NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bericht Mevrouw Afierbtiry's Secretaresse 1 f No. 5377ZATERDAG 19 MAART 1921 49© JAARGANG Russische toestanden. ITALIË. OOSTENRIJK. Schip in het dok verbrand. Uit den RQksdag. ENGELAND. „Hadt je me maar.". Toen strompelde „Hadt Je me maar" verder. Zij, di© zich vanaf heden voor minstens 3 maanden op de „Hei- dersohe Courant" abonneeren, ontvangen de véór 1 April ver schijnende nummers GRATIS. Do Administratie. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Ingezonden mededeeling. MATIGHEID, RUSLAND. Wordt vervolgd. ADVERTENTIENi 20 ct, p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redac. tekat) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no 10 ct. p. adv. extra). Bew.no. o ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING; Heldorsche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f 1.90; Ned. O. en W. Indtö p. zeepost f2.50; ld. p. mail en overige landen f 8.50. Zondagsblad ros?), f 0.67', f 0.75, i 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.20, f 1.85, f 1.90 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dlpsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. lieden den opstand, die door wit-gardisti- sche samenzweerders uitgelokt zou zijn, be treuren en van hun dwaling terugkomen. Aan degenen, die vrijwillig tot het sowjet- bewind terugkeeren, zal geen geweld worden aangedaan en aan allen, die oprecht berouw toonen, wordt het leven en de vrijheid ge waarborgd. Het verdedigingscomité van St. Peters burg heeft verklaringen in denzelfden geest openhaar gemaakt. De matrozen en soldaten, die door de wit-gardisten misleid zijn, maar op hun dwaling terugkomen, zuilen niet, ge lijk de wit-gardisten, gefusilleerd worden, maar er zal hun volledige vergiffenis ge schonken worden. Het communistisch congres. Op het communistisch congres te Moskou zijn 569 stemmen uitgebracht vóór de politiek van Lenin en 56 voor die van Trotski. Het congres verklaarde, dat de Russen onmoge lijk Rusland weer konden ophouwen. Buiten- landsehe technici zijn daartoe noodig, en er moeten concessies aan het buitenland worden gedaan. De „Western Gazette" heeft inzage gekre gen van ©enige particuliere brieven, die door koeriers na enkele maanden uit Rusland bij familieleden in Engeland werden overge bracht. Het blad moet de namen dergenen, die ze schreven, achterwege laten. In een der brieven zegt de schrijfster daarvan: „Ik heb mij in alles leeren schikken en tracht er door te komen. Alles moet ik zelve doen en wij leven nagenoeg niemendal. Het communale maal is een 'bespotting. Soep be staat uit water en groenten of imeel. Gewone menschen krijgen alleen soep, soms water met vogelzaad, 's Winters zijn mijn handen gezwollen van de koude. Niemand kan ooit meer lachen, ieder kijkt teneergedru'kt. Win kels, kramen, markten zijn gesloten. Vroeger kon men niog wat voedsel krijgen door ruilen, thans is dat niet meer mogelijk. Alles is ge weldig smerig en een geweldig aantal men schen sterven." .Een ander schrijver zegt„Ik verdien 10.000 roebels per maand; maar wat betee- kent het als men voor een pond boter 7000 roebels moet betalen? Ge beloofdet imij wat warme kleeren te zenden als de handel zal hersteld worden. Hoe dankbaar zal ik u zijn. stel en de bestraffing der schuldigen, gaat over tot de orde van den dag. De moord op het socialistische Kamerlid Pioolli en het 'geval Matteotti, waarvan wij in een onizer vorige nummers melding heb ben gemaakt, zijn niet de eenige uitingen van de laatste dagen, waaruit blijkt, dat de strijd tusschen fascisten en communisten nog in onverminderde hevigheid voortduurt. Hier volgt een heel lijstje van wederzjjdsche gru welen ten bewijze: Te Bologna is de leider der fascisten ver moord, te Colonella zijn drie fascisten gedood door communisten. Te Lussipiccolo hebben leden van den nationalen 'bond, d. w. z. fas cisten, de arbeidsbeurs in brand gestoken. Het lijk van Piccoli is gevonden op de rails in een tunnel in de buurt van Reggio. Piccoli