HELDEHSCHE C01RANT VRAAGT UÜTËVERANCIER: Tweede Blad. VAN ZATERDAG 5 FEBRUARI 1921. MP—i PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-GravenMge slaagde gisteren voor 2e stuurman proote stoomvaart die heer D. Grimmen, leerling der Zeevaartschool, alhier. Te 'e-Gravemhage slaagde voor het ▼oorloopig Machinisten-diploma de heer P Vos, alhier. I Ds broodprijs. Naar wij vernemen, zal de broodprijs hier ter plaatse, met ingajig van Woensdag as., weder met 2 cent worden verlaagd. Bouwmeester-Huldiging. Woensdagavond te 7 uur stal Louis Bouw meester ,per auto afgehaald worden van Ho tel Bellevue. Heit Stedelijk Muziekkorps zal heim op dien tocht begeleiden, waarbij fakkels den stoet zullen verlichten. In Casino aange komen, wordt Bouwmeester door den burge meester, den heer Houwin1"1 toegesproken. 'De huldiging zal op verzoek van den heer Bouwmeester zeiven, aan het einde der voor steling plaatsvinden. Na aflooo wordt den artisten en oommisie door den eigenaar van hotel Bellevue, den heer Schouten, een sou per aangeboden. De Dietsche Trekvogel. Wat is en wat wil de „Dietsche trekvogel"? Men luistere: De Vereeniging want het is die „Landsbond der Dietsche Trekvogels" waarover wij spreken stelt zich ten doel te bevorderen herleving der eigen volksaar dige Nederlandsche ontwikkeling; aan te kweeken liefde voor eigen volksaard en eigen bodem; hare leden in te prenten gevoel voor eer en deugd, voor plicht en orde; En zij tracht dat doel te 'bereiken langs wettigen weg en wel door: het bevorderen der herleving van waardevolle oude volksgebruiken, zeden en volkskunst; van zanp, Bed en spel, in open lucht en vrije natuur; in 't bijzonder door eene herheving van het oude volksspeel tuig: de dubbel ekorige luit; verder door het houden van gemeenschappelijke wandeltoch- ten, feestelijke bijeenkomsten en wedstrijden; het uitgeven van een schrift, het oprich ten van plaatselijk© heemhuizen met leeska mer, jeupdboekeril, vergaderzaal voor lezin gen met lichtbeelden, enz. het oprichten van plaatseliike onderafdeelingen voor liohame- lüike oefening en ontwikkeling (turnen, roeien, zeilen, enz.) „De beweging Is ontstaan in een tijd van felle hartstochtelijke tegenstelling en ver scheuring in ons volk met het doel de schijn baar ondempbare klove van klassenhaat en klassenstrijd te overbruggen door middel van dat eene wat men als gemeenschapsge voel van een volk kan aanzien de volks kunst". Aldus het prospectus, waaruit wij een en ander ontleenen. De Dietsche trek vogel wil aan land- en volksgenooten toe roepen: Laat ons een nieuw leven beginnen, •en natuurlijk leven I Laat ons medeleven met de natuur, de goddelijke schepping, ten einde naar lichaam en ziel weer gezond te kunnen worden. Wij kennen ons zelf niet meer. Het gaat hier niet wij citeeren nog steeds om een ziellooze herleving van doode vormen, maar om de innerlijke bezie ling, de bevruchting. De beweging roept allen op, die van dietschen bloede en tonge zijn, onverschillig van welke staatkundige of geestelijke richting, van welken rang of stand. Hij gaat een eigen weg, door niemand vóór hem betreden, en werkt met eigen mid delen. Zoo wil hij ons volk ook weder leeren zingen en heeft als begeleiding het oude Hollandsche speeltuig de luit gekozen. Een epeelliedengilde van de Dietsche trekvogels trekt daarmede door het land. O, de trekvogels hebben nog meer pijlen op hun boog; zij willen ons dagelijksch leven vullen met schoonheid door haar