ANNA PAULOWNA EN Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 6373 DONDERDAG 10 MAART 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. J 9 DUITS CHL AND. De ultvoerhefflng. De bezetting van de Rijnsteden. IERLAND. Ingezonden mededeeling. Huidaandoeningen. HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderaehe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f 1.90; Ned. 0. en W. Indië p. reepost f2.60; id. p. mail en overige landen f 3.50. Zondagsblad reep. f 0.675, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.20, f 1.35, f 1.90 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombr. als redae. tekst) 60 et. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1i reg. 50 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewjao. 6 et. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. DE MISLUKKING DER CONFERENTIE VAN LONDEN EN HARE GEVOLGEN. „De voortzetting van den Oorlog" schrijft het HbL aan het hoofdi van hare beschouwin gen over de besluiten dit thans te Londen ziin eevalen. En men zal moeten toegeven, dart hert veel daarvan weg heeft. Een keer te meer .hébben de geallieerden een stap ge zet op den weg die van den vrede af leidt en voert naar den den volkerenhaat met al den aankleve van dien. In hoofdzaak is 'hert Frankrijk, dat alle pogingen in het werk «telt onx Duitschiand en het Duitsche volk zóó te vernederen, dat daaruit een revanche idéé moet groeien zoo geweldig en zoo sterk als Frankrijk wellicht niet gekend heeft. Die houding van Frankrijk is hoezeer ook op zichzelf niet ais de juiste te Ibeschou wen -begrijpelijk. Het is het uitvloeisel van Frankrijks obsessie, welke gekarakte riseerd wordt door het „\mgt miilion de trop" „'twintig millioen te veel" (Duit- sohens). Maar dat het den Fransohen staatslieden gelukken zal dat gevaar te beteugelen, is niet aan te nemen. Men trachtte het te doen; bij de Vrede van Versailes, tijdens de be sprekingen Ita Parijs werden Duitschiand voorwaarden voorgelegd die het land vele jaren economisch ter neer zouden werpen. Men voelde wel, dlat indien men Duitschiand als gelijkwaardige en gelijk gerechtigde be schouwde, het groote Duitsche blok in Cen traal Europa spoedig weder een macht van beteefcenis zou vormen, die in de eerste plaats de nu door Frankrijk verworven po sitie als sterkste mogenheid op het vaste land te niet zou doen. Maar dit gevaar van een centraal Duitsoh blok zal toen toch niet kunnen voorkomen. Om de eenvoudige reden, dat een verdel ging van een dergelijk millioenenvolk on mogelijk is. De Fransche staatslieden, nog onder den indruk van de aan hun land in den grooten oorlog toegebrachte -wonden, zien niet in dat dit gevaar eerder vermin derd wordt door een politiek van toenade ring tussoben de volken dan door eene van op den spits gedreven vernedering. Bij de behandeling van het vredesverdrag van Versailles werd reeds gezegd, dat daar in de kiem van een nieuwen oorlog lag- Hoeveel meer is dit thans het geval. En te meer nu de wereld juist anders reageert op den grooten oorlog als men had' mogen ver wachten. De weg naar den vredle door over leg as verlaten; de bewapeningen gaan voort in. sneller tempo nog dan vroeger. Ja pan en de Vereenigde Staten breiden hun vlfK't uit. Anderen moeten volgen of zij wal len of niet. Dat is de richting waarin de wereld na vier jaren van bloedogen krijg wordt gedreven. Van groote beteekenis in de .genomen be slissing is ook de houding van Engeland ge weest Velen zullen er geweest zijn, die ten slotte hun hoop op Engeland hadden be vestigd. Tot nog toe was het immers steeds Enigeland, dat al te scherpe eisoben van Pa rijs matigde en een meer reoonciliante hou ding