Vakbeweging. De arbeidsduur. verder 'behooren Frankrijk, Spanje, Portu gal, Engeland, Bolgië en het door Frank rijk bezette gebied tot aan den Rijn. ENGELAND. De Er^lHdhe bladen geven een crveraidbt van den «naai van die vakbeweging, waam.it blijkt, det ei' in twintig landen in 1910 10,836,000 werklieden bij een vakver- eenllginig wanen aangestoten, en in 1919 82,680,000. Vioor Nederland zijn deze cijfers 1910 154,000, 1919 626,000 De Engeische haring. Londen, 24 Februari. Een afvaardiging uit die haring-industrie is vandaag bij den minister van koophandel gekomen, en heeft hem uiteengezet, dat wegens het gebrek aan afzeit er nog veel van de vangst van bet vorige jaar onverkocht -is, en dat bet daar om onmogelijk aal zijn, de vangst van dit jaar te veitooopen. Het plan voor de uitvoer- cradieten is te oansflaohtig, en men verzoekt daarom hulp door middel van een eenvou diger plan, dat nu overwogen wordt. De minister zeide, dat er besprekingen worden gehouden om de'uitvoer nog nade ren steun te geven, hetgeen waarschijnlijk •zou leiden tot een nieuw plan. Wat betreft bet heropienien van de Russische imarkt, de amendementen op de ontwerp-handedsover- eenkomst worden thans overwogen. IERLAND. Londen, 24 Februari. Do Iersche opper bevelhebber heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hy zegt, dat de opstandelingen zoo juist twee afschuwelijke misdaden hebben gepleegd. Zy hebben drie ongewapende sol daten te Woodford (graafschap Galwayj ge vangen genomen, en in koelen bloede dood geschoten. Ook hebben zfj te Bandon (graaf schap Cork) twee ongewapende soldaten ontvoerd en vermoord. De wreede daden zyn ongetwyfeld bestemd om de troepen tot inbreuken op de tucht aan te sporen, die dan weer zouden worden gebruikt voor pro paganda in Engeland en het buitenland. De generaal doet een beroep op de troepen, zelfs tegenover zulke uittartingen de discipline te bewaren, waarom het leger altyd beroemd Is geweest. Twee officieren, jagende tusschen Butte van t en Lisoarnoll iIerland) z(jn door e^n groep mannen aangehouden en weggevoerd. Militai ren doorzochten beide plaatsen en stelden plaatselijke wachten aan, maar vonden tot nu toe de gevangenen niet. In Roselea, in het graafschap Fermanagh (Noord Ierland) was Dinsdagochtend een unio nistisch koopman aan de deur van zyn winkel doodgeschoten. Laat op den avond viel een afdeeling Ulster vrijwilligers gewapend het dorp binnen en begon in het wilde weg te schieten. Terwyl een van de vrijwilligers de deur van een huis trachtte in te slaan met de kolf van zyn geweer, ging het af en doodde hem de kogel uit zyn eigen geweer. Een afdeeling bijzondere politie kwam te midder nacht met vrachtauto's in het dorp aan en daarop werden er nog steeds schoten gelost in de huizen van nationalisten. Vele dorpelingen vluchtten het gebergte in. Daarna begon de verwoesting te vuur. Tien winkels en acht huizen, alle bewoond door of het eigendom van nationalisten werden in de asch gelegd. De schade bedroeg 20.000, BELGIS. Een ernstige staking ln het electrlclteits- bedrtjf. Gkarlerotl, 25 Febr. Tem 'gevolge van het oantsüaan van één arbeider hebben honderd arbeiders van de electrisótoe fabrieken te Roux, die stroom leverden aan het geheele ■bekken van Charleroi, hetdenochtemd den ar beid gestaakt Alle fabrieken in het bekken van Charleroi moestien worden gestoten, waardoor 15,000 arbeiders werkloos zijn. Er ziin besprekingen "taande om het con flict hij .fee leggen. ROEMENI8. Mobilisatie tegen de bolsjewieken. Berlijn, 25 Februari. Het „Berl Tageblaft" verneemt van betrouwbare Roemeensche zij de, dat .Roemenië