Tweede Blad. VAN DINSDAG 8 MAART t92t. IBSEN's „ROSMERSHOLM". Commissie voor Kunstavonden. GEMEENTERAAD. Verschenen is de Ie Vervolgagenda voor de Raadsvergadering op Dinsdag 8 Maart 1921, met de volgdnde onderwerpen ter be handeling: Voorstel betreffende aankoop van grond van S. Krljnen en C. Adriaanse. Voorstel tot ruiling van grond met S. Krljnen. Voorstel tot aankoop van grond nabij de Van Galenstraat ten behoeve van woning bouw. Voorstel tQt vaststelling eener Verorde ning op de heffing en invordering van rech ten voor vergunningen tot het tijdelijk in ge bruik hebben van.voor den openbaren dienst bestemde gronden en pleinen. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van den Helderschen Bestuurders- bond, betreffende het verschaffen van pro ductief werk aan werkloozen. Voorstel met betrekking tot de rioleering en bestrating van den Polderweg. N.B. De vaststelling der kohieren nos. 6 en 7 dier pk dir. bed, naar het inkomen, moemd! ondier punt 8 der vorige j en- vervalt. Verho'oging van rechten. Van den Gemeente-Bouwmeester is inge komen een voorstel om de rechten voor het gebruik van de voor den openharen dienst bestemde gronden te verhoogen. Voorgesteld wordt voor het gebruik van aen berm van het Heldersche kanaal per 8 maanden 0.75 in plaats van 0.25 per strekkenden meter te heffen, en het recht voor het plaatsen van schuttingen en het opslaan van bouwmate rialen per M». en dat voor het plaatsen van steigerpalen per stuk te brengen respectie velijk van 0.40 en 0.16 op 1.20 en 0.50 per 3 maanden. Voorts te laten vervallen de heffing en in vordering van rechten voor het gebruik van de kraan aan het Molenplein, omdat deze sinds lang niet meer bestaat. Overeenkomstig het advies van de Com missie van Bijstand voor de Publieke Wer ken kunnen B. en W. zich met dit voorstel zeer wel vereenigen. Tevens meenden B. en W. deze voordracht tot herziening van rechten voor het gebruik van openbare gronden dienstbaar te moeten maken aan het votum van den Raad van 23 November 1920, met betrekking tot heffing van rechten voor staanplaatsen, ingenomen door marktverkoopers. Het komt B. en W. voor, dat een staangeld •van 0.25 per M'. en per dag, met een mini mum van 0.50, als rijkelijk voldoende mag worden beschouwd, althans in vergelijking met de heffingen van rechten dienaangaande in mlddelgroote gemeenten. Zoo bedraagt het staangeld in Middelburg 0.15, in Zwolle 0.05 en in 'a-Hertogen- bosch 0.05 per M*. Door wijziging en aanvulling der bestaande verordeningen kan de opzet daarvan behou den blijven, want het scl t B. en W. niet gewenscht het marktwezen te Helder aan een algeheele'*reorganisatie te onderwerpen, gezien de geringe resultaten van de vroegere pogingen daartoe aangewend. Naar aanleiding van een en ander stellen B. en W. den Raad, onder verwijzing naar de overgelegde stukken, voor de bestaande ver ordeningen in te trekken en met inachtne ming van het bovenstaande nieuwe verorde ningen vast te stellen. Verhooging subsidies. Het Bestuur der Algemeene Heldersche Winkeliersvereeniging, dat der Vereeniging Vakschool voor Meisjes voor Helder en Om streken en dat der Vereeniging Ambachts school voor Helder en Omstreken verzoeken verhooging van het voor 1920 respectievelijk ten behoeve der Handelsdag- en Handels avondschool, de Vakschool voor Meisjes en de Ambachtsschool toegekende subsidie. De gevraagde verhooging is noodzakelijk, ten einde te kunnen voldoen aan het verzoek van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, om de salarissen van het onderwijzend personeel in overeenstemming te brengen met een door hem ontworpen leiddraad 1920. Aangezien 