JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Vereeniging tot bestrijding dei Tuberculose No. 5368 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1921 49e JAARGANG Ingezonden mededeeling. Het Consultatiebureau zal van 1 Maart a.s. af geopend zijn In het Gemeente Ziekenhuis aan de Kerkgracht. Spreekuur elke Dinsdag van 7-8 uur 'c avonds. Consulteerend Geneesheer M J.W.RIENKS Consult kosteloos. waren om direct aan Frankrijk en Italië geld IERLAND. FEUILLETON. stratie tagen hem. Het ontzag dat Ascota COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 8 mnd. 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.50 „1.05 Zondagsblad Modeblad 8 0.571/», 0.65. 8 0.95, 1,05, Losse nummers der Courant 4 ct. 1.80 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intesrc. Telefoon 60 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 et. p. regel (gal jard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ot. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres: Bur. v, d. bl. en met br, onder no, 10 ot, p, adv, extra). Bew.-ex. 4 ot. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% paplerduurtetoeel, Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zón Hoogwater Febr. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 27 m.—m. 8.56 6.52 5.3411.45—.— Maand. 28 0.12 9.816.50 5.36—.— 0.30 Maart Dinsdag lm. 1.14m. 10.106.485.39 0 45 1.10 Woensd. 2 2.9 10.54 6.47 5.41 1.40 2.5 Dond.d. 3 2.58 11.44 6.46 6.42 2.45 3.15 Vrijdag 4 8.40 a. 0.39 6.45 5.43 4.10 4.46 Zatard. 6 4.15 1.88 6.43 5.45 6.36 6.— BUITENLAND. De Londensohe conferentie. De conferentie heeft Donderdag den ge- heelen dag vergaderd. De Turken woonden de ochtendzitting bij. Tewfik pasja was niet tegenwoordig wegens ongesteldheid. Mo es- tafa Rasjid deelde mede, dat beide delegaties tot overeenstemming waren gekomen om Bekir Samiibey te verzoeken hun zaak voor t® dragen. Hij vroeg: le. Vaststelling van de grens in Europa, zooals die in 1913 was. 2e. Vaststelling van de grens in Klein- Azië in gemeenschappelijk overleg tusschen de Turksche en Arabische meerderheden in de onderscheiden districten. De grens in het oosten zij de Turksch-Penzische grens van vóór den oorlog en de Turksch-Armenische grens, zooals die is vastgelegd in het onlangs gesloten vredesverdrag tusschen de regee ring van Angora en Erlvan. 3e. Teruggave van Smyrna aan Turkije na verwijdering van de Grieken. 4e. Vrijheid van scheepvaart en demili tariseering van de Dardanellen onder Turk sche souvereinlteit. 5e. Vertegenwoordiging van Turkije in de internationale commissies voor de Dar danellen. 6e. Bescherming van de minderheden. 7e. Erkenning van Turkije's juridische souvereiniteit en instelling van een commis sie van vreemde en Turksche juristen tot moderniseering van het rechtsstelsel. 8e. Een voldoende militaire en maritieme macht tot het verzekeren van de binnenland- sche rust en verdediging van de kustgrenzen. 9e. Reorganisatie van de gendarmerie met behulp van buitenlandsche officieren. 10e. Terugtrekking van de vreemde troe pen uit Konstantinopel en Turkije en ratifi catie van het verdTag. 