En wij twijfelen er geen oogenblik aan, of de Minister zal weigeren, zijn Wet af te tuigen. Dat we toch het onzen pHoht achten, het voorstel van B. en W. aan een nadere be schouwing te onderwerpen, dan is het, om dat we van oordeel zijn, dat de Gemeenteraad toet aan zijn eer verplicht is, Burgemeester en Wethouders niet op den ingeslagen weg te volgen. Indien de Raad een zoo reactionair voor stel zou aannemen, zou hij zich blameeren in de oogen van het Nederlandsche volk. Wij aarzelen niet, toet voorstel reactionair te noemen. En wel op de volgende gronden: Er toeerscht een nijpend gebrek aan leer krachten bij het lager onderwijs op toet platte land. Wat de dagbladen ons den laatsten tijd daaromtrent hebben medegedeeld, werpt een schril licht op den toestand, die allengs ge groeid is door de nalatigheid van deze en vorige regeeringen. Wat moet dan ons oordeel zijn over het feit, dat men zich in de steden de weelde van het ambulantisme nog langer wil veroorlo ven, het ambulantisme, dat zijn .tijd heeft gehad? Het ambulantisme, waarvan de afschaffing een middel is,om zonder nadeel voor het on derwijs, leerkrachten uit te sparen en te dis- tribueeren over'het platteland? Het voorstel van B. en W. is dus reactio nair, omdat het geen rekening houdt met het nijpend gebrek aan leerkrachten. Ons tweede bezwaar tegen het voorstel is van financiëelen aard. De Wet op het L. O. bepaalt, dat het Rijk aan de Gemeenten het salaris vergoedt van die onderwijzers, die volgens art. 27 en 28 vereischt worden. De overigen komen geheel voor rekening der gemeenten zelve. Daarbij komt nog, dat de gemeenten, die zich de 'weelde veroorloven, meer onderwijzers aan zekere school aan te stellen dan waartoe de wet verplicht, aan de besturen der bijzondere scholen op gelijke wijze het salaris van een gelijk aantal niet verplichte leerkrachten moeten vergoeden. En dat niet slechts gedurende den tijd, dat de openbare school die niet-verplichta leer krachten) heeft, maar tot twee jaar na dien (art. 100). De aanneming van toet voorstel van B. en 'W. zal dus toet onderwijsbudget onzer ge meente, zonder dat eenig onderwijsbelang wordt gediend, gedurende een drietal jaren met eenige duizenden guldens verzwaren. De Raad behoort toet dus op onderwijs kundige en financiëele gronden te verwor pen. U dankende voor de plaatsing, Het bestuur van de afd. Helder van den B. v. N. O. Naar aanleiding van het door „Belangheb bende" in heit No. van Donderdag IJL inge zonden artikel over brandstoffenprijzen tee kenen wij slechts het navolgende aan. Wi zijn gaarne bereid desverlangd aan een door de burgerij te stellen oommissie aan te too- nen dat de anthraciet die in Den Helder in voorraad ligt en aan het publiek geleverd wordt tegen den prijs van 5.50 per H.L., aan de handelaren slechts een zeer matige winst laat. Zoowel plaats als tijd komen ons ongeschikt voor hierop nu dieper dn te gaan. Wellicht zullen wij echter vanzelf genood zaakt worden te zijner tijd het volle licht op deze aangelegenheid te laten schijnen. Met beleefden dank voor de welwillend afge stane plaatsruimte. Het bestuur de vereeniging van brandstoffenhandelaren „Carbon", P. SCHAGEN, voorz. M. KRUIJFF, secr. Geachte Redacteur. Verzoeke beleefd een kledne plaatsruimte in Uw geacht blad voor onderstaande, waar voor ik U bij voorbaat vriendelijk dank zeg. Voor de zooveelste maal las ik in Uw blad een dringende oproep om alsnog diep in den zak te tasten voor de huldiging van den grooten L. Bouwmeester en zijn dochtertje. Laat het een enveloppe zijn „Helder waar dig", zoo stond er. Nu zij natuurlijk aan stonds toegegeven, dat B. een alleszins kun dig artist is er zijn er meer maar