T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 10 FEBRUARI 1921. Gemeenteraad van Helder. Vergadering van Dinsdag 8 Februari. Afwezig aanvankelijk de beer Heyblok; verder die heer van Breda. 1 vacature. Onderzoek geloofsbrieven. T. Onderzoek dier 'geloofsbrieven yan het nieuw verkozen raadslid W. Poll. Tot leden van de commissie van onder zoek der geloofsbrieven van den heer Poll worden door den Voorzitter aangewezen de heeren Grunwald, Boikent en Staalman wel ke bij monde van den beer Grunwald con cludeert tot toelating. 'De volgende stukken worden voor kennis geving aangenomen: Ingekomen stokken en mededeellngen. a. Proces-verbaal dier opneming van kas en boeken van dien Gemeente-Ontvanger. b. Goedkeuring van Ged. Staten op het Raadsbesluit van: 23 November 1920, tot aankoop van grond in bet belang der Volkshuisvesting; 23 November 1920, tot verlenging dier buur van een perceel weiland aan L. S. Beek; 21 December 1920, tot aan- en verkoop van grond achter huizen aan die Kerk- gracht; 23 November 1920 (gedeeltelijk), tot toe kenning van een voorschot voor woning bouw aan die Vereeniging voor Volkshuis vesting /Helder"; c. Verdagiingsbesluit van Ged. Staten op bet Raadsbesluit van 21 December 1920, tot aankoop van grond: in het belang der Volkshuisvesting. d. Goedkeuring van Ged. Staten op het 2e niavordierings-kohier der plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, dienst 1920. e. Beslissing van God. Staten op helt beroep van H. J. Kraak, A. van Houte, A. O. van Braam-Houckfeest en J. Fray tegen hun ne aanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1919. In handen van B. ten W. worden gesteld om prae-odvies: a. Adres van de Heldersche Bestuurders- bond, betreffende het verschaffen van productief werk aan werkloozen. b. Adres van de Afd. Koegras van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, houdende verzoek lalsvoren en tevens om versohil lende maatregelen te treffen in bet be lang van verzekerde arbeiders. Ten opzichte van b wijst de beer Kuiper op bet feit dat er op het ©ogenblik werk is te verrichten in Koegras; verschillende schei- dingsslooten zijn ongeschikt voor het doe" en in veie vaarten zijn banken aanwezig waardoor ze ongeschikt 'zijn voor bet beva ren. Dit ia wel zaak van bet polderbestuur; doch 'laat de gemeente daarmede overleg plegen. Ook de heer van der Veer is een invloedrijk man en kan in dezen veel mede werking verleenen JEen en ander geldt ook voor hot eerste adres (a). De heer Boogaard meent dat er nog steeds f 60000.beschikbaar is voor uitbag geren van het Heldersche 'kanaal. Spr. meent dat van den Minister een circulaire is ont vangen waarin het Rijk subsidie toezegt voor werkverschaffing. Bij de vaststelling van het prea-advies zal dit worden overwogen. Verzoek van P. de Geus om ontslag als lid der Schattings-commissie voor de Rijksin fcomstenbel'asting. (Burg. en Weth. stellen voor dit ontslag eer vol en ondier dankbetuiging te verleenen). Oomform. Verzoek van H. O. Hulzebos om eervol ontslag als onderwijzer aan school 7a, met ingang van 1 Maart 1921. Als boven Hoofdelijke Omslag. Voorstel betreffende de heffing van hoof- deüjken omslag in de toekomst en1 tot aan vulling der thans geldende verordening voor het overgangstijdperk. (Held. Ort 8 Febr.) De heer Grunwald vreest dat met de ze regeling waarbij dus het Rijk de gem. belasting int. de bezwaren voor de burgerij grooter zullen worden. Reeds de gemeente lijke kohieren bleven den laatsten tijd zoo lang uit en bij bet Rijk duurt dat nog lan ger. De ophaaldienst ontneemt weliswaar een deel van bet werk maar toch zal die in ning niet zoo