HELDERSCHECOURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 19 MAART 1821. BUITENLAND. FRANKRIJK. Frankrijk ®n Dultschland. Parijs, 18 Maart. De keuze is gedaan: nu de Duitodher» te Londen de overeenkomst van Parijs verworpen hebben, heeft het ver drag van Versaiilles zijn volle waarde her kregen. Daarmee is Frankrijk echter niet ibetaald. Dus wil men in de lijst van het ver drag, modaliteiten plaatsen, die te Parijs werden aangenomen. De Echo de Paris spant zich daarvoor. Bet (blad redeneert: Frankrijk moet zorgen, dat Londen en Rome aan de Parijache besluiten vasthouden, daar ze ge neigd zjjn aioh daarvan in slechte richting te verwijderen. Dat beteekent, dat de regee- ring te Parijs dat aeeoord moei verbeteren en den bondgenooten befwijizien, dal de eon- ferentie te Bruaaei Dintschland* draag kracht onderschatte. Verscheiidene ontwerpen voor de vergoe ding door Duitsdhlaind worden thans bespro ken, onder andere de uitbreiding van zijn betaalvermogen door het te verplichten niet alleen met behulp van zijn uitvoer te beta len, maar ook door zoogenaamde Industrieeüe participatie, volgens welke de groote Duit sche ondernemingen aan de geallieerden obli gaties, gelijk aan hun aandeelenkapitaal, zou den ter hanidl stelen. Da geallieerden zou den die obligaties kunnen! houden en de coupons ervan toucheeren, wat een soort hy potheek zotu zijn, of ze kunnen verfcoopen om dadelijk kapitaal te hebben. Dit zou maar één manier van betalen zijn. Daarnaast zou die in geld en goederen blijven bestaan. Het Duitsche vblk zou meit deze schuldkwijting ingenomen zijn. De Éclair zegt, dat «Is de Duitsdhe indus triëlen niet ophouden den gealMeeoden moeilijkheden te bereiden, zij uit de fabrieken zullen gezet en detze aan de arbeiders over gedragen worden. Ais DuitadMand 1 Mei niet 12 milliards en 28 Maart niet 1 milliard afgedragen heeft, zal opnieuw dwang toegepast worden. In de eerste plaats zou men denken aan vervan ging in het geheeie Rijnland van de Prui sische door Rijnlandsche ambtenaars. De Echo de Paris meent, dat deze en der gelijks plannen niet moeten opgenomen wor den in de algemeens overeenkomst, die vroeg of laat over de vergoeding zal gesloten wor den. De igroote fout van de overeenkomst van Parijs was, dat het een bepaling om trent de uitvoerbelaisting bevatte. Deze be taalwijs, die elk half jaar kan wisselen, moet in praotisohe conventies geregeld worden. Het accoord moet slechts sancties ®n cijfers bevatten. AMtus behoeft het 1 of B anaal per jaar herzien te worden. De Rappel raadt wan beslag te op het goud van de ®raot« Duitsche banken, als Deutsche Bank en Di^konto-Geaellsdhaft. Berlijn behoeft daarvoor niet bezet te wor den. De kanonnen van de Engelsehe vloot zou den ruimschoots daartoe kunnen volstaan. De commune van Parijs. DUITSOHLAND. Uitbreiding der bezetting. Basen, 18 Maart Vanochtend zijfl Entente troepen (Fransche en Belgische afdeelimgen) met auto's van Duisburg naar Mühlhelm Broich opgerukt Het station Speldorf is door een Fransche compagnie bezet Voor de troe pen zijn kwartieren opgeëisoht [Broich ia een op den linkeroever van de Roer gelegen voorstad van MüMheim, dat zelf op den rechteroever ligt Het station Speldorf bigt op den linkeroever.] D« boycotbeweging. Berlijn, 18 Maart De centrale hond van den Duitachen groothandel heeft in een ver gadering, waar vertegenwoordigers uit alle .volken des rjjkg aanwezig waren, zich aan gesloten bij de motie van de Hamburgsche importeurs waarin den Duitachen kooplie den op bed hart wordt gedrukt