1EL0EISCHE COURANT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 26 FEBRUARI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Marlne-conoert. Goedkoope kleeding. Toonkunst-Concert. Nlst minder merkwaardig zijn Mahler's „Lieder elnes fahrenden Gesellen", welke, voor alt geschreven, in onze stadgenoote, mevr. BartelsDorper eene vertolkster vin den zullen. Het doet ons genoegen, dat wij dezen jeugd-cyclus van een componist, die tegenwoordig als de grootste der moderne toondichters geldt, hier te hooren krijgen. Mahler was 26 jaar, toen hij deze liederen componeerde; hij was zelf een „fahrender Gesell", hij trok het land door en op zijn wandelingen ontstonden de merkwaardige liederen. De cyclus bestaat uit vier liederen, die alle een droefgeestig karakter hebben. Hun genialiteit in de conceptie is onmisken baar; wij zouden ze alle willen bespreken, maar plaatsgebrek laat dit niet toe. Misschien het allerschoonst is wel het derde der reeks: „Ich hatf «in glühend Messer, ein Messer in meiner Brust". De effeoten, die Mahler in dit Noord-Holl. Vereenlglng „Het Witte Kruis". Heldersche Rijpere Jeugd Centrale. Het gebouw was aardig bezet, toen de De Shackleton-expedltle. Vakschool voor Meisjes voor Beider ea Omstreken. Consultatie-bureau T.b.c.-bestrfjdlng. De nieuwe Posttarleven. Ernstig motorrijwiel-ongeluk. „Hoord-Hollandsch Dagblad". Vervoer per spoor. BUITENLAND. Bij de Gemeentewerken alhier zHn met ingang van 1 Januari 1921 benoemd de hee- ren A. Dokter tot Hoofd-Gpzichter en J. G. Verheul tot Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht, beiden alhier. Naar we vernemen, geeft de Vrijz.-Dem. Zangvereeniging „Morgenrood" op Zaterdag 6 Maart eèn ooncert voor donateurs en ge- noodigden in „Casino". Belangelooze mede werking wordt hierbij verleend door den blinden pianist, den heer P. Krijgsman, van Amsterdam. Het 8e Marine-concert is niet a.s. Dinsdag en Woensdag, maar 8 en 9 Maart a.s. NaaT wij vernemen zal begin Maart ook hier ter stede de bekende goedkoope klecding' van de Handelskamer, de coöperatieve groot handelsinrichting te Rotterdam, worden ver krijgbaar gesteld. De afdeeling Helder van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst geeft Maan dagavond een ooncert, waarop een. aantal solisten hunne medewerking verleenen. Voor de pauze zullen de heeren Toon de Hoogh, directeur der afdeeling, Joh. Pala en Jan van Vessem, Haydn's trio no. 1 spelen. Onze oud- stadgenoote, mevr. MooijMolenaar, zingt de Zigeuner Melodieën van Ant. Dvorak. Deze Boheemsche componist (geb. 1841, overleden 1904) kenmerkt zich door het nationaal tsje- chisch karakter zijner melodieën en rhyth- men. Hij schreef een groot aantal composi ties, waarvan deze Slavische Zigeuner-melo dieën zijn 66e opus vormen. feniale lied be«ikt met het telkens terug- eerende schrijnend refrein „o Web", ont roeren tot in het diepst van de ziel. De bege leiding, ook van de andere, is heel merk waardig. In no. 2 „Gieng heut Morgen iiber's Feld" is de zanger van volksliederen aan het woord; lieflijk is de melodie, waardoorheen 'de begeleiding nu en dar) als een sierlijke dans huppelt. In de slotsatzen het diep-wee- moedige einde. Ook no. 4 is in den volkstoon. Het bovengenoemd trio van de heeren De Hoogh, Pala en Van Vessem vertolkt, behalve Haydn's trio nog op. 29 van Gade. Na de pauze zingt het koor der afdeeling Gade's Frühlings-Bothschaft en Schumann's Adventlied, twee nummers, die, naar wij meenen, reeds vroeger gezongen zijn. Ac- compagnateurs zijn de heeren A. W. Blokhuis en dr. A. C. N. Jansen, Helder en A. J. C. Mooij, Amersfoort. In meer dan één opzicht dus een belang wekkende