vlot gaan .Spr. bad liever ge zien dat B. en W. den Minister hadden ge vraagd zelve de belasting te mogen innen. De heer Adrlaanse: De wijziging in de heffing is rijkszaak waaraan de gemeente zich niet kan onttrekken. Wel zou een tijde lijke ontheffing in de 'betalingen kunnen worden verleend maar dan moet de gemeen te gegronde redenen daarvoor aanvoeren en die zijn er thans volgens spr. niet. Ten op zichte van de gemeenten heeft de Minister evenwel een gunstige 'bepaling getroffen; Z. E. is tü. bereid zoo spoedig de belasting-ko bieren vastgesteld rijn, per maand telkens 1/10 gedeelte uit te koeren. In zulke 'gunstige conditiën, waardoor de gemeente dus regel matig 'in het 'bezit komt van kasgelden zijn wij nooit geweest. Bovendien is er nog de inningsdienst die ons van kasgelden voor ziet. Dit is inderdaad de meest voordeelige weg voor -de gemeente. De heer Staalman,meent dat de heer Grunwald wat voorbarig is geweest. Immers de bedoeling van het voorstel is slechts dez regeling mogelijk te maken De beer Grunwald: Dit blijkt niet uit bet antwoord van den wethouder. Verder merkt spr. op dat er toch ook nog belangen zijn der gemeentenaren, en voor hen blijft het bezwaar gelden dat zij hun aanslagbillet oo laat krijgen. Spr. 'gelooft dat de gemeente ven goed, zoo niet beter in staat is de in komsten der gemeentenaren ,te beoordeelen immers de rijksbelasting wendt zich daar voor tot de gemeente om inlichtingen. Spr. heeft met kamerleden en deskundigen de zaak besproken die allen van meerling wa ren dat deze materie in handen van de ge meenten behoort te blijven. Het voorstel wordt vervolgens aangeno men. VertarlB* Zeestrand. Voorstel om in beginsel te besluiten tot verhuring van het zeestrand aan de op te richten N.V. /Zeebad Huisduinen", of even tueel aan een andere exploitant van het te genwoordige badhuis. (Held. Grt. 8 Febr.) (De 'beer Zomdervan kan met dit voor stel miedegaan indien snr. de positieve toe zegging krijgt dat hu. koele strand behalve dan een klein dieel dat voor de baders wordt afgepaald blijft voor bet publiek. De Voorzitter antwoordt dat dit ook de voorwaarde is die bet Rijk stelt. Het voorstel wordt vervolgens aangeno men. Oprichting Speeltuin. Voorstel om in beginsel te besluiten tot de oprichting van een terrein voor lichame lijke oefening der schooljeugd. (Held. Ort 8 Febr.) Mevrouw Van dier Hulst beeft in de Commissie van Bijstand voor het L. O. ten opzichte van dit punt haar roeening reeds uiteengezet. H. i. is de tijd voor de oprichting van een dergelijk terrein slecht gekozen. De gemeente 'zit tot over de ooren in de schul den. Voor groote plaatsen zooals Amsterdam eA is het wiat anders, maar hier hebben wij genoeg vrijheid van beweging voor de jeugd waardoor ©en dergelijk voorstel over bodig is. Spr. zou den wethouders willen zeggen; boud bet een paar jaar in porte feuille; wellicht worden de omstandigheden wat .gunstiger en dan krijgt gij mijn steun ook. De heer S t a a 1 man is het niet met dit betoog eens. Spr. is voor een speeltuin; ech ter zijn er enkele dingen in het voorstel die niet erg diudelijk zijn. Het bedrag is voor spr. geen beletsel omdat een deel ervan im mers door toet Rijk terugbetaald wordt. In dien dit laatste werkelijk toet geval is zal spr. .ervoor stemmen; le omdat de instelling van groot nut is en voorts omdat 'hier tegemoet gekomen wordt aan werkloosheid De beer Van Os onderschrijft een groot deel van bet betoog van mevr. van der Hulst. Ook spr. acht bet te duur. Weliswaar is er eenige bekoring in het voorstel omdat bet tegemoet komt aan de werkeloosheid, maar omtrent restitutie door toet Rijk valt niets