Buikgordel-Corsets I. GRUNWALD - HELDER Training „The Perfect". Training-Corset „The Perfect", SERVI6. JAPAN. Een wenk van Engeland? LUCHTVAART. Het grootste luchtschip der wereld vaart ln Mei over den Atlantischen Oceaan. Lloyd George en het Ned. Verbond van V akvereenlgingen. Vragen van Kamerleden. Ingezonden mededeeling. KANAALWEG 71-74, KEIZERSTRAAT 116 s «Pp c= co limfllfB 11 li1 Alleen-verkoop van de Uitvoer meststoffen. De nieuwe briefkaarten. GEMENGD NIEUWS. Uit vlsscherljkrlngen. Verkeerd gedrukte bankbiljetten van 40. Ken gram radlumzout. 11s zóó gemakkeli]jLB>^BB!ss_:=. Valsche munters. Een hond als bllndengelelder. Voetbal. N. H. V. B. I-Kv v- LEGER3ERICHTEN. Ingezonden niododeciing. constructie wordt het stijve systeem gehee- ten. Van het half stijve systeem ia de „Re- ma". De kolos heeft een enkele meters booge kiel ter lengte van het geheele schip, die het er boven geplaatste gasomhulsel de noodige verstijving geeft. („Tel."). regiment doodden hun officieren, maar wer den ontwapend en naar het Kaukasus-front gestuurd. Men gelooft, dat de vloot anti-bol- sjewieksch gezind is en St. Petersburg bom bardeert. Het Engelsche blad zegt verder, dat men aan hetj Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken volstrekt niet aan de berichten geloofwaardigheid ontzegt en eer der meent, dat er een grond van waarheid in ligt. De „Daily Mail" verneemt uit Bjornborg, dat vluchtelingen uit St. Petersburg verkla ren, dat de opstand aldaar te vroeg uitge broken is. Er was een algemeene anti-bolsje- wieksche opstand voorbereid. Dan komt er nog bericht uit Helsingfors, van een anti-bolsjewieksch Russisch agent schap, waarin gezegd wordt, dat de beweging te St. Petersburg op 21 Februari begonnen was, maar in den nacht van 27 op 28 Febru ari door de troepen, die aan de Sowjet-regee- ring getrouw gebleven waren, met veel bloed vergieten onderdrukt is. Volgens bericht uit dezelfde ibron zou de toestand te Moskou ook ernstig zijn. De roode artillerie zou de arbei derswijken bom'bardeeren. De spoorlijnen tusschen St. Petersfburg eh Moskou zouden geheel voor militair gebruik gereserveerd zijn. De Sow jet-tr oep en zouden ten slotte ook te Moskou de overhand behouden hebben. Tal van personen, waaronder vele arbeiders, zouden gevangen gezet zijn. 1 Een telegram uit Cattaro aan de „Politika" van Belgrado meldt, dat de Fransche vloot oversten aan de Servische overheid 12 torpe dobooten en twee oud-model oorlogsschepen, de Aartshertog Max en de Aartshertog Ru- dolf hebben overgedragen, mitsgaders alle forten. In het Engelsche Lagerhuis heeft Kelle way, die sprak voor de regeering de zeer zeker interessante mededeeling gedaan, dat Engeland zich tot Japan had gewend in ver band met het optreden van de Japanners in Mantsjoerjje. Zulke wenken worden in het diplomatiek verkeer der groote mogend heden anders angstvallig vermeden, wijl ze in het wezen der zaak altijd min of meer het karakter dragen van hatelijke bemoei zucht. Volgens de mededeeling van Kelleway „was de algemeene strekking van de inge komen berichten betreffende beweerde moordpartijen op Koreanen «n anderen in Mantsoerije, gepleegd door de Japansche troepen, zoodanig, dat Z. M. regeering zich gerechtvaardigd had geacht, die ter kennis te brengen van de Japansche regeering." Dat zal voor de trotsche Japanners een heel bittere pil zijn geweest, vooral waar de wenk afkomstig is van Japan's eigen bond genoot. Het in Engeland voor Amerika gebouwde reuzenluöhtschip „R. 38" in de Vereenig- de Staten bekend als de „Z. R. 2", dit lucht schip genoemd „het grootste ter wereld", zal eind Mei of mogelijk ibegin Juni met 'n Amerikaansche bemanning van Engeland naar Amerika over varen.