De vllegdienst LondenParija GEMENGD NIEUWS. LUCHTVAART. De moord te Houten. Wedstrijd. UIT DEN OMTREK. Breezand. Wlerlngen. MARINEBERICHTEN. Bevordering op 1 Maart 1021. stuwkracht aangepakt. De houw van een tweede Westelijk viaduct aan den ingang van het Centraal Station vordert ziender- oogen; het Hotel „Atlanta" beleeft, na wijzi ging der door de Schoonheidscommissie in eerste instantie afgewezen plannen en na slooping van de oude perceelen aan het LeM- sche bosdhje, een begin van bestaan; het Koloniaal Instituut, /bedoeld om achter de reeds jaTen in het Oosterpark aanwezige schutting, uit te rij/zen, begint den laatsten tijd teekenen van leven te geven in deri vorm van eindelijk te voorschijn komend metsel werk en de door de Bazel ontworpen arcade-winkelgalerij in de Vijzelstraat kwam ook, gelukkig, van uit het stadium der Com missie- en GemeenteraadstheorieSn en -de- batten tot een 'begin van uitvoering. Neen, de oud-Amsterdamsche „Wille zur That" is, wat men ook moge theoretiseeren, nog lang niet dood! En deze wil zal ten slotte de in Gemeenteraad en politiek levende moderne „Wille zur Wörter", zooal niet over winnen, dan toch in zijn uitwassen weldadig- lijk besnoeien. Anders dan voor de *rnannen-van-zaken" is de beteekenis van de „Wille zur Wörter" voor den artist. Hem is dien wil levenskern en drijfkracht; hij moge dan die woorden inderdaad geven in dicht of ondicht of als schilderij, compositie of ander kunstproduct maar ook hij verliest aan gezonde houding en beteekenis, zoodra hij de dagelijksche realiteit, de gewone daad, te zéér ontvlucht en in nevelige verten zich verdroomt. Een teeken van geizondheid in het Amster- damsChe artistenleven mag dan ook genoemd worden het feit, dat sinds eenigen tijd een Vereeniging onder hen bestaat, die zich ten doel stelt, naast het verschaffen van goede en goedkoope maaltijden, aan de kinderen der hoofdstedelijke bohème een aangenaam rustpunt te bieden, een „honk", waar de door kamer- en dagelijksch brood-zorgen nogal eens geplaagde droomers kunnen uit blazen en een milieu van gelijkgezinden treffen. Dat de eigenaar van het bekende Schiller op het Remlbrandtsplein, die altijd warme relaties met de kunstenaarswereld onderhield, de exploitatie leidt, is daarbij een niet te overschatten voordeel. Zóó kan men dan daar, onder het eten en 'b avonds laat in de Reguliersdwarsstraat, in „Het Honk", le tout-Amsterdam op tooneel-, sohilder- en schrijfgebied vinden. Er heerscht een toon van kameraadschap: de meest „ver- geeetelijkste" Verkadiaansche jeugdige ac teur danst er soms met een „grande coqu- ette" uit de oud-romantische school; de litte rator van „Het Getij" kan er grappig een biertje drinken met een collega van „De Branding", „De Stem" of zelfs van „De Gids" en „Groot Nederland". En het gebeurt niet zelden, dat de aan allen bekende „initeras/te- rale" dichter en Dante-vertaler er met één van de bedienende meisjes een two-step „schuift" of zich aan een cabaretliedje te bulten gaat. In één woord: alles wat /zich vroeger des avonds in zekere hoek van het café „Ameri can" pleegde te vereenlgen, teneinde door de „gezeten" burgerij aangegaapt te worden als „bolsjewieken en antisten, die alevel toch allemaal wat raars hebben" en onderling zwaar te theoretiseeren en te dwepen, komt sinds de laatste maanden in „Het Honk" samen, waar het zich ongédwongener nóg dan in „American", in vriendschap geven kan. „American" is daardoor ongetwijfeld van karakter veranderd. Verwilderde haren en fluweelen jassen vindt men er zoo goed als niet meer en waar ééns de opgewonden schil der, na enkele biertjes, een nieuw project op een tafeltje kraste of een dichter enkele hean aangewaaide strofen vastlegde op het ronde „asbestje", daar schrijft thans een eerzaam Srovinciaal het verslag van zijn hoofdstede- jken