met zekerheid te zeggen; dit zijn nog slectots vermoedens. Ook deze spr. wil daarom nog wat wachten totdat we .meerdere zekerheid hebben hieromtrent. Het geneesmiddel zal bier erger zijn dan de kwaal. Nu wordt ge zegd: bet is maar f 1,50 per leerling per jaar. Ja op die manier kan men wel alles uit eenrafelen; ook ten opzichte van bet spui- kanaal betoogde de wethouder dat dé kosten per hoofd niet zoo groot waren. Maar alles te zamen maakt het leven duur. Ook acht spr. het onjuist dat de halve kosten der riolee- rinig worden 'afgewenteld op het speelter rein. De rest komt op bouwterrein dat de eerste jaren evenmin rente opbrengt, dus .dient het geheele bedrag voor rioleering eet. op het speelterrein te drukken. De (beer Grunwald beeft met verba zing bet voorstel gezien. Wij hebben pas de begrooting afgehandeld en spr. vraagt zioh af of het nu wel geoorloofd is met een be grooting als de onze, thans te komen met de ze voordracht. Als we royaal in de middelen zaten was het wat 'anders. Maar zoo zijn er wel meer dingen die we graag zouden wil len doen. Wat de cijfers betreft toet is bier slechts een raming en in den regel valt die tegen Hoe zeer oog goed bedoeld, meent Spr. zich toch te moeten verzetten tesren het plan. Er wordt aangenomen dat toet Rijk de halve kosten vergoedt maar zekerheid beeft men daaromtrent niet. Er wordt becijferd een rente van 6% van f 50000- maar hoe zullen wij voor een dergelijke rente leenen kunnen. Het salaris van den spelleider acht spr. ook te laag geraamd en eveneens het onderhoud van het terrein. Spr. kan alzoo niet met de voordracht mee gaan. De heer Bok voelde aanvankelijk veel voor een proefneming als bedoeld maar haii geen denkbeeld ervan dat de kosten zo/ boog zouden worden. Op de begrooting miste spr. den post. Spr. kan thans niet meegaan met bet voorstel daar bet 'bedrag te hoog is. De beer Baak constateert bij dezespre kers een platonische liefde voor den speel tuin, die echter afstuit op de kosten. Er wordt in het voorstel echter slechts gespro ken van een beginsel en als bet Rijk geen vergoeding geeft geschiedt de zaak niet. Voor spr. is de werkverschaffing 'hoofdzaak en bovendien voorkomt men bet bouwen van gymnastieklokalen volgens de nieuwe onder wijswet. Met de kosten 3 oent per leerling per week zal wel rekening worden gehouden bij de nieuwe scboolgeldkobieren. Spr. kan in beginsel zijn stem aan de voordracht ge ven. De kinderen zijn hier overal van ver stoken ze moeten zich nu aan den dijk maar vermaken en wat dit voor de moeders be- teekent die ze thuis krijgen met natte voeten en .gescheurde kleederen behoeft niet nader uiteengezet te worden. Men zie maar eens hoe bijvoorbeeld in Bergen de kinderen ge nieten van zoo'n speeltuin; een dergelijk ge not kennen ze hier niet. De heer van der Veer meent dat de kinderen er niet erg op 'gesteld zullen zijn als een kudde schapen bijeengedreven te worden in zoo'n speeltuin. Eene vergelijking met Bergen gaat niet op er is hier geen bewijs van een boom waardoor zooals daar de omgeving gemaakt wordt. Wij willen bieb grootscheeps doen en hebben er geen centen voor. De heer de Zwart.meent uit de discus sies te mogen afleiden dat de meerderheid niet voor het plan voelt. Het argument van het gebrek aan geld is er een dat van ver schillende kanten kan worden bezien en waarover men verschillende opvatingen kan hebben. Mevr. van der Hulst wil even wach ten; Maar als we wachten tot wij genoodzaakt worden zal het de gemeente veel meer kos ten. Het is ondenkbaar dat de arbeidsloonen terug zullen loopen tot 12.per week en dat is op het oogenblik het bedrag dat bet de gemeente