VROOM &DREESMANN NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Firma I. GRUNWALD, KEIZERSTRAAT 116, Eerste Blad. Aan onze abonné's in Oost- en West-lndië en elders in het buitenland. H.H. Onderofficieren der K.N.M. een UNIFORM (Jas, Broek, Vest,) met uitmonstering. No. 5371 ZATERDAG 5 MAART 1921 49e JAARGANG Tengevolge van de met 1 Maart ln werking Aan de abonné's in het binnenland. NOG SLECHTS ENKELE DAGEN. DIVERSE ARTIKELEN, WELKE REEDS WAREN UITVERKOCHT, KONDEN WEER WORDEN AANGEVULD. MEN RAADPLEEGE ONS SERIEWEEK-BOEKJE. Voor nog geen 100 gulden koopt U bij de 1- Het allerbeste prima MARINELAKEN, 2- Onberispelijke coupe en afwerkingen. DUITSCHLAND. Uit het bezette gebied. Stakingsstatistiek van Beleren. De „Tirpitz". Een politieke moord. V - - COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 1,90; Ned O er. W ÏÏJ'ffl waw^nk,V5rige landen 18'50" ZÓndiwsblsd resp. f 0.57 f 0. i5, f 0.85,1 1.25 Modeblad resp, f 0 95 f 1 "0 f 1 35 f 1 90 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. 'p. 6*ct. getreden nieuwe posttarleven zijn de bul- tenlandsche frankeerkosten voor de Helder sche Courant zeer aanzienlijk verhoogd en bedragen zjj thans het dubbele van voorheen. Voor zoover het Ned. O.- en W.-Indlë be treft, kan dit verhoogde port ondervangen worden door de exemplaren per zeepost te verzenden, lnplaats van, zooals tot nog toe geschiedde, per mail. Van Donderdag 3 Maart af zullen wij dan ook dien verzen- dlnffsweg voorlooplg gebruiken. Diegenen onzer abonné's ln Indtë (O. en W.), die liever hun blad per mali willen blijven ontvangen, gelleven ons dit te laten weten. Voor hen, evenals voor onze abonné's ln Amerika, de Stralts, China, Japan, Zuid- Afrika, alsook ln JEuropa, wordt de prijs per 3 maanden 3.50. Over het eerste kwartaal ls dan nog een bedrag van 35 cent voor Maart verschuldigd, hetgeen zij ep hun eerstvol gende remise gelieven te verrekenen. De prijzen voor Zondagsblad en Modeblad ondergaan eveneens de verhooging der porto's. Zij worden aldus: Zondagsblad 1.25, Modeblad 1.90 per 3 maanden. Voor het binnenland worden, n a 1 A p r 115 de abonnementsprijzen als volgt: Held. Courant 1.90, Zondagsblad 0.75, Modeblad 1.20 fr. p. p. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Poet-Giro rekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 et. p. regel (galjsrd). Inge®, meded, (kolombr. als redae. tekst) 60 et. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.no. 6 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. Op- en ondergang van Zon én Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 2.39 6.42 5.46 6.40 6.55 3.43 6.39 5.48 4.48 6.85 5.49 5.54 6.33 5.50 7.2 6.30 5.52 8.10 6.28 5.54 9.20 6.26 5.56 9.55 10.10 Maart Zondag 6 m. Maand. 7 Dinsdag 8 Woensd. 9 Dond.d. 10 Vrydag 11 Zaterd. 13 7.25 8 8.30 9.- 9.30 7.35 8.5 8.35 9.5 9.35 BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Het antwoord der geallieerden. De geallieerde vertegenwoordigers kwa men Donderdagmiddag om 12 uur bijeen in het paleis van St James om den Duitsohen afgevaardigden 'hun antwoordi mee ibe doelen o<p de onaaniniamelLijike voorstellen, die zij hebben gedaan inzake de schadevergoeding. De vergiaderimg leverde een inidrukwelk- kenden aanblik op. Engeland, Frankrijk, Italië, België en Ja pan waren affle volledig vertegenwoordigd en er was een opmerkelijke staalkaart van militaire bevelhebbers bijeen, onder wie de Enjgelsche veldmaarschalk Sir Henry Wil- som, de maarschalken Fooh en Pétain en generaal Weyganld voor Frankrijk en gene raal Maiglkuse voor België., Naar verluidt, was Pétain speciaal uit Frankrijk ontboden om deel te nemen- aan die beraadslagingen der igealieerden. Van de Engellsohe miinsters waren aanwe zig Lloyd George, Curzori, Bonar Law, sir Worthimigton Evans (de minister van oorlog) en Chamberlaiin (minister van financiën). Lloyd1 George, die voorzat, deelde onmid dellijk het besluit der geallieerden mede. Het verdrag van Versaiilles, zei hij. was nog geen twee jaar geteekend. De Duitsche re- geerang had niettemin reeds nalatigheid be- toonld ten aanzien van enkele van zijn be langrijkste bepalingen^ namelijk: le. De uitlevering voor het terechtstaan van de misdadigers, die gezondigd hadden tegen de oorlogswetten; 2e. 