De heer Van der Veer: Dat zijn ook inwoners van Helder 1 De heer Boogaard: Maar het zijn land arbeiders, en ze vallen geheel buiten deze categorie. Voor de patroons is een dergelijk geval leerzaam. De heer Van Oe: Als de heer Boogaard ala leermeester gaat optreden voor de pa troons, krijgen we toch een verkeerde leer school. Het is gelukkig, dat een werkgever niet geterroriseerd wordt door de arbeiders als (hij eens een enkede maal een werk wat goedkooper kan uitvoeren door goedkoopere werkkrachten te gebruiken. Spr. noemt als voorbeeld een metselwerk, dat thans op vol tooiing wacht, omdat de hier gevraagde loo- nen te hoog zijn voor den aannemer,om dit werk winstgevend te kunnen uitvoeren. De neer Zondervan zal niet op het antwoord van B. en W. ingaan, omdat dit voor spr. te deskundig is. Spr. wil echter de motie-Van Os bezien; diens argumenten acht spr. niet zoo sterk om haar aanstonds al te kunnen beoordeelen. Trouwens het antwoord dateert al van December, dus de motie had al lang bij den Raad kunnen zijn gekomen. De heer Van Os bespreekt voorts de kwestie, dat er geen metselaars te krijgen zijn. De heeren aannemers zijn daar zelf de schuld van; door hun uitsluiting hebben zij de men- schen naar elders gedreven en men moet maar zien dat ze terugkomen. De heer Boogaard heeft zijn licht op gestoken bij de arbeiders, die hebben spr. verklaard, dat hier ter stede geen enkele aan nemer was, die zoo bekwaam was voor zijn werk als deze. Overigens kan de heer Van Os niet beoordeelen of de loonen voor het steenenlossen te hoog waren, omdat deze heer steeds weigerde in eenig overleg hieromtrent te treden, hoewel dit meerdere malen ge vraagd is. De heer Schoeffelenberger meent, dat het onjuist is, warmeer de arbeiders den heer Boogaard vertellen, dat geen aannemer dit werk verrichten kan. Verreweg het meer- endeel der aannemers kan dit werk wel uit voeren. De, heer Bot evenwel heeft het kar dinale punt ter sprake gebracht, waaromtrent ook in den geheimen raad zal moeten worden gesproken. Werkelijk is aan den heer Krij- nen opgedragen al het ervoor in aanmerking komende werk aan te besteden. Maar dat is hem te veel wérk; hij moet daarvoor teeke- ningen maken," bestekken, situatieteekenin- gen, etc. Het is wel zoo gemakkelijk als thanB geschiedt. De heer Grunwald vindt de beantwoor ding van B. en W. bevreemdend. Zij praten over de eigenlijke zaak heen. Hier zijn niet B. en W. aan het woord, maar de uitvoerder. Moeten de menschen naar den aannemer toe komen om hun arbeid aan te bieden? Dat is nu toch geen antwoord. Waarom is dit werk niet in het openhaar aanbesteed; het had de gemeente minstens een 1000.gescheeld. „Geen geschikte aannemers". Moet de heer Krijnen dan tegen de leveranciers zeggen: wijs jelui me nu meteen een aannemer aan?! Van een zoo krachtig wethouder had spr. een dergelijke beantwoording niet verwacht. Het ware althans ridderlijker geweest indien het College gezegd had: het spijt ons wat er gebeurd is, maar het zal niet weer voorko men. De beer Scheeffe|e:ni<berger: De aannemer de Vries heeft het werk aam een Zaandamsche aannemer aangeboden voor den halven prijs uitte'voeren. Maar dit mocht niet van dein heer Krijnen, die den heer de Vries niet op het werk wilde heb ben. De heer Van der Veer protesteert te gen de voorstelling van den heer Boogaard, die het laakt, diat men füenschen van Julia- nadorp neemt, die het voor minder loon doen.. De heer Boogaard: Dat noemen speouleeren op de werkeloosheid, meneer van der Veert De heer De Zwart: Men ziet over het hoofd, dat de bijlage met bet advies van B. en W. iinhaeremt is met de adviezen waar in verwezen wordt. En