Callantsoog. Anna Paulowna. INGEKOMEN PERSONEN. VERTROKKEN PERSONEN. weg, rolt bij corners in en naast het net. wat een geringe vergoeding is voor het publiek. Zonder dat H.B.S. heeft gedoelpunt komt het einde van den laats ten wedstrijd. Een go ijk spel zou de verhouding zijn geweest. H.B.S. eindigde door de nederlaag van U.V.V, als No. 3, met de volgende cijfers: gespee'i 22 gewonnen 11, gelijk 4, verloren 7, 26 punten, 37 doelpunten vóot en 23 tegen. Had men enkele gemakkelijke wedstrijden niet omnoodig verspeeld en wat meer geestdrift ge toond, dan zou met de tegenwoordige ploeg het kampioenschap behaald kunnen zijn. L, INGEZONDEN. „Rosmersholm". Geachte Redactie, Uw kritiek iinzake heit tooneelstuk „Roe- meralholm" was uitmuntend, doch juist deze kritiek versterkte mij in .mijne meeninlg. dat twneeiLstJukkien als jRosmensholm" een izeer schadelijke uitwerking kunnen hébben Ik weet, het ;is izeer Ibrutaai van mij-, een een voudig koop en amateur-journalist om al dus het geesteswerk ivan een wereldver maardheid afls Ilbain onteigenEe£r<?elijk was, te fcritiseeren, docih ook voor mij geildt het „dhacun son igoüt": elk zijn meng. Het is alles (volmaakt waar, de mensch is niet vrij', doch als ieder de oplossing van dit vraagstuk Ja Ibsen opvatte en om zich vri te maken ganz einfach in het water ver dween, dan geloof ik, enikspotnuniet, dat bijfvoorbeeld in onze stad het Heldensche kanaaltje gauw gedempt zou zijn met lijken van Heldensche huidjes, die dan la Ihsen de oplossing 'om zich individueel vrij ite maken alleen in den doöd wijten te vinden. Ik vind die stelling idioot. O, ik weet, in vele opzich ten is het een -marteling zijn leiven niet vrij uit te kunnen lemen, zich in het dwaze, 'knel lende keurslijf van onze oanventioneele, uiteriiik zoo fatsoenlijk© (hm! hm!) maat schappij te pennen, maar dan is het toch al tijd. nog beter om te zecwen: „ik heb lak aan jelui inflteülinkjes en weitjes, ik wensoh mij er niet naar te regelen", dan als een laf aard' in een Molenbeek te springen. D&t is niet de oplossing van het vraagstuk. Gisteren, 'toen ik liep langs de zonnige groene weilanden, en zag hoe in de slooten die fauna en flora ontwaakte, dacht ik aan Ibsen's tooneelstuk, aan Rosmer en Rebel: - ka. Wanneer twee normale menschen, die dus niet in hun verstandelijke vermogens gekrenkt zijn, a 11 een omdat zij, vrij willen zijn, 'zich het leven benemen en de schrijver meent, dat dit de eenig juiste oplossing is, dan noem ik die stelling ge vaarlijk, somber, zwaar, dan zou ik Wever «seoKxen: kerel, 'kijk in die sloot, waar in f-e verdwijnen wül, zie dien levenden -nlan- tenigroeii, doe je best om te zeggen, ik wil le ven, vrij en natuurlijk, evenals die fauna en die flora in de sl'oot; ik wiil genieten van mijn vrijheid', ik zal de wereld toonen wat het is vrij te zijn!" De oplossing van Ibsen bestrijd ik, deze vind i'k verre van verheffend. Het is misschien brutaal van mU geachte kritikus, doch in de literatuur wil ik tenmin ste toonen mijn meening te durven neer schrijven. Ik hoop niet, dat men uit dit „Ingezonden" een aanval op de spelers of op den kritikus zal' distilleeren. Maar het tooneelstuk miSt m.i. elke opvoedende kracht, doch verlokt veeleer den mensch 'tot minderwaardige da den. In zijn conclusie schrijft de feriticus z-:er juist: „En zoo is de oplossing: bedden teza men in de Molenbeek, onder de koele brui sende golven, van Ibsen's standpunt uit beschouwd, de meest aannemelijke" Tegen dit Ibseniaansche standpunt gaat mijn kritiek, aanmatigend misschien tegenover eer man als Ibsen, doch mijn eerlijke mee rling. Levy Girunwal-1 Van aanmatiging van de zijde dies heeren Grunwald is natuurlijk geen sprake. Ieder heeft