'de ontwapening; 8e. de betaling in (klinkende munt- of in natura van 20 milg'ard gouden marken. De 'geallieerden hebben niet streng d:e hand gehouden aan de letter van het ver drag. Zij hebben uitstel verleend. Zij heb ben zelfs het karakter van bun eischen ge wijzigd. Telkens echter iia de Duitsche re geering in gebreke gebleven. Ondankrf het verdrag en de op eerewoord te Sna op zich genomen vernlMitdmgen hebben de oorlogs- misdadiiddews noig niet terecht gestaan, laat «taan, dat zij gestraft zouden zijn, hoewel de bewijsstukken zich al maanden lang in handen der Duitsche regeerin* bevinden. Men heeft in het beele land de instelling van militaire organisaties sommige openlijk, andere in het geheim toegelaten, welke uitgerust zijn met wapens, welke uitgele verd hadden moeten worden. Lloyd George noemde de Duitsche tegen voorstellen een bespotting van het verdrag van Versaiilles. Hij kwaim tot deze comoliMe niet alleen door het karakter van de tegen voorstellen, maar ook door de redevoeringen door von Slmons in Duitschland gehouden, met name te Stuttgard, waar hij Dultsch- land's verantwoordelijkheid voor den oorlog afwees. De geallieerden moeten deswege re kening houden met het feit, dat de Duitsche negeeriwg blijkbaar met den steun van het volk, den grondslag van het verdrag van Versaiilles verwerpt. Voorstellen, als die thans worden gedaan, zijn het resultaat van zulk een houding. De geallieerden wenschen deswege eens en vooral vast te stellen, dat Duitschland's verantwoordelijkheid voor den oorlog door de geallieerden behandeld moet worden als een uitgemaakte zaak. Zoolang niet Duitschland deze positie aanvaardt, de zelfde welke het op baar beurt in 1870 te Frankfort aannam en haar verplichtingen dienovereenkomstig interpreteert, zijn deze conferenties nutteloos. Voorts merkte Lloyd George op: Het Duit- eohe volk schijnt onder den indruk, dat de geallieerde eischen hen worden opgelegd met het doel een groot land te vernietigen en hun groot volk tot slaven 'te maken. Hier tegen wenschte hij terstond zelf op te .mer ken, dat de geallieerden een vrij, tevreden en welvarend Duitsohland voor de bescha ving noodzakelijk achten. De geallieerden koesteren niet. het verlangen Duitschland te 'onderdrukken. Wat de geallieerden vra gen 'ter vergoeding van de kosten van den oorlog gaat niiet zoover als het beginsel van het verdrag van Frankfort. De geallieerden eischen alleen, dat Duitschland vergoeding zal betalen voor de stofM^ke schade aan eigendommen toegebracht alsmede voor de i wonden, toegebracht aan lijf en leden van onderdanen der geallieerden. Meer wordt niet gevraagd, minder 'niet aanvaard. Lloyd George schetste vervolgens in bijzonderhe- idlen de aard van de schade, die in Frankrijk en Beleië in het bijzonder door den oorlog toe is gebracht, welke hij van opmerkelijk belang noemde. Om tot een juist begrip van den stand van zaken te komen, achtte hij het noodzakelijk, dat het Duitsche volk inge licht wordt, omtrent het karakter en den Omvang der aangerichte verwoestingen. Wanneer het Duitsche volk dat besefte, zou het van 'Opvatting veranderen. Lloyd George deelde daarop cijfers mede over het aantal verwoeste fabrieken, gemeenten, hui zen, bruggen, spoorwegen, wegen en bouw grond en over de verminderde productie en het aantal dooden. Bij dat alles is de verwoes ting van Ooist-Praifiisen