bestel lingen van omtbeerlqke waren in de Entente- landen dis aan de «aucties meedoen .te sta ken. De hond van iadusfirieelen in Midden- Duitadhland heeft op voorbeeld van de tex- tielmijverheid te Bannen en' Eliberfetd be sloten dat da Duitsche nijverheid voortaan slechts tegen vooruitbetaling aan koopers in geallieerde landen behoort te leveren en zoo veel mogelijk alle bestellingen in geallieer de landen behoort te herroepen. Te Hamburg 'zijn de laatste dagen reeds •tal van exportzaken geannuleerd. De volksstemming In Opper-Silezlë. De Berlijinaohe correspondent van het Hbi. telefoneerde uit Kattowitz in Opper-Süezië Vrijdagavond 11 uur: De stemming onder de Duitsche bevolking is zeer goed, die der van buiten komende stemgerechtigden misschien zelfs te optimis tisch. Ik heb natuurlijk nog geen gelegenheid gehad mij van den toestand op hst platte land op de hoogte te stellen. Intusschen deelt men mij uil volkomen betrouwbare bron mede, dat in de zuidelijk» districten, speciaal in Bles» en Rybnik, de PoolScbe terreur zóó erg is, dat zelfs over dag alle Duitsche auto's beschoten worden. De auto van den Duitachen nropaganda-chef, dr. Lukasjeik, kreeg notg gisterenavond tus schen Kattowitz en Rybnik omstreeks 40 schoten uit machinegeweren! waarvan Vale troffen. Het sehfnf overal waar Engelsche ert lta- liaanisdhe troepen liggen, volkomen rustig te zijn, terwijl daarentegen in die districten, die door de Fransche troepen bezet zijn» de Poolschie terreur ongehinderd woedt. Als een sterk staaltje wordt mij' medege deeld, dat een Scbotsch majoor te Schcwn- berg vandaag 18 Poolsdhe oproermakers, die de Duitsdhe bevolking te lijf gingen, heeft laten arresteeren. Een zware strijd wordt overal in de distrie ten ten Oosten van Tarnowitz en Beurthem verwacht. Van morgen, Zaterdagmiddag 12 uur, af tot Maandagmiddag 12 uur wordt het tele foonverkeer met Duitschland volkomen ver broken, terwijl het telegrafisch verkeer alleen onder censuur der intergeallieerde commis sie wordt toegasta^tn. Het dorade der communisten. •De opperpresident van de provincie Sak sen, de sociufel-democraat Hörsing, heeft me degedeeld, dat hij de veiligheidspolitie in dat industriegebied zal versteiken, om een eind te maken aan den verschrikkelijken toestand aldaar. Een maatregel, die de communisti sche „Rote Fahne" qualificeert ai» het er op los slaan van de witte terreur. De heer Hörsing heeft nu in een commu niqué aan alle kranten geschilderd, boe dit dorado der communisten er uit ziet. Wilde stakingen, roof, plundering worden in den lnatsten tijd afgewisseld door diefstal len van benden, terrorisme, afpersing, mis handeling. De wilde staking werd steeds als middel gebruikt om pressie uit te oefenen. Ze beschermde misdadigers van elke soort, hield hen verborgen en spoorde dus tot mis drijven aan. Geweldige diefstallen van hout, kolen, zilver, koper, erts, ter waarde van mil lioenen, worden dag in dag uit gepleegd. Ambtenaren en opzichters, die dit moeten verhinderen, worden op ernstige wijze mis handeld. Van onbeteekenende gebeurtenis sen wordt gebruik gemaakt om tegen den wil der vakvereenigingen het werk neer te leggen, manifestaties worden op touw gezet en ten slotte persen gewapende benden, onder commando van enkele onverantwoordelijke ruensohen, de ondernemers de belofte af van betaling van het loon voot den tijd, dat er niet werd gewerkt. In strijd met de wet werden in de werk plaatsen vergaderingen gehouden tijJens den werktijd, tot onmiddellijke staking wordt be sloten en de