uitgaansdag voor zijn in angsten leven de vrouw-thuis, of krabbelt de, met cijfers jongleerende handelsman, zijn laaitste noti ties van dien dag neer. Ja zelfs een E. van Dieren, arts, II weet wel, de man van de beri-beri ziekte, „de Telegraaf" en de „Socialisten-bestrijder", behoeft er zich 's avonds niet meer te erge ren, zooals hij dat mededeelde te doen, en zou er heden ten dage tevergeefs zoeken naar materiaal voor zijn studies over de „be smettelijke zielsziekten". Londen, 28 Februari De vüilegtuig-ondenie- inixïg HiandleyPage zal haar vliegdienst tusschen Londen en Parijs niet /voortzetten, wijl de regeering alls voorwaarde voor de subsidie had geëischt dat de tarieven voor de reis van. Frankrijk zou worden verlaagd. Met een Aimerikaansoh vliegtuig is een buitengewoon kranig stuk volbracht Het toestel vloog in 88 uur en ongeveer 20 minu ten den afstand van San Francisoo naar New-York. Dit is een record voor een vlucht van kust naar kust ln de Unie. Het vliegtuig had voor een gewloht van 850 pond aan post stukken bij zich. Het succes van de vlucht moet voor een groot deel op rekening worden gesteld van den vlieger Ernest Allison, die de laatste etappe, van Cleveland naar New- York (427 mijl) aflegde in 3 uur 81 minuten, waarin een rust van 16 minuten was be grepen. Gedurende den tijd, dat ibij de Amerikaan- Sdhe posterijen vliegtuigen in dienst zijn ge steld, hebben 50 vliegers gevlogen met 350, toestellen. Zij hebben in totaal 1.600.000 mij len afgelegd. Van de vliegers zijn er zes-en- twintig doodgevallen. Zaterdag hebben twee Deensohe vliegers, de marine-officieren Listenberg en Ander- een, een rondvlucht om Denemarken gedaan. Zij hebben den afstand, zoo ongeveer 1000 K.M. ln dertien uur afgelegd, waarvan zij elf uur in de lucht zijn geweest. Te Brussel is 'gasteren een internationale bijeenkomst geëlmdligdi, welke zich 'beczig heeft gehouden met die internationale Tucht- vaartverbinidiingen. Naar men ons uit Brus sel meldt, heeft men besloten tot eene aan zienlijke verlaging der tarieven, vooral voor reizigers. Voorts hield men zich bezig met de instelling van die vehbiniding Parijs—Brus selRotterdlamAmsterdam, welke 14 April geopend wiordit en later wordt doorgetrokken Over Bremen en Hamburg naar Kopenhagen Dagelijks zal er 's ochtends om 11 uur een vliegtuig /van Parijs vertrekken, dat te half vijf te Amsterdam zal zijn, na aangelegd te hebben te Brussel en te Rotterdam. Het ver trek uit Amsterdam is bepaald op 's ochtends negen uur, aankomst te Parijs half twaalf. Als het vliegkamp te Antwerpen gereed is, wil men daar ook aanleggen, terwijl men de dienst Londen-Brussel gedurende het zomer seizoen te Oostende wil laten aanleggen. Een Engelsch transportschip gezonken. Het transportschip „Huntspill", een der voormalige Duitsche schepen, dat as. Dins dag met Engelsche troepen naar Indië zou vertrekken, is Zaterdagavond in de haven van Southampton op geheimzinnige wijze vol water geloopen, en half gezonken. Ver moed wordt, dat een der benedenste geschut poorten bij vergissing open was gelaten, en dat met het intreden van bet lage getij door bet overhellen van het schip water is binnen gedrongen. Een duiker deed Zondag een onderzoek naar de oorzaak. De boot zal heden in geen geval met troepen kunnen uitvaren. Nadat men geruimen tijd niets naders om trent den moord, op de wed. Wilbrink te Houten vernomen had, hoewel de verdachte W. nog steeds in voorloopige hechtenis zit, is Vrijdagmiddag door de Utrechtsche re cherche een zekere v. d. V. gearresteerd op vermoeden van medeplichtigheid aan de misdaad. Bang voor straf. Twee jongens, 13 en 16 jaar oud, zoons van een grosier en een deurwaarder te Dokkum, hadden een bekeuring gekregen wegens het schieten met een buks. Uit angst voor een bestraffing, namen zij een auto van den va