HELDERSCNE COURANT JACK DE ZANGER VRAAGT UWEN LEVERANCIER: Firma 1.8RUNWAL0, KEIZERSTRAAT 116, Tweede Blad. Vereeniging tot bestrijdiag derTaberculose BURGERS VAN DEN HELDER. Ingezonden mededecling. Magnifieke blauwkamgaren COSTUMES I. GRUNWALD, KEIZERSTRAAT 116. Ons nieuwe feuilleton. BUITENLAND. De CONFERENTIE TE LONDEN. VAN ZATERDAG 5 MAART 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. WInkelnieuws. Liefdadigheidswedstrijd. FEUILLETON. Vergadering van de Commissie van Overleg veor Ambtenaren- en WerkHeden- ■angelegenheden. „Ds Boemelbaron". Ingezonden mededeeling. Het Consultatiebureau van de zal van 1 Maart a.s. af geopend zijn In het Gemeente Ziekenhuis aan de Kerkgracht. Spreekuur elks Dinsdag van 7-8 uur 's avonds. Consulteerend Geneesheer M.J.W.RIENKS Consult kosteloos. Nog nimmer hadden wij een eolleetie HEERENSTOFFEN, zoo Inters, mooi, zoo uitmuntend door patroon, qualiteiten genre. Door onz» uitgebreide relatiën in landen met lage valuta kunnen wij 40°/, beneden iedere concurrentie leveren. Koopt dus Uw COSTUUM bij de (bovenwinkel), dan weet gl] wat en bij wien gij koopt. Het ondegelijke goed, waarmede helaas Holland tegenwoordig overstroomd wordt, de z.g. oor- logs coupons houden wij niet na. leveren wij ver-en ver beneden iedere concurrentie. tenbroek (Stotterwilhelm). Het orkest storid onder leiding van den beer Van Duinen. Het aardige raudeville-tje, met zijn on- schuldigen inhoud, kon ook thans weer amuseêren, en de in grooten getale opgeko men bezoekers hebben zich dan ook kostelijk vermaakt. Hetzelfde gezelschap komt Zon dag 20 dezer met „De brave Hendrik", een nog veel grooter lachsucces dan de „Boe melbaron". De heer Kohier zeide het zelf dus kan men er verzekerd van zijn, dat het ook zoo is. Verslag der Gemeentelijks Arbeidsbeurs over de maand Februari 1921. Mannen. Aanvragen van werkgever «kwamen In om: 1 betonklopper, 1 bouwkundig opzichter, 1 eleotro-monteur, 9 grondwerkers, 1 kleer maker, 74 losse-werklieden, 6 losse werklie den ben. 18 jaar, 8 schilders, 9 timmerlieden, 2 timmerlieden ben. 18 jaar (halfwas), 8 tim merlieden ben. 18 jaar (leerlingen), 263 trans portarbeiders, 12 transportarbeiders ben. 18 jaar, 1 waterbouwkundig-tsekenaar. Totaal 885 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 bouwkundl* opzichters, 1 oontroleur, 1 electrlclen ben. 18 jaar, 26 grondwerker», 8 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 2 kleerma kers, 1 kok, 1 kellner, 66 losse werk-^en, 7 losse werklieden iben. 18 jaar, 4 lanuw.-<,ei- ders, 4 loopknechts, 2 machinisten, 1 meubtl- maker, 2 metselaars, 8 opperlieden; 1 relnl- eer, 2 schilders, 1 smid, 2 stokers, 1 «teen bikker, 1 «traatmaker, 2 timmerlieden, 2 tim merlieden ben. 18 Jaar (halfwas), 261 trans portarbeiders, 11 transportarbeiders ben. 18 jaar, 1 wissellooper. Totaal 414 personen. Geplaatst werden: 1 boekhouder, 1 betonklopper, 1 electro- monteur, 9 grondwerkers, 1 kleermaker, 74 losse werklieden, 6 losse werklied'jr ben 18 jaar, 8 schilders, 2 timmerlieden ben. 13 jaar (halfwas), 3 timmerlieden ben 18 jaar (leer lingen), 263 transportarbeiders, 12 trans portarbeiders ben. 18 jaar. Totaal 884 per sonen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in oom: 8 aardappelschilsters, 8 dagmeisjes ben. 18 jaar, 1 dagdienstbode, 6 dienstboden (intern), 1 kindermeisje ben. 16 jaar, 1 wasohvrouw, 9 werksters. Totaal 23 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 