50 der hieruit voortvloeiende meerdere kosten door het Rijk zullen worden gedragen en tevens verwacht mag worden, dat ook door de Provincie de gebruikelijke bijdrage van 10 zal worden toegekend, zal het overig bedrag, zijnde 40 voor rekening der gemeente komen. Blijkens overgelegde stukken, zal de Han delsdagschool een meerdere uitgave vorde ren v' 2666.67. Hiervan zal derhalve oer rek", j der gemeente komen 40% m 2666.37 is 1066. De Handelsavondschool elscht een meerdere uitgave van 655. Der halve rest voor rekening der gemeente 40% van f 655 is 262. Ten behoeve der Vakschool voor Meisjes zal een bedrag van ƒ5065 noo- dig zijn, terwijl de Ambachtsschool een meer dere uitgave eischt van 18205.141/,. Voor rekening der gemeente zal derhalve 40 var 5065 en 40 M van 13205.141/», is respec tievelijk 2026 en 5282 blijven. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor, indien het Rijk en de Provincie de gebruikelijke subsidies toe staan, voor het jaar 1920 onder dezelfde voor waarden, waaronder het oorspronkelijke sub sidie voor dat jaar werd verleend, een ver hoogd subsidie uit de gemeentekas toe te kennen tot een bedrag als boven aangegeven. Gronden Uitbreidingsplan. Ingevolge de goedkeuring door den Raad van net door B. en W. opgemaakte plan tot onteigening van gronden en gebouwde eigen dommen, gelegen binnen het bij het plan van uitbreiding voor het westelijk stadsdeel, vfjeelden B. en W. den Raad mede, dat zij Vzouden trachten den eigendom van die gron den, enz. langs minnelijken weg te verkrij gen. Mocht dit ten aanzien van verschillende perceelen gelukken, met betrekking tot de verigen zal den Raad binnenkort een voor- tel tot onteigening bereiken.. Het liet zich aanzien, dat ook het perceel kadastraal b-'-«nd Sectie E No. 4503, ter grootte van 12UÖ MJ. in bedoeld voorstel tot onteigening zou moeten worden opgenomen, teneinde het voor deze uitbreiding opgezette stratenplan te kunnen doorvoeren. De eige naar van dit perceel, de heer S. Krljnen, wil thans echter met de gemeente een ruiling aangaan en zijn grond afstaan tegen verkrij ging van 1200 MJ. grond van het aan de ge meente toebehoorend perceel kadastraal be kend Sectie E No. 52, gelegen achter de wo ning van den heer Krijnen en niet vallende in het stratenplan. Tegen deze ruiling, die verband houdt met de belangen der Volkshuisvesting, bestaan geen bezwaren. B. en W. stellen den Raad daarom voor tot deze ruiling over te gaan. ,JSchwabenheim". In de voordracht nopens de verhuring van het gemeentelijk gebouw aan de Prins Hen driklaan, zegden B. en W. een nader voorstel toe ten aanzien van het in bewoonbaren staat brengen .van perceel No. 8 (benedenhuis). De kosten hiervan zullen ongeveer volgens een opgave van den Gemeente-Bouwmeester J 2350, bedragen, welke som B. en W. met de Oommissie van Bijstand voor de Publieke Werken niet te hoog achten, gezien den staat, waarin de woning thans verkeert. Tevens stellen B. en W. voor in dit perceel meteen geleidingen voor electrisch licht aan te leggen, waarvan de kosten worden geraamd J op 850. Werkverschaffing. Ingezonden mededeellng. De Rotterdammers komen a.B. Donderdag met Leest reeensie's en advertentie in dit blad. De Commissie v. Kunstavonden. Grondaankoop. Burgemeester en Wethouders stellen aan den Raad voor ten behoeve van de rioleering en bestrating van de Javastraat van velschil lende eigenaars aldaar strooken grond aan te koopen, tegen betaling van 1.