der van een hunner en reden daar Vrijdag mee naar Groningen en verder over de Leek, Norg en Smilde naar Meppel. Tusschen Mep- pel en Zwodlie zetten zij die auto aan den kant van den weg; d'es nachts sliepen zij diaarin Den volgenden morgen vroeg reden zij dioor Zwolle en gingen aan bet Katerveer over den IJseL Zij reden verder tot Vaassen; daar was de benzine op, en bLeiven zij aan den kamt van den wdg staan. Te Zwolle kwam des mor gens telefonisch verzoek, hen aan te honden. Nadat naar den omtrek was getelefoneerd, kiwaim uit Vaassen bericht. De jongens wer den naar Zwolle overgebracht, en Zondag had op het PoliitiebiuTeau de blijde ontmoeting met familieleden van hen plaats. Het spoorwegongeluk bfl Breukelen. Voor de Utrechtsche rechtbank is gisteren de zaak behandeld tegen den 89-jarigen ma chinist W. T. H. - te Utrecht, machinist van een uit Rotterdam gekomen trein, welke op 15 November een uit Amsterdam gekomen trein aanreed, waardoor groote materieele schade ontstond, één reiziger op slag werd gedood, twee reizigers ernstig werden ge wond, van wie een later in de Rijksklinieken te Utrecht overleed, en enkele andere rei zigers lichte verwondingen opliepen. BekL verklaarde, dat hij enkele dagen voordat het ongeluk had plaats gehad, op den llden November, uitdrukkelijk bad medege deeld, dat hij bet betrekkelijke baanvak niet kende. Die chef had echter geantwoord: „Och, dat is zoo erg niet, er is maar één signaal". Bekl. had geen „loods" ter bege leiding medegevraagd, zooals wel gebruike lijk was te doen. Hij meende, door den chef te hebben gewezen op zijn onkunde van den weg, ten volle zijn plicht gedaan te hebben. Uit verschillende getuigenverklaringen bleek, dat de signalen op onveilig gestaan hadden. De officier van Justitie achtte be- klaaigdes schuld bewezen. Ten aanzien van de strafmaat merkte öpr. op, dat er verschil lende verzachtende omstandigheden in aan merking kunnen worden genomen (o.a. het slechte weer). Hij vroeg ten slotte een hech- tenisstraf van 14 dagen. De verdediger pleitte vrijspraak, subsi- dalr voorwaardelijke veroordeeling. Op den Rijn .bij Ooblenz ontstond, toen de schipbrug geopend werd, tusschen twee slee pen een wedstrijd, wie het eerst de brug zou passoeren, hetgeen in een verwoeden strijd tusschen do bemanningen ontaardde. Onder soholden en vloeken wierp men elkaar met stukken steenkool en trachtte men eikaar met boamen en enterhaken te Ujf te gaan. Ten slotte geraakten de sleepkabels weder zijds in eikaars schroeven verward. Het duur- de een halve dag eer de boel ontward en weer klaar was. Beide kapiteins zullen wegens be lemmeren van en gevaar veroorzaken voor het verkeer gereohtelijk vervolgd worden. De Dultsch-Amerlkaansche comedle van Ebersbach. Men schrijft uit het Schwarz/wald aan de „N. Rott. Crt.": Eenige weken geleden veroorzaakte het verwarde en onwaarschijnlijke bericht, dat twee Amerikanen uit Koblenz geprobeerd hadden twee Duitsch-Amerikanen in het kleine dorpje Ebersbach bij Heideliberg te ontvoeren, een algemeene opschudding. De bijzonderheden over het gebeurde en de na sleep blijken zoo buitengewoon kluchtig, dat het jammer zou zijn, als ze geheel aan de menschheid onthouden zouden blijven. De feiten komen hierop neer: De Amerikaan Grove O. Bergdoll, lid van de rijke en zeer geziene familie Bergdoll in Philadelphia, was in hechtenis genomen, na dat hij in het einde van den oorlog gedeser teerd was, omdat hij, volgens zijn zeggen, niet tegen Duitschland vechten wilde. Hij was daarna tot 5 jaar dwangarbeid veroor deeld. Nadat 30 Maart 1920 zijn straftijd be gonnen was, wist hij verlof te krijgen om zijn moeder op te zoeken, onder het voorwendsel, dat hij goud ter waarde van 150.000 ergens in Maryland in den grond begraven had en hij zijn moeder instructies wilde geven het weer te doen