zou kosten als 'het rijk de helft vergoedt. De minister heeft «en toeslag van 60 gegarandeerd op bet looa. Een andere kwestie is de twijfel of toeslag gegeven wordt op de kosten van inrichting, De stukken zijn daaromtrent ook duidelijk; men heeft die dan niet goed gelezen. De Min. van Onderwijs heeft op uitdrukkelijk verzoek van 'bet Ooilege om 40% te ver goeden eerst verwezen naar het Kon. Be sluit van 1919, waarin deze vergoeding wordt toegezegd. Toen beeft 'het College aan den Min. gevraagd of deze bereid was ook 40% te vergoeden van de toosten van den grond en ook dit is toegestaan. Spr. leest de be treffende clausule voor. Toen wij die toe zegging kregen 'hebben wij gezegd: de ge meente heeft nu d'e kans een speelterrein te verkrijgen waarbij de waarde van den grond tegenover den kostprijs in evenredig heid blijft staan. Men houdt een stuk produc tief bouwterrein over waarvan de kosten La ger zijn dan later bet geval zou zijn. De 50% vergoeding voor werkverschaffing krij gen wij van het Rijk. Als thans in beginsel besloten wordt tot de oprichting kunnen wi; de kosten precies becijferen. Maar wanneer de Raad bet niet wil is bet overbodig al dat werk te doen. Mevr. van der Hu'lst acht den tijd niet gunstig; spr. meent dat juist thans de tijd bij uitstek gunstig is. Met den heer Grunwald verschilt spr. van meening ten opzichte van de kosten. Door de politiek van steeds maar uitstellen is de gemeente al zoo vaak benadeeld. Door dit systeem beeft men bijvoorbeeld alerlei oude buizen aangekocht voor gemeentediensten waarmede men boe langer boe verder achterop geraakt is. Spr. boopt dan ook dat de Raad zich met bet voorstel vereenige; als we een offer moe ten brengen zal dat tweeledig nut hebben: het komt tegemoet aan de werkeloosheid en wordt aangewend voor lichamelijke oefening der jeugd. De beer V a n O s meent dat de beer Baak een verkeerde voorstelling geeft ■van een speelterrein. Het is beelemaal niet als in Ber gen met schommels en wippen e.<L Thans gaan de jongens de straat op naar den dijk waar ze de vrijheid hebben. Omtrent bet geen de beer de Zwart wil hadden we nade re gegevens moeten hebben, want thans zegt die heer dat de toeslag van' bet Rijk gegaran deerd is. In toet voorstel wordt juist twijfel hieromtrent uitgesproken. De Voorzitter meent dat hieromtrent misverstand beersebt. Er is sprake van de oprichting van een oefenterrein en nu is de kwestie om dit te verbinden aan een speel terrein. We kunnen dit niet verschuiven omdat we onvoldoende ruimte hebben voor gymnastieklokalen bij onze scholen. En op deze wijze kan de zaak worden opgelost. De beer Adrlaanse zegt dat aan de voorwaarden door de wet gesteld moet war den voldaan. Wij verkeenen in de ongunstige conditie dat we geen gymnastieklokalen 'be zitten en die onmogelijk kunnen krijgen om dat er geen ruimte beschikbaar voor is. Hier mede voorkomen wij dus bet bouwen. En als de Raad^alleen maar in beginsel besluit kun nen we afwachten welke vergoeding we krij gen. Er is door het College ter dege gewikt en gewogen en toet is niet dan noode dat wi; met dit voorstel kwamen. Wij zijn er heusch niet zoo gemakkelijk overheen gestapt als de heeren doen voorkomen. De heer Grunwald meent dat ook de Baak een platonische voorliefde voor de zaak heeft als hij zegt dat er niets gedaan wordt als we geen vergoeding krijgen. Het sym pa'thieke betoog van den heer de Zwart zou spr. doen besluiten medé te gaan met toet voorstel. Maar toch laat het voorstel aan duidelijkheid te wemsctoen over. Men mag om trentlde toezegging van de vergoeding niet zoo positief zijn. Laat men eens trachten zich daaromtrent