avond. Donderdagavond hield de afdeeling Helder van bovengenoemde vereeniging haar jaar- lijksche algemeene ledenvergadering in de Sooiëteitszaal van den heer Van Weelde, Koningsplein. De aanwezigheid van eenige meerdere leden dan gewoonlijk op dergelijke vergaderingen komen, was aanleiding voor den Voorzitter, den heer dr. Grunwald, om met voldoening eenige meerdere belangstel ling in de werkzaamheden der Vereeniging te constateeren. De notulen der vergadering van 28 Sep tember werden gelezen en goedgekeurd on der dankzegging aan den secretaris, den heer H. Roukens. Ingekomen was: a. Een schrijven van den heer Jac. Bakker Dz., mededeelende, dat hij wegens zijn vertrek naar Santpoort, bedankt als bestuurslid der afdeeling. De Voorzitter richt naar aanleiding hiervan woorden van erkentelijkheid tot den heer Bakker voor alles wat deze heer in het belang der Veree niging deed. b. Een schrijven van den in de vorige vergadering in het bestuur benoem den heer J. Kamman, piededeelende, dat deize heer zijne benoeming aanneemt, hedenavond evenwel dooT ambtsbezigheden verhinderd is ter vergadering te komen. c. Bericht dat de Statuten der Vereeniging de Koninklijke goedkeuring hebben gekregen, d. Verschil lende dankbetuigingen, etc. van op Heide- heuvel en andere plaatsen verpleegde patiën ten. e. Een schrijven inzake oprichting hier ter stede van Moedercursussen. Deze kwestie is aanhangig gemaakt door de Vereeniging van Huisvrouwen in samenwerking met het Departement van het Nut, waarbij steun ge vraagd werd van de Vereeniging „Het Witte Kruis". Deze steun zal worden verleend. Thans wordt door een der afgevaardigden ter algemeene vergadering te Amsterdam, den heer dr. W. J. Bakker, verslag over die vergadering uitgebracht, hetwelk onder dank zegging wordt aanvaard. De secretaris, de heer H. Roukens, brengt vervolgens verslag uit over 1920. Wij notee- ren er net volgende uit: Met voldoening kan de afdeeling op het afgeloopen jaar terugzien. Zij verkeert in bloeienden toestand, de financiën zijn bevre digend, het gebouw en het zlekenmateriaal bevinden zich in goeden staat en het maga zijn werd zoo noodig aangevuld, zoodat aan de vele aanvragen om verplegingsartikelen altijd voldaan kon worden. (Sik in andere opzichten heeft de afdeeling veel gedaan om aan haar nuttigen werkkring te voldoen. De werkzaamheden van het bestuur, die jaarlijks toenemen, waren niet onbelangrijk, doch werden, blijkens de vele welwillende getuige nissen, zeer gewaardeerd. Het aantal leden op 1 Januari bedroeg 2484, op 31 December, van dat jaar 2648, alzoo een vermeerdering van 164 leden. Aan contributiën werd ontvangen 3325.75. In 1920 zijn 1804 aanvragen om ziekenma- terialen ingekomen, waarop in bruikleen werden afgegeven 2883 artikelen, waarvan 98 aan onvermogenden. Op voorschrift van den geneesheer werd 733 maal V» stang ijs kosteloos aan zieken verstrekt, dat geleverd werd door de ijsfabriek „Het Noorden". In het afgeloopen jaar werden door den ont smetter K. de Vries met formaline 107 wo ningen, waar besmettelijke ziekten hadden geheerscht, ontsmet; 7 daarvan waren op Texel. In het herstellingsoord „Heideheuvel" te Hilversum werden in 1920 6 patiënten uit Helder verpleegd. Eén daarvan, die 3 maan den op „Heideheuvel" vertoefde, betaalde zelf de kosten; één, die 8 weken werd ver pleegd, droeg de helft der kosten; voor één, die eveneens 8 weken aldaar verbleef, werd 26.gerestitueerd terwijl 2 patiënten, die respectievelijk 1 maand en 4 weken verpleegd werden, geheel ten laste kwamen der afdee ling. Op kosten der afdeeling werd één zieke naar een ziekeninrichting te Leiden ver voerd. Over de Wijkverpleging