Firma L GRUNWALP, K(bovenwinkel). f Nederland en de heffing van Eagszcnden msdiidecdlng. H. K. Hsrlrtgtrsld:?™ -Dultschen uitvoer. Troepen naar Wilna. De a.s. Raadsverkiezingen te Amsterdam. Een expeditie naar Groenland. Flnancleele contróle voor woningbouw- vereenlgingen. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. RÖND DEN.DAM. seireLnUft^es~ wa?t de ondervinding in dit bflani' (^oet vermoeden, dat deze belangst Hing ook in wijdere kringen door- GEMENGD NIEUWS. Een dubbele verrassing. De gestolen registratiezegels. een gelukkige vangst worüt toegewcn3cht door de Firma I. Guünwald. Moge door Uwe netten vele zilverkleurige haringen gevan- I 2.000.000 stuks. Het vleesch wordt in de Ver. Staten op prijs gesteld. Voligens sommige koks is het sappig als rundvleesch en fijn en malsch als wild. Uit Grenoible wordt gemeld, dat de Meye- in beweging is, wordt geschat op 50.000.000 kub. M. Gezien van het dorpje Grave ver toont de gletsjer ontzaglijke spleten. gen worden, opdat daardoor moedcrdevrouw g]etsjer in betrekkelijk korten'tijd 200 meter Zn ZJSSyooruitgekomen is. De geheete massa ijs, 41; bij onze firma, alwaar Roode en Jaeger Baai alsook IU3olton, voor spotprijzen te koop is. Een prima aken Costuum, dit is iederen Heldersche 'bekend, koopt U het beste bij de Lenin, dat men, als men den eoonomischen XT ,IQr, toestand van Rusland wil verbeteren, on- Naar aanleiding van de \erktarinj^n v voorwaardelijk vreedzame besprekingen Lloyd GeorS® d H il'Vi, nft moet openen ook met de burgerlijke kapi- 3telseJo «f1?" n",5S^hen talistische regeeringen van de overige Eu- voer schrijft „Dei Nieuwe Courant ivmfifiisrhft landen »Eén vraa2 zouden wy in dit verband wil- Lenin verklaarde ten Plotte, dat de Sovjet- len do®n' Ee, regeering hoopt binnenkort het oproer te van Nederland met die van Zwitserland, lcmmpn hetenJelen nemarken en in zekeren zin ook Zweden en £?S. SË5 i ÏÏSH&Ï& SSM S&& j ff lS»nd ïsbenT EetinUSe3ene«Sgrïe 1 om, meening aanspraak kon SovfetTroelenstean o^slSts enSe Kil m&km> maar dan toch zeer Zangrijk werk op slecMa enK:ele KJV1' deed, dat reeds dadelijk goede vruchten af- afstand van Kiejef. van 9 Het Bolsjewieksche communiqué Maart luidde: De gebeurtenissen te Kroonstad hebben de verontwaardiging gewekt van de bevol king uit alle districten van de provincie St. Petersburg. Verscheidene groote betoogin gen van roode soldaten en werklieden te Loega en Detskoje Selo hebben moties aan genomen, waarin zij de muiterij van Kroon stad veroordeelen. Op 8 Maart verkenden 5 sovjetvliegtuigen Kroonstad vanuit het Oosten. De vliegtuigen hadden de opdracht over Kroonstad een op roep van den Revolutionairen Raad van de Republiek over de bevolking van Kroonstad te verspreiden. Deze taak werd volbracht. Een verkenningsdetachement der roode cadetten drong in Kroonstad door een nam Versinin, lid van het voorloopige revolutio- 1 wierp en verdere vruchten belooft. Is er hier nu niet aanleiding om in verweer tegen maatregelen van de soort als die hier kunnen dreigen, één lijn te trekken?" Het blad stelt de vraag in de hoop, dat ook in andere betrokken landen dit denkbeeld zal worden overwogen. „Samenwerkend zouden wij het gevaar van de zijde van het imperialisme ongetwij feld beter kunnen weerstaan." Naar het Handelsblad verneemt is binnen kort intrekking te verwachten van het wets ontwerp betreffende 'het zenden van een Ne- derlandsch troepenoontingent naar Wilna, in verband, miet de volksstemming, die daar zal worden gehouden. nair comité in Kroonstad gevangen en keer- Naar lhet HandelskSsd verneemt zal de de met hem veilig terug. De zeelieden van p staalman op verzoek zijner par- de muitende