UIT DEN OMTREK. BUITENLAND. IERLAND. OOSTENRIJK. Spoorwegongeluk. VEREENIGDE STATEN. Het dept. van Staat heeft naar wy uit de Amerikaansche bladen leeren te ver staan gegeven, dat de Ver. Staten zullen wei De Amerikaansche vloot ITALIË. De argrarische onlusten. RUSLAND. Cholera te Kowno. Sowjet-Rusland ln China. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Een romannetje. Wonderiyke toestanden. Een melkonderzoek verijdeld. Texel, 7 Februari. De Zangvereeniging Nieuw Leven", te Oos terend, onder directie van den heer M. Kik kert, heeft op Zaterdag en Zondag j.1. beide keeren dezelfde uitvoering gegeven in „Het Wapen van Amsterdam" te Oosterend. De afwikkeling van het programma geschied de beide malen voor een flinke opkomst en op de wyze, zooals men die gewoon is. Veel heeft men genoten by de zangstukken, 12 in getal, die keurig werden voorgedragen, zoo dat dan ook gedurig applaus volgde. „Nieuw Leven'' kan er wezen en we wenschen haar gaarne een lang en bloeiend bestaan toe, op dat we nog gedurig van haar uitvoeringen mogen genieten. Ook met de beide voordrachten met zang, getiteld: „De vroolyke thuiskomst van Jaap" en „Zulke mannen zyn er niet" voldeden best en de vertooners hadden een succes te boeken. Na de pauze volgde de aardige operette „Oost West, Thuis best". Hiermede wist men de lachlust op te wekken eri met genoegen volgde men de vertooningen, bjj het leuke zangspel gegeven. Costumes en decoratie kwa men aardig uit en de grimeur, de heer Hoo- gerheide, van Oudeschiid had eer van zijn werk. Het een met het ander gaf een doel treffend geheel, en gaarne sporen we „Nieuw Leven" aan, spoedig weder zoo'n variëerend programma samen te stellen. De Zaterdag was voor ouderen, de Zondag voor jongeren bestemd, en beide malen volg de een prettig bal. Ook de oudjes hebben getoond, dat ze nog gemakkelijk een paar uurtjes prettig bijeen kunnen zijn, wanneer het officieele gedeelte van een dergelijken avond is afgeloopen. Zeker zullen velen aan den wensch, door den Voorzitter, den heer P. Koning, geuit, voldoen, n.1. om steun te ver- leenen aan de vereeniging bij haar verder streven. Gisterenmorgen brak brand uit in de woning met schuur van den timmerman A. Geus te Den Burg en weldra stond alles in lichte laaie. De spuit was spoedig op het terrein aanwezig en zoo heeft men de belendende perceelen weten te behouden. Het brandende pand met deszelfs Inhoud ging geheel verloren. De oorzaak van den brand is onbekend, naar men beweert, dekt assurantie de schade. Van 1 'tot en met 7 Februari zijn van hier verzonden15 varkens, 13 kalveren, 13 schapen, 9 koeien en 3 paarden. Wleringen. Onze plaatsgenoot, de heer D. Spoor, is be noemd als smidbankwerker bij 't seinwezén der Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. te Amsterdam. De indiensttreding is bepaald op 15 Februari a.s. Bij gebrek aan woningen' te Amsterdam, zal de heer Spoor alleen op weg moeten en zijn gezin hier moeten achterlaten. J.1. Zaterdag en "Zondagavond gaf de mu- ziekvereeniging „Harmonie" in de Concert zaal van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef haar laatste uitvoering voor hare ongehuwde en gehuwde contribueerende leden. Beide a- vonden was de zaal flink bezet. Het program ma bestaande uit '5 muzieknummers en een tooneelstuk getiteld „Moederzegen" of „De parel van Savoye" drama in 5 bedrijven naar het Fransch van" D' Ennery, werd keurig af gewerkt en viel zeer in den smaak der aan wezigen. „Harmonie", onder leiding van haren directeur, de heer P. Bruul, kan dan ook met voldoening op deze goed geslaagfle uitvoerin gen. Een gezellig bal was 't slot dezer avonden. Ten overstaan van notaris Obreen had Zaterdag 5 Febr., des v.m. 10 uur in hotel Lont, ten verzoeke van den heer Jb. Keyzer Nz. de publieke vrijwillige verkooping plaats van de volgende onroerende goederen. Perceel 1 en 2Een huis, bewoond door Corn. Keyzer Jbz., met land aan den Smerper- weg, totaal groot IJ bunder, het land in tweeën te veilen. Opgehouden voor f7.800. 