kan gemeld wor den, dat deze veel nuttig werk verrichtte, zooals uit het volgende blijkt: Aan 116 pa tiënten, waaronder 22 onvermogenden, wer den door de wijkzuster pl.m, 3900 bezoeken gebracht, terwijl door haar 20 patiënten in het Wijkgebouw werden verpleegd. Zij hield daar minstens drie maal per week zitting. Bovendien werd door de zuster 5 maal hul];) verleend ibij het transporteeren van zieken, die eluers in ziekeninrichtingen werden op genomen. Uit deze dorre opsomming aldus gaat het verslag verder kan men zeker met recht concludeeren, dat onze afdeeling veel heeft gedaan in het belang van hen, wier ge zondheid geknakt werd en die op een of an dere wijze hulp behoefden. Er blijkt thans uit het groote nut en het groote voordeel van „Het Witte Kruis" voor de inwoners van Helder. Dat daarom de Vereeniging nog meer dan tot dusverre door velen gesteund moge wordenI Het verslag releveert voorts de gehouden vergaderingen en de daarin behandelde on derwerpen. Aan de plaatselijke zustervere niging tot bestrijding der t.b.c. werd op haar verzoek op het nog onbebouwde terrein van het Magazijngebouw op haar kosten een loods gebouwd, waar zij haar materiaal kan opbergen. De afdeeling sloot zich aan bij de Prov. Commissie voor Wijkverpleging, waar door de afdeeling de verplichting op zich nam een arbeidscontract en een instructie voor de Wijkzuster samen te stellen. Omtrent de Badhuiskwestie geeft het ver slag eene uiteenzetting van de geschiedenis hiervan. Met leedwezen werd geconstateerd, dat het gemeentebestuur blijkbaar geen haast maakt met deze zaak, hoewel de be hoefte aan een badhuis urgent is. Vele klei nere plaatsen bezitten reeds een badhuis, en hier liggen de plannen onafgedaan ten stad- huize. Het is zeer te wenschen, dat het ge meentebestuur in 1921 eenigen spoed maakt met deze zaak. De Voorzitter, dr. Grunwald, wijst er nog op, dat het ontwerp-ibadhuis door verschil lende deskundigen als zeer practisch en bruikbaar is geroemd. Uit andere plaatsen komen zelfs aanvragen om de teekening ter inzage te mogen hebben. Waar de gemeente wel gelden uitgeeft voor schoolbioscoopvoor stellingen enandere zaken op onderwijsge bied, daar is het onbegrijpelijk, dat men voor een badhuis zoo weinig medewerking ver leent. Vervolgens wordt de rekening en verant woording over 1920 vastgesteld in ontvangst op een bedrag van 7988.65Va, in uitgaaf op een bedrag van 6422.741/», alizoo een batig saldo van 1565.91 opleverend. De heer Van Heusden zou liever een ex ploitatie-rekening hebben, omdat eene reke ning als deze, waarin opgenomen is het batig saldo e. a., niet een juist beeld geeft van den toestand over het afgeloopen jaar. De heer Roukens antwoordt spr., dat de rekening en verantwoording aldus is opgemaakt op voor schrift van het Hoofdbestuur. Alsnu is aan de orde: Verslag der Com missie voor het nazien der rekening 1920. Van de leden dezer commissie, de heeren Rumpff, van Zoonen en Jaring, is hierom trent een schriftelijk rapport ingekomen bij verhindering van elk hunner om ter ver gadering te komen concludeerende tot goedkeuring. Conform dit rapport aldus be sloten. De begrooting over 1921 was in ontvangst en uitgave vastgesteld op 8263.41. Voor de Wijkverpleging was een afzonderlijke be- grooting opgemaakt van 2500.Na uit voerige discussies worden de salarissen van de verschillende ambtenaren der Vereeni ging op een verhoogd bedrag vastgesteld, aldus: Salaris administrateur van 175 op 260. Salaris secretaris-penningmeester van 150 op 400 (het bestuursvoorstel was 300). Salaris magazijnmeester van 800 op 450. De heer Rienks bepleit de aanstelling van een tweede wijkzuster. Deze zaak