de beer Grunwald hia-d erin kunnen lezen, dat juist d'e wethou der van publieke werken aan B. en W. voor stelt bet heiwerk voortaan aan te besteden. Maar in een der vorige vergaderingen van het Ooilege van B. en W. waar spr. niet aan wezig was, was reeds een voorstel afgehan deld waarin het werk aan een van de laagste inschrijvers igegund was. Het is volstrekt niet vreemd, dat dit werk gegund is aan den Zaandamscben aannemer, die ook de palen lieverdft De heer Van Os: U is verkeerd inge licht! De heer De Zwart: De stukken die hier voor me Liggen, toonen het aan. In normale omstandigheden denkt de heer de Vries er niet aan mede te dingen naar heiwerk. Thans wordt Ir'4 er door de heeren ingehaald. Bij verschillende andere weiken, zooals het maken van de draaischijf voor de Hol!. Spoor, het houwen van de M.U.L.O.-school aan den Kanaalwef etc. kwamen vreemde aannemers. Daar hadden de plaatselijke aan nemers toch ook naar kunnen dingen. Men zegt het had veel' goedkooner gekund; de heer SchoeffelenJberger sprak zelfs van de helft. Spr. ziet wel kans het voor niemendal te doen. De kwestie is maar of men een vol doende combinatie van personen achter zich heeft, die aan andere dingen genoegzaam verdienen om voor dit den aannemer scha deloos te kunnen stellen. In plaats van de houding van het College te laken moest in tegendeel de Raad die waardeeren, omdat wij het mogelijk maakten, dat de heer de Vries mee kon doen. Terwijl deze zich niet heeft verwaardigd te antwoorden. Tusschen de heeren de Vries en Krijnen heeft altijd de (beste teamenwerking bestaan, ook ten omzicht van het 'helpen met materieel enz. In dien de heer de Vries er inderdaad op ge staan had dit werk uittevoeren, dan had hij daaromtrent, na van 'bet Ooilege de bevoegd heid te hebben verkregen, overleg kunnen plegen. De heer Van Os: Dat was toen te laat! De heer De Zwart: De heer d'e Vries schreef niet aan B. en W., dat h44 van de medewerking afzag, maar aan de Zaanland- sche Maatschappij. De heer VanOg; De toedracht is andera geweest! De heer De Zwart: Hier zrm de offici- .?ele stukken. Er is wel een baas van den eer de Vries geweest om te vragen waar e(paaltjesi geslagen moesten wonden. De motie-van Os 'begrijpt spr. niet. Een derge lijke uitspraak is overbodig. De heer Van Os: Juist otnc; in 't ïbliek zooveel over die zaak is gesproken wil spr. haar even recht zetten. Aan al die stukken heeft het mibiie*. niet. De heer de Zwart behoeft zich van dat alles niets aan te trekken, want deze heer staat geheel en al buiten de zaak. De heer Krijnen zelf heeft het den heer de Vries onmogelijk gemaakt medetedingen. Op de Amsterdamsohe Beur* waar dergelijke zaken in den re "el worden afgesloten, werd indertiid door de heer de Vries en den uitvoerder van het werk de zaak besproken. 0.vereenigeikomen werd, dat de heer de Vries het werk zou uitvoeren, ter wijl d'e Maatschapnij niets anders te doen had dan haar aandeel, zijnde f 1000—, op te strijken. Maar daarna kwam de vertegen woordiger der Zaaniandsche Heide-Maat- schappij. weder in den Helder en heeft daar gesproken met den uitvoerder van de ka- naalwericen. Daarop ging hij naar den heer de Vries om nogmaals over den prijs te pra ten en bij die gelegenheid is een geheel an dere prijs genoemd, die het den heer de Vries onmogelijk maakte zich verder met de zaak te bemoeien. Wat er tusschen dien vertegenwoordiger van de Maatschappij en den uitvoerder van .het werd afgehandeld is kan mén slechts gissen. Maar het resul taat was, dat de heer de Vries zich terug trok. Wat spr. motie betreft, als men inderdaad meent, dat in deze kanaalkwestie goed ge handeld is, laat