Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS. Ged. Staten niet goedgekeurd. Salarisregeling gemeente-personeel. Bond tegen het vloeken. Moederschapscursus. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. DE NIEUWE DIENSTPLICHTWET. Wijziging van de opleiding en diensttijd. Afschaffing van het blijvend gedeelte. Het spoorwegongeval bij Breukelen. Een meisje loos. Een woesteling. Vrouwen als „detectives". Aangevallen. Een trottoir roulant WAT DE KRANTEN ZEGGEN. De Arbeidswet. SPORT. LENTE. VAN DINSDAG 15 r"ART 1921. Nia-ar wij: veirneimBn ós aan bet raadsbesluit, waarbij de indertijd igemoteeirde tgieMen, be- stemid voor een salaifeTOrhoogiirtg van het ^leimeente-'persori'eeil met terugwerkende kiracöit tot Octohor 1919, bestemd werden voor een toeslag over 1920, door Ged. Staten hun ne .goedkeuring onthouden. De Bond tegen het vloeken organiseert een openbare vergadering welke op Woens dag 16 Maart as. gehouden wordt in de Ge reformeerde Kerk Spoorstraat, en waar als spreker aal optredlen die Bonds-secretaris de heer J. Baas van Helder. De toegang is vrij. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de gedegenheid tot aangifte voor den cursus in zuigolingewveraorging welke door de afdee ling Helder van de Ned&rlanösche Vereeni- giing van Huisvrouwen wordt geargianiseerdL De aangifte voor deelname kan geschie den 1 iderdag en Vrijdag «js. des mie gs van hiul drie itot vier ure in de kleine /.«al van „Casino" In de maand Februari werd de Leeszaal bezocht door 1121 mannen en 188 vrouwen, totaal 1309 personen. Uitgeleend wierden 534 studieboeken, 1337 romans en 1965 kinder boeken, totaal 3836 banden. De navolgende werken werden aangeschaft: Beaumarchais: Een dag vo'1 dwaasheid; Beerens: Het reohts-modernisme; v. d. Brug- gen: Het huisje aan de sloot; Domela Nieu- wenhuis: Van Christen tot anarchist; v. d. Leeuw: Geestelijke stroominigen; de Meyier: Zondares je; Redactie van de .„Gracieuse": Borduren; Open-naaien, punto-tiratowerk, enz.; Tapisseriewerk; v. d. Rovaart: Het be roep van musicus. Ten geschenke ontvangenBilderdjjk: Dichtwerken, 18 dln.; Bolland: De oorsprong der Grieksche wijsbegeerte; de Bruin: Ma- Ohineschrijven; ErckmannChatrian: Dok ter Matheus; v. Heerdt tot Eversberg: Een toekomstdroom; Hist. genootschap: Werken; Schermerhorn: Over God, Christus en het leven. Verslag van de Gezondheidscom missie te Helder. Bij de Tweedie Kamer is thans ingediend en in druk aan de leden rondgedeeld het wetsontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplicht, kort gezegd de nieuwe dienst plichtwet. De nieuwe dienstplichtwet komt in ver vanging van de bestaandv ilitie-, landweer- en landstormwetten. Ook in verschillende andere opzichten is de wet belangrijk vereennvoudigd, zoodat in ruim 50 artikelen alles is samengebracht. De nieuwe wet gaat van ^dezelfde beginse len uit 'als haar voorgangster, voor wat be treft het volgende: le. allen, die hiertoe geschikt zijn, behoo- ren tot de weermacht, ook al worden zij niet 'allen in vredestijd in den wapenhandel ge oefend. 2e. van de jaarlijks in te lijven jongelieden worden er evenals thans geoefend 23.000, plus het aantal, dat door afkeuring enz. aan de voorvorige lichting is komen te ontbreken. 3e. de dienstplicht duurt, evenals thans 20 jaar (voor de officieren echter 30 en voor de onderofficieren 25 jaar). Daartegen verschilt de wet met haar voor gangster in hoofdzaak in het volgende: le. het contingent wordt in twee groepen vèrdeeld, waarvan de sterkte (14.000 man plus hetgeen aan de vorige lichting is komen te ontbreken) volledig wordt geoefend met bestemming voor de kerntroepen en waar van de rest, na aftrek van het voor de zee macht bestemde aantal, in totaal pl.m. 8000 man, slechts gedeeltelijk wordt geoefend met bestemtming voor de reservetroepen. 