is reeds in het bestuur besproken, dat te dezen opzichte diligent blijft. De begrooting wordt vervolgens goedge keurd. Teneinde de werkzaamheden der verschil lende commissies duidelijk te omschrijven, was het noodig een nieuw huishoudelijk reglement vast te stellen. Behoudens enkele wijzigingen, meest van redactioneelen aard, wordt dit onveranderd vastgesteld. Blijkens door den Voorzitter verstrekte mededeeling heeft de wijkzuster op een harer bezoeken een ongeluk gekregen, waardoor zy haar voet verstuikte. Het was daarom noo dig een plaatsvervangster aan te stellen. De vergadering, die een geanimeerd ver loop had, werd te omstreeks 11 uur gesloten. Bovengenoemde Centrale, opgericht door verschillende Chr. vereend-gingen -ter plaat se, stelt zich tem doel te arbeiden onder de jeugd. Deze arbeid: is tot nu toe nog weinig naar bulten gekomen doch gedurende den korten tijd dat zdj nu bestaat heeft zij al reeds zeer veel gepresteerd. Om nu echter ook eens wat meer van zich te laten hooren en ook de ouderen eens te laten zien hoe en op welke wijze door ge noemde Centrale wondt gewerkt had zij Don derdagavond een openbare vergadering be legd in het Evangelisatie-gebouw Palmstraat, straat. voorzitter, de heer Van Doorne, deze ver gadering opende. Na het voorlezen van een schriftgedeelte zette genoemde -heer nog eens het dtoel en streven van deze Jeugd Centrale uiteen, er speciaal op wijzende dat wij ook noodig hebben den steun der ouders door hun kindeken aan te sporen lid te worden van die Chr. vereenigtogen waarin zij thuis hoo ren. Hierna werd een veelzijdig programma afgewerkt. De heer Abbemes zong een twee"- fcal nummers en wel „O zoete vrede" en „die Klok". Een tweetal voordrachten van de hee ren Kamp en Coppens, resp. getiteld „De Boerenvrouw" en „Heilige Eenvoud" volg den waarna eenige heeren musici een twee tal nummers voor viool en orgel ten beste gaven. Het applaus bewees, dat al deze num mers wel in dien smaak van d-e aanwezigen vielen. De Gymnastiekvereniging Turnlust liet ons nu ziiien wat door deze vereeniigtin^ kan worden gedaan. Eenige fraai nummers aan het hoogrek en de oefening der dames werden allen heel netjea uitgevoerd. De leiding van deze vereeniging is aan den heer Kramer wel toevertrouwd. Na de oefeningen boorden we nog eenige fraaie nummers van de heeren musici, de heer Abbeues zonf nog het bekende „Onze Vader" terwijl de heer Boum-an ons nog ver gastte op een zeer mooie voordracht getiteld „De Werkstaking". De heer van Zwijndrecht sloot deze vergadering en wekte de ouders or> hun kinderen aan te snoren liid te worden van de verschillende Chr. vereenigingen. Er zijn knapen- en medsjesvereenigingen, jonge- linigs- en jongedochtersvereenigingen, jon- gomannenvereenigl ng. zangvereenlgln eren en een gymnast! ekvereen lgi ng, waarvan Uwe kinderen lid kunnen worden. Wek hen daartoe op ter versterking van een deze ver eenigingen. Hierna sloot genoemde heer de ze vergadering O" de gebruikelijke wiize. Het was een avond waarop de HeMenche Rijpere Jeugd Centrale met genoegen terug kan zien. In de (maand Juli 1914, een dag of wat voor dat de oorlog verklaard werd, maakte de „Enldiurance", een klein schip van 250 ton, zich gereed oim de haven van Londen te verlaten; aan boord (bevonden zie' Er- nest Shaokleiton en de leden van, zijne „Zuid- pool-expödiiltiie". Op het oogenbiik van ver trek verspreidde zich tot ieders ontsteltenis de tijding, dat de oorlog zoo juist verklaard was en dalt Engeland zijn steun aan Frank rijk gaf. Sitr Erneist Shackleton aarzelde geen mi nuut; hij- verzamelde zijn geheele equipage, zedide 'hun, dat het verklaren van den oorlog hen