iimmers het recht tegenover een stel ling een andere te plaatsen, tegenover een levensbeschouwing de zijne. En ongetwijfeld heeft de heer Grunwald veler opinie ver tolkt, waar hij het niet eens is met de door Ibsen verkondigde moraal. Maar de beer Grunwald bekijkt de zaak verkeerd. Roemer en Rebekka sterven niet Omdat zij niet vrij zijn en door vrijwilligen idlood vrij willen worden. De heer Grunwald moet dit igoed begrijpen: niemand, geen organisch wezen is vrij. Ook niet de plant en het dier ln de sloot, want er zijn altijd wei weer parasietplaniüen of grootere dieren, die de -andere weerhouden hup leven vrij uit te kunnen leven. Het zou dus apriori een ab surditeit van Ibsen zijn geweest, indien hij Rosmer en Rebekka liet sterven omdat zij hun individualiteit niet kunnen uitleven. Want daarmede zou de onmogelijkheid van t* 1'eveln zijn betoogd. Neen, de zaak is veel oampliceerder. Wij hebben gezien 'hoe Ros mer de schuld aan zijn vrouws dood drukt; hij meent, dat h'1'- het was, die Beate, zij het idan onbewust, in den dood dreef. Als blijkt, dat diit niet Zoo is, en Rosmer zich weer vrij voelt, vraagt hij aan Rebekka zijn vrouw te worden. Zij schrikt hevig, en antwoordt hem raadselachtig: „Vraag mij dat nooit weer, want dan volg ik Beate". Den sleu tel op deze raadselachtige woorden krij'gen w" bij' Rébékflca's bekentenis, dat haar inbri geeren Beate's vrouw in den dood heeft ge dreven. Was dus eerst het Rosmer drukkend schuld gevoel een beletsel voor hun huwelijk, la ter was het dat van Rebekka. Het is eenzelfde noovilot, dat in de Grieksche tragediën enn rol speelt, en in dit geval verhindert het Rosmer en Rebekka te trouwen. Een andere kwestie is de oplossing van dit aldus geschapen conflict. Deze voldoet den heer Grunwald en meerderen met hem, volstrekt niet. Hij vond het -beter de beide menschen te laten leven en trouwen', en vindt zelfmoord laf. Wij zijn het niet met den hoer Grunwald eens. Zelfmoord is volstrekt niet laf; om bij volle bewustzijn, volkomen ziob rekenschap gevend van het feit. vrijwillig den dood in .te gaan, vereischt een ontzag gelijke hoeveelheid moed. Welnh, Rosmer is, dioor Rebekka's biecht, zijn vertrouwen en geloof in haar kwijt. Alleen, door zi ch- zelve te offeren kan zij helm, Ros mer, diat geloof in haar terugbeven. Op geen andere wijze. Rebekka aarzelt geen oogen- hlik (het was bij de vertooning alleen idioot, dat zij haar kanten shawl omsloeg alvorens r- pad te "•aan) en offert zich. Maar dioor dit offer zal op Rosmer voortaan opnieuw een schuld drtikken. Van Beate's dood is hij bevrijd, doch nu zal het Rebekka's dood zijn, die -hem niet met rust- Laat. Het noodlot dus, dat op Rosmers holm drukt.Ën zoo is het dan ook voor hem de eenjge oplossing met Rebekka mede te gaan. Begrijpt de heer Grunwald nu, dat er in d e 1 ijn van Ibsen's wijsgeorig betoog en daar .gaat het tenslotte maar om geen andere oploeing mogelijk was. Al stemmen wij direct toe, dat zij neerdruk kend en somber ia Tïet is intusschen wel eens interest -t h<-t ccrdeel van andere critici over dit stuk te vernemen. Zooalls men zal weten is het stuk, dlat Dondeirdaivand hier werd opgevoerd, Vrij dags iin den Stadsschouwburg vertoond. Het „Handelsblad" schrijft 'hierover als volgt: „Rector Krwll (de sterke) blijft consequenlt en behaalt (op Rebekka) de overwinning, doch Rebekka verdiende in ieder geval een meer glorieuse nederlaag. Het is moeiliik haar on dergang als logisch te accepteeren, haar lou tering door den omgang met den zwiakken Rosmer en het verdwijnen van haar kracht in de sombere atmosfeer van Rosmersholm. Om ons de neerdrukkende macht der tradiitie te dioen gevoelen, liet Ibsen ook Rebekka bezwijken, doch men beleeft te weinig van haar strijd en begrijpt daarom niet, waarom zH zich zoo gebogen heeft". De schrijver noemt overigens de .