JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5363 DINSDAG 15 FEBRUARI 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. Wilna. Tsjitserin heeft aan het Lltausche gezant schap te Moskou een nota laten overhandi gen, waarin 0. a. staat: Wilna is de zetel van elementen der witte garde geworden. De Volkenbond wenscht troepen naar Wilria te zenden, om welke reden men interventie zou kunnen vneezen. Aan het slot van de nota zegt hij, dat de sowjetregeering stappen zou doen, om de troepen van den Volkenbond niet in Wilna te laten komen, aangezien daardoor de veilig heid van Rusland in gevaar wordt gebracht. Al is ook door den voorloopigen vrede van Riga de kwestie, of het gebied tot Rusland of tot Polen behoort, door deze Staten beslist, toch moet, zoolang Polen en Litauen het niet eens zijn, het Russisoh-Litausche verdrag ook voor Wilna gelden. De Dultsche tegenvoorstellen. Londen, 14 Febr. De „Daily öhronicle" zegt, dat de strekking, die de Duitsche tegen voorstellen zullen hebben, op te maken valt uit het feit, dat Hug-o Stinnes in de commis sie zit, die ervoor gevormd is. Men mag daarom weinig hoop hebben. Het is te be treuren, omdat het niet denkbaar is, dat de geallieerden terug zullen komen van hun Parljsche hesluiten. Er zijn verschillende wegen om die besluiten uit te voeren en geen verstandig mensch zou weigeren, om den weg te kiezen, die het gemakkelijkst is voor de natie, die de schuild moet betalen. Indien de Duitsche staatslui meenden wat zij zeiden, toen zij hun eerlijke voornemens uitten om het tractaat van Versailles uit te voeren, moet dat voornemen hlijken uit hun tegen voorstellen en moeten deze geen bluf zijn, die ten doel zou hebben om de diplomatieke stribbeling te verlengen. DE VOLKENBOND. De commissie voor de Poolsch-Litausche aangelegenheden beraadslaagt over de wei gering van Zwitserland tot het doorlaten der volkenbondstroepen en besloot deze quaestie te plaatsen op de agenda van den Raad, die op 21 dezer vergadert. Zwitserland wordt uitgenoodigd naar die bijeenkomst een ver tegenwoordiger te zenden. DUITSCHLAND. Rede van minister Simons te Stuttgart. BERLIJN, 14 Febr. Gisteren heeft de mi nister van buitenlandsche zaten, dr. Simons, •te Stuttgart voer meer dan duizend personen, onder wie de Wurtemibergsche ministers, ver tegenwoordigers van alle organisaties en vak- vereenigingen van arbeiders en beambten, enz. over den politieken toestand gesproken, die door de Parijische nota's en de aanstaan de conferentie te Londen is ontstaan. De minister zedde o.a. het volgende: De Duitsche regeering heeft haar verplich ting tot nakoming van het vredesverdrag principieel erkend en is ook overtuigd van de noodzakelijkheid, dat het Duitsche volk, nu het het verdrag van Versailles ondertee kend heeft, ook zijh uiterste krachten in spant om de schade, door den oorlog veroor zaakt te herstellen. De Duitsche tegenvoor stellen zullen aantoonen, dat Duitsehland zijn plicht ernstig opvat. Het zal trachten voorstellen' te doen, die weliswaar niet met fantastische cijfers schermen, maar het voor deel hebben, dat ze uitvoerbaar zijn en de meest dringende 'behoeften der geallieerden bevredigen .Spreker sohilderde deze behoef ten1 in aansluiting bij de debatten in de Fransche Kamer en de rede van den Engel- FEUILLETON. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. a£*ck» la verdwenen!'' riep Mary. Dit maakte hem klaar wakker. Hij zag hiaar voor Jean Paul's tent op de knieën lig gen, en hij liep naar haar toe. De tent was leeg. De ragen stroomde op hun hoofd neer zonder dat zij er acht op sloegen. Het vuur was uit. Mary was zeer ondier den indruk van wat er gebeurd was. ,,'t Ja mijn schuld" zeide zij. „Het regende harder dan ooit, en het vuur ging uit. Ik kon er mezelf niet toe brengen naast hem te gaan zitten zooals jij gedaan hadt. Ik griezelde van het idee 200 dicht 'bij hem te zijn. Ik dacht dat ik hem vanuit mijn tent wel in het oog kon houden. De wind stak op en het was moeilijk iets te zien. Hij had zijn deken izóó geschikt, dat het net was alsof hij er onder lag. Hij moet achter uit de tent gekropen zijn!" „Maar hij was toch aan handen en voeten gebonden 1" riep Jack. „Hier liggen de touwen," zeide zij, ze ver- toonend. „Maar hoe heeft hij het dan gedaan gekre gen?" vroeg Jack. Mary's tastende hand vond twee steent] es in den deken, die zij aan Jack liet zien. Het eene had een scherpen, getanden rand, en de verklaring was duidelijk. Gedurende de Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Poet-Girorekening No. 16066. schern minister-president. Hij besprak den door het groote deficit ontstan-en financiee- len noodtoestand in Frankrijk en de be zorgdheid van Engeland voor de concurren tie dier Duitsche industrie en de werkloos heid 'in de Enigelscbe industrie. Met dezen noodtoestandj en deze bezorgdheid moeten de Duitsche tegenvoorstellen rekening hou den Omtrent den inhoud van deze tegenvoor stellen verklaarde de minister geen nade re bijzonderheden te kunnen mededeelen, daar het onderzoek der deskundigen nog in vollen gang is. De minister verklaarde, dat hij er van overtuigd was, dat elk tegenvoor stel, dat de Duitsdie regeering met een ge> rust geweten kan doen, hij de tegenpartij een dergelijken storm van verontwaardiging ben gevolge zal hebben als thans de publicatie van de Entente-eischen in Duitsehland heeft teweeggebracht. Dit is echter een gevolg van de gemaakte fout, bepaalde bedragen te eisohen, voordat men getracht heeft om trent de economische basis van de verplich ting tot schadeloosstelling geheel tot over eenstemming te komen. Indien men eerst het program van Brussel verwezenlijkt had, zou net wellicht mogelijk zijn geweest, op grond van de voorstellen van Seydoux tot een voorioopige regeling der betalingen te komen. Thans is dit echter uitgesloten, daar het Duitsche volk achter elke voorioopige regeling het reusachtige cijfer van 236 mil- liard goudmarten als een spooksel ziet op rijzen. Het schijnt ondenkbaar, dat de Rijks dag een dergelijke overeenkomst zou goed keuren. Ten slotte wekte de minister zijn toehoor ders op, naar vermogen er toe mede te wer ken, de eensgezindheid, waarmede het Duit sche volk tegen de besluiten van Parijs heeft geprotesteerd1, niet door een strijd om klei nigheden in gevaar te brengen, maar er voor te zorgen, dat de mannen, die Duitsehland moeten vertegenwoordigen, zich daarbij ge dragen gevoelen door den eensgezinden steun van alle volksgenooten. Duitsche locomotieven voor Spanje. De Spaansche regeering heeft aan Duit sche firma's de levering opgedragen van 60 locomotieven voor de Spaansche spoorwegen. De levering moet plaats vinden van Augus tus tot einde October a.s. De Duitsche offerte was, volgens de „V. Z.", 50 lager dan die van andere landen. Verdere orders voor locomotieven voor de Spaansche spoorwegen zijn in uitzicht gesteld. De Volksstemming ln Opper-Sllezlë. De „Oberschl. Volks Ztg.", het orgaan van Korfanty, meldt uit Warschau, dat de 'volks stemming dn Opper-Silezië thans definitief is vastgesteld op 20 Maart voor de bewoners wan Opper-Silezië en op 3 April voor de Op- per-Sileziërs in het riifc. Fabriek ln