bélette te vertrekken, en dat hij zoo juist aan den koning van Engeland een telegram had gezonden, waarbij hij zijne 'diensten aan bood en die van zijn zeelieden en zijn schip. Het antwoord liet niet lang op zich wachten. Twee uur later antwixadide de koning: „Ik 'damik u voor uw aanbod, m-aar de expeditie moet doorgaan". Er schoot niets anders over dan zich hier aan te onderwerpen, en den volgenden dlag begon het schip zijn lange reis naar de pool streken. Aan boord van de „Enduranoe" bevond zich onder de bemanning ook de heer Frank Hurley, operateur van de expeditie. Deze heeft van de reis kinemiatografische opna men gemaakt. De hieruit ontstane film zal op Vrijdag 11 Maart as. en volgende dagen al hier worden vertoond en wed in de „TTvoli"- hioscoop. s Ons doel is geenszins raoiaime voor deze filln te maken. Hierom al niet, omdat een diergelijke film voor zichzelve spreekt en na tuurlijk de geheeie HdWersobe bevolking dit interessante filmwerk wil zien. Maar wij wil len op de groote wetenschappelijke waarde van een dergelijk werk wijzen. Maar 'al te dikwijls hedlaas! is de bioscoop in dienst van griezelige romantiek en 'onwaarschijnlijke sensatie-verhalen. Hier dis thans een film werk in dieniSt der wetenschapalles wat op die film vertoond wordt heeft ook werkelijk plaatsgevonden; de imenschen zijn wat de En- gellsche noemen „levende" mensdien en geen acteurs. Het gemeentebestuur heeft het groote nut ven deze film voor 'het onderwijs ingezien en, naar wij vernemen zullen de hoogste klassen dier openbare en bijzondere scholen de vertooning bijwonen. Wellicht herinneren sommigen zich het verloop dezer zui'dpool-expedlti'e. Het moedi ge troepje mannen geraakte tenslotte hope loos In het ijs vast met hun vaartuig. Een laatste poging .om zich een doortocht te ba nen was vergeefsdh en de „Enduranoe" moest verlaten wondien. Op de film ziet men hoe het pakijs langzaam maar zeker het schip, dat van hout is in de Poolstreken kan men geen Ijzeren schip gebruiken tezaimen- drukt. Door bet weergeef apparaat wat 'snel ler tempo te geven, ds het proces, dat natuur lijk verscheidene dagen in beslag nam, be spoedigd. Tenslotte was van het sterke, bui tengewoon zwaar 'gebouwde schip, niets dan een vormiooze massa houtsplinters over. En de bemanning? vraagt de aandachtige lezer. Die leefde op het ijs; daar werden ten ten opgeslagen; daar zocht men den tijd door te brengen en lieit zich passief naar het,noor den afdrijven. Toen tenslotte de ijsschots da gelijks kleiner werd en doorbrak moest men zijn toevlucht zoeken in de sloepen. Hoe zij leefden en hoe zij tenslotte gered werden en weder hun vaderland bereikten, dat kan Mer niet allemaal worden verteld, maar de film geeft daarvan een beeld. Om de verschillende opnamen, ook van robben en p ingoed,ns te kunnen maken, moest Hur ley op 'het ijs blijven of op de rotsen, bij tem peraturen, die een heel eind onder nul wa ren, dikwijls gedurende geheele dagen, ter wijl hij op het voor de opname gunstige oogenbiik wachtte. Ook slaagde hij er in een opname te nemen van een storm, die de ..En duranoe" op de Weddellzee teisterde. Niets, kon op de brug overeind blijven, daar de gol ven er voortdurend overheen sloegen. Het apparaat werd vastgebonden en volgde de be wegingen van 'het schip. Eén keer helde het scMp over met een hoek van 60 graden. Geen enkel ander schip had zich na een dergelijke behing weder kunnen oprichten, maar de „Enduranoe", speciaal voor de poolstreken gebouwd, kon dat wel. Zooals wij zeiden, Vrijdag 11 Maart wordt dit buitengewoon interessant en voor de we tenschap van groot belang zijnde filmwerk in de „TivolE'-bdoeooop