MGT IviËiTiÊVERlHCIEI: SEMPERFLORENS, Ik droom van voedsel, cacao, chocolade, ge droogde eieren, (beschuit Iedereen, die onder de vijftig jaar is, is verplicht te werken, be halve moeders, die twee jonge kinderen heb- Iben. De werktijd is van tien tot vier uur, doch met hetgeen men verdient, kan men nauwe lijks in het leven blijven. Feitelijk geeft nie mand om het loon, doch men vraagt voedsel en men krijgt rantsoenen voor geleverden ar beid, doch militairen en ambtenaren gaan voor. De -burgera krijgen bet minst pond brood voor twee dagen. Soms tracht men te rullen met de plattelandsbevolking, doch de prijzen zijn zoo enorm de gewone prijs voor meel is 12000 roebel per pnd. Reizen is in de steden baast onmogelijk. Trams loopen niet na 's avonds zes uur en Hfl-n alleen nog maar in de voorsteden. Auto's zijn uitsluitend voor regeerings-beambten. Wij loopen in versleten kleeren en als die opraken, weten we niet hoe ze te herstellen, want er is niets om ze mede te herstellen." SPANJE. De „Voes. Ztg." verneemt uit Weenen, dat Spaansche bladen den OostenrSjkschen ge zant te Madrid, baron v. Gagern, beschuldi gen van verduistering van de heift der voor de Weensche kinderen verzamelde gelden ten bedrage van eenige millioenen. Naar de „V. Z." meldt, Is v. Gagern teruggeroepen. VEREENIGDE STATEN. Als men de uitlatingen van Harding met betrekking tot zijne vlootpolitiek, sinds zijne verkiezing samenvat, dan schijnt die politiek te passen in zijne plannen voor algemeene ontwapening en voor eene gewijzigde „asso ciatie van volken". Hij tracht tolvrijheid te verkrijgen voor Amerikaansche schepen in het Panamakanaal door overeenkomst met Engeland, en opheffing van het Hay-Paun- oefote verdrag. De drie punten, waar het In Hardlng's nieuwe vlootpolitiek op aankomt,'zijn deze: 1. In vergelijking met andere naties, zijn de Vereenigde Staten financieel het best gesi tueerd, om de krachtigste zeemacht van de wereld op te bouwen; 2. bet bezit van de krachtigste slagvloot is de -beste garantie aohter het goed-vertrouwen van de natie, als zij de wereld tot ontwapening aanzoekt; 3. het voortwerken aan den opbouw van eene krachtige up-to-date zeemacht plaatst de Ver- eenigde Staten niet in eene betrekkelijk zwakke positie, zoo in de toekomst slechts gedeeltelijke algemeene ontwapening kon worden bereikt. De nieuwe Secretary of the Navy, Derby, en zijn Assistant Roosevelt, zouden natuur lijk niet benoemd zijn, als zij niet.met deze drie punten accoord gingen. Naar Reuter aan de Engelsche bladen seint, wordt offioiëel tegengesproken, dat het in het voornemen zou liggen de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan te conoentreeren. De New York Herald protesteert tegen de heffing op den Duitschen uitvoer, wijl dit. een indirecte oorlogsschatting zou zijn, door de Amerikaansche verbruikers te betalen aan de geallieerden, tot een bedrag van twee millioen dollars 's jaars. Door een zoodanige indirecte belasting te heffen van Amerika toonen de geallieerden, dat zij jegens de Ver. Staten met ruwe onverschilligheid optreden. Brand in een Pullman-car. Bij Pueblo, in Oalifornië, ontstond brand in een Pullman-spoorwegrijtui-g. Vijf men- sohen zijn daarby levend verbrand. De oor zaak was een ontploffing van het gas in een houder onder den wagen. JAPAN. Wij hebben in ons vorig nummer gemeld, dat een Japansch zeeofficier was in hechte nis genomen wegens poging om marine-ge heimen te verraden aan de Amerikaansche autoriteiten. Eastern Servloe meldt nu uit Tokio, dat de Japansche autoriteiten van de poging waren op de hoogte gesteld door den Aanerikaansahen marine-attaché