een kleinigheid. Geen vierde deel van de som 'benoodigd voor het herstel der verwoestingen wordt aangebo den. Lloyd George kon zich de psychologie niet 'begrijpen, welk de vertegenwoordigers van het land, dat voor het grootste deel voor de verwoestingen "verantwoordelijk is, zich van hun plicht bewust met zulke voorwaar den liet overkomen. Na overleg met de vertegenwoordigers van de landen, welke van die verwoestingen het slachtoffer waren, waren de 'geallieer den bereid alle tegemoetkoming aan te bie den voor de werkelijke moeilijkheden, waar onder het Duitsche, ais elk ander volk werkt. Hij betreurde dier», dat zulke voorstellen ooit gedaan waren, daar zij wijzen op het ver langen niet om de verplichtingen na te ko men maar om er aan te ontkomen. Voordat hij' overging tot het opsommen der sancties, zedide Lloyd George, dat Duitsch land's falen om zijn belastingen op het ni veau van 'die belasting 'dier geallieerde lan den te brengen, op zichzelf een inbreuk is van het verdrag. Zoolang het niet althans ewenhooge betastingen oplegt, is het niet in staat te pleiten, dat de eischen, vervat in de Parijsohe voorstellen, onmogelijk te verwe zenlijken zijn. Gonoludeerend zeidie Llovd George: De tegenvoorstellen vormen zelfs geen basis van di&cussie of onderzoek. Het zou tijd verknoeien zijn een zitting aan over weging ervan te wijden. De sancties. De geallieerden vervolgde Lloyd Geor ge hebben daarom besloten, in overwe ging van het besluit, dat in deze voorstellen neergelegd' 'is, dat Duitschland ook voor den vervolge voornemens 'is het verdrag te trot- seeren en het door toelichting uit den weg te ruimen, dat wij' moeten handelen iin de veron derstelling, dat de Duitsohe regeering met opzet in gebreke is 'gebleven, tenzij zü Maan dag mochten vernemen, dat Duitschland óf bereid is de Panische besluiten te aanvaar den, óf voorstelen in te dienen, volgens welke het zich op andere wijze van zijn ver plichtingen zal1 'kwijten'. De geallieerden zullen van dien datum af de volgende gedtnagslijn volgen, die in over eenstemming is met het verdrag van Ver- sailles: De geallieerden zijn in de eerste plaats overeengekomen de steden DuisburgRuh- rort en Dusseldbrp te bezetten op den rech ter Rijnoever. Ten 'tweede om van hun parlementen vol macht te krijgen om van hun onderdanen die betaling te eischen van een zeker deel van alle belastingen, welke deze aan Duatsoh- tand verschuldigd zün voor 'geleverde goe deren, welke bedragen op de rekening van SERIE-WEEK Ingezonden mededeeling. (bovenwlnkel,) Wl] garandeeren U zuiver wol (geen namaaklaken). KOMT U EENS BIJ ONS KIJKEN? HET VERPLICHT U TOT NIETS! de vergoeding zullen worden afgeschreven. Dit geldt voor goederen die door eik der ge allieerde landen van Duitschland gekocht zijn. Ten derdie zal het bedrag aan rechten, dat ontvangen wordt door de Duitsohe douane kantoren aan de buitengrenzen van het be zette gebied, overgedragen worden aan de commissie voor de schadevergoeding. Deze rechten zullen blijven worden geheven vol gens het Duitsche tarief. Tijdelijk zal een reeks van douanekantoren worden "ebt langs den Rijn, aan die grenzen van het be zette gebied en van de bruiggehoofden, welke door idle geallieerde troepen zijn bezet. Het tarief, volgens dit beginsel te heffen, zoowel op den in- als uitvoer van goederen, zal bepaald worden döor de hooge commissie van de geallieerden van het Rijngebied, in overeenstemming met de lastgevingen van de geallieerde reigeeringen. 