3 perceel Grasland genaamd „Gasthuis aan den tocht", 42J snees schraal. Opgehouden voor f 3.000. Perceel 4„Langeventje" bij Nan Mostert, 23 snees schraal. Opgehouden voor f 1.600.-. Perceel 5„Tabbesven" aan den Venneweg, 22 snees ruim. Opgehouden voor f 1.000.—. Perceel 6„Boschkes" aan den Walsloot, 13 snees schraal. Opgehouden voor f 605.—. Peroeel 7„Molenven" in den Dorperkoog, 84J snees schraal. Opgehouden voor f3.000/— Perceel 8: „Mooie weidje" tegenover E. Everts, aan den Landsweg. Bouwland 26 snees ruim, kooper de heer E. Everts Jz. bij Smerp, voor f2.648.—. Anna Paulowna. Vergadering van 't Polderbestuur te Anna Paulowna, gehouden op Zaterdag 6 Februari 1921, deB voormiddags te 10 uur. Afwezig de Hoofdingeland J. Bes en de secretaris J. K. Kaan. Voorzitter de Dijkgraaf, de heer 0. Wijdenes Spaans. De Voorzitter opent met een welkom de ver gadering, de notulen worden gelezen en on veranderd goedgekeurd. Medegedeeld wordt: 1. Een schrijven van de echtgenoote van den heer J. Bos, hoofdingeland, waarin verhinde ring wegens ongesteldheid wordt bericht. Voorzitter zegt, dat de vergadering zeker hoopt, dat deze ongesteldheid moge blijken niet ernstig en van korten duur te zyn. 2. De secretaris is door ongesteldheid nog steeds verhinderd ter vergadering te komen. Zijne functie wordt daarom door den Voorzitter waargenomen. 3. De uitslag van de gehouden verhuring van bouwland en van 't grasgewas aan wegen enz. is, dat per jaar totaal is bedongen f5390.—. Ditbedrag was bjj de vorige verhuring f10519.— zoodat het een nadeelig verschil is van f5129.— onverhuurd is gebleven, het bouwland, dat laatstelijk in huur was by de familie Ruitenburg. In totaal kon dat per jaar slechts f 26.— op brengen en dat voor ruim lO'/a H.A Daarom is hierover geschreven aan Ged. Staten van Noord-Holland, daar dit land thans nog wel te naam staat van den Anna Paulownapolder, doch' in werkelijkheid moet worden gerekend te behooren aan de Provincie Noord-Holland. Deze toch betaalde in voorschot de koopkosten, opdat het land zou kunnen worden afgegraven voor dijkverzwaring en eerder is reeds bericht ontvangen, dat dit land zal moeten worden verantwoord. De bedoelde brief wordt voor gelezen. Daarin wordt gevraagd het land te doen verkoopen. 1. In verband met een eerder genomen besluit tot het aanschaffen van een wegrol, tot het inwalsen_ van puin in paardenpaden en grint in de wiêlslagen, wordt medegedeeld, dat prijs opgave van zoodanig werktuig is gevraagd Nieuw moet deze kosten f 1050. Waar ongeveer f 700 werd toegestaan is getracht per adver tentie een gebruikte rol te bekomen. Aan biedingen zyn ontvangen van een rol breed 92 c.M., kostende f 75 en van een rol breed 1.20 M. Kostende f 300. Waar de eerste door gewicht en breedte meer geschikt is voor de wielslagen en de tweede voor de paardenpaden is het voornemen beide rollen aan te schaffen. De heer J. 0. Geerligs blijkt aanvankelijk be zwaar te hebben, doch na toelichting wordt tot aankoop van beide rollen besloten. 5. De in de voorgaande vergadering genomen beslissing tot het aangaan eenerKasgeldleen'ing voor 1921 is door Ged. St. goedgekeurd en inmiddels is die leening gesloten by de Bank van Wisselink te Alkmaar. Hierop wordt ge lezen de correspondentie tusschen genoemde Bank en 't Dagelyksch bestuur in verband met bezwaren van de Nederlandsche Bank tegen het disconteeren van wissels, welke be trekking hebben op leening voor dekking van watersnood-uitgaven. Beslissing hierin is nog niet genomen. Mogelyk moet later hierop wor den teruggekomen. 