roepen (op het oogenbllk heeft België 140.000 man onder de wapenen). De onveiligheid. Te Faïkensfcein iin Salkaen is een terroris tische aanslag tegen hét stadhuis gepleegd, dat door twee ontplofingen zwaar is beeoha- digid. De muren zijn vernield en alle ruiten te gruizel geslagen. De eerste ontploffing is blijkbaar met handgranaten, de tweede met dy nam ietpatronen bewerkstelligd. Twee wachters zijn ernstig gekwetst. Ook in de naaste omgeving van het raadhuis zijn ta van huizen beschadigd. Een andere aanslag ïs gepleegd op het huls van een textielfabrikant. In diens slaapka nier, waar zich gelukkig niemand bevond, is een bom ontploft, die het geheele vertrek heeft vernield. Nachtwakers hebben getracht de daders te grijpen, maar dezen zijn, na een hevig vuurgevecht, ontkomen. De 'militaire goeverneur en de officier van justitie te Dresden zijn te Falkenstein aange komen om een onderzoek in te stellen. In het stadje, welks -bevolking in doodsangst zit, omdat zij een herhaling van het schrikbe wind van Hoeiz (diê nog altijd onvindbaar Ibh'iflt) vreest, zal een afdeeling gendarmerie en veldwacht worden gelegd-. Te Ghoesenmarpe hij Detmold vroeg een verloskundige%an den echtgenoot der vrouw die ze geholpen had, haar thuis te brengen, omdat ze bang was. Toen beiden goed en wel weg waren, verscheen er een inbreker. De te bed liggende vrouw schoot hem met een revolver, die haar man haar achtergelaten had' doodt De inbreker bleek de echtgenoot der vroedvrouw te zijn. ENGELAND. Te Londen was voor de conferentie op Maandagmiddag een groote belangstelling. Reeds lang voor den aanvang waren alle we gen naar Lancaster House vol menschen. Generaal von Seekt bracht eenige sensatie teweeg door voor de eerste maal bij deze conferentie in militaire uniform te verschij nen. De Duitsche delegatie kwam spoedig na Briand en Lloyd George, wien een enorme ovatie ten deel viel; de menigte brak door het cordon heen, omringde hem en riep: „Laat ze betalen, Lloyd George!" IERLAND. Londen, 8 Maart. Bij Killaroey {Ierland) zijn militairen in een hinderlaag gevallen. De brigade-generaal Cummig, nog een offi cier en twee soldaten zijn gedood, nog twee soldaten zijn gewond. Londen, 7 Maart. Er zijn thans alle dagen moorden in Ieland. De burgemeester van Limerick is thuis doodgeschoten door een on bekende. Zijn echtgenoote werd gewond. De vroegere burgemeester van Limerick werd eveneens gedood. RUSLAND. Helsin'gf oirs, 5 Maart. Het gerucht loopt dat de matrozen van Kroonstad zich van het ge heele eiland hebben meester gemaakt en de oomimuniisten diie er ziich bevonden óf gedood óf gevangen genomen'hebben. Volgens andere berichten heeft zich te Kroonstad een voorlooplige regeering ge vormd ondier leiding van generaal Koslofsky. [Het ite Praag verschijnende blad Wol ja Rossii' -heeft over Reval een draadloos bericht van dezelfde strekking ontvangen. Volgens dat telegram heeft het revolutdonnaire oo- imité te Kroonstad zich van de macht meester gemaakt zonder dat -er een schot -is gevallen. Het spreekt tegen dat Koslofski en andere contra-revolutionairen bij de beweging 'be trokken zijn. Het comité bestaat uitsluitend uit arbeiders RetdL] Berlijn, 7 Maart. Volgens berichten uit Helsingfors is Kroonstad nog in handen der opstandelingen. Uit Boekarest blijven- be richten over opstand'te Odessa -komen. Uit Warschau wordt gemeld, dat ook in Wolhy- nlië eep anti-bolsjewieksoh-e