2e. den duur der eerste oefening, welke ten hoogste bedraagt bij de kerntroe pen zes maanden voor de onberedenen, voor zoover hierna geen andere duur is ge noemd; acht maanden voor de militaire wer kers; negen maanden voor de onberedenen (de zieke" erplegers uitgezonderd), die to on deraf. 'er zijn of worden opgeleid; twaalf maanden voor de onberedenen, die tot officier zijn of worden opgeleid, voor de ziekenverplegers, voor de dienstplichtigen van den luchtvaartdienst en voor de berede- nen der artillerie; achttien maanden voor de cavalerie; bij de reservetroepen vier maanden; bij de zeemacht acht maanden; 8e. de duur deT vervolgoefeningen (aldus h-eeten voortaan de herhalingsoefeningen) bedraagt ten hoogste bij de kerntroe pen 46 dagen voor de onberedenen, ver deeld over ten hoogste drie tijdvakken en 40 dagen voor de beredenen, verdeeld over teri hoogste twee tijdvakken; bij de reservetroepen 20 achtereen volgende dagen; bij de zeemacht 40 achtereenvolgende dagen. Voor zooveel noodóg duurt voor de onderofficieren elke vervolgoefemng vier dagen langer dan voor de andere dienst plichtigen. De vervolgoefeningen worden verruw om- nen negen jaren ma het jaar, waarin de eerste oefening wordt beëindigd, of waarin den dienstplichtige voor het eerst groot ver lof werd verleend. 4e. de ruime gelegenheid welke geboaen ral worden om door vrijwillige oefening den 'ienstplicht buiten of grootendeels buiten et leger (bulten de kazerne) te vervullen. Zij, die bij het In dienst treden aan eischen vau gcoefenéH'd voldoen, welke in het al- i gemeen overeenkomen met hetgeen in vier maanden oefening in het leger kan worden bereikt, hebben, zoo zij voor dienst bij de reservetradpen in aanmerking komen (en daarvoor worden zij, voor zoover zij niet voor kaderopletiding in aanmerking komen, in de eerste plaats bestemd) nog slechts de voor die categorie aangegeven vervolg oefeningen te volbrengen. Zoodra het aan tal voorgeoefenden het voor de reservetroe pen benoodigde overtreft, zullen de voorge oefenden ook voor de kerntroepen worden bestemd; hun eerste oefentijd wordt dan met vier maanden bekort. Mocht onverhoopt het contingent voor de reservetroepen niet geheel door voorge oefenden worden gevuld, dan hebben zij, die buiten het leger een zekere miate van ge oefendheid hebben verworven, voorplaatsing bij die troepen voorrang boven degenen die niet hebben voorgeoefend. Hierin kunnen aldus genoegdoening vinden zij, die hoe wel gebleken is, dat zij ijverig geoefend hebben niet geheel hebben kunnen vol doen aan alle eischen; in plaats van 6 maan den of langer eerste-oefentijd krijgen zij slechts een viermaandschen eerst-oefentijd in het leger. Indien van de gelegenheid van vrijwillig te oefenen ten volle gebruik wordt gemaakt, zal het mogelijk worden, dat voor de reserve- troepen geen eerste oefentijd behoeft te wor den gehouden en dat voor de kerntroepen met een vier maanden kortere eerste oefe ning kan worden volstaan. 5e. afschaffing van het blijvend gedeelte, hetgeen mogelijk is door uitbreiding van het instituut der administratietroepen (meer overeenkomstig hun bestemming mi litaire werkers geheefcen), welke te zamen met hurgercorveeërs al dien arbeid mioeten verrichten, welke niet rechtstreeks of onmid dellijk ter verhooging van de geoefendheid bijdraagt. Tot de karakteristiek van de nieuwe wet behoort verder de zooveel mogelijk door te voeren beperking van den dienstplicht tot één zooin per gezin, waardoor de loting veel van haar beteekenis, als middel om de tot oefening verplichten aan te wijzen, zal ver liezen. De nieuwe regeling van den dienstplicht zal gepaard gaan met Ingrijpende wijzigin gen in het oefenstelsel en in de organisatie. Het oefenstelsel wordt o.a. in zooverre gewijzigd, dat de oefening zal plaats hebben in schoolafdeelingen in tegenstelling met de