de lucht gevlogen. De vuurwerkfabriek van Biumenberg Go. te Leichlingen bij Dusseldorf is in den nacht van Zaterdag op Zondag in de lucht gevlogen. De directeur en 9 arbeiders wer- dlen onmiddellijk gedood. Vele arbeidsters zijn zwaar, andere licht gewond. Men schrijft uit het Rijnland aan de „N. Rott. Crt.": Eenigen tijd geleden zijn in de spoorweg- afdeeling Dusseldorp talrijke diefstallen ont dekt, die deels met medewerking van be ambten uitgevoerd zijn. In het naburige dis trict Elberfeld was het niet beter gesteld en ook daar moest menige rechtszitting aan spoorwegdiefstallen gewijd worden. Bij de spoorwegen is sindsdien een bizon- dere afdeeling recherche ingesteld met het doel diefstallen te voorkomen of te ontdek ken. Veel succes schijnt deze niet te hebben, want de spoorwegdirectie van Elberfeld slaakt nu in de plaatselijke bladen een nood- uren dat Jack naast hom had gezeten, en de listige halfbloed ln diepen slaap gedompeld had geleken, bad deze geduldig aan de tou wen geschuurd tot zij stuk rafelden. ,,'t Is evenmin jouw als mijn schuld," zeide Jack. Gelijktijdig dachten zij aan Etzeeah, en zij sprongen op om in de aangrenzende tent te kijken. Bij den eersten blik in het duister, leek de Indiaan er nog goed en wel te zijn, doch toen Jack de hand uitstak, viel de op gebolde deken in elkaar en was er niets on der. Voor het eerst werden die twee jonge, krachtige menschen met ontzag vervuld. „Goeie God!" zeide Jack heesoh. „Hij heeft hem ook meegenomen! Hoe kon hij dat? En dat terwijl jij op nog geen twintig voet af stand van hem was! En zonder eentig gerucht te maken! Is hij een mensch of een duivel?" De pennen, die Jack's tent van achteren vasthielden, waren er uitgetrokken en toon den de plaats waar Jean Paul was binnen gekomen, en hoe hij zijn prooi had wegge voerd. „Etzeeahzeide Mary bevend, „denk je dat Jean Paul hem heeft..." „Ik geloof nooit dat hij hem levend mee zou genomen hebben," zeide Jack grimmig, „zonder gerucht te maken". „Maar hij had toch geen wapen voor zoo ver wij weten." „Z'n handen!" Zij zwegen. „Maar gesteld dat hij het gedaan heeft," zeide Mary haperend, „waarom nam nam hij dan het lijk mee?" Jack schudde het hoofd. „Ze zijn altijd ge heimzinnig," zeide hij. „TTij kan wel hier dichtbij zijn," fluisterde Mary. „Wat moeten we beginnen?" Ingezonden mededeellng. FIRMA I. GRUNWALD, kreet. Ze vestigt de aandacht op bovenge noemde afdeeling, belooft groote beloonin gen, mits de dieven gestraft kunnen worden, verzekert den aanbrenger geheimhouding, blijkbaar in de hoop, dat dit middeltje zal helpen. Het is dan ook hoog noodig, dat deze kan ker van ons huidig verkeerswezen opge ruimd wordt. In de maanden November en December 1920 is de berooving van vracht goed in 3900 gevallen geconstateerd. 319 die ven, 0. w. 107 spoorwegbeambten, zijn ge arresteerd. Van 1 April 1920 tot 1 November heeft de spoorwegdirectie 86 millioen mark aan schadevergoeding moeten betalen! Het lijkt onbegrijpelijk, hoe zulke dingen ln het vroegere zoo stipte Duitsche rijk kun nen voorkomen. Het gaat bedenkelijk op Russische of Turksche toestanden lijken. Naast andere oorzaken is hot verminderd gezag der stedelijke politie er schuld aan. De politieagenten vreezen blijkbaar hun vingers te branden, surveileeren, maar kij ken doorgaans een verkeerden'kant uit. De politieheeft den 9 Nov. 1918 geleerd, dat men voorzichtig moet zijn en die erva ring is in de Maartsche dagen van het vorige jaar versterkt. Toen zijn „unbeliebte" beamb ten, mannen alzoo, die hun plicht f als honden door de communisten-arbeiders neer