— elk, ter volle breedte van aan hen behoorende per ceelen en ter diepte van 4 M. Verder stellen B. en W. voor van den Bond van Marine-Onderofficieren een der gelijke strook aan te koopen tegen betaling van f 192.zijnde 6.per Ms. In ds Raadsvergadering van 8 Februari jj. werd in handen van B. en W. om prae-advies sesteld een adres van den Heldersohen Be- stuurderstoond, betreffende het verschaffen van productief werk aan werkloozen. Adressanten zijn van meening, dat bij den woningbouw in deze gemeente niet voldoen de rekening wordt gehouden met de hier heersohende werkloosheid in de bouwvak ken. Zij wijzen onder meer op het feit, dat voor de door de Vereeniging voor Volks huisvesting „Helder" aanbestede 62 wonin gen materiaal te Schagen is vervaardigd. Bij de aanbesteding van 50 arbeiderswoningen en 8 Avinkelhuizen in de Transvaalwijk door dezelfde vereeniging, hebben B. en W. dan ook pogingen in het werk gesteld otn den laagsten inschrijver te nopen arbeider® uit de gemeente Helder te gebruiken. Deze po gingen hebben weliswaar niet geheel geleid tot de gewensohte oplossing, doch wel ten gevolge gehad, dat speciaal arbeider® uit de gemeente werkzaam werden gesteld. Oir in den vervolge met meer succes in deze1 te kunnen optreden, zijn B. en W niet de T ningvereeniging „Verbetering zij ons Strr a" overeengekomen, dat de aanbeste- dir oor haar bouwplan zal geschieden op tw" wijzen: .e-. Volgens het systeem van vrije aanbe steding; B. aanbesteding met de verplichting om uitsluitend Helderschearbeiders te werk te stellen. Het verschil tusschen de laagste inschrij vingssommen van de aanbestedingen A en B zal dan eventueel, 'behoudens goedkeuring door den Raad, door de gemeente worden gedragen, voorzoover geen subsidie voor werkverschaffing wordt verleend. De kans op een dergelijke subsidie zal echter wel illusoir blijken, want al mag de locale werk loosheid door deze wijze van werkverschaf fing worden verminderd, voor de werkloos heid over het geheele land hseft zij geen beteekenls. Tegenover bestrijding der werkloosheid door een op te richten Bouwmaatschappij, waarin deel zou worden genomen door het Rijk, de Gemeente, de Woningbouwvereni gingen en de Arbeidersorganisaties, staan B. en W. in beginsel niet afwijzend, maar zij twijfelen, gezien de moeilijkheden door Gedeputeerde Staten van Zuidholland aan de H. B. M. (Haagsche Bouwmaatschappij) in den weg eelegd, of een dergelijke onderne ming kans van slagen biedt, gesteld al, dat het Rijk en de Woningbouwverenigingen tot deelneming bereid waren. Bij handhaving toch van het vereischte van „openbare in schrijving" is de mededinging door parti culiere bouwondernemers geoorloofd. Met betrekkin® tot den arbeid in de bouw vakken wenschen B. en W. nog op te mer ken, dat reeds meerdere aanvragen bij het College zijn ingekomien oim een 'premie vóór particuliere bouwnijverheid, zoodat ook het instituut der bouwpremies bij zal dragen tot bestrijding der werkloosheid. In dit verband meenen B. en W. als hun oordeel te kennen te moeten geven, dat ook arbeiders in de bouwvakken zich aaneen kunnen sluiten tot bouwassociaties, meer eigenaardig genoemd bouwgilden, hetzij op coöperatieven grond- sag of in den vorm eener bureerlijke maat schappij en, aldus vereenigd, plannen indie nen voor woningbouw, waardoor zij in het genot kunnen komen van de bouwpremie en van een hypothecair crediet van 90 der stichtingskosten. Ten slotte achten B. en W. het hier de plaats om te wijzen op hetgeen verder door het College is gedaan ter 'bestrijding van de werkloosheid. Onder meer zijp de volgende werken ondernomen of verkeeren in het sta dium van voorbereiding: a. omspitting van den berm van den Pa rallelwee; b. verbreeding, rioleering en bestrating van de Javastraat; c. bestrating van de Bassingracht; d. verbetering van