thans gebruikelijke methode om de dienst plichtigen voor hun eerste-oefening te ver- deele-1 over de vredeseenheden, die het ge- raam' vormen van het leger op oorlogsvoet. Hier rie gaat gepaard een belangrijke in- kriir ng van het beroepskader, dat beperkt wor tot de behoefte aan instructeurs voor de leidingseenheden en de vorming van die .aven, welke in oorlogstijd niet geheel ku_ .en worden samengesteld uit verlofska der, dat overigens de aanvoerdersplaatsen moet bezetten. Als grondslag voor de o r g a- ni s a t i e géiden de 36 in deeling sdis- t r i c t e n, welke in de plaats treden van de bestaande 44 districten. Voor de landmacht op oorlogsvoet zijn beschikbaar 20 lichtingen van pl.m. 24.600 man of met inbegrip van het normale verloop rand 373.000 man. Daarnaast zijn nog beschikbaar 20 lichtin gen van ruim 20.000 man elk, die, voor zoo ver zij zich niet vrijwillig oefenen, in vredes tijd ongeoefend blijven. Zij kunnen echter bij mobilisatie geheel of ten deele worden opgeroepen oml met de wa penen te worden geoefend of voor hulpdien sten te worden gebruikt. Het gemobiliseerde leger omvat: Het veldleger van 4 divisies, elk samenge steld uit een divisiestaf, een brigade infan terie met 3 regimenten, een bataljon wiel rijders, een regiment huzaren van 3 eska drons, een brigade artillerie van 2 regimen ten (elk van 2 afdeelingen 3 batterijen van 4 stukken van 7 c.M. en een afdeeling 2 batterijen van 4 stukken van 12 c.M. Hw.) en een afdeeling zware houwitsers (2 batte rijen 4 stukken van 15 c.M. Hw.) 2 com- pagniën veldpioniers, den divisietrem (de sterkte van een divisie is pLmi. 16.000 man en 6000 paarden); 12 regimenten infanterie, herkomstig uit de reservetroepen, welke, wanneer zij vol doende geoefend zijn, in 'brigadeverhand ter versterking van het veldleger kunnen die nen; 36 bataljons infanterie van de kemtroepen (naar behoefte' in hoogere verbanden ge bracht), bestemd voor bezettings-, territoria- len- en etappendienst; 86 bataljons infanterie van de reservetroe pen, alsvoren; de artilleriebezetting voor de stellingen; het geniepersoneel voor idem; de 'luchtafweerartillerie; de bijzondere korpsen als luchtvaartdienst, motordienst, de grens- en kustwacht; de depóts der hierboven genoemde troe pen (aan infanterie 12 bataljons voor het veldleger en 12 bataljons voor de bezettings troepen; de aanvullingsreserve; den vrijwilligen landstorm, welke bijzon dere korpsen formeert als motordienst, vaar- tuigendienst, spoorwegdienst en luchtwacht dienst; formaties voor ongewapenden dienst. Tenslotte zij medegedeeld, dat voorgesteld wordt de nieuwe wet op 30 Juni 1921 in wer king te laten treden. J) 28.000 man vermeerderd met de aanvul ling van het tekort der voor-vorige lichting (geschat op 2600 man) en verminderd met plm. 100Q man voor de zeemacht. GEMENGD NIEUWS. De Uitrechtsche rechtbank heeft gisteren den b jarigen W. T. H„ te Utrecht, machi nist n een udt Rotterdam komenden trein, welk op 15 November op een uit Amster dam wnenöen trein reed, met het bekende gev vrijgesproken. Het O M. had 14 da- gei edhitenls gevraagd. het vonnis werd o.m. overwogen, dnt uit niets is gebleken, dat beklaagde de on veilige seinen heeft gezien. Voorts was go- Weken, dat hij die alleen had kunnen zien, als heim de weg bekend was geweest. De spoorweg, waarop bekl. reed, was hem even wel niet bekend, daar gebleken was, dat hij dien slechte eenmaal had bereden. Bekl. kon mitsdien geen schuld treffen. Aangezien al- zoo noch het wettig, noch het overtuigend bewijs was geleverd, sprak de rechtbank hem op die gromden vrij. Onder de vreemdelingen, die in het qua rantaine-kamp te Enschedé werden opgeno men, waren de vorige week twee personen van Braziliaansche nationaliteit, die opgaven dat zij broeders waren. De eene bleek echter een vrouw te zijn in manskleeding. Zij ver klaarde met haar broeder in Rusland in het leger van generaal Wrangel te hebben ge diend als kozakken-officier en later uit de gevangenis te zijn ontvlucht. Volgens haar mededeeling heeft ze reeds jaren in mans kleeding geloopen en gevoelt zich daarin zoo thuis, dat zij ze zal blijven dragen. 