was bijzonder gehaat, omdat hij de organi sator was van de strooptochten op de groote landerijen. Te Turyn hebben ontslagen werklieden daden van sabotage gepleegd in een banden fabriek, welke daarop de bescherming van de overheid heeft ingeroepen en nu door solda ten is 'lwzet. Te Florence heeft ©en metaalfabriek al haar personeel ontslagen en heeft politie de fabriek bezet om alle gebeurlijkheden te voor komen. De werklieden van verscheidene an dere fabrieken hebben gestaakt uit solidari teit met de ontslagen werklieden. Te Genua hebben fascisten een groep com munisten, welke een pelgrimstocht maakte naar het graf van Mazzini en communistische liederen zong, het zwijgen opgelegd. De „Times" meldt, dat de geallieerde finan- cieele deskundigen de laatste dagen bijeen komsten hebben gehouden op het departe ment van Financiën tot het overwegen van Mayer's verzoek om mede te werken tyt ver lichting van Oostenrijk's nood. Brittannië is van meening, dat Oostenrijk dient te worden ontlast van de bjj het Vredesverdrag opge legde verplichtingen- tot herstel. Frankrijk en Italië willen deze verplichtingen slechts zien opgeschort. Brittannië acht het noodza kelijk, de Oostenrijksche inkomsten te ont heffen van alle lasten, opdat zij voor handels doeleinden kunnen worden aangewend. Om deze redenen alleen is het mogelijk gebleken een voorwaardelijk plan in te dienen. Brit tannië heeft zich bereid verklaard, zich tot den Volkenhond te wenden voor de toepas sing van het Termeulenschema. Men hoopt intusschen, dat Oostenrijk de noodzakelijk heid tot vermindering van zijn ambtenaren- staf zal erkennen. ven met lamheid te slaan, te terroriseeren. De groote doodfcistenfabrieken staan nu stil. De „transportarbeiders", die doodkisten vervoeren, hebben zich bij deze staking uit sympathie aangesloten. En nu mag geen lijk wagen zich oneer op straat vertoonen zonder dat de koetsiers en bidders kans loopen ge molesteerd te worden. Hetgeen reeds eenige malen is geschied. Volgens een bericht aan de bladen uit Kiel, heeft daar in een der dokken van Krupp's Germaniawerf een groote brand ge woed. Het Amerikaansche stoomschip „Te- neset", dat dn 'het dok ter reparatie lag, is vernield. De oorzaak van den brand da onbekend, de schade is aanzienlijk. In den Rijksdag wordt thans de begrooting van blnnenlandsche zaken behandeld. Toen men gekomen was tot de afdeeling onderwijs, nam de onafhankelijke socialist Ledebour de gelegenheid waar om eens flink tegen. de communisten uit te pakken. Hij verweet zijn halfbroers niet meer of minder dan de op richting van een „moordenaarsoentrale", die er zich rmee 'bezig houdt „unbequeme Leute urn die Ecke zu kringen". Hij zelf had dreig brieven bij de vleet gekregen. „De commu nisten degradeer en het geheele politieke le ven en maken zich tot werktuigen van de reactie. Ook in de communistische partij zijn fatsoenlijke menschen, die zich zouden scha men zich zoo te gedragen als de afgevaardig den Levi, Hoffmann en Düwell. Hoffmann heeft niet bestreden, dat er een moordenaars- centrale bestaat. Ik druk de communisten op het hart, deze terroristische daden van ge weld achterwege te laten." De communist Levi vroeg Ledebour het materiaal van zijn beschuldiging te leveren. Weigerde hij, dan behoorde hij tot de „on beschaamde lasteraars". Dat was het sein voor liefkoozin'gen over en weer. Oude kletser, schurk, ploert, schooier, enz. En toen de democratische afgevaardigde Schiffer zijn leedwezen uitsprak over dezen zonderlingen parlementairen toon, kreeg hij van 'beide kanten zijn vetl („HbL"). Aftreden van Bonar Law. In het Lagerhuis beeft Lloyd George Don derdag mededeeling gedaan van het aftreden om gezondheidsredenen van Bonar Law, die door zijn dokter gewaarschuwd was voor een spoedige ineenstorting, indien hij niet langen tijd rust nam. Lloyd George was zoo diep bewogen, dat hij nauwelijks zijn verklaring beëindigen kon. Door Asquith en Clynes (den arbeiders leider) werd warme hulde aan Bonar Law ge bracht. Het Huis gaf iblijk van zijn