dolste terreur uitgeoefend indien de ondernemer voor den vergadertijd het loon niet wil betalen. Bij elke werkstaking, steeds op touw gezet door enkele mannen en altijd dezelfde, wor den de verstandige arbeiders met knuppels en wapens geterroriseerd, gedwongen niet te werken. Deze en talrijk andere aan waan zin grenzende daden worden gekroond door het hoonen, uitschelden, afzetten'en vervan gen door zoogenaamde comité'» van actie van de op wettelijke wijze door de arbeiders ge kozen bedrijfsraden. „Overheidspersonen, hoeren, ondernemers, ambtenaren, en vele, vele arbeiders, die in politieke overtuiging links staan, hebben mij herhaaldelijk gewezen op het onhoudbare van dezen toestand en om hulp gevraagd. Wij hebben in tallooze conferenties getracht ver betering te brengen. Helaas tevergeefs. De toestand wordt steeds erger. In alle plaatsen van het industriegebied hebben zelfs links staande arbeiders verklaard, dat deze toe stand het werk is van de communistische partij. Doch niet deze partij als zoodanig is schuld. Het ziji| internationale misdadigers, die dit op hun geweten hebben". Ten einde raad, in het 'belang der arbeiders, der boeren, der industrie, van den handel heeft nu de opper-president eindelijk beslo ten geweld met geweld te bestrijden. En dat het werkelijk hoog tijd is krachtige maatregelen te treffen, bewijst het na de pu blicatie van dit communiqué in het indus triegebied van de provincie Saksen gebeur de: een gruwelijk spoorwegongeluk, veroor zaakt door het opbreken van de rails. Munitie depót In de Incht gevlogen. 18 Maart. In Ingolstadt (Beieren) is hij het transpotrteeren van 'granaten een munitie-de pót in de lucht gevlogen. Veertien dooden en vijf zwaargewonden zijn te betreuren. BELGIE. Antwerpen, 18 Maart. Het blad „Nep tune" deelt mee, dat uit Boma (Belgisch Oongo) een draadloos bericht is omvangen, dd. Donderdag, dat de inboorlingen in een streek bij den evenaar in grooton getale ia opstand zjjn gekomen. Vijftig posten en han delsfactoren zijn naar beweerd wordt door de opstandelingen in brand gestoken. De bijzonderheden zijn nog rdet bekend. Brussel, 18 Maart. Naar aanleiding van het bericht van de „Neptune", deelt men aan het departement van koloniën mede, dat geen enkel nader 'bericht is ontvangen betreffende den gemeffden opstand. Men herinnert er aan, dat een paar weken geleden 'bericht was ingekomen over een opstand, die was uitge broken in het gebied, gelegen op de grens van het district Sankure, aan den evenaar. Men meent, dat de huidige tijding niets an ders ds dan de wat overdreven voorstelling van het eerste 'bericht. Er zijn troepen naar dit district gezonden om de opstandelingen in te sluiten. Het herstellen van de orde neemt geleide lijk voortgang; want er is geen enkel nieuw feit bekend geworden. ENGELAND. De kosten van het leven. Londen, 18 Maart. De kosten van het leven in Engeland zijn sedert 1 Februari opnieuw tien punten gevallen en bedragen nu nog 141 pet. boven het cijfer van Juli 1914. Een vergadering van de tweede Internationale. Reuter meldt uit Londen d.d. 18 dezer: Het (hoofdbestuur van de Tweede Interna tionale vergaderde heden te Londen en be sloot dat een bijzondere vergadering van het hoofdbestuur met vertegenwoordigers der parlementaire partijen uit de betrokken landen' van 31 Maart tot 2 April te Amster dam bijeen zal 'komen om de quaestie van de schadeloosstelling en de sancties te bespre ken en voorstellen te doen die door alle par ten kunnen' worden goedgekeurd. RUSLAND. Londen, 17 Maart. Uit