1 dagdienstbode, 2 dienstboden (intern), 1 huishoudster, 1 kin dermeisje 'ben. 18 jaar, 1 waschvrouw, 10 werksters. Totaal 17 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelsdhilster, 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 1 dienstbode (intern), 6 werksters, 1 waschvrouw, 1 kindermeisje. Totaal 11 per sonen. Ons nieuwe feuilleton, waarmede wij in het volrond nummer een aanvang nemen; is een uiterst boeiend verhaal, dat. van ge heel ander genre dan het thans eindigend „Jack de Zanger", dén lezer niettemin óók van begin tot einde in spanning houdt. Wij hebben het aan de welwillendheid van de directie der N. Rott. Courant te danken, dat wij deze interessante gesohiedenis aan onze lezers kunnen aanbieden. De N. R. Ct. was n.1. op onze vraag aanstonds bereid zich met den Engelschen schrijver en uitgever in ver binding te stellen teneinde speciaal voor ons blad het recht van reproductie te kunnen verkregen. Behalve in de N. Rott. Ort is dus „Mevrouw Atfeevbury's secretaresse" nergens elders In Xollandseek vertalin* ver schenen. Uit Londen werd Donderdag aan de „N. Rott. Crt." gemeld: Men kan nu zeggen van den toestand, dat de crisis voorloopig overwonnen ia en er alle reden bestaat voor een optimistische opvat ting. Het gevaar bestond daarin, dat het aan gekondigd ultimatum de mogelijkheid van verder onderhandelen zou uitsluiten en de Duitschers voor een onaantastbaar voor schrift zou stellen. Dat had het afbreken van de onderhandelingen beduid. Daarvan is nu echter geen sprake meer. Het is onmisken baar, dat de Engelsche tegemoetkomendheid gezegevierd heeft ov r de Fransche onver zoenlijkheid. De situatie maakt nu aan beide kanten een betrekkelijk niet slechten indruk. De naam van ultimatum voor den eisch der entente is dan ook zeer onnauwkeurig, daar juist d- mogelijkheid voor onderhandelingen erdoor wordt heropend. Men eischt geen definitieve beslissing voor Maandag, maar alleen een aannemelijk tegenvoorstel, dat ook in bet gunstigste geval zeker nog een voor werp zal zijn van uitvoerige besprekingen. Zooals de toestand nu is, kan men zeggen, dat het slagen vooral een kwestie van vorm is geworden. Men moet hopen, dat Simons de gruwelijke tactische fout, Dinsdag be gaan, niet weer op andere wijze herhaalt en op de eenige juiste, dat wil zeggen eenvou digste en openhartigste wijze te werk gaat. Na Ce rede van Lloyd George was hij zeer opgewonden en na zijn terugkeer in het hotel trok hij zich zwijgend terug in zijn kamer. ij had echter geen reden'tot ontstemming daar de Engelsche prem er hem in zijn rede nog in zekeren zin vrijpleitte, door op den r.;k van de openbare meening in Duitscb- land te wijzen. Nu is het woord aan de Duitschers, wier taak het is een aannemelijken vorm te vinden oor hun eigenlijk voorstel, dat bij voorbaat niet hopeloos was en, voor het om redenen van valsche tactiek besnoeid werd, zeker in staat was geweest belangstelling te wekken en dingen te voorkomen als nu zijn gebeurd. De Engelseb# bladen melden dat de Duit sche gedelegeerden dadelijk na hun vertrek van de conferentie begonnen zijn met het voorberedden van nieuwe aanbiedingen aan de geaileeipden. Naar aanleiding van dit bericht, herinnert de Daily News er Duitsohland 'ernstig aan, dat het eenvoudige, objectieve feit Is dat, tenzij Maandag een heel ander voorstel te berde wordt gebracht, de gisteren aangege ven