'Zondagmiddag werd te Amersfoort de hulp der politie ingeroepen voor een beschonken persoon, die iedereen tot vechten uitdaag de, zonder dat daartoe aanleidinig 'bestond. Op een gegeven «ogenblik trok hij een imes. en gaf hij een 18-jarig meisje, dat uit de kea*k kwam, een steek onder het linkeroor, waar door een diepe wonde ontstond en het meis je veel bloedverlies leed. Drs. Jorissen en Van Ernst verleenden de eerste hulp, waar na het slachtoffer naar het ziekenhuis werd overgebracht, waar operatie noodzakelijk werd geacht. De toestand van het meisje is thans bevredigend, alhoewel zij zeer zwak is. De dader, een gehuwd individu, werd ge boeid naar bureau overgebracht Leden van het vrouwen-politiecorps te Lon den zijn nu officieel aangesteld alls detec tives. Zij zijn biet ingedeeld hij het detec tives-dep arltement, 'dbdh zullen in gewone burgerkleedoj Idüenisit doen om 'diensten te be- wrilzen, waar de vrouwelijke tact kan worden aangewend. Reed® hebben een aantal groote warenhuizen vrouwen 'als detectivesaange steld:, die in italooze gevallen winkeldieven en iaidelchlter® wisten te betrappen. Toen Vrijdagnamiddag de heer Beaten, directeur der boterfabriek te Alphen, op zijn rijwiel van Tilburg naar Alphen reed, werd hem onder laatstgenoemde gemeente op een eenzamen weg onverhoeds door een hem ach terop rijdend onbekend wielrijder met een hard voorwerp een slag op het hoofd toege bracht, waardoor hij met zijn rijwiel over den weg tuimelde. Op het hulpgeroep kwam een landbouwer opdagen. De onbekende wielrij der maakte zich haastig uit de voeten. Daar de heer Beaten doorgaans geld 'bij zich heeft, wordt aan berooving gedacht. De toestand van den 'getroffene is van dien aard, dat hij zich weinig kan herinneren van het voor gevallene. Te Parijs zijn plannen in overweging qm een ondergrondsoh „trottoir roulant" te ma ken, ter ontlasting van het al te drukke ver keer op de boulevards en tevens om ook de autobus en den ondergrondschen spoor weg te ontlasten. In 1900, bij gelegenheid van de tentoonstelling, heeft Parijs met den trottoir roulant kennis gemaakt. Hij liep toen van de Orsaykade over de Esplanade des In valides, de Avenue de la Motte-Picquet en de Avenue de la Bourdonnais. De ingenieur die in 1900 den trottoir roulant gemaakt heeft, heeft thans 'ook het plan ontworpen voor een onder den grond voortrollenden weg voor voetgangers over grooten afstand. De nieuwe ondergrond'sche verkeersweg zou van de Madeleine naar de Bastille loopen en terug. De wereld is niet poëtisch, en de meisjes zijn. niet muzikaal meer. Breng een serenade met een guitaar onder haar raam, en de jonge dame zal hoogstens door een kiertje van het gordijn kijken. Maar één slag aan uw claxon, en ze zit op de duo-zitting van uw motor voor ge er erg in he*bt. De oude dag. Onder het opschrift „Het weerzinwekkend gebedel", schrijft Jhr. A. W. G. van Riems dijk in „De Amsterdammer": ..Schrijver dezes, die toet twijfelachtige voorrecht geniet steeds in oommissies te worden geplant voor jubileerende kunste naars en instellingen,heeft in de laatste maanden de volgende bedelpartijen geleid. Zeventigjarig bestaan der Maatschappij Anollo. Resultaat: een 10.000 gulden. Bouwmeester-fond® nog niet gereed. Jan C. de Vos-fonds: pas .begonnen. Zou men nu niet eindelijk eens aan de roepstem gevolg willen geven tot de instel ling van één groot nensioenfonds voor too- neelsfreiers? Wat een fusie zou beteekenen van: de Maatschappij Aimol'lo; het pensioenfond® van het Nederiandsch Tooneelverbo-id; de