forten gaven hun verlangen te tygenooten zich candidaat laten stellen voor kennen zich te onderwerpen doch dit werd GemeenteMad. hun belet door de officieren, die de macht m handen hebben. Er komen steeds meer de, j Ult de Emmer venen< serteurs uit Kroonstad, ondanks alle maat- regelen van de overweldigers. Zij schetsen)' Het overleg tusschen eigenaren van nog te de wanhoop van de muiters en de verdeelde raden. De meerderheid der zeelieden vraagt onvoorwaardelijke onderwerping aan de wet telijke sovjetoverheden. De toestand de mui ters wordt meer gecompliceerd ten ge volge de vlucht en masse van de offi cieren naar Finland, hetgeen uitgelegd wordt als een toeken van spoedige onderwerping der muiters. Van Helsingfors ontvangen berichten ge ven den toestand geheel anders weer. Zoo wordt aan de Voss. Ztg. gemeld, dat bij den strijdom Kroonstad de 'artillerie Dinsdag den ganschen dag rustte, terwijl 's avonds om 9 uur de strijd opnieuw ont brandde. Kroonstad zou over groote hoe veelheden levensmiddelen en munitie be schikken. Het garnizoen van Kroonstad is 3000 man sterk en de bevolking bedraagt 14.000 inwoners. Kroonstad heeft tot hiertoe vrijwel met succes en zonder belangrijke verliezen gestreden. In den artilleriestrijd zijn de opstandelingen nog steeds de baas. Ondanks het feit dat Krasnajo Corka de bolsjewiki trouw is gebleven. Bij een infan- terieaanval, die de roode troepen Dinsdag van Sestrorezk uit op Kroonstad hebben ge richt, leden deze troepen zware verliezen. In het geheel verloren de bolsjewieken reeds 700 man. Trotsky is te Krasnajo Corka aan gekomen. Te Moskou zouden botsingen heb ben plaats gehad, waarbij 50 dooden en 800 gewonden zijn gevallen. Een nader bericht aan het blad „Politi- ken" maakt melding van bet doordringen der revolutionairen in St. Petersburg, waar bij straatgevechten plaats hadden. ZweedSche bladen melden dat de troepen van Kroonstad, dank zij hun artillerie St. Petersburg geheel beheersohen. Svenska Dagbladet beweert echter dat de positie van de sovjet-regeering voortdurend verbetert, al geeft het blad toe dat, de geest die bij deze troepen heerscht nu niet precies uitste kend is. Uit het binnenland van Rusland komen ook voortdurend berichten over on lusten, vooral in het Dongebied moet er zwaar zijn gevochten tussohen de revolutio nairen en de roode troepen. In West-Rus- land heerschen ongelooflijke wantoestanden. Bij Pakof zijn verschillende sowjet-oommis- sarissen over de Estlandsche grens geko men. Bij de FinsChe grenzen zijn groote troepen vluchtelingen uit St. Petersburg ge arriveerd. Zij werden echter niet in Finland binnen gelaten. dat voor eenigszins meer omvangrijk onder houd geen middelen aanwezig waren. Men meent in die gevallen een voorschot te kun nen verkrijgen voor de grootere kosten. Dit moet op teleurstelling uitloopen, omdat moet worden vastgehouden aan den eisch, dat uit de huren voldoende wordt gereserveerd voor alle onderhoud. De ervaring leerde heisas, dat een tekort aan verantwoordelijkheidsgevoel bij het be steden van de publieke gelden zich in nog veel ernstiger mate voordeed. Zoo had de vereeniging tot verbetering der volkshuis vesting „Vooruitgang" in Ridderkerk voor schotten verkregen voor de uitvoering van twee bouwplannen. Het eerste plan was bij de contróle reeds voltooid; de uitvoering van het tweede was in vollen gang. In het bestuur der vereeniging hadden aanvankelijk zitting W. Stok als voorzitter, diens broer J. Stok als penningmeester en P. Gerritse als secre taris. W. Stok was gemachtigd alle trans acties met den bankier af te sluiten. Bij de contróle bleek, dat ten aanzien van den eersten bouw een aanzienlijk