hoofd- vereischte? Het zich onderling verstaanbaar maken. Zonder dat treedt er ©ene belemme ring in, die niet te onderschatten valt, het geen met /Esperanto"- geheel en al wordt geheven. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, Haven ie Nleuwedlep. UIT DEN OMTREK. Druk leven. Burgerlijke Stand van Wieringen, Gemeenteraad van Anna Paulowna, Bouwmeesterhulde. M. de R. Gaarne doe ik een beroep op de alom be kende gastvrijheid van Uw blad, ten einde Helder's ingezetenen nogmaals attent te maken op de huldiging van onzen grooten acteur Bouwmeester, die hier Woensdag zal plaats vinden. Behalve de offlciöele ontvangst, muziek en bloemen, etaat ook op het programma: De aanbieding van de traditioneele enveloppe Doch deze enveloppe moet Helder waardig zijn door haren inhoud, een bijdrage voor het Bonwmeesterfonds, bestemd om den groo ten kunstenaar te ontheffen van zorgen op zijn ouden dag voor zich zeiven en zyn doch tertje. Ik ben er van overtuigd, dat wanneer lieve jonge dames een lijst voor dit doel kwamen aanbieden, velen diep in de beurs zouden tasten en de oogst van tientjes en rjjksdaal ders groot zou zijn. Maar ach, van de bereid willigheid der dames is al zóóveel party getrok ken, dat de commissie dezen minder en minder gebruikelyken weg niet heeft ingeslagen en de inzendingen afwacht. En ziet enkele giften kwamen in en al waren deze ook groot het bleef by enkele. Aangezien Zaterdag de commissie eindver- gadering heeft en dan de rekening moet worden opgemaakt, noodig ik nogmaals allen, die iets voor Nederlandsche Kunst voelen, met nadruk uit hun bydrage nog voor dien tijd in te zenden by een der leden van het dag. bestuur, hier onder vermeld. U, M. d. R., dankend voor de plaatsruimte. Jos. M. C. HAAK, Voorz. Bijdragen kunnen worden gezonden aan Jos. M. C. HAAK, Kerkgracht 17. M. H. KLERK, Kanaalweg 81/82. J. BROUWER, Dykstraat 20a. o— Volgens advertentie „Lezing" kan tmen zloh orlënteeren door, eveneens to houdon ;entoonstelllng, zang en declamatie in de aal „Esperanto". Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Ooat-IndlB. Verzendings- weg. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per Eng. mail via Marseille Datum van de ter post bezorging. Tijdstip der laatste buslioh- ting aan het Postkantoor. 4 en 18 Febr. 11 en 25 Febr. eiken Woensd. Donderd.*) 6.80 's av. 6.30 's av. 11.30 's m. 11.30 Naar Ned. West-IndiB. Per mail |Elken Dinsdag| 11.80 'smiddT Uitsluitend brieven, briefkaarten en aan - geteekeüde stukken. van 1 en 2 Februari 1921. ONDERTROUWD: C. Kleijn en N. Blank man: van Veen en J. Slort. BEVALLEN: A. P, Kruyt-Zomer, d.; C. van Ee- Diikieen, z.; G. Gutker-Meurs, z. OVERLEDEN: S. E. Moens, 8 imnd.: M. Bak ker, 3 mnd. MARKTBERICHTEN. Breek op Langend ijk, 2 Februari 1921. Grove uien f 3.90—5.90; peen 2.50—3.30: roode kool 4.407.70, kleinere 3.70—4.10: gele kool 4.306.50, kleinere 3.10—3.80; Jeensche -witte 46, kleinere 2.703.90; kro ten 2.80 per 100 K.G. Sehagormarkt van Donderdag 3 Febr. 1921. 