opstand uitge broken 'is, terwijl te Batoem en Sori een strijd tussch-en Framsdhen en boLsjewiki plaats zou hebben. Ales samengenomen kan in alle gevallen gezegd, dat er sterke anti-bolsjewieksahe gisting in Rusland heersoht. Rewal, 6 Maart. De bladen melden, dat de witten Krasnaja Gorka bij St. Petersburg hebben genomen en Zinotfjef en Kallnln ge vangen zijn. Het gerucht Loopt, -dat Pdkof zich 'in handen der witten zou bevinden. Berlijn, 7 Maart. Uit Rusland sledhts be richten, die even verwarrend zijn, als de toe stand in dat land zelf waarschijnlijk verward is. Berichten uit Helsingfors willen weten dat St. Petersburg en Moskou nog in oproer zijn. Semenof nadert met 25.000 kozakken -uit Siberië, terwijl generaal Antonof met zijn boeren den toevoer udt .'het goeveraement Woron-nesje voor Moskou wil afsnijden. Volgens een bericht vatn Svenska, Dagbla- dét, dat er vertrouwbaar uitziet, berichten de Finsche autoriteiten, dat men bij St. Peters burg kanongebulder 'hoort waaruit blijkt, dat de strijd daar op -nieuw is ontbrand. Het comité te Kroonstad beweert dat de toestand zich snel ten zijnen -gunste zal kee pen, als de Basjkieren die te St. Petersburg en de Chineezen die te Moskou huishouden, honger krijgen door den boerenopstand van generaal Antonof. 'Londen, 7 Maart Uit Helsingfors wordt ge meld, dat zoowel St. Petersburg als Moskou zich in handen van de opstandelingen bevin den. Generaal Semenof rukt met 25.000 ko zakken op in Siberië en generaal Antoniof, die 5000 boeren onder zich heeft, is meester in Woronesje en Taimbow en bedreigt den aanvoer van levensmiddelen te Moskou. De stad en het district St. P-etersburg zijn in staat van beleg verklaard. VEREENIGDE STATEN. Een kabel-lncldent. Londen, 7 Maart. Uit New-York wordt d.d. gisteren het volgende gemeld: Het ge schil tusschen het departement van staat en de Western Union Cable Cy., betreffende het leggen van een telegraafkabel van Barba dos (Britsch) naar Miami (Florida, Ver. St.), leidde Zaterdag tot een ernstig incident. Een Amerikaansche duikboot-jager opende het vuur op een kabelschip, dat bezig was den kabel nu>t het kuststation te verbinden. Vol gens den oommandant van de duikboot-Jager zou het kabelschip geen acht geslagen heb ben op een gegeven waarschuwingssignaal. Daarop werden schoten gelost langs den boeg van het kabelschip. Aan boord van dat vaartuig werd nu de arbeid stop gezet. De geheele bemanning van het kabelschip le daarop gearresteerd. Een groote Amerikaansche vloot Washington, 6 Maart. De nieuwe mi nisters van oorlog, Weebs, en marine, Derby, hebben op een feestmaal van de vlootliga, namens de regeering, de verzekering afge legd, dat de regeering de politiek van een groote vloot zal nastreven, en wel de politiek van het hebben van een vloot, die sterk ge noeg zal zijn -om het land te verdedigen te gen welke andere mogendheid ook, met welke het in conflict zou kunnen geraken. „Ik houd van de vloot" zeide Derby „en geen ander ambt, dat de President te vergeven had, zou ik liever hebben gehad dan dit. Ik houd van de vloot; en Ik ben van oordeel, dat ik de vloot zóó groot moet maken, dat zij voor alle gebeurlijkheden berekend is." KORTE BERICHTEN. De Morraing Post verneemt uit Belgrado, dat 14000 Russische vluchtelingen, die nog onder het bewind van VenLzelos is een kamp te Salomiki ondergebracht waren, van honger omkomen. Hun ellende is onbeschrijfelijk. Dagelijks