6. Een Koninklijk Besluit van 29 December 1920, waarby de concessie tot heffing van sluis- gelden van de sluis te West-Einde wordt ver lengd tot 1 Januari 1924 op de bestaande voorwaarden. 7. Op 18 en 19 Januari 1921, tijdens een tamelijk hoogen storm is het water te Van Ewycksluis gestegen tot 1.75 -f- N.A.P. Ont vangen telegrammen van den sluismeester te IJmuiden geven aan, dat daar den eersten dag een stand van 2.60 -+- N.A.P. voorkwam en den tweeden dag een stand van 2.15 -(- N.A.P. Voor zoover op deze mededeelingen geen besluiten zjjn genomen, worden deze voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde wordt gesteld het opmaken van een aanbevelingslijst, bevattende 3 personen, ten behoeve van de benoeming van een Heem raad, in de plaats van den heer P. J. Waiboer, die op 1 Juli a.s. periodiek moet aftreden. Gekozen worden: 1. P. J. Waiboer; te Anna Paulowna, 2. C. Rezelman Dz., te Anna Pau lowna en 3. P. J. Visscher, te Wieringerwaard. Gelezen wordt een schrijven van het Dag. Bestuur van den polder Wieringerwaard, waarbij gevraagd wordt of het bestuur van dezen polder in beginsel genegen is eene samenspreking te houden tot behandeling van verschillende belangen, welke by de uit voering van het reglement voor het Hoog heemraadschap Noord-Hollands Noorderkwar tier aan de orde zullen komen. Het Dag. Bestuur adviseert hierop in te gaan. Aldus wordt be sloten. Voorgelezen wordt een brief van Ged. Staten betreffende bezoldiging waterschapsperso- neel. Voorgesteld en goedgevonden wordt te antwoorden, dat, naar het oordeel dezer verga dering, voor eene herziening der thans geDOten belooningen geen aanleiding bestaat, waar regelmatig tot de noodig geoordeelde verhoo gingen is overgegaan. Voorzitter deelt mede, dat de oud-bambte J. Keuris Pz.Sr. is overleden. Deze genoot als oud-watermolenaar eene wekelyksche uitkee- ring van f3 Het Dag. Bestuur stelt voor aan de weduwe uit te keeren een bedrag van fl.50 per week. Algemeen goedgevonden. Het geld, ontvangen voor verkochten grond aan den erfpachter C. Tuinman en aan de Woningbouw-Vereeniging, is te laat ontvangen om te dienen voor geldleening aan de ge meente. Voorgesteld en besloten wordt dit geld te beleggen in de door dezen polder te sluiten leening voor watersnoodkosten. By de rond vraag worden enkele inlichtingen gevraagd en door den voorzitter verstrekt, waarop sluiting volgde. Vervolg van het Eerste Blad. Een historisch kasteel ln brand gestoken. Londen, 7 Febr. Sinn Feiners hebben het historjfche Iersche kasteel Summerhill House bij Dublin in brand gestoken; het brandde geheel af. Zy namen dertig gallons benzine weg, waarmede zy het gebouw over goten. De schade bedraagt honderdduizend pond sterling. Uit Belfast wordt gesneld, dat een politie agent en twee leden van de hulppolitie daar onverhoeds met een bom bestookt zyn. Alle drie werden gewond en een van hen is aan zyn wonden later bezweken. "WEENEN, Vannacht om half drie la ln het station Felixdórf bij Wiener Neustadt een ernstig spoorwegongeluk gebeurd waarby, voor zoover bekend is, 25 menschen gedood en 40 zwaargewond. Ingevolge sneeuwval wa ren die telegraaf- en telefoonverbindingen gestoord en moesten alle treinen in elk sta tion stoppen. De sneltrein TarvisWeenen, die om half tien 's avonds te Weenen moest aankomen werd eveneens opgehouden en kwam eerst 's nachts half drie te Felixdórf aan. Toen de trein den laatsten wissel pas seerde reed' uit Weenen een goederen-trein met drie locomotieven in volle vaart in de laatste drie waigens van den sneltrein en vernielde ze volkomen. Van de andere wa gens werden eenige door den schok uit het spoor geslingerd en vielen om. De machinist van den goederentrein, die