11e. Volledige financieele en economische onafhankelijkheid van Turkije, schatting van de schaden en wederzijdsch herstel. De conferentie nam daarna kennis van Turksche statistische nota's behelzende, dat de meerderheid van de bevolking van Smyrna en Thracië Turksch is, waarom deze gebie den aan Turkije zouden moeten worden toe gewezen. Nadat de Turksche gedelegeerden zich hadden teruggetrokken, noodigde de Confe rentie Kalogeropoelos uit, een Grieksche sta tistische uiteenzetting te geven. De Dultsche vertegenwoordigers te Londen. Mhicktefr Simons, die leader der Dulitsöhe delegatie ter conferentie van Londen is, zal waarsöhdjmlijik niet door een tweede lid van hét kabinet worden vergezeld. Ais techni sche raadisfliédlen zullen medëgaan: von Si mons en Göppont, directeuren van het de partement van fruitenLamdsche zaken, staats secretarissen Berganann en Scbrödier. van het departement van financiën, staats-secre- tarils Lewald van 'het departement van toin- nenillandsche zaken, (generaal van Seeckt en generaal Strompel van het departement van verdediging. Wie het departement van eco nomische zaken zal vertegenwoordigen, staat nog niet vast; vermoedelijk zal het ge heimraad van Lesruire zijn. Pruisen Stuurt havendien als bijzonder ver tegenwoordiger regeerinigsraad Fellinger van het Pruisisch ministerie van handel en Beieren wiordt door staatsraad von Medndel vertegenwoordigd. Bovendien zullen ongeveer 26 medewer kers van de verschillende departementen mee naar Londen reizen. Hierbij komt dan nog het noodig» bureau personeel, vertalers, telegrafisten, stenoty pisten en bedienden. Het bureau der Duit- fldbe delegatie staat onder leiding van ge heimraad Köphel, idlite tevens algemeen se cretaris van de delegatie is. Het departe ment van de schatkist en het rijksbureau voor luchtvaart zullen ook nog worden ver tegenwoordigd. De geheels delegatie zal on geveer uit 60 personen bestaan. Bovendien ■maken 7 Duitsche journalisten de reis mee. Volgens te Berlijn ontvangen berichten hesft de Engelsche regaering zich veel imoei- tö gegeven om de Duitache gedelegeerden te Londen 'goed onder te brengen. In het hotel, dat voor de Duitache gedele geerden wordt gereserveerd, is zelfs een eigen teiefoonledding aangebracht. Het bu reau der delegatie vertrekt Zaterdag terwijl de gedelegeerden en vertegenwoordigers der pers Zondag Berlijn per extratredn verlaat. De reis gaat over Ostende naar Londen, waar de gedelegeerden Maandagmiddag zul len aankomen. Minister Simons over Londen. Rijksminister dr. Simons sprak Donderdag in den economischen rijksraad uitvoerig over de aanstaande conferentie te Londen. Om te beginnen sprak hij zijn voldoening er over uit, dat hij op verzoek van den voorzitter in de gelegenheid was gesteld vóór zijn reis naar Londen zich met die vertegenwoordigers van de Duitsche industrie in verbinding te stellen, die volgens de grondwet geroepen zijn ook de woordvoerders van de Duitsche industrie te zijn in de moeilijke quaesties, waarmede men zich in Londen zal moeten beizig houden. Dr. Simons zeide daarna ver der: Ik ben er mij volkomen van bewust, dat mijn critiek op de besluiten van Parijs geen enkel nieuw gezichtspunt kan openen. Zeer in het kort zou ik op één punt willen ingaan, van de dat eigenlijk niet zuiver economisch is, maar dat zeer nauw verband houdt met de econo mische quaesties, n.1. de quaestie der ontwa pening. De besluiten van Parijs hebben voor het overgroote deel betrekking op de ontwa- peningsquaestie, en voor slechts een 'klein deel op de quaestie der schadeloosstelling. Ik zou hier nog eens de grondgedachte herhalen, die reeds in mijn Rijksdagrede tot uiting is gekomen. Ik ging daarbij van het principe uit, dat de rijksregeering bereid is, de verplichting tot ontwapening, die het ver drag van Versailles en de overeenkomst van Spa ons hebben opgelegd, loyaal te vervul len binnen het kader van het vredesverdrag. Het is een volkomen verdraaiing van de fei ten, als men zegt, dat het gevaar bestaat, dat wij militair zouden kunnen aanvallen. Met wat ons is overgebleven kunnen wij krap aan den rustigen gang van onze econo mische productie waarborgen. De economi sche rijksraad heeft er