HELDERSCHE COURANT Voorjaars- en Zotner-Seizoen. Tweede Blad. OPENING VAN ZATERDAG 19 MAART 1921. De ingesohapen Godskennis openbaart zich reeds in het religieus leven van het Heldendom. De kennis van God wordt ver kregen uit de natuur en uit de Heilige MAANDAG 21 MAART Fa. I. GRUNWALD, Marine Sanatorium Fonds. fetjesda-gen, de uitvoeringen ten bate van et M. S. F., dé één-guldonsdag, de daalders- dag, de vrijwillige schenkingen etc. belang rijke -bijdragen op. Bet M. S. F. heeft dit jaar ontvangen aan subsidies: 500.van het Departement van Marine; 80.van het Middenstands-zie kenfonds. BINNENLAND. I. GRUNWALD, Keizerstraat 116. PLAATSELIJK NIEUWS. „Helders Mannenkoor". Maandag 4 April a.s. hoopt bovengenoemde liedertafei haar 40-jarig JuMemm te herden ken door het geven van een Feewcpncert v,donateurs, -beguris-iger# en gemtouig- den. Aan dit concert zal medewerking ver- leenen de alom gevierde bariton Jon. H. Nelisscn van Amsterdam, Vliegongeval. Omstreeks 1 uur 60 -istermidda1? is een watervliegtuig, afkomstig van het vliegkamp de Mok op Texel, in de Noordzee over den kop geslagen en ter hoogte van het Molen gat in zee terechtgekomen. Th' vliegenier, de luitenant ter zee Lenning, sprong te water en zwom naar het zich in de nabijheid be vindende vissdhersvaartuig „Zaandam I dat hem daarna veilig aan wal bracht. Het vliegtuig is zwaar besohadigd. De Heldorsche Padvinders. De Vereeniging yDe Heldorsche Padvin ders" herdenkt dit voorjaar haar tienjarig bestaan. Zij werd, op initiatief van den toen- ma'ligen majoor Oollette in het najaar van 1910 -geformeerd en in het voorjaar 1911 er kend als afdeelinig van de toenmalige Neder- landsche Padvinders Organisatie. Toen deze door fusie met den Nederl. Padvinders Bo-nd in December 1915 plaats maakte voor de Nederl. Padvinders Vereeniging, werd de plaatselijke vereeniging automatisch af dee ling van de®e N. P. V. on zette haar werk ongestoord voort. In de tien jaren van haar bestaan heeft de vereeniging „De Heldorsche Padvinders" imet vele moeilijkheden te kam pen gehad, zoowel wat de financiën, als wat de leiding -betreft. Aan -goed -begrip en waar deering van het doel en streven der padvin dersbeweging heeft bet lang ontbroken en slechts langzamerhand beginnen meerdere ouders in te zien, dat zij een belangrijke rol in de opvoeding kan vervullen. Zij beteekent veel meer dan .^bezighouden" der jongens en met het bereiken van het doel: bei vormen van goede staatsburgers en vooral van kloeke rnensoheu is ook de gemeenschap belangrijk gebaat. De padvinderij heeft met militairisme niets uit te staan en haar innerlijk wezen staat daar zelfs recht tegenover; terwijl zij los staat van politieke -af godsdienstige ge zindte. In den loop van tien jaar zijn een groot aantal jongens -gedurende korter of langer tijd onder den invloed gekomen van de padvinderssfeer en, al is de uitwerking niet op.elk even sterk geweest, -velen hebben den grond leeren leggen tót het -hun wachten de leven, dat eischt: „Weest gereed" en zien op hun padvinderstijd als jongen terug ais de Inleiding tot hun padvinder-zijn in de maatschappij. Het tienjarig bestaan zal gevierd worden met een feest,uitvoering in „Casino" op Dinsdag 29 Maart, 8 uur -precies. Het pro gramma bevat aantrekkelijkheden, die een denkbeeld 'kunnen geven van den- padvin dersgeest, die ia een goeden troep heerscht. De toegangsprijfeenbedragen, met inbegrip van alle rechten, voor volwassenen 1.en voor kinderen beneden 16 jaar 0.50. De pad vinders zullen trachten vooraf zooveel moge lijk-biljetten te verko- 'pen. Zij, die zich vooraf van een