ondersteuningskas van het Nederiandsch Tooneel en het Pensioenfonds der Neder landsche Tooneelkunstenaarsvereenigi ng. Is het eigenlijk voor mannen als Bouw meester en Jan C. niet verschrikkelijk, dat zij uit dank voor hetgeen zij ons iaren ach tereen schonken, geworpen worden in den schoot der publieke weldadigheid? In het „Chem. Weekblad" wijst de heer G. de Clerq cm de belemmeringen, die de Ar beidswet 1919 aan onze industrie oplegt. De schrijver vraagt: „Zou het, nu achteraf bUjkt, dat de wet in werking is gesteld vrijwel op hetzelfde oagenbllk, waarop een felle ecenoonisclie cri sis is ingetreden, die de productie-mogelijk heid van onze industrie ernstig bedreigt, geen aanbeveling verdienen de Arbeidswet 1919, die doordat zij do werkkracht en capa citeit hinnen en"0 grenzen bemerkt, een spoedig herstel van de economische ont u-richting biina onmogelijk maakt, voorloo- pig buiten werkin-" snellen? Wanneer de huidige malaise voorbij is kan zij weer opnieuw worden ingevoerd. Ook dan zal de wet de industrie nog veel moeite en last bezorgen, maar er bestaat dan geen gevaar meer voor, dat zij. zooals he den ten dage bij zeer ernstige malaise, de bestaanimogelijkhedd van onze industrie met algeheels ondergang bedreiri. De rentestandaard. In zekere kringen maakt men zich druk over de vraag, of het te beleggen geld in de toekomst duur zal blijven, dan wel goedkoq per worden dan het op het o ogenblik is. „De Standaard" constateert hieromtrent: 't Is ad onzekerheid, die den toon aangeeft voor het economisch leven. Zooals prof. Bruins meent, gaat tot nu toe de algemeene economische ontwikkeling, in hoofdzaken volgens dezelfde lijnen als na de Napoleon tische oorlogen en na den oorlog van '70 Er is dus misschien eeni'ge reden om aan te ne men, dat ook in den eerswoomenden tijd de ontwikkeling in hoofdzaak dezelfde zal zijn. Is dit zoo, dan zou ook thans een ernstige en langdurige depressie te wachten staan, en dalende rente is hiervan een der vaste 'ken merken. Edoch, er zijn ook weer zooveel verschil punten. met, name in karakter en afmetin gen, dat men schier evengoed in ommekeer den zin zou kunnen ooncludeeren! Onzekerheid dus voor de allernaaste toe komst. Hoeveel te meer d'an nog voc- die periode daarna! Wie optimistisch durft zijn, mag zijn ver wachtingen alleen daarop baseeren, dat het spoedig tot een radicale koersverandering komt en heel het leven weer op solideren voet zal worden ingericht. Maar men kan, in dat opzicht, siecnia ho pen, en voor het heden ontbreekt alle uit zicht, dat de stroom weldra in zijn normale bedding zal terugkeeren. Van de nieuwe we reldorde, ons na het eindigen van deu U' kerenkrijg bel'oofd, is nog weinig of niet® te bespeuren. En de zegeningen van den Volkenbond laten ook nog altoos op zich wachten. Antwerpen wordt een begijnenhof. Over België schijnt de geest van saaiheid en burgermansbraafheid vaardig te zijn ge worden. Vooral schijnt dit voor Antwerpen te gelden. Dat wordt een groot begijnenhof. Vertier door het havenbedrijf is er al heel weinig. Honderden schepen liggen voor anker; in de binnendokken verdringen zij elkaar, de koopwaar beschimmelt. In de binnenstad is het nog treuriger ge steld. Een wandeling door de stad is over tuigend. Vroeger was België -het land dei- vrijheid. Maar thans!. 