^idealistische zelfmoord der twee hoofdpersonen als resultaat van veel redeneering" een onbevredigend sloft. En Barbarossa is evenmin erg over de ver tooning te spreken. Hij heeft het over de „Rosmersholimscfhe atmosfeer", die z.i. ont brak, meent, dat er aan 'het huwelijk tus- sdhen Rosmer en Rebekka niets in den weg stond en maakt zich verder met wat opner- vlakfldige aardigheidjes van die zaak af. Barba rossa wist er (blijkbaar niet ;goed weg mee. Voor een ook op kunstgebied toonaangevend blad als de Telegraaf is een'kritiek" als die van Barbarossa ergerlijk van oppervlakkig- iieid. Men moet een diergelijk diepzinnig werk absoluut 'Objectief bekijken van uit het stand punt der auteurs; met subjectieve bespiege lingen komt mem er niet. J. Brouwer. Te Rotterdam zal dezer diagen de 50ste op voering van „Rosmerdholtn" plaats hebben. UIT DEN OMTREK. Texel, 13 Maart 1921. Op uitnoodilghig van de Texelöche Onder-1 wijzensviereenSigingen heeft de heer Zelvel- der, van Arnhem, Voorzitter van „Volkson-1 dierwijs", voor ruim 250 aanwezigen eene le zing gehouden itot propaganda voor het openbaar Onderwijs. De heer J. Daalder Dz., die als Voorzitter fungeerde, riep allen een hartelijk welkom toe en wees er op dat er nog wel strijd op het Onderwijsgebied blijft, al is dan ook de schoolstrijd zoogenaamd geëindigd. Men is nu meer gekomen tot den strijd om het kind. Onder mededeeling, dlat na de rede gele genheid tot debat en het stellen van va gen igegeven zou worden, werd het woord gegeven aan den 'heer ZelveJider. De spreker begon met te zeggen, dat zich n de laatste jaren merkwaardige dingen hebben voorgedaan ook op onderwijsgebied. De oorlog gaf de vraag:, „hoe kunnen we ons Volksonderwijs verbeteren". Ook in ons land kwam die vraag naar voren. Gevolg varen de Bevredigingscommissie, het Mi nisterie van Onderwijs en de Nieuwe Onder wijswet, die het kind zoowel het lichamelijke, als het zedelijke en verstandelijke ontwik- ling wil brengen. Ook de Vereeniging Volksonderwijs" thans tellende 28000 leden, heeft daartoe een werkzaam aandeel gehad. Deze vereeniging is steeds werkzaam aan de verheteriing van ons Volksonderwijs. Neder land mag niet achterblijven in intellectueele ontwikkeling van zijn bewoners. De Spreker laakte het, dat de onderwij zers nog geen in alle opzichten bevredigen de financiëele positie hebben, hoewel er langzamerhand verbetering 'is gekomen. Vil men van het onderwijs 'evenwel voldoende resultaten verwachten, dlan moeten de krach tien Mlsclh eni opgewekt kunnen leven, zon der financiëele zorgen. Treurig werd het ge noemd, dat niet voldaan is aam d'e wenschen van onderwijzers en onderwijsraad'. Altijd U er geld genoeg, behalve wanneer het 't on- derwijls betreft. Mede werd afgekeurd de minachtende wijlze, waarop de Minister had gesproken over den arbeid der onderwijs krachten, inzonderheid over de befaamde 21/» uur werktijd. Evenwel wordt spoedig een andere taai van het Binnenhof verwacht en dlaartee zal dlan „Volksonderwijs" hare me dewerking verleend hebben. Met voldoening werd verder gesproken over de verbeteringen, die de nieuwe wet geeft, want ook de minder gesituëerde zal nu tot ontwikkeling gébracht kunnen wor den en de ontwikkeling van het 'kind is een eisdh voor alle partijen. Ook de lichamelijke ontwikeling van het kinld is Van het grootste belang. Het op- boopem van kinderen in een 'lokaal heeft al tijd naldeelllg gewerkt. Toen het bennen en weten op dien voorgrond stonden, kwamen het bunnen en helt Idloen veel te kort. Han denarbeid vormt nu een integreerend deel vari het