sterven er wei 50. Op den 3den Maart is uit Jokohama de oorlogskruiser „Kasjima" vertrokken, ter be geleiding van het oorlogsschip „Katori", aan boord waarvan zich de kroonprins van Japan, prins Hirojito, bevindt. Onder het gevolg is ook graaf Chinda. Trjjntje Gieles. GEHUWD: Jan Brujjn en Maria Aletta I van Alphen. OVERLEDEN: Johan Arnold Barhorst J.Azn., 3 mnd.; Cornelis Zegera, Cornszn., 2 weken. Wielingen. Vermeldden wy in ons vorig nummer, dat alhier een 8-tal heeren van de vereeniging tot bestryding van de malariamug in 't Hotel „Lont" waren aangekomen, om een onderzoek in te stellen of voornoemde malariamug ook hier werd aangetroffen, zoo kunnen wy mede- deelen, dat genoemde heeren hier diverse boerderyen hebben onderzocht. Het resultaat van dat onderzoek was, dat hier in de koe- en paardenstallen en de varkenshokken byster weinig muggen werden aangetroffen, wel waren er by, die veel op de malariamug ge leken en ook half verbasterd soort werd aan- De besmetting bovengronds heelt plaats door buurplanten -en daar dit zélfs oo grooten afstand bleek te kunnen geschieden is men op de gedachte gekomen, dat insecten we eens de verspreiders der ziekte konden zjjn, En inderdaad is door proeven aangetoond diat 'bladluizen en kleine kevertjes de ziekte van aangetaste op gezonde planten over bracht. Het verdient dan ook aanbeveling om zijn aardappelvelden niet in de nabyhek van boomen of heggen aan te leggen, terwij l het nu eveneens diuideiyk ie, hoe' pas ge scheurd weiland, dat allerlei insecten her bergt veel grooter ziektekans dan oud bouw land aanbiedt. Het Lakschurft, waarmee Schotsche Mul zen nog al eens behept zyn, kan men het best bestrijden, door het pootgoed met een zwakke sublimaat-oplossing te behandelen (1 deel op 1000). Over de aardappelziekten is men nog lang icn.eu cii vui uaoicru öuuit vrcru MU- I w T - v getroffen, doch de rasechte mug kwam hier I niet uitgestudeerd. Spreker eindigde dan ook LUCHTVAART. Aanneming van officier-vliegers. Voor personen; niet jonger dan 20 en niet ouder dan 28 jaar, ibestaat gelegenheid te wo-rd-en benoemd tot officier-vleier 3e kl. bij den marine-luchtvaartdienst. Zy die voor déze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten het verzoek daartoe uiterlijk 15 April aan het Dep. van Marine inzenden. GEMENGD NIEUWS. Engelsche oorlogsweduwen. De Engelsche oorlogsweduwen schijnen sterk in trek te zyn. Het ministerie van oor log kent haar een pensioen toe, dat vervalt op den dag, dat zij weer in het huwelijk tre den. Volgens statistische opgaven blykt nu, dat van de 10.200 officiersweduwen 600 her trouwd zjjn, d. i. gemiddeld 15 per maand, maar dat van de 224.700 soldatenweduwen reeds 80.700 hertrouwd zijn, d. i. gemiddeld ongeveer 2000 per maand. Gaat het hertrou wen in hetzelfde tempo door, dan zal in 1927 het Engelsche ministerie geen weduwenpen- sioen voor soldatenweduwen meer behoeven uit te keeren. Een noodlottig bruiloftsmaal. Uit Duisburg wordt geimeld, dat na het nuttigen van een bruiloftsmaal 41 gasten typhus kregen. De oorzaak was, dat een vrouw, diie deze melkte reeds onder de ledien had, -het middagmaal had -bereid. Sir Percy Scott en de schoolmeisjes. Een vo-ordracht door Sir Percy Scott voor schoolmeisjes gehouden was, dus schrijft „The Schoolinaster", blykbaar een zeer aan gename gebeurtenis. In plaats dat de aanwe zig zynde volwassen dames verbolgen waren over