zitplaats willen verzekeren, kunnen die ook -bestellen bij het secretariaat, Keizer straat 106. Allen, die belang stellen in de op: voedkundige beweging, die padvinderij heet. en die tevens de kas wat willen helpen vullen tot aanschaffing van nieuw kampeermate- rieel, worden verzocht, op 29 Maart te komen kijken! Multatuil-avond. Ben jaar is 't geleden, dat in liet gdlieele land de 100e geboortedag van Multatuli in woord en geschrift herdacht werd. Tal van vóór- en tegenstander* hebben zich gewijd aan herdejikingaartikelén geen periodiek van -eenige feeteetk-enis, die niet den grooton, zijn tijd ver vooruitzenden geest herdacht, wiens revolutionaire geschriften in de dagen der verschijning beroering brachten in de kalme, knusse, huiselijke sfeer van. Holland. Ook de felste tegenstander van Multatgli's denkbeelden, van -zijn vermeende anti-gods dienstige propaganda, hebben hem den lof niet onthouden van te zijn een buitengewone, geniale geest, die in het duf-burgerlijke Hol land van die dagen verfrissphing bracht door zijn schallend wo-ord, door zijn brandenden hartstocht. Maar overigens is het huidig geslacht vrij wel aan Multatuli ontgroeid; zijn geschriften, vrijwel alle uit en door de toenmalige tijds omstandigheden ontstaan, missen de actuali teit en spreken daardoor niet meer zoozeer tot de -massa. De laatste fel-bewogen tijden- brachten inzichten en losten problemen op, die ten einde van Multatuli schier staatsge vaarlijk werden genoemd. Al blijft natuurlijk de genialiteit en de geestige wijze, waarop Multatuli ze ter sprake bracht, van klassieke literaire waarde. Gisterenavond bracht de declamator Hij man Croiset nogmaals eenige Multatuliana ten tooneele, die ons -betoog onderstreepten. De Vereeniging „De Dageraad" beschouwt Multatuli als de baanbreker voor de vrije gedachte en herdenkt zijn geboortedag door fragmenten zijner werken ten gehoore te brengen. Maar erg groot was de belangstel ling niet en uitteraard waren het bijna uit sluitend de -eenvoudigon van geest, voor wie alles nog nieuw en frisch is, die ervan geno ten. Onverdeeld is dat genot niet geweest, want Multatuli schreef over 't algemeen te intellectueel om commentaarloos door de een voudigon te kunnen worden genoten. Als de heer Croiset de Japansdhe gesprekken voor leest (en vrij slecht, moeten wij er bijvoegen), ("'-gaan vele fijne geestigheden zijn audito- n".m' omdat zij het verband niet snappen met (beweringen van den auteur elders. Mul- 1111citeerde gaarne -zichzelve. De -heer Croi- jre, viel over een of ander epitheton ornans, TTikt in zijn gefingeerd gesprek n o®n Kawi zoo geestig aanbrengt en daardoor ontging de rpointe der iMultatn- "«ansche geestigheid aan de meeste zijner- ooorders. Veel beter was de loutere decla matie van de -bekende Hagepreek en het eer ste hoofdstuk van den Havelaar. Behalve dit gaf de heer Oroiset nog eenige „geschiede nissen van gezag", die ook geleeem werden, en na de pauze de Saidjah-geschiedends. Een halfvolle zaal woonde den voordracht avond bij. Speciaal in de Hagepreek wist de declamator eenige ontroering te wekken. Bond tegen hei vloeken. Woensdagavond trad alhier op in de Ge- reformeerde Kerk de heer J. Baas, secretarie van den Bond tegen het vloeken. Nadat de vergadering met Psalmgezang en gebed was geopend, begon spreker *jjn rede, door er op te wijzen, dat elk mensch een indruk in zich heeft van het bestaan van God. Schrift. In de schepping van het heelal en inzon derheid van den mensch, -ging het om de eere van Gods Naam. Boven het redelooze schepsel heeft de mensch ook een. orgaan n.1. de spraak, om