'De „Schelde" klaagt in lange kolommen zijn leed uit; wenscht liever den dood dan zoo'n bestaan. Ge zijt in de herberg, gezelligPlots wordt de gelagzaal overweldigd door een zwerm accijns- of politiebedienden. De aan houding van een samenzweerder. Neen Aanschouwt de blikken van den overweldi ger. 21e boren door uw maag. Ze onderzoeken het onschuldig biertje, dat in uw glas kraalt. i De herbergier moet die heertjes begeleiden naar den zolder en den kelder, trap-op, trap af, kruip-uit, kruip-in. Wee hem zoo er een druppel jenever in huis ontdekt w-ordt. Na uw pousse-café wilt ge met 't vrouwtje en de klein naar de kinema. Geen noot mu ziek van. Uw kinderen zijn geen 16 jaar oud: zij mogen niet in het gezelschap van Charlie Ohaplin, M-ary Pieckford, Douglas Fairbanks verwijlen. Er wordt beroep gedaan op de vrijheid om de vrijheid te wurgen.... Alle dagen wordt de koord wat korter aangebonden. Eer vier jaar verloopen zijn heeft België aan Pruisen niets meer te benijden. Verboden een borreltje te snoepen. Niet verboden in den kruidenierswinkel, 't Is toe gelaten twee liter jenever in den schoot van 't huisgezin te ledigen. Als het maar niet in een lokaal is, bestemd voor drankverbruikers. De wet op de kinemas is al even gek. Toen de k'-nemas echte hokken waren, mocht er gerookt worden. Nu de lokalen vrij van alle brandgevaar zijn, wordt er geen pruimpje rooktabak geduld. Morgen zullen we niet meer mogen rooken in de herbergen. Overmorgen niet meer op straat. Stoeten worden verboden. Muziek wordt in café's na middernacht verboden. De heeren ministers zullen de fantasie zoo ver drijven, dat al de menschen van wanhoop, met een strop om den hals aan een lantaarn paal gaan hangen, liever dan van al die nieuwe vrijheden te genieten!Beter in eens dood dan stillekens wegkwijnen!...." Voetbal. BatavierH.R.C. 05. De uitgeloofde medaille ie door de Racing-club gewonneneen resultaat, dat in de lijn der ver wachting lag. Het was hemel sch mooi weer em de -belangstelling was bevredigend, hoewel niet zoo groot als 14 dagen terug tegen Avia. H.R.C. heeft hard voor de overwinning moeten werken en Batavier was lang geen gewillig slachtoffer. Het was een forsche partii, maar. uitgezonderd eenige trucjes, bleef B. binnen de perken. Zelfs deelde de scheidsrechter voor de rust meer vrije schoppen uit aan H.R.C. dan aaD de thuisclub. Zooals gezegd, heeft B. verloren; een tegen- punt had hun echter toegekomen en dit had wel gekund ook, als het binnen-trio wat doortastender was geweest: de heeren waren echter wat bang uitgevallen. In ihun rechtsbuiten hadden ze een zeer snelle speler, hij beging echter de fout door te weinig voor te zetten; persé moest de bal eerst naar den hoek vlag gebracht worden, en dan was het meestal te laat. H.R.C. speelde niet zoo als anders; het ging ditmaal niet zoo van een leien dakje en dit was wel oorzaak, dat ia het laatste kwartier voor de rust, toen alle pogingen faalden, de roodheim- den het spel trachten te rorceeren; de toen onder nomen onstuimige aanvallen geschieden zonder het noodige overleg en braohten evenmin het ge- wenischte succes. Prins is hier de do - zetter en bezorgde v. 't Hoff door zijn geweldig inloopen niet altijd op even correcte wijze' menig angstig oogenblik. Hoenderdos heeft ondervonden wat het zeggen wiil een snelle buitenspeler te bewaken. Hij had meermalen het nakijken. Dit maal vonden we Brlzee beter, vooral het afnemen ging hem goed af. Ter Burg is een speler als vroeger v. Arnhem voor „Heldor", ongènaakbaar wanneer het leder in zijn bezit is, maar o wee, wanneer hij zich in een benauwde situatie ge- laatst zietOverigens was hij trapvast. lowting, die Bakker verving, heeft het weinige wat hij te doen kreeg naar bohooren ve-rioht. De ie helft speelde Batavier tegen zon en wind mede en bet is in deze periode een gelijk op gaande strijd geweest, hoewel de aanvallon der Racers wat gevaarlijker waren. Het scheen alsof de rust met blanken stand in zou gaan, doch op het laatst ondernemen de Ra cers nog eerige onstuimige aanvallen. Bii een daarvan wordt de bal hard Ingezet: de doelman kan niet voldoende wegwerken, de bal ligi onbe schermd voor den doelmond en de toeloopende Prins heeft slechts een klein tikje te geven en zijn club heeft de leiding. Daarmede floot de heer Kort rusten. Het scheen dat Batavier zich te veel