8 geMokoaien, mag. f 460-» 625; 61 idem vette 500790; 12 kalfkoeien 650800: 55 nuchtere talveren 1532; 362 overhoudere 4570; 6 bokken en geiten 720; 35 varkens, mag. f 45—65: 45 idem vette p. K.G. 1.20—1.34; 65 Mggen 3038; 90 konijnen 0.503.50; 127 kippen 3—7; '27 eenden 2—6; 73 K.G. boter j 3.10—3.40; 5082 kipeieren /012s-0.136. MARÏNEBERICHTEN. Wijziging Reisbesluit In verband met het verschenen Staatsblad No. 7 zijn de verblijfkosten van het Reisbesluit 1916 met ingang van 1 Jan. 1921 gewijzigd in: voor de le kl. per etmaal 13,30. 2e kl12.20. 8e kl. ƒ11,10. 4e kl8.80. 5e kl7A0. Voor de berekening van de vergoeding over een gedeelte van een etmaal wordt dit verdeeld in een daggedeelte van 10 uren, hetwelk aanvangt des voormddags 8 ure, en een nachtgodeolte van 14 uren, hetwelk aanvangt des namiddags te 6 ure; de vergoeding bedraagt: in het daggedeelte: in het nachtgedeelte: voor do lo kl. per uur 0.46 f 0.62. 2e kl0.42. 0.57. 3o kl0.38 0.52. 4e klf 0.32. 0.40. 5e kl0.27. 0.34. Voorts worden de in artikel 16 bis van ver meld besluit bedioelde vergoedingen vastgesteld op de navolgende bedragen: voor de le kl. per .etmaal 9.60. 2e kl8.80. 3e kl8.—. 4e kl. 6.40. 6e kl. 6.45. In verband met bovenstaand besluit zal ook het Kon. besluit van 22 Dec. 1915, No. 75 gelijksoor tige wijziging ondergaan. Naar verluidt, moet de kapt. ter zee K. F. Sluyis bestemd zijn om te zijner tijd op te treden ale marine-attaché bij het Nederlandsche gezant schap te Londen, ter vervanging van den kapt ter zee A. C. Dunlop,die, gelijk vroeger gemeld, eerlang die functie zal neerleggen. Gedurende het verblijf dn NecL-Imdïë, in ver band met de vlootplannen van den chef der mar rinestaf, kapt ter zee A. F. G.ooszen, is de waar neming der betrekking van chef van den marine staf en van de afdeeling defensie van het Dept van Marino tijdelijk opgedragen aan den kant- ter zee C. Fock, terwijl alsdan eervol ontheven van de betrekking van onder-commandant der stel ling van Hellevoetsluiis en deze betrekking wordt opgedragen aan den kapt. ter zee jhr. J7 H. O. van den Bosch.. De luit. ter zee le kl. J. W. H. Vogelzang is te 's-Gravenhage geplaatst De res.-off. van gez. 2e kl. J. J. Arends wordt morgen gedetacheerd bij het militair hospitaal te Breda. De off.-mach. 2e kl. P. J. Stnoo is bestemd voor dien dienst in Oost-Indië, waarheen hij 12 Maart per stoomschip Tabanan zal vertrekken. Per stoomschip Prinses Jullama vertrekt 5 Maart van Amsterdam naar Oosit-Jmidië een detachement, sterk 8 onderofficieren en 30 korporaals en ver dere schepelingen der Kon. Marine. De off.-mach. le kl. J. H. Voortflmyzen is met 16 Febr. a.s. gepl. te Vüssimgen en de off.-mach. 2e kl. D. W. Kwak met 17 Febr. a.s. bij de Ad- spirantenschool der marine te Dordrecht Luit ter zee 2e kl. P. J. Hendrikse en de off.- mach. 2e kl. L. G. R. van Schie zijn bestemd voor den dienst in Gost-Indië. De off.-mach. A. Pezie is in de directie der ma rine te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. inistractieschip Van Speyk. Luit ter zee le kl. H. M. Manikus is te Vldssin- gen geplaatst ais commandant van Ht. Ma pant- eerboot Brinio. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Op 4 Febr. 1921: bootsman H. Verdoom van Marinekazerne Amsterdam naar Vliegkamp Sched- lingrwoude; idem J. M. de Jong, van Vliegkamp Schellingwoude naar Marinekazerne Amsterdam; eerg.