bene, die uit het bed sprong en zijn aanran der te lijf ging. Bij de achtervolging, waarin hij werd bijgestaan door den overste en de andere broeders van het gesticht zakte broe der Civilis door bloedverlies in elkaar. De dader ontkwam in de rimboe, maar weid volgens de „Loo." spoedig daarna ge arresteerd en tot bekentenis gebracht toen bij hem thuis de portemcnnaa a van den broe der met een gemerkt bankbiljet gevonden werd. Hij bleek een keukeribediende van het gesticht te zijn, had den aanslag met een groot keukenmes gepleegd ea gaf als reden op, dat broeder ÖLrilis hem een gevraagd voorschot geweigerd had. Het slachtoffer, wiens toestand aanvanke lijk ernstig was, nam echter spoedig in be terschap toe. PLAATSELIJK NIEUWS. Huldiging Louis Bouwmeester. Bouwmeester zelf was er zeer mee in zijn schik. Een open auto, omstuwd van geweldige massa's menschen, voorafgegaan door de groote muziekkapel van het „Stedelijk Mu ziekkorps" met fakkels, dat was een hulde- betooging, die hem zeer trof. Midden in de Koningstraat kreeg de auto een panne, doch weldra was dit hersteld en ging het verder naar „Casino". Aldaar wachtten in den foyer de Comitéleden met hunne dames, voorzoo ver zij den jubilaris niet van „Bellevue" had den afgehaald, en aldaar kwam ook weldra de Burgemeester en Mevrouw Houwing om den kleinen grooten man te begroeten. Met trots verhaalde deize van zijn verschillende triomftochten door het land, van zijn aan staande reis naar Weenen, Budapest, Rome en Madrid, waar hij voorstellingen gaat ge ven. Vermoeiend? Bouwmeester kent dat woord niet. Deze 78-jarige is een jongeling; slechts de schmink van 60 tooneeljaren heeft sporen op zijn huid achtergelaten; niet de ouderdom, ,,'t Zit in de familie", vertelde hij; „mijn grootvader was 82, reed nog schaatsen en klom over hekken". In een fraai gouden medaillon liet hij het portret van zijn thans 11-jarig dochtertje zien. „Pa, ik vind 't best als u naar Rome gaat," had de kleine gezegd, „maar dan moet ik mee". En ze géét mee ook. En uit Weenen schreef de Burgemeester: „We vinden 't erg prettig, dat u komt, maar u moet in 't Hollandsch spelen. Wij willen de taal eens hooren van het land, waar zoo vele van onze kinderen een hartelijk tehuis hebben gehad." En toen ging Bouwmeester weg, want hij moest zich klaarmaken voor het stuk. Maar eerst moesten we nog „vriendelijk kijken" (dat doe je vanzelf al op zoo'n avond) en onze oogen werden verblind door een dosis mag nesium. Zoodat ik maar zeggen wil, dat de lezer ons dezer dagen in „Panorama" of „De Prins" of, wie weet, in het „Zondagsblad" van de Heldersche Courant vereeuwigd ziet. De zaal was, ondanks de vrij hooge en- trée's, intusschen aardig volgeloopen, en toen het scherm even na 8 uur opging, was zij bijna geheel bezet. Wat een alleraardigst, gezellig stuk is „Vriend Fritz"! Ja, een 'beetje ouderwetsch, een beetje zoetelijk, maar huiselijk, vriende lijk, gezellig, opbouwend. Wat een sympa thieke luitjes waren die twee vrienden Erck- mann en Chatrian toch! De alleraardigste oostuums uit dien goeden ouderwetsdien tijd, en de typische figuur van den rebbe met j zijn groot, ruim hart, zijn eeuwige blijmoe- j digheid, zijn zucht tot goed doen, wij ge- ven er graag een modern psychologisch drama voor cadeau. Ook bij 't publiek viel het in goede aarde; de stemming was sym pathiek en enkele zeer aantrekkelijke too- neeltjes sloegen er goed in. Over bet spel der artisten niets dan lof. Bouwmeester zelf was in eenigszins andere i genre dan de meéste zijner rollen zijn, maar hoe heerlijk vertolkte hij deze rol van een innig-goeden, heerlijken Joodschen geeste lijke! Och ja, de monologen zijn wat ouder wetsch, en