Gods Naam te loven en te prijzen. Alle vloe ken, zoowel het gedachteloos, doelloos, het opzettelijk spottend of godslasterlijk mis bruik van dien Naam gaat ln tegen het 8e gebod der heilige Wet In Nederland wordt Gods Naam veel onteerd door vloeken en ijdel gebruik. Het is geworden een nationale zonde. Ouden en jongen vloeken. In winkels en kantoren, fabrieken en •werkplaatsen, in de zalen dér wetenschap en in de. inrichtin gen van onderwijs wordt deze zonde bedre ven. Leger en vloot staan er bekend voor. Men arbeid voor loon en drijft handel voor winst. Welke winst is te boeken in het snoo- de, zondige bedrijf van het vloeken? Als spreker in openbare vergadering deze vraag stelde, is nog nimmer de winst genoemd. Wel verlies van invloed en vertrouwen. Bo venal de straf Gods, die soms reeds in het leven wordt uitgeoefend, getuige de voor beelden, waar het treffen van bliksem, ver lamming van het spraakvermogen of een verdwaalde geweerkogel den tong wegnam en alzoo oen einde maakte aan het vloeken. Doch al wordt de straf nog uitgesteld, het loon zal hem, tenzij hij zich bekeerd, een maal worden uitgekeerd, want de Heer zal niet onschuldig houden die Zijn Naam ijdel lijk gebruikt. Spreker zal niet opnoemen de verschillen de vormen, waarin de „vloek" zoo over 't algemeen wordt gehoord: Men zegt dikwijls ,,'t Valt mij uit den mond". Maar als men „vloekwedstrijden houdt en zelfs den moed heeft gehad om in Rotterdam een vïoek- bond op te richten met 't doel om op de meest grove wijze God te lasteren, is dit ze ker wel een satanische openbaring van deze gruwelijke zonde. Deze zonde is niet zichtbaar en kan alleen met het oor worden waargenomen. Spreker ban alleen het oor van zijne hoorders ves tigen op de grootte van deze zonde en stelt 2 tegenstellingen. Ten eerste een lied tot eere van Gods Naam, gezongen door enge len, waar Serafs een jubeleerend en adoree- rend koor vormen, waarvan men ban lezen in Jesaja 6. Ten tweede een mlaohtig zang koor in Nederland, tot enteering van Gods Naam, dat overgaat in de bede „verdoeme mij." De bond tegen het vloeken werd opgericht om de belijdenis van duizenden in Nederland in de praktijk te brengen om „zooveel moge lijk te helpen weren en verbieden". Daarmee is de oorlog verklaard aan den „vloek" niet aan den -vloeker. De Chris ten ziet ook in degenen, die Jch schuldig maken aan het misbruik van Gods Naam zijn tijd-, en natuurgenooten, maar ook zijne medereizigers naar de eeuwigheid. De strijd tegen het vloeken is aangebon den in eigen land zoowel als m de Koloniën. Daar wordt de heillooze gewoonte van het vjenken overgebracht door blanke „vloekers" De wapenen zijn „woord" en „geschrift". Men trekt op ln gesloten gelederen en doet het „woord" uitgaan tot de overheid om medewerking ln den strijd tegen de onthei liging van den Naam van Hem, bij Wiens gratie zij belijdt te regeeren, tot een inten sief aantasten van den vloekkolom, die zich dagelijks ten hemel verheft niet alleen uit het leger, kantoor en werkplaats, zelfs uit de kinderwereld. Spreker brengt hulde aan den Minister- President, die aanstonds bereid was om alle gebouwen en inrichtingen onder Zijn Depar tement open te stellen tot het plaatsen van Manifesten en Opschriften. Dat wapen, het woord, moet ook gebruikt worden als men staat man tegenover man, als men iemand den Naam Gods hoort mis bruiken. Hiertegen wordt wel eens ingebracht: „Men moet welbespraakt zijn om vloekers te waarschuwen" en ,,'t Helpt toch niet". Beide bezwaren werden door spreker piet treffende voorbeelden weerlegd. De ervaring leert, dat zoovelen onbewust en