-ziekenverpl. G. Welp van Kon. Instituut naar Wachtschip Willemsoord; idpm L. J. van Noor den van Marinehospitaal naar Kon. Instituut. V Op den 29en Jan. 1921 zijn per particulier stoomschip „Prins der Nederlandten" uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd: Kotrp.-konst. C. Pieterso en G. van 'Haperen; korp.Hseiner W. Uitjens; korp.-mont. T. Goedhart: oip.-torpedomaker A. H. H. Bladel; kleermaker C. van Gorkum; schoenmaker A. L. Schutte, A. Majoor en G. W. Scheffel; matroos 2e kl. L. Einders; matroos 3e kl. G. van Werfhorst; korp. der Mariniers A. Wiersma en H. A. Nieuwburg: tamboer le kl. W. J. Monnik en J. H.' van Leth: marinier le kl. J. A. Stollenaar en L. van Haas trecht. LEGERBERICHTEN. Verhooging Riddersoldijen. In verband met de gebleken noodzakelijkheid om de riddereoldijen, toegekend en nog toe te kennen aan ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, te veihoogen. zoo mede om hSAyerechiU tusschen het bedrag dier sol dijen voor de militairen, dienstdoende bij de zee macht of bij het leger 'hier te lande, dan wel in overzeesche 'bezittingen, te doen vervallen, ls het bedrag dier soldijen vastgesteld op 825,— voor een adjudant-and erofficler, 270,— voor een ser geant-majoor, 200,— voor een sergeant, 140,— voor eon korporaal, on 120,— voor een soldaat of matroos. Deze wijzigingen worden geacht te zijn In werking gotrodeu op den len Jan. 1920. Herhalingsoefeningen In 1022. Behoudenis onvoorziene omstandigheden zullen lm het jaar 1922 do hl eronder volgende lichtingen voor hoihnltuigHiool'oniliigQn onder do wapenen wor den geroepen. Van do Infanterie (ook do w lol ril- dors) de llohtlng 1917 «odurondo óón week, do Liöhtlng 1919 gediurondo twoo weken; van de ca- ii/iy Muvtiu'ióimv ovyuu VYtnvuw. ywux uw valorio de Llolhtlag 1918 en do lichting 1919 ge durende twoe weken; van do bereden artillerie do lichting 1917 gedurende twoe weken; van do vesting- artillerie do llohtlng 1917 gedurende één week, en van do llohtlng 1919 gedurende twoo wiokonvan do genie lichting 1917 gedurende óón week. en de llohtlng 1919 gedurondo twee weken: van do pantserfort-artillerie do lichting 1919 ge durende twee weken; van de pontonniers de lich ting 1917 gedurende één week, en «le lichting 1919 gedurende twee weken. Indien de in 1922 te houden oefeningen daartoe de gelegenheid bie den, zal van den motondienst de lichting 1919 voor één weök onder de wapenen woiden geroepen. De le luit.-adj. P. H. M. van der Weijden, van het 21e reg. inf. te Helder, is overgeplaatst bii het 5e reg. int. te Amersfoort. Naar wij vernemen, za] de e.v. cursus (aan de airillerieünricbtingen) ter opleiding voor officier van wapening aanvangen op 7 Febr. a.8. Aan dezen cursus wordt o.m. deelgenomen door 5 officieren der artillerie en 4 officieren der cavalerie. Met groot-verlof. De dienstplichtigen der bereden-artillerie. Inge lijfd in het tijdvak van 20 tot 22 Oct 1919, wor den op 16 Febr. met groot-verlof huiswaarts ge zonden. De lichting 1921. Bij beschikking van den Mlin. van Oorlog is be paald dot de inlijving van de dienstplichtigen .dor lichting 1921 bestemd voor het eerste gedeelte van do infanterie, de pontonniers, de vesting-ar tillerie en de genietroepen voor zoover zij niet bestemd zijn voor opleiding tot milicien- .telegra fist ef telephoniist voor de pantserfort-artdl- Jerie en do tiorpodisten, geschiedt in het tijdvak van 120 Maart (921. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Batoe, uitr., pass. 30 Jan. Perim. Salabangka, uitr., pass. 30 Jan. Point de Galle. Prinses JuLiana, thuisr., vertr. 1 Febr. v. Port Said. Boeten, thuisr., pass. 2 Febr. Oueseant. Bintang, anr. 2 Febr. v. Java te iJmuiden. Joban de Witt, arr. 30 Jan. v. A'dam te Batavia. Koningin der Nederlanden, thuisr., vertr. 31 Jan. v. Sabang. Rotterdamsche Lloyd. Garoet, uitr., pass. 31 Jan. Malta. Rindjani, uitr., pass. 31 Jan. Sagros. te llull. Kediri, vertr. 28 Jon. v. AJdelalde n. Ver. Kon. OOiDit. Malang, thuisr., vertr. 81 Jan. v. Port baitl. Tambora, thuisr., pass. 1 Febr. Sagree. Kon. Hollandsche Lloyd. Brabanitia, uitr., vertr. 30 Jan. v. Sanitoa Eemland, v. A'dam n, New-York, pass. 81 Jan. Lrz&ixL Geliïa, vertr. 2 Febr. v. AUajn n. Buenoe Ayrea Hollandda, arr. 8 Febr. v. New-Orleans te Adam. Ootmaneum, thuier., vertr. 1 Febr. v. Bahaa. Frisia, vertr. 31 Jon. v. New-Orloans n. A dam. Ltmburgia, ihuisr., vertr. 2 Febr. v. Plymouth. Kon. West-Indische Maildienst. Ariadne, arr. 29 Jan. v. Weet-Lndië te N.-York. Crynssen, thuisr., pass. 2 Febr. Lizard. Deucalion, arr. 1 Febr. v. San Juan, P.R.. te Londen. _T Hector, vertr. 30 Jan. v. Callao n. Valparaaso. JajsoiL, vertr. 31 Jam. v. AntofagEtsta u. Colon. Merope, thuisr., arr. 30 Jan. te Madera. Menope, v. Weet-Inddë n. Londen, vertr1 1 ebr. Jan van Nassau, uitr., pass. 29 Jan. I' ayal. HollandAmerika Lijn. v. Madera. Nieuw Amsterdam, vertr. 1 Febr. v. Rdiom n. JX,- Yoirk. Westerdijk, vertr. 81 Jan. v. Norfolk n. R'dam. Stadsdijk, arr. 2 Febr. v. New-York te R'dam. Thamiisto, v. Hamburg n. Savannah, arr. 1 Febr, te Buil. Zijldiik, arr. 81 Jan. v. R'dlam te Ijaltimore. Andijk, v. R'dam na N.-Orleams,arr. 31 Jan. te Boibao. Moerdijk, v. San Fiamsisoo n. Londen R'dam, pass. 1 Febr. Bevezier. Zaandijk, arr. 30 Jon. v. R'dam te Hamburg. HollandAustralië Lijn. Tosari, arr. 31 Jan. v. New-York te Batavia. Soerakarta, thuisr., arr. 1 Febr. te Genua. HoIL O.-Aziö Lijn. Ameland, uitr., arr. 28 Jan. te Yokohama. Borneo, thuisr., vertr. 31 Jan. v. Singapore. Aldemarin, uitr., arr. 1 Febr. te Penang. Alchi'ba, thuisr., arr. 1 Febr. te Suez. Boeroe, vertr. 1 Febr. v. A'dam n. Japan. Holland—Britsch-Indië Lijn. Aldebaran, arr. 31 Jan. v. R'dam te Rangpqni. St. Augustin Abbey, vertr. 2 Febr. v. R'dam n. Bombay via Hamburg. Gorredijk, arr. 1 Febr. v. Antwerpen te R'dJam. HollandWest-Afrika Lijn. Triton, vertr. 31 Jan. v. A'dam n. Bordeaux. Mout Ëlarnc, uitr., arr. 1 Febr. te Dakar. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Randfontein, uitr. .pass. 1 Febr. Vlisingen, van Antwerpen. Ellewoutsdijk, uitr., arr. 81 Jan. te Walvischibaai. Wielingen, uitr., arr. 29 Jan. te KiliiTidliiii. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Aloor, vertr. 