medegevoelen, boen Lloyd George, door aandoening over meesterd, de voorlezing van den brief be ëindigde met de mededeeling, dat er een weinig hoop was dat een korte rust Bonar Law in staat zou stellen om zijn werkzaam heden te hervatten, doch dat de doctoren dit niet aanrieden. Op dit oogeniblik was Lloyd George niet in staat zijn gevoelens meester te blijven en hij ging zitten, een gebaar ma kend, dat hij niet in staat was verder te gaan. Naarmate uit Lloyd George's afgebroken zinnen den ernstigen toestand van Bonar Law's ziekte bleek, "werden er betuigingen van spijt gehoord van leden van alle partijen met Bonar Law, die zich als leider van het Huis gekenmerkt beeft door tact en een on verstoorbaar humeur. In de geschiedenis van het Lagerhuis is zelden meer emotie getoond dan heden. De unionisten zullen Maandag een verga dering houden om een nieuwen leider te kie zen en men verwacht, dat Ausfön Chamber- lain, de Chanoellor of the exchequer, gekozen zal worden. Bonar Law vertrekt onmiddellijk naar het Continent. In het felle licht der electrische booglampen, omringd door een troep kwajongens, staat „Hadt je me maar", de beroemde candidaat voor den Amsterdamschen Raad, tegér de muur van „Eden". Lichteiykt?) aangeschoten, ontwikkelt hij zyn gemeente-program: „Ik kom in de Raad te zitten, jongens," lalt zyn dronkemansstem. Wie, beter dan ik, weet wat zitten is? Wat ben ik minder dan Ter Haar, Teilegen, Wibaut, Boissevain, Wijnkoop ofKleerekoper? Nou ja, ze hebben een beter pakkie an as ikl Kunstl As ik 10 zittinge heb bijgewoond, heb ik 50 soof verdiend, daarvoor koop ik een pakkie. Ik heb Kleerekoper geraadpleegd, want die het verstand van kleere koopen. Hei heit gezeid: „Hadt je me maar", zeit-ie, asje 50 soof heb verdiend, dan ga je naar niemand anders as naar Grunwald in Den Heider, daar koopt burgemeester Teilegen ook zijn pakkie, Boissevain ok en alle lui uit den Amsterdam schen Raad koopen in Den Helder. StadgenootenHoewel wij het zeer prettig vinden een klant, van welke richting hij ook zy, te bedienen, hopen wij van de klandizie van (jen leider der Jeneverdrinkers verschoond te blijven. Wij willen echter hopen, dat alle iielderschen eens op onzen bovenwinkel Kei zerstraat 116, naar onze reusachtig uitgebreide sorteering heerenstoifen, komen 'kijken. Wij kunnen u, door onze relatiën met de grootste handelshuizen in het buitenland, 400 0 beneden iedere concurrentie leveren. Toe, komt u eens kijken? Een costuum, door ons geleverd, munt uit door coupe, kwaliteit en billijken prijs. Onze verkoop van heerenkleeding heeft uit sluitend plaats op den bovenwinkel, in de benedenwinkel vinden echter de dames voor elck wat wils, vooral nu is een bezoek aan onze zaak (benedenwinkel) Keizerstraat 116, zeer aan te bevelen. Wij hebben daar een magnifieke sorteering vitrages en diverse arti kelen, benoodigd voor de schoonmaak en daar wij het geluk hadden einde van 1920 in katoe nen artikelen geheel uitverkocht te zyn, kun nen wij u nu tegen de allerlaagste prijzen bedienen. Wy verwachten u allen. I. Grunwald, Kei zerstraat 116. (Adv.) Op* en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater Maart op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 20 a. 2.13 na. 3.59 6.6 6.10 5 5 5.80 Maand. 21 3 33 4.32 6.3 6.13 6.10 6.30 Dinsdag 22 4.52 5.1 6.0 6.15 7 5 7.20 Woensd.23 6.10 5.285.58 6.17 7.50 8.5 Dond.d. 24 7.27 5.55 5.56 6.19 8.30 8.40 Vrijdag 25 8.42 6.23 5.54 6.21 9.10 9.25 Zaterd. 