onbedoeld zich aan het vloeken schuldig maken. Het vloeken wordt zelfs aan jeug dige ^kinderen opgedrongen, wat door spre ker op ontroerende wijze wordt gestaafd. Bij het woord moet gevoegd worden het geschrift, opdat zoo aan alle plaatsen een waarschuwend en vermanend woord worde gebracht. Van zegen op deze actie kan worden ge tuigd. In het leger wordt meer de hand ge houden aan art. 2 van het regl. v. krijgs tucht. Officieren en onderofficieren gaar. veel met een goed voorbeeld hun minderen voor, al moet nog geconstateerd worden, dat. eronder die autoriteiten nog gevonden wor den, die door hun „vloeken" een schandvlek zijn voor onze weermacht Al is 't dat men de grondslag van den Bond tegen -het vloeken niet ten volle onder schrijft, toch geven verschillende bla den hun goedkeuring aan deze actie. Zelfs had voor eenigen tijd het „Nieuws van den Dag" een-hoofdartikel „Vloeikgewooute". Wij wenschen echter te handhaven ons devies en bestrijden het vloeken als zonde. Met dankbaarheid gewaagt spreker van de uitbreiding van den Bond, die reeds duizen den leden. telt. Overal is hartelijke belang stelling voor deze actie, waarvan ook reeds de geestelijke vrucht wordt aanschouwd. Met een opwekking om gebruik te maken van de „strijdmiddelen" die kosteloos ver krijgbaar zijn en zich op te geven als lid van den Bond, eindigt spreker de met groote aandacht gevolgde rede. Met psalmgezang en dankgebed werd de vergadering gesloten. Ingezonden mededeeüng. Afdeefing DAMES-CONFECTIE, KANAALWEG 71-74, n. Postkantoor. Verschenen 1* bét Jaarverslag over 1020 van het Marihe-8anatoriutnfonda. Wij nemen* er het v- lgende uit over. Vet jaar li- 0 is voor hét M. S. F. geweest ecu jaar van y renten bloei en vooruitgang! Iet trots en voldoening (kan niet alleen het lT-stuur, - maar kunnen allen, die ons zoo krachtdadig gesteund hebben, neen kan de geheele Marine-wereld van voor den mast, op haar werk terugzien. Door het toetreden van den Bond van M. M. P. op 1 Juli 1920, is het M. S. F. geworden een stichting van het geliedle Marine-perso- neel-beneden-den-rang-van-Officier. - 1 Januari 1921 bedroeg het aantal leden 1421 met een bedrag aan contributie van ƒ2317.50; 1 Januari 1920 was dit 955 en 1608.25. Het aantal donateurs en donatrices bedroeg 1 Jan. 1921 pl. m. 464 met een con tributie van 890.-— <1920 401 en 1)40.25). Gedurende bet verslagjaar is ons kapitaal meer dan verdubbeld! 1920 leverde een zui vere winst op van 11924.431/*. Het kapitaal bedroeg op l Januari 1920 ƒ8901.36. 1 Jan. 192.1 was dit f 20825.79V». De gelden bleven geregeld binnenstroomen. Naast-de gewone inkomsten van de contributies der leden en d-onateurs(trices), -bijdrage 'begunstigers en bijdrage 'bonden, leverden de gehouden vlag- Ook heeft bovengenoemd fonds blijken van belangstelling gegeven door afname van een flinke hoeveelheid loten. Door -bemiddeling van den Officier van Gezondheid 1ste klasse J. Versteeg le Rot terdam. heeft bet bestuur M. S. F. van het Enuna-f >nds een reductie verkregen voor alle patiënten, die vanwege het fonds in het sanatorium „Oranje-Nassau-Oord" bij Ren- kum verpleegd worden. 