geheel het stuk, met zijn eenvou dige lieden in een eenvoudige omgeving, is in onzen geooanplioeerden tijd wat uit den tijd. Maar toet is zoo hartverheffend frisch, zoo ontroerend naief. De hoofdrol van Fritz Kobus werd door Jaap v. d. Poll vertolkt, die een zeer goede creatie gaf van deze niet gemakkelijke rol. Heerlijk was Raf. Bouwmeester als Hanero, de ontvanger; rijn vriend Frederik, land meter, vond in B. van Schaick een vertolker, die ons minder goed voldeed. Marie van Wes terhoven was een gezellige, vriendelijke huishoudsterMarle Meunier een lief, schuchter Suze'tje, die niettemin hand en hart van Vriend Fritz weet te veroveren. Verder een aantal bijrollen, die wij niet alle behoeven te noemen. De huldiging van Bouwmeester had aan het ein ie plaats. Het Comité had zich op het tooneel opgesteld, benevens de spelende ar tisten, en de Voorzitter, de heer Haak, nam het woord om den heer Bouwmeester in dezer voege toe te spreken.' Hooggeachte Jubilaris! In de eerste plaats eene verontschuldiging voor onzen inval in een vreedzaam land, in het ons bekende, doch naar ik hoop, vriendschappelijk gezinde Plankenland. Plankenland het land, dat door zoovele outsiders zoo gaarne wordt be treden en dat door de inboorlingen niet dan noode wordt verlaten; het land, vol van ge heimenissen voor hen, die zich aan de andere zijde van 't voetlicht 'bevinden, het land, dat zoovele waardige vertegenwoordigers, zoovele groote mannen, zoovele hoogepriesters van de kunst heeft voortgebracht. Een indertijd zeer hooggeplaatst persoon, dien ik om de politiek buiten dezen avond te houden, niet nader zal aanduiden, sprak eens de woorden: „Het is een groot land, dat zijne groote mannen eert", toen hij een krans neerlegde bij de graftombe van Michiel Adri- aansz. de Ruyter, den zeeheld, die zich door alle eeuwen heen beroemd heeft gemaakt op de planken, vormden deze ook het dek van een trotsoh zeekasteel, dan 'wel van den kleinsten notendop, waarmede Heeren Sta ten hem durfden uitzenden. Ontleende de door Hercules overwonnen reus zijn sterkte door de aarde met den voet aan te raken, vond onze groote Michiel steeds durf en hel denmoed, wanneer hij de planken van een scheepsdek onder zich voelde, de nestor van onze Nederlandsche dramatische kun stenaars krijgt nieuwe kracht en steeds jeugdig vuur, wanneer hij plankenland be treedt, zij het In een reuzentbeater van een metropool of wel in de scbmiere van een provinciestadje. Ars longa, vita brevis, of omgekeerd: „het leven is kort, doch de kunst is lang." Reeds een menschenleeftijd beweegt zich onze groote Bouwmeester achter het voetlicht, maar hij veroudert niet de kunst houdt hem jong, de kunst maakt hem onsterfelijk, lot over de grenzen is uw naam bekend en zelfs zij, die Uwe moedertaal niet verstaan, genieten van Uw spel, want Uwe gebaren, Uw mimiek vormen een esperanto, een we reldtaal, die. even goed, soms beter dan bet gesproken woord tot de ziel doordringt. Of was men niet in extase, toen gij in het land van Shakespeare Uw creatie van Shylock gaf, over den Dutchman, die in zijn eigen taal speelde en in het Engelsch verstaan en begrepen werd. Geachte jubilaris, zoowel hier als over de grenzen geëerd en gehuldigd, wil bij Uw diamanten feest niet de hulde versmaden, die Hollands Noordpunt U aanbiedt. Ver- eenigingen als Stedelijk Muziekkorps, Kunst Verheft, Tavenu, en zóóveel andere, dat ik U de opsomming maar zal besparen, bene vens een aantal kunstvrienden wenschen deze lauweren te voegen ibij de velen, door U reeds behaalde en nog te behalen en wen schen tevens U deze enveloppe aan te bieden als bijdrage voor het U bekende en ons zoo sympathieke fonds. Doch voor ik