dwangmaatregelen zonder aarzeling zul len worden toegepast. Het zou een ramp zijn, indien men te Berlijn daarover eenigszins in twijfel verkeerde. Er is reden oim aan te nemen, dat werkelijk een heel ander voorstel op de proppen zal komen. Simons reide gis teren, dat het Duitsche aanbod' misverstaan was. „Daarvoor is weinig bewijs aan te voe- ron en het is te hopen, dat ae voorstellen van Maandag op een geheel nieuwen grond slag zullen berusten", In dé reeks van vertrekken In het Lon- densche Savoy-hotel, waar de Duitsche dele gatie gevestigd is, is het een drukt van be lang. In kamer 230 is een gegons als in een bijenkorf, zegt een Lomdensch verslaggever. Tenminste een dozijn telefoontoestellen zijn den gansohen dag en de den halven nacht in de weer. Daarbij komt nog het aanhou dend getik van trwee of drie dozijn typisten, Oneenlgheld tn de Duitsche delegatie. Londen, 4 Maart. Nu na de groote span- nln'T van de laatste dagen sedert gisteren een ontspanning is ingetreden, heeft zich vam de betrokken partijen een soort optimisme meester gemaakt, d'at vermoedelijk niet ge wettigd wordt door de werkelijke situatie. En opmerkelijk is het dat dit gevoel van stellig te kunnen rekenen op een goeden af loop van de conferentie, zich het sterkst openbaart bij dat gedeelte van de Duitsche delegatie, dat tot gistermiddag bet parool had uitgegeven van „festbleiben". De inmiddels verkregen overtuiging, dat zoowel LLoyd George ais Sforza en Jas- par zeer verlangend zijn naar een goed re sultaat en even afkeerig v.an nieuwe ver wikkelingen, is niet uitsluitend de oorzaak D« Ontwerp-Zomerdienstregellng op de Holl. Spoor. De regeling der treinen, gedurende den zomerdienst, die met 1 Juni zal ingaan, geeft in het verkeer tusschen den Helder en Am sterdam geen enkele verbetering aan. Het aantal op en neer gaande treinen blijft gelijk aan den winterdlenst; de uren van vertrek en aankomst ondergaan slechts geringe wij ziging, terwijl bijna alle treinen langzamer gaan loopen. Het grootste verschil betreft den trein, die thans des avonds om 6.07 uit Amsterdam vertrekt en 'alhier te 8.45 arri veert. Met den nieuwen dienst zal dat werden vertrsk Amsterdam 5.42, aankomst Helder 8.26. Voor den Helder zou het van veel belang zijn, indien de sneltrein, die om 5 uur naar Alkmaar vertrekt, naar den Helder mocht doorloopen. De heer A. Schol is overgeplaatst van Helder naar IJmuiden als vaste zeeloods. Zooals per advertentie reeds bekend ge maakt is, zal de heer C. J. Belmers heden middag in de Keizerstraat No. 46 zijn nieuwe winkelzaakopenen. Wij konden, daartoe uitgenoodigd, reeds vooraf een kijkje nemen de heer Bot, aannemer, wonende Verl. Gas- straat, heeft van de beschikbare ruimte in het perceel een gezelligen winkel gemaakt die ongetwijfeld vele koopers zal trekken, op dit drukke punt. De electrische installatie is door den heer O. J. Westerbaan, Weststraat alhier, gemaakt; de firma Staal en Koppel te Amsterdam zorgde voor de étalage- en win kelopstand, die er smaakvol en degelijk uit zien. De heer Kraak alhier heeft het schil derwerk geleverd. Ds heer Belmers heeft groots voorraden sigaren van de allerbests merken, en kan die voor lage prijzen omzetten. Zoo kregen wij een proefje van Krian, een 10 cents sigaar, dis voor 8 cent verkocht wordt, en van Joaquin Barrena, een 15 cents sigaar, die voor 10 cents wordt verkrijgbaar gesteld. Beide uitstekende, lichte sigaren. Ook