9 9 9 Na de redevoering van Llovd George lerf- de Siimons ©en korte verklaring af waarin hij mededeelde, dat naar zijn meeninig de Duitsche delegatie ir de gelegenheid zou zijn Maandag haar antwoord te doen kennen en gewijzigde voorstellen sou overleggen, welke de noodzakelijkheid van de toepas sing der strafmaatregelen zou uitsluiten. Een nadere toelichting der Duitsche tegenvoorstellen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft in een klaarblijkelijk officieus geïnspireerd hoofdartikel: Sommige vertolkers der openbare mee ning zijn van oordeel, dat de Duitsche te genvoorstellen te ver gaan -en .men moet hun inderdaad toegeven dat het aanbod van I vele miMardm, met het oog op de reusachti ge schuld van het Duitsohe rijk een sprong in het duister mag heeten. Men geeft een verkeerde voorstelling van zaken, als men tegenover de 226 milliard der Parijscbe besluiten de 50 of 30 milliard van j het Duitsche aanbod stelt. Deze 226 milltaird vertegenwoordigen het totaal der annuitei- j ten; worden zij; tot haar waarde van het oogenblik teruggebracht, dan is het totaal 58.29 miliard. Indien men omgekeerd' bet i totaal der anuiteiten berekent, welke noodig zouden zijn voor de delging van het door Duitschland aangeboden bedrag met inbe- grk> vanlhet reeds geleverde, dan komt men tot een bedrag van 133.3 milliard; wanneer men het reeds geleverde .aftrekt, en dus uit gaat van 80 .miliard', 'komt men .altijd nog tot 80.1 milliard, d. w. z. annuïteiten van 2.67 milliiia/rd per jaar, bij een renteberekening van 8 pet. Indien de Parijsche besluiten werkelijk als het totaal van de door Duitschlahd te beta len schadeloosstelling zijn bedoeld en zonder de vaststelling van dit totaal, verlie zen onderhandelingen over het vraagstuk i der schadeloosstelling, naar onze meening, ook voor de geallieerden, elke beteekenis dan is het verschil met het door Duitschland aangeboden bedrag volstrekt niet zoo groot. Tenslotte zegt het blad: Duitschland zou de verwerping zijner voorstellen in weerwil van den voor ieder weldenkende duidelijken toestand kalm tegemoet zien. ENGELAND. Tegen revolutionaire actie. De „Morningpost" heeft reeds meerdere malen op grond van zekere verschijnselen of gegevens, de meening verkondigd, dat de opstand in Ierland werd geleid, of althans gestuwd, door bolsjewisten, en dat de daar te lande gevoerde actie deel uitmarkt van een samenzwering tot vernietiging van het Brit sche rijk. Het blad deelt thans mode, dat er Dinslag in het Lagerhuis een bijeenkomst heeft plaats gehad van een aantal leden van Lager- en Hoogerhuis tot het behandelen van een rapport inzake de internationale revolutionaire beweging. De hertog' van Northumberland, die als voorzitter fungeer de, verklaarde, dat hij in het bezit was van de bewijzen, dat de opstand in Ierland niet slechts een nationale beweging was, doch een onderdeel van een internationale samenzwe ring, ontworpen door de promotors van de Russische Sovjet-revolutie, tot omverwer ping van het Britsche' rijk. Hij deelde mede. dat een deputatie aan den premier de feiten had voorgelegd en dat s°'tart een commissie de zaak nader had bestudeerd en tot de con clusie was gekomen, dat Ierland op 't oogen- blik het slagveld was der revolutionairen, die ten doel hadden* Engeland te dwingen, in. lerlanu zoo'n groote bezetting te leggen, dat ,1e troepen, die in Groot-Brittannië overble ven, niet voldoende waren om den opstand er communisten, welke in voorb ro .ding was, te dempen. In deze omstandigheden zou het, volgens den hertog van Northumberland, noodlottig zijn, zoo de regeering zwakheid toonde bij de behandeling van de moordcam- pagne, die thans wordt gevoerd, of den revo lutionairen politieke concessies te doen. Hij hield de bijeenkomst voor, dat de vooruit zichten in Britsch-Indië en Egypte even som ber waren, daar de revolutionaire beweging in deze beide landen den laatsten tijd even eens in omvang waren toegenomen. Hij stelde voor, tot volgende stappen over te gaan: 1. Het Britsche volk van het gevaar op de hoogte stellen. 2. Op de regeering druk uit te oefenen, opdat zij krachtiger optrede dan thans het geval is tot het tegengaan van opruiing. 