gegeven had in de le helft, want daarna hebben ze edeit veel tegenstand meer geboden. Een snelle uitval van H.R.C. wordt met sueees Ge hebt het gevoeld aan het heerlijke zon netje, dat ge in alle lykantjes opzocht. Het liet u onverschillig of nw jas misschien daar door wat kaler werd en nw jongen wat meer zomersproeten zoh krijgen. Ge liet n blakeren in het fijne voorjaars-aonnetje. Uw gordijnen of verschoten ze, ja zelfs al zon het de gaatjes hier en daar wat grooter maken ge liet nw luiken open en liet de zon nw kamer op het Zniden besehynen tot de meubelen verschoten van klenr. Wat deerde dat n? Die voorjaarszon is ze niet meer waard dan alle jassen tezamen en meer dan alle „ongezomersproette" snoeten der jongens en dan '„onverschoten" meubelen! Brengt ze u niet gezondheid, doet ze niet sneller gaan uw bloed, doet ze niet wekken tot pieuw leven, verkondigt ze niet een tijd van groen en bloemen, van oogenschalkschheid en dierenvreugd Ook andere dingen verkondigen 's lentes komst. Waren het niet de vischwinkels, die de heeriijke Zuiderzeetjes u te koop boden en rookt ge niet in alle straten de lucht van bet bakken van bokking en ventten de jongens uw deur niet plat met bak- en strootjesbokking? En ook al komt ge niet het veld in, dan verkondigen de spreeuwen, in uw peereboompje gezeten, u wel, welke vogels zjjn aangeland. Ge hoort hen nabootsende kieviet, de scho lekster, ja de grutto. De spreeuwen ze zijn de aarts-nahpers. En dan reeds zag ik Zaterdag 12 Maart een 4-tal lepelaars scheren over onze stad. Dat lijkt my al heel vroeg. Wel beschik ik niet over gegevens, die data aangeven voor de komst van deze steltloopers, doch het komt me voor, dat 12 Maart al zeer vroeg in het voorjaar is. Kwamen ze van het zwanewater reeds of poogden ze pied terre te vinden in de duinvalleiën achter Den Hoorn op Texel? Alles dringt naar lente, dus nieuw leven.en nieuwe vreugd en blijheid. bekroond, Batavier beeft nu zoo gfoed als mets meer in te brengen en nog 5 min. daarna profi teert Prins van een missen van F rinks om bet leer ten derde male langs v. 't Hoff te jagen.. Bij B. zien we nu alleen nog den rechtsbuiten nu en Ha.n nog een aanval ondernemen; de reohts- midden lost eenmaal van verre een hoog schot op het H.-doel, de bal springt echter voor hem ne«er en de kleine midvoor loopt juist iets te laat toe. De spanning is er nu uit en het verdere verloopt zonder eenige emotie. Dan is het einde en reikt de aanvoerder van Bata/vier de medaille aan den dito van H.R.C. uit. De overwinning was verdiend, maar toch was het spel van H. in alle opzichten lang niet af. Feitelijk werd H.R.C. overwinner toen B. het opgaf. Het spel van B. van vóór en na de rust vormde een schril contrast. Het scheen dat plots alle energie tijdens de rust verloren was gegaan. 20 Maart speelt H.R.C. tegen de Adelborsten; de baten hiervan komen ten goede aan het Marins Sanatorium Fonds. De Racers krijgen nu een sterkeren tegenstander en nu is het nog lang niet zeker dat gewonnen zal worden; enfin, de hee ren spelen nogal vurig en zitten er flink op, en dat vergoedt veel. De Competitiewedstrijden N. V. B. Overzicht. le klasse. De Amsterdamsche derby Ajax—- BI. Wit behoort weer tot het verleden en voor de 2e maal hebben de roodrwitten kans gezien met den o-neven goal te winnen; was het de eerste maal met 3—2, nu waren de cijfers 2—1. Dè match had geenerlei invloed' meer op den eind- Btand der oompetitie, sinds do nederlaag run BI. Wit tegen Spartaan. V.V.A won ln oen slecht ge- speelden match met 1—0 van U.V.V., zoodat de Amsterdammers nu vrijwel buiten gevaar zijn; terwijl daarentegen Sparta, hoewel ook nu weer gewonnen werd (van H.V.V. met 10), vrijwel gedoemd is te degradeeren. H.B.S. speelde haar laatsten wedstrijd tegen V.O.C. en verloor deize onverwacht met 10. De Hagenaars