aannam, overtuigd als men was van de noodzakelijkheid van een in orde en en. vre de arbeidend Duitschiand voor de welvaart van Europa. Ditmaal echter beeft de betere en ruime re blik die de Engelsche staatslieden op com mercieel en economisch gebied hebben, het moeten afleggen' tegen de Fransche vast houdendheid. Wat de oorzaak daarvan is laat zich slechts gissen. Zeker is hieraan niet vreemd de van Fransche zitde geuite bedreiging, dat men zoo noodig op eigen gelegenheid de Fransche politiek zou door voeren Waardoor tevens van eeniben invloed door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). o 2) „Niet onaangenaam. Het zal alleen maar noo dig zijn, zooals u terecht zegt, om er aan ge wend te raken. Ik vind het volstrekt nog geen nadeel Zij hield plotseling op. „U hebt daar gesproken van referenties, ken nissen te Greenville. U hebt daar dus vrien den aan wie ik kan schrijven, als wij tot over eenstemming komen? U -begrijpt dat ik, van mijn kant, ook voorzichtig moet zijn ten op zichte van menschen, die ik in mijn huls neem in zulk een vertrouwelijke verhouding als juffrouw van gezelschap." „Natuurlijk", gaf het meisje schielijk toe. Daarna aarzelde zij. „U woont hier in de stad?" „Op de North Drive. Ik ben mevrouw At terbury". De vrouw sprak, alsof de enkele vermelding van haren naam voldoende was om hare positie aan te duiden, en met een bedaarde beweging sloeg zij nu haar voile weg. Hert gezicht, dat nu voor de vrijmoedig- nieuwsgierige oogen van het meisje bloot kwam, was kleurloos. De dunne, gebogen neus en de vastberaden, rechte lijnen van Mar lippen waren even onbeweeglijk alsof 'ij uit marmer gehouwen waren. Alleen de diepzwarte en glinsterende oogen gaven een glimp van leven aan de strakke, marmerach- van Engeland op ue politiek van den bond genoot geen sprake meer zou zijn. En hier mede heeft Engeland' zeker rekening te hou dea 4 4 4 Met dat al is het Frankrijk, dat de te Lon den de overwinning heeft behaald. De op- marsch in Duitschiand werd onmiddellijk aangevangen. Duisburg, Duaseldorf en Ruhrort werden bezet. De maatregelen werden getroffen voor het instellen van een douane-grens. De uitvoering der sancties van Pariis is dus begonnen, doch waar zij zullen eindigen weet voorals nog niemand. Want hert is wel zoo goed aïj uitgesloten dat Duitschiand zich hierdoor tot toegeven zal laten dwingen. Te meer niet, nu de Ryfcsregeering, tot o- het laat ste oogeribük toe, uit de nieuw-bezette at** ken telegrammen ontving met het verzoek standvastig te blijven in haar weigering. Die stemming teekent en zeker zal dit voor de Fransohen, die in hert vaststellen van egn douane-grens langs den Rijn reeds een ver gemakkelijking zien voor de afscheiding van Rijnland van het overige Duitschiand, eenigszins een ontgoocheling zijn geweest 4 4 4 Een maatregel die niet alleen de geallieer- dlen en Duitschiand, doch de gehe-ele werelc betreft, is de urtvoerheffing. Volgens het thans aangenomen beginsel zal bijv. een Enwelschman die in Duitschiand goederen koopt de helft van het bedrag dat 'hij hier voor verschuldigd is aan den Duitschen le verancier betalen en de andere helft aan de Engelsche schatkist. Lloyd Geor<*e heeft hierover reeds eenige mededeelingen in het Enigelische Lagerhuis gexiaan en daarbij weer eenige onvriendeldjlfcheden gericht aan het adres der Nederlandsche kooplieden. Het snreekt vanzelf dat door de heffing eener uitvoerpremie op een wijze als hovenbe doeld, de vraat* weer naar voren komt van al of niert „made in Germany". Een terug keer naar den oorlogstoestand dus, toen En gelsche accountants inzage moesten hebben in de boeken van Nederlandsche kooplieden om te zien of de goederen of