onderwijs. Iemand, die veel' weet, kan soms o, zoo onhandig zijn, en dat moet nliet. Ook de Oudercolmlmissi'es zijn goed en be vorderen de waardeering, terwijl de bewaar scholen een groot 'belang voor het volk vor men. Zoo bomen -we tolt voorbereidend, la ger en voortgezet onderwijs. De nieuwe wet moet brengen gelijkheid tussdhen openbaar en bijzonder omderwijis. Toelating tot ld© lagere school op gelijke leef tijden en schoolgelden gelijk. Ook zal de leerplichtwet verscherpt war den, hoewel mm van rechts nog zeer tegen leerplicht was. Gewezen werd op artikelen in de „Standaarddlle 'beweerden, dat de Leerplicht in strijd was met de ordonnan tiën Gods, en nu vraagt men verscherping en uitbreiding. „Evenwel", zoo zei spreker. heeft mm te huldigen den mail, die van de dwalingen zijns weegs terugkomt." Ook werd gewezen op het nauwe verband tusschon Leerplicht- en Arbeidswet. De istirijld voor het lager 'onderwijs is hevig geweest, maar hij' zal blijven bestaan, zoo lang er menschen zijn, die over het Hoogste en Heiligste verschillend denken. Die strijd was en is er een tusschen twee richtingen. De lagere school lis niet altijd zoo geweest, zooals ze nu is. Oorspronkelijk was ze Katho liek ondier contröle van de Katholieke Gees telijkheid. In het begin van de vorige eeuw hadden belangrijke hervormingen plaats waartegen d© Katholieken in verzet kwamen. Zoo kreeg men in 1857 „de Christelijke en maatschappelijk© deugden", ook thans be houden. Maar er was gekomen een geest van edigengerechtiilgdhéild. De bijbel evenwel is voor de school een veel te moeilijk boek en dlibwjjls onbegrijpelijk, ook voor oudleren en ontwikkelden. Maar liefde op dé lagere school is ook daar het noödige. Wie de kin derziel in vrede en de lach op de lippen weet te houden, die alleen zal' goede resultaten be werken; dat heeft men vast te houden en te bewonderen bij de zoo rijke kinderfantasie. Het groote verderf van het 'godsdienston derwijs op de lagere school is: miskenning Van andersdenkenden. Doch daarom behoeft de lagere school niet godsdienstloos te zijn; godsdienst is em gemoedsstemming en on afhankelijk van het kerkfelyk geloof. Thans wil iedler predikant en iedere pas toor zijn eögen school en zoo komt men tot kliassaveirsnlipperiingen. en diie zijn- zeer af te keuren. Daartegen wiil ook „Volksonderwijs" ageeren. Dit lichaam bestaat bijna 60 jaar en heeft veel goeds gedaan voor ons lager on derwijs. Doel is: In ons volk ©en kiem leg gen van grootere ontwikkeling en steeds naar de wegm zoeken, die leiden tot een gnooter vooruitgaan. Met een „Vereeniglt UI" beSlloot de Spreker zijn imet aandacht aange hoord© lezing. Als debaters gaven zich op die heeren G, Liievaamt en J. de Vries. De heer LievaaPt, Hoofd der school met den Bijbel te Oostermd, kwam op voor het goed recht der bijzondere scholen m haaide vele geschriften aan van heeren van Linksch, diie ook zoo dachten. Met de godsdienstbe grippen van den heer ZeflweJder was hij het natuurtijk oneens. Neutraal onderwijs achtte hij onmogelijk en in de openbar© school is zelfs plaats voor adheïsten. Hij noemde den geest in de openbare school verkeerd en 'daarom gaan vele leerlingen over naar de Chr. School. De heer De Vries Het een zacht protest hooren. Over het eerste gedeelte van de le zing was hij' best tevreden en hij! sprak zijn wiaarldieering uit over de openbare onderwij zers en hun werk. Het tweede gedeelte had hem minder goeld voldaan, omdat hij den bij bel nog steeds beschouwde als het beste boek en waaruit hij steeds de kracht voor het moeilijke leven had weten te putten. De heer Zellvelder beantwoordde deze de batten, en daarna voerden nog zeer verschil lende sprekers het woord, waarbij ook per