met het oog op het bol- sjewiekische offensief, dat in de naaste toe komst wordt verwacht, opnieuw zijn heele legermacht zal mobiliseeren. SPANJE. De burgemeester van Barcelona vermoord. Londen, 26 Febr. De bladen melden uit Baroedona, dat communisten den burgemees ter hebben vermoord. OOSTENRIJK. Onregelmatigheden bij de Weensche Post Het Weensche blad „Morgen" doet mede- deelingen over bij de posterijen te Weenen ontdekte oneerlijkheden. De vermelding er van kan als waarschuwing dienen bij verzen dingen naar de Oostenrijksche hoofdstad. Reeds herhaalde malen, zoo schrijft het blad, is gemeld, dat er bij het postkantoor aan het Zuiderstation oneerlijke praktijken met brieven uit het buitenland plaats hadden. Het grootste gedeelte der schuldigen werd tot verscheidene maanden celstraf veroor deeld. Maar deze voorbeelden hebben niet afschrikwekkend gewerkt; integendeel, men bleef stelen uit de brieven uit het buitenland, vooral uit de „Amerikaansche brieven", die in den regel geld inhielden. Nu hadden post ambtenaren sinds eenigen tijd reeds vermoe dens tegen den 35-jarigen „postoberoffizial" Johann Englisch in zake deze diefstallen. Zij gingen scherp op hem letten bij zijn ma nipulaties met aangeteekende brieven en toen zij de overtuiging hadden, dat hij schuldig was, brachten zij hem bij de directie aan. Hij ontkende eerst, maar na lang en grondig verhoor lowam hij tot de bekentenis, dat hij reeds sedert eenige maanden bankpapier uit buitenlandsche brieven ontvreemd had. Er werden in zijn kast ook nog eenige buiten- landsohe bankbiljetten gevonden ter waarde van 20.000 kronen. Het scheen wel, dat dit de buit van één dag was. Men kan hieruit opmaken welk een ontzaglijke schade Eng lisch in al die maanden toegebracht heeft aan lieden, die het hun toegezonden geld zeker hoogst noodig hadden. -De Amerikaansche marine. Washington, 25 Februari. Harding heeft aan de leiders van dan Senaat bekend ge maakt, dlat hH een behoorlijke toerusting van de vloot verlangt, en voorzetting van het huidige programma van aanbouw, zonder materieefle verminderingen. LUCHTVAART. Vliegongeluk te Schiphol Gistermiddag étartte op het vliegveld te Schiivhiol de Vlieger Parge met een éénper- soonisvUegtuilg om deze machine in te vlie gen. Kort na dien start trok hij de machine zeer stijl omhoog. De motor stoute; de oor zaak hiervan kon nog niet nader c- ~"c"»oord worden. Het toestel, dat ptotseJiin" zijn snel heid verloor, richtte den neus naar beneden en daar de Vlieger nog niet voldoende hoogte had, was het hem niet mogelijk de machine 1 weder op te heffen, waardoor het toestel i met kracht tegen den grond sloeg, ten gevol- i 'ge waarvan de bestuurder een verwonding bekwam, waaraan hii kort daarna overleed. De heer Parge was algemeen bekend door i zijn prestaties op de Elta. GEMENGD NIEUWS. Geheimzinnig. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur hoor den de benedenbewoners van het perceel Wagenstraat 165 te 's-Gravenhage, dat de op de 1ste verdieping wonende Belgische dame met haar dienstbode, eveneens een Bel gische, zich naar de badkamer hadden toege ven. Eenige oogentolikken later hoorde de benedenbewoner, die in 'n aangrenzende ka mer een kachel aanmaakte, de dames nog een vroolijk liedje zingen. Toen men echter na verloop van eenige uren niets meer hoorde en niet anders wist of de dames waren nog in de badkamer, kreeg men argwaan, dat er één of ander niet in den haak was. Een, daar eveneens op kamers wonend heer, die omstreeks 6 uur thuis kwam, werd gewaarschuwd, deze tikte op de deur der badkamer, zonder evenwel gehoor te krijgen. Het