geschoten. Onze sipo, de gendarmerie, zou wellicht de plaatselijke politie kunnen steunen. Maar ze is te gering in aantal. Den eenen dag patrouilleert een deel der weinige manschappen, den volgenden blijft dezelfde groep geconsigneerd om in tijden van gevaar een genoegzaam aantal bijeen te hebben en den derden dag heeft ze vrijaf. En niettegenstaande deze voorzorgsmaat regelen weten de sipo's heel goed, dat ze bij den eersten den besten opstand door de over macht weggevaagd zullen worden. ENGELAND. Sensationeele brandstichting. Een aantal sensationeele brandstichtingen kwam Zondag i<?elijktijdï0'' voor in verschil lende -groote fabrieken van Lancashire. Te Manchester werd cepoo-gd, een chemische fa briek, een oliefa-briek, een rubberfabriek en een andere erroote zaak in brand te -steken. In al deze fabrieken werden de vensters van de benedenverdiepingen stukgeslagen en -bran dende stoffen naar binnen geworpen. De brandweer -kwam spoedig ter plaatse en slaagde er in, alle fabrieken te redden. In een der fabrieken werd de nachtwaker aan gevallen door drie mannen, die hem met re volvers in de hand verboden, alarm te ma ken. De nachtwak-er wist evenwel te ontko men, en, hoewel er zes schoten on hem wer den gelost, ontkwam hij ongedeerd. Hij stelde de politie met het gebeurd-e in kennis, T deed' 's nachts een inval in enkele huizen on' de herkende daders te arresteeren. Vijf per sonen werden medegenomen, doch drie daar van werden weer in vrijheid gesteld'. Nabij Oldham werden .srelijkttidige pogin gen tot brandstichting gedaan in twee ka toenspinnerijen, waardoor slechts schade ln de benedenverdiepinfen werd aangericht. Te Rochdale werden twee -neigingen gedaan om een igroote katoen-spinnerij in brand te ste ken; de brandweer wist deze p-o^ingen ech te verijdelen. Van- deze pogingen worden Sinn-Feiners verdacht. (Tel.) „Zoolang hij geen wapen heeft is hij voor ons niet gevaarlijk," zeide Jack. „Maak Davy wakker, en bewaak jullie tweëën dan onze geweren. Ik zal de paarden hier halen." Het- was nu hij vieren en het begon licht te worden. Het hield op met regenen, en er hing een zware nevel. Het was niet -gemak kelijk d-e paarden te vinden. Jack vergewiste er zich van dat er twee ontbraken. Waarom twee? dacht -hij. Hij vond het- lijk van Etzeeah niet zooals hij verwacht had. Hij -moest wachten tot het wat lichter was voor hij kon zoeten naar sporen. Eindelijk vond hij ze. Ze leidden terug, de Darwin- vallei in, versche hoefsporen van twee paar den, die de oudere sporen van hun eigen paarden kruisten. De paarden hadden ge galoppeerd. Jack keerde terug om het aan Mary te vertellen. „Ja, hij is er vandoor, dat is vast," zeide hij. En hij -heeft Etzeeah meegenomen, le vend of dood. Het tweede paard droeg ook een last. Hij is terug naar de Sapis om voed sel en een geweer." Mary keek Jack onderzoekend en angstig aan, om te zien wat hij van plan was te doen. „Laat hem toch gaan," stelde zij voor. „We weten immers tóch dat Garrod hier ln de buurt is." Jack stond met saamgetrokken wenkbrau wen na te denken. Eindelijk schudde hij het hoofd. „Hij zou vanavond wel eens terug kunnen komen, en ons een voor een bij het vuur neerschieten. We zullen geen rust heb ben en niet veilig zijn voor Ik hem te pak ten heb. Ik zal Garrod aan jou en Davy moeten overlaten. Je weet hoeveel het vin den van hem voor mij -beteekent!" „Maar jij," zeide zij haperend, terwijl haar oogen zich openspalkten van angst voor hem, je kunt toch niet alleen naar de Sapis terug gaan. Ze hebben op je geschoten I" Shackleton. Men weet reed», dat air Ernest