door onveilig sein was gereden en zoodoende het ongeluk had veroorzaakt, was de eerste doode, die werd gevonden. Het opruimen van don wrakhoop, het her gen van dooden en het redden van gewonden, ging aanvankelyk zeer moeilyk omdat het treinpersoneel óf gedood óf gewond was, tele- grafeeren of telefoneeren om hulp niet mo gelyk was en de sneeuw op de plaats van het onheil een meter hoog lag. Eerst 's ochtends halfvier vertrokken hulptreinen uit Weenen en Wiener Neustadt. Om zes uur kwam de eerste trein te Weenen aan met 17 gewonden en vier dooden. geren, het aan Japan verleende mandaat voor de Stille Zuidzee-eilanden te verleenen, In dien het eiland Yap (belangrijk als punt waar telegraafkabels samen komen) niet wordt geïnternationaliseerd. Indien men daar in de Ver. Staten by biyft, en indien ook Japan niet wil toegeven, zou laatstge noemd land de eilanden wel eens kunnen verliezen. Men houdt het n.1. voor onwaarsohyniyk, dat de Volkenbond, of de Groote Mogend heden er by de V. St óp zouden aandringen, dat aan Japan zyn zin zal worden gegeven. WASHINGTON, 6 Febr. In den Senaat ia or de marine-begrooting een wiiziging voor gesteld, welke den houw van vier vliegtuig- moedersohepen, voor een prys van ten hoog ste 24.600.000 dollars elk beoogt Volgens de Epoca hebben, naar onze cor respondent te Beriyn meldt, te Brindjsis ern stige botsingen plaats gehad tusschen de be volking en de 'bezetting van het aldaar Fransch oorlogsschip Ernest Renan. De Eran sche soldaten zouden de bevolking hebben lastig gevallen. Toen de menigte protesteer de schoten de Franschen op burgers, die daarop de Franschen aanvielen. Zeven hun ner werden gewond. Onder bescherming van carabinieri moesten de Franschen aan boord warden teruggebracht De oommandant van de Ernest Renan heeft by de plaatselyken commandant zyn leedwezen over het inci dent uitgedrukt en medegedeeld, dat de be manning van het oorlogsschip vooraan geen verlof meer zou krijgen om aan land te gaan. Uit Ischatella in de provincie Foggia wordt aan de Epoca gemeld': De dTdeeling karabiniers, die hierheen was gezonden om de orde te handhaven tydens de geschillen tusschen de landeigenaars en de veldarbeiders, is door boeren aangevallen. De karabiniers hebben gebruik van hun wa pens gemaakt Er ynz een doode en zeven gewenden. Naar onze correspondent te Parijs meldt, onderzoekt Lenin in een 'artikel in de Praw- da, getiteld ,/De crisis onzer party", zyn per soonlijk geschil met Trotski. Dit betreft voor al de vakvereenigingen. Lenin wil voorzich tig te werk gaan in gevolge de besluiten van het laatste vakvereenigingscongres te Mos kou. Trotski wil, echter, aldus verneemt de Temps uit Genève, de vakvereenigingen. van haar laatste middelen tot toezicht op de daden van de sowjet-berooven. e MDwesfcia bevat een felle critiek van het uitvoerend comité te St. Petersburg op Trotski's politieke gedragslyn. Oe transport arbeiders weigeren steun aan de centrale re geering. Beriyn, 6 Februari Volgens Letsche bla den zyn te Kowno talryke gevallen van cho lera voorgekomen. De autoriteiten hadden dit eerst geheim gehouden, maar roepen thans de bevolking tot de noodige tegenmaatrege len op. ESSEN, 7 Februari Volgens een bericht aan d'e Kolmische Zeitune uit Kopenhagen zou de Sowjet-regeering er op het oogen- >lik sterk op uit zyn een bondgenootschap etm Ohdna te sluiten. Tsjitsjerin heeft zelfs itudrukkely'k verklaard, dat de Sowjet-regee ring bereid was af te zien van 'alle vroegere Russische voorraden in China mits het bond genootschap gesloten wordt. Rusland beloofd ook zyn militairen steun aan China tegen over allen die van zyn zwakke -ositie mis- jruik zouden willen maken. Terzelfder tijd worden door Rusland dreigementen geuit, vooral China niet op