opgraven. Hij wist echter te ontvluchten (20 Mei) met zijn chauffeur, ook een Amerikaan van Duitsche afkomst, die negen jaar lang in de Amerikaansdie marine gediend had. Het gelukte hun de Canadeesche •grens over te komen. Ze wisten zich verder van Canadeesche passen te voorzien, waar mee ze na eenige maanden via Engeland D 'itschland bereikten. Daar hebben ze zich sinds November in het kleine dorpje Ebers- bach bij HeidelVrg solvil gehouden. Dat ze juist Ebersbach uitkozen, was te danken aan het feit, dat daar familieleden van den Chauf feur en vriend van Bergdoll woonden, door wier toedoen de vriend het werkelijk klaar speelde om in deze paar maanden het Ameri- kaansche juk van zich af te werpen en DuitsCh staatsburger te worden. Op de een of andere manier was het tot Koblenz door gedrongen, dat Bergdoll cs. zich in Ebers bach ophielden en.... maar eerst dient nog iets anders verteld te worden. Na Bergdoll's vlucht was er door de Ame- rikaansche regeering een prijs uitgeloofd van $5000 voor ieder, die Bergdoll, „hetzij dood of levend" uit zou leveren. 5000 is werkelijk een heele som, vooral in Marken! Het is dan ook te begrijpen, dat men een kansje waagt. Er was juist een nieuwe mili taire overheid in Koblenz gekomen. Aan die autoriteiten werd het plan tot een ontvoering voorgelegd. Op de vraag waar dat Ebersbach lag, luidde het antwoord: eenige kilometers buiten Speyer! Daar Speyer bezet gebied werd bevonden, werd de toestemming gege ven en met deze officieele toestemming schij nen ook nog eenige Duitscfhe formaliteiten verworven te zijn, hoewel de berichten hier over tegenstrijdig zijn. Zeker is, dat men zich ook de hulp van eenige Duitschers ver zekerde en zoo ten getale van vijf (tw-e Ame rikanen, waarvan een sergeant is en de an dere een detective) op weg trok naar Ebers bach. Daar ging het helaas niet voor den wind. Geld speelt een groote rol. Dollars hadden de begeerigheid opgewekt van twee van nor maal verstand voorziene volwassenen en hen doen gelooven in de uitvoerbaarheid van een plan om in een 'beschaafd land op klaarlich ten dag twee groote, ruwe, zwaar gebouwde kerels op den openbaren weg aan te vallen en te ontvoeren. De lokkende dollar deed echter meer: den dag vóór dat de Amerika nen uit Koblenz hun tocht naar Ebersbach ondernamen, kwam er een Amerikaansohe soldaat, ook uit Koblenz, in Ebersbach aan, ging regelrecht naar Bergdoll toe en deelde, tegen betaling van allerwegen hooggeschatte Amerikaansohe dollars, het snoode plan der broederen tot in de kleinste bijzonderheden mede. 'Den volgenden diaig bad er een bruiloft plaats in Eberabiacih Bergdoll en zijn chauf feur, die in Ebersbach in boog aanzien staan, ja zelfs, zelfs zooals die Amerikaansche cor respondent bet uMruiübc: ..luey rule there the town, in fact they 'are ,fche whoie chee- se!" namen natuurlijk aan de feesteliiheid dleeL Het plan der ontvoering haid hen niet verontrust, ten hoogste '"eamuseexd. Toen ze in den loop -van den diajg niet Bergdoll's spik splinternieuwe auto aan het station op eeni ge bruiloftsgasten stonden'te wachten, waren ze dlan ook hoedlanig niet uit het veld gesla gen, toen ze opeens een auto oe zich af za gen rijldan, die stil md.u en waaruit ze eeniee mannen zagen komen. Wiat hen echter wel verblufte, was d'at een dezer lieden met op geheven revolver op Bergdoll toestopte. maar vóór dat hij het bevel: „hands up!" ge geven had, had' Bergdoll hem het d'ing uit die band geslagen, was in zijn auto gespron gen, die reeds door zijn chauffeur in gang was gezet, waarop zij wegreden.' Voor dat ze h«t echter bed ver gébracht hadden, klonk er een schot, gevolgd door nog een, en het hulpgeroep van een naast Bergdoll gezeten Duitsche schoone bewees hem, dat een der schoten het arme kind gewend had (niet ernstig) waarop hii bevel gaf, stil