bedrag (ongeveer 7000) niet verantwoord was als gevolg van de omstandigheid, dat van de aanneemsom een bedrag was ingehouden met het doel, eenige werken voor eigen rekening te gaan uitvoeren. Van de uitvoering van deze werken was geen enkel bewijsstuk aaniwezig. Verder was voor zaalhuur, verlet- en reis kosten niet minder dan 347.16 in rekening gebracht (het gold een plan van slechts 20 woningen). Wat den tweeden bouw, een plan van 48 woningen, betreft, was het nog erger gesteld. Om voor een bedrag van 2592.10 steenen te koopien, werden 775 reiskosten gemaakt. Voor pen reis naar Nijmegen, Arnhem en omstreken werd voor 5 personen gedurende twee dagen 325 gerekend; een reis naar Rhenen van 2 personen gedurende 3 dagen kostte 250; nog een reis naar Rhenen van 3 personen gedurende 2 dagen eischte een uitgaaf van 200. De voorzitter W. Stok rekende voor verletkosten 125 per maand. Op een nota van den Grand Bazar Frangais Dat er architecten zijn, wier gesties eenigc contróle niet overbodig maakt, blijkt b.v. ui den bouw van de Coöperatieve Woningbouw vereeniging voor gemeentepersoneel te Rot terdam. In verscheidene opzichten had d( bouw deugdelijker kunnen zijn, hetgeen dooi de architecten werd erkend. Uit een rapport omtrent dezen bouw blijkt, dat het onderhoud aanmerkelijk minder zou zijn geweest, in dien enkele onderdeelen, b.v. metsel- en pleisterwerk, op betere wijze waren uitge voerd. Ook de bestekken bevatten dikwijls bepa lingen, welke den schijn wekken, dat de ar chitecten niet afkeerig zijn van bevordering van hun eigen belang, of het belang van hun bevriende aannemers. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat er bij den bouw van woningen met overheidsgeld in Verschillende gevallen een en ander is, dal reden geeft tot bezorgdheid. Dit verslag zov echter een onjuisten en te pessimistischer] indruk vestigen, indien het anderzijds niet tevens lof bracht aan architecten en bestuu/ ders van vele ibouwvereeniging,en, welke naai hun beste weten en kunnen de belangen der volkshuisvesting behartigen. Wel heeft men vaak te kampen met admi nistratieve moeilijkheden, doch dit bezwaai is niet zoo groot, wanneer men slechts nauw keurig aanteekening houdt van alle finan- ciëele voorvallen, welke in de vereeniging plaats grijpen. Te allen tijde zal men zich dan tot den directeur-generaal van de Volksge zondheid kunnen wenden om voorlichting bij het inrichten der boekhouding of bij het opmaken van de balans en de verlies- en winstrekening. In een enkel geval was de slechte admini stratie toe te schrijven aan verregaande non chalance van den penningmeester. De thans ontslagen penningmeester van de stichting „Finsterwolder Woningbouw" heeft zijn ad ministratie op ergerlijke wijze verwaarloosd. Over een periode van enkele maanden bevatte het kasboek geen aanteekening van ontvang sten en uitgaven; daarna werd het voortge zet,-zonder dat bleek van eenige poging om Uit Dinsdag te Berlijn ontvangen berich ten meende men te moeten afleiden, dat het Sovjet-regieme den toestand te Petersburg geleidelijk weer meester werd. Trotzky zou de operaties aldaar leiden en verscheidene aanvallen tegen zijn hoofdkwartier in de stad hebben afgeslagen. Dit jaar zal Denemarken eein expeditie zenden naar Thule op Groenland om een onderzoek in te stellen naar de levensvoor waarden van de Eskimo's, en naar den Noord Amerikaanschen IJszee-arohipel (Baffings- land). Knud Rasmussen zal de expeditie, die twee jaar zal duren, leiden. Men zal uit Ko penhagen vertrekken aan boord van het mo torschip Solkinigen. De bezochte streken, vooral Baffingsland, zullen in kaart worden gebracht. Verder zal de expeditie