soonlijkheden te voorschijn kwam, Onge- wenschte 'interrupties en ontijdige bijvals- en afkeurtingsbeiwegiuigen deden zich voor, zoo dat ten Slotte de vergadering verliep, en de Voorzitter geen woord tot sluiting 'behoefde te spreken. noten volop. Na de pauze verscheen voor het tooneel een oude grootmoeder, die het sproakje van Sneeuwwitje" vertelde. Tel- kens werden de gordijnen opengetrokken len op het tooneel vertoond, wat grootmoe der vertelde, 't Was een alleraardigst ge heel: de kinderen gekleed in keurige oos- tumes met frissche heldere stemmen, het al tijd mooie sprookje vertolkend. De geheele avond is in één woord, keurig geslaagd. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Gem. te Den Burg zijn 'benoemd de heeren C. Jonker en P. Lieuwen. Beroepen bij de Gerei Kerk te Oosterend op Texel, Da Veenstra ite Dirkshorn, Vrijdagavond1 werd in hotel „De Linde boom" de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Texel van Het Witte Kruis. De vergadering werd slechts door 15 personen bijgewoond. De voorzitter, Dr. v. d. Vegt, gaf zijn spijt te kennen over de geringe opkomst. Door den secretaris werden de notulen ge lezen en onveranderd goedgekeurd'. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een klein nadeelig saldo was. De rekening was door twee leden nagezien en bij monde van den heer Buysing Damsté werd ver klaard, dat alles in orde was bevonden. Nu volgde lezing van het jaarverslag. Hieruit stippen we aan, dat aan -extra bijdragen dit jaar is ontvangen 172.79. De moedercursus, waarvan men waarschijnlijk een nadeelig saldo voor de afdeeling verwacht had, had door bijdrage van het hoofdbestuur een voordeel van 21 opgeleverd. Met St. Nioo- laas was bijeengebracht 68. Aan entrée- gelden was ontvangen 20. Aan de möeder- cursussen werd deelgenomen door 101 per sonen, t.w. te Den Burg door 63, te Oos terend door 48. Waarschijnlijk zal dit jaar weder een vervolgcursus worden gegeven. Door bemoeiingen van enkele personen had den vele leden hun contributie verhoogd en waren (nieuwe leden' toegetreden. Hierna werd door den heer L. J. Kikkert een buiten gewoon uitgebreid verslag gelezen van de 68e Algemeene Vergadering van het Hoofd bestuur, die hij als afgevaardigde van de afdeeling had bijgewoond. De voorzitter bracht hem dank daarvoor. De. inhoud van dit verslag ontlokte eenige besprekingen, voornamelijk over de malariabestrijding. De voorzitter deelde mode, dat malariakoortsen op ons eiland bijna nooit voorkomen. Tot bestuursleden werden gekozen of herkozen voor den Burg: de heeren L. J. Kikkert en Pisart, voor Oudeschild: P. Boom, voor Oos terend: M. Kikkert, voor Eierland: O. Stoep- ker, voor den Hoorn: W. J. Bakker en voor de Waal: E. Thamassen. Door den voorzitter werd hierop dank gebracht aan de afgetre den bestuursleden, die in 't belang der ver eeniging werkzaam waren geweest. Voor re kening-opname van de volgende jaarverga dering werden aangewezen de heeren Wie- ringa en Groenewold. Bij de rondvraag bracht die heer Pisart lof aan de nieuwe bewoonsters van „Het Witte Kruis", voor de uitstekende verzor ging van het materiaal; medegedeeld werd, dat er ruim 1000 verschillende artikelen in gebruik zijn geweest. Verder ontstond nog eenige_ bespreking over 't plaatsen van een licht bij den Witten Kruisweg en over 't be- harden van den \weg daarheen. Alsnog kwam aan de orde: het maken van een bad-inrichting en een grooten regen waterbak bij de Herv. Kerk. De voorzitter deelde mede, dat in 't bestuur reeds dikwijls over een bad-inrichting was gesproken, doch dat 'hieraan niet zou begonnen worden, voor hier een waterleiding was. Uit mededeelin- gen van den burgemeester bleek, dat men voorloopig aan 't