grondstoffen ook uit Duitschiand afkomstig waren. De rechten der kleine naties komen weer even hard in het gedrang als tijdens den oor- Niet alleen de onzydigen zal deze bepa ling treffen, doch ook en waarschijnlijk meer nog de 'bondgenooten zef. In België maakt men er zich nu reeds ongerust over dat de uitvoer van Zuid-Duitschland, die zich voor een .groot deel over Antwerpen bewooq\ thans via Rotterdam zou gaan. Wat inder daad wel bet geval zal zijn. In dit verband werd ook voor eenige dagen in een Fransch blad de hoon uitgesnroken, dat de tolgrens ook langs de Nederlandsoh-Duitsche grens zou worden ingesteld Dit ligt evenwel- niet in de bedoeling der geallieerden. Zoo snij 't het mes dus al naar een verkeerden kant! Nederland en de belemmering van den Duitschen handel. De invloed van de thans te Londen ge nomen besluiten zal1 zich natuurliik ook ge ducht "in den Nederlandschen handel doen gevoelen. Het „Handelsblad" schrijft in verband hiermede het volgende: Voor de Nederlanders is de uitslag der conferentie om meer dan één reden zeer be droevend. Om economische redenen wel het meest onmiddellijk. De geallieerden zullen een bui tengewone belasting van de uitvoeren uit Duitschiand voor de geallieerde landen heffen. Om dat te kunnen doen zullen zij, verklaarde Lloyd George, van goederen uit neutrale landen komende, een bewijs van herkomst eischen. Daarin is niets onrecht vaardigs, heeft Lloyd George zich gehaast te verzekeren. In iets wat de heer Lloyd George in het vermeende belang van Enge land, of van de politieke posite van den eersten minister van Engeland acht, zal de heer Lloyd George wiel niet spoedig iets on rechtvaardigs zien; maar daarom kan het er wel zijn. Indien Engeland Duitsche goederen, van Amsterdam komende, wil weren, ligt de be wijslast dat het Duitsche goederen zijn bij Engeland en niet bij ons. De oorlogstijd, dat alles recht was wat men om de oorlogs- eischen recht wilde noemen, is thans voorbij. De bewijslast op de Nederlandsche expor teurs leggen is onmogelijk. Wij weten het im mers zoo goed uit den oorlogs tijdlEr zijn toch oude voorraden. Wie wil thans certificeeren of het al dan niet Duitsche voorraden zijn? Er zijn verwerkte hflfproducten. Wie certi ficeert dat het geen Duitsche goederen zijn. Zal men thans, in vredestijd, toelaten hetzelfde hatelijke Engelsche spionage- systeem? Zullen onze handelaars en indu- strieelen, zooals zij, om den oorlogsnood in Nederland niet te vergrooten toegelaten heb ben, weer Engelsche acoontants hun boeken en vooraden laten nazien? Wij hopen zeer dat onze regeering zich met alle kracht tegen deze nieuwe ontwrich ting van de door den oorlog reeds zoo zeer ontredderde handel en industrie zal ver zetten. Maar nog veel liever hadden wij, dat En geland het dwaze van de maatregel der dif- ferentieele uitvoerrechten zal inzien. Er is waarlijk nog een groot stuk wereld buiten Engeland en Frankrijk de maatregel van Engeland zal desorganisatie en verplaatsing van handelsverkeer beteekenen. Als Duitsch iand niet meer uitvoert naar Engeland en Frankrijk, spreekt het vanzelf dat de uit voer naar neutrale landen, naar Zuid-Ame- rika bijv. ten koste van Frankrijk en Enge land wellicht zal vermeerderen. Dat zal Duitschiand schade brengen in niert mindere mate dan de neutrale landen. M. en- zeer, misschien nog meer, Engeland en Frankrijk. De „Daily Mail" spreekt van een nieuwe blokkade zoo noodig. Maar zal Amerika ondanks den nog tusschen de Ver. Staten en Duitschiand bestaanden oorlogstoestand, zich daarin schikken? Om van de andere neutralen niet te spreken. 