zelf, wien de Japansche plannen waren aangeboden. LUCHTVAART. Men schrijft aan het „Hbl.": Den lldeh April opent de Fransche lucht- verkeersmaatschappij Messageries Aérien- nes den geregelden dagelijkschen dienst Pa rijs—Brussel—Amsterdam. De prijs voor een enkele reis per vliegtuig bedraagt ƒ60, dus weinig meer dan een biljet eerste klasse. Door een zeer hooge rijkssubsidie is het den Fransche Maatschappijen mogelijk ge weest hunne vliegdiensten in dit seizoen te onderhouden en het vrachttarief zoo belang rijk te verlagen, dat men verwachten kan, dat het publiek van deze 'gelegenheid gebruik zal maken. Waar de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij voor Nederland en Koloniën niet voldoende gesubsidieerd wordt, om met der gelijke tarieven te kunnen concurreeren, moest zij haar oorspronkelijk plan, den dienst AmsterdamBrusselParijs tevens te on derhouden, opgeven, evenals alle Engelsche verkeeramaatsdhappijen den dienst Londen— Parijs moesten staken, ibij gebreke van vol doende rijkssubsidie en ten gevolge van de Fransche ooncurrentie. De Fransche regeering stelde wijselijk met het oog op de toekomst haar verkeersmaat- sohappijen in staat zich langzamerhand het monopolie in het luchtverkeer te verzekeren, automatisch de -meeste ervaring op dit ge bied op te doen en het bedrijf steeds rationee- ler te maken, zoodat het tenslotte rendeert en de Fransche industrie zeker is het noodige afzetgebied te vinden. De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij blijft slechts het dure traject LondenAm sterdamHamburg of Berlijn over, met een evenredig veel hooger vrachttarief. Het is zeer te apprecieeren, dat deze maatschappij haren dienst uitsluitend met „Fokker"' vlieg tuigen zal onderhouden, waarmede zij blijk geeft vertrouwen in de Hollandsche industrie te stellen en deze zoodoende steunt. Wanneer men in Engeland weinig of niets voor het luchtverkeer doet, dan behoeft men hierin de Engelschen niet na te volgen en moest men liever de Franschen tot voorbeeld nemen, en er voor zorg dragen, dait 't Holland sche luchtverkeer door voldoende ondersteu ning van het Rijk in staat wordt gesteld met deze te concurreeren. RomeNapels. Het bestuurbare luchtschip „Rome", dat door de Ver .Staten is aangekocht, heeft eergisteren een proefvlucht gemaakt van Rome naar Napels, zonder te stoppen (300 mijl). Er waren 52 personen aan boord, waar onder de heer Jothnaon, de Amerikaansche gezant te Rome. Boven het eilamdl Gapri, werd het noen maal gebruikt. BINNENLAND. NEDERLAND EN JAPAN. De Yap-telegraafkabels. Men' seint «Ld. Maandag uit Tokio aan die N. Rott. Ct.: De Associated' Press seinde uit dien Haag, dat Nederland blijft aandringen op interna- tionaliseering van de Yap-kabels en zich verzet tegen den -eigendom van één enkele mogendheid, wellk bericht hier groote ont stemming heeft gewelkt en beschouwd wordt als een ondersteuning van het Amerikaan sche standpunt Nederlandsche kringen hier wilen geen geloof hechten aan zulk een blunder, «iie vernietigen zou, wat den laat steen tijd zorgvuldig is opgebouwd, en wach ten ongeduldig op .tegenspraak. De Nichi-Nidhi heeft vandaag een scherp, -verwijtend artikel, waarin het met verwon dering vraagt wat de 'gronden van Neder- llandi zijn, nu Duitschiand Yap heeft opgege ven. Nederland heeft geen enkele aanspraak, waar het geen- deel genomen heeft aan den oorlog. Het Nederlandsche kapitaal van de voormalige vennootschap vormt geen enkele deugdelijke reden, wijl Japan niets ongedaan heeft gelaten, om de Nederlanidsche belan gen in oorlogstijd te beschermen. Japan moet die NedieriLandsche aanspraken