verkrijgen van een water leiding niet behoefde te denken. Z.Ed.Achtb. verklaarde zich bereid, 't bestuur op de hoogte te brengen van den uitslag der on derhandelingen dienaangaande. Door den heer Bossen werd nog gevraagd hoe 't kwam dat 't Witte Kruis slechts pl.m. 1000 leden en de „Wijkverpleging" pl.m. 1300 leden had. De secretaris deelde mede, dat men de nieuwe leden nog niet in 't jaarver slag had gemeld. Hierna werd de vergade ring gesloten. Voor een stampvolle zaal gaf Zaterdag avond de zangklasse ondei leiding van Mevr. Weersma-Vlessing haar eerste uitvoering I in „Texel". Voor de pauze was een afwis selend programma samengesteld van één- en tweestemmige liedjes, waarvan bij som mige de beteekenis door de kinderen werd uitgebeeld o a „De toovenaar", „Wachter ahoi" en .,'t Vogelnestje". Alle nuumers vie len zeer in den smaak en de aanwezigen ge Texel, Oudeschild. Zaterdag hield de pas opgerichte afdeeling „Texel" der Internationale Antimjlitairisten- Vereeniging een openbare vergadering in de „Zeven Provinciën". Als spreker trad op de heer Akkerman, uit Leiden 's Sprekers onder werp was: De komende oorlog en de stryd die hiertegen moet gevoerd worden. De voor zitter, de heer C. Rentenaar, opende de ver gadering met een woord van welkom. Het speet hem, dat niet meerderen waren opge komen, de zaal had te klein moeten zyn. Voor al betreurde hy het afwezig zyn van vrouwen Nu kreeg de heer Akkerman het woord Deze wees er op, dat, hoewel er z.g. vrede is er toch nog schier overal een felle oorlog wordt gevoerd. Wat z(jn er een slachtoffers van gekomen, zoowel op, als buiten de slag velden. De z.g. heldendaden uit den oorlog waren niets dan gedwongen daden geweest. Of men wilde of niet, men moest mee doen Ook het ingrypen van Amerika was niet ge weest, om een einde aan den verschrikkelyken strijd te maken, maar louter om politieke doel einden. Terwyl de vreeselyke stryd nog in al zyn felheid woedde, waren er reeds de voorteekenen van een nieuwen oorlog. Vervolgens herinnerde spr. aan de droefheid, die ook hier te lande geheerscht had by het mobilisatiebevel. Later ging die droefheid over in onverschilligheid en wenschte men een spoedig einde van den stryd, ook al omdat het er met de levensmiddelen niet al te roos kleurig uitzag. Tot nog toe zyn we buiten den oorlog ge bleven, maar een nieuwe oorlog zal ook ons treffen. De oorzaak zal zyn: de olie. Nederl.-Indië wordt zeer bedreigd door de Japansche leuze: Azië" voor de Aziaten en als men Indië aan valt, zal het moederland het moeten verdedi gen. Spreker wees ook nog op het misleiden van oefenplicht en hoe de militaire bezuini ging niets te beteekenen had. Men heeft het militairisme om oorlog te voeren, voor binnen- landsche rust heeft men de burgerwacht. Het geweld kan niet met geweld ten onder gebracht worden. Tegenover het militairisme moet men eerlyk durven zyn en als men opgeroepen wordt, moet men ten volle „neen" durven zeggen. Met een opwekking voor flnancieële steun voor het I.A.M.V.-congres en vooral om zich aan te sluiten by de Antimilitaristen, besloot spreker z(jn gloedvolle rede. D(>or den Voorzitter werd een woord van dank gesproken. Aan het einde der vergadering werd gele genheid gegeven om te offeren voor het LAM.V.