Helsingfors wordt bericht, dat het revolutionaire comité te Kroonstad en 800 soldaten over de Finsche grens zijn gekomen. Zij deelden mede, dat Kroonstad gevallen was. Vluchtelingen, die te Terijohi aangekomen zijn, verklaarden, dat de algemeene aanval op Kroonstad ingeluid werd door een krach tig en vernietigend geschutvuur in de och tenduren. Drie .uur later vielen Russische roode troepen over het ijs de stad aan uit de richting van Oranjeboom (aan den Z. oever van de golf), terwijl Qhineezen en Basjkieren tegelijkertijd aanvielen uit de richting van Systerbek (aan den N. oever). Londen, 18 Maart. Volgens alhier bin nengekomen .berichten, is de overgave van Kroonstad gevolgd op een hevig artillerie vuur, dat de bezetting van eenige batterijen dwong hun stelingen te verlaten. Vanoch tend in de vroegte volgdeh daarop infanterie- aanvallen over het ijs van Oranjeboom en Systerbek uit. De aanvallers droegen alle witte Meeren, doch leden niettemin zware verliezen. Toch wisten zij zich een weg tot de stad te banen. Het bombardement verojr- zaakte groote branden, welke een indruk wekkend schouwspel boden. De stad heelt door de beschieting zwaar geleden. Bij hun vertrek uit Kroonstad hebben de opstandelingen de oorlogsschepen „Peteo- pawlofsk" en „Sehastopol" (schepen van 28400 ton, In het najaar van 1914 In dienst gesteld) in de lucht laten vliegen. Generaal Koslowsky is in Finland aange komen. •MbSkou, 18 Maart. De laatste berichten uit St. Petersburg melden, dat ar geheel afge rekend is mei) de muiterij'. Het oorlogsschip Sebatoipol beeft zich overgegeven. Het is een feit zonder oraoedant in de n?esohiedenis der marine, dat infanterie-tro en en een marine- vesting genomen hebben, die nog wel met zware artillerie toegerust was. De roode sol daten, die den aanval over het Ijs gedaan hebben, hebben een1 moed' getoond, die zonder •weer ga is. 'Na Kroonstad binnengetrokken te zijn, hebben de roode troepen de voornaamste for ten ibazet. Koesmin, den bevelhebber van de Oostzee-wloot en Vassilef, den voorzitter van de sowjert van Kroonstad, die door de op standelingen gevangen gezet waren, bevrijd. De roamlooze opstand op touw geizet door Fransche «pionnen tezamen met Russische tegen-revolutionairen is 'hiermee ten einde De opstanden. Lemberg, 15 Maart. De Oekrainsche op standelingen hebben Mohllef in Podolië in Yampol bezet, en er alle bolsjewistische com missarissen ter dood gebracht, en de leden van de tsjeks (buitengewone commissies). Afdeelingen opstandelingen zijn ook ten Noorden van Kaenenetz in Podolië gekomen. Aangezien zij niet zeker was van het roode garnizoen van die stad, heeft de bolsjewisti sche overheid de ontruiming ervan gelast. Na Wapniarka te hebben genomen hebben zij er hun hoofdkwartier gevestigd. Naar aanleiding van de vervanging van de graanvordering door een graanbelasting schrijft de Troed, een Moékouseh valcvereeni- gingsorgaan, o. a.: De graanvordering beviel den boeren niet en gaf hun geen prikkel moeite te doen om den opbrengst van hun landerijen te vergrooten, daar hun toch alles ontnomen werd. De graanbelasting belooft echter veel. De belasting, welke geldt voor alle boeren zonder uitzondering en geheven wordt naar den stand van het gewas en de grootte van het bebouwde 'land, zal de boeren in staat stellen liet overschot (de belasting wordt geheven in natura) naar eigen goed dunken te gebruiken. Zij kunnen het den staat verknopen of er een andere bestemming aan geven, doch steeds zonder aan maximum prijzen te zijn gebonden, als vrije