ciga- retten van welbekende merken zijn alhier goedkooper dan elders verkrijgbaar. De heer Belmers is zelfs in staat een uitstekende sigaar te leveren voor 8.50. Wij gelooven, dat de bekende zaak uit de Breewaterstraat op dezen beteren stand in de drukkeKeizerstraat dan ook wel koopers zal lokken. Het bruto bedrag van de gehouden lief dadigheidswedstrijd op Zondag 27 Februari, ten bate van het Marine-Sanatoriumfonds, bedroeg 125.67V», welk bedrag bereids ge- Stort is in de kas van bovengenoemd fonds. Extra Kunstavond. De Oommissie voor Kunstavonden is in onderhandeling met de Rotterdammers over den laatsten kunstavond, welke, zooals men weet, buiten de serie valt, doch aan de abonné's tegen verminderden prijs wordt aan geboden. Hoewel met zekerheid nog niets kan wor den medegedeeld, zal waarschijnlijk reeds aanstaanden Donderdag het gezelschap hier komen met het bekende tooneelstuk van Henrik Ibsen „Rosmersholm". In ons blad van Dinsdag hopen wij daaromtrent nadere mededeelingen te kunnen doen. Voordrachtavond Kamp Met een enkel woord willen we nog her inneren aan den voordrachtavond, welke Maandagavond in „Casino" wordt gegeven door mr. A. W. Kamp, en die uitgaat van de Vereeniging „A. G. O." Wij laten hieronder het programma volgen; evenwel blijven wij zigingen hierin voorbehouden. Men knippe dit uit, daar gedrukte programma's niet verstrekt worden. JL. De Rattenvanger van Hameln. door HULBERT FOOTNER. voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 03) Jack bleef 'haar uit den weg tot het tijd was voor de eerste der twee dansen, die zij hem beloofd had. Toen hij haar naderde, moest zij wel bij zichzelve erkennen, dat hij toch erg knap was, maar aan den anderen kant leek op een mooie donderwolk. De dans was geen succes; zij dansten niet in de maat en trapten elkaar op de teenen. „Laten we liever ophouden," zeide Linda gemelijk. Zoodra zij buiten het gehoor der menigte waren, ging zij op hem los: „Je bent den heelen avond nog niét bij me geweest!" „Je weet, dat ik tot je. beschikking ben," zeide Jack stijf. „Maar ik wil niet meedraven met dien troep jonge ezels, die je overal aohterna loopt.' „O, dat hoeft niet, antwoordde Linda, „maar je hoeft ook niet onbeleefd te> zijn. Loop achterna wie je wilt, maar sta in s he melsnaam niet tegen de muren te leunen met 'ai gezicht als een gehuurde figurant! Dit stak hem. Toch gaf Jack koppig de juistheid ervan bij zichzelven toe. ,,'t Spijt me, Linda," zeide bij moedig. „Ik ben van avond niet erg prettig gestemd. Je weet dat dit soort van dingen niets voor mij is." Zij kende geen genade, ,,'t Is niet alleen vanavond, 't Is aldoor zoo, sedert je hier bent. 't Is niet erg vleiend voor mij, met je te loo pen alsof je tegen je wil wordt meegesleept." Jack trok koppig zijn lip in. Hij had zijn •xcuus reeds gemaakt; zij had hsus af ge- IAJ.L 2. De IJsberg, van Urban. 8. De man, die mij een dienst b«we«s, van mr. A. W. Kamp. Pauze. 4. De koekfbaas. 6. Hoe ik een boef vrij kreeg. 