zich toe leggen on de verzameling van ethnografische wetenswaardigheden. Zij. zal daarbij een ruim gebruik maken van de film. De regeer in" heeft voor de expeditie 100.000 kronen beschikbaar gesteld. KORTE BERICHTEN. In het afgeloopen jaar zijn in de Ver. Sta ten 250.000 pond rendiervleesch geïmpor teerd uit Canada. Naar het heet, tellen de rendierkudden in Canada thans ongeveer ontginnen dalgronden en vertegenwoordi gers der arbeidersorganisaties heeft tot nog toe geen resultaten opgeleverd, wijl men het over bet uurloon niet eens kon worden, ook nog niet nu de minister bij wijze van uitzon dering voor deze gemeente 45% in cte kosten der loonen heeft toegezegd. De werkloosheid blijft dus voortduren, daar met het turfgra ven evenmin wordt begonnen, ook voor dezen arbeid is nog geen overeenstemming ver kregen tusschen werkgevers en werknemers. De verveners hebben in de laatste jaren wel buitengewone winsten gemaakt, doch schij nen niet geneigd op de oude loonregeling, die omstreeks 20 Maart afloopt, weder een ueooord aan te gaan En de veenarbeiders, die men voor hun zeer zwaren arbeid nooit heel ruim heeft betaald, wenschen niet op de loonsverlaging in te gaan, derhalve hokt het. Men vermoedt hier, dat de verveners hopen op een toeslag van Regeeringswege op de turf, wellicht ook nog op die, welke thans nog te velde staat, doch tot nog toe blijkt niet. dat de Regeering daartoe bereid is. Woensdag was het in sommige veenkolo niën onrustig, te Klazinaveen werd by ver veners ruiten ingeworpen en werden bakkers en winkeliers hot leven lastig gemaakt. Ook verbrandden de Barger Oosterveen voorra den turf. Een vervener te Zwartemeer is in arrest gestelid wegens zwaar vermoeden van brand stichting in zijn eigen turfvoorraad. (Hbl.) In de Verslagen en Mededeelingen betref fende de volksgezondheid is opgenomen het verslag over het jaar 192C betreffende de financiëele contróle van woningbouwvereeni- gingen, werkende met steun uit 's rijks kas. Met de contróle werd eerst in den loop van 1920 aangevangen, en dus bepaalt het verslag daarover zich tot het weinige wat door dezen nieuwen dienst werd waargenomen, zoodat het geenszins een definitieve conclusie aan gaande woningbouwvereenlgingen kan ge ven. De ondervinding bij het oontroleeren van het weinige, dat onderhanden genomen kon worden, was echter bij herhaling ongunstig, gunstig. Wij ontleenen aan het verslag het vol gende: In menig geval bleek, dat een bouwcorpo ratie, welke is toegelaten als instelling, uit sluitend werkzaam in het belang van de ver betering der volkshuisvesting, zich ten doel stelde aan haar leden zoo goedkoop mogelijk een goede woning te bezorgen en daarmede haar taak als beëindigd beschouwde. Tot het lenigen van den woningnood in de gemeente ook bij nietdeden gevoelde dergelijke vereeniging zich niet geroepen. Zoo ontaard de de sociale roeping van de vereeniging in 'n leden-egoïsme en werd in de hand gewerkt het tot stand komen van allerlei kleine ver- eenigingen, wie het veelal aan het noodige inzicht en de noodige ervaring ontbreekt om haar taak zonder struikelen en vallen en zon der al te groote fouten te volbrengen. Bij dergelijke vereenigingen wordt dikwijls een huur betaald, welke zelfs niet voldoende bleek om de onderhoudskosten te dekken; van het vormen van een fonds voor verbete ring der volkshuisvesting, welk voorschrift 'n den regel in de statuten wordt aangetrof fen, was geen sprake, hoewel zulks zeer wel mogelijk zou zijn geweest. Zoo had b.v. de woningbouwvereeniging „Samenwerking" te Middeïharnis reeds in 1912 vier woningen doen bouwen. De bewoners, met inkomsten von f 2500 en f 3000, betaalden een huur van