wantrou wen. Belasting wegens waardevermeerdering van onroerende goederen. Het Verbond- van Nederlandsche Fabri- kantenvereen i-gingen stelt zich voor, op krachtige wijze de belangen van de nijver heid te verdedigen tegenover het ingediende wetsontwerp .tot het heffen van een belas ting op de vermeerdering van de waarde v.an onroerende goederen, ten behoeve van de gemeenten. Volgens het Verbondsbestuiur kan «ie voorgestelde belasting van 25 percent onmogelijk uit het jaarljjksch inkomen wor den betaald, en zou de wet een deel van het nationaal vermogen aan de jaarlijks te ver teren imüiloenen gaan toevoegen. Overwerkvergimning. -Naar Klei, het orgaan van den Bond1 van dakpannenMirikanten, meldt, heeft de mi nister van arbeid toegestaan dat tot 1 Octo- ber 1922 gedurende het tijdvak van 1 April tot 1 October in de dakpannenfabrieken door de arbeiders arbeid wondt verricht ge durende 9 uren per «lag en 50 uren per week. Uit het landbouwbedrijf. Op eene te Den Haag gehouden vergade ring van vertegenwoordigers van landbouw organisaties uit de provinciën Groningen, Friesland, Zeeland, Noord-Holland m Noord- Brabant is besloten tot oprichting van eene landelijke werkgeversorganisatie onder den naam van „Nationale Vereniging van Werk geversbonden en Werkgevers in het Land bouwbedrijf in Nederland". Interest uitgestelde oorlogswlnstbelastlug. De terzake van uitstel van betaling van oorlogswinstbolasting verschuldigde Interest zal, met 17 Maart, bedragen zeven ten hon derd 's jaars, tenzij het uitstel vóór dien dag ls verleend, in welk geval do te betalen interest eerst met ingang van I Mei ajs. tot zoven ten honderd 'a jaars wordt ver hoogd. (St.ct) Dultsche au Nederlandsche vakorganisaties. Nlaar de H.bl. oorrespondent te Berlijn meldt, verneemt de „Lokalanzeiger", dat sinds Maandag vertegenwoordigers van Ne derlandsche vakvereeniglngen te Berlijn ver toeven, «iie op uitnoodiging van tot den Bond van Vakvereeniglngen Dehoorende al gemeene spoorwegorganisaties onderhande lingen voeren over een belangengemeen schap tusschen Duitschiand en de Nederland sche vakvereeniging. Deze belangengemeen schap heeft hoofdzakelijk ten doel het ge meenschappelijk bestrijden van de moeilijk heden, die op de internationale arbeidsmarkt verwacht worden. Woensdagavond zijn de Nederlandsche gasten verwelkomd. Vertegenwoordigers van verschillende Duitsche en Nederlaudsehe vakvereenigingen hebben toen het woord gevoerd. Uitvoerrechten op petroleum. De Minister van Koloniën heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat voor stellen tot verhooging van de petroleum- uitvoerr echten uit Ned-Indië nog deze maand bij den Volksraad zullen worden aan hangig gemaakt Prijsvraag frankeerzegel. De jury iin zake de prijsvraag voor een Nederlanidsche frankeerzegel heeft gisteren haar eindrapport a.an den Minister van Wa terstaat aangeboden. Er waren 90 inzendingen: 11 inzendingen bevattende 19 ontwerpen kwamen na schif ting voor einidbeoortieeling in aanmerking De jury is van meening, dat voor het toe kennen van een prijs alle elementen aan wezig moeten zijn, «iie een naar het oordeel Ingezonden mededeellng. Wij hebben te groote voorraad AZALEA'S en zonden gaarne daar al onze Cliëntèle van doen proflteeren, om tot een bepaald billjjken prjjs, onze voorraad van de hand te zetten. Wy zullen dus vóór de Faschen tijdelijk onze pryzen reduceeren, alléén voor onze AZALEA'S. De planten zyn allen goed geacclimatiseerd en kern-gezond. Beleefd aanbevelend, JAN VAN AMESFOORT. der jury «ladielijk bruikbaar en in alle op zichten aan die te steilien coachen beantwoor dend zegel zou