VRAAGT MMI» ITALIË. Onlusten. FRANKRIJK. De strijd tegen het leger der misdaad. BELGIE. Brand te Antwerpen. Het nlenwe Amerikaansche kabinet. Ernstig tramongeluk. CHINA. De aardbeving van 16 December. KORTE BERICHTEN. VEREENIGDE STATEN. De Vereenlgde Staten en de mandaten. Internationaal Verbond van Vakvereenigin- gen en de Werkloosheidscrisis. Bank voor Nederlandsche gemeenten. Een gemeentelijke schoonmaakdienst. Uitvoer ven levende runde™. I Raden van Arbeid. Overwerk ln de metaalindustrie. Ballonnen-vlucht sen en tevens een hof van beroep in te stel len voor de vonnissen van den krijgsraad. Na het dooden van twee man van de hulp politie te Bally Longford heeft die politie uitgebreide represailles ondernomen. Er wer den twintig huizen verbrand. De Epoca verneemt uit Bari, dat de natio nalisten een aanval hebben gedaan op het gebouw van de confederale kamer van arbeid. Op verschillende punten der stad 'kwam het tot onlusten; op tal van plaatsen werd ge schoten. Het schijnt, dat de toestand ernstig is. Aanvallen van de politie «p de menigte volgden elkaar elk oogenblik op. Bij een gevecht tusschen socialisten en nationalisten viel een doode. Er zijn verscheidene ge kwetsten. Wederom twee slachtoffers I J Twee gendarmen van de brigade van Ca- vaillon (Vaucluse) wilden op den straatweg de papieren controleeren van drie Italianen. In plaats van deze te toonen, trokken de heeren hun revolvers en schoten beide gen darmen met hun paarden neer. De bevolking organiseerde een klopjacht en wist twee moordenaars te vangen. Te Cranzac (Aveyron) is een man dood ge vonden; den schedel met een knuppel inge slagen. Te Oambremer is een landbouwer ver moord, zijn huis verbrand. Diefstal is waar schijnlijk de beweegreden tot de daad. In Algiers is wederom een postauto over vallen, thans tusschen Oran en Mostaganem. Drie gewapende inboorlingen hielden de wagen aan, terwijl andere misdadigers de j omgeving hadden afgezet om elke ontijdige i interventie te beletten. De 26 reizigers wer- j den geheel uitgeplunderd. Dinsdagavond is brand uitgebroken in loods 86 van de Belgische (marinebasis. De loods was geheel gevuld met koffie, cacao ingemaakt vleesch en visch. Ook de bureau'* van de intendance zijn mee vernield. Dc schade wordt op zes millioen frs. geschat, i De overige loodsen konden worden gered. geland zich nauwer aaneen te èluiten. Tot vermeerdering van de bier bestaande sym pathie voor Amerika strekt dit alles nu juist niet. De Times verneemt uit Washington: Er wordt bijzondere beteekenis gehecht aan de benoeming van Fletcher tot onder-secreta ris van staat. Fletcher beschikt over veel jarige diplomatieke ervaring. HU is een ken ner van het Verre Oosten, waar naar Har ding meent de Ver. Staten een steeds be langrijker rol zullen moeten vervullen. Dc benoeming van Fletcher wordt dus uitgelegd als een aanwijzing, dat er in het verre Oos ten een krachtige Amerikaansche politiek zal worden gevoerd, welke rol is toevertrouwd aan een man met de vereischte bijzondere kennis en qualiteiten. Bij een botsing van twee trams te Shelter (Connecticut) ontplofte een bus benzine op het baloon van een van de wagens, waardoor deze beiden in brand geraakten. Er kwamen acht pasagiers in de vlammen om en 25 be kwamen verwondingen. Onder de slachtof fers zijn verscheidene kinderen. Het hoofdkantoor te Londen van de öhi- neesdhe missie heeft thans nadere berichten ontvangen