den wensch van Rus land ingaat. Kopenhagen, 7 Febr. Ben dagblad te Reval meldt, dat in Moskou geruchten gaan, volgens welke de voorzitter van den Eoono- misohen Raad Rykow en de volkscommissa ris voor oultureele aangelegenheden Luna- jarski by de sovjetregeering een voorstel hebben ingediend tot het bijeenroepen eener al-Russisohe oonstitueerende vergadering, Kopenhagen, 7 Febr. De Moskousohe Iswostya deelt mee, dat de revolutionaire Siberisohe Commissie voor een bizondere sovjet-rechtbank te Tomsk is gedaagd onder de aanklacht in geheime verraderlijke ver binding met de Japansche regeering te staan. De voorzitter en vijf leden zyn ter dood ver oordeeld, 6 anderen tot levenslangen dwang arbeid; 8 leden zyn vrijgesproken. Bremen, 7 Febr. Dinsdag zal te Bremen van de Vulcan-werf een voor rekening van de firma Hugo Stinnes nieuw gebouwd 12000 tons stoomschip van stapel loopen, dat den naam „Hindenburg" zal dragen. De veld maarschalk zal, naar verluidt, naar Bremen komen om de te water lating by te wonen. Kiel, 7 Febr. Het Duitsohe stoomschip „Vital" is op de Eems met een Noursch stoomschip in aanvaring gekomen en binnen 10 minuten gezonken. Het laatste kréég zware schade. De Duitsche bemanning is gered. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendiik, 7 Februari. 1921. Eigenheimers 5.806; grove uien f 4.606.40; peen 2.70—3.20: roode kool 5.80—8.40, klei nere 2.906.20; gele kool 5.70—8.40, kleinere f ƒ.806; Deensche witte 4.406.30, kleinere 1.50, allee per 100 K.G. Purmerend, 8 Februari 1921. 7 stapels fabriekskaas p. 50 K.G. 82.—, R-M. 85.-; 550 K.G. boter p. K.G. 3.40- 3.60; 431 runderen: 196 vette p. K.G. 1.70— 1.98; 224 melke en gelde 350—900; 12 stie ren; 31 paarden 1.50—4.50; 39 vette kalve- ien p. K G. 2.602.90; 39 nuchtere idem 20—70; 299 vette varkens p. K.G. 1.20- 1.30; 18 magere idem 5575; 111 biggen 3040; 899 schapen 35—95; kipeieren p. 100 stuks 15—15.50 1 stapel Goudsche kaas 78.—; 23 bokken. LEGERBERICHTEN. Vrij vervoer bil verlof enz. Met ingang van 1 Maart 1921 wordt bepaald Voor verlofamilitadren beneden den rang van adj.- onderoff (vaandrig en cornet), gedurende bun ver plicht verblijf onder de wapenen, alsmede voor beroepsmilitairen beneden den rang van sergeant, bestaat gelegenheid, bij gaan met of terugkeer van verlof of bewegingsvrijheid, over de spoor wegen, enbij doorgaand vervoer ook over de tramwegen, in rijtuigen der derde klasse te rei zen tegen betaling van de helft van den gewonen enkele-reieprijs. Vorenbedoelde reizen kunnen ook geschieden naar een andere plaats dan de woon plaats van (het gezn, waartoe de militair behoort, of geacht wordt te behooren; zij kunnen op een stoplaats eindigen, maar niét op een stoplaats aanvangen. Laatstbedoelde reizen geschieden van af het op de stopplaats volgende of daaraan voor afgaande station of halte. De betrokken militairen kunnen niet, tegen bijbetaling in oen hoogere. klasse plaats nemen. Voor bagage, rijwielen, enz. zijn zij het volle burgertarief verschuldigd; in D.-treinen den vollen toeslag. De in' deze rege ling bedoelde militairen mogen hoogstens één maal per week, heen en terug, tegen bovenom schreven tarief reizen, waarbij de week geacht wordt te loopen van en met Zaterdag tot en mot den daaropvolgend en Vrijdag. Zij behooren bii het nemen der plaatsbewijzen en gedurende de reis in uniform gekleed te zijn. In de week, waarin hen, bij verlof of bewegingsvrijheid, ver voer geheel voor rijksrekening is verleend, 'heb ben zij geen recht op vervoer tegen betaling van de helft van den gewonen enkele-reisprije. Voor de in deze regeling bedoelde reizen wordt ge bruik gemaakt van bons; tegen afgifte van den ibon voor de heenreis op het station, waar de heenreis aanvangt, en van dien voor de