heem-, bouw en landsfeesten, volksspelen, volks- en kinderliederen, door wedstrijden, wandel tochten en verderen geestelijken arbeid tot bevordering van dietsch volksleven. De jonge vereeniging staat onder leiding ven Prof. Dr. H. Wirth te Baarn, die en nu komen we tot de quintessens van ons be toog den 14den Februari a.s. alhier met zijn „speelliedengilde" zal optreden in de bo venzaal van het MiL Tehuis ean den Kanaal- weg. Mevrouw Margarete Wirth- Scbmitt zal alsdan een aantal liederen zingen, welke zij zelve begeleid op de luit. Haar echtgenoot zal omtrent de beweging een en ander mede- *0)061)011 Voorloopig kunnen wij met het boven staande wel volstaan; wij kocmen later hier wel nader op terug. Familie-Bioscoop Binnenhaven. De exploitatie dezer bioscoop is, zooals ©ene advertentie vermeldde, van heden at in andere handen overgegaan. De heer Prent, de vroegere directeur, is thans directeur ge worden van een bioscoop-theater te Bergen op Zoom; de eerste weken blijft hij echter nog hier werkzaam om de nieuwe directie wiat te assisteeren met zijne ondervinding. Gisterenavond werd het zesbedrijvig ro manwerk vertoond. „Prims Koekoek naar een roman van Qtto Jullus Biesbarun. Een varieerend programma vulde den avond, en een zeer goed strijkje luisterde een en an der op. Esperanto. behoort algemeene ontwikkeling, wa3^ 1. T. Kapteyn, Voorzitter van de Heldersche Eeneramisten-Voreeniging „Nova Sento utt- genoodigd eene lezing 'te houden over esperanto. In een bijgebouw van het kvangt- lisatiegebouw in de Palmstraat waren da toe een aantal genoodigden tezamen men. Er lagen brochures, boeken, kaarten en ander prop agenda-materiaal, die straks kon den worden bezichtigd. Maar vooraf gaf spr. e©n overzicht van het esperanto. Misschien zijn er wel onder onze lezers dit niet wéten wat esperanto ia. Hu* zij me degedeeld dat het esperanto een wereld-hulp taal is, die de vele vreemde talen en tongval len moet vervangen. Het is samengesteld door een Russisch oogarts, dr. Zamenhof, die er in 1887 een brochure over publioeerde. yplapuk, eveneens eien kunstmatige taal van die dagen, kon zich niet staande houden en is sindsdien verdwenen; het esperanto is hoe langer hoe meer 'beoefend geworden. De toekomst zal moeten leeren of het zich op m Uj ®taande te houden; ongetwij feld is de samenstelling eenvoudig en lo gisch en alle grammaticale moeilijkheden zijn verdwenen. Voor het esperanto behoeft men maar een paar duizend stamwoorden te ken nen en eenlge voor- en achtervoegsels, en men heeft met .grammatica verder niets te maken. Bjv. het stamwoord tag (dag) vormt het zelfst. naamwoord door achtervoeging van o: tago; het bijvoeglijk naamwoord met a: taga; dagelijksch; het bijwoord (werkw. be paling) met e: tage; dagelijks. Er is maar één lidwoord la, geldig voor alle ge slachten en naamvallen, en het verandert nooit. De meervoudsuitgang is j: la tagoj, de dagen; het aantal naamvallen is tot twee te ruggebracht, enz. Voor- en achtervoegsels kunnen verschillende handelingen uitdruk ken zoodat men er ales mee kan samenstel len, kortom de grammatica is terugegbracht tot het allerprimltiefste en maakt het daar door mogelijk dat ook minder ontwikkelden de taal in weinig maanden kunnen leeren. De meeste stamwoorden zijn uit de Romaan- sche taalvormen genomen; niettemin is Za menhof ook bij de Germaansche talen te gast gegaan. Daardoor krijgt men grappige en primitieve woord- of zinvormingen. Zoo is bijvoorbeeld