over de aardbeving, die op 16 December in de Chineesche provincie Kan- soe en aangrenzende provincies had gewoed. Het blijkt dat de noodlottige gevolgen der beving zich hebben doen gevoelen over 40.000 vierk. mijlen. De vernieling ls ontzaglijk. In tal van plaatsen is over de helft van de huizen vernield. Waarschijnlijk zijn ettelijke duizenden menschen omgekomen. Gapende dalen openden zich en honderden menschen werd door den 'boden verzwolgen. Het is de hevigste en noodlottiingste aard beving geweest, die de laatste»80 jaar in China was geconstateerd. Aan de bevings- wacht te Tokio werd de seismograaf door den schok vernield. Prins Rupprecht, de gewezen kroonprins van Beieren, heeft zich opnieuw verloofd met prinses Antoinette van Luxemburg. Naar men weet, had de prins bij de ineen storting van het keizerrijk zijn verloving verbroken. Uit Parijs wordt gemeld: De Vereenigde Staten hadden reeds aan Engeland, Frankrijk, Italië en Japan laten weten, dat zij (de Ver. Stat.) zich niet ge bonden konden achten door de voorwaarden waaronder de mandaten waren verleend. De Ver. Staten stellen er prijs op, dat men nota zal nemen van hun protest en wenscht, dat de Volkenbondsraad het vraagstuk nog maals zal overwegen. De besprekingen in de Voïkenbondsraad, waaraan acht gezanten deelnamen, eindigde om 7 uur 's avonds. Er wordt 'geen verslag van de besprekingen meegedeeld. De Ame rikaansche mededeeling zal wellicht Donder dag worden gepubliceerd. De besprekingen, die duurden van half vijf tot 7 uur waren zoo geheóm mogelijk. Het is aan den Voïkenbondsraad om te be llissen of de nota al of niet zal worden pu bliek gemaakt. In de Amerikaansche nota wordt o.m. op gemerkt, dat de Ver. Staten nooit hun toe stemming hadden gegeven tot het inbegrij- pen van het eiland Jap onder de gebieden, waarvoor bet mandaat aan Japan zou worden gegeven. Nu de tekst van de nota der Ver. Staten den Volkenbond bekend geworden is, ziet men zoo wordt uit Parijs gemeld dat het niet een verheugende belangstelling der Ver. Staten is in de toestanden der oude wereld, doch dat alles neerkomt op eigenbe lang. Amerika is 'het niet eens met de toewijd zing der mandaten in KMn-Azië, omdat waarschijnlijk de Standard Oil haar deel wil hebben in de petroleum van Mossoel, waar- op thans grootendeels Engeland de hand ge legd had. Het is het niet eens met de toe wijzing der mandaten in de Stille Zuidzee, omdat het niet wil, dat het eiland Yap, een belangrijk kruispunt van onderzeekabels, aan Japan komt. Men is hier nogal verbaasd over deze onverwachte interventie tegen be slissingen, waarmee Amerika niets meer te maken scheen te willen hebben en betoogt, dat dit aanleiding is voor Frankrijk en En dat het Davy niet was. Terwijl hij zich bukte en nog verder naar binnen keek, zag hij een vermagerde travestie van Frank Garrod's gelaat. De oogen waren gesloten. Jack ontroerde. Hij deinsde terug. „Goeie God!" zeide hij. „Je hebt hem! Is hij dood?" Zij schudde het hoofd. „Hij slaapt," zeide zij. „Kom even hier mee heen." Zij gingen aan den anderen kant van het vuur zitten. „Davy is terug naar de blok hut," zeide zij, ervoor zorgend Jacik's oogen te vermijden, „om melkpoeder, als dat er ten minste is, en om whisky, en de medicijnen die hij kan vinden; voor 't donker is hij weer terug." „Heeft hij iets gezegd?" vroeg Jack, naar de tent kijkend. Mary sdhiuidldle h'elt hoofd. „Niets dart je kon