vermoeden, dat er een ongeluk gebeurd was, werd sterker en men opende de deur dan ook om zich te overtuigen, wat er aan de hand was. Men vond de beide vrouwen, die ongeveer van 21-jarigen leeftijd zijn, onbe wegelijk in het kamertje liggen. Ook de spoedig verschenen dr. Oostra kon niet an ders dan den dood constateeren. De echtgenoot van de Belgische dame was op reis en kwam juist een uur na de ver schrikkelijke ontdekking thuis. De omstandigheden, waaronder een en an der heeft plaats gehad, en waarin de lijken zijn gevonden, hebben de politie doen mee- nen, dat er niet aan zelfmoord gedacht moet worden. Omtrent de oorzaak van den dood tast men nog geheel en al in het duister. Het feit, dat de dames met hun beiden twee uur in één klein kamertje hebben vertoefd, terwijl daar voorts een geyser brandde, kan tengevolge gehad hebben, dat in het vertrek gebrek aan zuurstof is ontstaan en de dames dus gestikt kunnen zijn. Als tweede mogelijkheid kan misschien gedacht worden aan misdaad, in casu vergiftiging, doch eenige aanwijzing in die richting is evenmin nog niet gevonden. Aan gasverstikking kan de oorzaak van den dood niet worden toegeschreven, daar men bij het openen van de deur den geijser nog brandende vond. De lijken zijn in beslag genomen voor een gerechtelijk onderzoek door de justitie. Zij zijn ter schouwing naar het Gemeentezieken huis overgebracht. De volgende biizonderheden deelt men nog mede: 's Avonds laat nog is in het bewuste perceel een onderzoek ingesteld door den Officier van Justitie, mr. A. Brant, den redh- ter-commissaris mr. P. W. J. Bjjnen en den commissaris van politie van de 1ste afd., den heer J. Aalsz. Op de lijken werden geen uiterlijke kenteekenen van geweld gevonden. De Belgische dame lag ontkleed half uit het bad, terwijl het dienstmeisje geheel gekleed op den grond lag. Verduistering. De politie te Doetinchem heeft Donderdag aangehouden den 23-jarigen kantoorbedien de H. E. K., die op 81 Januari zijn betrek king bij het Ver. Cargadoors-Kantoor te Amsterdam veri'M met medeneming van 9000. Van dlit geld was nog 8,62 over. Alles was verbrast met ante-ritjes en een vfliegitocht, steeds in gezelschap van dames, die bij met groot» geschenken vereende. Hij was in hot bezit van een revolver met 25 scherpe patronen en van naamkaartjes be drukt met: jhr. H. T. E. v. d. Weede, 2e luite nant d'er huzaren te "s-Gravenhage. Onider dieze en andere namen beeft hij met „da mes" gelogeerd 'in eerste-rangs-hotels in Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Deventer, Zwolle, Nijmegen. Den Bosch, Maastricht en Zutphen. Hy liep te Doetinchem in de val, doordat hij van Zut phen uit even een beleefdheidsbezoek ging brengen aan den directeur van Den Kruis berg, waar hij in 1914 eenige maanden door bracht. De diirecteur ontbood toen telefonisch de politie. Ergerlijke vervulling. Uit Alkmaar wordt aan „Het Volk" gemeld: Een handelaarster ln lompen en aanver wante artikelen, de wed. B., wonende in de Bloemstraat te Alkmaar, had de eigenaar dige gewoonte steeds allerlei rommel te koo- Sen, doch nimmer te verkoopen. Haar woon- uis gebruikte zij als pakhuis en gezien de' geregelde aankoop werd de woning steeds voller. Dat trok de aandacht van de politie, die bij een onderzoek betreffende diefstal van ondergoederen en den verkoop daarvan, groote vervuiling constateerde. Besloten iwerd tot algeheele ontruiming van het perceel, hetwelk onder politie-toezicht geschiedde. De gemeente-reiniging is twee dagen aan een bezig geweest om de „woning" schoon te maken. Ruim zes groote vuilniswagens waren ruimschoots beladen met de „inventa ris" van de opkoopster. Alles werd vervoerd naar de Belt. Hoe de bewoonster leefde, kan blijken uit het feit, datJn haar bedstede alle mogelijke rommel was opgestapeld en dat bij „het-ter- ruste-gaan" de rommel een beetje op zij werd geschoven. De woonkamer verkeerde eveneens in een staat van vervuiling. Groote voorliefde had de verkoopster evenwel voor beesten; zij was eigenaresse van zeven hon den en drie katten, welke in het „huis" de volle vrijheid genoten. De ontruiming had veel bekijks. Politieke moord. Naar uit Berlijn wordt gemeld, werd daar Donderdag in zijn woning een Pool, Körner genaamd, vermoord gevonden. Zijn lijk droeg de sporen van niet minder dan 12 messteken. Körner was van beroepvertaler, maar uit het onderzoek is reeds gebleken, dat hy een Poolsch agent was die verschillende andere agenten in zijn dienst had. Zijn instructies ontving hy uit Warschau, Lodz en Dantzig. Langs denzelftien weg stuurde hij ook zijn materiaal naar Polen. Körner zelf reisde ook herhaaldelijk naar de grens. In den laatsten tijd verkeerde hy echter in geldverlegenheid. Volgens de bladen zou men hem in Poolsche kringen hebben verdacht zyn materiaal ter beschikking van de Duitsche regeering te stellen. Sinds dien werd hy voortdurend nagegaan. Om aan zyn vervolgers te ontkomen verliet hij een tydlang zyn woning om zich in een hotel te- Berlyn te gaan vestigen. Men vermoedt, dat hij als slachtoffer van een politieke wraakneming gevallen is. Slaapziekte. Het Journal maakt melding van een geval van slaapziekte, men zou kunnen zeggen met byzonderen afloop. Te Roubaix was een vrouw van vier-en-dertig jaar door slaapziekte aangetast, en sliep sedert veertig dagen. Dinsdagochtend is zy ontwaakt om het leven te schenken aan een tweeling. Bioscopen. P. K. schryft in'het „Hlbld.": Het aantal bioscopen neemt over de geheele wereld regelmatig toe. In ons land gaat die toeneming betrekkelyk langzaam, al worden er ook voortdurend bioscoop-theaters byge bouwd. Amsterdam heeft by voorbeeld slechts zeven en twintig cinema's. Dit aantal iykt wel vry groot tegenover het betrekkelyk gering aantal schouwburgen in de hoofdstad, maar als we de verhouding tusschen beide soorten ont- spannings-gelegenheden te Amsterdam eens vergelijken met die te Berlyn, zien we dat do Amsterdammers nog lang niet zoo druk naar bioscopen loopen als de Berlyners. Het laatste „Statistisches Jahrbuch der Stadt Berlin" geeft op dat er op 1 Januari 1920 in Berlyn 34 theaters waren tegen 218, zegge tweehonderd en achttien bioscopen. Al die bioscopen staan in de oude stad, de tallooze cinema's in de geannexeerde gemeenten van Groot-Berlyn zyn hierby niet inbegrepen.Van die 218 cinema's zyn er 6 met meer dan 1400 plaatsen, 1 met meer dan 4000 plaatsen, 148 met 200 tot 400 plaatsen en de rest met 400 tot 1000 plaatsen. Dat w&s op 1 Januari 1920. Aangezien er in 1919 niet minder dan een kleine veertig bioscopen waren bygekomen en men voor 1920 een minstens even groote toe name verwachtte, kan men veilig aannemen dat Berlyn thans ruim 250 cinema's heeft, de buitenwyken niet meegerekend. Al die bios cooptheaters floreeren, want er doekt er zelden of nooit één op, waaruit men de gevolgtrekking kan maken dat de kwaal die men in Engeland, „movie-mad" of „film-struck" noemt, nietalleen daar te lande slachtoffers maakt, maar over de geheele wereld, en in Duitscbland niet het minst. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Mag i!k, in antwoord op de zeer gewaar deerde nadere toelichting op de advertentie van de Afdeeling Helder v/d Bond van Ned. Ondorwyzera nog over eenige regelen be schikken? Vooropstellende, dat inderdaad in de op roeping tot aangifte van leerlingen voor de voorbereidende klasse der Ryksniormaalles- sen te Helder, waartoe tot 1 Maart a.s. gene genheid, het aanvangssalaris voor het mee- rendeel der pas benoemde onderwijzers on juist is opgegeven (al wordt die onjuistheid, wat de onderwyyzeressen betreft, voor een goed deel teniet gedaan door de met 100 extra bezoldigde acte voor handwerken) dient anderzydsttoch ook gewezen op de in de advertentie vóórkomende mededeeling „dat niet iedere byacte wordt betoond", hetgeen toch slechts teleurstelling bracht aan hen, die op het verkeerde paard wedden en geens zins geldt voor hen, die daarin nog de vry© keuze hebben, terwyi het my voorts niet menschlievend en inconsequent voorkomt om jongelieden te waarschuwen voor de zware hoofdacte-studie en ze tegelykertijd te verwy- zen naar de H.B-S.-marteling, waarin men, na bezwyking, voor alle andere opleidingen te oud is geworden, en had nu niet aan de aan bevolen inrichtingen van onderwye een op gaaf behooren te worden toegevoegd van be trekkingen, die met 6 of minder jaren studie na verlaten der lagere school een bezoldi ging geven, belangryk hooger dan het aan- vangisalaris van den onderwyzer. Wil eindelyk nog ten gunste van het on- derwyizersambt naar voren brengen, dat ook zy het in 'denzelfden tyd tot het maximum (van 3100 ongehuwd en 8500 gehuwd) brengen, die, om welke reden dan ook, niet geven wat redelykerwyze van hen wordt ver wacht, een bevoorrechting, die in schier geen ander ambt wordt aangetroffen. De onzekerheid, die op het gebied van handel, zeevaart en industrie nog immer in de toekomst dreigt, moge belanghebbende ouders tot nadenken stemmen om hun, zich tot het onderwyzersambt aangetrokken voe lende kinderen, niet af te houden van een werkkring waarin, naast levensgeluk, een zekere toekomst wordt geboden. De arbeid in school biedt zoovelen nog iets meer dan bevrediging van materieele eischen Slechts hierin stem ik met de strekking van advertentie overeen, dat zoowel stelster als ik slechts het waarachtig belang van be trokken cuders en kinderen beoogen. Het is niet myn streven in deze zaak het laatste woord te hebben. Tijdgebrek moet my van eventueele verdere weerlegging doen afzien. U, Redactie, vriendelijk dankzeggend voor de plaatsing. E. RAHDER, Schoolopziener i/d Inspectie Alkmaar. Helder, 25 Febr. 1921. Campetitiestand 8e kl A. N. T. B. (Tot en met 20 Febr.) d, n li goals- u hc Sc 4) I» v.-t. V. 8. V. 12 10 1 1 44-12 21 H. 8. V. 11 7 1 8 26-14 15 Bloemendaal 10 5 8 2 24—16 13 St. Voorwaarts 12 5 1 6 24—20 11 Helder 12 3 1 8 13—35 7 D. W. 8. 10 2 1 7 8—30 5 N. O. S. 9 2 0 7 9—21 4 WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Onder het opschrift „De Uitweg?" schryft „De Nieuwe Courant" naar aanleiding van het advies van den Nyverheidsraad om de mogelykheid te scheppen, dat door gemeen- schappelyk overleg van werkgevers en arbei ders van de regelingen der Arbeidswet ten aanzien van den arbeidstyd kan worden af geweken: ...Wy achten dit advies van die zyde ■vooral ook daarom van beteekenis, omdat minister Aalberse conform zijn oude voor liefde voor privaatrechtelyke regeling, .reeds in dezen geest bepaalde stappen deed, to.v. toen hy in hoofdzaak de regeling van nachtarbeid, zooals die in het collec tieve arbeidscontract in het drukkersbe- dryf was vastgelegd, onder vigeur van de wet liet gelden. Hier ligt misschien het ibeste middel om uit het moeras te komen, zonder dat zelfs de schyn van anti-sociaal optreden wordt gewekt. Regelingen, in een onderling over leg aanvaard en gesanotionneerd wanneer dit overleg aan bepaalde voorwaarden vol doet met een normatieve Arbeidswet, zou den belangryk soepeler kunnen biyken dan de bestaande wetgeving, zouden voor de verhouding tusschen werknemer en werk gever naar alle waarschyniykheld boven dien heel wat gunstiger zyn dan het voort durende ontstemming wekkende keursiyf van uiterst hinderiyke bepalingen. Het Ut recht sohe oonflict. De „Middelb. Crt." bevat een beschouwing over het conflict tusschen de Utreohtsche soc.