den weg naar Huisdui nen en aanleg van een fietspad langs dien weg; e. omspitting en hebosschine van het ter rein in de Donkere Duinen; f. aanleg van een voetpad door het cuin- teirein vanaf Huisduinen naar de Donkere Duinen; g. verbetering van de weg)n te Huis duinen; b het kloppen van kelen in het fort Kijk duin; i. ATbreedlng van den hoog3n buitenberra van Heldersche Zeewering; j. rhardlng van den weg van den Mid den over de Groots Keetsn naar Gal len' >g. b ar aanleldine van een en ander en in vei and met het feit, dat in deze gemeente thans een grootere bedrijvigheid in de bouw vakken heerscht dan ooit te voren, terwijl nog tal van bouwplannen worden voorbereid, zijn B. en W van meening, dat van werk loosheid, althans in de bouwvakken, niet kan worden gesproken. B. en W. stellen den Raad mitsdien voor het in den aanvang genoemd adres voor ken nisgeving aan ts nemen. De Verkeersregeling. In de Raadsvergadering van hedenavond komt ook in behandeling althans komt het voorstel op de agenda voor de aanvulling op de politieverordening regelende het ver keer in deze gemeente. Naar men zich her inneren zal, betreft het hier een gewijzigd voorstel. Het eerste ontwerp bevatte een aan tal bepalingen, welker doorvoering tot heSjl wat moeilijkheden en vreemdsoortige geval len aanleiding zouden geven. In het nieuwe voorstel zijn deze bepalingen veranderd of vervallen, waardoor de verorde ning aan bruikbaarheid heeft gewonnen. Wij twijfelen er niet aan, of de bestuurders van motorrijwielen en auto's zullen het hunne er toe bijdragen om voor een goede naleving van deze verordening zorg te dragen, ook al is een maximum snelheid van 15 K.M. vrij laag te noemen. Integendeel, wij meenen, dat zij al hun medewerking zullen verleenen in de verwachting, dat dan inderdaad de ver keersregeling krachtig ter hand genomen wordt. Want dat is hoog noodig. „Harderwijk van Noord-Holland", zoo hoorden wij Helder eens betitelen door een vreemdeling die, op weg naar Texel, per auto door omze gemeente reed. En inderdaad wanneer men zijn oogen den kost geeft, moet men in vele gevallen tot dezelfde conclusie komen. Men begrijpt niet, dat de veiligheid van het verkeer niet alleen in de handen der autobe stuurders ligt, maar veel meer nog in handen der voetgangers. En nu is het wel een op merkelijk verschijnsel, doch het is hier in de gemeente een bestaand feit, dat men wel ruimte geeft aan een wagen, 'die met een flinke snelheid rijdt, doch niet aan een die een kalm gangetje heeft. Men kan het dage lij tos waarnemen. Wij willen eenige voor beelden noemen. Zondagavond komt j.1. een autohandelaar uit deze gemeente met een wagen door de Spoorstraat en moet de Ko ningstraat in, Als gewoonlijk is de ingang van de straat over de geheele breedte ver stopt door groepjes menschen, die aldaar op de gebruikelijke wijze hebben postgevat. De meesten gaan evenwel op zijde. Een tweetal, een burger erf*een militair, blijven doodleuk staan. Er wordt meer dan ©ens signaal ge geven, maar men kijkt eens even naar de naderende auto, maar gaat niet op zijde. Wat moet in zoo'n geval een bestuurder doen? Is dit niet opzettelijk het gevaar voor onge lukken vergrooten door den bestuurder te dwingen over de kleine straat te rijden? In dit geval ging de bestuurder gewoon door, zoodat de helden, toen de auto eenmaal vlak bij hen was, op zij moesten springen. Wan neer een het ongeluk heeft om te struikelen, is het tei laat En wien -treft dian de schuld? En voor het geval alles goed afloopt, krijgt de bestuurder een aantal scheldwoorden naar het hoofd met de opmerking, dat hij uit moet kijken. Dit is slechts één uit