3. De strafwet straffer te maken met het doel de toevloeiing van buitenlandsch geld, dat thans vrij het rijk binnenstroomt, en de buitenlandsche propaganda te beteugelen. 4. De politiek van het doen van concessies aan de revolutionairen te doen stopzetten. Naar aanleiding van dit voorstel had een discussie plaats, waarvan het resultaat was, dat een beslissing werd aangehouden tot een volgende bijeenkomst. De Kamer van Koophandel voor Duisburg Wezel heeft Donderdagavond de volgende motie ter kennis gebracht van de rijksregee- ring en den rijkspresident: De Kamer van Koophandel te Duisburg - Ruhrort is zich volkomen bewust van de strekking der maatregelen, w^lke in het v .r.r- uitzicht zijn gesteld voor het geval dat Duitschland de vooruitzichten der entente niet aanvaardt, zoowel voor het economische leven van Duitschland, als meer in het bij zonder voor het door de Kamer vertegen woordigde gebied. Des te gereeder mag zij daarom aanspraak er op maken, dat er naar haar geluisterd worde. Zij verzoekt de Rijks- regeering ten dringendste om aan het een maal als juist en goed aanvaarde standpunt onder alle omstandigheden vast te houden. Naar de Deutsche Alg. Ztg. meldt, eischen de Britatihe bezettinga-autoriteiten te Keulen, in strijd met de Rijnland-overeenkomst, wel ke slechts in de inkwartiering van burger lijke ambtenaren en officieren voorziet, voor 600 zezinnen van soldaten Stoenen woningen in plaats van barakken, waarvoor de kosten 75 millioen zouden beloopen. Zij dreigen, ingeval van weigering, een geheel huizen blok bij de kazerne te doen ontruimen. In het jaar 1920 hebben in Beieren 498 sta kingen plaats gehad, waarvan er 132 een po litiek karakter droegen. Op twee na, werden deze 132 politieke stakingen allen door de Kapp-beweging veroorzaakt. Van de econo mische stakingen eindigden 32.8 pet. met een volledige en 94.4 met een gedeeltelijke over winning der stakers. 17.8 pot. der stakingen eindigden met de volledige nederlaag der ar beiders. Het aantal ondernemingen, waarin werd gestaakt, bedroeg 2289. 'In het geheel gingen 2.718.114 werkdagen verloren. Op de weigering van de arbeiders der Flensburgsche scheepswerf om het voor rekening van Stinnes gebouwde stoomschip „Tirpitz" van stapel te laten loopen. is een uitsluiting gevolgd, waardoor 2000 arbeiders op straat kwamen. De vertegenwoordigers der arbeiders hebben een delegatie naar de directie gestuurd, om te vragen op welke voorwaarden zij weer aan den arbeid k -nnen gaan. De directie antwoordde, dat dit slechts mogelyk was, indien de „Tirpitz" in tegen woordigheid van den admiraal en van Stin nes of van hun vertegenwoordigers zonder incidenten van stapel zou loopen. De arbei ders hebben daarop een vergadering gehou den en besloten de voorwaarde van.de direc tie te aanvaarden. Woensdag is het schie toen te watsr gelatsn. Tirpitz hield bij die gelegenheid een korte toespraak. De eenlge dagen geleden te Berlijn ge pleegde moord op den Poolschen schrijver Theodor Körner is thans een politieke mis daad gebleken. Het slachtoffer, dat in wer kelijkheid Rosenblum heette, was agent van de Poolache communisten te Berlijn. Hij werkte met een vrij groot aantal andere aeen- ten samen om wapens naar Polen te smok kelen-. De moordenaar, een zekere Budhwalter uit Czenstochau, is met hulp van zijn bolsjewis tische vrienden over de grens gevlucht. Buohwalter had van de communistische or ganisatie in Polen opdracht gekregen Ro senblum uit den weg te ruimen, omdat deze hun zaak had verraden en met de tegen partij heulde. BELGW. Nopens de crisis in de nijverheid meldt „Het Laatste Nieuws": De arbeiders in het Luilekkerland verkee- ren in onrust. In de meeste kolenmijnen wordt de arbeid een of twee dagen per wéék stilgelegd. De crisis breidt zich tot Hervé uit. Te Chênée worden talrijke fabrieksar beiders afgedankt. 