men haar dan afstemmen. Het huidige College staat absoluut buiten de zaak en behoeft er zich niets van aan te trek ken. Dit kon alléén afgaan op haar adviezen van de deskundigen. De heer Grunwald heeft met genoegen het betoog van den heer De Zwart gehoord. Bet College wilde aanbesteding, en dat had moeten gebeuren. Spr. heeft daar herhaalde lijk op aangedrongen. Waarom erkent het College niet, dat hier een verzuim is ge pleegd? Spr. wil volstrekt niet zeggen, dat het werk door aannemers uit Den Helder moest worden gemaakt. Alleen bedoelt spr.} dat men de goedkoopste werkwijze verkrij gen zou. De Voorzitter behoeft aan de woorden van den wethouder De Zwart niet veel toe te voegen. Blijkbaar kan op het oogenblik iedereen hier heien. Tijdens den watersnood was dat heel anders, toen zeiden de deskun digen, dat er maar één heier was in de ge meente, n.1. de heer De Vries. Vandaar dat wij ook aan dien heer dachten thans. En nu verbaast het spr., dat deze zoo sympathieke heer De Vries aldus het College behandelde. Spr. zet nader uiteen hoe zich de zaak toege dragen heeft en betoogt, dat z. i. voor een dergelijke motie van afkeuring geen aanlei ding is. Verschillende andere heeren willen nog het woord voeren, maar zien er van af, omdat deze zaak nu toch eerstdaags in besloten ver gadering besproken wordt. Beantwoording vragen Raadslid L. F. van Loo. Antwoord van den Burgemeester op de door het raadslid L. F. van Loo in de verga dering van 2 November ji. gedane vragen, betreffende het optreden van den Commis saris van Politie. De Burgemeester deelt omtrent deze zaak mede, dat hem uit ingewonnen ambtsberich ten is gebleken, dat de behandeling, die het bewuste meisje aan het politie-bureau heeft ondervonden, in aanmerking nemende de ruimte en de inrichting van dat bureau, vol komen naar behooren is geweest. In hoeverre de Commissaris van Politie in dezen bevoegd was, laat Z.E.Achtb. buiten beschouwing, daar dit, waar deze hoofd ambtenaar in dezen optrad als orgaan der Rijkspolitie, ter beoordeeling staat van den Officier van Justitie bij de Rechtbank te Alkmaar, subsidair den Procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. De Voorzitter stelt voor deze mede- deellng voor kennisgeving aan te nemen. Het spijt den heer V a n L o o, dat het rap port van den Commissaris van'Politie niet is afgedrukt. Deze heer verlangt notabene, dat de heer Van Loo zijne excuses zal aanbieden aan hem, commissaris! De Voorzitter meent, dat de zaak, nu zij in handen van de justitie is, niet voor behandeling vatbaar is. De rapporten kunnen niet in bespreking komen. De heer V a n L o o Er staat in het ant woord, dat bedoeld meisje naar behooren is behandeld. Maar dan kan men iemand ook wel in een varkenshok opsluiten en zeggen, dat hij, de omstandigheden in aanmerking genomen, behoorlijk werd behandeld. En als er des avonds om zes uur door den Commis saris getelefoneerd wordt, dat de meid naar bed moet, dan heeft het meisje het aan de goedheid der politie-agenten te danken, dat zij nog «enigszins humaan is behandeld, maar zeker niet aan de behandeling vanwege den Commissaris. Een motie zal spr. niet in dienen, omdat hij overtuigd is, dat de Raad het in dezen met hem eens is. In vroeger jaren, toen men hier publieke huizen had, kon misschien een behandeling als deze voor komen, maar voor den tegenwoordigen tijd gaat dat toch waarlijk niet meer. Bovendien betrof het een door en door fatsoenlijk meisje wie zoo iets moest overkomen. Spr. hoopt, dat ook de Officier van Justitie van oordeel zal zijn, dat hier verkeerd gehandeld is. De V o o r z i 11 e r is het met den heer Van Loo eens, dat