mij terugtrek uit Plan kenland en duik naar-mijne nederige plaats in het publiek, noodig ik dit publiek uit, zich van hun zetels te verheffen en een heilwensch uit te brengen op onzen grooten, onzen be roemden, onzen eeuwig jeugdigen jubilaris Louis Bouwmeester. En het publiek gaf hier gaarne aan gehoor en huldigde den grootmeester van het Ne derlandsche tooneel. Hierna kwam de oude heer Polak, tijd genoot van Louis Sr. „Zestig jaar geleden trad gij hier voor 't eerst op", aldus de heer Polak. „U was toen 18 jaar, ik ook. We ken nen elkaar dus niet bepaald van gisteren. En daarom, geachte heer Bouwmeester, roep ik U de woorden van rebbe Sichel toe: „Blijf gezond!" en wellicht antwoordt gij mij: „ga zoo door!" Fanfares, gejuich, en toen trad Bouw meester zelf naar voren. „Waar mij van plaatsen waar ik dikwijls optreed, de hulde treft," aldus onze artist, „hoeveel te meer is dat het geval nu het een plaats geldt, waar ik slechts zelden kom. Daarom zal deze avond niet spoedig uit mijn geheugen verdwijnen." Toen was de plechtigheid afgeloopen. Nog maals werd een kiek genomen, nu met de bloemetjes erbij, maar dat geschiedde op het tooneel bij gesloten doek. Naar wij vernemen, hebben' de Burgemeester en Mevrouw Houwing, die tot het einde de voorstelling bijwoonden, in den foyer van „Casino" afscheid genomen van den artist. Wij gelooven te mogen zeggen, dat Bouw meester op waardige wijze gehuldigd is ge worden. Na afloop der voortelling vereenigden zich de leden van het gezelschap met eenige commissieleden in „Bellevue" aan een sou per, door den heer Schouten aangeboden. Het was een meer intieme bijeenkomst, waarop nog menig hartelijk woord gespro ken werd en meer dan eens de verzekering werd gegeven, dat den Helder in zijn huldi ging van onzen grooten tooneelspeler niet bij andere plaatsen achterstond. Integendeel. Langen tijd bleef men gezellig bijeen, zoo dat het een prettig en vroolijk slot was van den goedgeslaagden avond. De Dietsche trekvogel. De Commissie, die zich hier te Helder ge vormd heeft ter bevordering van het wel slagen van den propaganda-avond van Prof. Wirth op Maandag 14 Februari, bestaat uit de dames: Mevr. SchokkingBalthesen Mid delbeek, Paleis; Mevr. Van Hengelvan Enst, Dijkstraat en de heeren G. W. Groen, Hoofdgracht; L. de Wit, Postdirecteur en dr. H. C. Redeke, Westgracht 72. Bij allen zijn toegangskaarten verkrijgbaar. 7e Marine-Concert Het eerstvolgend concert van het Symphio- nieorlcest der Marine en Volksconcert is be langrijk door het optreden van een jong zeer begaafd pianist den heer Pierre Pala te Am sterdam. Velen zullen zich zijn optreden met het Marineorkest herinneren voor twee jaar. Hij behaalde reeds toen op 16—jarigen leef tijd een groot succes met het schitterend gespeelde G. mol Concert van Mendelsshon en met kleinere nummers van Debusfy en Chopin. In die twee jaren heeft de heer Pala hard gewerkt, behaalde een diploma van de Ned. Toonk. Ver. als organist en legde zich ijverig op de piano-studie toe. Hij werkte se dert een jaar onder de beproefde leiding van Hubert Cuijper, bekend als dirigent, peda goog en oomponist van belangrijke zoowel vocale ais instrumentale werken. Dat zijn pianospel door eerste rangs kunstenaars hoog gesteld wordt, blijkt uit zijn medewer king op een kamermuziek concert gegeven door de maatschappij van beeldende kunsten te Amsterdam, waarop hij de violist Zimmer- man 'begeleidde. De heer Pala zal met het orkest spelen het Concert van Schumann en solo nummers van Debussy, Chopin en Ha- zebroek, terwijl door het orkest behalve de ouvertures Manfred van Schuman en Oberon van Weber, een compositie van Hubert Cuijpers wordt uitgevoerd (fragment