'Deze reductie be draagt 70 cent per dag en per persoon. De vermeerdering van kapitaal en de voor uitzichten op een in de naaste toekomst vol doende toevloeien van -gelden, waren"dermate: gunstig, dat het bestuur besloot onmiddellijk tot het eigenlijke doel 'Sanatoriumverple ging over te gaan. Het h c e baarde grootë zorg. Met het bestuur van de „Sanatorium- stichting" van de landmacht te Amersfoort werd overeenstemming verkregen en 1 Juli 1920 werd voor de eeretc maal steun verleend aan voor verpleging in aanmerking komen den. Een 5-tal aanvragen werden alle inge willigd. Uitgegeven werd tot- ultimo Deo. 1086.10. Tijdens het opmaken van dit verslag zijn weer een drietal aanvragen binnengekomen en wordt een vierde verwacht. De aanvragen worden zoo spoedig mogelijk behandeld, 'indien doenlijk, nog denzelfden dag, waarop zij binnen komen. Hierbij zij opgemerkt dat, door het overvol zijn van alle sanatoria het weken en weken duurt vóór opname kan plaats hebben. Dit heeft reeds tot teleurstelling geleid, omdat m-ii de schuld bij ons dacht. Mooie brieven van dankbaarheid zijn in het bezit van het- bestuur. Brieven, die als •zoovele bewijzen, ons zeggen, dat ons werk e -li goed werk is en dat de stichter van bet M. S. F. een daad van hoogste naastenliefde heeft betracht. De resultaten van een kalender-verkoop en een loterij waren alleszins bemoedigend. Deze laatste zal op groote r ffrihaal herhaald worden. Het verslag -herdenkt dankbaar het werk der verschillende propaganda-commissies, die zeer hard arbeidden. Uit Indië kwam f 3000.binnen; uit Rotterdam ƒ1300.als resultaat van een vlaggetjesdag. Vooral de Helderscbe Commissie komt lof toe. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 16 Maart. Uitspraken: D. B., visscher te Warmenhuizen. Mishan deling van <"en landbouwer S. te Koegras. 25 boete snbs. 25 dagen hechtenis. Nieuw ezaken: Valsche handteekening en vervnlsching in een /'ostregister. Dinsdag stond terecht de 49-jarige post kantoorhouder J. de Gr. te Sohermerhorn, raadslid en wethouder dier gemeente. De man bevond zich reeds 3 maanden in voor arrest als verdacht op 27 -Sept. 1920 een val sche handteekening te hebben geplaatst op een door hem ingehouden postwissel en daarna in 'het desbetreffend register te heb ben aangeteekend, dat hij deze postwissel had uitbetaald. Bedoelde postwissel was gesteld ten name van J. J. v. d. Bosch, een buurman van be klaagde en gepensionneerd door de Maat schappij .Nederland", van welke maatschap pij de oude man geregeld 2 maal per maand een postwissel ad 45.75 ontving. Óp 25 Sept. had v. d. B. deze postwissel niet ontvangen, maar -het bleek uit bet recju, dat de Maat schappij wel degelijk op 24 September deze postwissel aan zijn adres bad afgezonden. De brievengaarder beweerde echter, dat hjj zelf de postwissel had besteld op Zaterdag 25 September en het geld op Maandag 27 Sept. aan den geadresseerde had uitbetaald. Uit het door 2 schriftkundigen ingesteld onder zoek bleek echter, dat de op de postwissel voorkomende handteekening niet die was van v. d* B., waarop de arrestatie van den kantoorhouder volgde. De onan, die uitste kend bij de administratie bekend stond en zelfs een voorbeeld was van ordelijke en keu rige bóekliouding, beweerde onschuldig te zijn. Niettemin achtte het O. M., na een uit voerig betoog, door de getuigenverklaringen en aanwijzingen de feiten wettig en overtui gend bewezen en, werd tegen beklaagde 10 maanden gev. gevordebd. De verdediger, mr. de Groot uit Alkmaar, hield een schitterend pleidooi, waarin hij de door den üffioier naar voren gebrachte be wijsmiddelen trachtte te ontzenuwen en ten slotte bet na een voortreffelijke peroratie aan de rechtbank overliet te oordeelen over dazen kennelijk onschuldigen man, het slachtoffer van een of andere machinatie, die wel nimmer opgehelderd zal worden. De kraiyige verdediging had een zelden voorkomend succes. Zonder dat de verdediger had verzocht onmiddellijke invrijheidstelling, ging de rechtbank in raadkamer en stelde den beklaagde, die reeds naar 'zjjn cel zpu worden