hetgeen de opgewekte admiraal haar meende te moeten vertellen omtrent het af lezen van gas- en electriciteitsmeters, het -| herstellen van voorwerpen, waaraan iets ge broken is, en over andere huishoudelijke kleinigheden, gaven zij nog meer bewijzen van de onwetendheid by haar sekse. Een der dames vertelde, dat het eens by haar thuis gebeurd was, dat de keukenprinses plotseling ziek was geworden, -toen het gezin acht per sonen telde. Geen enkele der vrouwen was toen in staat geweest een maaltyd te berei den 1 Sir Percy gaf nog andere voorbeelden van haar beweerde „onwetendheid". „Als Ik een vrouw vraag my een schroevendraaier (screwdrlvex) te brengen", zeide hy, „komt zy in den regel aanzetten met een kurken trekker (oorkscrew). Alle vrouwen moesten de eerste beginselen van het timmervak lee- ren. Byna alle vrouwen in Amerika en de koloniën weten iets van timmeren en schil deren af en ik geloof, dat men de eerste be ginselen daarvan in de scholen moest onder- wyzen. De mannen zyn over 't algemeen niet veel beter in dit opzicht." Protesten tegen het nltimatnm. De ryksbond der Duitsche industrie, de rykscommissie uit den Duitschen landbouw en de centrale vereeniging voor den Duit schen groothandel hebben aan minister Si- mons het volgende telegram gezonden:. „De industrie, handel en landbouw van Duitschland verwachten van u, mynheer de minister, in deze moeilyke,ure absolute stand vastigheid tegenover het ultimatum der En tente en hernieuwen de venzekering, om voor de gevolgen der weigering van de Londen- sche eischen hoe zwaar die ook voor het Duitsche economische leven zullen zyn geheel en al borg te staan." UIT DEN OMTREK. Texel, 7 Maart. Van 1 tot en hier verzonden 10 koeien, 5 paarden, 28 schapen, 18 kalveren en 2 varkens. met 7 Maart 1921 zyn van Burgerlijke Stand der gemeente Texel, van 26 Febr. t/m 4 Maart 1921. GEBOREN: Jurrien, z. v. Jurrien Beumkes en Jannetje Maria Pool; Jaoob, z. v. Jacob Kikkert en Johanna Kikk'ert; Hendrik, z. v. Hendrik Spigt en Tryntje Wegman; Geertje, d. v. Oornelis Blom en Maartje Zegel; Corne lis Jaoob, z. v. Wilhelmus Johannes Vendel en Oornelia Zym. ONDERTROUWD: Adrlanus Halsema en sporadisch voor. De heeren roemden de boerderyen, wat be treft de groote zindeiykheid, die zy in de verschillende stallen aantroffen. J.l. Vrydagavond gaf mej. Schiers uit Dom burg en den heer P. van Maansen uitBeriy'n in 't hotel van den heer Mart. de Haan een biljart-seance. Beiden gaven 't publiek (de achterzaal was byna vol belangstellenden) fyne kunststooten te zien en van de medespelende was er geen enkele Wieringer, die een partijtje kon winnen. Liefhebbers van 't biyartspel hebben dan ook dien avond volop genoten. 'elden zich by de le oproeping voor solli citanten van onderwijzeres aan de O.L. Scholen te Westerland en Hippolytushoef, voor elke school één sollicitante aan, voor de 2e of her haalde oproeping bleef men doof en gaf zich geen een sollicitante meer op. Thans zal een 3e oproeping worden geplaatst. Gaat men na, dat dergelyke advertentiën in de vakbladen zeer duur zyn, dan kost zoo iets de gemeentebesturen veel geld en ten slotte komen geen liefhebsters. Breezand. Over aardappelziekten en lioe die te beperken. Zaterdagavond 5 Maart hield de vereeni ging van oud-leerlineen van den Tuinbouw- cursus een openbare vergadering in de zaal van den heer Jb. Borst. Daar de heer Haze- loop, tuiiïbouw-oonsulent voor