slechts f 150 per jaar; een huur, welke noch met de stijging van de huurwaarde, noch met de inkomsten der huurders verband houdt en de vorming belet van een volkshuisves tingsfonds, waarvoor hier uitnemende gele genheid bestond. In veel gevallen bleken de huren zoo laag gehouden, dat er voor gewoon onderhoud nauwelijks voldoende gereserveerd was, zoo- te Rotterdam, ten laste der vereeniging, wer- i de zaak alsnog in orde te brengen, den aangetroffen: j Een veel voorkomende leemte in de admini- 1 Beschuitpot 5.50, 1 Likeurstel 4.95, 1 j stratie is het gemis aan een behoorlijke ver- Schaal 3.50, 1 Lepelbeker 1.25, 1 Tafelbel j antwoording van de ontvangen huren. f 0.50, 1 Ihkitstel 8.50,1 Borstelstel 6.75, 1j Ook de afschrijving op de bezittingen is Sigarenpot 1.75,1 Rookstel 5.95,1 Tabaks-voor veel vereenigingen een teer punt. pot 2.75, 2 Asohbakjes 0.50, 1 Aschstel Ben enkele maal is gebleken, dat met de f 4.50, 6 kop en schotels f 3.90, 2 Theepotten 1 afschrijving de hand werd gelicht, met het f 2.20, 2 Melkkannen 1.20, 2 Süikerschalen doel de huren laag te 'houden. f 1.20 en 6 kop en schotels 3.90. Samen Zoo meende de vereeniging f 58.80. Het gemeentebestuur van Ridderkerk werd vereeniging tot verbetering op het bovenstaande gewezen. De zaak was bij het einde van het jaar nog niet afgewik keld. Het gemeentebestuur weet intussohen, dat net aansprakelijk is. Niet echter uitsluitend in de kleine gemeen ten wordt met Rijksgeld omgesprongen op een eigenaardige wijze. Zelfs in de grootste gemeenten, blijkt een strenge contróle zeer noodzakelijk te wezen. Zoo b.v. in de gemeente Rotterdam. Bij de controle van de woningbouwvereeniging „Patrimonium" in die gemeente bleek, dat op de verlies- en winstrekeningen over het tijdvak Mei 1916Mei 1920 gezamenlijk f 5445.80 administratiekosten voorkwamen. Voorts werd geconstateerd, dat in de bouw- rebening nog een bedrag van 2732 was op genomen, zoodat het totaal bedroeg 8177.80. Van dit bedrag Wam ten goede aan den voorzitter der vereeniging, den heer H. C. Uittenbroek, pl. m. 6500, hetgeen te hoog moet worden geacht. Bovendien werd in 1919 een administrateur aargesteld, om de ver warde administratie in orde te brengen. Ver der had men zich nog verzekerd van het toe zicht van een accountant, waarvoor jaarlijks werd betaald het voor eene bouwvereeniging dooge bedrag van 950. Deze vereeniging heeft 600 woningen in eigendom. Voor het ophalen der huren wer den twee .opzichters aangesteld. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de N. V. Vreewijk ce Rotterdam de huren van ongeveer 1000 woningen nog steeds laat innen door één op zichter, kan bezwaarlijk worden aangenomen, dat 'voor het innen der huren enz. van 600 woningen itwee opzichters noodig zijn. Om de onderhoudskosten niet buitenspo rig hoog te doen zijn, werden verschillende kosten, welke bestreden moesten worden uit de exrploitatie-inkomsten, gerangschikt onder de stichtingskosten, of wel, men bracht ze ten laste van een volgend jaar. Een en ander doet de wtenschelijkheid ge voelen van een strenger toezicht van ge meentewege. Dat hieraan iets kan haperen, ook wat de technische zijde van het bouwen betreft, kan blijken uit de ervaring, welke te Zaandam werd opgedaan. Nadat aldaar de btfuw in eigen 'beheer was genomen, bereikten het Departement her haaldelijk klachten omtrent gering toezicht, achterwege blijven van cijfers omtrent de bouwkosten en motiveering van overschrij dingen, vrijheden, welke architeoten of uit voerders zich omtrent eenmaal ontworpen plannen veroorloofden, enz. Een en ander gaf aanleiding tot een con tróle van Departementswege naar de gesties van alle