-congres. Burgerlijke Stand der gemeente TexeL van 5 tot en met 11 Maart 1921. GEBORENFrouwtje Catharina,d.v.Mattheus Smit en Jannetje Barhorst. Maartie Maria, d. v. Willem Bakker en Cornelia Maas. ONDERTROUWD: B. M. Boogaard en J. J. W. Jansma. GEHUWD: Pieter Koopman en Johannetta Sophia Schaap. Gevonden en gedeponeerd ter gemeente secretarie: 1 handschoen, een portemonnaie met inhoud en een zilveren broche. Wierlngen. J.l. Zondagavond gaf de gemengde zang- vereeniging „Excelsior" te Van Ewyksluis, di recteur de heer C. Dekker, een openbare zanguitvoering in de zaal van den heer Jb. Bruul. De zaal was slecht bezet, de belangstelling was treurig, de voorzaal halfvol, iets wat men by uitvoeringen niet gewoon is. Het programma voor dezen avond bestond uit een 10-tal zangnummertjes en een tooneel- stukje getiteld „Dolle Dries". Het korte be staan van de vereeniging in aanmerking ne mende, werden zang en tooneel heel aardig weergegeven, zoodat 't geheel de bezoekers een aardig avondje bezorgde. Bij minlstrieele beschikking wordt de Tech nisch Ambtenaar van den Rykswaterstuut, den heer W. E. Coumou alhier, met ingang van 1 Meia.s. overgeplaatst naar Middelburg, terwijl in geiyke betrekking naar hier wordt overgeplaatst de heer J. Bottema te Tilburg. Men deelt ons mede, dat de heer J. Wieg man Cz. op Donderdag 17 Maartas. 25achter eenvolgende jaren als boerenknecht in dienst is by den heer N. Hellingman te De Gest al hier. W(j gelooven, dat het hem op dien dag aan bewyzen van goede trouw niet zal ont breken. 25 jaar boerenknecht in een en de zelfden dienst is in den tegenwoordigen woe- ligen tyd een zeldzaamheid. Men deelt ons mede, dat de heer J. Wieg man Cz. op Donderdag 17 Maart a.s. 25 jaar q1q boerenknecht in dienst is bij den heer als N. Hellingman te de Gest alhier. Wij gelooven, dat het hem op dien dag aan bewijzen van goeden trouw en achting niet zal ontbreken. 25 jaar boerenknecht in een en dezelfde dienst is in den tegenwoordigen, woeligen tijd zeker wel een zeldzaamheid. Bij ministrieele beschikking wordt de Tech nische Ambtenaar van den Ryks-Waterstaat, de heer W. E. Coumou alhier met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst naar Middelburg, ter wijl in gelijke functie naar hier wordt over geplaatst de heer J. Bottema te Tilburg. Nabij strandpaal' 12 zijn drie zeer zware Iboomien aangespoeld, waarscbynlijk afkom stig van weggeslagen deklast. Z© izyn by den stranldlvonder aangegeiveni. Geidtirenlde eenige weken, zijn eenige wer- fcetoozen bezig geweest op het dorp. Ze heb ben de huizenkanten in oirde gebracht, afge stoken en (met zoden belegd, achter liet dorp ds zelfs een nieuwe weg aangelegd. De bur gemeester heeft 'hier een goed' werk tot stand gebracht; het idorp is verfraaid en de werke- lootzen hebben produotteven arbeid verricht. Zondag 13 Maant (gaf het Fanfarekorps in d© voormalige kaasfabriék te Groote Kee- ten een matiiinée. Het gebouw was geheel ge- vuld en de vele aanwezigen hebben een paar genotvolle uren 'gehad. Hetzelfde program ma, wat muziek betreft, werd afgewerkt als indertijd bij de uitvoeringen ep het dorp. Ook nu gaiven zlich weer eenige personen als donateur of kunstlievend lid op. Voor de betrékking van Secretaris van het Polderbestuur alhier is de volgende voor dracht opgemaakt: 1. de heer C. Keyzer, gemeente-seretairis alhier; 2. de heer Zeeman, geimeente-antvanger te Wderingeiwaard, en 3. de heer Luyckx, oandidaat-nataris te Zype. In het Zuidpool-gebied. De Britsche regeering heeft reeds eenigen tijd geleden eenige eilanden, en gebieden in het zuiden van den Atlantischen Oceaan en ten zuiden van Kaap Hoorn tot „onderhoo- righeden" van de Falkland-eilanden ver klaard. In 1917 werd aan een commissie op gedragen, een onderzoek in te stellen naar de hulpbronnen dezer „dependencies". Aan het Blauwboek, waarin het verslag dezer com missie werd opgenomen, is het volgende ontleend: De onderhoorigheden van de Falkland- eilanden Zuid-Georgië, Graham-land, de Zuid-Shetlands, de Zuid-Orkneys en Zuid- Sandwich-eilanden liggen alle in een ge bied, dat aan talrijke en hevige stormen ilootgesteld is. In den zomer stijgt de ther mometer er