beivatten. Dat is met geen der ontwerpen het geval. Eenparig besloot zy den eersten en tweeden prijs niet toe te fcenmeni, doch gebruik te maken van hare bevoegdheid deze in gratificaties te verdoe len. De jury stelde zich bereid van advies te dienen ter aanwijzing van een voor toepas sing geschikt zegel, dat zij op grond van het ingezondene alleszins mogelijk acht. Echter zal het noodig zijn de ontwerpen der uitge- nooditgde kunstenaren, welke alsnog moeten inkomen, te beooxdeelen en met de ontwer pen der prijsvraag ie vergelijken. Pcstzegeloverdrukken en luchtpostzegels. De Haagsche redacteur van de „Msb." schrijft, dat de administratie der posterijen, nadat de verhooging van briefport is inge voerd, nog ettelijke millioenen binnen- en buitenlandscfae briefkaarten in voorraad heeft, gefrankeerd volgens het oude tarief met postzegels van drie, vijf cent en ander- halven cent, met en zonder overdruk. Om nu deze briefkaarten weer bruikbaar te maken, heeft het hooMbestuur overdrukken van 7'/» en 121/» cent laten ontwerpen door den heer Lion Cachet. Het eerste ontwerp voor .over druk, waarvan de uitgifte eerstdaags te ver wachten is, is izeer eenvoudig en bestaat in een raam van dubbele strepen ter grootte van ongeveer den postzegel, waarbinnen de woorden: „zeven en een halve cent" in z.g.n. open letters staan afgedrukt. Men vond echter dezen overdruk wat al te eenvoudig en te weinig artistiek. De heer Lion Cachet heeft toen een ander ontweip vervaardigd, dat door het hoofdbestuur is goedgekeurd en later ook zal worden toege past. Op de binnenlandsche briefkaarten komt dan een groen overdruk, bestaande u-lt de woorden „zeven en een halve oent Neder land" met «laaromheen ornamentversiering, waarvan de omtrek iets grooter is dan die van den postzegel. De buitenlandsahe briefkaarten krijgen een paarsen overdruk. Deze bestaat in een ornament-omiysting met visch-motieven, waarbinnen de wooTden: „Nederland. Twaalf en een halve cent 121/»". De uitvoering van deze overdrukken is zeer artistiek en de gekozen kleuren groen en paars voldoen uitnemend. Een andere noviteit op postzegelgebied zijn de luchtpostzegels. Binnenkort zullen Nederlandsche luchtpóstzegels verschijnen in waarden van 10, 15 en 60 cent en in de kleuren groen, rood ezj blauw. Deze postze gels dienen ter voldoening van het afzonder lijke recht, dat 'behalve het gewone binnen* en buitenlandsche port voor het vervoer per luchtpost wordt geheven. Gm deze zegels gemakkelijk van de geiwone postzegels te onderscheiden, is daarvoor de liggende vorm gekozen. Het ontwerp voor de luchtpóstzegels is in houtsnede vervaardigd door Chris Leb eau en stelt voor een gestyleerden vogel met uitge spreide vleugels (boven de golven met op den achtergrond de opkomende zon. Er zit licht en beweging in dit ongetwijfeld fraaie ont werp. In tegenstelling met onze andere post zegels, zal de gekartelde rand van de lucht póstzegels niet wit zijn, maar van de®elide kleur als de teekening. 55» AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. in. We hadden onlangs een gesprek met een bekend hoofdstedelijk tooneel-verslaggever, tevens randsovenzichtsehrijver aan éen der groote bladen. Jarenlang leefde hij ten nauw ste het lief en leed van de tooneelwereld mee; tot nu toe bleef zijn hart verpand aan de dramatische kunst en volgde hij do gemeen tepolitiek in de Raadszaal uitsluitend en al leen uit journalistieke vakplicht. Thans echter bleek zijn belangstelling zich te hebben gewijzigd; hij oordeelde zijn gan gen naar den sohouwburg den laatsten tiid eenvoudig tot de noodzakelijke en onvermij delijke beslommeringen