Noord-Hol land, over aardappelziekten zou spreken en de wyze van die te -bestryden, is het geen wonder dat de voorzitter, de heer 8. Spigt, zyn voldoening over de flinke opkomst mocht uiten. Aardappelen toch zyn in den Westpol der het hoofdproduct. By iedere aardappelsoort aldus de heer Hazeloop viel na een meerder of minder aantal generaties, ontaarding te oonstatee- ren, zich kenmerkend door verminderde op brengst, ziekte of anderszins, waardoor de soort als cultuurgewas ten slotte niet langer bruikbaar was. Zoo werden aan den Langen- dyk de Gladblaadjes en Bloemgraafjes, al thans in het groot, niet meer verbouwd en met de Duitsche muizen was dit in De Streek het geval. Doch ook de Schotsche muizen, die er tegenwoordig nog op ruime schaal verbouwd worden, beginnen reeds teekenen van ontaarding te vertoonen. Trouwens, reeds in de 18e eeuw (tusschen 1750 en 1780) vinden we van die ontaarding der aardameMant melding gemaakt. Wel is de aardappel reeds veel vroeger in 1584 uit Zuid-Amerika naar Europa over gebracht, maar volksvoedsel werd hy toch pas in de 18de eeuw. Door die ontaarding, na zekeren tyd, is men alzoo maar steeds op een andere soort aangewezen. Daar men die plaatsvervangster tot nog toe echter altoos heeft kunnen vin den, behoeven wij ons dus, zou men meenen, over die ontaarding al weinig te bekomme ren. Toch is die meening niet juist Immers, vóór men tot de keuze van een nieuwe soort over gaat, zal de ontaarding zich reeds ge- ruimen tijd vertoond moeten hebben, wat voor den aardappelverbouwer alzoo een tyd- perk van schade beteekent Het ligt daarom voor de hand, dat men de aardappelziekten wenscht te bestryden, waartoe in de eerste plaats noodig is, dat men de oorzaak er van kent. Sommigen nu hébben gemeend diie te moeten toesohryven aan het ongunstige kli maat daar de aardappel immers uit Zuld- Amerika -afkomstig ls. Anderen dadhben, dat de ontaardlna aan de wyze van vermenigvul digen (n.1. niet door zaad) was te wyten. Van belde veronderstellingen werd door Bpreker echter het onhoudbare aangetoond. Ofschoon er by den aardappel veel moer dan twintig verschillende ziekten geconsta teerd zyn, geeft spreker slechts een beschry- ving van de drie hier meest voorkomende, n.1. de Bladrolzlekte, de Mozaïekziekte en het Laksohurft. Met tabellarische overzichten op het zwarte bord worden vervolgens verschillende onder- zoekingsproeven van prof. Quanjer en ande ren gedemonstreerd. In de eerste plaats bleek daaruit, dat alleen poters van gezonde herkomst kans op «ezonde nakomelingen ge ven, maar dat ook zelfs dan ontaarding by latere generaties niet uitblijft. Keuring te velde verdient alle aanbeveling. Is de ziekte besmetteiyk? Om dit te on derzoeken zyn allerlei entproeven genomen: Een gezonde knolhelft werd met een zieke knolhelft tot één geheel vereenigd en van deze laatste de oogen weggenomen, zoodat alleen de oogen der gezonde helft konden uiMOopen; zieke stengels, alsmede zieke top pen, zyn op gezonde planters geënt en uit al die proeven bleek, dat de ziekte wel dege- ly'k besmettelyk is. Voorts is eveneens uit gemaakt, dat die besmetting te velde kan plaats hebben. Men heeft n.1. als proef één ry gezonde tusschen twee ryen zieke poters geplant en het gevolg was, dat ook de stoe len der gezonde ry ziek werden. Met de ryen op 2 Meter van elkaar te zetten (de tusschen- ruimte kan natuuriyk met ander gewas ge vuld worden) werd de