juist in verband hiermede zal het genoten hono rarium zekerlijk wel gelijken tred hebben gehouden; het wil mij dan ook voorkomen, dat een hulde ln den vorm van geld absoluut, overbodig kan worden beschouwd. Ik zou zoo zeggen als er iets te offeren valt, dan ligt er toch m. i. een uitgebreid terrein braak, of moet ik u dat alles omschrijven, leizer? Weet ge dan niet, hoe hot den heer J. H. Staalman e. a. was, die na bovenmen- schelijke inspanning en eenige oproepen in dit blad, nog maar matig gelukte een „ietsje" gedaan te krijgen voor een noodlijdend ge zin? Weet ge niet, hoe het particuliere initia tief toen bijna dood en doof bleef de eer lijke goede en brave mensdien, die daadwer kelijk steunden, niet te na gesproken weet ge niet boe vele pennen in beroering werden gebracht om toch te helpen en te steunen, terwijl de vrouw van uitputting dreigde onder te gaan? Weet ge dan tenslotte niet, tooe in stilte veel en diepe armoede wordt geleden, juist onder toen, die niet houden van timmeren aan den weg, omdat hun eer en karakter zulks verbiedt? En als ge dat dan wel weet, .vindt ge dan met mij het contrast niet te groot jusschen bovengenoemde en het met nadruk bedelen om geld voor iemand, die het absoluut niet noodig heeft? Schrijver dezes houdt veel van goede kunst op elk gebied en apprecieert dit ten zeerste, nochtans ben ik in hooge mate af kerig om den een of anderen bekenden Nederlander als een Godheid te bewie- rooken. i Zeker, een tooneeljubileum van 60 jaar mag ongetwijfeld als een unicum worden aangemerkt, en er is dan ook niets tegen zoo'n kunstenaar met een met bloemen ver sierde auto binnen te halen, en wijders zang en muziek het hunne ertoe bijdragen luister bij te zetteij aan dit feest, ach ja, dat is wel leuk, en dan nog eenige sprekers, die als om strijd zullen gewagen van des spelers groote gaven, dat is misschien ook wel aardig, als men ervan houdt tenminste; maar het met nadruk bedelen of ls dat woord niet goed om geld verdient m.L hl hooge mate af keuring. Immers zijn er zoovele andere za ken, die meer urgent zijn en Uwe aandacht vragen, zie maar om U heen! En als nu de Commissieleden, die zich voor deze zaak zoo bijzonder interesseeren, elk eens ƒ1000 gaven, dan zou immers evengoed een enve loppe overhandigd kunnen worden „Helder waardigi" Het ontbreekt er nu nog maar aan, dat eene oolleote wordt gehouden huis aan huis, om den grooten Louis voor onder gang te behoeden 1 Met een vriendelijken dank voor de plaat sing en een oproep om een juiste interpre tatie van dit schrijven, teeken ik, Hoogachtend, LUDOVICUS. Helder, Febr. '21. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, UIT DEN OMTREK. Callantsoog. In deze gemeente zijn IS personen inge schreven voor de militie, 'lichting 1922. Blijkens de gehouden volkstelling toe droeg de bevolking dezer gemeente op 1 Ja nuari 1921 485 mannen en 471 vrouwen, to taal 957. Op 1 Januari 1920 bedroegen de aantallen 493 en 478, totaal 971. De ingevolge de Landiarbeiderswet aan deze gemeente toegewezen strotgronden zijn door Burgemeester en Wethouders in 40 per- ceelen aan verschillende landarbeiders uit deze gemeente toegewezen. Burgerlijke Stand van Oallantsoog. Ingeschreven over Januari 1921. GEBOREN: Simon en Pieter, zoons van Michiel Vries en Aafje Rademaker. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Geen». GEMEENTERAAD VAN TEXEL. Aanwezig allen, d. i. 13 leden. Voorzitter de heer Bujjsing Damsté, Burge meester. Na opening en voorlezing van notulen, die goedgekeurd werden, kwam aan de orde be handeling van: I. Ingekomen stukken. a. Sehrijven van mej. N. Kerkhoven, be noemd onderwijzeres te Den Hoorn, dat ze geen kosthuis kan krijgen en daarom bedankt GEMENGD NIEUWS. De eeuw van de telefoon. Engeland heeft 16, Duitsohland 19, Frank rijk 7 aansluitingen op de duizend inwoner», doch in Zweden hebben op iedere 1000 inwo ners er 39 een telefoontoestel. In Stockholm is dit percentage zelfs 223 op de duizend inwoners. Te Helder is het aantal aansluitingen per 1000 inwoners ongeveer 12. Gevallen grootheden. De revolutie en daarna het bolsjewieksefe regiem, heeft tal van oude Russische fami lies geruïneerd. Vele vroegere officieren uit het keizerlijke Russische leger vertoeven thans in Frankrijk, en leven er in betrekke lijke armoede. Men moet velen dezer man nen echter nageven, dat zij zich er door we ten te slaan, en zich in de omstandigheden kunnen schikken. Zoo rijdt de voormalige Russisohe gene raal Nikolajew thans met een handkar koop waar door de straten van Parijs; zijn wapen broeder, overste Doroschewik, ia te zame* met een anderen officier een auto-reparatie- werkplaats begonnen. Een zekere vorstin Mestschersky drijft een klei&e boerderij bij Saint-Cloud; vorst Lisgenski en een hoofd man van de keizerlijke garde zijn nu ambte naren op een Fransche bank. Overste Skoe- .ratow kweekt groenten en champignons te St. Germain en verdient aldus een goed stuk brood. Goedaschew, vroeger Russisch ge zant in Madrid, en prins Dadeskilian uit den Kaukasus, leggen zich in Frankrijk op den, tuinbouw toe, grootvorst Boris werkt al» schilder en decorateur, en zoo zijn er nog vele andere Russen, vroeger machtig en rijk, die thans met handenarbeid in alle lan den der wereld,' maar vooral in Frankrijk, hun brood verdienen. Bang gemaakt Tijden» de strafzitting van d« reohtbanÜ te Essen richtte de beklaagde, de com munistische leider Ventamini, die zicto bij den bolsjewistischen opstand in Maart t. j. erg heeft geweerd, plotseling een revolver, op de rechters, die van schrik snel bukt»*. De in de zaal aanwezige politieagent maakt» toeenen. Ventamini sohoot echter niet doch begoti een hoogdravende politieke rede met aller lei dreigementen tegen de justitie te houden^ die hij echter moest afbreken toen drie for- sche mannen van de veiligheidspolitie met getrokken revolvers de zaal binnenkwamen. Hoolachend gooide de communist hun zija revolver voor de voeten. Toen bleek het ding, dat zooveel schrik had veroorzaakt, te be staan uit papier, hout en... brood. Vento- mini had het in de gevangenis geknutseld. De rechtbank schorste de zaak en liet de* communist naar de gevangenis terugbreng»*. fina katje om zonder h&pdacb»»*»* aan te pakken. Uit Chicago wordt aan de „New York Herald" bericht, dat daar tegenwoordig ee* vrouwelijke bandiet de straat onveilig maakt Onder bedreiging met een revolver of ee* mes eischt zij van haar slachtoffers niet alleen al hun bobben en bonden, maar boven dien een kus. Het voldoen aan dezen laalt- sten eigoli schijnt nog ompleizieriger te zij* dan de inwilliging van het eerste verzoek. Zoo dacht althans een zekere Lasky, ee* kruidenier er over. Hij deelde aan de politl» mede, dat hij, toén hij zich op een morgen heel vroeg naar zijn zaak begaf, op den hoek van een straat werd aangehouden door een vrouw, die heon onder bedreiging met een groot mes, dwong zijn portemonnaie en zijn horloge af te geven. Na hem aldus beroofd te hebben, zeide de vrouw: Ik eisch boven dien van al mijn slachtoffers een zoen. Ku» mij dus, beste jongen. Dit was te reed voos Lasky en hij nam snel de beenen. Een jengdlge bandiet. Een 17 jarige knaap, de zoon van den ba ringhandelaar Wieding te Berlijn, die reeds op zeer jeugdigen leeftijd wegens het «telen van postpakketten in een rijksopvoedingsge sticht kwam, doch daaruit wist te