voor dergelijke gevallen een behoorlijke gelegenheid op de bureaux ont breekt. Belasting openbare vermakelijkheden. De heer Van Loo stelt voor wel in te gaan op bedoeld adres. Weliswaar is reeds meermalen deze zaak besproken, maar voor besloten vereenigingen zou spr. vrijstelling willen hebben van deze belasting. De heer A d r.i a a n s e De meening van het College is duidelijk in de bijlage uitge drukt. De meeningen loopen hieromtrent uit een, en spr. acht het niet gewenscht deze zaak weder in den bfeede te bespreken. Het College acht het gewenscht, dat de regeling blijft bestaan, het betreft hier vermakelijk heden en daarvoor kan men best wat belas ting betalen. De heer Zondervan zou het jammer vinden, als dit voorstel bij stemming ver worpen werd. Hét hoofdbezwaar is niet de financiëele zijde, maar meer den daaraan verbonden rompslomp. Men moet van den verificateur naar den ontvanger en vandaar weder naar den verificateur. Als deze bureau cratie kon worden ondervangen, zou het een boel gemakkelijker worden. De (heer Hejjblok is van meenïng, dat men-voor deze vereenigingen een tegemoet koming geven moet. Zij hebben in ieder ge val een opvoedende kracht, houden de jon gelui van de straat enz. Bovendien w^rdt er in het totaal maar 'n 200.— aldus uitge haald. Het is hoofdzakelijk de last, die dit zoo onaangenaam maakt. Wat is er tegen, vraagt spr., om hen vrij te stellen? De heer Borkert zegt, dat de poging, welke den vorigen keer door de s.-d. is ge daan om den druk te verlichten, geslaagd is. Dergelijke vereenigingen betalen tans naar oppervlakte maar 7 6.De bepaling is ge maakt om ontduiking te voorkomen. De heer Van Loo zegt, dat er vroeger niet san gedacht werd de belasting te ont duiken. Het is altijd goed gegaan. Als er ont doken werd, kwam dat van buiten, maar zeker niet van de plaatselijke vereenigingen. Zij verkoopen programma's voor 10 cent, die henzelf 15 cent kosten, tekstboekjes voor een kwartje, die zij met 30 cent betalen. Dus daar moet altijd geld bij. En steeds vielen derge lijke vereenigingen buiten de belasting. Het prae-advies van B. en W. komt in stemming en wordt verworpen met 12 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren Van Loo, Bok, Van Breda, Van der Veer, Van Os, Bot, Poll, Grunwald, Heijblok, Baak, Staalman en mevr. Van der Hulst. Hiermede is dus aan den wensch van de adersseerende vereenigingen voldaan en worden 'besloten clubs wêer vrij gesteld van belasting. Schoonhouden Gymnastieklokaal M.U.L.O. School. Voorstel tot het verhoogen van het salaris van den conciërge der M.U.L.O. Sdhool. Aangenomen. De heer Grunwald be pleit de aanstelling van een paar personen met de speciale taak van het schoonhouden belast. De zaak heeft reeds de aandacht van het Ooilege. Kolenbr eekinrichting. Voorstel betreffende installatie van een kolenbreekinrichting aan de gasfabriek. (Held. Crt. 3 Mrt.) De heer Borkert zegt met een zucht voor dit voorstel te hebben gestemd, evenals de heer Bok. De oveninstallatie kost reeds zooveel, en we komen nu weer voor deze ver rassing. Spr. vraagt of de zaak niet eens kan worden onderzocht. Men begraaft ons onder technische argumenten. Straks wordt er misschien weer 6000.aangevraagd voor een kolenheelmaker of zoo iets. De Voorzitter erkent, dat bet beter ware geweest, indien deze installatie onmid dellijk ware voorgesteld bij den ovenbouw, maar voor zooveel zuchten is toch nog geen reden. Op het bedrijf is dit slechts een lut tele som, die geen noemenswaardigen in vloed heeft. De beer Staalman zal tegenstemmen en zou deze zaak gaarne brengen onder de intestellen bezuinigingscommissie. De heer Schoeffelenberger