-dem. party-afdeeling en dr. Van Leeu wen, dat het aftreden van laatstgenoemde als wethouder en raadslid leidde, terwyl hy te vens als lid der S.D.A.P. bedanktb. De oorzaak: dat dr. v. Leeuwen over door hem by den Raad in te dienen voorstellen niet eerst by de party-afdeeling wilde doen beslissen. Wat in Utrecht gebeurde aldus boven genoemd blad is in den grond precies hetzelfde wat in mindere scherpte reeds in tal van andere gemeenten plaats heeft. Voor al ten opzichte der S.D.A.P.-wethouders, die in de afdeelingen zioh te verantwoorden heb ben over hun gebrek aan voorafgaand over leg met de party. Maar het is ook ten op zichte van andere partyen mogelyk, en wel licht reeds gebeurd. En het neemt de regeling van de publieke zaken uit handen van het daarvoor wetteiyk aangewezen lichaam, om het te stellen in handen van de party-afdeelingen, die niet ter verantwoording kunnen geroepen wor den, en die het aan hun laars lappen, als de zaak misloopt, terwyl het college van B. en W. altyd weet de zorg te krijgen voor de ge volgen van ieder voorstel dat het indient. Als die geest doorwerkt, kon het ook hun wel eens gebeuren, dat het voorbeeld werd aangeprezen van de Vereenigde Staten, waar men de gemeenteraden, juist om datzelfde euvel, dat daar tot een party-kanker groeide, eenvoudig op zy schoof, om het gemeentelyk beleid te geven aan drie of vier commissio- ners of wethouders, zonder Raad, maar ge kozen regelrecht door de kiezers, en ook door hen afzetbaar. Correspondentie. E. L., Den Haag. Uw stukje opent geen nieuwe gezichtspunten. Tot toelichting diene verder, dat met het Weeshuis niet bedoeld werd de inrichting aan de Kerkgracht, doch de verschillende inrichtingen van de Wees inrichting, gelegen in het dorp Huisduinen. De Tuintjes is inmiddels verkocht. Red. H. C. Voetbal. De Competitiewedstrijden. Programma voor Zondag 27 Februari 1921. N. V. B. Westelijke Afdeeling. Eerste klasse. Amsterdam: Blauw WitSpartaan. Dordrecht.: D.F.C.U.V.V. Haarlem: Haarlem:Sparta. Den Haag: H.V.V.—H.B.S. Rotterdam: V.O.C.—Ajax. Overgangsklasse. Utrecht: Overgangsklasse XI—ll.-K. F. XI. Derde klasse B. Edam: E.C.V.—West Frisia. Amsterdam: O.D.E.—Zaanlandia. Koog a. d. Zaan: K.F.C.— Neerlandia. Amsterdam: SwiftWatergraafsmeer. N. H. V. B. Eerste klasse B. Koog a. d. Zaan: K.F.O. II—Helder I. Tweede klasse B. ^Krommenie: K.V.V. I—V.V.U. I. Woriaerve«r- Q.S.C. II—B.S.V. I. Afdeeling Helder. Tuindorp: Batavier I—Avia II. Aanvang 10 uur. Scheldsreohter: Aui —Avia 11. Aanvang 10 t-ugueteijn. H.R.C. III— Scheidsrechter: D. Kort. Texel Aanvang 12 uur, Liefdadigheidswedstrijd. Tuindorp: H.R.C. I—Avda I. Aanvang half drie. Scheidsrechter: Geurts. H.R.C. III—Texel I. Morgen ontvangt H.R.C. III voor de Helderscho competitie de Texelsohe Sportclub. Daar „Texel" tot een van de sterkste in deze competitie behoort, zullen de Racers lang geen gemakkelijke tegen stander hebben. H.R.C. III komt evenwel ver sterkt uit en daarom zal „Texel" ook hard moe ten werken om de puntjes mee te nemen. H.R.C. III komt uit met: N. N. (doel), Jansen en Kuiper (achter), Koster, Molenaar en Geervliet (Midden), Filman, de Vries, de Wijn, Plaatsman en Mallet (voor). Aanvang. 