besmettingskans wel is waar' veiminderd, maar infectie bleek echter ook dan nos niet uitgesloten. Op welke manier deze dan plaats heeft? Prof. Quanjer meende aanvankeiyk, op grond van door hem genomen proeven met gezonde Paul Kruger's, dat de besmetting een gevolg van ziektekiemen was, die de grond nog, als erfenis van vroegere zieke planten, moest bewaard hebben. Hoewei nu het gevaar voor bodembesmetting volstrekt niet biyft uitgesloten, zoo hebben toch latere proeven duideiyk bewezen, dat het met die grond-infectie nu juist niet zoo heel erg is. met een beroep te doen op de mannen van de practyk, laten die hun ervaringen mede- deelen, opdat men door eendrachtig samen werken die ziekten steeds meer zou mogen beperken. BBB Aan de hand van een groot aantal licht beelden werd een en ander nog nader ver duidelijkt en uiteengezet, waarop de voor zitter spreker dankte voor dezen leerzamen avond', alsmede den heer Jellema. otp wiens verzoek de heer Hazeloop naar Breezand was gekomen. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. De ondereommisiiei. „Volksonderwys" bleek reeds ontevreden met de thans ingestelde Oudercommissies, wier taak geregeld by kon. besl „in geen enkel opzicht voldeed aan de eischen, die eischen, die Volksonderwijs meende te mogen stellen". Thans schrijft het blad hierover in het nummer van 22 dezer: „Het idee Oudercommissies, geheel gegroeid in en door Volksonderwijs" het was onze afdeeling Alphen a. d. Ryn, die dit denkbeeld voor het eerst in onze algemeene vergadering bracht door ons met zorg gedragen eu ont wikkeld, in de wet gebracht door een amen dement-Ketelaar, mocht, neen, moest juist van onze zyde in het licht worden gesteld en uit gewerkt. Wy deden dat en boden den minister ons advies aanméér nog, de Onderwijsraad, het hoogste adviseerend lichaam in den lande, verstrekte een zoo goed als geiykluidend ad vies, ten aanzien van het beschermend karakter van de openbare school volkomen geiyklnidend, en de minister legt die twee adviezen geheel naast zich neer. Doet er niets op. Dat is een miskenning van het recht der openbare school op bescherming, steun en ontwikkeling van zyn vrienden, die in flagran- ten stryd is met het bevredigings-karakter en dat van geiyke berechting van openbaar en byzonder onderwijs, dat de Wet bedoelt, en dat wjj recht hebben te vragen". Het blad ontraadt dan ook den leden van Volksonderwijs een offlcieele functie in die commissies op zich te nemen en geeft den raad: Leent u tot die komedie niet. Wy hebben, opnieuw nu door de wyze, waarop ons ver trouwen op een rechtvaardige behandeling van het openbaar onderwijs door dezen mini ster is geschokt, wy hebben onze kracht en ons talent aan beteren arbeid te geven. In plaats van aan zulke oudercommissies onze toewyding verspild, in elke gemeente, tot in alle dorpen en gehuchten, een werkzame af deeling van Volksonderwys. Want ook aan de openbare school zal recht worden gedaan wy zullen niet rusten voor dit is geschied". Ziekteverzekering. In het orgaan der Centale Werkgevers Risi co-Bank wordt een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de door de organisaties van werk gevers en werknemers ontworpen ziekte ver zekering, vrij van ambteiyke bemoeiingen. Aan die uiteenzetting is het volgende ont leend Een subcommissie wydt thans hare aan dacht aan de redactie van een wetsontwerp, dat de nieuwe regeling zou dienen te sanctio- neeren. Inmiddels