teruggevoerd, als resultaat van de conferen tie, cireet op vrije voeten. Het is niet twijfel achtig, dat üefce invrijheidstelling zal worden gevolgd door ettn vrijspraak. Oplichting, subsidiair oneerlijke c rurrentie. Het echtpaar S. Wagemakerde Vries op Wieringen is op 4 Dec. 1920 de dupe gewor den vaa eva bedrieger, die hun voor grof geld een paar brillen wist aan te smeren. Hij deed zich voor als welbekende opticien Joh. Lauwere uit Alkmaar, nadat hij de echtelie den had attent gemaakt op een door dien heer geplaatste advertentie in de Wieringer Oourant en verkocht hen voor ƒ7.50 en 12:50 een paar brillen, die later bleken, vol gens verklaring van den heer M. Kater, even eens een soliede brillenmaikelaar uit Alk maar, slechts een waarde van 0.45 en 1. te hebben. De koopman was dan ook niet de heer J oh. Lauwere uit Alkmaar, maar een onbetrouw- baren scharrelaar uit Breda, P. H. R. ge naamd. Hij had natuurlijk den naam van een soliede firma misbruikt voor zijn oneerlijke praktijken. Thans moest hij terecht staan, doch was niet, verschenen. De Officier achtte hier de primaire telastlegging „oplichting" bewezen en vorderde 3 maanden gevangenisstraf. NEDERLAND EN JAPAN. De Yap-telegraafkabels. Naar heit Neb. Cor.-bureau meldt is het (in het -eerste blad opgenomen) bericht, uit Tokio, ais zou Nederland aandringen op in ternationalisatie van de telegraafkabels op Yap en zich verzetten tegen den eigendom van een enkele mogendheid onjuist. Van Ne- derlamdscüe zijde is geen enkel voorstel uit gegaan in zake de kabels op Yap, doch de regeering heeft zich 'bepaald tot een verzoek -oim op de internationale kabeloonierentie te Washington te worden gehoord, ten eind-e hena-deeling van NederLahcLsohe belangen te voorkomen. In verband met den belangen strijd, welke met. deze kabel-kwestie samen hangt, zullen dagbladberichten met voorbe houd zijn te aanvaarden. Matrozen K. D. In verband met de bij de Memorie -van Ant woord op het voorioopig veerslag der Marine» bagrooting 1921 in uitzicht gestelde wijzi ging is de aanneming en opleiding van ma trozen met kort dienstverband te Willems oord gegoten. De eerste opleiding van na dien datum c-1 nieuw vast te stellen voorwaarden aan te nemen matrozen zal, voorioopig bij wijze van proef geschieden, -te Gorirtohem alwaar binnenkort een opleidingsschip der marine gestationneerd zal worden. Naar wij verne men is de keuze op Gorinohem gevallen, om dat deze plaats, centraal en aan het water gelegen vele acoomodaties biedt wat betreft de te houden oefeningen en bij te brengen lichamelijke en algemeene ontwikkeling. Verlaging melkprijs ln N.-Holland. De melkprijs is reeds sterk aan het dalen, niettegenstaande de Bond van Melkveehou ders besloten heeft- den zomerprijs met 1 April te doen ingaan. Slijters en inrichtingen heb ben nu al den prijs verlaagd. In .den om- terk van Purmerend krijgen de veehouders prijs nu tot 161/» cent verlaagd. ..Zaanlandia" te Zaandam, die aan de leve ranciers to Wijde Wormer dezen winter 18 cent per liter af boerderij betaalde, heeft dien prij nu tot 16J/j cent verlaagd. In Waterland wordt ook bijna algemeen door de handeLaren en de Amsterdamsche 15 cent per liter af boerderij en de fabriek taald. De -straatprijs varieert in de-ze omge ving van 19 tot 23 cent per liter. De beurtlljstvracht Bij ministerieel e beschikking is 'bepaald, dat sinds gisteren als beurtlljstvrachten voor de binnenschipperij gelden 80 pet. van het bestaande standaardtarief. Uit den Amsterdamschen Raad. In den gemeenteraad van Amsterdam is op het- oogeilblik in behandeling de zaak der stakers van 8 Juni 1920. Zooals men zich zal herinneren, had het niet soc.