12 uur. Terrein Tuindorp. K.F.C. II—Helder II. Morgen gaan de Helder-reserves naar Koog a. d. Zaan om daar hun laatste competitiewedstrijd te spelen tegen K.F.C. II. Op eigen veld leed Helder II een onverdiende 1—0 nederlaag: Helder II zal wel zoo sterk mogelijk uitgaan, en alle zeilen bijzetten, om deze laatste wedstrijd tot een overwinning te brengen. Aanvang 10 uur. Met den trein van 6 uur thuis. De Districtswedstrijden. Het Westelijke elftaL dat 6 Maart op de Dis trictswedstrijden te Heerlen zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Mac Ned-11 (H.V.V.) Denis Maas (H.B.8.) (Hrl.) v. Thiel Vermaas Steenman (H.B.S.) (H.V.V.) (Sparta? de Natris Boerdanr D. Kessler Vos Gunfert (Ajax) (V.O.C.) (H.V.V.) (U.V.V.) (Ajax) Ons schijnt dit niet het sterkste elftal- spelers als. Tekelenburg, Delsen, Hordijk en B Kessler haden daar zeker een plaats in moeten hebben Het Nooideiijke, Oostelijke en Zuidelijke elftal ie ook reeds samengesteld. u eirtaJ Deze wedstrijden, welke het vorig jaar te Leeu warden gehouden werden, brachten het Noorde lijke team de overwinning. noorae- afloop der wedstrijden zal de N.E.C Zwl^ïïnd mo?,6SnWat met Pa8°hen teBen 13 Febr. werd in deze afd. nog gospeold do wed strijd y.S.V.—St. Voorwaarts, welke dioor de thuisclub maar'met 8—2 kon igowonnen worden. Velseroord verspeelde 3 punten tegen Bloemen- daal. Wie de laatste plaats zal bezetten is nog niet uit te maken. Helder moet maar afwaöhten wat D.WJ3. en N.O.S. nog verder zullen presteeren. Competitiestand 2e kl. B. N.-H. V. B. (Tot en met 20 Febr.) h ti goals, u P P O a> bo fcc bo ü- Vt. g, Go Ahead I 14 8 4 2 46—16 20 K. V. V. I 12 6 5 1 22-10 17 W. F. C. IV 13 8 1 4 27—13 17 0. S. V. I 13 6 3 4 24-16 15 Q. S. C. II 11 4 4 3 19-19 12 B. S. V. I 12 2 2 8 16—34 6 H. R. C.n1) 13 3 2 8 17—38 - 6 V. V. U. I 12 1 3 8 8-33 5 H.R.C. 2 verliespunten w.nx). tegen Q.S.C. 2. Go Aihead is uitgespeeld en bezet nog de le plaats, maar zullen daar wel niet blijven. K.V.V toch moet nog 2 wedstrijden spelen en wel tegen clubs, die niet al te sterk zijn: thuis tegen V.V.U. en uit tegen B.S.V., zoodat een kampioenschap van Krommenie alleszins waarschijnlijk is. Q.S.C. II en W.F.C. IV, die ook langen t.üd pretendent voor de begeerde plaats waren, hebben de laatste tonsen ongebruikt gelaten. H.R.C. ontworstelde zich aan do laatste plaats door de overwinning op V.V.U. in Uitgeest. MARINEBERICHTEN. Off.-mach. P. J. Stroo zal 12 Maart a.s. per s.s. T& janan zijn bestemming naar Oost-Indë volgen. De bij de zeemacht nieuwbenoemde off. van gez. 2e kl. G. D. Maas wordt 16 Maart a.s. gedetacheerd bij bet hospitaal te Willemsoord. Met 1 Maart ziin de volgende plaatsingen gelast: de off.-mach. 2e kl. H. Kiemers en de off.-mach. 3e kl. G. Smits, gepl. bfl de onderzeedienstkaz te Willemsoord; de off.-mach. 2e kl. B. B. Louis en J. C. Piek, thans bij de enderzeedienstkaz. te Willemsoord, gesteld ter beschl Op den 20en Febr. Is per particulier stoomschip Tabanan uit Oost-lndië ln Nederland terugge keerd, serg.-bott. G. van Aken. Met ontslag uit den Zeedienst: Matroos 2e kl. G. A. Lotte op 26 Febr. 1921: serg.-maj. der Mariniers J. J. Snor op 1 Maart 1921; matroos le kl. A. G. F. van Duüvenbode idem; korp.-machinedr. 2e kl. J. Venema idem; stokerolieman G. Bouthoorn idem; matroos 3e kl. A. W. van der Krogt op 6 Maart 1921; matroos 2e kl. L. Kindens op 13 Maart 1921; idem H. Mau- rits op 14 Maart 1921; matroos 3e kl. H. C. Meijer op 16 Maart 1921. LEGERBERICHTEN. Kap. J. W. de Koff, van het 4e reg. vest-art. te Helder, is overgeplaatst hij het le reg. vest.