vraagt of in plaats van deze inrichting niet mem schen aan het werk kunnen worden gesteld.' De Voorzitter: Dat geschiedt op het oogenblik, voldoet echter in het geheel niet. Vandaar thans dit voorstel. Een viertal leden, mevrouw van der Hulst, en de heeren Staalman, Baak en Schoeffe lenberger willen geacht worden te hebben tegengestemd, waarna de voordracht wordt aangenomen. Onteigeningsplan. Voorstel tot aankoop van grond van J. J. Smit c.s. en tot het afbreken en wederop- bouwen van een muur. Aangenomen. Verhooging subsidiën. Voorstel tot verhooging der subsidies aan verschillende onderwijsinrichtingen over 1920. Held. Crt. 8 Mrt Aagenomen. Overplaatsing onderwijzeres. Voorstel om de onderwijzeres Mej. H. J. Prass over te plaatsen van school no. 1 naar school no. 2. De heer van der Veer protesteert er tegen, dat steeds 'goede onderwijskrachten uit Koegras worden weggehaald en de min deren overblijven. De heer d e Zwart merkt op, dat ieder onderwijzer het recht heeft te solliciteeren en men hen daarin natuurlijk niet verhinde ren kan. Dat juist zou oorzaak zijn, dat niemand meer naar Koegras wilde komen, omdat hij de zekerheid had er niet weder uit te kunnen. Toeslag geven, zooals de heer van Loo uitroept, kan niet volgens de wet; bovendien is Koegras nog een andere loon schaal ook. De heer vanderVeer protesteert. Men heeft niet het reoht Koegras tot een door gangshuis te maken voor den Helder. Dat niet billijk. Na nog eenige discussie tusschen den heer van der Veer en den wethouder van onder wijs wordt het voorstel met op 1 na alge- meene stemmen aangenomen. De heer van der Veer verklaarde er zich tegen. Uitbreidingsplan. Voorstel betreffende aankoop van grond van S. Krijnen en C. Adriaanse. Na eenige discussie en rectificatie van den heer V a n O s aangenomen met algemeene stemmen. Voorstel tot ruiling van grond met S. Krijnen. (Held. Crt. 8 Mrt.) Aangenomen. Aankoop grond. Voorstel tot aankoop van grond nabij de Van Galenstraat ten behoeve van woning bouw. (Held. Crt. 8 Mrt.) Aangenomen. Heffing van retributiën. Voorstelling tot vaststelling eener Veror dening op de heffing en invordering van rechten'Voor vergunningen tot het tijdelijk in gebruik hebben van voor den openharen dienst bestemde gronden en pleinen. (Held. Crt. 8 Mrt.). Aangenomen. Werkeloosheid. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van den Helderschen Bestuurders- bond, betreffende het verschaffen van pro ductief werk aan werkloozen. (Held. Crt, 8 Mrt.). Op verzoek van den heer Zondervan aangehouden Rioleering en bestrating Polderweg. Voorstel met betrekking tot de rioleering en bestrating van den Polderweg. (Held. Crt. 8 Mrt.). Aangenomen. Benoemingen. Benoeming van A. G. A. Verstegen tot lid der Schattingscommissie voor de Inkomsten belasting. Benoemd de heer Oortgijsen met 10 stem men tegen 8 op den heer Verstegen en 1 blanco. Benoeming lid der Commissie van Toe zicht op het M. O. (Held. Crt. 3 Mrt.) Benoemd de heer Engelmann met 16 stem men. Benoeming lid der Commissie van Bijstand voor het Grondbedrijf. Benoemd de heer Tielrooij met 11 stem men. De heer Kuiper verkreeg 7, de heer Poll 2 stemmen. Benoeming R. Boogaard tot lid-werknemer der Oommissie van advies voor den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering (vacature D. Timmerman). Benoemd de heer S. Kikkert met 11 stem men; de heer Boogaard verkrijgt 8 stemmen, terwijl 1 blanco is. Verdeeling functies Wethouders. Naar aanleiding van het aan de pers ver strekte communiqué inzake de verdeeling der functies van de wethoud rs, welke com muniqué wij elders in dit blad opnemen, vraagt de heer van Breda het