zekerhedd te verschaffen. Het rijk gaat maar steeds voort allerlei kos ten op de gemeenten te leggen en allerlei lasten en plichten aan die gemeenten op te dragen. De salarissen van de onderwijzers zou bet Rijk betalen; ja maar aan den an deren kant legt bet den gemeenten weer lasten van scholenbouw op, die de ontlasting van de salarissen illusoir maakt. Is toet niet de taak van de gemeente toet Rijk een „tot bier toe en niet verderl" toe te roepen en te zeggen: wij doen eenvoudig niet wat gij ons opdraagt. Dit naar aanleiding van he*. woord van dien beer Adriaanse als zou bet College „noode" tot dit voorstel begoten zijn. Inderdaad bestaat er verschil van opvatting; spr. eerlijke overtuiging is evenwel dat de zaak te duur is. Ware dat niet zoo dan zou spr. aanstonds met bet sympathieke denk beeld medegaan. Nu kan dat niet omdat de lasten te .groot worden. Laat men zich daar om eens tot den Minister wenden om posi tieve toezeggingen en dan eene nieuwe be grooting opmaken, die thans veel te laag is. De beer Baak meent dat zijn uitlating betreffende de platonische liefde" nog al ge troffen beeft. De heer Grunwald maakt bet wel wat 'bar waar bij bet Rijk wil dwingen de gemeenten niet op zulke kosten te jagen De 'heer Grunwald kan wel heel aardig pra ten maar tenslotte moet bij toch ook uit voeren wat toet Rijk hem opdraagt. Hij wil nu nader onderzoeken.. Maar dat is juist wat de heer de Zwart ook wil. De heer Staalman protesteert tegen de scherpe wijze waarop zich de heer Grunwald over deze zaak uitlaat en die het doet voor komen alsof de voorstemmers toet niet ern stig zouden mieenen, met de gemeente-finan- ciën. De heer Grunwald heeft intussctoen de argumenten van d'en 'wethouder niet ontze nuwd 'alleen maar gezegd dat we geen geld hebben.-Dat weet de Raad ook wel. Maar bet gaat erom dat immers straks toch moet wor den uitgevoerd. De (beer Verstegen: De heeren zien de zaak verkeerd. Het is bier niet allemaal ar beidsloon. Er staat duidelijk in bet voorstel dat f 7300geresitueerd wordt door het Rijk. Met juistheid zijn die bedragen batuur- lijk niet te bepalen, bet is slechts eene ra ming. Maar met ©enigen goeden wil geven de cijfers voldoende inzicht. Er wordt slechts gevraagd „in beginsel" te 'besluiten; alleen om de noodige voorbereidende werkzaam heden te kunnen doen en later met een defi nitief voorstel te komen. Zegt thans de Raad: wij vinden het overbodig dan is het meteen van de baan. Als bet den heer Grunwald ernst is met zijn liefde voor bet kind dan moet bij bet hiermede eens zijn. Bolsjewis tische uitingen tegen de Tweede K^mer als van dezen heer konden beter achterwege big- ven want die hebben niet den minsten zin. De beer Van der Veer vraagt of bet door aanneming van dit voorstel vaststaat dat de gymnastieklokalen achterwege kun nen blijven. De (hoer Zwart zet uiteen hoe de rege ling ia. Een Kon. Besluit van 1919 bepaalde dat tot een maximum van 40% vergoed zou kunnen worden voor de oprichting van speel tuinen. Met den inspecteur van het 1. o. moet overleg worden gepleegd omtrent de inrich ting etc. En de kwestie is nu dat men dit wil combineeren met lichamelijke oefening. In de nieuwe wet wordt de verplichting aan de gemeente opgelegd tot hot inrichten van een oefenterrein voor lichamelijke oefening. Het Kon. Besluit biervoor is nog in de maak. Als wb' dit speelterrein dus tevens dienstbaar ma ken aan de 'lichamelijke oefening hebben we alle kans dat we vergoeding krijgen. De ge meente-bouwmeester raamt f 60000.voor een speelterrein. Hierbij komt nog fik f 8000.als kosten (voor de helft). In de toekomst zal bet terrein altijd f 5.per M2. waard