- In plaats van in New Yersey te stoppen, hoopt men meteen naar de Pacific Coast door te varen en zoo dus een ononderbroken vaart te volbrengen van rond 8000 mijl. Het schip was aanvan kelijk bestemd voor de Britsche marine, maai werd, uit een oogpunt van bezuiniging, ver kocht aan de Amerikaansche marine voor den prijs van ongeveer 500.000. De „Z. R. 1" is een ongeveer gelijksoortig luchtschip, ontworpen door het Bureau of Construction and Repair, en thans in aan bouw in Amerika. De „Z. R. 2" nadert zijn voltooiing in de Cardington Works van Short Bros te Bed ford, die overgenomen werden door de Brit sche regeering. Het schip heeft een inhoud van 67.100 M'., een lengte van 212 M. en een diameter van 26,66 M. en is uitgerust met 4 Sunibeam-motoren van 260 p.k. en 2 Sun- beams van 275 p.k. Het bruto gewicht is 82 ton, terwijl het nuttig draagvermogen, d. w. z. het gewicht, dat het schip kan meevoeren aan benzine, olie, ballast, bemanning, en andere nuttigen last, op ongeveer 50 ton komt. De bemanning bestaat uit 30 koppen. Op volle snelheid zal de ex „R. 38" 70 mijl per uur afleggen. Als aanlegplaats voor de lucht- kolos is aangewezen het marinestation te Cape May N. J., waar een groote loods is ge bouwd. De permanente basis zou echter te Lake Hurst N. J. zijn. Hier bouwden de Amerikanen een geweldig groote metalen luchtschiphal van 244 M. lengte, 81 M. breed te en 53 M. hoogte. Volgens de laatste berichten zal de „Z. R. 2" nog deze maand zijn eerste proeftochten maken. De Amerikaansche bemanning, die het luchtschip zal overbrengen, staat onder commando van commandant L. H. Maxfield, en oefent reeds sedert vele maanden in How- den in Engeland, met -het Britsche luchtschip „R. 32", om de noodige ervaring op te doen. In verband met de a.s. Oceaan-vaart van de „Z. R. 2", brengen we nog in herinnering, dat de Amerikaansche marine eveneens heeft aangekocht het grootste half stijve luchtschip der wereld, de „T. 34" of „Roma", behoorende aan de Italiaansche regeering. Dit luchtschip, dat 34.000 M'. inhoud en 125 M. lengte toont en uitgerust is met 6 Ansaldo San Giorgio- motoren van 500 pk. elk, werd overgenomen voor de somma van 200.000 dollar. Ook dit schip zal door een Amerikaansche bemanning naar Aimerika worden overgebracht. Het verschil in constructie tusschen de beide luchtschepen is, dat de „Z. R. 2" bestaat uit een groot sigaarvormig geraamte van dura luminium, waarin 18 gaszakken zijn aange bracht. Dit geheele geraamte is bekleed me4 doek. Tegen den onderkant of kiel van het geraamte, zijn de gondels opgehangen. Deze Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft een brief verzonden aan Lloyd George, te Londen, naar aanleiding van diens telegram. Daarin wordt o. m. ge zegd: Allereerst wordt door Uwe Excellentie ge heel den onrechte de voorstelling gewekt, I als izou het Ned. Verbond van Vakvereeni- gingen op het standpunt staan, dat Duitsch land in de kwestie tot herstel van de door de Duitsche legers verwoeste streken niet zou moeten bijdragen. Wij wenschen zeer nadrukkelijk vast te stellen, dat ook wij van i oordeel zijn, dat het zonder eenigen twijfel alleszins rechtvaardig en ook noodzakelijk moet worden geacht, dat door Duitschland de veroorzaakte schade naarmate van zijn vermogen en economische kracht, wordt ver goed. Waartegen het Ned. Verbond van Vak- vereen. evenwel bij voorbaat meende te moe ten protesteeren, is tegen een regeling, welke t! de kiemen van nieuwe haat en van weer wraak in zich zal dragen, een regeling, die in plaats van den opbouw van den wereld vrede te bevorderen, deze zal belemmeren, tot verdere ontwrichting.der productie zal lei den en daarom voor de geheele menschheid de meest noodlottige gevolgen zal kunnen hebben. Dat Uwe Exc. zich niet 'herinnert, dat het N. V. V. tijdens den oorlog geprotesteerd heeft tegen het optreden der Duitsche auto riteiten in het bezette gebied en tegen de deportatie in het bijzonder, zal een gevolg zijn van de omstandigheid, dat haar werk zaamheden Uw Exc. 