bouwvereenigingen in Zaandam. In het kort samenvattende den voorloopi- gen uitslag dier contróle kan hier worden medegedeeld: a. het technisch toezicht op den bouw, door het gemeentebestuur uitgeoefend, is zeer onvoldoende; 'b. bij den bouw is niet de noodige zuinig heid betracht. Bij de vereeniging „Goed Wonen" trok de inrichting van een kantoorlokaaltje de aan dacht. De betimmering kostte blijkens de boeken ƒ.300; voor het behangen werd papier gebruikt, waarvoor 9. per rol in rekening is gebracht. Het plafond was zeer bewerkelijk beschilderd. Thans is nog een onderzoek gaande betref fende de Coöp. Woningbouwvereeniging „De Arbeid" te Wormerveer, waarbij reeds enkele punten de aandacht hebben getrokken. Zoo zouden den 29sten Juni nog heipalen zijn geleverd, teiwy'1 op den weekstaat van 17 tot 23 Juni voor de laatste maal helers zijn'ver- meld. Van enkele materialen wijken de gele verde hoeveelheden belangrijk af van de vol gens het dagboek van den opzichter ver werkte hoeveelheden. Dergelijke verschillen zijn reeds meer voor gekomen. Uit een onderzoek bij de woning bouwvereeniging „Zwijndrecht" te Zwijn- drecht bleek, dat een partij lood van enkele honderden kilogrammen niet in den bouw was verwerkt. Aan het Departement werd medegedeeld, dat een aannemer valsche Inschrijvingsbil jetten had geproduceerd. Deze zaak is thans bij de justitie in onderhoek, der Volkshuisvesting „Alkmaar" te Alkmaar, dat, als gevolg van de waardevermeerdering van 'huizen, in het geheel niets behoefde af geschreven te worden, waardoor de huren laag gehouden konden worden. Reeds door het voormalige College van Bij stand werd aan die vereeniging medegedeeld, dat de huren verhoogd moesten worden, ten- iinde het belangrijke exploitatietekort te kunnen 'dekken. Bij de onlangs gehouden contróle van ge noemde vereeniging bleek, dat de noodige huurverhooging nog steeds niet was inge voerd. Als verontschuldiging werd aange voerd, dat men had gewacht op de totstand- soming van de wijziging der huurcommissie- vet; immers één van de wijzigingen dier wet vas, dat zij niet meer van toepassing zou zijn op woningen, gebouwd met voorschot uit s Rijkskas. Hoewel deze houding niet geheel is te (billijken, mag niet worden ontkend, dat vele huurcommissies weinig medewerking ,ot noodzakelijke huurtverihoogingen aan den lag legden. Ruim een half jaar wordt de contróle op voningbouwvereenigingen eenigszins stren ger uitgeoefend en reeds zijn ervaringen opr gedaan waarvan hierboven enkele voor beelden zijn aangehaald welke de noodza- selijkheid doen inzieft, die contróle nog in tensiever te doen plaats hebben. Slechts de wetenschap, dat strenger gecontroleerd zal worden, schijnt als rem te kunnen dienen voor handelingen, welke achterwege mossten blijven. Dat de gemeentebesturen in de allereerste plaats zijn aangewezen voor het houden van jen uiterst nauwgezet toezicht, zoowel in technisch als in administratief opzicht, mag niet over het hoofd worden gezien. Schieten ;ij daarin tekort, dan zullen zij in de eerste plaats de gevolgen hebben te dragen. Bijzonder gunstig bleek de toestand te Am sterdam te zijn. II. De dans. Tooneel. Men weet 't: sinds de oorlogsvloek over de mensohheid kwam en nóg duurt zij voort ia de nog altijd aan (beide zijden hartstochte lijk gesaboteerde vrede steeg de dans woede, vooral in „oorlogvoerende" landen, ;ot een ware rage. Hoevele correspondenten hebben ons niet uit hun brieven uit Berlijn, Weenen, Parijs, enz. op dit merkwaardig psychologisch verschijnsel gewezen. Thé- iansants, tango-teas -: in café's en restau rants, tusschen de tafeltjes van van-huis-uit- rustige eethuizen, overal danste men in volle