des dagelijkschen levens en eindigde de uiteenzetting van zijn veranderde geesteshouding met de uitspraak: „Wie zich tegenwoordig werkelijk amuseeren wil of.... wil genieten, ga naar de Raads vergaderingen". En wie de Amsterdamsdhe Raadsverslagen volgt, zal zich over. deze uitspraak niet ver wonderen. Om de andere regel toch treft men er de mededeelingen in aan: „Groote hilari teit", „Daverend gelach", „Vroolijkheid", wel een teeken, dat de bekende Aimsterdam- sche „gijn" er hoogtij viert. Gezien dit feit en de nog altijd in de tijden liggende zucht tot reglementeering, valt de, thans officieel geworden candidaatstelling van C. de Gelder, alias „Had-je-me-maar" niet buiten „de lijn". Waar toóh de humo ristisch aangelegde Raadsleden allen nog min of meer „amateur" zijn op het gebied van de «grapjasserij" op welk gebied zij dat niet zijn laten wij vooralsnog buiten beschouwing! daar doet het den imensch goed, dat de kans geopend werd eindelqk een vakman en specialiteit in het Prinsenhof te doen optre den. Een vakman en daarbij een populaire fi guur! Geen Amsterdammer en vooral geen Amsterdamscbe, die wel eens een der café terrassen aan Damrak of Remibrandtsplein bezoekt, heeft nooit contact gehad met dezen Gexneenteraadscandidaat. Zit men onder vrienden, daar buiten, in vroolijke stemming onder het bitteruur anec- dotes op te halen of plannen voor den do menden, vrijen avond te maken, dan hoort men soms plotseling naast zich een instem mend daverend gelach of een lang niet mal- sche cynische opmerking over de nieuwe hoed of das, die men zichzelf, ter eere van het schoone weer, zoo juist stiekum cadeau had gedaan. Onder een breede, artisten- flambard gluren, bezyden een grappige drankneus en boven een nonchalant uitge groeid grijzend baardje, een paar pientere oogjes, het tafeltje rond, terwijl de, wel oude, maar nog steeds danslustige beenen enkele, stramme, danspasjes, schetsen. Men begroet den openbare straat-clown, monkelend met „Had-je-me-maar" en de aldus geïdentifi ceerde,'demonstreert, na dezen groet, zijn nooit-aflatende fantasie aan de meest ver scheidene en wonderiykste „charades", die hy met behulp van het hem steeds verzeilen de leege sigarenkistje weet te spelen. Nu eens is het „de vroolijke houtzager", dan weer „de tamboer-majoor" of de „fotograaf", die imen uit 's mans geluiden en gebaren, kenneiyk -gepariodeerd, ziet oprijzen. Maar vooral bet vrouwelijk geslacht doet alle scheppingsvreugd en- kracht in dezen artist opleven. Trippelt een vroolijk stelletje bakvischjes of meiskens gichelend op het plaveisel, dan doet telkenmale een „waf' of de uitroep had-je-me-maar", als een „ter zijde" door den heer de Gelder geslaakt, het troepje met een „wat-een-engerd" of een „O! had-je-me-maar" verschrikt uiteenstui ven. Verschrikt, maar nochtans uit de verte stil-vereerend en bewonderend...zooals nu eenmlaal de Vrouw is! Na de officieuse, thans de „officieele" er kenning van 's mans verdiensten! De groep der „vrije socialisten" stelde hem deze week officieel -ten stadhuiize candidaat voor onzen Raad, nadat reeds in meerdere dag- en week bladen interviews met den persoon in kwestie verschenen waren! Wel bracht genoemde groep deze candidaatstelling naar voren bij wijze van protest tegen de zijns inziens on geoorloofde en immoreele „stemdwang", maar, zooals boven reeds uiteengezet, be hoeft men deze can<lidaatstellmg waarlijk niet uitsluitend en alleen van d-en negatieven kant te zien, maar steekt er wel degelijk, mits men het Multatuliaansche „Specialiteiten vóór!" voor oogen houdt, een positief ele ment in! Ook met het oog op de, elkander