zelden tot 40° F., en in het groot ste gedeelte van het jaar blijft de 'kwik ver oeneden het vriespunt. Het land is er met sneeuw bedekt, en alleen op zeer gunstig ge legen plekken wordt eenige plantengroei aangetroffen. Het fokken van schapen en tonijnen schijnt niet veel kans op succes te kunnen opleveren; beter zyn de vooruitzich ten by het' importeeren van rendieren. De bruine rat vermenigvuldigt zich op sommige eilanden in ongeloofelijke hoeveelheden, vooral in den omtrek van de stations voor de walvischvaart; de commissie beveelt dan ook krachtige maatregelen aan om dit euvel te bestryden. Volgens sommigen zou hier en daar, behalve steenkolen, ook koper en zelfs goud voorkomen, maar het ruwe klimaat maakt de exploitatie van deze delfstoffen voorshands ondoenlyk; alleen aan de ontgin ning van steenkolenbeddingen wordt ernstig gedacht. De jacht op pingoeïns en hun eieren wordt in den laatsten tijd 'Zoo fel bedreven, dat de commissie beschermingsmaatregelen voorstelt. De Falkland-onderhoorigheden bezitten eenige uitmuntende havens, die den geheelen zomer door toegankelyk zijn voor schepen van gemiddelden diepgang. Dientengevolge kan de robbenvaart bedreven worden over een oppervlak van meer dan een millioen vierkante mijlen. Het bestuur van de Falk- and-eilanden is echter 'hang, dat deze wate ren evenzoo ontvolkt zullen worden als de noordelijke zeeën en hoewel de robben- en walvischvaart den voornaamsten rykdom van de streek uitmaakt, zyn er reeds restricties op de jacht uitgevaardigd. Tot dusver heb ben deze beperkende bepalingen bctrekke- ijk weinig gevolg gehad, maar het gevaar van uitfoeilng of verjaging dezer zeedieren loudt de autoriteiten ernstig bezig. Men w et nog weinig van de omstandigheden, waaronder de walvischachti'ge dieren „trek ken", en voordat deze bekend zyn, kunnen de overheidsmaatregelen weinig uitrichten, de aandacht voor de commissie is ook daaron gevestigd geweest. Zij gedoogt, dat de wal- visschen zich voor het paren noordwaarts begeven, vooral langs de Afrikaansche kust. maar spoedig daarna naar de sub-antarctisohe wateren terugkeeren, waar het voedsel over vloedig is. Ook een beter gébruik van dsa .achtbuit is door de commissie onderzocht; zij beveelt de oprichting aan van vaste koke rijen langs de kust ter vervanging der drij vende inrichtingen. (Tijdschr. K. N. Aardr. Gen.). H. J. Munk, boekhouder, v. Hogendorpstr. 37, A'dam. N H. A M. F. Broekhuizen, Sluisdykstr. 46, R'dam. N H J. Hemen, marinier 2de kl., Waagstr. 17, R'dam. NH J. Schoonheden, landbouwerskn., Ryksweg 56, H.-Hugowaard. N.H. J. van Hinte, kommies R.-BLaan 58, A'dam. N.H L E. Braat, apotk.-ass., Pr. Hendrikl. 6, Eersel. N.H. Wed. J. J. Wichers, z., Weststraat 4, Renkum. E.L. G. Dol, brievenbesteller, Wilhelminastr. 7, A'dam N.H. H. C. Schutte, koetsier, Spuistr. 8 N H L. Kroon werkman, Vyzelstr. 67, Anna Paulowna. Geen. G Roos, landbouwer, Koegras, Hoenkarspel N.H. M. Wessels, dienstb., Torenstr. 6, Delft N H G. Rob, dienstb., Breestr. 61, Schagen. R.K. a w" ?61? ?rUgge"' arb Kortevl. 8, Callantsoog. N.H. G. Westerlaken arb, Kortevl. 4, Hillegom. N.H. A. Glim, arbKortevl. 3, Anna Paulowna. R.K. B. G. Roozekrans, naaister, Weststr. 80-81, A'dam. R.K. ekelaer, marinier 2de kl., Jonkerstr. 1, Wildervank. N.H. VVvan Baar, agent v. politie, Tuinstr. 6, A'dam. R.K. C. J. \ryvogel, kellner, Spoorstr 1, Gouda RK. q' t rg' gron^wei'ker, Waagstr 17, Velsen. Geen. \f v i rbont Fenenga, Kananlweg 1 b, M"dan. N II. M. Koppel, arb., Ryksweg 61. Anna Paulowna. N H G. Akkerman dicn-dh.-de, Röksw-g Ee-ehedé NH H"< e".s. z. ,„1,., 2de Vrn h :i i singel' II ,'"v' z li'' v fsn i ii'dain N 11

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6