belang bij, dat ge tracht wordt, tot een overeenkomst op de basis van het- vredesverdrag te geraken. Tot onze tegenstanders moet worden ge-f-d* Gij gaat hier uw hoekje te buiten. Ik zuU .iaar aanleiding hiervan willen wijzen op de quaes tie van de Diesel-motoren, die nog altijd niet volgens onze opvatting is geregeld. Én ver der wil ik wijzen op de uitbreiding van het begrip „oorlogsmateriaal", waardoor belang rijke Duitsche industrieën worden benadeeld. Ten slotte echter wil ik ook nog wijizen op de belemmering van de Duitsche vreedizame luchtscheepvaart, die naar onze meening voor ons van buitengewoon groote beteeke- nis is bij het vreedzame verkeer met de bui tenwereld. Ik hoop, dat wij in Londen gele genheid zullen krijger ever deze quaestie met onze tegenstanders te spreken, teneinde tot overeenstemming te komen. Vast -staat, dat wü wat de schadevergoe ding betreft, harde noten te kraken zullen hebben. Indien waar is wat in de Fransche pers wordt verklaard, dat het te Londen niet gaat om de verandering van de Parijsche besluiten, maar om de uitvoering daarvan, dan gaan wij tevergeefs naar Londen. Want de aanvaarding en de uitvoering van deze besluiten acht ik volkomen uitgesloten. De rijksregeering heeft reeds besloten, dat wij tegenvoorstellen zullen doen. Wij hebben ons groote moeite gegeven, deze buitenge woon moeilijke 'taak te volbrengen en met praotische voorstellen te komen. Wij moeten daarbij nagaan, wat de behoeften zijn van onze tegenstanders en trachten daaraan tege moet te komen. Speciaal gaat het daarbij om de geweldige financieele behoeften van Frankrijk, die ook voortvloeien uit de buiten gewoon hooge sommen, die Frankrijk uit eigen middelen reeds voor het herstel heeft uitgegeven. Wij moeten er natuurlijk ook voor zoTgen, dat wij zelf in het leven blijven. Het spreekt vanzelf, dat wij onize tegenvoor stellen niet zullen publiceeren vóór wij ze aan onze tegenstanders bekend maken. De Duitsche schadevergoeding la nature. In antwoord op oen vraag in het Lager huis, welke echadevergoeding Dultschland tot dusver aan de geallieerden heeft betaald in natura, deelde Chamberiaim mede, dat deze, voorzoover de schadevergoedingecom missie ze heeft toegekend aan het Vereenigd Koninkrijk, bestaan uit 3181 ton verfstoffen en 304 schepen met een inhoud van 1,608.000 bruto register ton. Van deze schepen zijn er 262 verkocht voor 13.600.000 pond sterling. Van de opbrengst van den verkoop moeten de uitgaven voor het herstel der schepen worden afgetrokken tot een bedrag van 8,100.000 pond sterling. ENGELAND. De Brltsche schuld aau Amerika. Zooals men weet, had Engeland onlangs voorgesteld dat de geallieerden elkaar on derling hun leeningen zouden kwijtsohelden, doch was Amerika daar niet voor te vinden. Sir William Davison, een Coalitie-unionist, wilde wel eens weten hoe het nu eigenlijk stond met die schulden en hij heeft daartoe in het Lagerhuis gevraagd wat het totale bedrag was van de leeningen der Ver. Sta ten aan Engeland, welk deel daarvan direct door de Britsche regeerlng geleend was, en voor welk bedrag de Britsche regeering ver antwoordelijk was als waarborg ten aanzien van door tuasohenkomst van Groot-Brittan- nië door Amerika verstrekte leeningen aan Frankrijk, Italië en andere geallieerde re geeringen. Austen Chamberlaln, de kanselier van de schatkist, antwoordde daarop allereerst, dat de vraag gegrondvest was op een meer voor komend verkeerd begrijpen van de. feiten. Vóór de Ver. Staten aan den oorlog deel namen, haden Frankrijk en Engeland te za- men op de New-Yorfcsche markt een leening gesloten van 500 millioen dollar, doch die was in den afgeloopen herfst