6. De Schoolopziener en de rups. De nummers 4, 5 «n 6 zijn van mr. Kamp. Bovengenoemde Commissies hielden voor net eerst in hare nieuwe samenstelling een gecombineerde vergadering op 3 Maart 1921. •des namiddags te 2 uur, in het Gemeente huis. Allen aanwezig. De Voorzitter installeert d« Commissies, waarna het persbericht van de vergadering van 15 December 1.1. wordt vastgesteld. Nadat geïnformeerd is naar de bedoeling der voorvergaderingen van het deel der Commissie door den Raad en door B. en W. aangewezen, wordt behandeld een adres van J. Wessel, adjunct-commies, inzake perio dieke verhoogingen. Besloten wordt, met de stem van één der organisaties tegen, tot toe- kenning te adviseeren, wijl de verhoogingen onder vigueur der oude salarisverordening verkregen niet door de inwerkingtreding der salarisverordening 1920 zijn vervallen. In verband met dit adres wordt opgemerkt, dat het wenscheliik is zooveel mogelijk door bemiddeling der organisatie te adreeseeren. Vervolgens komt aan de orde een verzoek van D. Helderman, ambtenaar ter secretarie, nopens medetelling van dienstjaren van het 31ste levensjaar. Aan B. en W. zal in over- •veging worden gegeven de dienstjaren, waar op adressant ingevolge de salarisverordening u919 recht had, te laten medetellen, omdat in •lit geval met verkregen rechten rekening iient te worden gehouden. Daarna wordt behandeld een adres van den Ned. Bond van Werklieden in Overheids- lienst betreffende het medetellen van de jaren in lossen gemeentedienst doorgebracht. Aangezien geen rechtsgrond aanwezig is om deze jaren te laten gelden voor periodieke verhoogingen, maar de personen in kwestie niet gedupeerd behooren te worden door het feit, dat ze te laat hun vaste aanstelling heb ben ontvangen, zal worden geadviseerd de periodieke verhoogingen, waarop ze recht zouden gehad hebben, aan deze personen toe te kennen en zulks met ingang van 1 Janu ari 1921. Dit bemiddelingsvoorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat té voren een voorstel om mede te gaan met het adres van den Ned. Bond van Werklieden was verworpen met op 2 na algemeene stem men. Als laatste punt der agenda wordt aan de orde gesteld betaling van overuren aan de gasfabriek. Besloten wordt te adviseeren aan A. Kooger te doen uitbetalen de door hem op 24, 25 en 26 December gemaakte overuren en bij de bedrijfshoofden aan te dringen op de noodige voorstellen, ten einde te komen tot spoedige aanstelling van reserve-perso neel, waardoor betaling van overwerk kan worden vermeden. Tenslotte worden nog eenige vragen ge steld, die door den Voorzitter worden beant woord, waarop deze de vergadering sluit. De Secretaris, R. Veendorp. Deze aardige operette, die ook in den Hel der reeds eerder opgevoerd werd, werd Don derdagavond door het gezelschap der „Ne- derlandsche Opera en Operette" alhier ge geven. Dank zij de populariteit èn van de operette èn ook van verschillende vertolkers, was de 'zaal goed bezet. Dit gezelschap staat onder dir. van ds heeren Piet Köhler, Ger. Leenders en Joh. Mastenbroek, allen hier ter stede welbekend. Voor den heer Köhler is de rol van Droogkeeltje de succesrol bij uitstek en deze traditie verloochende hij ook Donderdagavond niet, want den ganschen avond is er geschaterd van het lachen om zijn grollen en grappen. De heeren Leenders en Mastenbroek zijn bier vroeger al eens opgetreden in operarollen; eenmaal hebben zij nog voor een liefdadig doel gespeeld steun aan een weduwe van eèn slachtoffer eener granaatontploffing en dus was het 'geen wonder, dat ook deze heeren hun po pulariteit nog niet verloren hadden.. De verschillende rollen werden vertolkt door: P. Köhler (Droogkeeltje), Herre de Vos (Hans), Mevr. Samehtini (Hilda, zijn vrouw), Andr. van Dijk (de schoonvader), Mevr. Heilbron (zijn vrouw), Mej. Romein (de dochter Sophie), Engels (de statige