lingvo taal (romaansch;) belp helpen (germaansch of angelsaksisch;) en Ze- menhof voegt eenvoudig de beide begrippen op germaansche wijze tezamen en maakt van hulptaal help-lihgvo. Voor landen met een uitgestrekt taal gebied: Frankrijk, Duitschland, Enigeland, Italië, enz., zal net esperanto uiteraard min der noodig zijn. Daarentegen zullen volken met moeilijk aan te leeren talen Tsjechen, Slowaken, Ruthenen, Chineezen, e.d. er veel nut van hebben. Het aantal esperantisten breidt zich gelei delijk uit; in 1888 werd de eerste groep ge sticht, terwijl in 1912 (het laatste jaar waar van men officieel© gegevens bezit) meer dan 2000 zulke groepen bestonden. Boeken zijn er in het esperanto ook verschenen; in 1888 nog maar 29, in 1912 reeds 1500 vertalingen, leer- en leesboeken. In 1888 bezaten de espe rantisten 2 organen; in 1912 reeds 164. In Engeland wordt het al op verschillende avond- en technisch© scholen onderwezen als verplicht leervak. Vooral de Ohineezen be oefenen het druk; in 1914 wierden in het he- melsche rijk 89000 leerboeken verkocht. Tel de men in 1904 9 millioen esperantisten in Europa, thans is dat aantal bijna 18 millioen. Er bestaat in Nederland een aantel espe- rantisten-vereenlgingen, die de studie 'be oefenen. In bijna alle plaatsen hebben ze af- deelingen. De heer Kapteyn voerde eenig© bewijzen aan voor het bestaansrecht der taal. In den laatsten tijd heeft men den bijbel in het esperanto vertaald en ook verschillende ka tholieke gedenkboeken uitgegeven: bewijs dat zJL de taal zich leent tot het zuiver weer geven van' begrippen, omdat juist bij der gelijke uitgaven het op allerlei finessen aan komt. De Heldersche esperantisten, onder leiding van den heer Kapteyn, vormen nog maar een klein groepje. Maar zij trachten nu door het maken van reclame de aandacht te ves tigen op deze wereld-hulptaal ,die inderdaad ten volle in staat is eene levende te vervan gen. Merkaardig zijn te dien opziohte de er varingen in den afgeloopen zomer op het esperantisten-congres in den Haag opge daan. Elk jaar trouwens wordt zoo'n congres gehouden, zooveel mogelijk in over de ge heel© wereld verspreidde steden. In het zaaltje waren verschillende espe- ranto-uitgaven tentoongesteld. Mén vond er eene bewerking van Bertha von Suttner's vredesroman: Die Waffen nieder, vertalin gen van novellen, reisbeschrijvingen, enz. Ook lagen er espieranto-bladen, grammati ca's, woordenboeken, etc. Zelfs esperanto-si- garen waren er met een prijscourant in die taal, en esperanto-grammofoonplaten. De aanwezige leerllngetjes van den heer Kapteyn demonstreerden de aangeleerde kennis door het opschrijven van eenige zin netjes en het vlot vertalen ervan. Het wa ren leerlingen van een in October aange vangen cursus; die dus in slechts 4 maan den tijds zoover waren gekomen, dat zij zonder moeite de taal konden begrijpen. Ook werd er in het esperanto gezongen; want dr. Zamenhof zou geen goed vader zijn geweest indien hi1 zijn geestekind niet een liedje mee gegeven had. „La Espero" (de Hoop) heet het en het werd onder viool-begeleiding ge zongen. Men hoopt nu maar op den groei van de Heldersche poen zoodat in het na jaar een demonstratie en lezing op gTooter schaal kan plaatshebben. Prov. Staten van Noord-Holland. In de zitting van het Centraal Stembureau van Noord-Holland is in de vacature-Diepen horst, open gebleven door het bedanken van. den heer Vermeulen, tot lid der Prov. Sta ten van Noord-Holland gekozen verklaard mr. A. Bruch, wethouder van onderwijs te Haarlem. Malariabestrijding. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aangewezen om vanwege de provin cie zitting te nemen in de commissie, belast met de regeling der malariabestrijding in Noord-Holland en het beheer der gelden, de heeren A. W. Michels, lid van Gedeputeerde Stoten en W. J. Kernkamp, lid der Provin ciale Staten, te Edam. Vanwege het Rqk hebben in de commissie zitting de heeren dr. Aldershof, inspecteur van de volksge- zondheid, en dr. Jenny Weijerman, lid van den gezondheidsraad, en vanwege de afdee- ling Noord-Holland der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten de heeren A. A. de Jongh, burgemeester van Hoorn, en jbr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede. Partl ullere middenstandsbouw t* Amsterdam. Het weekblad „Hout", orgaan van den Nederlandschen Houtbond, meldt omtrent de te Amsterdam bestaande plannen voor den particulieren middenstandebouw het vol gende: „Zoo zal men nu in Amsterdam binnen kort het nog nooit geziene schouwspel be leven, dat het gezamenlijke bouwerscorps de stichting van een geheel nieuwe stadswijk begint. Een geheel nieuwe stadswijk volgene één plan." In verband met deze mededeellng van ge noemd weekblad, verneemt het „Hbl." nader, dat er ontwerpen bestaan, beoogende den bouw van ruim tweeduizend middenstands woningen, onder toezicht van één architect. De onderhandelingen met het Rijk vlotten evenwel niet erg, de gemeentelijke overheid, alhoewel welwillend staande tegenover het plan, kan niets beginnen, vóór de desbetref fende regeerimgsbureaux het ontwerp heb ben goedgekeurd. „Amstels Bouwvereeni- ging" wacht nu reeds vrij geruimen tijd op het „afkomen" der vereischte regeeringsbe- slissingen. De hoofden van scholen en de boycot Het Hbl. verneemt, dat het referendum, gehouden in de „Vereeniging van hoofden van Scholen in Nederland" met 450 tegen 150 stemmen besloten heeft, dat de vereeni ging niet verdér mee zal doen aan de sala- risaotie, althans voor zoover daarhij als punt van actie de boycot of het droogleggen van een stad of provincie zou worden toe gepast. Bezuinigingcommissie. Een wetsontwerp is ingediend .tot instelling van een bezuinlgingsoommisaie waarvoor f 22000aangevraagd wordt bij euppL be- grooting. Het ontwerp ie ontstaan uit het door de Kamer op 21 November 1919 aan genomen motie waarin de regeering werd uitgenoodigd doeltreffende maatregelen te nemen waardoor meer zuinigheid verkregen zal worden. De minister geeft toe dat de mo gelijkheid bestaat dat niet steeds de meest mogelijke zuinigheid wordt betra L l de besteding der 'toegestane gelden; het" De- staande toezicht is onvoldoende en de minis ter is dan ook van meeninf dat eene oom missie van leden der volksvertegenwoordi ging naast de Rekenkamer voortreffelijke re sultaten zou kunnen geven. De regeering stelt daarom voor eenige ambtenaren te be noemen (voorloopig een viertal) die zullen onderzoeken oo welke wijze tot bezuiniging kan worden gekomen. Verder zullen ten spoedigste de noodige maatregelen worden genomen voor de 'bewerking en- publicatie van een statistiek der Rijksuitgaven. Ter wijl tenslotte de Minister de Rekenkamer bij de wet wil machtigen zoo noodig een afzon derlijk verslag over baars inziens onnoodig uitgegeven gelden aan de Kroon uit te bren gen zonder te behoeven te wachten op het jaarverslag. De bezuinigingsinspectie, die ingesteld zal worden bij aanneming van het