ontsnap pen, is nu wegens moord op een 68-jarig« vrouw tot 12 jaren1 gevangenisstraf veroon- deeld. De jonge bandiet had den moord volvoerd in overeenstemming met een film ,4e hand van den wurger'*, die hiji, om zijn rol goed la te studeeren, een paar malen ging zien. Hij heeft het oude mensch op vreeselijk» wijze afgemaakt met het doel haar te beroove», doch werd door de buren verrast. Een merkwaardig tooneelsfak. De Tsjechische schrijver Karl Tsohoepïk heeft een origineel drama geschreven, dat door het Nationale Theater te Praag met on- gekenden bijval ia vertoond. Het stuk draagt den titel van R. U. R. („Rossums Universal Robot"). Er is sprake ln van een kunstma- tigen mensch Robot genaamd, die door een fabriek op een afgelegen eiland in honderd duizenden exemplaren wordt vervaardigd. Dit fabrieksproduct is beter ontwikkeld dan de werkelijke mensch, maar bezit geen ziel en wordt voornamelijk als arbeidsslaaf ver kocht. Europa, dat onafgebroken oorlog voert, gebruikt het als leger, dat ten slotte heel de menschheid uitroeit. Het «tuk üs al in hst Duitsch vertaald. Bouwmeesterhulde! SPOKT. Voetbal. Aria I—Werf XL Hedenmiddag om half drie zal op 'hot terrein Ankerpark bovengenoemden wedstrijd plaats heb ben. H.R.C. IZeemacht I. Bovengenoemde vereeniging speelt morgen op haar terrein Tuindorp, aanvangende des middags half drie, een vriendsdhappeliiken wedstrijd tegen Zeemacht I. Naar men ons mededeeld zal Zeemacht met een sterk elftal uitkomen, terwijl H.R.C. met haar gewonen elftal verschijnt, zoodat we, naar we hopen, van een spannende ontmoeting getuige kun nen zijn. Lag het aanvankelijk in de bedoeling van het bestuur om een medai 11 e-wedstrijd te spelen, de aangevraagde vereeniging Go Ahead uit Alkmaar stuurde een afberieht, terwijl ook de pogingen om Sportclub van Texel hier te krijgen op edn mis lukking uitliepen. Helder—Geel Wit Zondag apeelt Helder een propagenda-wedstrijd tegen de R.-K. Voetbalvereeniging Geel Wit De nmziekvereeniging Winnubst zal nierbij haar me dewerking verleenen; zij marcheert om 2 uur van het bondsgebouw Molengracht ai en maakt dan de volgende route: Blersteeg, Spoorstraat, Konngistraat, Polderweg, enz., en luistert verder den wedstrijd op. De elftallen konten als volgt uit: Helder KI aanw Overheem Maas Wit Gode Bak Kesteren Groot Jongbloed Biersteker Broekhuizen H. r. Dam Hoeben Wiering Bouwman C. v. Dam Smit Amesfoort Dito Haefte P.Luickx Porto Geel Wit: van 3 en 4 Februari 1921. GETROUWD: P. A. de Kriek en N. Toes; P. H. C. Groenemeij er en 8. C. Beidermk; H. Walboom en A. M. Moormkn; G. Leegwater en G. M. Tom- pot; C. Duinker en S. W. E. Bruin. BEVALLEN: J. Chr. Rosillie-van der Pol, d.: G. Guliker-van Trioteen burg, z. OVERLEDEN: G; Kok, 8 weken. MARINERERICHTEN. Ds luit. ter zee der le kl. Jhr. J. C. A. van der Wiick thans ter bes ah., wordt 7 Febr. geplaatst in de rol van Hr. Ma. Wachtschip te Willemsoord, ter opneming in het Marinshospitaal aldaar. LEGERBERICHTEN. Ht Nederl. Ccrrespondentiebureau ia Den Haag meldt: Naar on» i® gebleken iia te bevoegder plaatse niets bekend van een groote legerpromotie, welke, volgen een bericht van de pers, tegen Mei te ver wachten zon zijn. 2e luit. C. J. Men®, van heit 21e reg. inf. keert 15 dezer van zijn detacheemg bij de mormaal- schietschool te 's-Gravenhage naar zijn garnizoen in Helder terug. Vergoeding van reis- en verblijfkosten. Bij K. B. zijn de navolgende wijzigingen aan gebracht in do bepalingen nopen® de vergoeding van rei®- en verblijfkosten, wegen® reizen voor s Rijks dienst. De bedragen der vergoedingen (verblijfkosten) worden bepaald op resp. 13.30, 12.20, ƒ11.10, ƒ8.80, ƒ7.50 per etmaal, onder scheidenlijk voor de le, 2e, 8e, 4e, en de 5e klasse. (Voor de toepassing van dit reisbesluit worden de burgerlijke en_milited;-en landsdienaren en an dere personen, die tot eenige dienstverrichting buiten hunne woonplaats ten behoevo van het Rijk geroegpen worden, verdeeld in viif klassen.) Tot de eerste klasse behoooren om. de vlag-off. en in rang daarmede gelijkgestelden bij do zeemacht; de generaals, luit.