worden ook onderhandelingen gevoerd met vertegenwoordigers van organi saties nlt den middenstand en het land- en tuinbouwbedryf, met het doel alle werkgevers in één groot geheel te vereenigen. De mogeiykheld onder bepaalde voorwaar den zelft personen, die behooren tot de cate gorie van arbeiders, maar die om bepaalde redenen tydeiyk niet in eenig dienstverband zyn, de rechten uit een ziektewet te verleenen, is wederom een van de voordeelen, die uit dit gemeonsohappeiyk overleg is voortgekomen. Er wordt verder op gewezen dat, indien nu in aansluiting van het verkregen compromis een regeling tot stand komt door samenwerking van werkgevers en werkgevers, zich het pers pectief opent, dat ook Ongevallenwet en Inva liditeitswet en wellicht nog andere sociale wet ten, die er ongetwyfeld zullen komen, zich gaan regelen naar de regelen van de praktyk op dezelfde wyze als dit dan ten aanzien van de Ziekteverzekering is bereikt, alzoo langs den weg van overleg tusschen beide party en. Komt voor 1 April a s. voor den minister van arbeid vast te staan, dat voldoende deelneming te wachten is, dan bestaat de kans, dat de minister zich met de nieuwe plannen vereenigt en het stelsel der ziekteverzekering in den nieuwen geest accepteert. Indien dus ooit zoo lezen wy ten slotte aan het particulier initiatief een goede kans is geboden, om aan te toonen dat het in staat en bereid is zelf de uitvoering van de sociale verzekeringswetten ter hand te nemen, is het hier. Bureaucratie b'J de post. Een oud-directeur heeft het in het „Han delsblad" over den bureaucratiachen romps- plomp by de post: Zy, die het aantal voorschriften in de tien laatste jaren alleen maar van buiten zien, schrikken van de massa dikke boekwerken en dat zyn nog maar alleen die, welke in druk zyn verschenen I Over elke futiliteit, over de kleinste afwy. king, welke een ambtenaar zich veroorlooft of te goeder trouw in praktyk brengt, ook al omdat het hem onmogeiyk is te onthouden of dit of dat voorschrift nog bestaat, is gewij zigd, opgeheven of nogmaals Ingevoerd om daarna weder veranderd te worden, ontstaat een gesehrlff een verantwoording tf'e nnni„. geiyk ik Wanneer ln een particulier bodryf van groo ten omvang het tiende gedeelte van voor schriften bestond, zou de eigenaar ol vennoot schap zyn zaak ten gronde richten. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Zouden wy nog eens wat plaatsruimte mogen verzoeken voor het volgende? In de laatst gehouden ledenvergadering der afdeeling Helder van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren is wederom van ge dachten gewisseld over de oprichting van een asphyxiatietoestel, waarmede men dieren snel en pynloos kan dooden. Besloten werd alles in het werk te stellen de middelen te verkrygen om zóo'n toestel hier te kunnen plaatsen, maar voor het be reiken van het doel is natuuriyk meer geld noodig, dan waarover wy kunnen beschik ken en het is daarom, dat wy hierby een dringend beroep doen op aller steun en me dewerking, van groot zoowel als klein, wan neer binnenkort en na verkregen toestem ming van het Gemeentebestuur, voor dit doel een inzameling van geld wordt gehouden. Dat zoo'n toestel in deze gemeente drin gend noodig is, weten wy maar al te zeer, want hoeveel dieren worden er niet afge maakt op wreede wyze: ophanging of ver drinking? En denk dan eens aan die zwervende die ren, honden en katten, meestal