overgave onder het motto „après nous le déluge". Vooral de one-step.. en two-step tohoten diep wortel, zóó, dat ze ook in ons land burgerrecht verkregen en men ook hier in de hoofdstad, vanaf „Piet-de-Prater" een bekend nachtelijk Zeedijk-danszoldertje tot op het mondaine, particuliere bal in ben patriciërshuis aan „de Bocht" van de Heerengracht, geen andere dan deze dansen liet „schuiven". „Waar schuiven onze jonge dochters heen?", de vraag, die niet alleen goedwillende ledemeesters, maar zelfs lang niet stijf-puri- ;einsch gezinde mannen als wijlen Hector Treub, indertijd met nadruk in courant en .^dschrift stelden, wordt niet meer opgewor pen en men heeft zich vrijwel algemeen bij den bestaanden toestand neergelegd Wqar we in deze dansneigingen. hoezeer dan ook reeds in het maatschappelijk verkeer als vanzelfsprekend opgenomen, nog altiid een element van oorlogspsychose onderken- 18 1niet 1 gevaI met de> de 1 jar®n,°°k hier meer en meer opleven de belangstellipg voor den dans als kunst. De dans als serieuse kunst wordt meer en meer begrepen al bleef de ware belangstel ling daarvoor tot nu toe altiid nog tot een beperkt gering aantal -.intellectueelen" lringt. Er zijn vele dansavonden geweest en iiddy Impkehoven, Oharlotte Bara, Angèle lydow en, last not least, Gertrud Leistikow raden allen één of meermalen voor goedge-' tilde zalen op. Ongetwijfeld het grootste tucoes echter had een onlangs in het Paleis voor Volksvlijt gegeven Indische dansavond waar, onder begeleiding van echte „game- l lan'Vmuziek, de oeroude, traditioneele ja! vaansche dansen werden uitgevoerd door in ons land vertoevende Inlanders. De avond was gearrangeerd door de „Kring Petruocie" sen vereeniging, die gesticht werd mot het doel Hollandsche en Javaansche cultuur, af. gescheiden van eenig „politiek" element, tot bnderling begrypen en waardeeren te bren gen. Twee merkwaardige feiten deden zich laarbij voor: ten eerste, dat de buitengewoon groote Paleis-zaal nagenoeg geheel be2e^ ,vas en ten tweede, dat 'het, voort een groot leel zeer eenvoudige" publiek, niettegenstaan- le de niet bepaald inspireerende omgeving geheel onder den indruk kwam van den Inch.' tchen droom, die zich daar, voqr hen, op het mmitieve tooneeltje, voltrok en beelden op. t nep van een Oosterschen avond met zijn c weemoed en mystiek. I Ongetwijfeld 'speelden in deze o. i. vertheu- gende belangstelling, andere dan zuiver i vunstminnende factoren een rol. Velen ïanwezigen zochten en vonden in het ver- ;oonde een aanknoopingspunt voor hun In. J lische herinneringen. Toch was deze avond, rnqt anderen, teeken, dat de dans als kunst haar oorspronkelijke plaats in het bewust- qjn van het volk weer gaat hernemen en niet alleen in dat van „de enkelen". Het instinct der massa is op kunstgebied miverder en echter dan menig litterator, briticus of wijsgeer in „vak" hoogmoed wel wenscht te gelooven. Dat instinct weet heel beker het onderscheid te treffen tusschen spontane, levende kunst, die als zoodanig in we»en altijd vèr heeft gestaan van alle uit gedacht systeem of theorie en gemaakte k. hnische vaardigheid, die men als hulp of ter demonstratie van een of ander „stelsel" voor het publiek wenscht te brengen. Houdt men dit voor oogen, dan. is het uiterst leerzaam 'bemerkt te hebben hoe het publiek op de uitvoeringen der „eurythmie" hier ter stede onlangs gegeven ter gelegen heid van den Duitschen „anthroposooph" dr. Rudolf Steiner, gereageerd heeft. Algemeen toch, zelfs door hen, die in andere opzichten het denken en de actie van dezen Duitschen wijsgeer en occultist zeer genegen zy'n, werd deze nieuwe soort dans„kunst"(?) afgewezen. De Muze is nu eenmaal