-gen, en gen.-maj. bil do landmacht; tot de tweede klaas© behooren o.m, de hoofdoff. bij de zeemacht, en in rang daarmede gelijkgestelden bit de zeemacht; de ko lonels, luit-kol., en majoors en ln rang daarmede gelijkgestelden bil de landmacht en bij het reser- vepersoneel der landmacht; tot de derde klaas A. behooren om. de luit. t. z. der le, 2e en Se kl. en de ln rang daarmedo gelijkgestelden bij de zeemacht en de Kon. Marine-reserve, de adel bor sten der le kl., de kap. en luit. en in rang daar mede gelijkgestelden bil de landmacht en bil het reserveporsioneel der l&ndmaoht; tot de derde klasse B. behooren o.m. de secretarissen van do kouringsraden en die bon vervangen; tot de vierde klasse A. 'behooren om. de cadetten bij de Kon. Mil. Academie, der Cadettenschool, de leerlingen van den Hoofdcursus, de adj.-ondoroff. en onderoff. van hoogeren rang, alsmede de daar mede in rang gelijkgestelde onderoff. der land macht en bij de reserve van de landmacht; de adelborsten bij het Kon. Instituut voor de Marine; tot de vierde klasse B behooren o.m. alle onder off. der landmacht in do rangen van serg.-maj. en serg. of daarmede gelijkgestelden; tot de vijfde klasse behooren alle jaarwedde-genietende mili tairen in den rang van korporaal of in den stand van soldaat of daarmede gelijkgestelden. Voor de berekening van1 de vergoeding over een gedeelte van een etmaal wordt dit verdeeld in een dag gedeelte van 10 uren, hetwelk aanvangt des voorm. te 8 ure, en een nachtged. van 14 uren, hetwelk aanvangt dos nam. te 6 ure; de vergoeding be draagt: in. het daggeldged-.olte resp. voor de 5 klassen 0.46. 0.42. 0,38, 0,82, en 0,27: in het nachtgedeelte resp. voor de 5 klassen f 0.62. 0.67, f 0.52, 0,40, en 0.34. Met afwijking van het voorstaande bedraagt do vergoeding we gen® verblijfkosten over elk etmaal, tijdens heb wolk óf het nachtverblijf moest gehouden wonden ln een dooT of vanwege het Rijk beschikbaar ge stelde gelegenheid (gebouw, vaartuig, tent, enz.), óf op 'e Riika kosten van eene bijzondere slaap gelegenheid in een vervoermiddel is gebruik gemaakt, resp. voot de viif klassen: 9.60, 8.80, 8.—, ƒ6.40. 5.45. Voor gedeelten van een etmaal worden deze vergoedingen naar even redigheid verminderd. Dit besluit treedt in wer king vanaf 1 Januari 1921. (Zoowel voor Leger al® Marine i» voor iedere rang afzonderlijk uit het bovenstaande na te gaan. waarop ieder recht heeft.) Kaderopleiding. De «Aspiranten van de kader-opleiding uit de najaarsploeg der nrilitieWohting 1920 van het wa pen der Inï., waarmede de opleiding tot militie- ondcroff. wordt voortgezet, zuilen op 20 Febr. as. worden aangesteld tot korp.;daarna vangt de bri gade-opleiding aan. (Voor het 10e en het 21e reg. inf., resp. uit Haarlem en Helder, wordt de op leiding voortgezet te Haarlem.) De brigade-op leiding eindigt 20 April d.a.v. Vanaf dien datum tot 20 Mei d.a.v. zullen de geslaagden voor onderoff practisdhe diensten verrichten Dij één der onder- detlen; ia dien tijd verrollen zij eergeantdien- •sten. Op 20 Mei 1921 worden zij dan bü geble ken geschiktheid bevorderd tot onderoff., om daarna nog gedurende anderhalve maand ale zoo danig dienst te doen. Inlijving lichting 1921. Bij Kon. Beelu.it ie nader bepaald, dat de in lijving van de dienetplichtigen der lichting 1921, bestemd voor het eerste gedeelte van de infante rie, de pontonniers, de vest.