de vele gevallen. Een ander voorbeeld. Een auto komt van het Ankerpark en is op weg naar de Binnenha ven. Op de lange, smalle brug bevinden zich een militair met vrouw en kinderwagen, die voor de auto uitgaan. Men kon zien, dat de bestuurder met opzet zeer langzaam de brug opreed, om de menschen voldoende tijd en gelegenheid te geven op het breedere gedeel te van de brug te komen. Zij waren er dan ook reeds bijna af, toen de auto, die meerma len signaal (gegeven 'hadi, vlak achter hen was. Het eenige resultaat, dat met het signaal geven bereikt werd, was, dat de militair om keek en n i e t op zij ging, en tegen zijn vrouw opmerkte, dat zij maar kalm door moest rij den. En dat, waar wel ruimte is voor twee wagens om elkaar te passeeren. Een kleinig heid, het slippen van een rem of wat ook, en er is een ongeluk gebeurd. En wij vragen al weer. aam wiien die schuld? Wij herhalen, dat deze verordening zal worden begroet als een eerste stap op den weg naar een veilig verkeer hier ter plaatse. Natuurlijk, er zijn altijd woeste rijders, maar die zullen het dan wel spoedig ondervinden en door straf of boete er toe gebracht worden in de bebouwde kom der gemeente hun snel heid; te onderwerpen aan het in die verorde ning vastgelegde maximum. Doch daartegenover venvachten de be stuurders van rijtuigen, motorfietsen en auto's, die te goeder trouw de verordening naleven, beschermd te zullen worden tegen dwarsdrijverijen als hier boven genoemd, waarvoor toch geen enkele aannemelijke re den is aan te voeren. Wij hebben het vroeger reeds meermalen ezegd: een veilig verkeer is alleen mogelijk oor samenwerking. Zij bestaat reeds voor een groot deel. Maar er is helaas steeds een groep menschen, die meent, dat ook de rij weg uitsluitend voor voetgangers bestemd is. Wij willen hopen, dat de verordening wordt aangenomen en zij dan, behalve ten aanzien van de snelheid, ook ten opzichte van den onhoudbaren toestand, bij den ingang van de Koningstraat en bij den ingang van de Keizerstraat („Bellovue regelend mogo werken. Met verwijzing naar de op deze zaak betreffend© advertentie in dit blad, maken wij belangstel Lenden opmerkzaam dat d© laat ste lezing wan Joh. de Heer op Woensdag a.s. niet zal gehouden worden in het gebouw Palmstraat, maar in d© Nieuws Kerk over de Weststraat De kerkdeuren zuilen half acht geopend worden, aanvang acht uur. Belangstellende lezers neme hiervan goede nota. Voordrachtavond mr. Kamp. Aanvankelijk vlotte het niet te best tus schen den heer Kamp en het talrijke A.G.O.- publiek, dat gisterenavond „Casino" vulde. Men luisterde ietwat sceptisch, keek de kat eens uit den boom en hield zich, zooals een voorzichtig Hollandsch publiek past, koel en gereserveerd. Mr. Kamp, fijn menschenken- ner, kent (blijkbaar zijn pappenheimers; hij had als een goed en gul gastheer het smake lijkste voor het laatst bewaard. Dat laatste., gegierd is er van het lachen, gebruld, ge schaterd, dat de tranen over de wangen lie pen. En let u eens op, als mr. Kamp terug komt, den volgenden winter, en dat ge beurt wiskunstig zeker is de zaal te klein. Maar eerst wilde het niet. Eerst kwamen een paar ernstige voordrachten, heel of half- ernstig althans. Nietwaar, de legende van den rattenvanger van Hameln is op zichzelf zwaar van ernst, en somber van tragiek. Die won derlijke figuur zelf van den betooverenden fluitspeler, die alle ratten uit de huizen lokt en ze in de rivier drijft. Daarna de weigering van de Hamelnsche magistraat om het ver schuldigd honorarium te voldoen en 's rat tenvangers wraak door de kinderen in den griezelig opengespleten bergwand te doen verdwijnenDat alles