een trotsche vrouw on iaat zich haar gulden vrijheid niet ontne men, zelfs niet door overigens misschien hoogstaande wijsgeerenl Hooghartige Vrouw, die Muze, zeker. Ons tooneel weet er van mee te spreken. Men ziet 't daar gebeuren, telkenmaal, dat zij zich, vermoeid en geërgerd door het gehandel en „gepolitiek" der huidige maatschappij, tel kenmale terugtrekt in eenzaamheid. Dr. Rooyaards heeft dat in dit seizoen weer eens moeten ondervinden. Ongetwijfeld begon hij, toen hij in September den Stads schouwburg in handen kreeg, met de beste ■bedoelingen om haar als een trouw dienaar, een open terrein, eert vrije tribune te geven voor haar spelenden ernst en ernstig spel. Naast zijn vroegere Shakespeare, repertoire- stukken, zooals de Drie-Koningen-avond en de Midzomernachtdroom, die nog altijd volle zalen trekken, bracht hy in 't begin enkele nieuwe, groote werken ten tooneele, zooals Maria Boodschap, Electra, enz. Maar de laatste maanden is een duidelijke inzinking merkbaar. Ingewijden weten te vertellen, dat Rooyaards' oorspronkelijk enthousiasme en groote werklust voor een aanzienlijk deel doodliep op de, als 't ware georganiseerde tegenwerking, die hij moest ondervinden. Deze tegenwerking gaat zóóver, dat zelfs een leel van~ het technisch personeel van den Stadsschouwburg, dat zich als zijnde „ge- meenteHambtenaren", geweldig voelt, het werk saboteert. En ook in den Gemeenteraad bestaat nog altijd een „bloc" van kunstlie vende Raadsleden, dat, handiglijk, de poli tiek met de kunst tracht safim te klutsen en lat ten behoeve van den „partijgenoot" Heyermans, den Stadsschouwburg-leider mdergrondsch tegenwerkt. In deze omstandigheden moet men de oor zaak zoeken van het feit, dat b.v. een Barba- ressa, de Telegraaf-tooneelcriticus. door dik 3n dun Rooyaards en zijn werk blijft ophe melen, iets wat den gemiddelden kranten- ezer, die van de journalistische „cuisine" met op de hoogte is, meer en meer verwon- Jerlng baarde. Barbarossa, die van de boven- ?esignaleerde omstandigheden op de hoogte >s, tradht door zijn, naar de zijde van den bieden11^6 kritieken een tegen/wicht te Is het wonder, dat Vrouwe Muze zich, met mlke ondervindingen voor oogen, ondervin- iingen, die haar doen gevoelen hoe weinig men nog haar liefheeft om haarzelfs wil, verontwaardigd afwendt en zich hooghartig terugtrekt, teneinde het ter- ?ein vry te laten voor haar populairder, maai ichtzinniger zuster, van de bioscoop? De chauffeur van heer te Rotterdam vroeg Woensdagavond aan zijn patroon, of aeze hem nog noodig had. Mijnheer ant woordde dat de chauffeur wel naar huis kon gaan, omdat hij de stad uit moest. Inplaats van met de auto naar de garage te gaan» n de ckau'feur or mee naar het station t 01° zien hij wat vrachtjes kon Krygen. De heer ging naar den Haag on toen hy om 12 uur terug kwam,, werd hem aan het station D. P. een auto aangeboden. Toen de heer in de vermeende taxi wild® stappen, bleek het zijn eigen auto te zijn! De chauffeur had ook zijn baas herkend 0° ging er met de auto van door. De heer wilde zich nog aan 'le kap vast klemmen, maar werd er afgeslingerd. Later werd de auto door de politie in de Baan e«n' getroffen en naar de garage gereden. D® chauffeur en diens broer lieten zich echter niet meer zien! (Volk.) Eenigen tijd geleden werd aan het hoofd postkantoor te Amsterdam ©en pak regi- stratiezegels, vertegenwoordigende 66 waarde van ongeveer f 75.000 vermist. In verband met dien diefstal werd eenig®» tijd geleden een oommies der posterijen aan gehouden, die thans heeft bekend zich aaj het hem ten laste gelegde te hebben soü«» dlg gemaakt.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2