blijven dat is dus f 60000.Met de reductie van het Rijk blijft de grond dus zijn Volle waarde behouden. Als wij met den inspecteur l.o. overleg plegen zullen wij aan de verplichting voor terreinen bij de scho len wel ontkomen. De Voorzitter vult deze mededeelimg aan door er op te wijzen dat de gemeente zich steeds 'beeft onttrokken aan de verplichting tot bet inrichten van gymnastieklokalen bet geen in de toekomst niet meer zal kunnen en een der voornaamste redenen voor dit voorstel is. Het voorstel om ha beginsel te 'besluiten tot dein aanleg van een speelterrein wordt aangenomen met 16 tegen 3 stammen. Tegen stammen mevr. van dier Hulst en de heeren van Os en Grunwald. Woningbouw-voorschot Voorstel tot bet verleenen van f 334000.— met bijdragen aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Halder" voor den bouw van 60 woningen en 8 winkelbuizen. (Held, Crt. 8 Febr.) De heer Grunwald zou aan dit voor schot tevens de verpüohting willen opleggen de huren zoodanig te regelen dat de lasten voor de gemeente tot ;een minimum worden beperkt. De beer D e Zw art wij'st op de bepaling die hieromtrent in toet voorstel is opgeno men dat de gemeente n.1. de huren bepalen kan. Later komt 'hieromtrent een voorstel. Aangenomen. Personeel-Verlftcatie Gem. Fin. Voorstel tot toet verleenen van machtiging tot aanstelling van een adjunct-commies voor de verificatie der gemeente-financiën. (Held. Crt. 8 Febr.) De heer B o k is dit voorstel niet sympa thiek. In bet advies staat, dat binnenkort een aantal ambtenaren vrijkomen als bet ontvangkantoor opgeheven wordt. Was bier nu, vraagt spr. igeen gelegenheid daaruit iemand te kiezen voor de functie die thans wordt voorgesteld. Bovendien is spr. niet sympathiek met bet voorstel omdat in den vorigen Raad gesproken is over de instel ling van -een Bezuinigings-commissie en die Oommissie zich dan uit kan spreken over de urgentie van dit voorstel. De heer Adriaanse zet uiteen, dat de verificateur door zijn arbeid op het terrein der belastingcontrole zoodanig overladen is met werk, dat zijn eigenlijke arbeid, de veri ficatie, er door achterstaat. Het accountants onderzoek is thans afgeschaft en alle con trole valt ook onder den arbeid van den veri ficateur. Belasting en verificatie zijn geheel verschillende diensten en men kan niet een willekeurig persoon nemen. Inderdaad is er beperking in zicht van personeel, maar juist deze dienst kan niet worden gemist. Reeds bij de begrooting is door het College een adjunct-verificateur toegezegd. Deze tak van dienst is in den druk. De heer Be kEn bet oordeel van een bezuinigingscommissie. De heer Adriaanse: Zoolang kan dit niet wachten. Dan is het beter de controle weder aan een accountant op te dragen. De heer Bok: Juist bet feit, dat dit vroe ger door een accountant geschiedde, is het motief geweest voor de aanstelling van een verificateur. Het gaat dus niet aan hiernaar te verwijzen. Wij willen juist beperking, in krimping en hebben zoo juist eene begroo ting behandeld, die alle uitgaven voor de gemeente bevatte. Daarom zal spr. tegen stemmen. De heer Staalman vindt geen enkele der voorstellen zoo onsympathiek als juist dit. Spr. is de man geweest, die bezuiniging, bepleitte. Spr. heeft deze zaak onderzocht; we zouden onverantwoordelijk bandelen als we iemand aanstelden, voor wien straks geen werk meer is. Inderdaad heeft de verifica teur al zijn arbeid moeten geven aan de con trole. Vroeger was die opgedragen aan de Ver. vkn Ned. Gemeenten en kostte die con trole lang niet zooveel als thans. En als de inningsdienst grootendeels naar bet Rijk overgaat, wordt toet werk thans nog