verstaan. Hij is erg minnetjes. Wij krijgen hem nooit op 't fort. Hij is vier dagen in de wildernis geweest, en heeft alleen bessen gegeten." „Dan is het per slot toch nog De laat," zeide Jack lusteloos. „Wie zal 't zeggen?" zeide Mary. „Ze zeg gen dat ze een poos voor ze sterven, hun volle verstand vaak terug krijgen." Jack haalde de schouders op. „Wie zou nu gelooven wat hij in zulke oogenblikken zei?" Mary zweeg. Haar vermogen om te zwij gen was misschien nog grooter dan dat van „Vertel me eens hoe je hem gevonden hebt," zeide Jack. „Wij gingen op weg zoo gauw jij vertrok ken was," zeide zij, zorgvuldig haar stem be- heerechend. „Het was duidelijk dat Jean Paul hem mee zou nemen de heuvels in om hem daar aan zijn lot over te laten, en dus Het bureau van het Internationaal Ver bond van Vakvereenigingen heeft dezer da gen den volgenden brief gericht aan de aan gesloten organisaties: Waarde makkers. De vakbewegingsinter- nationale kan niet onverschillig blijven te genover de ontzettende industrieele crisis, die in alle landen heerscht. Alle inlichtingen, die ontvangen zijn van de aangesloten organisaties, alle feiten ver meld door de pers, wijzen erop, dat de wer keloosheid hoe langer hoe meer om zich heen grijpt. In alle takken van bedrijf worden fabrieken en werkplaatsen gesloten op last van de werkgevers of wel men krimpt het aantal arbeiders in. Overal wijst men op po gingen om de arbeiders te dwingen belang rijke loonsverlagingen te aanvaarden. Het Bureau van het Internationaal Ver bond van Vakvereenigingen heeft hiertegen stelling genomen. Het houdt de argumenten van patroons voor de inkrimpingen der pro ductie voor onaannemelijk. Het constateert, dat nauwelijks eenige maanden geleden de werkgevers verklaard hebben, dat de pro ductie moest worden opgevoerd en dit stand punt juist hebben verdedigd om de eischen der arbeiders te bestrijden. De bewering als zoude er overproductie zijn, is onhoudbaar, als men bedenkt, dat de oorlog in heel de wereld een ontzaglijke ver arming heeft teweeg gebracht, dat de ellende in talrijke landen hoogtij viert, dat de ruïnes nog niet weer opgebouwd zijn. Men kan niet zeggen, dat de produotie van levensmiddelen te hoog is, wanneer honderdduizenden ge zinnen ernstig gebrek lijden aan het aller- noodigste. Ongehoord is het, dat in Amerika, in Engeland, in Frankrijk, in Duitschland de spinnerijen stilstaan, wanneer millioenen vrouwen en kinderen gebrek aan kleeding- stukken hebben. Het is schandelijk te moeten oonstateeren, dat geweldige voorraden ka toen vernietigd kunnen worden, dat aan zienlijke voorraden wol onverwerkt blijven, dat de fabrieken gebrek hebben aan grond stoffen, wanneer in de meeste gezinnen de behoefte aan linnengoed grooter ls dan ooit. Zulk een toestand, die geschapen is door een egoïsme van de kapitalistische onderne mers, welke sleohts denken aan hun persoon lijke belangen ten nadeele van de gemeen schap, is de veroordeeling zelf van het sy steem, dat dergelijke gebruiken mogelijk maakt. De toeleg der werkgevers om dezen crisis uit te houden teneinde de loonen te verlagen, is een openlijke bedreiging aan het adres der arbeiders en kan geen andere uitwerking hebben dan deze: de ellende te vergröoten en de crisis te verergeren, want indien de kapitalisten klagen over gemis aan afzet hunner voorraden, vergeten zij, dat de be- staansvoorraden, waarin de arbeiders zijn ge bracht, er