uit een Opéra Oomique, getiteld de dochter van den Radjah), welk werk het vorige seizoen te Antwerpen veel succes had. Vereeniging „Pensioenbelang". Men schrijft ons: Door de Vereeniging „Pensioenibelang" wordt medegedeeld: dat zij als antwoord op een daartoe aan den Raad der gemeente Hel der ingediend verzoekschrift „om de pen- sioenvertoooging 40 zoo mogelijk iets te vertooogen", de volgende mededeeling d.d. 8 Februari 1921 nommer 974 ontving, lui dende: dat de Gemeenteraad van den Helder heeft besloten aan gepensioneerden dezer gemeente een verhooging toe te kennen tot een maximum van 50 RAADSOVERZICHT. Ach, ach, dat spreekwoord van „du ohoc des opinions", waaruit dan het lioht zou moe ten ontspringen! Geen kwestie van! Weet u wat er van toomt? Heete hoofden, om gewonden woorden, geroep en geschreeuw en geacheQd'. Totdat de voorzitter, in arren moede, het bijltje, in casu den bijna stukge slagen voorzittershamer, er bij neerlegt en verdwijnt, vulgo den spat zet. Wie had' nu eigenlijk schuld' aan dezen 'bolsjewiekschen landdag? zal de belangstel lende lezer vragen. Ja, wie had schuld? De zaak zat zóó in elkaar. Er bestaan bepalingen omtrent loon, ar beidsduur etc. van gemeentewerklieden In die bepalingen, die 30 Jan. 1917 bet laatst zijn gewijzigd, komen o.a. voor de clausules, dat aan jeugdige werklieden beneden 14 jaar 40% van het loon van volwassenen wordt uitbe taald. Voorts wordt voor overwerk op Zon dagen en daarmee gelijkgestelde dagen Zaterdagmiddagen en erkende feestdagen uitgekeerd 200 procent boven het uurloon. Niet 200 van het uurloon, maar 200 percent eitooven, hetgeen dus praktisch neerkomt op 300 van het loon. iDe loonen zijn geregeld' in overeenstem ming met de geldende collectieve contracten. Maar er is ééne categorie van arbeiders die geen collectief contract heeft, n.L de trans portarbeiders. B. en W. wilden nu voer hen een alinea inlasschen, waarbij hun loon wordt geregeld in overeenstemming met de vak organisaties. Deze clausule was geheel nieuw, en hadden B. en W. nu eenvoudig voorge steld baar aan de vigeerende verordening toe te voegen, wellicht ware er dan geen vuiltje aan de lucht gewpest. In plaats daar van kwam thans een voorstel aan den Raad om de bestaande bepalingen in te trekken en nieuwe vast te stellen. En nu ontstond be grijpelijkerwijs oppositie tegen deze nieuwe, doch feitelijk oude, bepalongen. Het was voornamelijk de heer van Os, die er zich te gen verzette (ook wel anderen trouwens wa ren het met die beide clausules die wij bo ven noemden lang niet eens) en die verzoch ten om verdaging, totdat de n'^uwe collec tieve contracten gereed zijn, hetgeen waar schijnlijk in Mei het geval is. Het hielp niet of de heeren de Zwart en Verstegen al zei den, dat er, ook als men dit voorstel ver wierp, niets veranderde, want de bestaande bepalingen tóeto in werking bleven, het verzet bleef bestaan. Tot op een zeker oogenblito de heer Hey- blok eenige minder gelukkige uitlatingen je gens den heer van Os gebruikte. Wat hij precies zeide weet niemand. De heer Hey- Mok betoogde vermoedelijk dat de heer van Os als werkgever zich nooit veel aan de aan gelegenheden van zijn werklieden liet gele gen liggen of iets dergelijks. De heer van Os stoof overeind en het lieve leven begon. De heer Borkert, óók een vaatje buskruit, meng de er zich in, en het was een lawaai als van een Poolsohen landdag. Toen na een korte stilte de heer Heyblok zijn woorden trachtte te verduidelijken, werd hein dit door den heer van Os onmogelijk gemaakt. De Voor zitter schorste daarop onmiddellijk de ver gadering. Het was een stichtelijk tooneel voor het forum van de 'boordevolle publieke tribune. De