te houden. Intussohen waren er voldoende Ebersbachers gealarmeerd en was daarmee niet alleen voor Bergldolll het gevaar bezwo ren, maar het blaadje tevens omgekeerd e' weldra waren de twee Amerikaansche afge vaardigden (hun helpers gelukte het te ont komen) in handen dér Ebersbachsche over head geraakt, waar ze vooreerst wel niet uit los zullen komen. Deze feiten, die lederen rechtgeaarden filmregisseur zouden hebben doen watertanden, hebben nog een allerver- makelijkiste achtergrond, n.1. de Ebersbach sche entourage. BergdJoll en zijn chauffeur. Stecikert geheelten, genoten in het plaatsje toch al een 'buitengewone populariteit. Ste cikert heeft er een oom, dlie Gehelilmrat is, door wiens toedoen hij waarschijnlijk het kunstje klaarspeelde ziöh binnen een luttel aantal maanden het Duitsche staatsburger schap te verwerven. Verder heeft hij er een oom, die „bet" logement ter plaatse heeft, in welk logement de hoeren dan ook' wonen en waar ze zich naam en faam verworven hebben, waarbij ze het goede Amenlfcaamsohe geld ln marken omgezet, rijkelijk doen vloeden. Ze hebben zloh bemind gemaakt door zldh met eenvoud des harten aan te pas sen aan het leven en de 'gewoonten der Ebors- baohiers en dleel te nemien aan hun droefheid en aan hun gemeuohten. Geeft den 'boer er een feestje ter eere van het vetste varken, dat hij geslacht beeft, Bergdoll en Stecikert telflan ondier zijn vroolljkislte gasten. Woedt er een kind gedoopt, Bergdoll noemt gaarne dé rol van „Paite" op Zich. Komt men hen om raad vragen, en spreekt men over de moge lijkheden, d!le Amerika voor landverhuizers biedt, dan belooft Bergdoll gulweg een plaatsje ln zijn .brouwerij. Geen wonder, dat ze populair waren. Met het afgewende gevaar steeg Berg- dloWs populariteit, hij was „der Held des Tages", ja, haast werd 'hij tot na/tlonialen. held verheven. Men bracht hem ovaties, men droeg hem het dlorp ro/nd, en het Duitsche hart, dat dlaar, waar het niet bij machte is in muziek toch tenminliste in rijm zijn ge voelens weer moet geven, vond ook hier zijn uiting in schoone verzen, die Bergdoll d'e tranen in de oogen brachtén. Zoolang de Neckar vliedt in dien Rijn Zal Bergdoll door ons geprezen zijn. Een land dat imiag roemen zich op zulk een man Nooit en te nimmer geheel verdwijnen kan. Zoo ongeveer, maar nog veel fraaier, werd zijn lof bezongen! Het voorgevallene bleef voor die wereld niet verborgen, en nog vóór dat 24 uur ver streken waren, was de eerste Amerikaan sche correspondent present om het zijne van de zaak te weten te komen. Dat viel niet mee. Hij werd voor koning Bergdoll geleid, die hem eenvoudig dicteerde, wat hij als verhaal de wereld in kon zenden, en toen hij daarna zich nog eens tot iemand anders om bijzon derheden wendde, werd hem te verstaan ge geven, dat hij nu maar heel gauw uit moest rukken. Bergdoll had orders gegeven, dat de correspondent voldoende was ingelicht en dus vertrekken kon. Den volgenden dag kwamen uit Koblenz de vrouw en de verloof de d<"r twee gevangen Amerikanen, die zoo- lra ze uit den trein stapten en gezegd had- len w e -e waren en wat ze wilden, door de er gewonden en verontwaardigde Eb^rsba- dhers zoodanig aangevallen en afgeranseld werden, dat het hun naderhand zelf een raadsel bleek, hoe ze er levend afgekomen waren. Eenige weken later kwam er weer een an dere Amerikaansohe correspondent in Ebers bach. Toen hy in het logement naar Bergdoll vroeg, bleek de/ze reeds op de hoogte te zyn van het feit, dat een vreemdeling aan het station was uitgestapt en daar gevraagd had waar Mr. Bergdoll te vinden was. De be groeting was koeltjes. Veel byzonderheden te hooren kreeg hy niet; alleen luchtte Mr. Bergdoll in een rede, /bekrachtigd door uit roepen als „heil this" en „damm that", zyn roepen als „heil this" en „damn that", zyn regeering en valsche