vertoond. De aangekondigde tentoonstelling, 1.1. Woensdag te Julianadorp, van werkstukken van den cursus in costuumnaaien aldaar ge geven, heeft veel succes gehad. In één der lokalen van de Gemeenteschool was het werk smaakvol uitgestald met ver siering van groen en bloemen. Een 42-tal bezoeksters hebben dan ook geen spijt gehad van den soms verren tocht (een enkele kwam geloopen van Oallantsoog), bewijs hiervan, dat staande de tentoonstel ling sommigen zich opgaven voor een of an deren cursus aan de school te Helder. Sept. 1921 hoopt' het Bestuur weer een cursus in costuumnaaien te Julianadorp te laten beginnen. Zooals blijkt uit de mededeeling op de eerste bladzijde van dit nummer, wordt het consultatie-bureau van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose Dinsdag a.s. geopend. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op dit feit en hopen, dat deze maat regel, die reeds lang in de pen was, vruchten moge afwerpen. Nog steeds is het belang van tijdig onderzoek niet voldoende doorgedron gen tot de meerderheid. De ziekte kan in den aanvang bet gemakkelijkst bestreden wor den, terwijl ongegronde vrees voot de ziekte kan worden weggenomen door een consult. Vooral voor kinderen is een tijdig onderzoek van het hoogste gewicht. Ouders, laat daarom uw kinderen bij den geringsten twijfel on derzoeken. De ziekte verrast u meestal. De bedoeling van het consultatie-ibureau is, wjj herhalen het hier nogmaals, alleen het geven van het eerste advies. De behandeling van de ziekte geschiedt door den huisdokter. e Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose steunt verder de gezinnen, wanneer dit noodig is, op allerlei wijzen. Vanwege het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie is een handig boekje versche nen met de tarieven, zooals deze met ingang van 1 Maart a.s. geldig zullen zijn. Een alfa betische inhoudsopgave vergemakkelijkt liet raadplegen, zoodat men direct vindt wat men weten wil. De teekenaar Ton van Taat (Anton v. d. Valk) heeft tusschen de verschillende rubrie ken grappige teekeningetjes gestrooid, die verschillende wijze raadgevingen, door het bestuur der posterijen voor het publiek be stemd, op pakkende wijze illustreeren. Het boekje is voor den prijs van 10 cent aan alle postkantoren verkrijgbaar. Gistermiddag 51/» uur, reed een motorwiel rijder met een meisje op de duozitting, op de Mlddenvliet te Koegras. Bij passeering van een voertuig, schrikte het meisje en viel van het rijwiel. ZIJ bleef bewusteloos liggen en werd in een woning In de buurt binnen gedragen. De motorrijder reed naar den Helder en haalde een dokter, op wiens last het meisje per automobiel naar het zieken huis alhier werd overgebracht en opgeno men. Haar tóestand is critiek. Zij heeft bo vendien nog al ernstige verwondingen in het gezicht opgeloopen. BINNENLAND. Te Haarlem is in den ouderdom van 81 jaar overleden de gep. kapitein ter zee J. C. Joekes. Hij was een der oprichters van de Marine-V ereeniging. Te Deventer is 'Overleden de bekende voor stander van landnationalisatie, het oud-Ka merlid Jan stoffel. Met ingang van 1 Maant zal de naaim van het te Alkmaar uitgegeven Katholieke Dag blad „Ons Blad" voortaan mede, luidend en wel ais hoofdtitel „Noord-Hollandsoh Dagblad". De kaarsenfabriek te Gouda stopgezet. Men meldt uit Gouda: De directie der Kon. Stearine Kaarsenfa briek „Gouda" had bij schrijven van 12 Febr. 1.1. tegen 28 dezer aan alle werklieden het huidige dienstverband opgezegd. In dat schrijven werd tevens medegedeeld, dat vóór 26 dezer mededeeling zou worden gedaan of en op welke voorwaarden een nieuwe over eenkomst kon worden aangegaan. Teneinde