in gelijke aan- deelen door beide regeeringen afgelost. De Amerikaansohe regeering had, vóór het land aan den oorlog deelnam, nimmer geld ge leend en nimmer waren leeningen van de Amerikaansdhe regeering aan andere geal lieerde regeeringen door Engeland gewaar borgd. De Britsohe schuld aan de Ver. Sta ten bedroeg 4.227.000.000 dollar op 81 Mei 1.1. en was thans 4.197.000.000, de interest sedert dien tijd niet medegerekend. De En- gelsche leeningen aan de 'geallieerde regee ringen vóór Amerika in den oorlog ging, be liepen 828.000.000. Daarna en in de periode dat Engeland van de regeering der Ver. Staten leende, werd nog eens 897.000.000 aan de geallieerden verstrekt, waardoor het totaal kwam op 1.725.000.000. Doch Sir W. Davison nam daar nog geen genoegen mee. „Moet ik hieruit opmaken," vroeg hij, „dat de Ver. Staten niet bereid te leenen, tenzij Groot-Brittannlë garant was?" „Dat is een absoluut misleidende indruk", antwoordde Chamberlaln. „De Ver. Staten hebben leeningen ver strekt aan Frankrijk en Italië en aan ons zelf, zonder ooit te vragen dat wij garant zouden zijn voor een ander." Toen stelde Sir W. Joynson Hicks, even eens een Coalitie-unionist, echter de vraag waar het op aankwam: „Maar werd niet bijna al het geld dat wij van de Ver. Staten leen den, oogenblikkelijk weer door ons aan onze bondgenooten voorgeschoten?" Dat moest Ghamfrerlain toegeven „want als wij niet hadden moeten gehoor geven aan die verzoeken om hulp van onze ige- affieerden, hadden wij ook niet om 'hulp van de Ver. Staten behoeven te vragea." De „Daily Sketch" verneemt, dat in den boezem van het Engelsche kabinet ernstige verschillen van meening over de Ierscne kwestie zijn ontstaan. Versoheidene minis ters verzetten zioh tegen de represaille-poli tiek en vooral tegen het gedrag en de positie van de „black and tons". Tenzij nieuwe be slissingen genomen worden, is spoedig een ernstige breuk in het kabinet onvermijdelijk Vlen stelt voor, om de black and tons te ont binden of hen onder militaire tucht te plaat Ingezonden mededeeling. WERK, ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en slaap, van elk aoht uren per dag, doen wonderen voor de ge zondheid. Duizenden genieten echter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij verstoren het even wicht der lichamelijke gezondheid door over matig werk. Overwerking overlaadt het bloed met af gewerkte stoffen en urinezuur. De nieren worden overspannen en verzwakt door hun eindeloozen strijd om een dusdanige hoe veelheid uit het bloed te filtreeren Dienten gevolge doen zioh verschijnselen voor als rugpijn, urinekwalen, rheumatkdhe pijnen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid gevoel, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de noodiga hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leef wijze vermijding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcohol; en door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap versterken Foster's Pillen de nieren en regelen zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwingen van nier- zwakte verdwijnen en voorkomen de ontwik keling van rheumatiek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischias, nier- sa blaas ontsteking enz. Onthoudt echter, dat al» gij weder geeond zijt, gij moet trachten gezond te blijven san- der geneesmiddelen. leider© echte doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen draagt de handteekenlng van James Poster. Te Helder verkrijgbaar bfj A. ton Klooster, Keizeretr. 93, f 1.75 per doos. B K VROOM DREESMANN. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 65 Vier uren later vond hij het lichaam be neden. Hij had geen gereedschap om een graf te graven, en dus hoopte bij er een heu veltje van steenen iboven op. Op een grooten steen, die zich boven den hoop verhief, kraste hij een grafschrift met de punt van zijn mes: JEAN PAUL ASCOTA. Gedood doordat hij van den top van Mount Darwin sprong. Augustus 19 Een slecht, doch dapper man. Toen ging Jack liggen en sliep de klok rond. HOOFDSTUK XIX. Een oude schuld gedelgd Toen hij bij zijn terugkeer het Sapi-dorp weder naderde, zag hij eerst een troepje kin deren, die wilde aardbeien plukten, in een weide, en die gillend vluchtten bij zijn nade ring. Alle werk werd in den steek gelaten, en aller oogen staarden hem aan. Te zeer onthutst om hun vertoon van onaandoenlijk heid nog langer te bewaren, kwamen zjj naar heim toestroomen vanuit de tepees en van onder zonneschermen vandaan, met kreten van vsrbazing. Jack liet zich niet bedriegen door de schijnbare warmte van hun welkom, zij waren niet blij hem te zien, dooh enkel verbaasd, dat hij teruggekomen was. Hij hield zijn paard op het midden van het pleintje in, en zich de laatste maal herinne rend, dat hij hen toegesproken had, nam hij hen met een soort grimmige minachting op. Op dit oogemblik was hij niet in staat ook maar eenigszins welwillend te voelen voor deze lichthoofdige kinderen der wouden, zooals Mary dit steeds deed. Hij kende de waarde van weinig spreken tegenover hen, en hij liet ze dus een poosje wachten op wat hij wilde zeggen. Eindelijk zeide hij: „Ascota is dood." Er voer een rilling door de menigte en men hoorde zachte uitroepen, doch een man be gon te laohen. Zijn voorbeeld werkte aanste kelijk, en er lag ongeloof op hun gelaat. „Groote woorden," zeide er een brutaal. „Waar is het bewijs?" Jack maakte bedaard een pakje aohter van zijn zadel los, en, terwijl hij den meelzak, waarin hij zijn voedsel had meegedragen, loswikkelde, haalde hij er een 'boekje uit te voorschijn, en hield dit omhoog. Het was Jean Paul's testament, dat allen kenden. Er was een donkere, gezwollen vlek op den he ren omslag. De doodelijke stilte, waarmede het ontvangen werd, zeide meer, dan hun kreten zouden gedaan hebben. Jack overhandigde het aan den man, die gesproken had. Het viel open in zijn handen. Er was een roode vlek om de randen van de bladzijde nat rood. De man, die het bad vastgehouden, deinsde terug en degenen, die over zijn schouder keken, schrokken. Hot boek verd doorgegeven, doch de handen van hen, die het aanvatten, beefden. Eindelijk bereikte het Jack weder. „Ik zal jullie zeggen waar zijn lijk te vin den is," zeide Jack. „Een mijl achter de p'aats waar je de Ibeek, die uit Moun' Danvin 3tr.,omt, oversteekt, staat een groot spar rechts van het pad. Daar heb ik eer. inker ving in gemaakt, met het telken des kmises erin Als je van dien boom Londerd-ticn pas naar o.en berg loopt, zul je hem onDr een hoop steenen vinden. Daarboven is een groot rotsblok, met zijn naam en zijn geschiedejiis tttop gekrast." lift was maar al te duidelijk, dat geen van allen zin had de plaats op te zoek -n; inder daad was het pad van dat oogenblik af voor de Snpis gesloten, omdat A soota's graf er zich aan bevond. ..Wie is er nu opperhoofd?" vroeg Jack. Zij wendden zich naar Et teeuh's oudsten zc-u), oen sombere, breed geschouderde kerel, h:-r beste physieke specimen onder hen. .Weest gewaarschuwd, jij. en je volk." z k'1 Jack luid. „Ascota was een sDchte man, niet een grooten mond, een od" "ikruaier, d' iii'lic tot het 'kwade probete vorh i deiterwijl hij zichzelven buit -n siliot hield. Ilu v-.ii f.de het opstandige tan' u spruo n tegen den grooten blanken vad^r av°r le /i e. H-t was de chiökadee die teg-m d>-n adelaar schreeuwt. Hij is nu dood. W:j zijn a:l -n km- rtc.T an den blanken va Vu zijn kind v i ui zijn dienaren. Zijn politie :s nu jp bot fort. Je *ult er goed aan doen r h» n te r'i lei', ->n vrede te sluiten, vorn zij hierheen kómen it jullie te straffen. Dat is ale.