2 Febr. v. R'dam n. Hamburg. Procyon, uitr., pass. 1 Febr. Dungenees. Alphand, uitr., vertr. 81 Jan. v. Antwerpen en pass. 1 Febr. Vlisingen. Albireo, vertr. 28 Jan. v. Buenos Ayres m. R'dam. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Eurymachus, arr. 2 Febr. v. Batavia te A'dOm Marchaon, v. Japon n. A'dam, vertr. 28 Jan. v. Port Swetteriham. Oansa, v. Japan n. A'dam, arr. 28 Jan. te Singapore Machaon, v. Japan n. A'dam, arr. 27 Jan. te Pórt Swetteriham. Pyrrhus, arr. 1 Febr. v. Japan te R'dlam Rihesus, v. Japan n. R'dam vertr. 29 Jan. v. Co lombo. Agapenor, v. Japan n. A'dam. pass. 28 Jan. Gi braltar. Java—Bengalen Lijn. Bamda, arr. 26 Jan. v. Colombo te Caloutta. JavaAustralië Lijn. Salatiga, vertr. 31 Jan. v. Macassar n. Australië. Java—China—Japan Lijn. Tjitaroem, arr. 27 Jan. v. Sidney te Batavia. Tjisiiak, vertr. 27 Jan. v. Batavia n. Hongkong. Java Pacific Lijn. Tjiikembang, arr. 31 Jan. v. San FransiLsoo te Ba tavia. 2 Februari 1921. Paldngaak .Montor", schipper Polma, is vertrok ken naar Londen. VISSGHERIJBERIGHTBM. 1 Februari 1921. Aangevoerd door 7 bardiere: 4 Meten kl, schol p. kist 1213; 36 kisten schar p. kist 6.50 6.50; door garnalenvissohers: 240 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.340.43. 2 Februari 1921. Aangevoeld door 10 korders: 42 Msten kl. schol kist 12.5015; 66 Meten sa '.50; 1 tarbot 10.door p. kist 12.5015; 66 Meten schar p. Mst 5.50— 7.50: 1 tarbot 10.door garnalenviasahers: 70 K.G. gekookte garnalen p. K~G. 0.28—0.31. Wielingen. Naar wtf vernemen geeft de muziekvereeni- glng «Harmonie" a.s. Zaterdag- en Zondaga vond een uitvoering in de concertzaal „Con- oordia" to Hipp. waar behalve muziek een tooneelBtuk getiteld «Moederszegen" of „De Parel van Savoye", drama in 6 bedrijven naar het Fransoh van D' Enuory, zal worden op gevoerd. In de tooneelzaal van den heer Koster te Oosterland, geeft a.s. Zaterdag- en Zondaga vond de muzlekvereeniglng „Appollo" eon uitvoering waar behalve muziek een klucht zangspel, getiteld «Valsoh Alarm" in een be- drjjf door A. Verameman en L. Verdonck be nevens een paar voordrachten worden opge voerd. Het zangspel zal worden geacconpag- neerd op de piano door Mevr. Bax-Sljtsina. Voor liefhebbers van muziek, tooneel voor drachten hetzij ernst of luim men heeft slechts te kiezen en kan er van proviteeren, terwyl bal na weer de danslustigen tevreden kan stellen. t' Voorjaar breekt aan en er beginnen op 't eiland reeds lammeren te voorschijn te komen. De gebroeders Lont te Stroe waren de eersten waar zulk een viervoeter werd geboren. Met 't oog op de werptyd zou 't vasthouden van honden zeer gewenscht zyn. De drooglegging der Zuiderzee. Werden in October 1920 de werkzaamheden (demping Amsteldiep) volbracht en waren hier mee de werkzaamheden aan het Westelijk gedeelte van ons eiland voorloopig afgeloopen, thans worden daarmee aan het Oostelijk ge deelte van het eiland opnieuw begonnen. J.l. Maandag, arriveerdien in de haven van Den Oever de eerste 2 tjalkladingeu rijshout voor de aldaar nieuw te maken groote werkhaven. Dit rijshout wordt door kipkarren over werk spoor vervoerd naar de Honteldyk en aldaar naar buitendijks opgeslagen. Deze opslagplaats schyut ons niet erg betrouwbaar, daar'by hoog water en stormweer, zooals*wy in den laatsten tyd gehad hebben, hetgebeufen dan,dat voor men er aan toe was, het rijshout is weggeslagen en men hier de put dempt als het kalf ver dronken is. over de maand Januari 1921. GEBOREN: Geertje Alida, d. v. S Verfaille en M. Smit; J.'h.inna, d. v, ,J. w Kuilenburg en A. Duijnker; Cornelis. z. v. T. Takes en yV gjftH. ONDERTROUWDP. de Oude en N. Gorter. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Adriaantje Dieuwertje Wig bont, ond '79 jaren, Wed. van G. Duijnker; Cornelis Keyzer, ond 80 jaren, Echtgenoote van G. Scheltus. gehouden op Woensdag 2 Februari, des namiddags te 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer G. J. Lovink, Secretaris de heer C. Keyzer. Af wezig de heer Lubbert. Voorzitter opent de vergadering, de secre taris leest de notulen, die onveranderd wor den goedgekeurd. Aan de orde is: 1. Mededingen. Van de 2 lantaaaus te Van Ewycksluis, zal één spoedig worden geplaatst. Gevraagd is hoeveel schoolpantoffels er noodig zijn en prijsopgave is gevraagd. De metselaar C. Kossen zal zand in voor- ra d houden om dit te strooien op de straat bij het station, als het vriest. Ged.. Staten hebben de gewijzigde politie verordening goedgekeurd. Tot voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim is benoemd de heer J. C. Geerligs en tot secretaris de heer K. L. van Gorkom. Her jaarverslag van deze commissie wordt door den voorzitter voorgelezen. De heeren J. Lindenbergh en S. 8peets hebben hunne benoeming als leden van het burgerlijk armbestuur aangenomen. Het suppletoir kohier is door Ged. Staten goedgekeurd en de aanslag van den heer Van der Eyken gehandhaafd. Gelezen worden een schrijven van den Minister en van Ged. Staten, inzake steun aan werkelooze visschers. In dezen is eene commissie benoemd met den Burgemeester als voorzitter. Voor -frerkverschaffing draagt het Ry'k, onder bepaalde voorwaarden 40 der kosten by. De heer B. Looi) betoogt, dat bij werk verschaffing de georganiseerden dienen voor te gaan, omdat anders de werkeloozenkas spoedig uitgeput zal zyn. Voorzitter is dit met den heer Looy eens en dit is ook ver plichtend. Uit een gezin is bij voorkeur één kostwinner genomen. De heer Looy noemt nog een bijzonder geval. Voorzitter verzoekt den heer Looy dergelijke gevallen persoonlijk met hem te bespreken. Zal geschieden. De heer Looy vraagt of er nog geen ander werk gevonden kan worden voor werkverschaffing. Nog andere werkzaamheden worden door voorzitter ge noemd. Gesproken wordt over 't ontruimen van het groepgebouw en over het bouwen van eene noodwoning voor de tegenwoordige bewoners. Zal onderzocht worden of hiervoor rijkssubsidie wordt gegeven. 2. Vaststelling verordening volgens de warenwet. Voorzitter leest 't concept voor, dat ongewijzigd wordt goedgekeurd. 8. Verzoek van Mej. M. Bremer, om ver hooging van Jaarwedde voor 1 jaar teneinde haar mogelyk te maken te concurreeren met de oud-gemeentevroedvrouw. B. en W. stellen voor f300 toeslag te verleenen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, nadat eene uitvoerige discussie was gevoerd over de handelingen van de oud-gèmeente- vroedvrouw. B. en W. zullen hierover met ha*r spreken. Aan mej. Bremer wordt de vrijheid gelaten haar tarief te verlagen. 