politiek, en hoe hy van Harding een amnestie verwachtte en dan ze ker terug zou gaan, want „Amerikaan was en bleef hy". De correspondent, toch eenigszins onder den indruk van den grooten ex-bierbrouwer en diens niet minder krachtigen vriend, vond het maar zaak zoolang hy in het koninkrijk dier heeren was, wat voorzichtig te zijn men kon nooit weten. Op eigen veiligheid bedacht telegrafeerde hy dus slechts een kert verslag, dat bovendien in zeer algemeene termen vervat was, naar zyn krant, maar was toch vrij venbluft, toen hy een uurtje later in het hotel gezeten Bergdoll naar zich toe zag komen met een oopie van het afgezonden telegram, en deze hem op barschen toon ge lastte eenige uitdrukkingen te verklaren, die in telegramstyl vervat en dus voor een leek niet te begrijpen waren! Het bleek dus, dat de telegraaf (vrijwillig of onvrijwillig?) zich ook ten dienste had gesteld der heeren. Ter- wyl hy voor zyn trein in het hotel te wachten zat, zag de correspondent nog hoe iemand binnen kwam, en den waard groette met de woorden: „Nah, und wie geht es denn Ihre Amerikaner?" waarop de waard (geflatteerd) lachend antwoordde: „Recht gut, reöht gut!" Ook kwam er net, toen hjj in gesprek was met Steckert, die vrywel de rol van impres- sario vervult, een man ibinnen met een foto grafietoestel, en stelde zich voor als een Amerikaansche filmman. De impressario stelde zich in verbinding met Bergdoll om te weten, of ze den man te woord zouden staan, waarna besloten werd, daar ze toch al van daag een Amerikaan gehad hadden, „to let him go to the devil, witb or without camera". De correspondent dankte dan ook den heanel, dat hy het zoo goed getroffen had, en dat hy weer heelhuids uit Ebersbach terugkwam. Intusschen zitten twee Amerikaansohe „kidnappers" gevangen, ieder in een afzon- deriyke cel. Ze zyn gearresteerd onder be schuldiging van „poging tot doodslag". Ge lukkig zyn ze niet in Ebersbach zelf, daar dat geen gevangenis heeft, maar in een an der klein plaatsje in de buurt, met name Mosbach. Een ander gelukkig toeval is het, dat de Bergdollsche heersohappy niet tot hier reikt, waardoor de/vrouw van den een en het meisje van den ander tenminste in staat zyn hen te bezoeken zonder gevaar gelyncht te worden. ZH beklagen zich echter dat de overheid in Koiblenz nog heelemaal geen stappen .heeft gedaan, om hen te be vrijden, zelfs niet om hun schuld in de oogen der Duitsche overheid te verlichten. Ze voe len zich onzeker zonder de protectie van een zoo machtige autoriteit, waarop ze zoo zeker gerekend hadden. Want al was dan de drijf veer van hun onderneming geen pure vader landsliefde, ze hadden verwacht, dat een and dat zich de weelde veroorloven kan een belooning uit te loven voor een uitlevering „hetzy dood of levend" toch tenminste de moeite kan nemen, zyn burgers, die voor dat lokaas bezweken, terzyde te staan, al is het dan ook niet te loochenen, dat de door deze burgers gekozen middelen om tot dat doel te komen, door de Duitsche weg niet geheel „elnwandfrei" genoemd zullen worden. Verlate bestelling Heldersche Courant Door een gebrek aan onze couranten-ma chine konden wy beden niet tydig afdrukken, zoodat onze abonné's, wier courant in de be stelling van 1 uur wordt opgenomen en onze lezers in den omtrek ditmaal hun courant later ontvangen. Tixel, Oadesohlld. Donderdagavond 24 Februari vergaderde ln café .Dogger" de afdeellng .Texel" van dan Bond van Melkveehouders met ali spreker de heer 0. Wolmeretett van Ouderkerk. Nadat de voorzitter, de heer H. Hln de ver gadering met een kort woord had geopend en den spreker by de aanwezigen had inge leid, kreeg deze het woord om, zooals hy zelde .een praatavond" te houden. Er zou n.1, over verschillende zaken gesproken kunnen worden, maar ln het byzonder wilde Z.Ed. het hebben over de melkpryzen. 