Voorzitter merkte, toen hem door den heer van Os scherp verweten werd, dat hij dergelijke uitlatingen niet moest toelaten, op dat hij niet kon weten welke uitlatingen de heer van Os zich speciaal zou aantrekken en welke niet. Het valt moeilijk uittemaken wie de schuld van het spektakel was, om dat vrijwel alles in een chaos van woorden teloorging. Dit incident had tot gevolg dat het verdere deel van de lange agenda grootendeels onaf gewerkt bleef. Wat er behandeld is zullen wy in 't kort reviewen. Aangenomen werd een verandering in de verordening tot heffing van plaats, dir. be lasting, die de bedoeling heeft het loopend belastingjaar 1920 met 4 maanden te ver- len en alzoo tot 1 Mei 1921 te verlengen. Dit geschiedt omdat het Rijk de inning voort aan overneemt en de rijkskohieren van Mei tot Mei loopen. Verder wordt de periode van navordering verlengd' van 2 op 3 jaar. Met het voorstel inzake een speelterrein had het College een verblijdend succes te boeken. Krachtens de nieuwe lager onder wijs wet moeten de gemeenten zorgen voor voldoende terreingelegenheid bij de scholen voor 'lichamelijke oefening. Die terreinruim te ontbreekt bij de meeste scholen hier en nu kan de wetgever de gemeente noodzaken tot bijbouw van gymnastieklokalen, e.d. Nu hadden B. en W. het oog laten vallen op een terrein in de gemeente, dat naar hunne meening zeer goed voor oefeningsterrein voor de schooljeugd kon worden gebruikt en dan tevens dienstbaar gemaakt ais speelter rein. Doel hunner voordracht was, hierom trent een princip'ieele uitspraak uittelokken, teneinde dan verdere onderhandelingen te voeren en later met een definitief plan te ko men. De debatten geven voldoende inzicht in deze materie, die weliswaar kostbaar wordt voor de gemeente, maar toch wellicht, Indien to eeniger tijd de gemeente genoodzaakt wordt tot 'bijhouw, beter thans kan worden afgewerkt dan later. De Raad ging dan ook met slechts drie stemmen tegen (mevr v. d. Hulst en de heeren Grunwald en van Os) met de voordracht mee. Een voorstel tot aanstelling van een ad junct-verificateur voor de belastingen kon geen genade vinden in de oogen van den Raad. Indertijd is de betreking van verifi cateur gecreëerd en de oontroie ook in han den van dezen ambtenaar gelegd. Maar in de praktijk kwam er van de verificatie niet veel terecht, aangezien de verificateur al zijn tijd besteden moest aan de contróie. Vandaar thans dit voorstel. Maar de Raad moest er niets van hebben en de verificatie moet zich maar zien to redden. BINNENLAND. Tweede Kamervacature. In de plaats van den heer De Savornin Lobman, die, 'blijkens het Kamerverslag, zijn ontslag als lid der Tweede Kamer heeft in gediend, zal het Centrale Stembureau tot opvolger moeten aanwijzen het oud-Kamer lid den heer B. J. Gerretson te Rotterdam. De heer Gerretson, wiens langzamerhand beter geworden gezondheidstoestand weer werd achteruitgezet in verband met droe vige familieomstandigheden, zal in overleg met zijn medicus eerst een beslissing nemen tegen het uiterste tijdstip daarvoor aange wezen, Hoogheemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier. Naar wij.vernemen zal bij de aanstaande verkiezingen voor vier hoofdingelanden en ■vier hoofdingelanden-plaatsvervangers van het hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier in elk der districten Hoorn, Hel der en Purmerend worden samengewerkt door de Liberale Unie en den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond, in dien zin, dat iedere organisatie voor de helft der te vervullen plaatsen candidaten zal stellen en wederkee- rig elkanders candidaten zullen worden ge steund. Dit besluit is genomen omdat van R.K. zijde candidaten