be diende), Mej. Dekker (het dienstmeisje), Leenders (de echte baron von Kimmel), Mas- stooten; heel goed. Terwijl Linda hem van onder haar wimpers van terzijde aankeek, zag zij wel, dat zij op deze manier niets ver der van hem gedaan zou krijgen. Daarom gooide zij het over een anderen boeg. „Breng me naar het noordeinde van de gaanderij," zeide zij vleieiyl. „Ik heb beloofd Lord Richard daar aan het eind van dezen dans te ontmoeten." Jack gehoorzaamde zonder commentaar. „Een bijzonder aardige man, vindt je ook niet?" ging zij voort, terwijl zij Jack weder om van terzijde bekeek. „Ik stond verbaasd over zijn goede dansen, 'n Engelschman, weet je. Hij zegt dat Canada hem met den dag beter bevalt. Hij blijft hier voor de golf- wedstrijden, als ik 't hem toesta. Hij zoekt een ranche, niet ver van de stad." Jack werd wakker. „Gladde kop," zeide hij hartelijk. „We hebben heel wat afgepraat over het Noorden. Hij wil een tocht met me gaan maken." Linda heet zich op de lippen. Later zocht Jack Kate Worsley op, waar mee hij een dans had. Jack en zij waren den laatsten tijd op veel intiemeren voet met elkaar. „Zullen we dansen of niet?" zeide zij. „Neen, alstublieft niet," zeide Jack. ..Linda zegt dat ik dans als haar grootvader. In vijf jaar tijd verleer je de kunst." Laten we dan ergens gaan zitten," zeide Kate. „Laten we op de voorste rij van de gaanderij gaan zitten, waar we over de bal- lustrade kunnen hangen om naar 't jonge goedje te kijken." Hun gesprek vlotto niet erg. Ds avond buiten hield Jack nog steeds gevangen; hij galoppeerde nog steeds in gedachten over de prairie en hoorde het verre roepen van een wolf, en zag ln het duister een rossig kamp vuur, en daarnaast, Mary! „Je bent nu niet precies praatziek van avond," merkte Kate op. Jack keek baar berouwvol aan. „'t Spijt me. Ik wou anders niet onbeleefd tegen' je zijn, Kate!" „Maar, goeie hemel, Jongen, je hoeft toch ook alleen maar te praten als je er neiging voor voelt. Ik zeg 't alleen maar, omdat ik niet graag een goede kameraad zoo terneer geslagen zie kijken." „Terneergeslagen?" zei Jack met een lach. „Ik verkeer gewoonweg in '<t helsche vuur, Kate!" „Nu, ontlast je hart eens, 'beste jongen. Dat kun je tegen mij gerust doen, dat weet je." Hij schudde het hoofd. „Ik kan er niet over praten. Ik zou alleen maar onzin zeggen. Door er over te praten wordt de zaak alleen maar erger." Kate kende hem. „Nu, praat dan over wat anders," zeide zij opgewekt. „Hoe staat het met de zaken?" „O, dat gaat goed," zeide Jack. „Ik heb mijn claim en een van de beide andere aan Sir Bryson's maatschappij verkocht voor vijf en twintig duizend dollar.een flinke prijs." „Contanten of aandeelen?" vroeg Kate. „Contanten. Ik heb geen aanleg voor za ken. Ik wensch niet in een maatschappij te zitten." „En de andere claim?" vroeg zij. „Die van Miss Granston?" zeide hij, een beetje verlegen. „Ik dacht dast. er drie waren?" „De derde behoort aan Linda." „Wel, en wat ga je nu beginnen?" vroeg zij. Hij keek haar verbaasd aan. „Wat bedoel je?" „Je bent een te flinke vent om hier in de stad te blijven omhangen," zeide zij noncha lant. „Denk je dat ik hier uit eigen verkiezing zou blijven?" barstte hij los. „Goeie hemel! Ik zou niets liever doen d&n weggaan! Ik heb gloeiend bet land aan dit alles! Telkens moet ik mijn neiging om te vluchten onderdruk ken." Zij keek hein met een ondoorgrondelljken blik aan. „Jonge vriend, je