'belet hebben zich op de hoogte te houden van het werk van ons Ver bond. Dat wil echter geenszins zeggen, dat deze aangelegenheid ons Verbond onberoerd zou hebben gelaten. Zoo hebben blijkens de officieele verslagen onzer organisatie de maatregelen van het Duitsche bezettings leger in België reeds in April 1916 meer dan eens een punt van discussie uitgemaakt met den toenmaligen voorzitter van het Intern. Verbond van Vakvereenigingen, den heer Legien, terwijl de heer J. Oudegeest, inder tijd voorzitter van het N. V. V., herhaalde besprekingen heeft gehad met de Düitsche autoriteiten in "het bezette gebied en in Duitschland met de 'bedoeling, aan de depor taties van arbeiders uit vijandige landen een einde te maken. De vertegenwoordigers der Belgische vakbeweging zouden Uwe Exc. omtrent de bemoeiingen van ons Verbond speciaal terzake van de deportaties, volledig kunnen inlichten, en dat onze protesten en bemoeiingen een belangrijk deel tot de be ëindiging der deportaties hebben bijgedra- gen, kan o. m. blijken uit hetgeen de heer C. Mertens, secr. der syndicale commissie in België, verklaard heeft op het congres van f het N. V. V., hetwelk van 18 tot 20 Juni in 1918 te Amsterdam is gehouden. Volgens het ii officiëele verslag dezer vergadering zeide de heer Mertens woordelijk: „Ik acht het een genoegen, in de gelegenheid te zijn een woord van dank te kunnen spreken tot het N. V. V., dat alles gedaan heeft om de Belgische ar beidersbeweging bij te staan en de organi satie in stand te houden, en dat met name zoo krachtigen steun heeft verleend om een eind te maken aan de deportaties van Belgische arbeiders." Waiïneer het telegram van Uwe Exc. de bedoeling mocht hebben gehad, den indruk te vestigen, als zou het N. V. V. zich bij zijn optreden laten leiden door sympathie voor de arbeidersklasse van een der bij den oor log betrokken partijen, dan meenen wij, dat door het bovenstaande wel afdoende aange toond wordt, dat daarvoor iedere grond ont breekt. Zoowel gedurende den oorlog als daarna is door het N. V. V. de meest abso lute neutraliteit in acht genomen en het is, naar zijn krachten, voortdurend opgekomen tegen alle 'bedreven onrechten. Wij moeten dan ook de veronderstelling, door Uwe Exc. geuit, als zou het telegram, door ons gezon den, „slechts berekend zijn, om de arbeiders klassen, vooral van Frankrijk en België, niet alleen de kosten van den oorlog op te leggen, maar ook den geweldigen last van het her stel van de schade door den oorlog veroor zaakt", met felle verontwaardiging terug wijzen. Intusschen achten wij ons gelukkig, de arbeidersklassen van Engeland en Frankrijk waarvan toch kwalijk kan worden ver wacht, dat zij met hun uitspraken omtrent de regeling der schadevergoeding, de bedoe ling hebben, welke Uwe Exc. bij ons Ver bond meent te moeten onderstellen geheel aan onze zijde te vinden. In hetgeen met het U Exc. gezonden telegram wordt beoogd, ziet het N. V. V. niet slechts een belang van Duitschland, van de Duitsche arbeidersklasse, maar een eerste voorwaarde voor een gezonde ontwikkeling van het economische leven van een zeer groot gedeelte der wereld, een eerste voorwaarde, om inplaats van nieuwen haat aan te wakkeren, te komen tot een verbroe dering en samenwerking tusschen volkeren, die voor den opbouw der wereld onontbeer lijk moet worden geacht. De wegenpolitle. De heer D e G r o o t heeft tot den minister van justitie de volgende vragen gericht: Berusten de