woord. Spr. wenscht namens de rechtsche fractie de volgende verklaring af te leggen: Toen het huidige College zijn werkzaamheden aan ving, heeft de rechtsohe fractie 'bij dit ooi lege aangedrongen de functie der finantiën niet in handen te geven van iemand van rechts. Niettemin heeft de heer Adriaanse toch doorgezet met het gevolg, dat wij hem onzen steun ontzegden. Het doet ons thans genoegen te zien, dat de heer Adriaanse ein delijk gevolg heeft gegeven aan het reeds in 1919 gedaan verzoek. Thans is de ontstane verwijdering opgeheven en gaarne erkennen wij den heer Adriaanse als vertegenwoordi ger der rechtsche raadsfracties, waarmede dus tevens de in 1919 afgelegde verklaring vervalt. In deze verklaring ligt natuurlijk niet opgesloten, dat wij dien steun ook aan de andere wethouders zullen geven; dit kan alleen dan gebeuren, wanneer de samenstel ling van het College inderdaad is een afspie geling van de Evenredige Vertegenwoordi ging. De heer Grunwald verwijst naar de verklaring, afgelegd 7 April 1920, waarin ge zegd werd, dat de tegenwoordige samenstel ling van het College niet weergeeft de poli tieke verhoudingen in de gemeente en de vrijzinnige fractie uitdrukkelijk wenschte te constateeren, dat geene verantwoordelijkheid voor de daden van dit College door haar kan worden aanvaard. Op ditzelfde standpunt staat de fractie nog, ook nu het College zijn werkzaamheden ge wijzigd heeft. Overigens had spr. liever ge- Zien, dat de heer Adriaanse, die thans de volksgezondheid heeftook de reinigings dienst er bij had gekregen, die naar spr. meening hieronder ressorteert. Kan dit nog niet worden veranderd? vraagt spr. De heer B o r k e r t meent, dat door deze omwisseling van portefeuilles door het Col lege kort en krachtig, forsch en mannelijk is gedemonstreerd, dat ook wij de financieele verantwoordelijkheid voor onze rekening durven te nemen. Indien de heer Grunwald zijn eigen politieke program nu niet om hals draait, zal'deze heer voor het komende jaar beterschap moeten beloven: ten opzichte van zijn politiek. De heer VanderVeer zet eene uitla ting, door hem bij de kwestie van overplaat sing der onderwijzeres Prass gebezigd, recht. De heef Grunwald beantwoordt den heer Borkert, die hem beschuldigde van woordbreuk. De voorstellen van het College zijn door spr. steeds getoetst aan het pro gram der vrijz. partij, en als ze naar spr. meening niet in het belang waren der ge meente, heeft spr. medegewerkt aan veran dering. Op de Gfoningsche vergadering zijn overigens belangrijke wijzigingen in dit ge meente-program gebracht. Spr. sommeert den heer Borkert aan te toonen wanneer het vrijzinnig gemeenteprogram door spr. ver loochend is. Wij kunnen niet met alles mee gaan wat voorgesteld wordt, maar hebben steeds alle voorstellen getoetst aan dè be langen van onze partij. Db heer V a n O s kan ook met genoegen den heer Adriaanse als wethouder van rechts begroeten. Spr. vindt het nochtans onjuist te zeggen, dat hij aan de voorstellen der an dere wethouders zijn steun zal onthouden; als het gemeentebelang er mede gebaat is, zal spr. nimmer zijn stem onthouden aan eenig voorstel, ook niet van een sociaal-de mocraat. De heer Adriaanse aanvaardt dankbaar de door 'den'heer Van Breda gesproken woor den. Overigens constateert spr., dat de hee ren ook met hun tegenwerking spr. het leven niet al te moeilijk hebben gemaakt. Dat spr. thans afstand heeft gedaan v&n de portefeuille van finantiën houdt zeer zeker oog verband met de indertijd geuite wenschen daarom trent. Maar het is ongezonde politiek om wet houder te blijven zonder steun uit den Raad. Spr. dankt het College voor de medewerking