daartoe te geraken, verzoent de directie op 12 dezer aan den minister van Arbeid een partiouliere audiëntie, om Z. Exc. op de hoogte te stellen van den toestand in het be drijf der kaarsenfabriek en diens medewer king in te roepen, om de voortzetting van het bedrijf mogelijk te maken. In de op. 22 Febr. 1.1. toegestane audiëntie werd den minister uiteengezet de min gun stige positie, waarin het bedrijf verkeert tegenover het concurreerende buitenland, voornamelijk België, waar èn door het twee ploegen-stelsel èn lagere loonen veel betere productievoorwaarden aanwezig zijn. Dit klemt te meer, waar voor den oorlog de pro ductie der kaarsenfabriek voor 85 op ex port berekend was. Tegenover die arbeids voorwaarden in België, staat de kaarsenfa briek hier met een drie ploegen-stelsel en belangrijk hoogere loonen. Toen het bedrijf het toeliet, voerde de di rectie zonder wettelijken dwang den 8-uren dag in op 31 Maart 1919. Thans is de hand having van deze arbeidsvoorwaarden niet meer mogelijk. Waar de noodzakelijkheid nu dwingt tot het nemen van andere maatrege len, daar was de directie van meening, dat in deze omstandigheden op 's Ministers me dewerking een beroep mocht worden gedaan om van de wettelijke bepalingen tijdelijk af te wijken, ten einde niet tot stopzetting der fabriek te worden gedwongen. De moeilijk heid in deze kon op drieërlei wijze worden opgelost: lo. door stopzetting van het be drijf; 2o. door handhaving van den huldigen arbeidstijd met beduidende loonsverlaging en 3o. door verlenging van den arbeidstijd en Invoering van net twee-ploegen stelsel met behoud van hetzelfde week-inkomen; dit laatste achtte de direótie ook voor de arbei ders het vexkleslijkst. De minister gaf te kennen, dat de toestand hem volkomen duidelijk was. Z. Exc. stelde er echter prijs op, dat het advies der arbei ders door de directie zou worden ingewon nen; alvorens eene beslissing te nemen, zou Z. Exc. daarvan eerst mededeeling wenschen te ontvangen. Des avonds na de audiëntie nog hield de directie een samenspreking met een 11-tal arbeiders, die in het fabrieksleven een lei dende positie innemen. De arbeiders gaven te kennen, niet terstond een beslissing te kunnen nemen, aangezien zij zich aan hunne organisaties gebonden achtten en het advies der hoofdbesturen moest worden ingewon nen. De hoofdbesturen hebben daarna met de arbeiders vergaderd. Het resultaat was, dat geen toestemming verleend kon worden In het aanvaarden (Ter gewijzigde arbeids voorwaarden. De directie heeft daarop besloten de fa briek stop te zetten. Het loon der arbeiders zal tot Zaterdag, dus heden, worden uitbe taald. Aan de kaarsenfabriek werkten 159 vaste en 34 losse mannelijke arbeiders en 161 vrou welijke arbeiders. (Schriftelijk beantwoordde vragen). Op die vragen van dien heer Z Ij 1 s t r a be treffende de leverinestijden voor vervoer van goederen ner anoorweg en aangaande vrijstelling van de heffing van staangeld voqr goederen, die op Zaterdagmiddag niet worden gelost, antwoordde de minister van Waterstaat: Met ingang van 1 Maart a.s. zullen die le- verimgstijden voor vervoer van goederen per spoorweg in bUnnenlandsch verkeer tot die van vóór 16 Sept. 1914 worden teruggebracht. Het komt noodig voor, dat gelegenheid blijft bestaan het laden en lossen van spoor wagens, voor zoover dat vanwege afzenders of geadresseerden moet plaats hebben, ook op Zaterdagmiddag te doen geschieden, ter voorkoming van gebrek aan wagens voor verzending van goederen, enz. en ook met het oog op spoedeischende gevallen. Ten aanzien van dit laatste zij als voorbeeld ge noemd het lossen van vee, dat on Zaterda"» morgen wordt