steeds sneller opvolgende kunstdebatten in den Raad is de candidatuur-de Gelder zoo gek nog niet! Er gaat toch den laatsten tijd bijna geen zitting voorbij of de kunst komt ter sprake, hetzij in den vorm van een terugko men op een advies der Schoonheidscommis sie, hetzij in den vorm van een bespreking over de subsidies aan tooneelgezelsehappen of orkesten, hetzij tenslotte, zooals in de laatste zitting, in den vorm van een goed keuring om enkele schilderstukken uit het Stedelijk Museum naar Parijs uit logeeren te zenden. Ook de muziek heeft onlangs, naar aanlei ding van een interpellatie betreffende de gestie van het Concertgebouw, een beurt ge kregen. Die gestie heeft, waar het muziek leven in Amsterdam nog altijd de hartstoch- telyke belangstelling -heeft van wijde kringen onder het publiek, steeds een punt van felle debatten en acties uitgemaakt. Vooral ten tijde dat Matthijs Vermeulen, -zyn uitstekend gestyleerde en temperamentvolle journa listieke campagnes de moderne richting in de muziek en contra het C -ncertgebouw-be- stuur in de „Telegraaf" lanceerde. Wethouder Wibaut, die tijdens de afwezig heid van burgemeester Teilegen als hoofd der Gemeente fungeert, deed nu één dezer dagen de mededeeling, dat het Concertge- bouwbestuur naar alle waarschijnlijkheid er toe zou overgaan eindelijk, naast Mengel berg, een tweede vaste dirigent te benoemen. Er is dus kans, dat binnenkort aan veler wensoh voldaan wordt en zij, die steeds en o. i. zeer terecht het op den achtergrond houden van den talentvollen en door het pu bliek en musici gelijkelijk zeer gewaardeerde Evert Cornelis, betreurden, mogen hopen op een volledig „eer"- of liever „maatschappe- jy-k"-herstel van dezen dirigent. Maatschappelijk, eoonomisch „herstel", d. w.z. breedere uitbouw der handels- en maatschappelijke relaties met onze stamver wanten, de Zuid-Afrikaners, is ook nog altijd een op den voorgrond staande wenscheliik- heid. Aan de „eer" werd en wordt ten deze vol daan. Lichamen ais het Algemeen Neder- lan-dsch Verbond verrichten goed werk met de bevordering der oultureele belangen tus- schen Nederland en Zuid-Afrika. Maar hoe veel goeds ook van dat werk te zeggen valt, te ontkennen valt 't niet, dat dergelijke acties altijd min of meer buiten de onmiddellijke praktijk van het leven vallen, een praktijk, die nu eenmaal voor een groot deel men mag t al dan niet toejuichen! op den han del gebaseerd is en blijft! Vandaar dan ook, dat ib.v. het in exploita tie-brengen van de Holland—Zuid-Afrika- lyn de dienst begon in het midden van 1919 moet worden toegejuicht en alle in richtingen de actie op economisch gebied van de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging dienden te steunen. Onder een groot deel van het publiek heeiischt nog maar al te veel de meening, dat daar in Zuid-Ajfrika een volk leeft van uitsluitend, landelijk en prioritief aangelegde „Boeren" zonder neiging tot expansie op industrieel of commercieel ter rein. Dat is een opvatting even ver er naast als b.v. de nog wel gangbare Amerikaansche opvatting, dat alle Hollanders op klompen loopen en Goudsche pijpen rooken. Deze Zaterdag nu zal er in het Paleis voor Volksvlijt een Zuid-Afrikaansche tentoon stelling geopend worden (tot in. April a.s waar de velen, aldus verkeerdelijk denken den, allen, naar wij hopen, eens een hooe- noodige les zullen -gaan nemen. er' aanname w«ze, een over- Z^Lkrvigerl' \an yat het moderne Zuid- AMtoa beteekent en kan men er mogelijk aan leiding vinden tot het zoeken van een na? wer contact. u Ingezonden mededeellng. Voetbal. N. H. V. B. 2e ronde: J. winnaarD—winnaar B; K. wnnaar