4 4 4 Zoo gaat Europa weer een tijd van onze kerheid' tegemoet. Zij die steeds Duitsch lands totale verr>le'ttei*inrr als 'hert eenag juis te hébben voorgestaan, zullen juichen. Doch ook velen' in Frank.-yk, meer nog in Enge land zullen inzien, dat de verkeerde weg bewandeld wordt om de rust in Europa te herstellen en dat men op deze wijze steeds verder van de betaling van een redelijke schadevergoeding afraakt. De tijd zal hen geliik geven. Er is wel alle reden oim de N. Rott. Crt. geliik te geven, welk blad' zegt: De eerste da<* van het „Maart-offensief' der 'geallieer den' in 1921 is voor Europa een ongeluks dag. ItalIB en de sancties. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft Glo- litti gisteren ln den ministerraad zijn colle ga's verslag uitgebracht over den toestand in Londen. De ministerraad heeft de houding der Italiaansche delegatie goedgekeurd, maar daarbij het voorbehoud gemaakt, dat in geval van militaire interventie tegen Duitschiand het niet noodig zou zijn op de actieve solidariteit van Italië te rekenen, d. w. z. dat Italië dus niet aan de militaire maatregelen zal deelnemen. Het vertrek der Duitsche afgezanten. De Duitsche delegatie heeft Londen Dins dagmiddag in haar geheel verlaten. Slechts een kleine menigte woonde het vertrek van de Duitsche afgevaardigden bij. Een der Duitsche afgevaardigden gaf als zijn meening te kennen, dat er binnenkort een nieuwe poging zou worden gedaan tot hervatting der onderhandelingen, tenzij er onlusten mochten uitbreken in het Roerbek ken. Simons verklaarde eveneens aan Reuter: „Ik hoop spoedig terug te koeren, ik geef het niet opl" De Duitsche regeering heeft haar gezanten te Londen, Parijs en Brussel naar Berlijn ontboden. De Köhüsdhe Ztg. bespreekt de verplich ting welke de Ententelanden hun onderda nen, die goederen uit Duitschiand betrekken, wil opleggen om een deel van den koopprijs in de schatkist van hun eigen land te storten. Deze maatregel is zegt het blad te ver wonderlijker, daar nog kort geleden de ge allieerden grootmoedig en plechtig aan de wereld hebben verkondigd dat na den oorlog verworven Duitsch eigendom in de Entente- landen gevrijwaard zou zijn voor in beslag neming, ook al mocht het Duitsche rijk zijn verplichtingen niet nakomen. In goed ver trouwen op deze verzekering zijn in de En tentelanden Duitsche gelden en goederen gelaten, die thans ten deele weer vogelvrij verklaard zullen worden. Het gaat hier min der om de waarde van deze bezittingen dan om de onzekerheid, die thans opnieuw den zich herstellenden interhationalen handel treft. Het blad vraagt zich af wie in Duitsch iand onder deze omstandigheden nog waren naar de Ententelanden zal willen zenden, zonder vóór de afzending betaling te hebben Over de bezetting van de drie Rijnsteden schrijft de Kölnlsche: De ekonomlsche uit schakeling van een zoo gewichtige industri eels verbinding tusschen Frankrijk en mid den-Europa, met den internationalen water weg en de belangrijkste spoorwegen zal on getwijfeld vriend en vijand diepe wonden slaan. Dinsdagmiddag zijn Fransch-Belgische troepen onder bevel van generaal Montle- bert, commandant van de 256e brigade, Duis burg binnengetrokken, terzelfdertijd dat de Rijnflottilje Ruhrort bezette. Bij de bezet ting is geen enkel incident voorgevallen. Ge neraal Gancher, commandant van de 77e di visie infanterie leidt de operaties. De bezetting van Dusseldorf, Duisburg en Ruhrort is Dinsdag voltooid. Te Dusseldorf heeft 'generaal Degoutte, de bevelhebber van de Fransch-Bel'gisohe-Engelsche troepen zijn hoofdkwartier in Kunst-akademie opgesla gen. Stedelijk commandant is er een Belgisch generaal De twee eerste hotels, het Parkhotel en de Breidenbaoherhof zijn als kwartieren voor den staf en de hoofdofficieren gerequireerd. Generaal