minder. In elk geval wensctot spr. het punt te ver dagen, omdat we nu toch een Bezuinigings- commissie in zicht hebben. Drie jaar lang is de verificatie verwaarloosd, hetgeen spr. niet zoo erg acht. Nu wil men een ambte naar aanstellen, maar spr. betwijfelt of de gemeente er veel schade van zal hebben in dien dit niet gebeurt. De heer Adriaanse: De heer Staalman meent het inderdaad niet zoo kwaad als hij het doet voorkomen. Maar bij heeft iets ver geten: het salaris van den verificateur be treft voor een deel de controle der belastin gen. Die was vroeger ook in handen van den ontvanger, die daarvoor geen salaris kreeg. Maar de werkzaamheden van thans zijn niet te vergelijken bij die van vroeger. Waar toet besluit tot aansteling van een verificateur indertijd .genomen is moest toet accountantonderzoek vervallen. Wil men da: nu weer; dat zal echter niet zoo goedkoop zijn. Het College is niet van plan geen werk te maken van een Bezuinigings-commissie. Maar een adj.-veriflcateur was reeds toege zegd; op de begrooting is toet verzuimd te brengen. Thans dienen wij de belofte na te komen. Men vergete niet dat alle gesubsi- deerde instellingen van onderwijs ook onder de oontrole staan van den verificateur. De beer Bok: Daar beeft bij iemand voor! De beer Adrlaanse: Niemand. Als de (Raad niet op het voorstel Ingaat kan de amb tenaar zijn taak niet naar behooren volbren gen. De heer De Zwart meent dat bij den heer Staalman begripsverwarring heersoht Inderdaad komt eene besparing op het werk van den verificateur als onze inningsdienst op het Rijk overgaat, n.1. op controle en re clames. In de 10 maanden die erpr. bier thans zit heeft hij van de verificatie weinig ge merkt. Toen indertnd een verificateur be noemd werd is bem ook de controle over de belastingen opgedragen. Ten vorigen jare is göküaagd over de late vaststelling der kohie ren en de grootst mogelijke drang uitge oefend om ze ©enigszins op tftd te krijgen. Allerlei belangrijke zaken moeten blijven li gen omdat van den huidigen ambtenaar veel te veel werk gevraagd wordt. De (heer Staalman beweert dat de verificatie f 7000. kost. Hoe kan deze heer dat beweren waar hij zelf zegt d'at al het werk voor de con trole gebeurd is. Dat er onder de vrijkomen de ambtenaren personen zouden zijn die voor dit werk geschikt zijn ia een misverstand: deze zaak is ook in bet College besproken en zij gaan allen binnenkort den gemeente dienst verlaten, In bun laats stelle men een goed© kracht aan. De beer Adri a anse wijst er op dat men peen hooger crediet 'behoeft toe te staan door dat tüd'elijke ambtenaren worden ontslagen. De beer Staalman is niet overtuigd ge worden van de urgentie van het voorstel. De verificatie heeft volgens de begrooting de gemeente f 2300.gekost en de controle ook. Op die balveering van kosten zal sar. geen aanmerking maken, wel komt de vraag op: is bet voordeehger de verificatie te laten doen door de Ver. v. Ned, gemeenten. Gaarne zal spr. eens toet oordeel van die Vereeni ging vernemen. De kans is heel 'groot dat zij zegt: gij kunt toet wel met een accountants onderzoek af. Geroep! Natuurlijk! 