is eigenlijk tragisch en droef. Mr. Kamp maakt ervan een groteske tragi-komedie, een burleske klucht, een zwaar, gedegen drama in Alexandrijnen waar-d-ie (van dat dramatische bedoel ik) geen syllabe van meent, een ouderwetsch melo-drama, waarin hij fijntjes den toehoorder op den hak neemt* Maar het publiek, dat af en toe om een geestigheid, die insloeg, lachte, dacht bij zichzelf: „hm, afwachten of het leuker wordt". Toen kwam no. 2: „D© IJsberg" van H. Urban. Dit was het auditorium regelrecht uit het hart gegrepen. Van de tien menschen zijn er hier ter stede zeker acht vertrouwd met een reis op zee. En dan het gegeven: een stoomer op den oceaan, die een naar het zui den afgedreven ijsberg nadert, de spanning van de bemanning op de brug, de doods angst, of men er het leven zal afbrengen. terwijl, beneden, In het salon, het van geen gevaar bewuste publiek zijn ijdele vermaken voortzet.... In stijgende spanning doorleef den wij het drama mee, en een zucht van ver lichting ontsnapte velen, toen het dreigend gevaar afgewend was. De ijsberg in het publieke gemoed was toen ook afgedreven en den verderen avond ging het in stijgende lijn voorwaarts tot het uit bundige eind© toe. Het laatste nummer vóór de pauze was het dol-vermakelijke verhaal van „den man, die mij een dienst bewees". Het leent zich niet voor oververtellen, maar de warmte van den gullen lach deed het laatste stukje van de ijsklomp smelten, die er aanvankelijk rond dreef. Na de pauze nog een drietal geestige voor drachten, „De Courant" meesterlijk gety peerd hoe een voorondersteld vrijgezel, die des morgens op bed het ochtendblad leest, op de verschillende „belangrijke" mededeelingen reageert. „Hoe ik een boef vrij kreeg" was wat erg veel gechargeerd en zweemde naar het plat-komische. Maar het slotnummer: dat was de apotheose, de klap op de vuurpijl, het slotstuk met het knaleffect. Tot aan huis toe hebben de menschen er over na-gelachen, „De Schoolopziener en de rups". Er waren onderwijzers ln de zaal, dl© bijna van hun stoel rolden van de leut. Een schoolopziener, lieve lezer, Is een zeer deftig, uiterst gestreng heer. Zijn komst in school brengt altijd een soort revolutie te weeg; het hoofd Is nerveus, en vltachtig ge worden, de onderwijzer transpireert angst vallig, de kinderen zijn in gespannen ver wachting waar dit alles op uitloopt. Een schoolopziener is ook een geleerd heer; het kan bijvoorbeeld gebeuren, dat hij een kleinen jongen, laten wij aannemen uw oh derdanigen dienaar, die op 12-jarigen leeftijd met rechtmatigen trots zijn rapport toont aan ieder, die het' zien wil, speciaal wat Fransch betreft, voor de klas laat komen, hem een verhaaltje in het Fransch laat opzeg gen, en hem vervolgens de bemoedigende woorden toevoegt: „Nou, ik kan wel hooren, dat jij nooit in Parijs geweest bent". Maar als nu zoo'n zeer geleerd, zeer paeda- gogisch aangelegd schoolopziener het ih zijn hoofd krijgt tegen de kinderen te zeggen: „Nou mogen jelui aan mij een vraag stellen, dan zullen we eens zien, wie het knapste is, jelui of die deftige meneer" dan kan het gebeuren, dat zoo'n kleine dreumes van een jongen z'n vingertje opsteekt en vraagt: „Man, hoeveel pooten heeft een rups?'J En de gevolgen, de vreeselijke, niet te be schrijven gevolgen zijn dan voor des school opzieners rekening. Want weet u het, hoe veel pooten een rups heeft? „Meer dan twee". Jawel, dat zei de bovenmeester ook, maar het juiste aantal was hij vergeten. De schoonmaakster moest er aan te pas komen; zij moest holderdebolder de straat op en een voorbijganger interpelleeren, den eersten den besten. Weet u het ant woord?.... „Meerenberg, zei-en