26 9.53 6.54 5.50 6.23 9.5010.10 De nota van de commissie van herstel. Naar aanleiding van de nota der commis sie van (herstel, verneemt Wolff van bevoegde zijde: De Duitsche regeering staat op het standpunt, dat de met 1 Mei vervallende 20 milliarden reeds betaald zijn. Mocht er een tekort zijn, dan zouden, volgen® de bijlagen bij art. 244 van het vredesverdrag, alleen de betalingsplidhten van Duitschland na 1 Me 1921 daarmede worden verhoogd, doordat de niet afgeloste geen rentedragende schatkist biljetten tegen rentedragende werden ver ruild. Mocht achter het dreigende schrikbeeld van een plotselinge betaling van 1 tot 12 mil- liard goudmark (d. i. meer dan 150 milliard papieren mark) de bedoeling zitten om Duiteohland de Parijsche besluiten smakelij ker te maken, dan kan Duitschland wijzen op het feit, dat deze besluiten de kwestie van de 20 miüliard open lieten. Blijkbaar wil de entente de sancties achteraf motiveeren en deze hebben motiveering in derdaad erg noodig. Het klinkt 'haast ironisch dat de commissie van (herstel het te Londen verworpen denkbeeld van een Duitsche Le ning weer te voorschijn haalt. Alsof een lee ning na de toepassing van sancties betere kansen had dan daarvoor. De Duitsche regeering zal de nota binnen kort beantwoorden. De boycotbeweging. Een buitengewone vergadering van de ver- eeniging voor den uitvoerhandel te Hamburg heeft Dinsdag een motie aangenomen, waar in zij egt, dat het een eereplicht van den Duitschen koopmansstand en van de nijver heid is geen waren meer te koopen. 't zij rechtstreeks of zijdelings, die afkomstig zijn uit de landen, die deelnemen aan de sancties. Een nota verdwenen? De D. Alg. Ztg. verneemt, dat de Duitscbe nota aan den Volkenbond spoorloos verdwe nen is. Ze was Woensdag nog niet te Genève aangekomen en het Duitsche gezantschap te Bern weet ook niet waar izij is. S takingsterreur. Reeds eenigen tijd staken de Berlijnsohe doodkisten-timmerlieden. Hun actie is een der geliefde „partieele stakingen", geprocla meerd om een deel van het economische le De Engelsche marine. In het Lagerhuis beeft Sir James Craig verklaard, dat de Admiraliteit voorstelde, vier nieuwe schepen te houwen om 'verouder de te vervangen. Deze vier schepen zouden een verbetering vormen van de Hood-kiasse, en zouden de lessen van den grooten oorlog belichamen. De Admiraliteit stelde ook voor een onderzeeër te bouwen en een mijneu- legger volgens het nieuwste model. Hij verklaarde, dat de Admiraliteit de be grooting tot de laagste grenzen had terugge bracht, dxe mogelijk waren in verband met de veiligheid van het rijk. Verder heeft de heer Craig de volgende bijzonderheden medegedeeld over het aantal kapitale schepen, dat op het oogeniblik bij de grootste oorlogsvloten volledig in dienst ge steld was: Linieschepen: Engeland 16, Frank rijk 5, Vereenigde Staten 16, Japan 12; linie- kruisers: Engeland 4, Frankrijk geen, Ver eenigde Staten geen, Japan" 6. De sterkte van het personeel voor 1921/22 bedroeg: in Engeland 123.700, in de Veree nigde Staten 150.800, Japan 76.600. FRANKRIJK. Uit de Fransche Kamer. In de Fransche Kamer is na behandeling van een interpellatie over de Conferentie te Londen, met 491 tegen 66 stemmen een motie van vertrouwen in <ie regeering aangenomen. De motie luidde: De Kamer vertrouwend in de regeering voor het doorzetten, in over eenstemming met de geallieerden, van de toepassing van afdoende sancties, ten einde positieve resultaten te hereiken, die beant woorden aan de rechten van Frankrijk, zoo wel wat betreft de ontwapening als het her opgewektheid en frissehe lucht, geregelde gewoonten, de noodige rust en slaap, lichaamsbeweging en een zorgzame leefwij ze is wat de natuur vraagt om uw lidhaam in goede conditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dait uw pijn in den rug, hoofdpijn, urmekwalen en water zuchtige zwellingen een gevolg zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te wei nig beschermen tegen heit klimaat, onmatig heid en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, wa terzuchtige zwellingen, niergruis en duize ligheid zijn verschijnselen van te veel urine zuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaasontsteking en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden doch zijn een betrouwbaar en veilig nierge neesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn Nierenpillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Helder verkrijg baar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, 1.