om tot eene andere verdeeling te komen, en hoopt, dat thans meer bereikt-wordt dan tot nog toe mogelijk was. Het College is ook thans geene afspiegeling van den Raad, hoe wel nu een stap in de goede richting gedaan is. Spr. hoopt thans op eendrachtige samen werking, waarbij ook de voorstellen van de sociaal-democraten royaal zullen worden ge steund. De heer Borkert heeft tegen den heer Grunwald een minder goed gekozen uitdruk king gebezigd. Maar spr. houdt zich aan het geen vroeger door hem is 'gezegd: de vrij zinnigen hebben een program, dat als twee druppels water op het onze lijkt, maar het verschil met ons is, dat zij voor de conse quenties terugdeinzen, terwijl wij die aan vaarden. Spr. betoogt met een zestal punten, dat de heer Grunwald inderdaad zijn pro gramma verloochende, en herinnert overi gens aan de philippica in de vorige raads vergadering door 's heeren Grumvalds partijgenoot Van Loo tegen dien heer uitge sproken. De heer Grunwald repliceert. Spr. heeft niets nieuw gehoord. Maar men kan toch elke uitgaaf, die voorgesteld wordt, maar niet steeds goedkeuren. Dan komen we aan een punt, vanwaar men niet verder kan. De voormannen van spr. partij zijn het met dit standpunt eens, en aan hun woorden hecht spr. meer waarde dan aan die van den heer Borkert. De heer De Z wa rt wijst op de verkeerde voorstelling, die door de woorden van den heer Adriaanse gewekt wordt, als zouden nJ. van de zijde der sociaal-democratische wet houders voorstellen komen. Dit nu is onjuist; de voorstellen komen van het College. Een maal is het gebeurd, dat een voorstel van de sociaal-democratische minderheid uit het College met groote meerderheid door den Raad werd aangenomen. Rondvraag. De heer Kuiper dringt er op aan, dat de adviezen vanwege den Commissaris van Politie met grooter nauwkeurigheid worden verstrekt. Inzake de verordening betreffende het bezigen van honden als trekdieren duur de het geruimen tijd eer spr. gehoord werd. De Inspecteur van Politie is driemaal bij spr. aan huis geweest, die telkens uit was en niet wist wat men van hem wilde. Had men spr. liever ten politiebureele ontboden. De wet laat bovendien toe, dat men trekhonden bezigt. De V oorzitter meent, dat de inspec teur juist heel goed heeft gehandeld door den heer Kuiper als raadslid niet (ten bureele te ontbieden. De heer Boogaard vraagt naar de be grooting van de kolenlostransportinrichting. Hiermede is de openbare vergadering af gehandeld en gaat de Raad in comité ter be handeling van eenige reclames. Voetbal. De Competitiewedstrijden N. V. B. Overzicht. Ie klasse. In verband niet de districtswedstrij- den, v-ond hier maar één ontmoeting plaats, n.1. V.V.A.Spartaan, een wedstrijd welke voor de thuisclub van veel belang was en waar ook Sparta niet onverschillig voor was. Het was een wed strijd vol spanning en emotie, doch op de kwali teit viel veel af te dingen. Steur maakte 3 goals, waarvan 1 strafschop. Door deze overwinning ia het lot van Sparta zoo goed als bezegeld en zijn de roodzwarten vrijwel buiten gevaar. Beide clubs moeten nog 3 wedstrijden spelen, o.a. nog tegen elkaar. Na afloop de match ontving de V .V.A.- ploeg een krans en werd door haar vereerders een ovatie gebracht. Overgangsklasse. Feijenoord is kampioen ge worden; in Hilversum werd een wedstrijd, waarin de bezoekers over alle linies sterker waren, van. 