berichten, voorkomende in verschillende couranten, als zoude de minis ter de oprichting overwegen van een afdee- ling politie op motorrijwielen, die vooral zou hebben op te treden bij overtredingen van de verkeersbepalingen, op waarheid? Zoo ja, is het dan eveneens juist, dat daar toe aan den minister van oorlog 20 motor rijwielen zijn aangevraagd en zoo mógelijk ie beschikking over 20 onderofficieren, die genegen zijn in het 2de en 3de kwartaal deel lit te maken van die proefafdecling? Acht, in geval van bevestigende beant- voording van het laatste deel der vorige •raag, de minister van justitie onderoffi cieren voor de voormelde taak de meest aan- Tewezen personen? Welke motieven hebben, in het geval be- ioeld in de vorige vraag, de minister van iustitie er toe geleid, juist waar-het hier klaarblijkelijk een proefneming geldt, van welker resultaten dus al of niet continuatie S) z ma CD IBBB 09 09 cd" ftai O O O 09 B 11 I *11 so te® GO ■HM O O m 3 CS m Bekende Specialiteiten op medisch gebied hebben hunne goedkeuring te kannen gegeven over het en bevelen dit ten zeerste aan. van deze soort verkeerspolitie aal moeten j worden afhankelijk gesteld, daarvoor kraoh- ten buiten het korps beroepspolitie te zoe- ken? Huizen van den Raad van Arbeid. De heer H. G. M. H e r m a n s hoeft tot den minister van binnenlandsch© zaken, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, de navol gende vragen gericht: Is den minister bekend: lo. dat de Raad van Arbeid te Heerlen aldaar een gebouw voor zijn kantoren kon koopen voor een bedrag van ƒ150.000, in begrepen de waarde van bijbehoorend ter rein, doch dat de Verzekeringsraad dezen prijs te boog achtte en de koop dus' niet plaats had? 2o. dat korten tijd later hetzelfde gehouw, doch zonder bijbehoorend terrein, werd ge kocht door het departement van financieën voor een bedrag van 180.000? Zoo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat dergelijke terecht, bij het volk ergernis wekkende feiten moeten worden voorkomen Idoor meer samenwerking te brengen tus- scben de verschillende departementen, vaar het betreft aankoop van gebouwen en gron den voor het Rijk? De Minister van Landbouw heeft besloten met ingang van Donderdag tot nadere aan kondiging dispensatie te verleenen van het verbod van uitvoer van fosforzuurhoudende meststoffen. I Wij betalen thans 2Vj maal zooveel als vóór den oorlog voor een binnenlandsche, bijna vier maal zooveel als voor een stadsbrief- kaart; laten wij aannemen, dat het noodig is om de begrooting der posterijen eenigermate te doen sluiten. Maar zeer zeker mag de zui nigheid niet zóó betracht worden, dat het ma teriaal, dat de post verschaft voor dien hoo- gen prijs vrijwel onbruikbaar is. De nieuwe briefkaarten zijn gedrukt op zulk dun pa pier, dat men het nauwelijks in de hand kan nemen, zeker nieft in een brievenbus kan steken zonder het te kreukelen. Zuinigheid is best, maar de Nederlandsche Staat moest zich schamen ons zulk gemeen goed in de handen te stoppen. jïbl."). De Haagsche Rechtbank veroordeelde drie visschers te Scheveningen, wegens het op zettelijk onder eede bevestigenvan een val- sche scheepsverklaring voor den Kanton rechter te 's-Gravenhage, ieder tot 8 maan den gevangenisstraf. Vrijgesproken werd de koopman en ree der uit Scheveningen van het hen ten laste gelegde uitlokken van meineed door het doen van beloften. Een der schippers werd nog veroordeeld wegens het als schipper van de „Wout Ver- hey" Sch. 477, dit schip opzettelijk doen stranden tot 9 maanden gevangenisstraf. Terzake van het door beloften uitlokken van het door den vorigen beklaagde gepleeg de misdrijf, werd een reeder veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden. Naar wij vernemen zijn sinds eenigen tijd een aantal bankbiljetten van 40.