terugreis op het station, waar de terugreis begint, en tegen betaling op elk dier stations van de heift van den gewonen prijs, ontvangt de belanghebbende een plaatsbewijs, waarop het woord „militair" iB ge stempeld. Bij vervoer, waarbij overgang van een station naar een ander niet per spoor moet plaats hebben, worden aan den militair voor eiken over gang bons voor een reis heen en terug afgegeven. Een bon kan slechts worden gebruikt op den daar in aangegeven datum en is ongeldig, wanneer daarin doorhalingen of wijzigingen voorkomen. Bonboekjes worden slechts gebruikt ten behoeve van het onderdeel daarop vermeld. Wijders is door den Min. van Oorlog bepaald: Ex behoort stipt op te worden gelet, dat van de bons geen misbruik wordt gemaakt, ,in vorband waarmede de autori teit, aan wie bonboekjes ziin verstrekt, voor een veilige opberging van die boekjes moet zorgdra gen. Die autoriteit is voor de door haar ontvangen formulieren persoonlijk geldelijk verantwoordelijk in dien zin, dat de door het Rijk, door eventueel ontvreemden of vermissen van bons geleden schade vermissing van bons wordt daarvan- onverwijld zal moeten worden vergoed, tenzij afdoende kan worden aangetoond, dat die autoriteit ten aanzien daarvan geen schuld treft. Bij ontvreemding of vermising van bons wordt daarvan onverwijld kennis gegeven aan het Dep. van Oorlog. Een mi litair, die een voor hem bestemden bon aan een ander verkoopt of ten gebruik© afstaat, dan wel van een niet voor hem bestemden bon gebruik maakt, verliest, ongeacht de deswege op te leggen straf, voor den verderen duur van zijn verblijf onder de wapenen. Doch voor niet langer dan één jaar, het recht op vervoer tegen verminderd tarief. Indien van een plaatsbewijs, als bovenbedoeld, wordt ge1 ruik gemaakt door een daartoe niet gerechtigd militair of door een persoon, die niet in unifonrf gekleed is, dan wordt de 'houder door den Spoorwegdienst beschouwd als een rei ziger, niet voorzien van een behoorlijk plaats bewijs, op wien art. 4 van het algemeen reglement vervoer 1901 van toepas ing is. De vaste toelage, die door de gehuwde beroeps militairen bij verhuizing wordt genoten is met ingang van 1 Februari j.1. teruggebracht tot 6 van de jaarwedde, dde de betrokkene geniet op het tijdstip van zijne verplaats ing. Hebben zij geen huishouding, dan wordt slechts ge noten. r- Tljdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndlë. Verzendings- weg. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per Eng. mail via Marseille Datum van de ter post bezorging. 18 Febr. 11 en 25 Febr. eiken Woensd. Donderd.*) Tijdstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor.- 6.80 's av. 6.30 's av. 11.80 's m. 11.30 Naar Ned. West-IndIS. Per mail |Elken Dinsdag 11.30 's midd. Uitsluitend brieven, briefkaarten en aan- geteekende stukken. WIJ lezen in heit „Utr. Dgbl.": In een der Utreohtsahe bladen ■verscheen niet lang geleden een advertentie, waarin huisvesting werd gezocht voor een driejarig meisje, opdat dit lm een familiekring, die zich daartoe aangetrokken zou gevoelen, al geheel® opvoeding zou kunnen vinden. Een geizin, achter Abstede (een wijk van Utrecht) wonende, schreef als antwoord op die annon ce epn brief, bood de gevraagde opneming aan en kreeg kort daarop bezoek van een heer en daime, die meteen U driejarig kind me dehraóhiten en dilt achterlieten by de familie, die zich tot verdere opvoeding bereid had verklaard. Mijnheer en mevrouw wilden ruim betalen en verzekerden geregeld nnnr de kleine te zullen komen kijken. Men wenschte evenwel geen naam op te geven, nodh adres, en zoo vertrokken de onbeken de vreemdelingen, zooals zy zeiden naar een dorp in de .provincie. De bewuste familie achter Abstede vond dit alles wel een 'zon derlinge