-s at ik t' zeggen heb." Een van hen bracht hem zwijgend het paard dat hij daar gelaten had, en nadat Jack heit bestegen had, leidde hij 'hert door de me nigte en zoo naar het woudpad, zonder ver der om t» zien. Er volgde nu geen demon had ingeboezemd was nu overgedragen op den man die hem gedood had. Drie uur laiter, toen Jack's paard den heu vel afreed, de Spirit Vallei in, keek Jack met kloppend hart uit naar de vier tentjes die hij beneden in de weide had achtergelaten. Zij waren er niet meer. Hij voelde een hevige teleurstelling, en tevens een hevigen angst. Wat hij had doorgemaakt, had heem meer aan gepakt dan hij zelf wed wist, en in Mary's mooie oogen zooht zijn moede geest onbewust een veilige haven. Toen hij echter naar de asoh van het vuur toereed, zag hij dat hij niet vergeten was. In de mikken van twee stokjes, die in den grond gedreven waren, was een afgeschild stokje gelegd, dat den vorm had van een ruwe pijl, die naar het noordoosten wees. Met een stuk houtskool was er op geschreven: „7 mijlen". Toen hij in de riohting waarheen het stokje wees, reed, vond hij een pas betreden spoor dwars door het woud. Dwars door de popu lieren leidde het hem langs den oever naar de opening van een ooulee, waar het pad in verdween. Toen door een smalle vallei, die dicht begroeid was met groote pijnboomen. Door openingen tussohen de boomen zag hij aan weerszijden de stelle, kale, grillige vor men van de lage heuvels, die de vallei in sloten. Onder in de vallei rulschte een klein beekje. Het vm moeilijk gaan voor zijn paard over de omgevallen en rottende boomstam men van het ongerepte woud, met zijn ver raderlijke, met mos overgroeide gaten. De zeven mijlen leken zich te rekken tot drie maal dien afstand vóór hij het einde van zijn reis bereikte. Hij rook den rook van een kampvuur, lang voordat hij hat zien kon. Eindelijk sloeg hst spoor plotseling recht» af en begon te stijgen. Hij zag nu uit het geboomte, en daar, op een 'grasplateau boven hem, zag hij de tenten en het vuur. Hij zag Mary naar hem toe ko men loopen, met een bezorgd gelaat vol ver wachting. Een lichte kreet ontsnapte haar, ea tSJ kwam hem tegemoet hollen. Jack liet zich van zijn paard glijden. Een eindje van hem vandaan stond zij plotseling stil, en haar houding verstijfde. Dit bracht Jack al wat hij vergeten 'had, weder te binnen, en hij kleurde. Hij had haar in zijn armen willen nemen. Beiden werden erg stijf. Zij gaven elkaar zelfs niet de hand; zij konden elkaar niet aankijken, en het spreken viel moeilijk. „Is alles 'goed met je?" mompelde zjj. „Ben je niet gewond?" „Nee, zelfs geen schrammetje." „En Jean Paul?" „Die is dood." Zij deinsde vol afgrijnzen terug, «n tegen wil en dank keek zij naar Jack's handen. „Hij heeft zelfmoord gepleegd," zeide Jack snel. De beweging die haar handen maakten, verried verlichting. „En jij?" mompelde Jack, met somberen blik, „wat doe jij 'hier? Waar is Davy?" „Ik moet je iets laten zien," zeide 2% met een vreemden blik. Hij volgde haar de helling op. en verwon derde er zich over dat er drie tenten opge slagen waren. De derde was die van Jean Paul. Mary sloeg de voorhang van een der tenten weg, en hij zag een gedaante in sen deken gewikkeld erin liggen. ,,'t Jong!" zeide hij vol bezorgdheid. Doch op 't oogcnbX; dat hij het zei, zag hij reeds

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1