4. Verzoek om ontheffing van aanslag schoolgeld over 't 3e kwartaal 1920, van M. M. Heiligenberg. Na toelichting algemeen toege staan. 5. Vaststelling kohieren schoolgeld. Ze worden vastgesteld voor school 1 op f 109.58, voor school 2 op f 129.90 en voor school 3 op f47.52. 6. Voorstel tot het verleenen van onge vraagd eervol ontslag aan den heer P. Visser, onderwijzer te Breezand, met ingang van 15 Februari 1921, wegens opheffing der be trekking. Voorzitter licht toe, dat voor 6 leerkrachten het aantal kinderen op de school te Breezand te klein is. Voorgesteld wordt den heer Vis ser eervol ontslag te geven, omdat deze meer dan 25 dienstjaren heeft en daarom van 't rijk zijn volle salaris als wachtgeld zal ont vangen. Een ander onderwijzer dezer school zou slechts eon godoelte van zijn salurls als wachtgeld genieten. De heor K. Kouris vraagt of de heor Visser dan niet naar een andere betrekking moet solllcltooren. Voorzitter licht toe, dat hij op de lijst van benoembaren wordt geplaatst. Wordt hij in een andere gemeente benoemd, dan ls hij verplicht deze betrokking aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt hierna den heer Visser eervol ontslag ver leend. Wegens benoeming te Amsterdam, wordt op haar verzoek aan m«j. M. J. v. Bommel eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school no. 1. Bi) de rondvraag informeert de heer Wig- gers hoe 't staat met de eleotriflcatie. Voor zitter antwoordt, dat alles wat in dezen is besloten, door B. en W. is uitgevoerd. By de P. E. N. zal aangedrongen worden het ge vraagde plan zoo spoedig mogelyk in orde te maken. Persoonlijk zal voorzitter met een bestuurslid van de Middenstandsvereeniging by 't bestuur van de P. E. N. gaan infor- meeren. De heer K. Keuris informeert wat er is ge schied inzake het voorstel tot vereeniging van de gemeenten Anna Paulowna en Wie- ringerwaard. Voorzitter licht toe, dat de noodige stappen hiertoe zyn gedaan, 't Gemeentebestuur van Wieringerwaard heeft daarna inlichtingen ge vraagd, die door B. en W. zyn verstrekt. De heer K. Keuris zegt, dat in den laatsten tyd in de weide door honden schapen worden gedood en vraagt of hiertegen geen maat regelen genomen kunnen worden. Na bespreking wordt op voorstel van den voorzitter besloten, dat van 's avonds 10 uur tot 's morgens 6 uur geen houden mogen los- loopen, dat van 15 Maart tot 1 Mei de honden steeds vast moeten liggen en dat elke hond van een penning zal worden voorzien. Op verzoek van den heer P. Keuris zullen de raadsvergaderingen voortaan zooveel mogelyk op Dinsdagmiddag worden gehouden De heer B. Looy vraagt of M. v. Teulingen die wegens hoogen ouderdom, moellyk alleen kan blyven wonen, niet in een inrichting voor ouden van dagen geplaatst kan worden Voorzitter antwoordt, dat hiertoe reeds pogingen zijn aangewend, doch zonder resul taat. Als er iets jn degen gednan km worden zal 't geschieden. Hieruit -luidn.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6