-art. en de genietroe pen, voor zoover zij niet bestemd zijn voor op leiding tot milicien-telegrafist of -telefonist, voor de pants-erfo rt-arti 1 Ierio en voor de borpedieten zal geschieden in het tijdvak van 120 Maart a.s. (Oorspronkelijk was de datum van inlijving ge steld op het tijdvak van 16—28 Febr.) In het jaar 1922 zullen geen Landweer-oefenin gen worden gehouden. Naar wij vernemen, zullen de zeemiliciens, in gelijfd in het tijdvak van 6 tot 10 Aug. 1920. op 7 April e.k. met groot-verlof hui®waart® worden gezonden. 8T00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland, Nia», vertr. 4 Febr. v. A'dam n. Java. Booten, arr. 4 Febr. v. Java te IJmuiden. Celebes, vertr. 3 Febr. v. A'dam n. Hamburg. Jan Pietersz. Coen, uitr., vertr. 3 Febr. v. Colombo Radja, thuisr., vertr. 8 Febr. v. Port Said. Oranje, arr. 1 Febr. v. A'dam te Batavia. Rembrandt, uitr., pass. - Febr. Kaap Blaac. Saleier, uitr., vertr. 2 Febr. v. La PalLice. Rotterdamsche Lloyd. Paitria, uitr., pass. 3 Febr. Perim. Tabanan, thuisr., pass. 3 Febr. Perim. Garoet, uitr., vertr. 3 Febr. v. Port Said. Tamhora, thuisr., pass. 3 Febr. Oue&sant. Eury bat-as, v. A'dam n. Java, arr. 3 Febr. te Port Said. Goentoer, uitr., pass. 3 Febr. Ouaseant. Rindjani, uitr., pas®. 2 Febr. Bouzarea, Kon, Hollandsche Lloyd. Brabantia, arr. 8 Febr. y. A'dam te Buemo® Ayrea. Gaasiterland, vertr. 2 Febr. v. New-Yo.rk a. Aldaan. Gelria, uitr., vertr. 3 Febr. v. BouLogne. Rijnland, uitr.,'arr. 3 Febr. te Montevideo. Limburgia, arr. 8 Febr. v. Buenos Ayrea te A'dam. Kon. West-Indische Maildienst. Ven Ren®elaer, vertr. 4 Febr. r. A'dam a. Went Indiö. Almelo, arr. 3 Febr. v. Guqyaquil te Lima. Deucaldon, arr. 4 Febr. v. West-Inidië t© IJmuilden. Alkmaar, arr. 2 Febr. v. de Wk. van Zuid-Amerika te Hamburg. Ory.nasen, thuii»rM arr. 3 Febr. te Havre. Haarlem, vertr. 1 Febr. v. Coquimbo n. Taltal. HollandAmerika Lijn. Themlsto, vertr. 3 Febr. v. Huil n. Savannah. Andijk, v. R'dam n. New-Orleana, vertr. 2 Feb. v. Santender. Maasdijk, vertr. 3 Febr. v. R'dam n. Hamburg. Moerdijk, arr. 1 Febr. t. Vancouver te Londen. Rotterdam, arr. 3 Febr. v. New-York te R'dam. Soestdijk, v. R'dam u. Baltimor», pas». 1 Febr. Cape Race. Nieuw Amsterdam, v. R'dam n. Nerw-York. vertr. 2 Febr. v. Boulogne. Holland—Britsch-Indië Lijn. Gorredijk, vertr. 4 Febr. v. R'dam n. Kuracbes. IJsseldiik, uitr., vertr. 2 Febr. v. Madras. Veohtdijk, uitr., vertr. 2 Febr. v. Suez. Holl. O.-Azië Lijn, Ameland, thuisr., vertr. 30 Jan. v. Yokoharaa. Alchiba, thuisr., vertr. 2 Febr. v. Port Said. Holland—Afrika Lijn. Delft, vertr. 3 Febr. v. A'dam n. Oost-Afrik*. HollandZuid-Afrika Lijn. Ellewoutedijk, uitr., vertr. 1 Febr. v. Walviscb- ■baai. Wieringen, uitr., arr. 30 Jan. te Zanzibar. Holland—West-Afrika Lijn. Mon Blanc, uitr., vertr. 4 Febr. r. Dakar n. Accra. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Merak, uitr., pass. 4 Febr. Vlissingen m. Antwerpen SirraJh, thuisr., vort®. 2 F-ber. v. St. Vdnoent. Procyon, uitr., pas®. 2 Febr. Oueesamt Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Euryade®, v. Batavia n. Aldam, arr. 3 Febr. te Suez. Agapenor, r. Japan n. A'dam,. «ut. Febr. t>e Londen. Java—New-York Lijn. Eurylodhus, v. Japan m. New-York, arr. Febr. te Suez. Karimata, v. Java sou New-York, arr. 2 Febr. de Azoren. Deli, v. New-York n. Batavia, paes. 8 Febr. Perim. Tosari, v. New-York n. Batavia, vertr. 28 Jan. v. Padang. Java Pacifia Lijn. Gorontelo, arr. 3 Febr. v. Java te San Francieeo. VISSCHERIJBERICHTET 3 Februari 1921. Aangevoerd door 12 kouder»16 kabsljouwer P stuk 5—6; 56 kisten kl. echol p. kist 10—13.50; 56 kisten schar p. 