Degoute heeft een bespreking gehad met de autoriteiten van staat en ge meente. Daarbij was ook een «entente-com missie tegenwoordig. Hi} deelde mede, dat de staat van beleg over Dusseldorf zal wor den afgekondigd. Als de bevolking zich goed gedraagt zal hij dien echter weldra verzach ten. Over een drama, dat zich te Limerick heeft afgespeeld, worden uit Dublin de volgende (bijzonderheden gemeld: De slachtoffers zijn George Clancy, de burgemeester van Limerick, Miohael Ö'Cal lagham, de vroegere burgemeester, en een jongeman, genaamd, ODonotghue. De bur gemeestersvrouw is zwaar gewond en een verpleegster O'Callaghan werd' neergesla gen en verdoofd. Tussdben een en twee uur in den ochtend van Zondag op Maandag werden alle drie mannen in 'hun huis vermoord door gewa pende mannen, die maskers voor hadden Het eerste slachtoffer was O'Gallaighan de bur gemeester van het vorige jaar. Even voor eenen werd (hij gewekt door een luid ge klop op de huisdeur en geroep van: „Kom buiten, O'Oailalghan!" Hij weigerde aan het bevel te gehoorzamen en de deur werd open- gebeukt, waarna drie mannen, die lange donkere overjassen droegen, de gang in hardere, gebiedende toon in de koude stem, die geen tegenspraak toeliet. „Ik ben iemand die snel zijn besluiten neemt, zooals u zult merken, Betty dat is uw naam, nietwaar? Ik ben hierheen gekomen, om u dadelijk mee te nemen, als u mij aanstondt, maar ik kan mijn auto niet lang laten wachten in dien storm." Betty stond gedwee op. „Ik heb geen koffer, alleen twee hand valiezen. Het zal mij maar een paar minuten kosten, om te pakken, als u mij wilt veront schuldigen." Mevrouw Atterbury zat onbeweeglijk, tot het geluid van de voetstappen van het meisje op de krakende trap hoog boven haar hoofd was weggestorven. Toen stond zij op en sloop vlug naar den schoorsteenmantel, om een blik te werpen in de naamkaartjes en briefjes van degenen, die haar voor waren geweest. Terwijl zij ze met een minachtend gebaar opzij schoof, vielen haar oogen op een open schrijftafel tusschen de ramen. Er lag een velletje postpapier op, half bedekt met schrift dat zij opnam en bedaard door liep. Zij knikte blijkbaar voldaan. „Aan den eerwaarden dr. Slade," herhaalde zij luid. „Greenville, Iowa." Een kwartier later kwamen twee gedaan ten te voorschijn uit de groezelige vestibule en gingen naar de wachtende auto toe. Het meisje kromp ineen in haar dunnen, zwarten mantel tegen den ijzigen wind, die om hen heen blies. De oudere dame liep rechtop, als of zelfs de elementen haar niet konden dwin gen het hoofd te bulgen. Met haar voet op de trede aarzelde het meisje en haar oogen gleden over de dood- sche triestigheid van de sneeuw met de duisternis erachter, even verschrikt, als een stormden en opnieuw riepen, dart O'Gallag han buiten moest komen. Mevrouw O'Callaghan ging niert haren man de trap af; zij raadde hem aan niert naar buiten te gaan en zeide ook tot de man nen, dat hij dat niert zou doen. Terwijl zij antwoordden dart zij hem zouden dwingen om te gaan, liepen zij op hem af. Mevrouw O'Callaghan wierp zich voor haren man en worstelde mert de aanvallers. Zij werd tegen den grond geslagen en bleef daar .bewuste loos liggen. De schavuiten grepen toen ha ren man, richtten revolvers op zijn borst en vuurden. Hij viel' neer met een schot in de hartstreek en stierf binnen een kwartier. De moordenaars of 'hun medemncu^gen bega ven zich nu naar 'het huis van Cl'anoy, den burgemeester. Daar herhaalde zich bijkans hetzelfde voorval. Ook mevrouw Clancy wierp zich voor haren man. Zij kreeg toen een schot door den arm en zakte Ineen. De aanranders doodden haren man en lierten zijn bloedend lijk naast die bewustelooze