kooplieden nun waren rtiüen tegen andere goederen. Dit geeft den boeren belang bij een verhoo ging van do opbrengst van hun land en dient meteen de 'belangen van den staat, daar de voortdurende achteruitgang var den be bouwden grond der sowjet-régeerlrg veel moeilijkheden bij haar voedselpoütiek op leverde. Tot zoover de Troed. Al Is men ook gewend geraakt aan de groote plooibaarheid der sow- jet-regeering, vooral waar het den boeren geldt, en aan haar opportuniteitspoliüek, die zich om geen (beginselen (bekommert, zoo wrijft men -'oh toch de oogen uit, als een oommuTr. tisCh orgaan mei kinderlijke arge loosheid spreekt van den terugkeer tot den vrijen handel en hert heel natuurlijk zegt te vinden, dat de boeren bij het verlaten com munistische vord'riiïgssysteem geen belang meer bij hun bedrijf hadden 1 VEREENIGDE STATEN. Een Internationale conferentie te Washington. Ia de Amerikaansohe per» la wee® hert plan opgedoken om te Washington een interna tionale conferentie te houden. Daarmee schijnt men te beoogen, wijziging te bren gen in het aanvankelijk plan om een Ame rika ansche commissie onder Elihu Root naar Europa te sturen om daar poolshoogte te ne men van de bestaande internationale toe standen en verhoudingen. Mag men den correspondent te Washing ton van die New York Post gelooven, dan zou men in Washington gaarne zien dat daar een vergadering wordt ^ehouden die dian zou zijn te beschouwen als een tweede, ver beterde ParijSche vredesconferentie. De genoemde WaShingtonsohe journalist betoogt, dat de huitenlandsche diplomaten in die plaats zullen beseffen, dat voor (het bou wen van een nieuwe brug tusschen Ameri kanen en hun geallieerden Washington aan zienlijk gpooter voordeden aanbiedt, dan b.v. Parijs of Londen, dat zit hem meent die correspondent in hert feit dat men in Ame- rikaansche ambtelijke kringen veel meer de openlijke diplomatie in toepassing brengt dan in Parijs of Londen waar onderhandelingen onder hel zegel der- geheimhouding nog de regel zijn. Het schijnt, dat althans aan Engelschen kant wei neiging bestaat om vertegenwoor diger» voor WaShington te «turen Zoo deelt de Wallstraert Gazertte mee, dat de Britsdhe regeering thans de samenstel ling overweegt van een speciale missie die de volgende maand naar de Ver. Staten zal worden gezonden om President Harding te oomplimenteeren met zijn 'ambtsaanvaarding en vervolgens discussies te openen over tal van groote en kleine quaestie», die de beide regeeringen bezig houden. Een grensincident. Uit Ex-Paiso (Texas) werd dJd. [gisteren ge meld: Meer dan 100 Amerikaansdie Soldaten en immi gratie-beamtoten zijn in een gevecht gewikkeld met Mexikanien, die trachten, de Rio' Grande over te gaan. Twee Amerikaan- sdhe soldaten zijn gewond; men gelooft ech ter, dat de verliezen der Mexicanen' ernsti ger zijn geweest. De strijd begon, toen 's morgens aan drie Mexicanen belet werd, de rivier over te steken. Naar den Mexicaansehen oever terug gekeerd, begonnen de Mexicanen, door aan hangers verstrekt uit de struiken te schie ten. De immigratie-beambten telefoneerde om hulp van de soldaten. De strijd duurt voort. Men 'houdt hert er voor, dat de Mexicanen een grooten voorraad drank aan den Amerikaan- schen oever verborgen hebben. KORTE BERICHTEN. De Belgische regeering zal Dinsdag een wetsontwerp indienen, strekkende om ook in België van de koopsom van Duitsehe goede ren 6.Q te heffen. Het Engelsche Lagerhuis heeft hef wets ontwerp tot heffing van 60 op de koop- Som van Duitsche goederen, met 182 tegen 16 