hadden een 2—tal invalleTs; V.O.C. scoorde uit een strafschop. H.B.S. eindigt als no. 3 en heeft 26 punten. Overgangsklasse. Twee belangrijke ontmoe tingen stonden ditmaal op het programma. Zoo wel Quick als HJl.C. verloren, zoodat de Haar lemmers hum punt voorsprong blijven behouden en wanneer ze Zondag a.s. hun laatsten wedstrijd tegen H.F.C. winnen is Quick verloren. Quick speelde in Roterdam tegen Feijenoord en verloor eervol met 21; R.C.H. verloor met dezelfde cij fers dn Hilversum van 't Gooi. Voor de Haarlem mers een zeer verdienstelijke prestatie, daar tot nogtoe alleen Quick van R.C.H. heeft kunnen winnen. Feijenoord is nu uitgespeeld en behaalde 38 punten, score 68—21. De andere verrichtingen zijn H.D.V.S.A.D.O. 22; H.F.C.—Stormvogels 3—3 en W.F.C.D.E.C. 22. Hieruit blijkt da/t HF.C. en W.F.C. een winstpunt rijker zijn ge worden. 2e klasse. AM. A. PurmersteijnZ.V.V. vond geen doorgang omdat de arbiter niet opge komen was. Het wachten is nog stede op den match Purmerst.E.D.O., alvorens Z.F.C. offici eel kampioen is. Afd. B. Olympia en D.OX). wonen van A.W. en Zeist resp. met 2—1 en 10. Velox speelde met Gouda gelijk (1—1); voor de Utrechtsche club geen mooie prestatie. In de afd. C. behaalde Excelsior 6 Maart het kampioen schap, -zoodat ook de tweede Overgang er bekend is. De Rotterdammers kwamen dit seizoen voor •het eerst in de 2e klasse uit. 3e klasse. N.O.S. verloor op eigen grond met 5—3. Afd. B. Zaanlandia sloeg W.-Frieia met 4—2, terwijl het K.F.C.-terrein weer afgekeurd was. In de afd. E. is Xerxes, een der oudste Rotterdamsche clubs, kampioen geworden en komt dus, na 1 seizoen in de 3e kl. gespeeld te hebben, weer in de 2e klasse terug. West-D ui tschland Oost-Ned erland 21 Deze match werd te Eseen gespeeld onder lei ding van den Zwitserechen scheidsrechter Hirle. De wedstrijd werd door niet minder dan 35.000 menschen bijgewoond. De rust bracht een blanke stand. De Duitsche internationaal Schümmelfeder maakte beide goals; het teaenpunt der Oost-Ne derlanders werd door den Duitechen keeper i-n eigen d-oel geslagen, nadat hii door de Holland- sche voorwaartsen zeer in het nauw gedreven was. Bii de Hollanders heeft de doelman Waayer (Z.A.C.) zeer goed werk laten zien; zoomede de bedde backs Kolthoff en Roetert; in den aanvaJ was Nijhof de listigst© speler. De Duitschers waren over alle liniön goed en begrepen elkaar beter. Uit de Residentie. De Hagenaars hebben zonder uitzondering klop gekregenH.B.S. zelfs op eigen terrein van V.O.C.. doch onverdiend. H.V.V. was goed genoeg om Sparta nog een kansje te geven, hoewel de R'dammers hard voo-r hun 1—0 hebben moeten werken. Doot de 1—0 van VV.A. op U.V.V. helpt het voorloopig niet. Quick is thans vrijwel verloren door de 2—1 nederlaag tegen Feijenoord, die begrijpelijk veel teleursteling wekte. Een troost ls. dat R.C.H. met dezelfde oljfers van 't ,Gool verloor. Er ls du» nog een zeer klein kansje! H.B.8.—V.O.C. 0—1 Het is &.h.w. een traditie, dat V.O.C op Houtrust wint in een akeligen wed strijd Ook nu ls dat het geval geweest, hoewel er nog eenige spanning was, wanneer de Kraaien zoo nu en dan eens trachtten gelijk te maken. Reeds kort na den aftrap ontstaat het eenige doelpunt, als van Dam ls ultgeloopen en Schilfer een schot uit het doel slaat. De toegestane straf schop wordt -benut en daarmee is de strijd vrij wel beslist Als H.B.S. er niet in slaagt om gelijk te maken en V.O.C. niet om den voorsprong te vergrooten, zakt het spelpeil bedenkelijk. Vooral de voorhoo- den prutsen geweldig. Rust gaat in met 1—0 voor V.O.C. Na de hervatting schijnt het aanvankelijk, dat er wat leven in de brouwerij zal komen. De H.B.S.-voorhoede nadert het V.O.C.-doel, doch 't is weer hetzelfde liedje. Hörburgèr werkt de -ballen ia alle standen

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5