8preker begon met de aanwezige melkvee houders gerust te stellen, omtrent den zomer- prys ln 1921; deze zou beslist niet lager zyn dan 't vorige jaar. De noodzakeiykheid van een behooriyken prys werd door'spreker met gegevens aange toond. Zoo las hy b.v. voor eenige productie- berekeningen van den heer Wuite, voorzitter van den Frièschen Boerenbond, waaruit bleek, dat verscheidene boeren nog geen inkomen konden halen van f 1000.— of f 1500.—. Deze berekeningen zyn nooit weersproken. En waar nu de groote melkdirecteuren, b.v. die van de groote fabriek „Hollandia" het vorige jaar 20 0 0 aan. de aandeelhouders konden uitkeeren, mocht de boer toch wel 5 °/0 van zyn bedrijfskapitaal genieten. En by de tegenwoordige pryzen was dat procent wezenlijk niet hooger. De fiscus weet de boeren wel te bereiken en worden ze naar hun zin te hoog aangeslagen, dan is daar niets aan te doen. want de boeren zyn gewoonlijk slechte boekhouders Alleen, wanneer uit onze boekhouding blykt, wat we verdiend hebben, dan zal de belasting-ambtenaar ons niet te hoog aanslaan. Dan gispte spreker ten sterkste de klaarliggende wet, die den 10-urigen ar beidsdag voor den veehouder wilde invoeren. Met kracht moet daartegen worden opgekomen omdat het een ramp voor ons bedrijf zou zyn! Drang moet er dus op de regeering worden uitgeoefend, maar dit kan alleen, wanneer alle boeren zich gaan organiseeren. Doordat alle werknemers dat ook doen, kunnen ze hooge loonen bedingen; welnu, organiseert u dan ook, zoo zeide spreker, want in eensge zindheid ligt ook uwe kracht De spreker werd ten éott,. dank irehr,„'h voor zij"'" dllikeljjk,. ,v ,an„, g. tfli intr d w»r nnnia'w t Zaterdag nam de heer Mallekote, hoofd der school te De Cocksdorp, afscheid van zijn leerlingen wegens zyn a.s. vertrek naar Noord-Scharwoude. De kinderen boden hem een prachtige schemerlamp aan en zongen een toepasseiyk liedje. Ze werden rijkelyk getracteerd op koekjes en sinaasappelen. Anna Paulowna. Naar wy vernemen heeft de politie den ibrutalen kippendief, een ze/kere C. G. uit Zype, te pakken weten te 'krijgen. Zaterdagavond 26 Februari hield de ver eeniging T. A. G. O. eene openbare vergade ring in .Veerhjirg". De zaal was geheel bezet. De voorzitter, de heer C. Keyzer, opende met eeu toepasselijk woord de byeenkomst, waarna optraden Elsa Nolthenius, piano en Charles de la Rosière, viool. Beide werden door de talrijke aanwezigen den geheelen avond onder ademlooze stilte gevolgd, wel een bewys dat ieder werd geboeid. En geen wonder, want beiden toonden hun Instrument geheel meester te zijn. Prachtmuziek, echte kunst werd gegeven, zoodat de voorzitter by het sluiten der byeen- komst de tolk der aanwezigen was, toen hy mej. Nolthenius en den heer Rosière harteiyk dankte voor dezen kunstvollen avond. Zaterdagavond 26 Februari, hield de Nuts- vereeniging „Vriendenkring" haar laatste vergadering met dames, voor dit wintersei zoen. By ontstentenis van dien voorzitter werd de byeenkomst geopend door den heer M. Broers, waarna de heer W. Waiboer het woord verkreeg voor zyn lezing: „Het Spook huis", terwyi mej. Oosterling vervolgens de vaste bydrage leverde, de eerste van oonü- schen, de laatste van ernstigen aard. De heer O. van Oorschot wist diepen in druk te maken met zyn gevoelvol voorge dragen lied „Het fiere Schooiershart"; de heer J. Wiggers zong nog eens van „Beppie", terwyi de heer L. Spreeuw hier reeds lang als comiscüh voordrager bekend de aanwezigen deed schateren tnet zyn „Fize- lefasie". De dames Oosterling en A. Kranenburg hadden veel succes met haar dialoog „W eder- gevonden". Mej. Van Dyfce-Voorthuizen zong ©en Duitsch, lied uit den oorlogstyd, waarop de heer Mosk de aanwezigen harteiyk deed la chen door een reeks voordrachten, tot de waarnemende voorzitter de vergadering sloot, hoogst ontevreden