stemmen aangenomen. LAATSTE BERICHTEN. Koblenz, 18 Maart. Vrijdagochtend ver brijzelde een in volle vaart zijnde Amerikaan sohe vrachtauto een afsluithek en werd op hetzelfde oogenlblik door een D-trein gegre pen en geheel vernield. De inzittenden, 3 Amerikaansohe soldten, werden terstond gedood. Kroonstad. Naar een telegram uit Hel singfors bericht, beweegt zich een eimdelooze stroom van vluchtelingen van Kroonstad over het ijs naar Finland, waar het Amer. Roode Kruis in grooten haast voorbereidende maat regelen neemt voor hunne verpleging. Men schat h§t aantal vluchtelingen, die naar .Finland onderweg zijn, op 20.000. Vele van hen zijn van uitputting bezweken. Kopenhagen, 18 Maart V. D. Daar de loononderhandelingen in de textiel- en ijzer industrie zijn afgébroken zonder resultaat op te leveren, zijn Vrijdagmorgen 50.000 arbei ders uitgesloten. De arbeiders zullen hierop met eene alge meene staking antwoorden. Erfurt, 18 Maart V. D. In de opslag plaats voor munitie bij Sogueihorn is Vrij dagavond een loods imet granaten in de lucht gevlogen. 4 Vrouwen konden zich voor een deel met ernstige brandwonden .bedekt redden. Tien andere arbeiders hebben naar alle waarschijn lijkheid den dood gevonden. Nauwkeurige vaststelling der dooden zal eerst mogelijk zijn na het einde der explosie. GEMENGD NIEUWS. Poging tot moord? Men meldt uit Tilburg: Gistermiddag kwam zékere vrouw Do Laat uit Vucht, per auto een 'bezoek brengen aan haar vroegeren huisvriend, den schilder Hoefnagels. Zij vroeg dezen verantwoording, waarom hij de tusschen hen 'bestaan hebben de verhouding had verbroken. Daarbij greep zij opgewonden tusschen haar blouse. De vrouw werd vastgegrepen, en nu bleek, dat zij tusschen haar blouse een met scherpe patronen geladen browning verborgen had. Zij gaf haar split te kennen, dat zij niet aan het leven van Hoefnagels en aan dat van haarzelf een einde had kunnen maken. De vrouw werd door de politie gearresteerd. Gewapende roovers. De flliaaïhoudster van een broodwinkel in de A delheddsstraat te 's-Gravenhage zag Dinsdagmorgen ongeveer 9 uur, drie met een revolver gewapende mannen haar winkel binnenkomen. Terwijl zij do juffrouw met hun wapen dreigden, hebben zij de winkellade gelio'waarin zich ongeveer 85 -bevond en zijn vervolgens haastig vertrokken. Oneerlijke postbeambte. Voor de rechtbank te Middelburg heeft gisteren terechtgestaan een kantoortoediende der P. en T., wonende te Terneuzen, aan wien ten laste was gelegd, dat hij op 3 Juni 1920 dienstdoende te Oostburg, een aangeteeken- den ibrief, inhoudende 45 biljetten van 1000 fancs, heeft verduisterd en op 21 Mei uit een aangeteekenden brief een Braziliaansche effect van L. 100 heeft weggenomen en ver vangen door vloeipapier, terwijl hij den brief verder dicht deed en op de lakken een stem pel met de letters T. B. (Twentsahe Bank) zette. Bekl. bekende thans volledig, de eerste zes der acht maanden voorarrest heeft hij echter steeds ontkend. -Het stempel kocht hij spe ciaal voor deze malversatie. De Officier van Justitie, ar. Baron Va* der Felz, wees er in zijn requisitoir op, dat tijdens bekl. te Terneuzen werkzaam waa, ook een brief met 1000 francs is verdwenen. Hij eischie twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Kuipers, bepleitte de mentie. Bekl. stond onder den invloed van een Belgische vrouw en wilde deze geld be zorgen. Uitspraak 1 April. Zelfmoord. Parijsche bladen maken melding van een geval van zelfmoord, waar de 'beroepseer bij gemoeid is, dat den dood van Vatel in herin nering