(groene biljetten) in omloop, die aan de vier hoeken inplaats van het cijfer f 40, het cijfer 60 aanwijzen. Men heeft hier, als wij wel zijn ingelicht, te doen met een wel zeer nonchalante vergis sing van de drukkerij, waar het Nederland sche bankpapier wordt gedrukt. De Ned. Bank is bezig de biljetten aan de circulatie te onttrekken en betaalt er bh' in wisseling 40.voor uit. Mevrouw Curie zal binnenkort naar Ame rika vertrekken om er een gram radiumzout in ontvangst te nemen, voor welke aankoop Amerikaansche vrouwen, op initiatief van Marie Meloney, de redactrice van de Deli- neator, een kapitaal van een half millioeiï gulden bijeengebracht behhen. Het kostbare geschenk is voor de universiteit van Parijs bestemd, aan welke mevrouw Curie profes sor is. De aanwezigheid van de geniale vrouw in de Vereenigde Staten zal ln weten schappelijke en inteliectueele kringen aanlei ding geven tot Fransch-Amerikaansche vriendschapsbetoogingen. De weduwe van Plerre Curie zal door de Columbia-universi- teit te New-York en de Pensylvanië-univer* sitoit te Philadelphia plechtig ontvangen worden. ^erT'uit^Taak'van'Selfridge, den onder- nemenden Amerikaan, die de grootste „store van Londen heeft gesticht de winkel, waar men van alles kan krijgen, van een vrou/w en een dienstmeisje, tot ©en huis, een paar sokken en een sandwiöh. „Bijna iedereen meent, dat er drie dingen zijn, die hij heel goed kan doen: een oourant beheeren, een kachel oppooken en een land regeeren." Te Dusseldorf is een uit twaalf personen bestaande 'bende valsche munters opgepakt, die sedert drie jaar valsch Duitsch en foui- tenlandsch bankpapier, ter waarde van ver scheidene millioenen, ln omloop bracht. De bende had verscheidene werkplaatsen, waar het vailsehe papiergeld werd vervaardigd; in een daarvan is meer dan 3.000.000 mark valsch geld gevonden. Het was zeker een ongewoon schouwspel, dat den nieuwsgierigen Amsterdammer Don derdagmorgen in de Utrechtschestraat deed stilstaan. Er was een blinde, die door een hond door het stadsgewoel geleid werd, een Duitsche oorlogsinvaliede, die op niets an ders vertrouwen kon dan op zijn gehoor en op den trouwen viervoeter, die naast hem bleef en hem waarschuwde voor automobie len, trams, trottoirs en kelders. De demonstratie ging uit van de Kyno- logenclub, die Zaterdag zijn tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt zal openen en nu den heer W. Schwanatus uit Bremen in de gelegenheid gesteld had de aanwezigen kennis te doen maken met de resultaten van de dressuur van z.g. „blindenhonden". Uit de korte explicatie teekenen we aan, dat er honden zijn, die in veertien dagen afgericht kunnen worden. Een bepaald ras wordt hier voor niet aangewezen. Natuurlijk zal de eene hond een goede geleider zijn en de andere een slechte. 'De dressuur moet zoo hoog wor den opgevoerd, dat de blinde zich werkelijk één voelt met zijn hond. Men dient echter niet uit het oog te verliezen, dat niet iedere blinde in staat is geleid te woeden en dat een goede blindenhond heel spoedig verknoeid kan worden. Het meerendeel dier honden bestaat uit Herders en Dobermans. In Duitschland wordt veelvuldig gebruik van den hond gemaakt. Soms heeft de onge lukkige een kaart in brailleschrift bij zich, alsmede een klapper, zoodat hij met de vin gers zijn weg op de kaart kan bepalen. In dat land is het den blinde ook toegestaan, den hond mee in de tram te nemen en men is dat daar al zeer gewoon. Na deze uiteenzetting nam de expeditie een aanvang. De blinde, die met de rechter band een leeren lus met handgreep, die aan den halsband bevestigd was, vasthield, ver liet langzaam het Paleis. Voor de tramhalte