-dem. deel van het. Ooilege van B. en W. voorgesteld deze stakers alsnog te straffen ingevolge het werklieden-reglement. De soc.-dem. wethou ders hebben daarop de portefeuille-kwestie gesteld en medegedeeld, dat zij gezamenlijk zullen aftreden als de Raad besluit te sta-, kers te straffen. De zaak zou nu nog door dien 'huldigen Raad moeten worden -afge handeld (binnenkort moeten te Amsterdam nieuwe verkiezingen plaats hebben als ge volg van de annexatie van omliggende ge meenten) en daartegen verzetten zich de soc.- dem. en d-o communisten* die deze beslissing aan het nieuwe College willen endosseeren. Thans wordt door de communistische groep obstructie gevoerd. Reeds twee dagen is de Raad over deze zaak bezig; de derde verga dering zal op 20 Maart a.a plaats hebben. Het Handelsblad schrijft over do verga dering van Vrijdag o.a.: Van twee uur 's middags tot elf uur 's avonds hield Wijnkoop het uit. En al dien tijd duurde het jammerlijk schouwspel van een raad, die zich weggooit, die stuurloos is, die zich meer dian belachelijk maakt ten over staan van een -grinnikend en van den zotten toestand genietend publiek. 'De heer WJbaut -greep niet in, omdat een maal de afspraak gemaakt was, het „debat" ongehinderd zijn gang te laten gaan. En de sociaal-democraten? Aanvankelijk scheen het, of sommige van hen een beetje Ingezonden mededeeüng. U laat Uw Heeren-Costuum toch aanmeten b\j Spotgoedkoop en solide afgewerkt. Prima Engslsehe, Fransehs en Duitseha stoffen. I. GRUNWALD (bovenwinkel). schik \r in hadden, maar bij het begin van de avondzitting Wfjmtooop zou juist weer opnieuw beginnen kwaan opeens de heer V-liegon verklaren, dat hij en zijn geestver wanten dit -optreden betreurden, er niets mee te maken hadden, en ook van te voren niets ervan hadden geweten. De S. D. A. P.- ers maakten zich dius weer van 'hun 'lugubere bondgenoot-en los.en het flauwe wegloo- pen van sommigen (hunner den vorigen dag ook obstructie! quallflcee-rde de heer liegen als een „spontane opwelling van en kele*! Allerlei fantastische plannen om d-en jan boel te beëindigen weder geopperd. Om 11 uur eindigde do hoer Wijnkoop, om den volgenden keer opnieuw te beginnen. Wellicht zal men dan door rantsoeneering van den spreek tiid trachten klaar te komen. Station Schagen H. S. M. Vragen van Kamerleden. Vragen van den heer Ooud aan den Minis ter van Waterstaat: Is de Minister 'bereid mede te doelen, hoe ver de plannen gevorderd zijn tot verbete ring vap het station Schagen der H. S. M., welke verbetering blijkens een mededeeüng in de M. v. A. op Hoofdsk IX Staatabegroo- ting 1920 in het voornemen ligt? Is de Minister met het oog op den onhoud- bareni toestand aan dat station bereid een spoedige totstandkoming van die verbete ring zooveel mogelijk te bevorderen? Suppletoire Marinebegrooting 1919. Voorioopig Verslag. Blijkens het voorioopig verslag over het wetsontwerp tot venhoogdng der begrooting van marine voor het dienstjaar 1919, sprak men van verschillende zijden ernstige ont stemming er over uit, dat thans aan de Kamer een suppletoire begrooting wordt aangebo den, strekkende om het marine-budget over het dienstjaar 1919 mjd bijna 41/» xnillioen verhoogen. Als men alles bijeen telt, dan z.v het marinebudget over üeh dienst 1919, aan vankelijk gevoteerd op een eindcijfer van 38.814.647, tot 47.597.147 stijgen. Sommige leden vroegen zich af, of de lage ramingen, die bij bet Departement van Marine veelvul dig voorkomen, wellicht hieraan zijn toe te schrijven, dat aan het Departement de over tuiging