manier van doen, maar bet kleine meisje was een aardig, aantrekkelyk kind, en zoo berustte men in de vreemde historie, meenende, vandiaag of morgen wel eens te zullen uitvissohen wie die heer en dame toch wel mochten rijm. Telkens als papa en ma ma het meisje kwamen (bezoeken wat zy vol belangstelling deden werden deze on gemerkt gevolgd, als zy de woning achter Ab stede hadden verlaten, maar men raakte hen steeds kwijt in den omtrek van de Donders- straat, waar men dan hun spoor byster werd. Eindelijk begon deze geschiedenis den kost- ouders te vervelen en zy vervoegden zich daarom op zekeren dag bij de politie, met het verzoek, of men hen niet kon helpen aan eenige opheldering in deze zaak; de recher che speurde eenigen tyd in den omtrek van de Dondersstraat, achter het Ooglydersgast- huis, maar men kon geen heer en dame ont dekken, die een meisje hadden uitbesteed Het opgegeven signalement van mynheer en mevrouw leidde tot niets. Byrna terzelfder tyd ontving de politie het verzoek van iemand, die tydelyk in Amster dam verblyf hield, maar feitelijk in Amerika woonde, te doen nagaan, of zich ook wellicht in Utrecht een vrouw ophield in gezelschap van een circa drie-jarig metste en zoo ia dan daarvan onverwijld te willen kennis «ven aan Amsterdam. By het verzoek was inSsS I ten een foto van den vader van de moedor en van het drie-Jarig meisje. Het was die vader zelf, die aan de Utrecht sche politie de opsporing vroeg van ztyn vrouw en kindi De recherche bracht dezen brief natuuriyk direct in verband met de ge schiedenis achter Abstede, ging met de foto, waarop het drietal byeen stond, naar de kost- oudors en nauwelijks zag de kleine meid het portret, of het riep luidkeels uit: pappie en mammie. Dit resultaat werd naar Amsterdam bericht, met het gevolg, dat de man, die de opsporing had verzocht, per koerende trein te Utrecht kwam en daaT aan de politie me dedeelde, wat de aanleiding was geweest tot ziin opsporingsverzoek. Hij woonde in Ame rika, waar zyn echtgenoote eenige weken geleden bericht ontving, dat haar moeder, die in Holland woonde, ernstig ziek was en naar de overkomst van haar dochter verlang de. Dadtelyk werd besloten, dat de vrouw on middellijk passage zou bestellen op de Hol- land-Amerifca-iyn, op welke reis zy haar drie-jarig meisje mee zou nemen; en zoo ver trokken moeder en kind naar Holland. Se dert dien had de in Amerika achtergebleven echtgenoot niets meer van zyn vtouw verno men. Zy moest in Rotterdam ontscheept zyn, dat was hem wel bekend geworden, maar overigens bleef alle navraag voor hem een groot raadsel. Dat deed hem 'besluiten óók naar Holland te gaan en zijn vrouw hier op te zoeken. Hy zocht in Rotterdam en Amster dam en strekte zyn informaties, toen hy in die steden geen succes 'had, uit naar andere steden en zoo kwam zyn aanvraag ook in handen der Utrechtsche politie. Daar zat men juist met de eigenaardige geschiedenis van een uitbesteed kind, dat niet was thuis te brengen. De recherche had nu een spoor, dat haar tot leiddraad dienen kon; om de zaak niet in de war te sturen, wachtte men rustig den dai" af, waarop mynheer en mevrouw hun gewone bezoek achter Abstede zouden bren gen en toen op een goeden middag het twee tal daar aan de woning kwam der kostouders, stond de politie klaar, om hen uit te noodi- gen zich naar het hoofdbureau te willen be geven. Daar ontknoopte de puzzle zich ver der; mevrouw, een Hollandsche, bleek de wet tige echtgenoote te zyn van den man uit Amerika, had op de boot van Amerika naar Rotterdam kennis gemaakt met 'n landgenoot en het besluit genomen met dezen vriend wel en wee Van het leven verder te deelen. De vriend bleek te wonen op een dorp in den omtrek van Utrecht en zij volgde hem daar heen. Het drie-jarige