'kist 57.60; 1 tarbot 10. 4 Februari 1921. Aangevoerd door 15 korders: 10 kabeljouwen P. stuk 4—5; 1 tarbot f 11.50; 134 kisten kl. schol p. kist 8.50—11.50; 56 kisten schar p. kist 6—7.50; door garnalenvtssohers: 190 K.G. gekookte garnalen p. |fLG. 0.26—0.81. 5 Februari 1921. V-m. 8 uur niets binnen. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 4, Februari 1921. Grove uien 4.60—6.50; peen 1.90—8; roode kool 6.80—1.80; gele kooi 6—7.60, kleinere 2.70; Deensche witte 4.40—6. voor de benoeming. Later was er wel een kosthuis, doch zjj bedankt toch. b. Schreven van mej. G. Bakker, dat zij haar benoeming als onderwijzeres te Oost. aanneemt. c. Bericht van ontvangst afschrift Raads besluit en adres Koningin in zake stichting Landbouwschool. d. Schrijven van het Bestuur der Veree niging .Chr. Onderwijs" te Den Burg, dat men een school wil stichten voor 116 kinderen. Bijgevoegd zijn de noodige verklaringen, als een lijst van de namen der leerlingen enz. Gesteld in handen van B. en W. om Pró- advies. e. Verzoek van den Bond van Gemeente- Ambtenaren, om een bijdrage voor het stichten van een Rust- en Vaeantieoord. Mede in handen van B. en W. f. Kasopname Gemeente-Ontvanger, op 28 December. In kas was f 6656.29J. Alles in órde. g. Bericht van de heeren J. C. Visser en W. J. Bakker en Mevr. G. Roeper-Boon, dat zij de benoemingen tot leden en regentes van het Armbestuur aannemen en idem van de heeren G. van Heerwaarden en S. Keijzer S.Jz. en van mevr. H. Kooiman-Kuiper, tot aan neming benoeming regenten en regentes Alg. Weesbuis. h. Verzoek van de Alg. Middenstands-Ver- eeniging" en van de R.-K. Vereeniging „De Hanze", om een verordening te maken op de winkelsluiting, zöo, dat de winkels geopend mogen zijn op werkdagen van 5 tot 9 nur, des Zaterdags tot 10 nur 's avonds en dat op Zondag gesloten moet worden. Gesteld in banden van B. en W. om Pré advies. H. Vaststelling kohier, schoolgelden over het eerste kwartaal 1921. Wordt vastgesteld op een bedrag van f836.10. III. Verzoek eervol ontslag L. Mallekote als Hoofd der School te De Cocksdorp. Dit verzoek, gevraagd tegen 15 Februari, wordt eervol verleend tegen 1 Maart a.s. IV. Verzoeken om afschaffing van de kermis. Ingekomen was een verzoek van den Kerke- raad der Ger. Gem. te Oosterend om afschaf fing van de kermis en mede van den Kerke- raad der Herv. Gem. aldaar en zoo dit niet kon zijn althans den kermiszondag af te schaffen. Na langdurige bespreking wordt met 10 tegen 3 stemmen besloten de kermis te behouden; voor het verzoek stemden de heeren Kikkert, Vlaming en De Vries, terwijl met 7 stemmen tegen 6 besloten werd ook den kermiszondag te behouden. Voor het verzoek stemden de heeren Kikkert, De Graaf, De Vries, Kuip, Beumkes en Vlaming. V. Verordening tot beperking der woonge legenheid. Premie woningbouw van Rijkswege wordt alleen verleend aan Gemeenten, waar aan een vergunning van 't Gemeentebestuur, om eenige woning aan haar bestemming te onttrekken, de voorwaarde is verbonden, dat de woning op kosten van, belanghebbende wordt vervangen door een andere. In een verordening wordt dit bepaald tot 1 Januari 1922. VI. Intrekking van het verleende uitstel, naleving voorwaarden om op een perceel grond, afkomstig van de Gemeente, een of meer woon huizen te bouwen. De grond, toebehoorendo aan den heer J. Ph. Bakker (vroeger eigendom van mej. Klaasje de Wijn) is verkocht met voorwaarden van bebouwing Door oorlogstoestanden is despen- satie gegeven. B. en W. stellen voor deze ver gunning nu in te trekken en te bepalen, dat de bebouwing op 1 Januari 1922 in orde moet zijn. Hiertoe