bent stekeblind!" zeide zij. „Je begrijpt 't niet!" zeide Jack gedrukt. „Is 't toch?" zeide zij glimlachend. „Ik heb al heel wat over jouw geval gedacht, maar ik was er niet zeker van of ik er wel over mocht spreken met je." „O, Kate!" zeide hij, zich snel tot haar wendend, „je weet, dat ik van jou alles kan verdragen!" Zij glimlachte over zijn manier van uit drukken. „Nu, ik ga je niet uitschelden; hoor. Mijn raad is enkel: ga heen!" Jack staarde haar aan. „Ga heen!" herhaalde zij. „Rij heen! Rij terng naar je eigen werk in je eigen land, waar je thu'is hoort. Hier zou je nooit aarden, of iets presteeren. Zie Linda eens in al haar opschik. Daar leeft ze in. Zij heeft 't oog op Monitreal misschien wel op Londen later. Hoe zouden jullie tweeën ooit samen opschie ten? Vergeet niet dat ik ook haar vriendin ben. en ik geloof, dat ik haar een dienst be wijs met je te raden heen te gaan. Evengoed als mannen, laten meisjes zich tijdelijk mee sleep en, al verwacht men 't ook niet van ze. Hun zenuwen worden'hun ook vaak de baas, zoodat ze veel meer schrijven dan ze eigenlijk bedoelen, t Schrijven van brieven tusschen de beide sexen behoorde een strafbaar feit te zijn." „Ik beb haar mijn woord gegeven," ant woordde Jack. Kate haalde de schouders op. „Dat ls net iets voor een man om te zeggen, 't Is een fetischl Wou Je Linda'» leven dan verwoes ten om je woord te kunnen houden, om nog niet eens te spreken van jou eigen leven en misschien dat van een derde?" Jack's gelaat vertoonde enkel koppigheid. „Ik zal Linda opzoeken, en 't haar op den taan af vragen," stemde hij toe. vtan heit plotselinge omslaan bij dit gedeelte van de delegatie. Een andier motief speelt hierin eetn belangrijke rol. Sinds eenige da gen werd er gesproken van oneenigheid in de Duitsche delegatie en niu de Engelsche bladen hierop duidelijk zinspelen en het feiit zaLfs in Berlijn bekend geworden schilnt te zijn, is er geen reden hierover langer te zwijgen en geen details mee te deelem Het is een feit, dat minister Simons Dinsdag de geallieerden minder hesft aangeboden, dan te Berlijn na ri1^ beraad meit de des kundigen door de regeering was vaatge- Tot deze eigenmachtigheid had hem een zeer hooc^enliaatst Duitsch ambtenaar te Londen geraden, die voorgaf precies op de hoogte te zijn van Lloyd George's mentali teit. In hoofdzaak weck Simons in twee pun ten van het conoept af: primo noemde hij het afgesprokene, terwijl hij de reeds be taalde sommen op tiwintig milliard fixeerde, in afwijking van bet oorspronkelijke plan om dit bedrag 'te doen vaststellen door een [gecombineerde commissie. Secundo verwierp b" de twaalf procent volkomen, terwiil in het concept hiervoor een andere modus dan te Parijs werd opgesteld, voorgesteld' werd. De eigenmachtige afwijkingen hebben veel kwiaad bloed gezet, voora. ujj de 'twee ver tegenwoordigers te j-u van het minis terie van financiën Bergmann en Schrödfer. De. mijn, door Simons .is volkomen verkeerd gesprongen, zooals duidelijk giste ren door Lloyd George is uiteengezet en wat een ieder vermoeden kon, die eenig di plomatiek besef bezit. Na dit échec werd door Simons en zijn betrouwen verwacht, d'at er ultimatum gezonden zou worden in d's allemcherpwte bewoordingen prenidre ou laisser.". En het feit, d'at dit niet is ge schied, dat nieuwe tegenvoorstellen worden «avraagd, was voldoende om deze heeren in een optimistische stemming te brengen. Het