heerscht, dat de Volksvertegenwoor diging aan later in te dienen suppletoire be grootingen, moeilijk hare sanctie kan onthou den; te moeilijker, indien de aanvragen op een tijdstip geschieden, waarop de uitgaven, welke zij betreffen, feitelijk reeds lang zijn gedaan. Hetgeen dé praktijk met name ten ojfeichte der oorlogsbegrooting in de laatste jaren ten deze te zien geeft, was niet geschikt, deze leden tot gerustheid te stemmen. Met de meeste kracht wensohten zij op te komen tegen een dergelijke praktijk, die met 'het budgetrecht der Sta ten-Generaal in lijnrech ten strijd is; en zij meenden, dat de Volks vertegenwoordiging zloh niet door de moei lijkheden, welke uit het verwerpen van be paalde posten van suppletoire begrootingen voor den betrokken -bewindsman zouden kun nen voortvloeien, er van mag laten weerhou den, alleen die uitgaven toe te staan, wie, ook wat het tijdst.p der aanvrage -betreft, behoor lijk kunnen worden gemotiveerd. Van meer dan één zijde echter wensdije men een ern stig -beroep op de Regeering te doen om aan bet hier geschetste gevaar een einde te ma ken en een regd-matige, met onze constitutio- ueole beginselen meer strookende behande ling van zaken te verzekeren. Met nadruk werd er daarbij op gewezen, hoe bedenkelijk liet uit een oogpunt van zuinig beheer moet werk m. i uilen de op ie begr-ootine- toege stane posten slechts worden beschouwd als ruwe schattingen, die ook zonder strikte noodzakelijkheid mogen worden overschre- .d-eii. Men zou wenschen, dat de Minister van Fi nanciën in het bijzonder aan deze aangelegen heid zijn ernstige aandacht wijdde. Door andere leden werd intusschen opge merkt, dat ónder de op deze suppletoire be- grooting voorkomende posten er eenige zijn, die uitgaven betreffen, welke bij het samen stellen dar begrooting stellig niet konden worden voorzien. Gewezen werd op de ver schuldigde schadevergoeding wegens de aan- varing door de op de meerdere uit gaven op dien dienst 1919 voor de herstelling van „De Zeven Provinciën" en op gevolgen van tl* wijziging 'van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1918. Ook deze loden zouden echter gaarne hebben gezien, dat de desbetreffende suppletoire aanvragen vroeger bij de Kamer waren ingediend. Getraagd werd, waarom de Regeering nog steeds niet is overgegaan tot de instelling eener vlootcommissic. De aandacht werd gevestigd op -telegrafi sche berichten i-n de 'bladen, volgens welke de geallieerde mogendheden aan Duitsohland ook de verplichting zouden hebben opgelegd, den 'bouw van duikbooten en duikbootonder- deelen voor Nederlandsche rekening te sta ken. of dezen aanbouw onder de controle der geallieerden te stellen. Gevraagd werd in hoe verre deze berichten juistheid bevatten. !n verband met het ongeluk met Hr. Ms. ..Hydra" zou men gaarne het oordeel van den Minister vernemen, over de vraag, of in het algemeen het terrein vóór Vlissingen ge- schikt is te achten voor tornedo-aanvaloefe- ndngcn van booten van het Z-type. Ten slotte was niet zonder verwondering vernomen, dat het station voor draadloocze telegrafie te Vlissingen tijdens het ongeval onbezet was, zoodat via Nieuwediep een tele gram naar Vlissingen moest worden gezon den. Men zou gaarne vernemen wat hiervan de oorzaak was. Men wensdhte uitvoerig nader te worden ingelicht omtrent de oorzaken der aanvaring van het gemeerd liggende Amerikaanscho stoomsch-ip „Lake 'Ellenorah" door meerge noemd en mijnenlegger „Hydra", waardoor eene schadevergoeding van pl. m. 500.000 door het Rijk moest worden betaald.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5