daartoe strekkend wetsontwerp, heeft kort samen gevat, het volgende 'karakter: Aanvankelijk worden vier ambtenaren be noemd, die nagaan, op welke manieren de uitgaven van d© departementen en daar on dier ressorteerend© diensttakken kunnen worden verminderd. Later zal dee inspectie uitgebreid kunnen worden, zóódat zij haar werkzaamheid over alle Staats-werkzaam- ïeden ban uitstrekken. Opmerkingen en dachten kunnen tot haar worden gericht, Daarnaast wordt een statistiek van de Rijks uitgaven in het leven geroepen, eq wel in verband met d© begrootingen; dus'niet al- 'een ten opzichte van de rekeningen over afgeloopen jaren. De begrootingen zullen daarvoor in het vervolg anders ingericht moeten worden. Ten slotte krijgt dé Alge meen© Rekenkamer een nieuwe bevoegd heid, n.1. om wanneer zij niet voldoende zui nigheid in staatsdienst constateert, een af zonderlijk verslag daarvan óp te maken, dat zij vóór het indienen aan de Régeerlng uit brengt, en dat met een aanteekendng van het betrokken departement aan de Staten-Gene- raal wordt overgelegd. Tsuschen bezuini gingsinspectie en Rekenkamer wordt over leg gepleegd. Een kaaswet Naar het N. v. d. D. verneemt, is bij de regeering een ontwerp kaas-wet in voorbe reiding, waarin wordt voorgesteld, een ab soluut verbod vtfn uitvoer van ongemerkte kaas. Alleen gecontroleerde, dat is gemerkte kaas, waarop het vetgehalte ln de droge stof is aangegeven, zou mogen worden uitgevoerd Gasprijzen. In den Haag is op 1 Februari een verla ging van den gasprijs van 18 tot 16 ct. per M». ingegaan. Ét Amsterdam wordt, naar het Hand. meldde, een vrij belangrijke daling voorbereid. En ook in Roterdam ia bij de com missie voor d© bedrijven een mindering van den tegenwoordigen prijs van 19 ct. aan hangig. De vleeschkeuringswet Naar het Nederl. Corr. Bureau verneemt, is de inwerkingtreding van de nieuwe vleeschkeuringswet in de allernaaste toe komst nog niet te verwachten, aangezien nog eenige uitvoeringsmaatregelen in voor bereiding zijn «n het bovendien in de be doeling ligt aan de gemeentebesturen eenige maanden tijd te laten om hun verordeningen te doen aansluiten aan de nieuwe bepa lingen. De Zomerdienst btf de spoorwegen. Den eersten Juni aj. zullen de Nederland sche spoorwegen den zomerdienst Invoeren, die vrijwel overeenkomt met den zomerdienst vau 1920. Met de wenschen ln het vorig jaar door belanghebbenden te dien opzichte geuit, werd. zooveel mogelijk rekening ge houden. Verdere uitbreiding van den diemrt heeft het echter achterwege moeten laten in ver band met de moeilijkheden om de locomo tieven met geschikt personeel behoorlijk te kunnen bezettten. Het valt te betreuren, dat de spoorweg maatschappijen niet de medewerking der regeering hebben kunnen krijgen bij het voorstel om hier te lande den zomertijd op denzelfden daitum in te voeren als in de entente-landen. Daar geschiedt dit op vijftien Maart, hier op zijn vroegst in den nacht van drie op vier April. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat in zeer korten tijd het internationaal trei- nenverkeer twee keer belangrijke wijzigin gen moet ondergaan. Niet alleen de reizigers maar ook het spoorwegpersoneel zullen daar van natuurlijk de niet te ontwijken moeie- lijkheden ondervinden. ffpoortirievtót vrachtgoed. Blijkens een schrijven van de Direotie der Nederlandsche Spoorwegen aan de Alg. Vereen, van Nederlandsohe lm- en Expor teurs is een prijsverhooging der spoorta- rieven voor vrachtgoed niet t# verwachten. Oorlogs-snljboonen. Dinsdag is eindelijk te Groningen een de finitieve stap gedaan tot opruiming van de 2000 vaten enijboonen, die tot groote erger nis van velen al een paar jaren blootgesteld beurtelings aan zon en vorst op den oever van het Helperdiepje liggen, vlak bij de Natte Brug, meldt het „N. v. h, N." Ze zijn publiek verkocht. We vroegen een deskun dige op welken prijs hij de vaten met inhoud schatte vóór den verkoop. Hij meende, dat vat en inhoud en rente het daarin gestoken kapitaal samen den prijs van zulk een vat boonen haast wel tot op honderd gulden moest brengen, wat het in den oorlog ook meer dan grif zou hebben opgebraoht, als het toen maar uitgevoerd had mogen worden. Maar dan is de opbrengst thans wel erg tegengevallen. De 2000 volle vaten hebben eiken vat en inhoud samen bij publieke veiling opgebracht ƒ2888.60. Dat is pl.m. 1.40 per vat. Blapte. De werktijd op de jutefabrieken der firma Ter Horst Go., Rijssen, wordt wegens toe nemende slapte dez» week ingekrompen tot vier dagen per week. De firma Bijkamp, goud- en zilversmederij te Steenwijk, heeft haar uit ongeveer 20 per sonen bestaand personeel aangezegd het loon met 20 te zullen veriagen. Neemt men hiermee geen genoegen, dan zullen allen met 8 of 14 dagen ontslagen worden. Slapte in het bedrijf en concurrentie nood zaakt genoemde firma tot het nemen van dezen maatregel. Kort verslag der werkzaamheden van A.N.C.O. M enverzoekt ons plaatsing voor het vol gende: Toen de Kinderaoti© in October 1919 be gonnen werd, bestond het bureau van A.N. C.O. uit dien Heer en Mevrouw Dijkgraaf. Daar Mevrouw D. na ©enigen tijd verhin derd was zich geheel aan d© actie te geven, waar het secretariaat overgenomen door den Heer en Mevrouw Plantage. In het begin van 1920 kwam ondergeteekende in functie en werd daarin bijgestaan door zijne vrouw en den Heer Ramswinckel. Voor het schrij ven der brieven was toen één© typiste ter beschikking. De drukte nam weldra zoo toe, dat er dringend meer hulp noodig was, en het arbeidsgebied werd zoo uitgebreid, dat wij in April op ons bureau een staf hadden van 4 personen voor de correspondentie, 8 stenotypistes, 12 Weensche dames en 2 jon gens voor het loopende werk. Het aantal plaatselijke comité'» breidde zich uit tot 106. Ofschoon in enkele provin cies provinciale centraalcomité's waren opge richt, die roet plaatselijke oomité's correspon deerden, waren er toch dagen, dat 7080 brieven ons bureau verlieten. D© eerste trein uit Weenen kwam op 22 Dec. 1919 aan. Van dien datum af tot 16 Jul'i kwamen er 18 treinen. Daarna zijn er 6 Leergarnituren gekomen met enkele gast- kinderen en op 28 October kwam de 19e kindertrein. In het geheel zijn met deze trei nen vervoerd 9096 kinderen. Daarvan waren 5784 meisjes en 8062 jongens. De 260 kin deren van het laatste transport zijn nog niet in de boeken ingeschreven, zoodat het 'ge slacht nog niet bekend is. De verhouding van den godsdienst was: Protestant 1882, R.K. 7868, Israëliet 73 en Baptist 18. Het aantal Israëlieten is zoo gering, oomdat de meeste door hun godsdienst verhinderd wa ren met onze treinen te reizen. Ter tegemoet koming heeft A.N.C.O. f 10 000 aan het Joodsohe comité afgestaan. Het aantal ziekte gevallen van ernstigen aard is, in verhou ding tot het aantal kinderen, zeer gering ge west. Helaas hadden wij ook 7 dooden te be treuren, waarvan twee, die door een onge luk om het leven gekomen zijn. De kinderen bleven 'hier gemiddeld 84 maanden. Er ziin echter thans nog kinderen, die reeds op 22 Dec. gekomen zijn. Verscheidene blijven voor goed hier. De meeste namen toe gedu rende hun verblijf, somminge 86 pd. 