schuld aan zijn, dat deze gedwon gen worden zich in hun inkoopen te beper ken. De arbeidersorganisaties moeten dezen toeleg met alle kracht bestrijden. Zij moeten bij het steeds groeiende leger werkenden den wil tot en den geest van strijdvaardigheid versterken, ten einde de door het Londensche internationale vakbewegingscongres gefor muleerde eischen meer en meer ingang .te doen vinden. De industrieele crisis draagt een wereld karakter. Om haar te bestrijden moet een actie ondernomen worden van internationaal karakter. Bij den huidigen toestand in de verschillende landen zullen er geen motieven voor werkloosheid meer zijn, indien overeen komstig de door de arbeiders geformuleerde ideeën, de regeerders der verschillende lan den een oplossing vinden vooor de proble men, die zioh voordoen als gevolg van de valuta-verschillen en aldus aan de verarmde naties het vermogen weergeven tot het doen van de noodzakelijke inkoopen, tegemoet koming aan de dringende behoefte van indi vidu en industrie en de rijke naties het mid del aan de hand doen tot den afzet hunner productie. Het bureau van de vakvereenigingslnter- nationale wijst er den vakbonden van alle landen nogmaals op, dat de aanwas van het nationaal bezit van een volk tegelijkertijd de diepste ellende voor diens arbeiders kan ver oorzaken en het verzoekt deze de politiek te bestreden van economisch en financieel im perialisme, hetwelk zich tegen henzelf keert. Hij roept de aangesloten .bonden op een dringenden eisch te stellen voor de interna tionale distributie der grondstoffen. Het is ongeoorloofd dat de steenkolen b.v. in sommige landen ontbreken, terwijl in En geland, in het Saarbekken en in Frankrijk zelfs kolenmijnen het delven staken, omdat de voorraden zich ophopen in de schachten. Het roept de organisaties op, de systema tische propaganda voor de socialisatie der productiemiddelen, zooals deze door het Con gres van Londen zelf vastgelegd is voort te zetten en op te voeren. Immers, wanneer de productie niet meer wordt voltrokken ten bate van enkele individuen, maar ten behoeve van het algemeen, zou er geen sprake meer van kunnen zijn haar te beperken om op deze wijze de ramp der werkloosheid los te doen barsten. Het bureau roept derhalve de georgani seerde proletariërs der verschillende landen op de manoeuvres, die loonsverlaging ten doel hebben en de bedreiging van sluiting der werkplaatsen en daaruit voortspruitende ellende te beantwoorden met een energiek gevoerde propaganda, waaraan de grootst mogelijke uitbreiding moet worden gegeven. Het voelt zich voorts geroepen de aandacht der nationale bonden te vestigen op de nood zakelijkheid om met alle middelen een crisis te bestrijden, die tegen de arbeiders en hun organisaties wapenen in handen spelen van de wereldreactie. Wij verzoeken het bureau van het Interna tionaal Bureau van Vakvereenigingen op de hoogte te houden van de als gevolg van dezen brief te nemen maatregelen in de verschil lende landen. Ingezonden mededeeling. verworpen met 59 tegen 16 stemmen. Het interpellatie-verzoek van den heer Ketelaar betreffende de teruggave van pen- sioenstortingen wordt toegestaan. De inter pellatie zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Voortgegaan wordt met de behandeling van de suppletoire begrooting betreffende militaire bezoldigingen. De heer Marchant (v.-d.) betoogt, dat de poliitietroepen overbodig zijn. Beter zou zijn uitbreiding van de marechaussee. De heer Soheurer (a.