aangebracht en bij niet lossen oZaterdagmiddag tot Maandag in de wa- 'gens zou moeten blijven. Het nut van dien maatregel, waartoe de arbeidsinspectie, zoo noodig medewerking pleegt te verleenen, zou te-niet-gedaan worden, indien voor den Za terdagmiddag vrijste van de heffing van staangeld werd verleend. De conferentie te Londen. Londen, 24 Februari. De bijzondere cor respondent van Havas meldt dat de opperste raad besloten heeft, morgen aan de Griek- sche en Turksche delegaties voor te stellen, de scheidsrechteiyke beslissing van de Groote Ententemogendheden te aanvaarden. Een commissie van Engelsche, Fransche en Ita- liaansche technici zou gevormd worden met opdracht om zich naar het Oosten te begeven en een onderzoek ter plaatse in te stellen, dat voor de geallieerden als grondslag zou dienen voor de latere toewijzing van be twiste gebieden als Smyrna en Thracië. De „N. Rott. Courant" teekent bjj dit be richt aan: Als iemand mocht twijfelen, dat dit een Turkschgezind besluit is, zullen de Grieken het hem wel vertellen Turkye kreeg te Sèvres een vonni3 te hooren, dat het aan alle kanten besnoeide en knotte. Het onder wierp zich als overwonne aan den machts- vrede van den ouderwetschen stempel en zette er zyn handteekening onder. Maar onder den druk van de nationalisten bleef de ratificatie achterwege. De nationalisten, die hun verzet tegen den vrede met gewapenden tegenstand bekrachtigden, zijn dan ook te Londen de eigenlijke woordvoerders voor de Turksche belangen geworden. Gisteren was Tewfik-pasja, de oude groot-vizier, ai weer ziek, maar Bekir Sami zorgde voor het over vragen, dat men uit de Oosterèche bazaars kent. Het succes voor de Turken zou, indien de correspondent van Havas juist is inge licht, zijn dat gebieden, die zy eerst op mee- doogenloos bevel moesten afstaan, opeens „betwiste" gebieden zouden worden, ondanks de herhaalde en plechtige verzekering van de geallieerden, dat de grondslagen van het vredestractaat onaangetast zouden blijven. Zoo wordt dan den Grieken ingepeperd, dat zy Venizelos het land uitdreven en Kon stan tyn terug riepen. Leggen de Grieken zich niet bij het besluit over de scheidsrech terlijke regeling neer, dan kunnen zy door vechten In die stemming verkeerden zy Woensdag al, toen een Griek tot den dlplo- matieken medewerker van een Londensch blad zeide: „Als de mogendheden tegen ons beslissen, zullen wy bleven vechten", Dan heeft de heele conferentie niet meer te be- teekenen gehad dan een tusschenspel en zul len de wapenen de eigeniyke scheidsrech ter zyn. De Parijsche eischen onaannemelijk. Beriyn, 26 Februari. Officieel wordt mede gedeeld: ïn de onder voorzitterschap van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken gisteren geëindigde besprekingen der des kundigen kwam men tot het eenstemmig resultaat, dat de aanvaarding der Parijsohe eischen op economische en flnancleele gron den onmogeiyk ls, en dat iedere poging om tot eene oplossing te 'komen, op den 'grond slag der Parysche besluiten moest leiden tot de Ineenstorting van het economische leven der wereld. De deskundigen verklaarden zich omtrent de tegenvoorstellen volkomen eens gezind met de ryksregeering. RUSLAND. De actie der bolsjewieken. Weenen, 25 Febr. Het te Praag verschy- nende soc.-rev. Russische blad „Wolja Ros- siji" publiceert byzonderheden nopens de bolsjewieksche actie in Europa. Geheel Europa ls in zes agltatlegebleden verdeeld, welke onder leiding van Litwlnof, die te Reval zyn hoofdkwartier heeft, wor den bewerkt. Nederland maakt deel uit van de zóne, welke Parijs tot centrum heeft en waartoe

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5