ligt voor de hand; dat de nieuwe tegenvoor stellen in den "eest zullen zijn v.an de oor sprohkeüjke, door Simons gesaboteerde en daarmee in verband staat, dat de delegatie het niet noodig heeft geoordeeld, deskundi gen uit Berlijn te ontbieden. Doch de hee ren van de delegatie die Simons niet vol gen in diens kronkebmlitiek, waardoor het toch al zoo geschokte vertrouwen in die Duitsche eerlijkheid en goeden wil opnieuw een duw heeft gekregen, vreezen, dat de nieuwe voorstellen nu niet voldoende meer zijn, nadat de «temming tegen Duiiachland verslechterd is en door Duitsc/hLand's schuld de banden tusschen Briand en Lloyd George vaster geknoopt zijn. Zelfs al zal de berekening van het totaal bedrag van vijftig milliard, of waarmede dit verhoogd zal worden, anders geschieden, in meer handigen en tot de geallieerde volken sprekenden vorm en zelfs indien er een voor stel, waarover te praten valt, wordt ingediend over de twaalf procent, dan nog vreezen die heeren, dat er thans meer geëischt zal wor den door de geallieerden dan Duitschland werkelijk in staat is te betalen en vandaar dat bij ben de stemming niet zoo rooskleu rig is. Van een onmiddellijke crisis in het minis terie van buitenlandscbe zaken zal wel geen sprake kunnen zijn, omdat er te Londen nu eenmaal een hoofd van de Duitsche delegatie moet zijn, doch het behoeft geen betoog, dat zijn positie na deze zonderlinge escapade een onhoudbare is geworden. Ingezonden mededeeling. DROS' ADV8CAAT Kate trok de wenkbrauwen op. „Die man nen toch!" zeide zij hulpeloos. „Je kondt haar hu anders wel een beetje kennen. Dat werkt niets uit. Als ik jou was, ging ik veel liever heen zonder er over te praten. Er béhoort een eind aan de zaak te komen. Wat komt het er op aan hoe of door wien? 't Resultaat is in elk geval goed." „Ik kan niet gaan vóórdat zij mijn woord teruggegeven heeft," zei Jack. Kate stond glimlachend op. „We moeten terug," zei ze. ,,'n Mensch moet doen wat hij niet laten kan. Je bent een erg aardige jon gen, Jack. Ik geloof dat ik juist om je schaarskoppigheid zooveel van je houd. Schrijf me nu en dan een» uit het Noorden." „ik oen nog niet weg," zeide hij grimmig. „Je moet me beloven, dat je ieder woord, dat we hier over de zaak gesproken hebben, zult vergeten, als ik 't je vraag." „Ik beloof 't, beste jongen." Iets in 't hoofd krijgen en 't ten uitvoer brengen, was bij Jack bijna een en 't zelfde. IIjj ging Linda zoeken. Waarschijnlijk zou hij haar wel op een van de balcons kunnen vinden, dacht 'hij. Langs de voorzijde van 't arsenaal liep een rij kamers, de officieren sociëteit, met een lang, smal balcon, dat bo ven de straat hing. Ter eere van het bal waren er op dit balcon op bepaalde plaaitsen potten met palmen gezet, zoodat er als het ware kleine priëeltjes waren ontstaan, in elk waarvan twee stoelen 'geplaatst waren en die men door een venster achter elk dezer priëel tjes, kon 'bereiken. Het grootste der vertrek ken met de er bij behoorende balcons waren gereserveerd voor 8ir Bryson ei sjja gezel schap. Het dansen was ln vollen (gang, en Jack vond het vertrek leeg. Geen der hoekjes bul ten was bezet. Jack ging ln een ervan zitten om het einde van den dans af te waohten. Bijna onmiddellijk daarop traden twee men- schen het priëeltje naast net zijne binnen. Zij spraken zeer zacht, en eerst herkende hij hun «temmen niet. z. O. Z.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5