'nderzijds wordt gemeld, dat zekere fa- brink n nog slechts tien of twaalf dagen pev mand zuil n w^rk n. Talrijke vergaderingen va i arb-°i ters wei'- '1 aangericht om den treurigen toestand to vesj reken. België en de Duitsche oorlogsmisdadigers. Den 7en Mei 1920 hebben de geallieerde regeeringen aan de Duitsche regeering een lijst gezonden met 45 namen van beklaagden van oorlogsmisdaden, die terecht moeten staan voor het Hooggerechtshof te Leipzig, op wdke lijst 15 namen geplaatst waren door België. Donderdag zijn te Brussel twee ambtena ren van het ministerie van buitenlandsche :aken te Berlijn en een afgezant van den pr c reur-generaal van het Hof te Leipzig vangekomen. die een onderhoud hebben ge had met ambtenaren van het ministerie van justitie ten einde de procedure bij de voor genomen vervolgingen vast te stellen. Dit betreft met name het instellen van een roga- toire commissie om de getuigen ter plaatse te hooren. Onder de Duitschers, die vervolgd zullen worden, noemt men generaal von Below, die last heeft gegeven tot de moordpartijen 1e Andenne en de officieren van zijn staf -m de onderofficieren Zahn en Grandor, die te Geeraardsbergen kinderen hebben mishan deld. De haven ran Antwerpen. Men meldt uit Brussel, dat de Belgische oommissie ter bestudeering van het inter nationale verkeer, die uit Kamerleden en ambtenaren van verschillende ministerieele departementen bestaat, zich heeft bezig ge houden met de haven van Antwerpen en van gedachten gewisseld over de mogelijk heid in de haven van Antwerpen een klein vrjj'baventje te stichten, opdat landen, die geheel ingesloten lisgen als bijv. Zwitser land en Tsjeeho-Slovakije te Antwerpen iets als een maritieme basis zouden kunnen heb ben. RUSLAND. Sedert eenigen tijd komen er weder, met volharding, geruchten over tagen-revolutio- naire woelingen in Sowjet-Rusland, in het bijzonder te St. Petersburg. Dat is vroeger ook al verscheidene malen gebeurd. Evenals bij de vorige gelegenheden, spreekt ook de So-wjet-regeering ze ditmaal beslist tegen. Het is niet mogelijk om na te gaan, wie er waarheid spreekt, de berichtgevers van de Engelsche bladen en persagentschappen, die de woelingen aankondigen of de Sowjet- autoriteiten, die ze ontkennen. Onder voorbehoud geven wij hier de laat ste berichten in dezen weer. Zoo vermeldt d® „Daily Ohroniele", dat d« poging tot het verwekken van een tegenrevo- lutie ln Rusland op 24 Februari begonnen is met het plunderen van levensmiddelen-maga zijnen te St. Petersburg. De troepen van een Ingezonden mededeeling. NIERAANDOENINGEN BIJ KINDEREN. Kinderen zijn zoowel als volwassenen on derhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procantsgewijze meer blaassteenen voorkwamen bij kinderen dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven «ierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg van mazelen, scharlakenkoorts, diphterilta, windpokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is 'het meest voorkomende gevolg van nierzwakte bij kin deren het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en dergelijke on aangename kwalen veroorzaakt Als uw kind teer en kwijnend is, niet spéélt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dam bedacht op een vorm van nieraandoeaing en onder zoek dit spoedig. Foster'fl Rugpijn Nieren Pillen bleken suc cesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling om opwin ding door stoelen en lezen voor (het slapen gaan te vermijden, het kind 's evondB niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en het vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn te Helder verkrijgbaar bil A. ten Ktaostcr, Keizerstraat 98. I 1.75 per dioos.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1