Shackleton weer een Poolreis gaat ondernemen^ ditmaal naar het Noorden. In Mei of Juni verlaat de expeditie Engeland met het Noorsche wal- viechvaartulg Fooa I, dat voor dat doel la aangekocht in Kriati'anla en dat thans te Tromaö ligt. Shackleton neemt twaalf man mee. Voor het meerendeel personen die al vroeger mat hem op expeditie zijn geweest Waarschijnlijk gaat de Fooa I eerst naar de Hudaon-baai, waar 160 honden worden aan boord genomen, verder gaat het door Baffan-Baal en door Lancaster-Sond naar Avel Heibergsland. Van daaruit wil Shack leton de eilanden daar in de buurt gaan ex- pioreeren, en die reeds 'bezocht zijn door Sverdrup, Hansen en anderen. Shackleton gelooft dat er in die «treken nog veel weten schappelijk werk ongedaan is gebleven. Naar Shackleton te Kristiania heeft ver teld, heeft hij afgezien van verdere reizen in het Zuidpoolgebied en zal hij zich voortaan bepalen tot exploratie» in het Noordpool gebied. IERLAND. 700 -Sinn-Feiners hebben de poll/tie-kazerne en verscheidene huizen aangevallen en ver woest in het dorp Drimsleaprue. Het garni zoen bood wakker weerstand, en joeg ten slotte de aanvallers op de vlucht, van wie er een aantal werd gewond. 200 Sinn-Feiners hebben een trein doen stilstaan te Milistreet (graafschap Cork), en vielen 14 soldaten aan, die in den trein zaten. Een soldaat werd gedood, en 6 gewond. Sinn-Feiners hebben de politie-kazerne te Elphin (graafschap Roscommon) aangeval len. Na een gevecht, dat den heelen nacht duurde, werden zij verdreven. De -brug over de rivier de Lee, tusschen Cork en Magwon, is opgeblazen. De politie schoot en doodde één man. FRANKRIJK. De beide politieagenten, die onlangs het slachtoffer zijn geworden van hun plicht, zijn gedeooreerd met het Legioen van Eer. Het „Jourinal des Débats" juicht deze geste van de regeering toe De mannen, die dagelijks hun leven moe ten wagen in den strijd tegen het leger der misdaad, schrijft het 'blad, hebben alles tegen zich, izelfs de scrupules, welke de maatschap pij beletten igebruik te maken van dezelfde wapens, welke men tegen haar aanwendt. Maar al te vaak lijdt de politie ioi dit duel op leven -en dood verliezen, terwijl zij maar zel den slachtoffers maakt. Dat komt omdat, vóórdat de -beambten hun toevlucht nemen tot de ultima ratio, de anderen daarmede be gonnen moeten zijn. Zij moeten dus beschik ken over een- moed, een koelbloedigheid, een onverstoorbaarheid, waaraan het publiek hulde brengt, zoodra het zich daarvan reke ning geeft hetgeen intusschen niet al-tijd geschiedt. De partij is niet gelijk. Zelfs de reclame, die maar al te gaarne werkt voor de misdadigers in den vorm van photographieën en overdreven reportage, is bescheiden wan neer het degenen geldt, die met gevaar van hun leven, er in slagen die misdadigers te vatten. In dat opzicht moet de massa opnieuw worden opgevoed en daaraan kan de pers, de cinema, enz. veel doen. Tenslotte onderstreept het blad nogmaals de noodzakelijkheid van snel recht. Dezer dagen werd een moordenaar terechtgesteld, wiens daad 13 maanden oud was. Dat is waanzin, meent het blad. Sinds twee jaar houdt Landru politie en justitie in 't touw en ruïneert het land door de onkosten van de onderzoeken, enz. Hij zal als grijsaard sterven, omdat hij met voorbedachten rade een twaalftal moorden heeft begaan. Hij was zelf voortvarender. Laat men op de misda digers hun eigen methoden toepassen: dat zal hen het meest ontmoedigen. Direct verdween Jack's besluiteloosheid. „Bah! Dat zoodje!" riep hij uit. „Zit zijn nog de minste van mijn moeilijkheden. Ik zal ze op 't lijf