ze, tel eerst je eigen pooten maar!" Ziet-u, -en daarom sloegen de menschen dubbel van den lach. En de heer Kamp stond maar met een onschuldig gezicht zijn fabeltje verder af te spinnen, en het publiek kon niet meer zien van de tranen, die het uit de oogen liepen. En daarom, ook garandeer ik u: mr. Kamp komt terug, met of zonder rups, en de zaal is uitverkocht!! To be sure! Er was nog een klein toegiftje, dat dank baar aanvaard werd. En dr. Ketner sprak woorden van dank. Begin April 5 of 6 dr. Van der Sleen over volgels, bloemen en vlinders. Wie dr. Van der Sleen is? Een aangenaam causeur; in „Leven en Werken" heeft hij eens sma kelijk verteld van een reis langs de Riviera m door Zwitserland, en zoo zal zijn lezing over vogels, vlinders en bloemen zeer zeker vd boeien. Dat is voor dit seizoen dan het laatste; de A.G.O. gaat dan rusten tot het najaar komt. Hiermede brengen wij ter kennis, dat de Vijfde Kunstaivond op gjl Donderdag niet, zooals wij in ons blad mededeelden, voor abonnees tegen verminderde prijzen wordt ge geven, maar evenals vorige avonden alleen tegen bijbetaling van de stedelijk^ belasting. Alhoewel reeds vroeger daartoe meerdere pogingen in liet w?rk waren gesteld mocht 't de oommissi» eerst in den loop van dit sei zoen gelukken de Rotterdammers naar hier te laten komen en dat nog wel met medewer king van andere plaatsen dn deze omgeving. Het zal daarom zeer zeker voldoening ver wekken, dat het thans zonder deze medewer king toch weer gelukt i!s dit zoo artistiek loogetaand gezelsohia/p hier op te latten tre den. De keuze ia ditmaal gevalle® op ©e® va® Ibsen's werken, ml. „Rosmensholm". We la ten hieronder eenige reeensie's van de groots bladen volgen, waaruit voldoende zal blijken, dalt dit sttuk geen nadere aanbeveling .behoeft. Wij twijfelen dan ook niet of het zal eeas waardig slot van deze derde serie Kunstavon den wenden; de OasinoschouWburg zal even als bij vorige avonden wel weer geheel tos- zat zijn. Hieronder eenige peraflbeoordwefiogea. De N. Roti Ori schrijft: Een goed be zatte zaal voor een© vertooning van groot© verdiensten. „RosmershoLm" het wordt al gemeen'" erkend is om den term van Dr. Byvanok te gebruiken, Ibsen's „meest betee- kenende schepping". Reeds erkenden wij dankbaar 'het vele goede in- dit zoo welkome, ernstige spel. Het gesprek van Kroll met Re- bakka, van Frats Tarbaud niet mevrouw Tar- taud, behoort tot de boeiendst-' brokken spel, in dén Matsten tijd op deze planken aan schouwd. Hat spel der knappe acteurs geeft onloochenbaar van dat dieper genot, dat zoo- velen in de muziekzaal (gestadig, in di© van den schouwburg slechts bij uitzondering gs- ni-eften. Roti Nieuwsblad!.: „Rosmersholal', is een van Ibsen's schoonste werken en ds opvoering, zooals wij die gisteravond moch ten genieten, toont het gezelschap van de Aert van Nesstraat op het allerbest, met een rustige, beheerschte en bewuste artistieks kracht. DagbL v. R'd'am.: Dank zij Chrispijn's regie, dank zij dien eenvoud en de natuurlijk- beid, die het spel kenmerkten, werd ,.Ros- mershoim" ditmaal, ondanks de vele proble men, die Ibsen er in aanroert, van ongewone duidelijkheid. D e T e 1.: Een uitmuntende vertooning, die den knappen artisten van het Rotterdamsche Tooneel de voorname pMats, welke de instel ling in d'e Nederlandsohe tooneelwereld in neemt, opnieuw verzekert. Aan het slot werd het een formeel© en wel verdiende ovatie van een stampvolle zaal. Het Alg. Handelsbl.: Het Rotter- daimisch Tooneel heeft meermalen getoond, dat het volkomen in staat is, met Ibsen eer te behalen. Ook nu weer. Een zeer interes sante, geslaagde