was het verkeer druk en oversteken zou voor den ongelukkige beteekenen overreden te worden. Daarom bleef de Duitsche herder onbewegelijk staan, na even te hebben geze ten. Dit toch is het teeken voor den blinde, dat hij „stoepje op" of „stoepje af" moet. Toen de weg vrij was, gaf een licht rukje aan den riem den blinde te verstaan, dat hij veilig den weg kon oversteken. Dit gebeurde. Bij de Utrechtsche straat geschiedde weer hetzelfde. De hond ging even zitten en stak toen den rijweg over, omringd door een groot aantal nieuwsgierigen. Af en toe zette een voorbijganger zijn fiets dwars over het trot toir. Dan trok de hond iets naar links tot den trottoirband, ging zitten, daarna den rijweg op, -ging ten tweeden male zitten en begaf zich weer op het trottoir. Een ander maal trok hij den ongelukkige zacht achter 'n tramwagen om. Slechts eenmaal aarzelde hij even, zonder dat er zich een obstakel voordeed. Dat was, toen Latte aldus de naam van den trouwen viervoeter een slager passeerde. Maar zijn plichtsgevoel ging hem boven alles en veilig bracht hij den oorlogsinvalide weer naar het Paleis. („Tel."). De Competitiewedstrijden. Programma voor Zondag: 6 Maart 1921. N. V. B. Westelijke Afdeeling. Eerste klasse. Amsterdam: A.F.C.—D.F.C.; V.V.A.—-Spartaan. Overgangsklasse. Hiiversum: 't Goot—Feijenoord. SchiedamH.D. V.S.—W.F.C. IJmuiden: Stormvogels—R.C.H. Am. sterdam: D.E.C.—A.D.0 Tweede klasse A. Amsterdam: Hortus—Alc. Victrix. Purmerend: Punmersteijn—E.D.O. Derde klasse A. Amsterdam: N.O.S.—H.S.V.; D.W.S.—Bloemen- daal. Derde klasse B. Wormerveer: Q.S.C.—Zaanlandla. Enkhuizen: West FrisiaSwift. Reserve Tweede klasse A. Wormerveer: W.F.C. II—Hollandiall. Eerste klasse B. Koog a. d. Zaan: K.F.C. II—Alc. Victrix II Zaandam: Z.V.V. III—H.R.C. I. Tweede klasse B. Helder. Boiwag: Helder III-Texel I;12 uur, scheids rechter: D. Kort. Districtswedstrijden te Heerlen. A. Oostelijk XI—Westelijk XI 11.30—12 30 B. Noordelijk XI—Zuidelijk XI 11.30—12.30 C. Verliezer AVerliezer B 23. D. Winnaar AWinnaar B 34.30. - Vriendschappelijke wedstrijd. H.R.C. I\Sparta I. Aanvang half Helder UITexel I. Het derde elftal van .Relder" ontvangt morsen voor de competitie de Texeleohe Sportclub Een overwinning voor de eilandbewoners ie het meest waarschijnlijk. meest Helder III komt als volgt uit: Augusteüin Grootveld en Smit (achter), Wnu J R«rLl' Thijssen (midden), Wentelt, Woïd, KlaSsen Dol en Boonen (voor). n-iaaseen, De wedstrijd vangt aan om 12 uur Termte tui boheidsrechter is de heer D. Kort. errei111 hol. Heldersche Racingclub. H.R.C. I moet haar laatste competdtiewedstriid spelen. Zij gaat naar Zaandam om Z V V III een bezoek te brengen. Hier konden de Racers het niet verder brengen don een 1-0 overwinning Daar het sp 1 van de roodhemden den loatsten tijd flink vooruit gegaan ie, althans de voorhoede ia veel beter, vorwaohten wo dat zij nu ook wel met do overwinning zullen gaan strijkon. Daar Z.V.V. uitgespeeld is, zullen zij wel tegenover oen vereteikt derde komen te staan. De Zaandam- mers hebben nog geen, enkel winstpunt kuimen bemachtigen en zullen wel hun best doen, onn hierin nu te elagen. Do reserves van H.R.C. moeten oveneens hun laatsten wedstrijd welen en wol tegen Q.S.C. II H.R.C. II komt zoo sterk mogelijk uit en zal wei alle zeilen bijzetten om ook dezen wedstrijd te winnen. Bode wedsrijden vagen om 10 uur aan dus om zee uur thuis. Indien de terreinen afgekeurd worden wordt dat bekend gomaakt bii de hoeren J. v. Leijen, Zuidetr en A. G. Leasen, Spoorstraat Rehabilitatie. Do Off. Med. van den N. V. B. vermeldt de rehabilitatie van 71 loden van den voormalgen Heldenschen 8e klasser H.B. en Z.V.S. Seriewedstrijden Alcmaria Victrix. Alc. Victrix heeft