meisje werd hun op den duur een last en daarom kwam men op het idee voor het kind pleegouders te zoeken. De in Amerika achtergebleven echtgenoot werd in U vergeetboek gezet en moest maar zien zich verder te redden. Zou de geschie denis ten langen leste wel snaken. Om in cognito te blijven, had men de goeie men schen achter Abstede in het onwetende gela ten omtrent werkeiyken naam en woonplaats, opdat men, hy mogelijke nasporing, niet da- dely'k in d'e 'gaten zou loopen. Er volgt nog een slottafereel. De situatie leek niet gemakkelijk. Men zou meenen, dat zy allerpijnlijkst nioest worden. Maar dat is wonderlyk meegeloopen, dank zy het gouden hart van den Amerikaanschen echtgenoot, en dank zy den tact, van de Utrechtsche poliitie-autoriteit, in wiens res sort deze zaak zich afspeelde. De oplossing was in een ommezien gevon den: precies als in het meest pakkende come- diastuk, als plots op de hoogte van de span ning opeens het einde komt, zoo is ook in deze geschiedenis op gansch onvoorziene wijze het gordijn gevallen. 'De heusche echtgenoot uit Amerika ver klaarde alles te willen vergeten en vergeven, en vrouw en -kind in nieuw geluk weer te willen terugvoeren naar de Staten aan gene zijde van den wijden Oceaan, waar de prai riën liggen en de onmetelijke steden. De vriend van de mail-boot verklaarde afstand te willen doen van hét geluk, dat hy voor zich in d'e toekomst had afgeteekend gezien en was bereid naar de stilte van zyn Utrechtsch dorpje terug te gaan en daar een ander leven te beginnen. De vrouw wilde de moeder biyven van haar kind en keerde ln tot zich zelf, dn dat 'heiligdom, waarin het diepste zwijgen de grootste ontroering vertolkt. In een der kamers van het poLLtie-bureau had de ontmoeting plaats en het afscheid. Vader, moeder en kind gingen den avond van dien dag via Vlisslngen weer naar het verre land aan de överzy terug. Dr. Gunning vertelt dn „Pnlël": Onlangs zond ik een postpakketje aan iemand met o.a. een trommeltje koekjes, min stens 500 stuks bevattend. By aankomst wa ren er, meen ik, nog 14 in.. Ik klaagde maar niet, en hoop dat het den ongenooden gasten goed bekomen 1& Zooeven krijg ik van oon ambtgenoot een brief, waaraan Ik woor- deiyk het volgende ontleen: „Ik heb indertyd wilde graag JPniël" lezen. Ik nam voor haar een abonnement, maar vernam kort daarop van den uitgever, dat het abonnement ge weigerd was. m Ik naar de vrouw, die er niets van wist. Schrijf weer en ik krijg kort daarop weer bericht dat het abonnement geweigerd was. Ik op onderzoek uit. En wat blijkt nu? De brievenbesteller ziet voor het eerst „Pniël" en denkt: „dat gaat niet goed! Ik zal me daar elke week dat blaadje heel naar de weduwe N. N. gaan bezorgen?" En doodkalm schrijft hy op het couvert: geweigerd. Tot tweemaal toe. In X., waar de besteller thuis hoort, ben ik gaan klagen en to§n heeft de weduwe „Pniël" mogen ontvangen" Toen de veehouder R. v. d. L., van de Pa penlaan te Weesp zich Vrijdag hy de fa briek der N. V. Melkinrichting voorheen P. Eekel alhier bevond om zyn melk af te le veren, kwam de politie-chef K. naar hem toe ten einde van zyn melk monsters te ne men. Van der L. wilde dat aanvankelyk ver hinderen, doch de politie-amfetenaar zette zijn plan door en imam de monster. De on willige mielkLevenamoier moest mee naar hei 'bureau. NauweJyks stonden daar de flesschen met de genomen monsters op de tafel of Van der L. maakte van de gelegenheid ge bruik ze allen te verbryzelen op één na. Met deze overgebleven flesch ging hy den chef te lijf, doch toen de woeste aanvaller tegen over een revolverloop te staan. Dat bracht hem tot bedaren. De flesch met het melk- monster sloeg hy echter nog even tegen de tafel stuk.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6