zullen worden gesteld en voor deze verkiezing het stelsel van even redige vertegenwoordiging niet geldt. Zuiderzeefonds. Het onderzoek van het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1921 in de afdeeflingen, "-af velen leden aanleiding er op aan te drin gen voorloopig niet verder te gaan met-de drooglegging der Zuiderzee. Zij wilden geen nieuwe gelden voor dit doel beschikbaar stel len en. zouden gaarne het geheele werk voor 5 jaren uitgesteld zien. Andere leden wenschten een dergelijk uit stel niet, maar drongen toch op de grootst mogelijke zuinigheid in dezen aan. t Gaarne zou men nog van den minister de stellige verzekering ontvanp»en, dat de onder vinding tot heden opgedaan, geen grond op levert voor de vrees, dat aan de droogleg ging van de Zuiderzee niet meerdere of an dere technische moeilijkheden zullen zijn ver bonden den aanvankelijk werd vermoed. Marlnebegrootlng. Regeling van den dienstplicht Het Nederl. Oorrespondentiebureau in Den Haag meent te weten, dat het wetsontwerp tot regeling van den dienstplicht, dat be stemd is te zijner tijd de militie- en andere wetten te vervangen, reeds verzonden is naar de colleges, welke daaromtrent advies heb ben uit te brengen. Het wetsontwerp op den dienstplicht. Naar wij nader vernemen wordt met de in diening van het wetsontwerp tot regeling van den dienstplicht, dat, gelijk gemeld, om advies naar den Raad van State en naar den Raad van Defensie is verzonden, zoo veel spoed betracht, omdat in het wetsont werp tot tijdelijke afwhkln" van die Militie- wet, dat nog door de Eerste Kamer moet wor den behandeld, de bepaling voorkomt, dat, indien voor 1 September e.k. geen nadere regeling Is .getroffen, de lichting 1920 ten volle moet opkomen. (Hbl). Eieren uitvoer. Rotterdamsche kooplieden in eieren, die Dinsdagmorgen' aanwezig waren in het vei linggebouw van de Rotterdamsche oonsump- tiervtiling in de Raampoortstraat alhier, heb ben den minister van landbouw telegrafisch verzocht, den uitvoer van eieren stop te zetten. Een gelijk verzoek heeft de naamlooze ven nootschap inkoopvereeniging Egi te Gro ningen vanmorgen gedaan. De prijs der eieren steeg te Groningen tot 15 en 16 cent. De hooge vleeschpriJzen. Aan den Minister van Landbouw werd gis teren een telegram gezonden door 'het be stuur van den Ned. Slagershond, waarin het de aandacht vestigt op de buitengewoon hooge marktprijzen van vee, waardoor de consumptieprijzen van vleesch belangrijk moeten stijgen, en waarin het op verbod van uitvoer aandringt. Uit S. D A. P. Naar Het Volk meldt, heeft het partijbe stuur van de S. D. A. P. Zaterdag j.L de mo ties van Zaandam, inzake het optreden van den Belgischen minister v. d. Velde en in zake de vraag, of er voldoende redenen ziin om de S. D. A. P. te doen uittreden uit de Tweede Internationale, behandeld Men meende echter, dat in het bijzonder de laat ste kwestie pas onder het oog gezien kon worden na de bijeenkomst te Weenen van de partyen, die nog tot de 2de Internatio nale behooren. Op de P B -vemad 5 Maart zullen de desbereffende fi&ÏE nieuw besproken worden. Daar bij een enkele afdeelinc ulann^n y* «m» om to kom«n w school voor neutraal bijzonder onderwijs, be- sloot het P. B. een commissie te benoemen, die tot taak zal hebben, na te gaan, hoe het standpunt en de eischen der partij zullen zijn ten opzichte van het onderwijs na aan- neming van de nieuwe Onderwijswet. Het hals van dén Raad van Arbeid te Tiel. Naar het Centr. imeldt, heeft het tweede onderzoek in zake den aankoop van het ge bouw voor den Raad van Arbeid geen bewij zen tegen den heer mr. S. Rink, voorzitter van dien Raad, opgeleverd, zoodat een vol komen rehabilitatie