seriewedstrijden uitgeschre ven, welke 8, 10, 17 en 24 April gehouden worden. Seriewedstrfldon CJ3.V. Men verzoekt ons te melden: De vereenigiiig C.S.V. te Castricum hoont, be houdens goedkeuring van den Bond, in April seriewedstrijden te houden. De inschrijving j8 opengesteld van 18 Maart tot 3 April en de loting vindt plaats op 4 April. In de le afd. komen uit clubs spelende in de le en 2e kl. van de erkende bonden inlegeld 2.50; ln de tweede afd. clubs uit de 3e resp. 4e klasse inloggeld 1.50. Borg som reep. 2.50 en 1.50, welke na afloop binnen 14 dagen wordt gerestitueerd. Er zijn vele mooie prijzen beschikbaar gesteld- le afd. de le, 2e en 8e prijs: zilv: lauwerkrans' verg. zilv. med. en zilv. med.; 4e prijs bronzen med. Als extra-prijs (hoogste score) bronzen mo- iaille. 2e afd. le, 2e en 3e prijs: zilv. lauwertak, verg. zilv. mod. en zilv. med.; 4e prijs bronzen' medaille. Als extra-prijs (hoogste score) bronzen 'jigcI aille Wat denken onze Heldersche clubs te doen? Want voor hen is het bericht bestemd. N. H. V. B. XI—A. V. V. B. XI. Deze wedstrijd,-welke verleden jaar al gespeeld had moeten worden, maar toen geen doorgang vond, zal wellicht binnenkort plaats voidnen. Het elftal van don Amatordamsohen Volks voetbalbond as reeds samgesteld en heeft al enkele oefemwed- strijden gespeeld, o.a. in Hoorn, tegen Hollandia, s w -ar met 2—1 verloren werd.. 11 Naar het „Alg. Sportblad" verneemt, zal zeer spoedig een commisie bijeenkomen tot het -amen- stellen van het N. H. V. B.-elftal. Commissie Bommenwerper Post üiterweer. Naar het H.bld. meldt, heeft de minister van marine a. i. een commissie benoemd om uit te maken, hoeveel geld behoort geboden te worden voor het door dien gèp. luit. ter zee Poet Üiterweer uitgevonden toestel om bommen uit een vliegtuig te werpen, die met zekerheid doei kunnen treffen. De bedoeling is ook een onderzoek te doen in stellen, of er octrooi op te krijgen is. In deze commisie die den minister hieromtrent zal voor lichten, zijn benoemd twee hoogleeraren uit Delft en een lid van den Octrooiraad. Onderluitenants. Bij K. B! is een nieuwe regeling vastgesteld betreffende de onderluitenants van het leger in Ned.-Indië en zijn ingtrtrokken de bestaande re gelingen van het instituut der onderluitenants bij het wapen der infanterie, cavalerie, artillerie en bij de genietroepen, bij de militaire administra tie, bij den magazijndienst der intendance, en het Kon. besluit betreffende de nadere regeling van de penaioensvooruitzichten dor onderluitenant», met dien verstande, dat de in bovengenoemde re gelingen voorkomende bepalingen betreffende dé bezoldiging en andore inkomsten geacht worden reeds te zijn vervallen sedert 1 Januari 1920. In de nieuwe regeling ie o. m. bepaald: De onder luitenants hebben den rang van onderofficier, doch staan boven de adjudant-onderofficieren. Zij leg gen den eed af, zooals die voor officieren is voor geschreven. Aan onderluitenants, die na tenmin ste twee jaren in dezen rang werkelijk te hebben gediend, of wegens voortdurende ongeschiktheid zoowel voor den dienst in als buiten Europa, niet het gevolg van eigen moedwillige handelingen of van ongeregeld gcdiag, den dienst verlaten, wordt op den voet van de pensioenregeling voor deTEu- ropeesohe officieren bii de landmacht in Ned.