-r.) vraagt eenige verbeteringen voor de officieren van ge zondheid. MinisterPop betoogt, dat de gevraag, de verbeteringen niet bepaald noodig zijn. De politietroepen zijn niet bedoeld als een blijvende organisatie. De begrooting wordt aangenomen met 54 tegen 19 stemmen. Tegenstemmers waren de sociaal-democraten, de heer A. P. Staalman en de vrijz.-dernocratern De „N. Rott. Ort" „Is do BINNENLAND. gingen we dadelijk de coulee in. Er waren al te veel dagen verloopen om nog sporen te vinden, en bovendien had het geregend. Maar ik was er zeker van, dat wij hem in de vallei zouden vinden. De heuvels waren te steil; .bovendien blijft zelfs een krankzinnige in de buurt van water. Wij zochten den ge- heelen dag zonder iets te vinden tot het don ker werd. Toen vonden wij wat sporen in de modder bij de rivier. Den eersten nacht ble ven wij daar kampeeren. Er waren veel coyotes op de heuvels, aan allebei de kanten, en daarom daoht ik, dat hij in de buurt moest zijn, en dat zij wachtten." Zij huiverde. ,,'s Morgens vonden wij hem." Zij ging od zachten toon voort. „Daar ginds beneden. Hij was aan den rand van het water neergeval len. Hij lag met zijn gezicht in de modder, maar de muskieten hadden hem nog niet verlaten, en dus wist ik dat hij nog niet dood was. Davy en ik droegen hem hierheen, waar het droog is. Ik gaf hem een stukje brood, in water geweekt. Davy ging terug om de andere paarden en de tenten, en om een teeken voor jou achter te laten. Dat was gisteren. Vanmorgen is Davy maar de cachec gegaan." „O Mary! Wat een vrouw ben je!" mom pelde Jack, uit de diepte van zijn hart. Zij stond met een plotselinge beweging op, en ging naar den zieke kijken. Even later kwam zij terug met een bleek, kalm gezicht, en begon bedaard deeg te kneeden voor hun avondmaal. Er volgde een lange, en zeeT pijnlijke stilte. ,,'t Is een zonderlinge situatie hé?" zeide Jaok ten laatste, met een bitteren lach. „Laten we er maar niet' over praten," zeide zij zacht. „Laten we afwachten wat er ge beurt." Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, beoogende door den staat voor 5 millioen te doen deelnemen in het op 10 millioen te brengen kapitaal van de Gemeentelijke Credietbank, welke herdoopt zal worden in Bank voor Ne<jerlandsohe ge meenten. De bedoeling is, dat de bank meer dan tot dusver in staat zal zijn, de gemeenten bij het plaatsen van leeningen met korten of langen looptijd te steunen. De 'gemeenteraad van Amsterdam heeft nkt zonder dlat d'aa riepen bedenkingen wer den georeerd een voorstel inzake instel ling van een gemeentelijke schoonmaakdienst goedgekeurd. Daarmee zijn een 400-tal schoonmaaksters in gemeentedienst gekomen Voor de loonen etc. maakt dat geen verschil, want die werden toch al door de gemeente vastgesteld en betaald. Het heet te gaan om uitsparing van de winst, die door de firma Dake gemaakt werd. Die winst wordt nu in derdaad uitgespaard, maar wat er tegenover zal staan moet nog blijken. Waarom, vraagt het H.bL, niet het aanbod van Dake aanvaard, om het met een andere regeling 50.000 per -- - jaar goedkooper te doen? Omdat die regeling 1 Jner^.t naar n iwh onaannemelijk was voor-Onderwijs, zei de houding \ano ij. og niet heer De Miranda. Ook werd niet ingegaan zoov^ nrf op een aanbod van de firma Dake om gratis s°cialastisclie ,,g Jnt'" een ontwerp te maken, dat alle schoonmakerij