vrouw liggen. Kort daarna kreeg OTtowhue in zijn huis hetzelfde (bezoek en werd doodgescho ten. Beide burgemeesters waren Sinn-Feiners, maar voorstanders van vreedzame metho den, RUSLAND. In het te Parijs verschijnend Russisch dagblad Obsjitsjes Djeïo (De gemeenschappe lijke), hert orgaan van Boertaef, komt onder den titel ..Redt de gijtoelaansl" de volgende oproep voor: Riga, 26 Februari Aan de redacties der kranten te Riga Is uit Moèfcou door de gijze laars van een concentratiekamp (de naam van 'het kamp wordt om 'begrijpelijke redenen niet .genoemd) de volgende oproep met het opschrift ,Jn naam der menschheid" ge zonden: „Ongeveer 100.000 Russiohe intellecrtuee- len komen in de concentratiekampen van SowjetiRusl'and om. Hun leven is een hel en een voortdurende kwelling. Waarvan worden zij beschuldigd? Van niets 1 Het zijn de gijzelaars, die de bolsjewiek- sohe autoriteiten tot den afloop van den bur geroorlog vasthouden. Het is vleesdh voor de arena's van de moderne Nero's en Calli- iguia's. Hert zijn de ongelukkigen, wier lot niemandö hart in Europa en Amerika ont roert en toch zijn 25 procent van deze gij zelaars onschuldige kinderen, die voor de vermeende misdaden van hun vader boeten. Deze tragedie is des te verschrikkelijker, omdat de Amerikanen!, zooals men 'hier ver telt, zorgen voor de voeding van de kinderen in de landen, die van den oorlog geleden hebben. En daarnaast smachten reeds jaren lang duizenden kinderen, onder de bedrei ging van terechtstelling, in ontzettende, on der iedere verbeelding tartende folteringen, inquisiitiemartelingen, in een omgeving, die hun ziel en lichaam doodt. In vroegere eeuwen waren er Washington's Abraham IinooiLn's, Beecher Stowe'a In vroegere jaren vochten de vrijheddlievemde Amerikanen voor de bevrijding van de ne gers. Is het Hang geleden, dat de Ertgelschen en Fransohen met een krachtige hand een eind hebben gemaakt aan de Turksche moor den op Armeniërs, Bulgaren en Grieken? Is het lang 'geleden, dat Rusland de „broe ders" Montenegrijtaén en Serviërs bevrijd heeft? En wat gebeurt er nu met ons vader land? Verhaenen's Kipling's Suttner's men- sdhenvrilendeni, waar zijt g11? Waarom ver heft gij uw stem niet, uw donderende stem, die de beroepsmisdadigers en vindingrijke beulen zou doen beven? En gij socialisten van alle landen, waar Teo-en huiduitslag, eczema, dauwworm, gor delroos en alle jeukende huidaandoeningen, wordt Foster's Zalf stsrk aanbevelen. Zjj geeft baat vanaf de eerste aanwending. Prijs f 1.74 per doos, alom verkrijgbaar. IL! ,l"L 1 I dier, dat ln een val gevangen la. Die blik was echter even spoedig verdwenen ala hij gekomen was, en haar gezicht vertoonde weer een spoor van den onhelspellenden, vastberaden triomf, die erover gevlogen was, toen zij achter de gordijnen van haar raam naar het binnengaan van deze vrouw had gekeken, in wier handen zij zich gesteld had. 'Stilzwijgend ging zij naast haar nieuwe meesteres zitten, de bediende sloot het por tier met een slag en zij gleden vlug langs de straten, waarin de sneeuw de geluiden smoorde. Op den korten tocht werden weinig woorden gesproken, en dat waren algemeen heden; maar onder de luchtige 'banaliteit van het gesprek school een onderstroom van scherpe spanning, die schier te voelen was. Het was of zij, onbewust, tegenstandsters waren, die bij stilzwijgende afspraak rust hielden, om adem te scheppen voor een tweede ontmoeting. Het meisje lag achter over in de kussens met half gesloten ooigen, de vrouw zat mét haar gesluierde gezicht afgewend, en beiden schenen in haar eigen gedachten verdiept. Toch scheen elk van hen zich bewust van de sluwe, srteelsche blikken, waarmee zij elkaar