vallen vóór Jean Paul ze tot iets kan ophitsen. Ik móét dien halfbloed hebben 1 In mijn kamp kan ik geen moord dulden, en dan den moordenaar nog laten ontsnappen op den 'koop toe. Geen Rood huid zal er zioh ooit op 'beroemen, dat hij mij de baas was! Ik krijk hem, al moest ik ook naar de hel rijden en hem er uithalen!" HOOFDSTUK XVUL Ascota's einde. Twee uur later reed Jack voor de tweede maal het dorp der Sapis binnen, en sprong vlug van zijn vermoeide en bezweette paard. Het dier bleef staan met hangenden kop, en wijdbeens, hijgend naaT adem. Ditmaal ver wekte Jack's komst weinig sensatie. De aan dacht der Indianen werd door iets anders en vreeselijkers in beslag -genomen. Er heersdhte een somber stilzwijgen, hetwelk zich zelfs uitstrekte tot de kinderen en hon den. Er stond een heele troep mannen en vrouwen om den Ingang van Etzeeah's tent verzameld. Zij wendden enkel het hoofd in Jack's richting, en dadelijk nam het gelaat der mannen weder het eigenaardige uitdruk- kinglooze masker aan, dat zij steeds aanne men in tegenwoordigheid van -blanken. Op het gelaat der vrouwen en kinderen was ont zag en angst te lezen. „Waar la Aaoota?" vroeg Jack. Énklen wezen zwijgend vallei-waart». „Hoe lang?" „Een half uur," zeide er een. Buiten het pleintje zag Jack nog twee be- zweete, uitgeputte paarden staan. „Waar i« Etzeeah?" vroeg hij. Parijs, 13 Febr. De „Liberté" schrijft, dat het onderzoek der dossiers, die waren in beslag genomen Dij de huiszoekingen, ver richt in het gebouw der Federatie van com munistische jongeliedenvereenigingen en bij verscheiden leden van die organisatie, ver scheiden dagen in beslag nemen. Het -blad meent te kunnen aankondigen, dat de justitie zioh thans in het (bezit vindt van een correspondentie, die vernietigend is voor zekere communisten. Men heeft hier te doen met een correspondentie over de orga nisatie van een revolutionaire beweging, die ter gelegenheid van den len Mei had moeten uitbreken in Frankrijk, Italië en Spanje. De correspondentie wijst in het bijizonder de plaatsen aan, waar sowjets, die van te voren moesten worden aangewezen, zich van het plaatselijk gezag moesten meester maken. Mede was bepaald, dat het voor dien eersten dag der beweging de hoofdzaak zou moeten zijn van de communisten zich meester te maken van de banken en openbare kassen. De „Liberté" voegt hier nog aan toe, dat gisteravond aan verscheiden commissarissen van politie nieuwe bevelen tot huiszoeking waren gedaan en -dat ongetwijfeld nieuwe aanklachten zullen volgen. Men spreekt van een sensatloneele inhechtenisneming. Buiten Parijs worden de vervolgingen in verband met de anti-militaristische propa ganda voortgezet. De resten van generaal Wrangel s vloot. Het „Journal" vraagt zioh af wat men met de ongeveer vierduizend Russen zal gaan doen, die met de overblijfselen van generaal Wrange! s vloot naar Frankrijk zijn meege komen. Een waar Ru-ss:*ch eskader ligt thans in de" haven van Bizerte, bestaande uit 27 schepen, onder aanvoering van admiraal Ke- drof. De vluchtelingen zijn hoofdzakelijk marine-officieren met hun gezinnen, alsme de cadetten, matrozen on soldaten, tal van vrouwen en kinderen. Na een zorgvuldig medisch onderzoek zijn al deze menschen langzamerhand ontscheept, en naar verschillende oorden gedirigeerd. Een -groep ging naar Aïn-Draham, op de grens van Algiers en Tunis, naar Tabarka, Kébir, of naar andere plaatsen op de Afri- kaansche kust. Tal van marine-officieren en matrozen vra gen niets liever dan op de Fransche vloot dienst te nemen, ten einde aldus een verze kerd bestaan te