wordt besloten. VH. Aankoop van een woonhuis. B. en W. stellen voor een woonhuis, aange kocht door den heer D. P. Bakker, Wethou der, over te nemen en wel voor f4700, deze woning zou kunnen worden verhuurd aan een gehuwd onderwijzer en anders kunnen dienen voor den Veldwachter. Wordt zonder stemming aangenomen. VTTT- Verhooging crediet voor de uitvoe ring van onderhoudswerken «nz., in verband met de werkeloosheid. B. en W. vragen, met het oog Pp de wer keloosheid, een crediet van f 1500 voor bet in orde maken van. ean weg en een blanco crediet voor andere werken. Ook aan andere Besturen is gevraagd de voor genomen werken thans te willen laten ver richten. De gevraagde credieten worden toegestaan. Rondvraag De heer Beumkes beklaagt zich, dat hij on- heusch behandeld is in een arbeidersverga- denng te Den Hoorn, waarop de Voorzitter zegt, dat die klacht elders behoort gedaan te worden. De heer Vlaming vraagt bestrating van de Elleboogsteeg te Oosterend. De Voorzitter zegt, dat dit zal geschieden, zoodra materieel aan wezig.is. De heer Dekker vraagt weder haar het plaatsen van geieideliohten en het baggeren bij den steiger te Oost. Zal onderzocht worden. Hierna werd de vergadering gesloten. De tribune was dicht bezet met werkloozsa. Anna Paulowna. Donderdagmiddag 3 Februari vergaderde in „Veerburg" de Afd. Anna-Paulowna van den Holl. Maatschappij van Landbouw. Tegen woordig 24 leden. De voorzitter de heer J. A. Waiboer opent de vergadering en heet in 't bijzonder de heeren D. Schenk en V. Kaan welkom, die in de laatste vergadering benoemd zijn tot bestuursleden. De belaDgen van de Afd. worden bijzonder aanbevolen. Aan de orde is: Rekening en verantwoording van den penningmeester. De ontvangsten be droegen f371,99, de uitgaven f469.75, nadeelig saldo f87.76. De heeren C. Kaan en R. L. Waiboer belasten zich met bet nazien der rekening en vinden alles Volkomen in orde, waarna de rekening wordt goedgekeurd, on der dankbetuiging aan den penningmeester. De secretaris deelt mede, dat de Inzending op de Schager Landbonw-tentoonstelling een nadeelig saldo oplevert van f 1061.89 wear- van de Z. A. P. bijdraagt f 163.19, de Afd. f 198.70 en de Groentevereeniging f700.—. Hierna komt in bespreking de aanbesteding Chili. Na uitvoerige bespreking wordt beslo ten, dat de Afdeeling geen finantieele ver antwoordelijkheid zal dragen. Elke afnemer moet 14 dagen voor de levering zijne bestel ling bij t Bestuur voldoen. Er zal 1 aanbesteding plaats hebben. De eerste levering moet plaats hebben in de week, voorafgaande aan 15 Maart en de tweede levering in de laatste week van April, per schip te Kleine Sluis of te van Ewijcksluis, franco op de wagen. De prijsbepaling geschiedt per percent. Geleverd moet worden in goede zakken, met een maximum gewicht van 100 K.G. De betaling zal geschieden na het bekend worden van 't onderzoek van 't proefstation Totaal werd opgegeven ongeveer 750 balen. Per advertentie in de „Schager Courant" zal de aanbesteding bekend gemaakt worden. Gezamenlijk zal ongeveer 500 K.G. klaver zaad aangekocht worden. De voorwaarden kunnen hier door de leveranciers worden opgegeven. Alvorens olie en wagensmeer te bestellen wordt besloten eerst nog informatiön in te winnen. Bij de rondvraag wordt op voorstel van den heer Raap besloten proeven te nemen met kali op lichte en zware grond, bezaaid met suiker bieten. Op voorstel van den heer D. Stammes wordt besloten door een deskundige ln eene volgende vergadering voorlichting te doen geven omtrent de vraag: waarop dient gelet te worden bij het aangaan eener verzekering tegen brandschade. Hierna sluiting.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 7