*75 per doos. De opstanden. De berichten over den toestand te St. Pe tersburg en Kroonstad izijn weder zeer tegen strijdig. Naar Wolff uit Berlijn meldt, zegt het „Berliner Tageblatt" direct uit St. Peters burg van niet-bolsjewieksche zijde 'bericht te hebben ontvangen, waarin medegedeeld wordt, dat de positie van de sowjet-regeering volstrekt nog niet zoo geschokt is als sensa tionele berichten het voorstellen. In de stad gaat het leven gewoon zijn gang. Daarentegen zeggen Wolff-berichten uit Kopenhagen en Stockholm,, dat de toestand te St. Pe,tersburg steeds meer gespannen wordt, dat de geheele arbeiderswereld het met de opstandelingen houdt, dat er troepen tot de revoluti'onnairen overgegaan zijn en elk oogeniblik het uitbreken van den opstand in de stad verwacht wordt. Het revolutionnaire comité van Kroonstad zou een motie aangenomen helbben, waarin gezegd wordt, dat onder de communistische machthebbers in Rusland Lenin de eenige eerlijke idealist, terwijl Trotski, Sinovief en de anderen enkel op eigen voordeel uit zijn en gevaarlijk voor Rusland zijn. De draad'looze dienst uit Moskou blijft verzekeren, dat te Kroonstad steeds meer ontschoten en pas toen de lage vierkante massa van de garage voor haar opdoemde en een rollend gegrom haar in de ooren klonk, dacht zij aan den hond. Zij aarzelde. Een nieuwe en zeer tast bare angst greep haar aan, maar het was te laat om terug te keeren. Toen zij stil stond, veranderde het gebrom in een diep geblaf en sprong een vervaarlijke gedaante uit de schaduw op haar af. Als zij nu een poging deed om te ontsnappen, zou zij het redelooze beest alleen maar haar vrees ver raden en een aanval op zichzelf verhaasten. Betty was goed vertrouwd met den aard van honden en besefte, dat haar veiligheid nu van haar koelbloedigheid afhing. Onbeweeglijk wachtte zij tot de hond bijna op haar toesprong en stak toen haar hand uit, met de palm naar boven. Het groote dier stond stil, met vochtige opengesperde kaken en de haren recht overeind op zijn nek. „Demon! Goeie Demon!" riep zij zacht, „kalm .maar. ouwe jongen. Kom hmr." Langzaam verdween het vuur uit zijn flik kerende oogen en hij kwam voorzichtig, stap voor stap, nader, terwijl haar oogen vast beraden op hem gericht bleven. Hij snuf felde aan haar hand, keek haar stom vra gend aan en ging, toen hij vertrouwen en gezag in haar gezicht las, gehoorzaam in de sneeuw aan haar voeten liggen. „Dat zal i k z^jn," antwoordde mevrouw Attorbury met goedgcluimden, maar niet te miskennen nadruk. Een zwakke blos steeg in juffrouw Pope's verwelkte wangen op en zij zag Betty niet meer aan, toen zij al buigende de kamer uit ging. „Lieve, ik zal je vanmiddag niet meer noodig hebben. Heb je soms zin een poosie uit te gaan?" Betty's gretig naar het raam gekeerde oogen waren een voldoende antwoord. „Je zult in den tuin allerlei paden vinden, om in te slaan, als je niet om de sneeuw geeft, maar ga niet buiten het hek." Mevrouw Atterbury glimlachte, maar zij sloeg het ge zicht van het meisje scherp gade. „Je ziet er bleek uit en versche lucht zal je goed doen. Wij moeten je niet te veel in huis opgesloten houden, maar ik wil niet, dat je doelloos door de stad loopt, voor je den weg goed kent." „Ik zal niet 'buiten den tuin gaan," be loofde Betty. „Nog iets," zeide mevrouw Atterbury, ter wijl zij hij de deur stil bleef staan. „Kom niet in de buurt van de garage,want het kan zijn dat Demon los is. Het is de waakhond en hij krijgt niet genoeg eten, omdat hij waakzaam moet 'blijven. Zorg er voor dat je voor don eer binnen bent." Toen Betty, zoo warm gekleed als haar schrale garderobe toeliet, de zijdeur uitglipte, daalde de koude zon al in het Westen en greep de stille wintersche lucht haar aan, zoodat haar wangen begonnen te tintelen. Zij stapte het eerste het beste pad uit, dat tusschen de ceders door liep, waarhij baai- voetstappen klonken op de harde, vast op elkaar gepakte sneeuw en haar adem in de vorstlucht als een sluier voor haar uit wap perde. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden).

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1