hebben. Doch het is bezwaar lijk hen aan te nemen, daar het kader der Fransche vloot oompleet is, en wellicht zelfs z-al worden ingekrompen. Het „Journal" do-et een andere oplossing aan de hand: het vormen van een ■vreemde lingen-legioen met een kader voor de helft Ingezonden mededeellng. URINEZUUR EN DE NIEREN. Overtollig urinezuur is de werkelijke oor zaak van rheumatiek, ischias en spit, en het kan zoowel d<e oorzaak als het gevolg zijn van nierzwakte. Zware, moeilijk verteerbare spijzen, alcohol, overwerking en nadeelige gewoonten leiden tot de vorming van eer dusdanige hoeveelheid van dit vergift, dat de nieren overweldigd worden door de over spanning om bet uit het bloed te filtreeren. Voorzorgen en matigheid verminderen de hoeveelheid urinezuur, vergemakkelijken de taak der nieren en voorkomen, dat niet- gefil-treerd urinezuur zich in de aderen, spie ren, zenuwen en gewrichten afzet en kris talliseert. Deze voorbehoedende maatregelen kunnen worden aangevuld door tijdige ver sterking van de nieren door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale ni-ergen-eesmid- d-el verschaft succes, zelfs in gevorderde ge vallen van nieraandoening en verschijnselen als rheumatiek, steen, spit, ischias, niergruis, nierwaterzucht, nier- en blaasontsteking, en urinezuur-vergiftigina. Foster's Rugpijn Niesen Pillen werken niet op de Ingewanden, doch louter op de nieren en blaas. Antiseptisch, voorbehoedend en -genezend, wordt dit niergeneesmiddel alom aanbevolen als gervolg van de uitmun tende resultaten, die men ermede behaalde. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstr. 93, h 1.T5 per doos. Er volgde geen antwoord. Aller oogen wendden zich naar de tepee. Jack sloeg de voorhang terzijde, en, zich hukkend, trad hij binnen. Hij was voorbe reid op wat hij zag. Het lijk van den ouden man lag op den rug bij het vuur. De ge- heele tepee werd verder gevuld door zijn neerhurkende vrouwen en zoons in een hou ding van sombere treurnis. Btzoogah, de ge liefde zoon, 'keek met verschrikte oogen naar het lijk van zijn vader, en kauwde op het kwastje van zijn rooden sjerp. De dood had zijn stempel op zijn gelaat gedrukt, doch dit had niets van de majesteit van den Dood. Zijn groezelige gerimpelde huid was doods bleek, en hier en daar zwart gevlekt. De plekken op zijn tanigen hals toomden aan hoe hij aan zijn einde was -gekomen-. Zich 'bukkend, vatte Jaok de hand van den oude, en liet haar weder vallen. Ze was boud en stijf. Hij schikte de ledematen van den oude, en gaf een der vrouwen een teeben het lijk met haar doek te bedekken. Na opgestaan te zijn, keek hij den kring grimmig rond. „Dit is moord!" zeide hij. Niemand liet op eenigerlai wijze merken dat hij Jack verstaan had. „Wie rijdt met mij mee om den moorde naar te vatten?" vroeg hij. Niemand verroerde zich. Het gelaat der vrouwen drukte plotseling angst uit. Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 8 mnd. 1.50, franco p. post 1,70. Buitenl. f 2.50 Zondafsbiad 8 0.57 ii0,65. „1.05 Modeblad 8 „0.95, 1.05. 1 80 Losse nummers der Courant 4 ct. De weigering vim Zwitserland. 00) ADVERTENTIEN s 20 et. p, regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv, (gsvr., ts koop, ts huur) v. 1—4 reg. 60 ot„ elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Spoorwegdief stallen. U koopt tooh dit ]aar Uw HEEREN- COSTUUM naar maat bl] de KEIZERSTRAAT 116 (bovenwlnkel). Spotgoedkoop Prima stof. Solide voering Keurig afgewerkt. De strl]d tegen het leger der misdaad. Een communistisch complot.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1