Qwinnaar A; L. winnaar C—winnaar E; M. winnaar Hwinnaar F. (Zie verder Tweede blad.) HET AFD-BESTUUB- Ingeramd en mededeellng. WOrdt door 21.000 aften erkend «Ie het beete versterkingsmiddel Zenuwen en Lichaam. voor Een ernstige beschuldiging. De vloot. De Ver. Staten en de strafmaatregelen tegen Dultschland. Een landverrader. Luchtvaart-diensten. KONINGSTRAAT 13 ;-i Tele*. Int. 141. Had-je-me-maar. Muziek. Zuid-Afrtkaansche tentoon stelling. T Eerstu klasse B. Koog a.d. Zaan: K.F.G. IIHelder II, aanvam» 10 uur, scheidsrechter Melk. Doordat K.F.C. II verleden Zondag van Meer- vogels met 1—3 verloor, bezet H.R.C. nu definitief de 3e plaats en is Assendeflt officieel kampioen geworden. Deze club zal nu met D. W. V. om hei le kl. kampioenschap der N. H. V. B. moeten spelen en de winner daarvan kan dan een plaat, krijgen in den N. V. B. Tweede klasse B. Wormerveer: W.F.C. IVV.V.U.; Q.S.C. II H.R.C. II, aanvang 10 uur, scheidsrechter Brussel. Afdeeling Helder. Ankerpark: Avia II—Texel I; aanvang 12 uur scheidsrechter D. Kort. Buiten de Competitie. Amsterdam, Stadion: Nederlandsch Elftal—De Zwaluwen. Tuindtoro: H.R.C. IVBatavier II (10 uur) H.R.C. III— Atlas I, aanvang half drie. scheidt rechter Dorphoorn. De Rauchbekerwedstriideo. Uitslag der loting. I: F. Z.V.V. XI—a.V.V. i; U. W.£ ^.S.C. I; H. Wost-Frisia I—Purmersteijn I. Demi-finale: N. winnaar J—winnaar M; O. win- Daar Kwinnaar L. Finale: P. winnaar N—winnaar O. Voor do le ronde wordt morgen gespeeld: Hel- T 7 I? H Qonwomcr 9 SO 11 S<Vh AlH crnoKlA» T De Gouden Kruis-wedstrijden. De loting. Voor de wedstrijden om het Gouden Kruis is districtsgewiize geloot en wel zoo, dat de elf tallen uit Helder en West-Friesland elkander eerst zullen bekampen, zoodat de overblijvende uit West-Friesland in de 8e ronde en de overblij vende van afd. Helder in de 4e ronde bij de rest zal komen. Hierbij de loting voor de Afdeeling Helder le ronde: a. Helderll— Helder III; b. H.R.Q. I—Batavier I; o. H.R.C. II—vrije ronde. 2e ronde: d. winnaar aH.R.C. II; e. winnaar b, vrije ronde. 3e ronde: f. winnaar dwinnaar e. Winnaarf. komt In de vierde ronde bij de rest. De wedstrijden voor de le ronde worden 27 Maart gespeeld. Voor het Gouden Kruis hebben in totaal 88 elftallen ingeschreven. Het N. H. V. B.-elftal, welks opstelling Don derdag in dit blad is gepubliceerd, speelt morgen in Alkmaar een oefenwedstrijd togen AJcmaria Victrix. Protest Go Ahead. De protest-commissie van den N. H. V. B. heeft het protest van Go Ahead afgewezen. Het ging over het niet toekennen van een doelpunt in den wedstrijd H.R.C. II—Go Ahead I. K.V.V. I (Krom- menie) is nu definitief kampioen. INGEZONDEN. De positie van de burgerverplegers in het Marine Hospitaal. Ondergeteekende, -bet afd. bestuur der Ned. Vakbond van vérplegenden, verzoeken U.Ed. be leefd onderstaand ingezonden stuk in Uw veel gelezen blad een plaatsje te willen verleenen. Reeds bij voorbaat onzen dank. De Ned. Vakbond van Verplegenden heeft des tijds gedaan weten te krijgen dat burgerverplo- gers in bet Marine Hospitaal te werk werden ge steld. Minister Bijleveld heeft toen een Commissie in 't leven geroepen van doktoren en' hoofden van mil. inrichtingen, om over te gaan tot reorgani satie der verpleging in genoemde inrichting. Genoemde Commissie ondeg voorzitterschap van Dr. Brijan, heeft toen advies uitgebracht, dat door 't vormen van een stabiel corps van burger- verplegers het reorganisatie-vraagstuk voor een groot gedeelte zou zijn opgelost. Het idee van deze commissie was, dat door ge noemd corps vast aan te stellen, de mutatie van hospitaal personeel werd