opnamen en taxeerden. De dof dreunende wind steeg tot een loeienden storm, toen zij de North Drive in sloegen. Daar beschenen de electrische lan taarns deftige huizen, die elk ln hun eigen tuin lagen. Het gefluit van de booten op de rivier verhief zich naargeestig boven het ge weld van den storm en het meisje huiverde en itrok de los hangende bonten kraag dich ter om haar hals. Wordt vervolgd. tige uitdrukking. Het effen, donkere haar was dicht om haar hoofd gevlochten en hing laag over de ooren, maar bedekte ze niet vol doende om den bijzonderen vorm ervan te verbergen. Het waren kleine en teer rose ooren, zonder lelletjes en naar boven zoo versmald, dat het meisje zich afvroeg, of zij onder dat haar misschien niet spits toeliepen als die van een kat. Als bij intuïtie de onderzoekende blikken van de ander voelende, trok de vrouw haar bont dichter om zich heen en sprak haastig. „Ik vergat een oogeniblik, dat u hier vreemd waart. Mijn man was een van de voornaamste financiers in de stad, maar sedert zijn dood heb ik heel stil geleefd en ontvang ik slechts enkele oude kennissen familiaar. Ik heb geen kinderen en sta, evenals u, alleen op de we reld." Zij hield op, met een zweem van een glimlach op de lippen, en de gespannen blik van het meisje wendde zich af en ging naar den grond toe. „U zult myn huis misschien weelderig vinden, maar er is een jong per soontje in noodig. Ik heb het gezelschap noo dig van een vriendetijk, opgewekt jong meisje, dat zachtzinnig grootgebracht is, die my kan bezig houden en belang inboezemen, kan helpen om af en toe myn gasten te ont vangen. Het eenige werk, dat u eigeniyk te doen zoudt hebben, zou de zorg voor myn correspondentie zyn, die uitgebreid ls, omdat ik over het geheele land financieele belangen en bezittingen heb. Ik zou echter onvoor- waardeiyk over uwen tyd moeten kunnen beschikken. Dat ls de reden, waarom ik aan een vreemde de voorkeur geeft, die geen familie en kennissen heeft, die haar afleiden. Ik ben bereid om zulke diensten goed te be talen, maar er zyn bepaalde voorwaarden, waarop ik zou moeten staan." Het meisje had zonder verandering van uitdrukking geluisterd, maar nu kéék zy schielijk op. „Ik kan niet tegen rouw. Zoudt u bereid zyn den rouw af te leggen en kleuren te dra gen, de kleuren, die ik voor u kies?" „O ja. Ik heb daar al over gedacht." „Spreekt u de een of andere vreemde taal?" Het meisje schudde het hoofd. „Er waren geen vreemdelingen in Green ville, behalve de Italianen, die wegen aan legden." „U -bent .bereid u zelf volstrekt tot mijn beschikking te stellen? Er zullen natuurlijk uren zyn, wanneer ik u niet noodig heb, maar ik zal u toch by de hand moeten heb ben. Bovendien zal ik, als ik u tot lid van myn huikhouding maak, myzelf voor u ver- anfcwoordelyk achten. U moet niet probeeren om alleen de stad in te gaan, zonder my eerst te raadplegen. Dat is afgesproken?" De oogen van het meisje gingen half didht en een oogeniblik perste zij de lippen op el kaar, maar zy antwoordde kalm: „Natuurlyk. Ik stel de zorg, die u voor my toont, op prijs, mevrouw Atterbury en ik ben er dankbaar voor. Ik zal myn best doen om het u naar den zin te maken." „Dan zullen wij de zaak voor afgesproken >uden." De dame keek op het met juweelen omrande horloge aan haar pols. „Hoe lang zult u noodig hebben om te pakken?" „U bedoelt dat u wili dat ik dadeiyk met u meega?" Het gezicht van het meisje was zoo wit geworden, dat het litteeken ln wreede duideiykheld op haar wang stond. „Ik had gedacht een paar dagen te gebruiken om toebereidselen „Alles wat u noodig mocht hebben, kan morgen gekocht worden." Er waa nu een

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1