roept. Doorstak de •beroemd» kok zich niet omdat de visch niet op tijd gekomen was voor de tafel des koning»? Een Parijzenaar ging dezer dagen met zijn auto naar Villers-Cotterets en zond vandaar den wagen met den chauffeur naar Parijs terug. Een broer van den auto-eigenaar ging korten tijd later eveneens per tuf naar Parijs en zag onderweg den auto van zijn broeder deerlijk verhavend en izonder chauffeur er gens staan. In hert naastbijzijnde dorp had men den chauffeur echter gezien; hij 'had op het gemeentehuis een brief voor zijn meester afgegeven. Die brief luidde: Mijnheer, u heht mij een nieuwen wagen toevertrouwd. Ik heb hem niet ongerept weten te bewaren; deze schande wil ik niet overleven. Enkele uren later werd hert lijk van den chauffeur uit het water opgevischt. De man laat een dochtertje van 17 jaar achter. Een Parijsch blad, dat deze historie ver meldt, merkt op, dat zelfs onder de droevigste omstandigheden de ironie op den loer ligt, want, zoo heeft het blad uitgerekend, deze bekentenis van een vakman zal er de verze keringsmaatschappij van Vrijstellen aan den auto-eigenaar vergoeding voor den wagen uit te 'keeren. Een vlsch-drama. Een „<3entral-News"-correspondent ver neemt uit Alaska bijzonderheden omtrent een groot visch-drama, waarbij millioenen harin gen het leven lieten door plotseling inge treden vorst. De kapitein en bemanning van het stoom schip „Northwestern" deelden mede, dat hert drama zich afspeelde in KlawaCkbaai, Prins van Wales-eiland. De haringen waren daar in zulke scholen aaamgestroomd, dat de bo venste lagen bijkans boven het water uitsta ken. Toen trad opeens de vorst in en vorm den zich ongeveer zes inches ijs. Millioenen haringen trachtten de haven uit te komen naar volle zee voor zij zouden worden inge vroren. Toen de „Northwestern" daar aankwam, was de eb ingetreden en twintig, vijftig voet ver langs het strand en honderden voeten zeewaarts lagen over mijlen afstands milli oenen haringen. Gedurende eenige dagen zamelden de bewoners der streek de visoh op voor den zomer, doch de massa verminderde daarmede schijnbaar niet. Het schip had moeite door al die haring massa's heen te varen. Dit vischdrama is ook een drama voor de visscherij in die buurt, met name voor Canada. Een oudje. Gisteren werd te Ashford in Kent (Enige land) een juffrouw, Agnes Gooding Reader, 103 jaar oud. Haar gezondheid is goed; zij leest nog zonder ibril, en teekent nog zelf haar chèques. Twee slimme vogels. P. K. schrijft in hert HM.: Ik diedk zoo dat de mienschm over een paar «ouwen nog zullen «preken en leizen oveir die twee handigste jongens van de twin tigste eeuw: Garpentier en Descamps. Dat zijd eafcennisnschien. Uitgeslapen vogels, die net zooveel geld verdienen als ze willen. Carpentiieir is een tweede koning Midas. Wat hij met zijn hand aanraakt, veranderd in goud. Uitgezonderd natuurlijk de lichamen en gezichten van zijn tegenstander* Die worden alleen maar blauw. Maar over zijn boks-capaciteiten wil ik niet reppen, daar is al zóóveel over verteld en! we weten nu wel dat Carpentier in ziin vak een meester is. Veel merkwaardiger dan als bokser, is Car pentier als acteur, ais reclame-agent, als homme-du-anonde, als vriend van de vrooten dezer aarde, ala industrieel, als volksheld, al# wat al niet! Hij is in Holland geweest en hij is toege juicht als een bevrijder; hy is in de Scandi navische landen met nog groeier luister ontvangen; hij beeft nu contraoten voor Spanje en Portn'""h die hem weer duizen den franoa opbrengen, zonder dat hij