j veer hunne g k rel vrjj - "ëotTlKeks conclusie, v„„ vers.,8™ De Minister van Landbouw heeft besloten jSchwantje, hoofdonderwijzer te Helder, hou. in te trekken alle op den uitvoer van runde-dende verzoek hem over zijn diensttijd ala ren en rundvleesch betrekking hebbende j onderwijzer bij de marine pensioen te verlee- beschikkingen en met ingang van 1 Maart uen of hem jaarlijks het bedrag toe te ken- tot nadere aankondiging dispensatie te ver- uen, waarop hij aanspraak zou nebben g@. leenen van het verbod van uitvoer van leven- had, indien hij pensioengerechtigd ware ge- de runderen, behoudens bepaalde regelen, en «veest. van alle rundvleesch behoudens de geldende Zonder hoofdelijke stemming heeft de Ka. voorschriften ten aanzien van voor uitvoer mer het wetsontwerp tot vaststelling bestemd vleesch. voorschriften betreffende overzetveren en In deze regelen wordt ojn. bepaald, dat, veerrechten aangenomen. Dit wetsontwerp de voor uitvoer bestemde dieren vooraf ge- vervangt een gebrekkige, sinds lang verou- keurd moeten zijn door den districtsveeartsderde regeling. of door deze aan te wijzen veeartsen. i Nog sneller ging het toch niet onbelang- Als plaats en tijd van de per spoor uit te rijke voorstel tot wijziging van de algemeens voeren dieren is vastgesteld, voor zoover deOnteigeningswet er door; geen woord zelfs provincie Noord-Holland betreft: 1 werd daarover gezegd. Gelijk bekend, wordt te Alkmaar des Maandags van 0 uur voor- daardoor onteigening in het belang van de middags tot 5 uur namiddags; lkswelvaart (verhooging van de opbrengs te Schagen des Donderdags van 9 irur voor-v '-n gronden, verbeteiing \an waterloozing) middags tot 5 uur namiddags; v' rgemakkelijkt; de eisch eener voorafgaan- te Hoorn des Woensdags van 9 uur voor- j110 verklaring by de wet is \oor deze gevallen middags tot 5 uur namiddags; 3 °-a' losgelaten, te Purmerend des Woensdags van 9 uur voormiddags tot 5 uur namiddags; te Amsterdam des Donderdags van 9 uur voormiddags tot 5 uur namidags. Vragen van Kamerleden. Vragen van den heer Van Rappard aan den Minister van Arbeid: Is de minister bereid mede te deelen, hoe veel ambtenaren bij de verschillende Raden van Arbeid werkzaam zijn en hoeveel in to taal aan genoemde ambtenaren aan salaris sen en bijslagen wordt uitbetaald? De Minister had aan de Haarlemsche Ma chinefabriek, voorheen Gebr. Figee, vergun ning verleend tot het laten werken van 10 uur per dag door 60 werkleiden, gedurende drie maanden, drie dagen per week, in ver band met een opdracht uit België. Woensdag wees de directie 60 personen voor dit overwerk aan, doch allen weigerden overwerk te verrichten. De zaak werd in handen gesteld van de besturen der samenwerkende organisaties, die een conferentie met de directie zouden hebben. Daar het hem dus verboden was erover te praten, werd het verlangen hiernaar juist bijzonder groot. „Als hij eens niets meer zei," begon hij. „Dat zal voor je vrienden geen verschil maken," zeide zij. „Die weten toch wel dat je geen dief bent." ,,'t Is een raar iets een goeie naam te heb ben, en er toch ook weer niet een te hebben," ging Jack voort, terwijl hij grashalmpjes afplukte. „Net of het iemand kan schelen, wie het geld weggenomen heeft." Mary antwoordde hieuiiet op. „Ik zou mijn claims verliezen," ginig Jack voort. „Ik zou natuurlijk niet naar de stad kunnen gaan om ze te laten registreeren. Maar de gouverneur