't Eerste terugtransport is vertrokken op 18 April, terwijl op 27 October het 16e transport is weggegaan. Deze trein namen mede 7547 kin deren, zoodat op het oogenblik nog 1549 kin deren in Holland zijn. De kindertreinen namen groote hoeveelhe den Liebesgaben als bagage mede, sommige 80.000 K.G. Wit hebben daarvoor een spe ciaal nersoon, die alle pakken, die aan ons bureau bezorgd worden, op lijsten schrijft, die mee naar Weenen gaan. Deze pakken wor den in de bagageruimte van den keukenwa gen geborgen, terwijl de pakken van de kin deren, die op de verschillende stations in den tröin komen, in den crooten bagagewagen in geladen worden. Voor deze ba**»"*© wordt door de' verschillende Spoorwegmaatschap- p"en igeen vracht berekend. De onkosten voor het inrichten van een trein zijn ongeveer f 500. Voor de provian deering is noodig 200 brooden, 4 kisten, elk met 45 blikjes geoondenoeerde melk 15 K.G. rookvleesch, 15 K.G. worst, 15 K.G. kaas, 15 K.G. boter, 126 k.^ .en. 20 flesschen limonade, 7 K.G. cacao, 84 nond thee, 8—10 pond suiker. Verder moet gezorgd worden voor het uitstoomen van 600 dekens, voor het aanvullen van de inventaris en voor het completeeren van de verbandkist. De bureaukosten en kosten voor de huis- Ingezonden mededeellng. houding bedragen per maand ongeveer f 2000 Het vervoer der kinderen door Nederland kostte voor de 7 eerste treinen f 16.000, voor de 8 daaropvolgende f 9000, terwijl de Spoor- wegimaatscba-—de kosten voor de andere treinen op f 1000 per trein begrootte. H. P. SCHOUNENBEEK, Secretaris A.N.C.O. GEMENGD NIEUWS. Mist Naar de „N. Rott. Crt." meldt, hing er Donderdagmorgen over Rotterdam een zóó dichten miet, als in het laatste tiental jaren niet het geval geweest is. Buiten een straal van een meter of zes onttrok de on doordringbare grijsheid alles aan de waar neming. Uit die onwezenlijke wereld kwam in de stad voortdurend van „ergens" het ge- bel van de trams, het getoeter van auto's en vrachtwagens, het getrappel van paarden. De anders dikwijls ai te snel voortbewegende middelen van verkeer kropen traag en voor zichtig door de ijle dichtheid, waaruit tel kens nieuwe verrassingen te voorschijn kwamen en waarboven roerloos en onmach tig de zon stond als een vuilgele schijf. Te midden van dit aan alle kanten drei gende gevaar bewogen zioh de voetgangers met de grootste bedachtzaamheid. Niets kan den menschen beter dan zulk een mist lee ren, zooveel mogelijk op de trottoirs te loo- pen, vóór het oversteken naar alle kanten uit te kijken en de zijstraten weer zoo spoe dig mogelijk te verlaten. De mist zette vreemdelingen en hen, die de stad niet kenden, in een doolhof, waarin zij alleen door voortdurend vragen langzaam hun weg konden vinden, en de verkeers agenten hadden vooral op de drukke punten een onmogelijke taak. Om half elf begon de zon het te winnen. De platte schijf kleurde fel en feller, straalde uit, zette den bovenkant der huizengevels en de wolkgordijnen in goudgele schittering, en boorde zich dieper en dieper in de oplich tende massa. Nog een half uur bleef laag de mist hangen, totdat de zon weer heerschte over de wereld en den dichtgetrokken som beren dag veranderd had in een stralende blijheid. Omstreeks half tien reed een broodbezor ger met zijn bakkerswagen