over eenige luidruchtige klanten, de Nutsavond te Van Ewycksluis als voorbeeld stellend om aan,te toonen, boe, door de algemeene samenwerking, zulke avonden konden verloopen in gezellig, rustig genieten, door niet den minsten wanklank gestoord. Callantsoog. Maandagmorgen schrikte alhier op het Dorp een voor een kar aangespannen paard van een motor en sloeg op hol door het dorp. Even buiten het dorp sloeg de kar om, die daardoor, vooral aan den kap, beschadigd werd, voor den heer Zomerdyk, Belkmerweg, Zype, een schadepost. Persooniyke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. J.l. Zaterdag ging de ex-Kroonprins in ge zelschap van burgemeester Kolff per auto naar Doom, ten einde een bezoek aan zyn ouders, in hoofdzaak zyn zieke moeder, te brengen Men deelt ons mede dat de zangvereeniging Excelsior" dir. de heer D. Verfaille a.s. Zater dag- en Zondagavond in 't lokaal van den heer M. Tysen te den Oever een uitvoering voor hare gehuwde en ongehuwde kunstlie vende leden geeft. Behalve zang zal nog wor den opgevoerd een tooneelstnk getiteld „Bad- doktoren", blyspel in 5 bedrijven door C. P. T. Bigot. De heer A. H. J. van 't Hoff te Haarlem heeft zyne benoeming tot hoofd der School te Westerland alhier aangenomen en hoopt 1 Mei a.s. zyn functie te aanvaarden. Met 1 October 1920: serseant-torpedlat J. 0. de Kern® tot torpedlet-anajoor. Mot 81 Deoeimbor 1920: matrooa-stekenverplwn W. F. Netten, G. J. Kurvere en G. Janaen tot kor- pomal-itokonverploBer: leerUng-vliegtulirmaker P. II. Jongenhule tot matroos-vliegtulgmakor. Met 1 Februari 1921: eergeant-elekenverpleger 0. L. Slmons tot elokonverploger-majoori korpo raal-konstabel J. E. G. Luiten tot eergeant-koneta- bol; korporaal-elekenverpleger W. Poet tot eerge ant-elekenverpleger. Met 22 Februari 1921: korporaal-torpedlet L. Congert tot bootsman. Met 28 Februari 1921: leerllng-vllegtulgmakera J. K. F. Keuker, H. J. P. Wofgang en F. Worm tot matrooe-vliegtulgmaker; matroos-schrijver J. Peet oom, J. A. Gitz, A. v. d. Heiden, P. «F. M. Griffioen en P. C. C. de Vries tot korporaal-schrijver; ma troos-vliegtuigmaker D. C. Hoogerdijk en W. v. d. Tweel tot korporaal-vlegtuigmaker; eelnersmaat J. G. Keereweer tot korporaal-seiner; stoker-olie man H. T. Wolthuis en H. Roverts tot korporaal- machinedrijver 2e kl.; matroos-bottelier J. Mor lang en J. C. Timmermans tot korporaal-bottelier; ma troos-hofmeester J. Doesburg tot korporaal-hof meester; matroos-kok T. Eskes tot korporaal-kok. Met 1 Maart 1921: bootsman A. Gerretsen, P. J. v. Tongerlo, J. J. Goeman en V. A. v. d. Kruk tot schipper; konstabel-majoor J. v. Mastrigt tot opper- konstabel; sergeant-konstabel W. J. Bekker tot konstabel-majoor; sergeant-seiner J. J. Peeman tot seiner-majoor; torpedomaker-majoor J. P. Lubeen tot opper-torpedomaker; sergeant-torpedomaker P- Hoebe, C. Schot, H. E. Brok en W. Sinke tot tor pedomaker-majoor; sergeant-torpedist T. v. d. Poel tot torpodist-majoor; s.orgeant-mechinedrijver D. Swaneveld tot maohined rij ver-majoor; sergeant- manteur G. Ifauer tot monteur-majoor; sergeant bottelier P. Kramer tot bottelier-majoor; korpo raal-torpedomaker A. Benning tot sergeant-torpo- domaker; korporaal-torpedist J. van der Pijl en A. D. Beaufort. G. C. Zewald en W. H. Martius tot bootsman; korporaal-konstabel J. Missaar en D- Jongsma tot sergeant-konstabel; korporaal-seiner h. Twigt en G. Ploeg tot sergeant-seiner; korpo raal-bottelier J. A. Nedeilof tot sergeant bottelier; korporaal-schrijver J. T. Bruin en T. Westerbeek tot sergeant-schrijver; korporaal-hofmeester H. K. Sustrath en A. Willebrandt tot sergeant-hofmees ter; korporaal-kok J. Hqjlenberg tot sergeant-kok. Met 16 Maart 1921: «ergeant-torpodist W. San- derse tot torpedist-majoor. (Ongecorrigeerd).

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6