zou me de politie nu niet meer op mijn hals sturen. Hij zou maar al te blij wezen om me kwijt te raken." Mary weigerde haar oogen van het deeg op te slaan. - Jack dacht dat zij niet begrepen had waar hij heen wilde. „Dan zou ik daar natuurlijk nooit meer kunnen komen, zie je. Dan zou dit mijn land voor altijd zijn, en de lui hier mijn eenige vrienden." Wederom volgde er stilte. Hij keek haar hongerig aan. Het strakke jongensgezicht was nu zacht. „Mary," mompelde hij heesch, ,,'t kan me geen dschelen, ai zegt hij geen woord meer." Eindelijk liet zij de deegpan vallen. Zij toonde hem een pijnlijk gelaat. „Schei toch uit!" mompelde zij zacht en snel. „Zie je dan niet wat hot voor mij zeggen wil? Zie je dlan niet hoe 'n pijn je me doet? Dat mag je niet wensohen. Misschien beïnvloed' on ze gedachten zijn zieke brein op dit oogen blik wel, Hij móét spreken! Hij moet de Vergadering van Donderdag. Over een verzoek van den heer L. M. Hermans om over den aankoop van het huis voor den Raad van Arbeid te Tiel eene interpellatie te mogen houden, zal Vrijdag worden beslist. De motie-Duys betreffende omzetting van het artilleriebedrijf in een vrodesbedrijf on der het departement van landbouw wordt verworpen met 60 tegen 16 stemmen. De motle-Kolthek aangaande omzetting van het artilleriebedrijf In een niet winstge vend vrodesbedrijf onder beheer van perso- neelorganisaties, wordt verworpen niet 70 tegen 6 stemmen. De motie-ter Hall inzake onderzoek naar den toestand van de artillerie-inrichtingen wordt aangenomen met 41 tegen 86 stemmen. Het amendement-Duys op de begrooting van het artillerie-bedrijf, bedoelende schrap ping van den post voor de detacheering van officieren aan artillerie-inrichtingen, wordt In den laten namiddag 'kswam het ontwerp van wet betreffende de electriciteitsvoorzie- ning van het land aan de orde. In tegenstel ling met zoovele andere wetsvoorstellen ia dit belangrijke wetsontwerp zonder noemens waardig getreuzel in (behandeling genomen. Op 26 Juli 1920 werd het ingediend. Het geeft uitdrukking aan de meening van het kabinet en speciaal van minister König, dat de tijd gekomen is, om de electriciteitsvoor- ziening en wel bepaaldelijk de opwekking van stroom van rijkswege te ooncentTeeren. Weliswaar wordt een naamlooze vennoot schap als bedrijfsvorm aangewezen, maar de staat neemt dan toch onder de aandeelhou ders een voorname plaats in. Ja, in de me morie van antwoord worden rijk en naam looze vennootschap zelfs meermalen geïdén- tifeerd. De heer De Kanter acht niet slechts voor de rijksfinanciën, ook voor die der gemeen- ten, die thans op voordeelige saldi utt, bun electriciteitsbedrijf kunnen wijizen, de voor genomen concentratie een gevaar. Met groots zorg ziet hij dan ook de totstandkoming van deze wet tegemoet. Aan meer leiding moge er behoefte zijn; niet aan zóó ver doorgedre ven concentratie. De anti-revolutionaire afgevaardigde Zijl stra bleek ook al niet erg ingenomen met het wetsontwerp. Volgens hem stond de Ka mer hier voor drie vraagstukken, een tech nisch, een politiek en een financieel vraag stuk. Het politieke vraagstuk raakte het karakter der overheidsbemoeiing. Dat een staatsmonopolie hem niet toelachte, liet de heer Zijlstra thans reeds doorschemeren. waarheid zeggen en jou ontlasten. Verder komt er niets op aan. Jij moet kunnen gaan waar je verkiest. Je moet iedereen in de oogen kunnen zien. Iets anders zou