voorkomen, hetwelk voortdurend het geval was door 't verplaatsen van militair personeel van 't hospitaal naar de vloot, Indië, enz. Minister Bijleveld heeft toen in overleg met bo vengenoemde commissie een salarisregeling ont worpen, welke gelijken tred zou houden met die van de gemeenteziekenhuizen in Amsterdam. Tevens werd bepaald, dat een aantal verplegers, pl.m. 30, aangesteld zouden worden, waarvan eeni- gen als hoofd- en eerste verpleger zouden fun- geeren. De minderheid der commissie had liever ge zien, dat vrouwelijijk personeel werd aangesteld. Intusscbeni echter werden er burgerverplegers opgeroepen in vak- en ajidere bladen „Voorloopig tijdelijken werd hun bij sollicitatie medege deeld, dat de mogelijkheid bestond om van een tijdslij ken in vasten dienst over te gaan. Niet onwaarschijnlijk heeft de minister op aan dringen van voornoemde minderheid een da mescommissie benoemd, welke zou onderzoeken of de zieke militair goed verpleegd werd, hst- geen thans geschiedde door militaire- en burg* verplegers. 7 oen het rapport der dameecommissie uitge bracht werd, was minister Bijlevled intusecben als zoodanig afgetreden. In zijn plaate was mi nister Pop aan 't bewind gekomen. Deze beeft na inzage van dit rapport besloten, de burger- verpiegers In de gelegenheid te stellen om als militair in den rang van sergeant over te gaan en geen burgerverplegers aan te stellen ale vaste ambtenaren. Dit heeft ons den indruk gegeven alsof de ver plegers niet langer als burger voldeden, ondanks t£I°v tevredenheid van- hun superieuren. Uit bovenstaande blijkt volgene ons ten duide- Uikste dat van het rapport der commissie Dr. Brijan (dat was samengesteld uit deskundigen) hoegenaamd geen nota werd genomen, terwijl de damesoonnnissie voor verreweg 't grootste deel uit ondeskundigen bestond. M:??Ien?taando. bewijst duidelijk genoeg, dat bet Ministerie van Marine niet t minst met de belan- fouden* rgorverp'e8era heeft rekening Wanneer wij bedenken dat er verplegers züm die tien twaalf dienstjaren in andere inriohtin- ®en doorgemaakt, prijsgaven, groote kosten maakten en de moeilijkheden, dio de woningnood veroorzaakt, trotseerden, terwille van ae schoon klinkende beloften, die 'hen in advertenties en t\ ,au^°r'teiten werden voorgespiegeld. Dat een nijpend gebrek aan verplegend wr»y neel bij de Marine heerscht, blijkt wel uit t vol gende: Onder andere is de diensttijd van de militair® verplegers verlengd. De burgerverplegers kunnen in militairen dienst als zoodanig overgaan. Dat, niettegenstaande een strenge keuring mi de marine voor hun personeel noodzakelijk 6®" acht wordt, een dezer dagen een verpleger toen Cedgekeurd en aangesteld geworden i'. voor verschillende gemeentebetrekkingen en zeim voor de landstorm werd afgekeurd. Daar wij weten dat de keuring voor de-lad®" storm zeer zeker minder streng is, dan die voor de marine, is het ons onbegrijpelijk, dat z^ °f personen voor een dergelijken dienst worden gekeurd. (Is op die manier 't personeelvraag gelost??) „j, Ons vertrouwen in de autoriteiten was hoog gesteld, reden waarom wij des te mee/ Z'J teleurgesteld en ons vertrouwen niet weinig »'r schokt is. .1. Wij hopen, dat dit alles geen nadeelige. gen voor de verpleging zal hebben, maar wu vre zen van wel, daar reeds 't meerendeel der plegers ni et in militairen dienst zijn overgogyrj Nog steeds verwachten wij. dat de autoritei!® tot 't inzicht zullen komen, dat zij in dez®0 .r. juist gehandeld hebben, en. nochtans do burg« verplegers een vaste aanstelling zullen g0Y zooals hen dat steeds is voorgespiegeld.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2