avond, waarmede ms* het gezelschap geluk wenschen mag, Ds Nieuws Crt.: Ds priemièrc van Ibsen's „RosmershoLm" la voor het Rottejpdamsoh Tooneel een waar succes geworden. Een tal rijk publiek werd vier voile bedrijven lang onafgebroken geboeid. de rijke garve, die krans van bloo men eru lauweren, onder dankbaar applaus opgedragen, waren meer dan verdlsnd. BUITENLAND. Vervolg van hst eerste bladL DUITSCHLAND. De toepassing der Sancties. Voorbereidingen te Dnsseldorf. Een proclamatie der Dultsche regeering. Te Dusseldorf werden direct.ua ontvangst van het bericht betreffende het afbreken der onderhandelingen de noodig© maatrege len getroffen. De kazernes werden door de tot dusver daar ingekwartierde veiligheidspolitie voor een deel ontruimd om onderkomen te ver schaffen aan de bezettingstroepen. Dussel- doru, zoowel als Duisburg, zullen allen door Fransche troepen worden bezet. De Fransche troepen hebben tot dusver geen versterkin gen gekregen en evenmin als de Engelschen, hebben zij in den-laatsten tijd uitgebreide voorbereidselen voor een verderen opmarsch getroffen. Het heet, dat er vanavond al Fran sche troepen op Rijnschepen naar Dusseldorp onderweg zijn. Vanavond werd echter aan het verkeer over de Rijnbruggen bij Dussel dorp en Duisburg nog niets in den weg ge legd. Te Dusseldorp werd laat in den avond een bekendmaking aangeplakt, welke ondertee kend was door den rijkspresident en dea rijkskanselier en luidde: Medeburgers. Onze tegenstanders in den grooten oorlog hebben ongehoorde en onuit voerbare eischen van geld en goed aan ons gesteld. Niet alleen wij zelf, ook onze kinde ren en kleinkinderen zouden slavendienaren der tegenstanders moeten worden. Door onze handteekening zouden wij een verdrag moe ten bezegelen, voor welks nakoming het werk van generaties nog niet voldoende zou zijn geweest. Dat mochten wij niet doen. Ons zelfrespect verbiedt het ons. Onder openlijke schending van het vredesverdrag vanVersail- les hebben de tegenstanders hun toevluoht genomen tot de bezetting van nog meer Duitscben grond. Wij kunnen geen geweld tegenover geweld plaatsen. Wij zijn weerloos. Maar wij kunnen van de daken schreeuwen, dat allen, die de stem der gerechtigheid nog verstaan, het hooren: Onder den dwang, waaronder de burgers de vreemde heerschap pij moeten dulden, lijdt het heele Dultsche volk. Krachtig aaneengesmeed zal ons lijden ons tot eenheid en gemeenschappelijk wel zijn brengen. Medeburgers, treedt de vreemde heerschappij van het geweld met ernst en waardigheid tegemoet, bewaart uw eerlijke gevoelens, maar laat u niet verleiden tot on bezonnen daden. Hebt vertrouwen. De rijks- regeering zal niet rusten voor het vreemde geweld voor ons recht moet wijken. In de heele industriestreek zijn gisteren en vandaag groote betoogingen gehouden tegen de Parjjsche besluiten. Dusseldorp en Duisburg, die in de eerste plaats door de bezetting getroffen zullen worden, hebben door hun bestuur san de rijksregeering en aan minister Simons telegrammen laten zen- den, waarin van hen püischt wordt om, ds bezetting ten spijt, bij het afwijzen der en- tentevoorstcllen te blijven. De Kamer van Koophandel te Dusseldorp richtte eenaelfde verzoek tot Berlijn. In het heele Wupperdal luidden gister middag de kerkklokken ter inleiding van groote betoogingen, welke ook te Essen, Duisburg, Bochem en tal van andere plaatsen in de nijverheidsstreek werden gehouden. Ds meerderheidssocialisten sloten zich bij deze betoogingen aan. De Belgischs troep e*. De Belgische regeering heeft verklaard, dat er geen extra lichting zal worden opge-

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5