van genoemden heer, in dien die noodig mocht zijn, wel zal volgen. In verband met deze zaak heeft het Kamer lid Hermans den minister van arbeid een paar schriftelijke vragen gesteld. Geen gehuwde telefonisten meer. Volgens de Res.b. is binnenkort een voor stel van B. en W. van den Haag bij dien Raad te wachten, om voortaan aan telefonisten in ge meentèdienst, die in het huwelijk treden, eer vol ontslag te verleenen. Zooals men weet, heeft eenige jaren .terug de gemeenteraad besloten, de gehuwde tele fonisten in gemeentedienst te houden. De nu aftredende directeur van de gemeente telefoon, de heer Van Lier, heeft enkele maanden geleden eens een becijfering ge maakt, wat deze beslissing de gemeente heeft gekost en kwam toen tot de ontdekking, dat deze beslissing de gemeente op tienduizen den guldens per jaar komt te staan. In die practijk is gebleken, dat 'het verzuim van deze gemeente-ambtenaressen buitenge woon 'groot is, zoodat zonder eenige overdrij ving kan worden gezegd, dat de gemeente aan gehuwde telefonisten slechts halve krachten heeft. De gehuwde telefonisten, die thans in dienst zijn, blijven in haar betrekking gehand haafd. Arbeidsduur. De naaml. vennootschap Wilton's machine- iabriek en scheepswerf heeft, naar wij ver nemen, van den minister van arbeid voor loopig vergunning verkregen, den .arbeids duur te verlengen tot 10 uur oer etmaal, als vóór 24 October. In verband hiermede is het uurloon verminderd, maar het weekloon ver meerderd. Ook aan de Rotterdamsche Droogdok-Maat schappij en bij de firma Niehuis en Van den Berg heeft het distriotsnooid van de arbeids inspectie alhier thans voor het scheepsrepe- raitiebedryf een dergelijk vergunning ver.- leend Maatregelen tegen de werkloosheid. men, in het bijzon-er ue gemeentebesturen) door het verleenen van financieelen steun van Rijkswege aan te moedigen en in sta*' te stellen, werken uit te voeren, die tot b®* langrijke verruiming van werkgelegenheid dienen. Yan 3 November 1919 tot 15 Januari 1921 is aan 118 gemeenten en 14 waterschap" pen en vereenigingen steun verleend of 1°®* gezegd; tot laatstgenoemden datum is aaI! subsidie (in sommige gevallen als voorscboj van Rijkswege uitbetaald ongeveer f 1.250.00" (over de bedoelde periode moeten nog v®r schillende betalingen plaats vinden). Voorts wordt vanwege den Dienst der wet loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeh met de gemeentebesturen regelmatig °ver' gepleegd over de wyze, waarop ter p'aa het best voor verruiming van werkgele# heid kan worden gezorgd, terwijl op d® j( langrijke beteekenis der werkverruiming middel tot bestrijding der werkloosheid v° durend wordt gewezen. u nis* m Verschenen zy'n de afdeelingsrapporten der Eerste Kamer. Aangaande Hoofdstuk 6 (Marine) wordt medegedeeld Een lid handhaafde zy'n bij het onderzoek der Oorlogsbegrooting ingenomen standpunt van de wenschelykheid van ontwapening. Andere leden verklaarden er niet toe te kunnen hesluiten de gevraagde gelden toe te staan, daar zjj alle gelden voor de marine geldver spilling achtten. Dat ons land de draagkracht mist om zijne verdediging en die van zijne koloniën met groot materiaal ter hand te nemen werd al gemeen toegegeven. Maar zoo meenden anderen dat ontslaat ons toch niet van de verplichting naar verdedigingsmiddelen uit te zien die wel binnen ons bereik liggen. Opgemerkt werd, dat wij, mits voorzien van behoorlijk klein materiaal, waardevolle bond- genooten zullen zijn. Tegenover de meèning van het eene lid dat de afschaffing der marine voorstond en dat zich ook niet kon vereenigen met het denkbeeld Indië militair te verdedigen, wezen andere leden er op dat onze taak in Indië tweeledig