op den Schie- damschenweg, ter hoogte van de Schippers straat," naast de tramrails, terwijl uit tegen overgestelde richting een motorwagen van lijn 8 der electrisohe tram kwam. De be stuurder van een auto, die achter den brood bezorger aankwam, kwam uit den mist te voorschijn, zag de tram plotseling en wilde uitwijken, terwijl de broodbezorger, een aan rijding vreezende, zijn wagen in den steek liet en het trottoir opliep. De auto liep even eens het trottoir op en de broodbezorger raakte beklemd tusschen de auto en den muur van een daar staand huis, waarvan bovendien tengevolge van den schok de rui ten braken in het sousterrain. De zwaar in wendig gekwetste en gewonde broodbezorger L. S. is naar het ziekenhuis gebracht, waar hij des middags- is overleden. Hij laat een vrouw met vier kinderen na. Op het open terrein aan de Waalhaven zijn sleepers met hun wagens in den mist verdwaald geraakt (N. R. Crt) Getemde vossen. Het groote aantal vossen, dat zich thans in de omgeving van Apeldoorn vertoont, verlokt menigeen er toe, een jongen vos te bemachtigen en dan dezen thuis in een hok te houden. Het schijnt, dat deze dieren goed vastge houden moeten worden en niet als huisdier te wennen zijn, zooals de hond. Reintje ver liest zijn streken niet gemakkelijk en poetst de plaat, zoodra 't beest zijn kans schoon ziet. Herhaaldelijk breken er „tamme" vossen los en zetten dan midden ln den nacht soms een heele buurt op stelten, 't Gebeurt soms twee drie keer in een week, dat zulk een „getemde" vos zijn lusten bot viert in de kippenhokken. En krijgen doe je ze niet meer. Kindermoord te Volendam. Donderdag heeft voor de Haarlemsohe rechtbank de geruchtmakende zaak gediend van den kindermoord te Volendam in Octo ber j.1. Terecht stond de 80-jarige E. A. H. geb. L. terzake dat zij op 10 October de vijf jarige Dorothea Herkig krachtig heeft aan gegrepen en haar in een waterput, waarin 2 meter water stond, heeft geworpen, tenge volge waarvan het meisje verdronken is. Er waren 30 getuigen gedagvaard. Beklaagde ontkende, dat zij het meisje te water gewor pen had. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat bekl. des middags zenuwachtig in haar on derlijfje in de kamer geloopen had. Haar bewering, dat ze een andere blouse aantrok, klopte niet met vroegere verklaringen. Een in het gezin bekende dame zeide, dat de moeder jaloerscb was op Dorothea, omdat de vader zooveel van haar hield. De moeder be moeide zioh weinig met het kind. Een over buurvrouw heeft gezien, dat de moeder dee middags het kind binnenliet en een half uurtje later de woning verliet na die met een sleutel te hebben gesloten. Na het slui ten van de deur liep zij zenuwachtig heen en weer. Des avonds zeide zij tegen getuige: „Dorothea is weg, ik heb haar sinds één uur niet gezien." Get. antwoordde daarop: „Dat kan niet, want jë hebt het kind nog om een uur of half drie binnengelaten". Een andere getuige verklaarde, dat bekl. dn het geheel niet bedroefd was na de vermissing van het kind. Toen de dienstbode van bekl. dos Maan dags bij den regenbak kwam, t'ond daar het emmertje van net kind, dat nooit bij den regenbak kwam. De dienstbode verklaarde, dat haar meesteres haar van uit de kamer bespionneerde. Toen getuige tegen beklaag de zeide: „Hier is het speelemmertje vsa Op initiatief van den Jongelieden) G(eheel) O(nthouders) JB(omd), tot wiens ook Ingezonden mededeeling. T

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5