't Gooi met 62 gewonnen. De beslissingen van den_ scheidsrechte^ lieten nogal te wenschen over. Feijenoord, de populaire Rotterdamsche Volksclub. werd opgericht in 1908 en kreeig in 1911 een plaats in de 3e kl, N. V. B., en in het seizoen 1915/16 werd het kampioenschap behaald en tevens de 2e klasse. Ais no. 3 verkreeg F. toen een plaats in de le kl. B. later Overgangsklasse en speelde daarin met groot succes, totdat nu het kampioenschap behaald is. De schitterende pres tatie van dit seizoen bereikte F. hoofdzakelijk loor een uitmuntende zomervooxberiding otndei leiding van den H.B.S.-oefenmeester. Feijenoord neemt met 9 elftallen deel aan de competitie van den R. V. B. en N. V. B. De Rotterdammers moe- ten nog een wedstriid (thuis) tpgen Quick spelen; een eventueele uitslag is voor de bezoekers van het grootste gewicht. De Haarlemscbe derby StormvogelsH.R.C., 2 oude tegenstanders, lever de een 1—0 overwinning voor de blauwzwarten op. Het "lot van W.F.C. is bijna bezegeld; W. vertrok met 2 invallers, o.a. voor Sint, naar Schie dam en verloor onverdiend van Hermes-D.V.S. miet 2—1. Over de leiding ven den scheidsrechter was men niet bijster te spreken. Drie handsgeval- len door H. in het strafschopgebied gemaakt, wer den niet bestraft; na afloop protesteerde aan voerder Göbel tegen het niet toekennen daarvan. De arbiter liet ze toen nemen en alle 3 werden ze in doelpunten omgezet. Het laatste woord is nu aan de Protestcommissie. D.Ë.C. sloeg thuis A.D.O. met 32 en handhaaft zich door deze overwinning de 5e plaats. 2e klasse. Afd. A. De wedstrijd Hortus Alcmaria Vlctrix, waarvan voor de Alkmaandera de degradatie afhing, is door de thuisclub met be sliste cijfers gewonnen, 3—0. A. dankt het aan de zenuwen dat er niet gewonnen is, benevens de terrem&gesbeldheid. Na een 13-jarg verblijf zal A.V. het dus waarschijnlijk het volgend seizoen weer een in de 3e klasse probeeren. Alcmaria heeft dn het afgeloopen seizoen niet veel moois lat enzien. Van de 18 matches werden er 6 ge wonen en 4 gelijk gespeeld, dus 16 uunten. Naaat de 4 eerste matches alle verloren waren, kwam er eenie opleving en uit de volgende 6 werden 10 winstpunten geprodceerd. Daarna werd het veel minder en de volgende 8 wedstrijden brachten het totaal van 6 punten. Vermelding verdienen dn deze laatste periode de gelijke spelen tegen Z.F.C. en E.D.O. De friendly-game Z.F.C.Hilver sum eindigde in een verdiende overwinning, 1—2. voor de bezoekers. Na afloop wexden de roodwlt- ten nog eens extra gehuldigd met hot behaalde kampioenschap. Afd. B. De match D.O.O.— V.U.C. eindlgd epuntlooa, waardoor de Hagenaars een kostbaar punt verspeeld hebben; heel veel ,.Hllversum"-supporter.s woonden de match bij. Als V.U.C. er eohter ln slaagt van Velox te win nen, dan kunnen zij nog kampioen worden door beter doel-gemiddelde, zoo niet, dan is Hilversum de gelukkige. Velox- verloor thuis van Allen Weerbaar met 1—0 Tijdstippen van varzending dar brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Datum van de ter post bezorging. Tijdstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per Eng. mail via Marseille 18 Maart 11 en 25 Maart eiken Woensd. Donderd.*) 6.30 's av. 6.30 's av. 11.30 's m. 11.30 Naar Ned. West-IndiS. Per mail Eiken Dinsdag| 11.30 's m. Uitsluitend brieven, briefkaarten en aan- geteekende stukken. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Dienstregeling ingegaan 7 Maart 1921. Op Werkdagen: Vertrek Texel 6.v.m 11.r.m. 2.45 n.m. Vertrek Helder 9.15 v.m. 12.10 n.m. 4.n.m. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel 6.— v.m. 2.45 n.m. Vertrek Helder 8.45 v.m 4.n.m. Ingaande 15 Maart 1921. Op Werkdagen: Vertr. Texel 6 v.m. 11 v.m. 2.45 n.m. 5 15 n.m. Vertr.Helder 9.15 v.m. 12 10n.m.4n.m.6.35 n.m. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel 6.— v m 5.15 n.m. Vertrek Helder 8 45 v.m. 6.85 n.m.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 3