er voor hoeft te boksen. Allemaal „show" maar Carpentier en zijn handige menager Descamps weten op een prik hoeveel hert oplevert. De groote Georges drukt konin gen de handi, is trotsch op de vriendschap van den Engelschen kroonprins, en nog trotscher op zijn populariteit in zijn vader land. Die is pas weer onomstootelij'k bewe zen. Hert „Petit Journal Elustré", een week blad miert fel-gékleurde nlaten en een groote onlaa'g, schreef een prijsvraag uit: „Wie is de populairste man in Frankrijk?" In het nummer van 27 Februaxii'j.1. is de uitslag bo bend' gemaakt: Georges Carpentier had ver reweg de meeste stemmen, en Liert o.a. ach ter zich: Foeh, Pétaln. Clemenceau, Mllie- rand, Joffre en de „soldat incoimu'', dio on der den „Are do Triom-nhe" rust. Nu wordt het „Petit Journal'* weliswaar in hoofdzaak door hot vod'k felezem en wei nig door de élite, maar een Foch en Joffre zijn toch ook powlalr bij de massa. Niert zoo populair nis Carrier tier echter, getiik thans gebleken is. Carpentier verstaat het kunstje nu een maal zich. geliefd' te maken bij liet volk. Luisterend naar don levenswijzen Des camps, verricht hfj teiceosi „een goede Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de Commune zich van Parijs meester maakte en zich tot 59 Mei wist te handhaven. Herinnerend aan de dagen van het schrik bewind, traehtte zij in vele opzichten de maatregelen van de mannen der groote om wenteling na te volgen. Haar hoofddoel was vernietiging der centralisatie. De communards wilden aan de gemeenten de grootst mogelijke mate van zelfstandigheid geven, en door ver- eeniging dier gemeenten een federatieve republiek stichten. Ongeloofelijk veel slachtoffers zijn in deze twee maanden aan beide kanten gevallen. Generaal Vinoy, door de regeering belast met den aanval op Montmartre, waar da opstandelingen zich hadden -opgesteld, moest zich terugtrekkengeneraal Thomas werd met Lecomte gefusilleerd, en op 27 Maart hadden de communards zich op het stadhuis geïnstalleerd en een gemeenteraad gekozen, waarin o. m. Yictor Hugo en de schilder Courbet zitting hadden. Lang duurde hun macht niet; maarsohalk Mac Mahon kreeg het bevel over de regee- ringstroepen en in de tweede helft van April veroverde hy, gesteund door generaal Gallifet, successievelijk verschillende forten om Parijs. In de stad Parijs werd het een schrikbe wind; de gematigde leden uit de commune namen hnn ontslag, werden van verraad beticht en gevangen genomen. Vreedzame meDschen, hooge geestelijken werden in gtjze- ling gezet om achtereenvolgens te worden doodgeschoten, indien te Versailles door de regeering gevangen genomen communards werden gefusileerd. Den 2lsten Mei deden de Paryzenaars on verwacht de witte vlag op de wallen wappe ren de economische ellende en de overmacht van de tegenpartij was hun te sterkMac Mahon rukte binnen, omsingelde het stadhuis, dat door de communards in brand werd ge stoken. Verschanst achter barricades trachtte een deel der opstandelingen zich nog staande te houden langzaam moesten zij zich echter terug trekken, hun aftocht door brandstich ting dekkend; 300 huizen gingen in de vlam men op, de Tuileriën, het Palais Rovaf, het Palais de Justice. 45.000 personen werden ge arresteerd, 10.000 veroordeeld, waarvan 270 ter dood, duizenden verbannen. Huiszoekingen brachten aan het licht, dat de beweging door de Internationale was voor bereid en gesteund. Opstand in Belgisch Congot Kroonstad gevallen. De sowjetregeertng en de boeren.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 9