ziekelyk en daarom door hun vroegere meesters aan hun lot overgelaten! Dagen en nachten zwerven zy met hun ziek lichaam langs den weg, zich voedend met allerlei afval. Het leven is voor zulke dieren één eindelooze marteling en jovendien leveren zy gevaar op voor andere dieren. Men behoeft ln het geheel niet sentimen- ;eel te zyn wy, dierenbeschermers, wor den daarvan o zoo gauw beschuldigd en dèt terwyl sentimentaliteit door onze beweging uist als hare grootste vyand wordt be schouwd I maar er wordt zoo ontzettend veel geleden in de dierenwereld. Veelal wordt er dan nog gezegd: nu ja, het maar een beest. Juist, geachte lezeressen en lezers, juist omdat het een beest is, wiens bescherming wy ons als een plicht moeten aanrekenen. Wanneer ieder zich vol doende van den plicht bewust ware, zou dat lyden zeer zeker heel wat minder zyn. Immers de vraag is niet, kunnen de dieren denken, maar wel: kunnen zy lyden, Dèt is de hoofdzaak. Wij doen wat wy kunnen, maar met uw aller krachtigen steun kan een beter en groo ter werk worden gedaan. Iedere offere een kleinigheid en voor de noodiydende dieren kan gezorgd worden. Steunt ons in ons streven, teneinde te kun nen geraken tot het beoogde doel. Gy kunt ons ook steunen door U op te geven als lid. De contributie bedraagt slechts 71.50 per jaar. De bespreking omtrent het asphyxiatie toestel zal op een nader in dit blad bekend te maken vergadering, tot welker bijwoning iedere belangstellende hierbij wordt uitge- noodigd, worden voortgezet.. Namens het Bestuur, G. VAN DER HULST—HEEROMA, Voorzitster. WIJKER, Secretaris. (Hoofdgracht 53). Donkere dnlnen. Mynheer de Redacteur, Gaarne zag ik onderstaande regelen ge plaatst; by voorbaat myn d'ank. Züoais mijn gewoonte is wandel ik nog al eens de duinen door. Toen ik by de donkere duinen kwam, welk terrein geheel afgezet is, met prikkeldraad; begaf ik mij op het ter rein, waar lik aangesproken werd, door een man, die tmijs bevoegd of onbevoegd, er op merkzaam op maakte dat ik daar niet loo- peni mocht. Toen ik hem mededeelde, dat lk dat niet w4ét, en hem zeide, dat des zomers de heer Biersteker niet zlln familie er ook ln loopt, antwoordde hij: komt u hier dan ook wonen, dan mag u hier ook loopen, Nu, mijnheer de Redacteur, veronderstel lk naar myn weten, dat de heer K. tooh niet het geheele terredn gepacht of gekooht heeft voor een aantal Jaren, en toch ook het pu bliek hiervan moet genieten ais het Iets wordt. Nogmaals dankend! voor de plaatsruimte, toeken lk J. H. Wielen. Zoo als inzender zélf al zegt, was het ter- rein by die Donkere duinen afgezet. Het was dus zeer terecht, dat de duinwachter hem op merkzaam maakte op het verbod van vrije wandeling. De heer Biersteker heeft aan den Strooweg een zomerverblijf en destyds van den Raad erfpacht op deze terreinen verkregen. Van daar det deze heer er thans wandelen mag. Redactie. N.V. T ex els Eigen Stoomboot-Onderneming. Dienstregeling ingegaan 7 Maart 1921. Op Werkdagen: Vertrek Texel 6.— r.m 11.— v.m. 2.41 n.®. Vertrek Helder 9.15 v.m. 12.10 n.m 4 n.m Op Zon- en Feestdagen: Vertrek, Texel 6.- v.m. 2.45 ntn. Vertrek Helder 8.45 vm 4.— n.m. Ingaande 15 Maart 1921. Op Werkdagen: Vertr Texel 6 v.m. 11 v.m. 2 45 n.m. 5 16 n.m. Vertr.Helder 9.15 v.m. 12.10n.m.4n.m.8.36 n.m. Op Zon-en Feestdagen: Vertrek Texel 6.— v m 5.15 n.m. ertrek Helder 8.45 v.m. 6.86 n.m

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6