-art. te Utrecht. Bevorderirw Bij beal. van den Inspecteur der ïnf. is de serg. le kl. D. Langereijs, van het 21e reg. inf. te Helder, bevorderd en aangesteld tot serg.-maj.- inetr. bij het 19e reg. van het wapen te Doesburg. De nieuwe pensioenwetten voor Land- en Zeemacht Door het Hoofdbestuur van de onderofficders- vereeniging der landmacht „Öns Belang" is het navolgende ter kennis gebracht an den Min. van Oorlog; Den 15en Febr. j.1. is versohenen het Voorloopig Verslag op de Ontwerpen pensioen wet voor Land- en zeemacht. Honderden gepen- sionneerde miltairen verkeeren in kommervolle omstandigheden en wachten met wanhopig ver langen op de invoering van deze wetten. Blijkens eene uitlating van Uwe Excellentie, wordt de groote urgentie van spoedige invoering dezer wet ten ook door U gevoeld, waarom reeds den 5en Augustus 1920 door U Wie medewerking werd beloofd, opdat de wetten spoedig in het Staats blad zouden kunnen verschijnen. Om bovenstaande redenen heeft het hoofdebetuur voornoemd den Min. van Oorlog verzocht wel den grootst moge- lijken spoed te willen betrachten met de samen stelling van de Memorie van Antwoord, opdat 'leze wetten zoo spoedig mogelijk door de Staten-Oe* neraal in behandeling kunnen worden genomen. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Celehes, uitr., pass. 24 Febr. Oueesant. Rembrandt, ultr., arr. 21 Febr, te Sabang. Prins der Nederlanden, ultr., pass. 24 Febr. Gi braltar. Batjan, arr. 21 Febr. v. A'dam te Batavia. Batoe, arr. 21 Febr. v. A'dam te Batavia. Baweam, vertr. 20 Febr. v. Soerabaya n. New- Castle (N.Z.W.) Boeton, ultr., vertr. 28 Febr. v. Hamburg. Roepat, ultr., pass. 28 Febr. Vlisslngen, v. Ant werpen. Radja, thuisr., pass. 28 Febr. Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd. Djebres, vertr. 22 Febr. v. Adelaide n. Europa. Medan, ultr., pass. 25 Febr. Deal. Marken uitr., pass. 22 Febr. Suez. Irisuhnde, uitr., pass. 22 Febr. Kaap Bon. Rindjam uitr., pass. 20 Febr. Point de Galle. Wilis. thuisr.. vertr.. 21 Febr. v. Port Said. Kon. Hollandsche Lloyd. Gelria, uitr., arr. 28 i; tbr. te Buenos-Ayres. Limburgia, ultr., vertr. 24 Febr. v. Boulogne. üotmarsum arr. 25 Febr. v. B.-Ayres te A'daTO- Zeeland ia, v. New-Orleans n. A'dam arr. 24 Febr. te Havre. Kermemerland, arr. 24 Febr. v. New-York te A'da» Salland, thuisr., vertr. 23 Febr. v. Las Palmas. Frisia, v. New-Orleans n. A'dam, vertr. 28 Febr- v. La Coruna. Kon. West-Indische Maildienst. Berenice, arr. 22 Febr. v. West-Indlë te New-York- Nickerie, vertr. 22 Febr. v. Curacao n. 1'uerto Colombia. Prins dor Nederlanden, vertr. 20 Febr. v. P°IlC0 n. Sanchez. Van Rensselaer, arr. 23 Febr. v. A'dam te Curaca®- Uranus, vertr. 28 Febr. v. Guracao n. Paramaribo. Vesta, arr. 22 Febr. v. Puerto Barrias te Kin#' ston, J. Almelo, vertr. 20 Febr. v. Coreal n. Talcahua™?- Hector, vertr. 21 Febr. v. Taloahuano n. Ante fagasta. Baarn, arr. 21 Febr. v. Callao te Mollendo. Bourne, arr. 22 Febr. v. Kingston (Ja.) te Col«m. Calypso, uitr., vertr. 20 Febr. v. Tor Bay. Doucaliion, vertr. 24 Febr. v. A'dam n. West-Indi®- Heldor, vertr. 24 Febr. v. A'dam n. Weet-Indië. Jan v. Nassau, vertr. 20 Febr. v. Golon n. Puerte Öolumbia. Holland—Amerika Lijn. Kinderdijk, arr. 22 Febr. v. R'darn te San Pj^ro- Rijndam, v. New-York n. R'darn, pass. 25 rob»- Prawlepo'int. Andijk, arr. 23 Febr. v. R'dam te Havana. 9„ Moerdijk, v. R'dam n. San Francisco, pas»- Febr. Vlisingen, n. Antwerpen. 08 Amsteldijk, v. New-Orleans n. R'dam, vertr, Febr, v, Norfolk,

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6