'De heer Staalman: Uit deze uitroepen kan men afleiden dat de Vereeniging in de eerste "Maats haar eigen zaak propageert maar ook dat zij er niet veel van maakt. Maar de toeeren bedoelen met hun uitroep natuurlijk te zeggen dat zij toet uistekend doet. En dan is een accountantsonderzoek toch voordeeli'ger. Het bureau kost niet zoo veel zegt de beer Adriaanse/ want alles ge schiedt voor de controle. Maar dan' is (het een schadepost voor de gemeente. Bet verschil in op brengst van den hoofd, omslag tussctoen 1911 en 1919 is maar gering, niet meer dan een natuurlijke oploop. Maar de kosten voor de invordering zijn daarentegen aanzienlijk ge stegen: van f 4i>uü.in de jaren waarin dit door d'en ontvanger geschiedde tot f 15000. thans. Die kosten staan niet in verhouding tot de aanslagen. De heer Adraanse wijst er o-p flat we nimmer een tijd gehad hebben waarin zoo veel gevraagd werd als thans, ou bet gebied van salarissen en toeslagen. De oobrengst van de publieke vermakelijkheden is bijvor- beeld ontzettend bestegen; de arbeidsdag is verkort; enz. Dit alles moet men met elkan der in verband brengen. verificatie edsebt veelmeer dan vroeger en er is noch tijd noch kracht voor. Men heeft een oordeelkundig ambtenaar hiervoor noodig. De heer Staalman wil aan toet College de beslising overlaten over een onderzoek al of niet. De Voorzitter acht bet onnoodig nog maals advies aan de Ver van Ned'ert. Ge meenten te vragen. Men krijgt dan geen con trole izooals van eigen verificateur. De heer Staalman zal dan tegeil toet voorstel stemmen. Het voorstel komt vervolgens in «temming en wordt verwomen met 10 tepen 8 stem men. eTgen ed heeren Bot, Schoeffelenberg, Staalman, Baak, van der Veer, Tielrooy, van Os, Bok, van Loo en mevrouw van der Hulst Opcenten Grondbelasting. Voorstel inzake opcenten op de Grondbe lasting (wijziging vroeger besluit). Aangenomen. Subsidie Vakschool voor Meisjes. Voorstel inzake subsidie voor de Vak school voor Meisjes. (Held. Ort. 8 Feb.). Aangenomen. Bepalingen omtrent Loon en Arbeidsduur. Voorstel tot vaststelling eener Verorde ning, houdende bepalingen omtrent loon en arbeidsvoorwaarden, die moeten worden op genomen in bestekken en voorwaarden van aanbesteding van werken ten behoeve der gemeente. (Held. Ort. 8 Febr.). De heer V a n O s verwondert er zich over, dat kort voor het afloopen van het oollectief contract men thans met dit voorstel komt. Terwijl de voorstellen -van de Bonden ver bij deze regeling ten achter blijven. Spr. stelt voor het van de agenda af te voeren en te wachten op de resultaten van het overleg der bonden. Die nieuwe contracten zijn te gen Mei samengesteld. Tot zoolang kan dit wel blijven wachten. De heer De Zwart meent, dat de Raad niettemin dit voorstel kan aannemen. Men kan immers dan in Mei wel aan het ver zoek van den heer Van Os voldoen. Deze wijziging laat de geldende bepalingen geheel intact; er zijn slechts wijzigingen van onder geschikt belang opgenomen. Ais de heer Van Os met de vaststelling tot Mei wil wachten, geldt dat voor alle contracten en moeten wij met alle bestekken zoolang wach ten. Laat men deze kleine verandering aan vaarden. De heer Grunwald heeft met- deskun digen deze regeling besproken en maakt be zwaar tegen de wijzigingen in art. 5. Aldaar wordt Zondagsarbeid .betaald met 200 bo ven het uurloon, terwijl dit overal 100 is. Ook wordt het overwerk geregeld; doch daar moet volgens deskundige van spr. ook het mpen, drooghouden, bewaken etc. onder grepen worden. Ziekengeld. De R.-K. Bond van Bouwvakarbeiders verlangt 80 terwijl thans 70 wordt gegeven. Ook door de aan nemers is 80 voorgesteld, enz. Spr. zal dus het voorstel Van Os tot verdaging onder steunen. De heer V a n O s vraagt wat er tegen is voor de gemeentewerkbeden ook het geor ganiseerd overleg te raadplegen, alsmede den Aannemersbond. Op het oogenbbk geldt de regebng.dat aaa jeugdige werklieden beneden 16 jaar 40% van het loon gegeven wordt en dat lijkt nu toch nergens naar. Een metselaarsjongen van dien leeftijd kan toch nog niets verdienen. Ook de Moderne Bond vraagt voor overwerk 100

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5