iseenerzyds moeten wij Indië zoo noodig tegen vreemde mogendheden verdedigen, maar anderzijds behooren wy, ook in het belang van den inlander zelf, ons gezag aldaar te handhaven. Met het oog op do defensie bepleitte een der leden splitsing der vloot in eene Nederlandsche en een koloniale, waartegen andere leden even wel ernstige bezwaren, van technischen aard hadden. Eenige leden wezen er op dat het in Indië te zamen bezigen van gouvernementsschepen en koopvaardijschepen voor den verkennings- dienst ernstige bezwaren oplevert. Een algemeen, woord van hulde werd ge bracht aan de bemanning der beide onderzee booten die onlangs de reis van het moeder land naar Ned.-Indië op eigen kracht hébben volbracht. Men achtte het verkeerd dat de electrische installatie van het Rijk te Hellevoetsluis ook aan particulieren levert. t (Schriftelijk beantwoordevragen). Op de vragen van den heer Haazevoet betreffende het nemen van maatregelen in ver band met de werkloosheid, antwoordde de mi nister van Arbeid: Zoodra de crisis zich afteekende, is de moge lijkheid van hnlp aan takken van nijverheid overwogen. Het pnnt is bij den Nijverheids- raad aanhangig geweest en met de vakcentra- len is overleg gepleegd. Zooals echter by den internationalen aard van de cricis en bet zeer ingewikkelde complex van oorzaken te ver wachten was, bleek het stellen van de vraag om hulp gemakkelijker dan een bevredigende beantwoording, terwijl ook op mogelijke con sequenties van eventueel aanvaarde pogingen tot hulpverleening, voor nu of later, het oog moest worden gevestigd. Daardoor is een ge heel van practisch te volgen maatregelen nog niet vastgesteld. Het onderwerp behoudt ech ter de volle en voortdurende aandacht der Regeering. By de liquidatie van het K. N. S. C. in No vember 1919 heeft het Ryk de bevordering der totstandkoming van wachtgeldregelingen voortgezet, welke door dat comité was aan gevangen. De behandeling deze aangelegenheid werd opgedragen aan den Dienst der Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling, terwijl een commissie van advies is ingesteld, waarin o.a. vertegenwoordigers van werkgevers- en werk nemersorganisaties zitting hebben. By beschikking dd. 11 October 1920 werden „Alg. regelen voor het verstrekken van Rijks subsidie in de uitkeeringen krachtens een wachtgeldregeling" vastgesteld. Het tot stand brengen eener wachtgeldrege ling is een vrijwillige daad van de zijde van den werkgever; de Minister kan slechts het tot stand komen bevorderen door verlichting der kosten voor den werkgever m.a.w. door een deel der uitgaven door de Overheid te doen dragen -door mondeling en schrif telijk overleg, advies en propaganda. Hij meent ten aanzien van het eerste thans wel tot de grens der Rijksbijdrage te zijn gegaan, door deze, welke eerst op 1/3 deel der uitkeerin gen was bepaald, o.a. voor de textiel- en de schoenindustrie op 50°/0 te stellen. Het mon deling en schriftelijk overleg, om aldus tot het instellen van wachtgeldregelingen te ge raken, geschiedt vanwege den Dienst der Werl loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling gedeeltelijk met behulp der gemeentebesturen deze diensttak geeft advies en voert prop* ganda. Het departement van Arbeid streeft er naaf» de daarvoor in aanmerking komende lick*" Aan de Dep. van Alg. Bestuur heeft de Mi ter van Arbeid verzocht, eveneens vfee4r i» legenheid, waar mogelijk, te openen. reden om aan te nemen, dat aan dat vei in de mate als mogelijk zal blijken, zal w° voldaan. rbeider® Het doen overgaan van werklooze aricjj» in andere beroepen, die meer v001?1.,;, bieden, wordt zooveel mogelijk bevorde

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2