- Indië toegekend een pensioen van normaal 2520. s jaars. Bij pensioneering in /en over den rang van onderluitenant vervalt het in een lageren rang toegekende militair pensioen, en wordt het pensioen als onderluitenant berekend naar do reden vam den geheelen diensttijd. Een onderluitenajit kan niet werden ontslagen dan: a. eervol: le. op verzoek, al dan niet met terug stelling tot den rang, dien hij 'bij zijne benoeming tot onderluitenant bekleedde, tenzij hij 2 jaren als onderluitenant heeft gediend, in welk geval het ontslag, als het met terugstelling gepaard gaat, steeds den rang van adjudant onderoff. wordt ver leend; 2e. wegens voortdurende ongeschikthei 1 voor alle mil'taire diensten; 3e. wanneer net i dienstbelang het vordert en hij recht kan deen gelden op peneioen als onderluitenant; b. bijal dien hij de geschiktheid voor zijn rang heeft ver- woren, met gelijktijdige terugstelling al dian niet eervol, tot den rang dien hij bij zijne benoeming bekleedde, tenzij hij 2 jaren als onderluitenant heeft gediend, in welk geval de terugstelling steodB geschiedt tot den rang van adjudant-on deroff.o. door degradatie. Aan gewezen onder luitenant». die ln dien rang zonder aanspraak op pensioen of gagement het leger verlieten, kan als nog naar de beginselen dezer regeling, kernstig de op het tUdstlp waarop zij dien dlenat verlloten gelaendo pensloena- of gagomontsvoor- schriften, pensioen of gageinont worden toege kend. Dit pensioen of gagement, ca au auo ver hoogd op donzelfden voet als vóór 1 Januari 19dU toegekende gagemonten en peneioenen wegens de waardevermindering van hot geld worden ver hoogd, wordt alsdan gerekend te zijn verloend van en mot den dag. waarop de aanspraak daarop zou hebben bestaak, indien deze regolüig destijds ven kracht ware geweest. (Zie overgangsbepaling) Ziekenverplegers. Voor indeeling als ziekenverpleger komen, 1® aanmerking de dienstpliohtigen, die beschikken over een voldoend lichaamsgestel, voldoende be dreven zijn ln het lezen en schrijven, kennis be zitten van de hoofdregels van het rekenen en tevens voldoende bekend zijn met het metriek stelsel van maten en gewichten. De voorkeur ge nieten zij, die in het bezit zijn van een dipD®~ als ziekenverpleger of bewijzen kunnen overleg* gen, dat zij als zoodt-..,g werkzaam dan wel dwr- voor in opleiding zijn, voo.ts apothekors-aa®" stenten en zij, die behalve M. L. O. tevens on derwijs genieten of hebben genoten in de «enee»- of heelkunde. Voor indeeling als ziekendrager go- men in aanmerking zij, die in hot bezit zijn van een diploma voor eerste hulp bij ongelukken, alfl* mede zij, die lid zijn van een transportcolonne van het Nederl. Roode Kruis en het bewijs vam g®j oefendheld kunnen overleggen, voor zoover zn overigens aan de gestelde eischen voldoen. Uitbreiding Politietroepen. De Min. van Oorlog heeft aam den Gommand®^ van het Veldleger een schrijven gezonden, waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat tenge volge van hot ooncentreeren der recrutenople1* dingen een vriï groot aantal beroeps sergeanten der infanterie en der artillerie beschikbaar ko men, die bii de politietroepen een nuttigen werk kring kunnen vinden. Indien de ontwerpoorlog8* begrooting tot Wet wordt verheven, ligt het dan in het voornemen het- korps politietroepen in d«n loop van dit jaar met pl.m. 20 uit te breiden. Mocht vóór 1 Sopt. e.k. niet nader omtrent n0 grootte van de lichting 1921 bij de Wet zijn be slist, dan zullen omstreeks 1 Ootober 1921 n°« 10.000 dienstplichtigen extra züd in te lijven- waardoor do behoefte aan onderofficieren voor de opleiding van de recruten weer zal etij«01^ Ook is het niet uitgesloten, dat voor volgend0 lichtingen geheel wordt teruggekeerd tot de vt"®- gere opleidingswijze, wanneer namelijk de in t0 dienen dienstplichtwet mocht worden verworpoD- -Nog wordt ten slotte aangeteekend, dat bet in het voornemen van den Minister van Oorlog likt, ^?r* lang wijziging te brengen in de bezoldiging der politietroepen, in dier voege, dat de zeer boog0 inkomsten, welke dat personeel thans geni®> eenigermate werden beperkt,

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2