ik niet kunnen dulden." Jack keek somber en zeer gekwetst en misschien ook wel wiat beschaamd. „Ik dacht niet dat je zoo verlangend was om me hier weg te krijgen," zeide hij. Zij wierp hem den blik vol medelijden en wanhoop toe, die vrouwen geven aan man nen, die zij lief hebben en die haar niet wil len begrijpen, en opspringend, ging zij weder naar den patiënt kijken. Een poosje later kwam Davy terug. Zijn begroeting van Jack vulde de warmte aan, waarin Mary was tekort geschoten. Jack om helsde den knaap met een zijdelingschen blik naar zijn zuster. Daarna vertelde Jack zijn verhaal, kort en onopgesmukt, bij het vuur. Onzó held had geen talent van vertellen. „Ik sliep tot het donker, en toen kroop ik eenvoudig om den rand van de helling heen onder den kam, en kfliom tegen' den aohter- toant van den mts op." Davy en Mary zetten groote oogen op ..Kroop je achter tegen den top op in 't don ker?" mompelde Mary. ,,Zeker zei Jack. „Ik nam m'n tijd ervoor. Zoo gauw ik genoeg kon zien viel ik heni van achteren op 't lijf. Of die Roodhuid ook verrast was! „En wat gebeurde er toen?" vroeg Daw ademloos. 6 Jack fronste het voorhoofd. „Hij sprong naar beneden," zeide hij kort. „Sprong?" riepen beiden uit. „Viel hli dood?" vroeg Davy. „Morsdood," zeide Jack grimmig. „En nog een beetje meer." Meer konden zij niet uit Zij stond op den hoek van den Dam en de Kal verstraat te Amsterdam, het oude vrouw tje met de ballonnetjes. De kleurige dings* kens wiegelden aan den stok. Een kloin jongetje kwam een ballonnetje koopen en metoen gebeurde het verschrik kelijke. Het vrouwtje sneed een verkeerd draadje door en haar heele voorraad het waren er wel veertig gleed do lucht in. De menschen keken en keken, het vrouwtje huilde. Weg waren haar verdien* sten! Tot een jongen de pet nam en een collecte hield voor het oude menschje. De menschen gaven goed en 't moedertje, toen zij den in* houd van het hoofddeksel ontving, lachte tevreden, 't Was meer dan de ballonnetjes hadden kunnen opbrengen! („BbL"). hem krijgen. Zij nuttigden hun avondmaal, en toen 6^. de zon onder. Nadat Mary de ander®W het vuur rookende had achtergelaten, Pj® zij weidter 'in heit A-tentje zitten hij den ke. Davy babbelde over het prairiehoen dwars over het spoor was gevlogen, oj0* de eekhoorns, die in de blokhut gebrek® waren, over den eïv.i, Jte hij over de rivier had zien zwemmen. Met een ongerust hafl| zat Jack te wachten op een teeken van Matf* Plotseling kwam zij uit de tent, en liet o® flap achter zioh dicht vallen. „Jack," fluisterde zij ademloos. Hij vloog naar haar toe. Haar saamigeknepen handen drukte zij gen haar borst. „Hij is wakker," zeide zij- „Is hij bij zijn positieven?" n „Dat dat weet ik niet," zeide zij beetje opgewonden. „Hij keek me zoo vree®" aan. O, Jack." u Hij vatte haar bevende hand. Er was n geen zelfzuchtige hartstocht in hem. „Kalm, Mary," zeide hij. „Wij hebben J®' daan wat we konden. Misschien doe je bew» een poosje weg te gaan." Zij drukte zijn hand even en schudde u hoofd. „Ik ben kalm genoeg," mompelde zv „Ik moet het weten." v. Jack sloeg de tentlappen weg, en trad hu* kend binnen. „Hallo!" zeide hij kalm. De zieke wendde het hoofd om. Zijn oog. waren abnormaal helder, en zijn gelaat JT ©vertogen door een koortsblos. j gor," fluisterde hij. Hij voer met de h over zijn oogen, ,,'t Is Macgreegor toch( waar?" Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2