HELDESSCHE COÜRAHT VAN AMSTEL, Havenplein 14. Tweede Blad. VAN ZATERDAB 26 MAART 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Stroomleverlng Pror. Electr. Nel. Muziekvereeniging „WInnubsr. De Heldersche Padvinders. Concours „Helders Mannenkoor". Zang- en Reciteerver. „Harmonie". Vakschool voor Meisjes. Tivoll-Bioscoop. GEMEENTERAAD. Bestrating Parallelweg. - Onbewoonbaarverklaring. VERSLA» GEZONDHEIDSCOMMISSIE OVER 1920. Ingezonden mededeeling. BEZOEKT het Logement Café-Restaurant Goede consumptie - Billijke prijzen. J. H. VAN AMSTEL. Verschillende onderwerpen, Verwaarloosde gezinnen, OOST-INDIE. De moord op den off.-mach. van der Hilst De concurrentievrees van de planters op Celjlon voor onze Java- en Sumatrathee. I 1 Morgenochtend, eerste Paaschdag, zal de stroomlevering van het electrisch net, van 8 uur tot 8.15 worden stopgezet. Te 's-Gravenhage slaagde voor het ma chinisten-examen (theoretisch gedeelte, di ploma O.) de heer J. Sterteveld, alhier. De directie der „Witte Bioscoop" deelt ons mede, dat zij bij de Alkmaarsche recht bank een rechtsvervolging tegen den heer Storm heeft ingesteld wegens smaad en be nadeeling in zaken. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. Lagas, is met ingang van 15 Maart j.1. benoemd tot Wharf Manage® Ocean Wharf te Macasser. Door de N. V. „Zee/bad Huisduinen" is aanbesteed het aanbouwen van Toiletten en bijkomende werken aan het Badpaviljoen. Aanbiedingen kwamen in van: Firima Geb. van Pelt voor 4947; Wed. I. L. van Os voor ƒ4650; R. N. van Os voor 4527; A. Krijnen voor 4421. - De muziekvereeniging „Winnubst" geeft op den tweeden Paasobdag een concert in het gebouw van den R.K. Volksbond. Wij vermelden hieronder het programma: 1. Gloire la Paix, Marsoh P. J. van Abeelen. 2. Die beiden Blinden, Ouverture E. H. MeliuL 3. Au Golfe de Naples Valse Ala Guuxdia. 4. Amtonio Vivaldi, concert ln G. Moll. a. Allegro voer viool en pianobegeleiding. b. Andante c. Allegro Voordracht. Pauze. 6. Legende, vlool-isolo. 7. Admiraal de Ruijter, Marstfh 8. Radiaace Valse 9. Berceuse de Joeelya Wlnlawsky. J. Kessela. J. Kessels. B. Godard. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer, waaruit blijkt, dat de Helder- sche Padvinders .a.s. Dinsdagavond in „Ca sino" hun tien-jarig (bestaan herdenken. De feestuitvóering heeft een drieledig doel, ten eerste, de vereeniiging in haar streven weer eens onder de aandacht van het publiek te brengen, dat nog zoo weinig de opvoedkun dige waarde ervan inziet; ten tweede, zooals gezegd, op passende wijze het tienjarig be staan te 'herdenken en ten derde door een batig saldo in staat te zijn het bestaande kampmatorieel te vernieuwen (de tenten worden slecht) en uit te breiden. Het programma bevat verschillende inte ressante nummers, die jong zoowel als oud zullen kunnen bezighouden. De toegangs prijzen zijn op alle rangen 1.voor vol wassenen en 0.50 voor kinderen beneden 16 jaar. De Heldersche padvinders, steeds bereid voor u een goede daad te verrichten, hopen op uw komstl Van bevoegde zijde deelt men ons mede: De zangwedstrijden van de Liedertafel „Helders Mannenkoor", welke oorspronkelijk zouden plaats hebben op 4 dagen, zullen in verband met reismoeilijkheden op Zaterdag avond, nu alleen gehouden worden op Zon dag 12 Juni voor Mannenkoren en Zondag 19 Juni voor Gemengde Koren. Op beide ooncoursdagen zal na afloop van de wedstrijden pl. m.'ll uur een extra trein vertrekken om de zangers huiswaarts te brengen. Tevens wordt aan dit concours een banier wedstrijd verbonden, waarvoor onze plaats genoot, de heer Jaarsma, een door hem ver vaardigd schilderstuk heeft aangeboden. Door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn medailles beschikbaar gesteld. Vereenigrngen of particulieren, welke Mannenkoor willen steunen door het dispo nibel stellen van medailles of feestgaven, kunnen dit opgeven aan het Ooncourssecre- tariaat: Zuidstraat 70. Bovengenoemde zangvereeniging hoopt Woensdag 80 Maart a.s. haar tweede uitvoe' ring in dit seizoen te geven en waar o. a. opgevoerd zal worden ,JRika's Droom", zang spel in één bedrijf door Mart. Schuil, met orkestbegeleiding. Tevens kunnen wij melden, dat door „Har monie" zal worden deelgenomen aan het concours, uitgeschreven door de Liedertafel „Helders Mannenkoor". Wij verwijzen voorts naar de advertentie in dit nummer. Leger des Hells. De openluchtmeeting morgen op het Ko ningsplein zal in plaats van drie uur om half vier aanvangen. Tevens maken wij nog attent op de bijzon dere Paaschsamenkomsten in de zaai, Spoor' gracht 88, op Zondagavond half acht en Maandagavond acht uur. Het Muziekkorps en de Zangbrigade zullen medewerking ver- leenen. Verschenen is het Jaarverslag van de Ver- eeniging „Vakschool voor Meisjes". Wij ont- leenen er het volgende uit: 1920 was geen onbelangrijk jaar, zooals uit dit verslag blijken zal. De samenstelling van het Bestuur onder ging een groote verandering, ook was onder het personeel groote mutatie. Voor het eerst was de toeloop voor de le klasse (volledig dagonderwijs) zóó groot 63 leerlingen dat een parallellklasse ge vormd moest worden, waardoor het kleine benedenlokaal voor de handwerklessen nu dagelijks in gebruik is. Daar ook voor de onderbrenging van het lager onderwijs plaatsgebrek was, werd met medewerking van den heer D. Colpa, hoofd der UjL.O. school, van het Gemeentebestuur toestemming verkregen, nog een lokaal in school 8 door de vakschool te laten gebrui ken. Deze heeft nu op die gemeenteschool 4 lokalen in gebruik; 3 op de zolderverdieping en 1 op de 2e verdieping. Volkscursussen in naaien en verstellen. Deze werden dn aantal ook uitgebreid door den grooten toeloop van leerlingen. Met 1920 werden begonnen 1 dag- en 1 avondcursus; Nov. 2 dag- en 2 avondcursus sen, zoodat 1 November 10 volkscursussen, (2 lessen per week ieder) aan den gang waren. Aparte cursussen. In oostuumnaaien (elk 20 lessen 1 X per week) werden 8 dag- en avondcursussen ge geven. Onder de deelneemsters aan deze cursus sen waren geregeld leerlingen uit Juliana- dorp, terwijl bleek dat wel meerderen: uit dien omtrek zouden willen komen, maar de afstand veelal een bezwaar was. Practischer was daarom, bij voldoende deel name een cursus te doen geven in Juliana- dorp; aangifte werd gehouden, welke boven verwachting verliep; 25 leerlingen meldden zich aan. Een geschikt lokaal was alleen te bekomen des Zaterdags in de gemeenteschool aldaar, hoofd de heer J. de Vries, volgaarne bereid tot medewerking. Op aanvrage werd het gebruik van een lokaal, voor dezen cursus tot wederopzeg- gens toe, door B. en W. toegestaan; de 25 leerlingen werd verdeeld over 1 ochtend- en 1 middag-cursus, eerst onder leiding van Mej. M. Jonker, daarna van Mej. J. Vingerling. Deze cursussen werden bezocht door: 3 leerlingen uit Oallantsoog, 16 uit Juliana- dorp en 6 uit Koegras. In koken werden 2 cursussen gegeven, ln lingerienaaien en verstellen eveneens 2, alen van 20 lessen, 1 X per week. Uit 't Zand kwam een aanvrage enkele leerlingen een geheelen dag per week te plaatsen, n.1. voor naaien en verstellen, daar de reis te bezwaarlijk was om een les van enkele uren te volgen. Hiervoor werd gelegenheid gevonden en aan 5 leerlingen, 1 uit Oallantsoog en 4 uit 't Zand 1 X per week gedurende een half jaar, onderwijs verschaft, door inschuiving bij bestaande 'kleine klassen. Eind April verkregen Mie leerlingen der 6e klasse het getuigschrift der school. Eind October vertrok weer een 6e klasse, waarvan alle leerlingen ook het getuigschrift bekwamen. Tegelijk Mep de eerste twee-jarige cursus in naaien en verstellen af (volkslessen) en na afgelegde proef verkregen allen het getuig schrift hiervoor. Door de leerMngen der '5e en 6e klasse werd onder geleide van de directrice en Mej. Lauwers de boter- en kaasmakerij van den heer Koster te Julianadorp bezocht, waar zeer welwillend uitleg van alles werd gegeven. Een reisje naar Amsterdam (Rijksmuseum, Aquarium, enz.) met atelierklasse en 5e en 6e is in voorbereiding voor 1921. Met vriendelijken dank vermelden we, dat de firma Week, (agentschap Arnhem) een steriliseertoestel met glazen leverde met 50 procent reductie. Tevöns werd op aanvrage beloofd, dat aan elke school op dergelijke wijze zou geleverd worden; andere scholen kunnen dus hun voordeel hier mede doen. Eind April werd 2 dagen tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen, met openbare kook- en strijklesj door pl. m. 400 personen werd de school bezocht bij die ge legenheid. Ook het aantal leerlingen van buiten af nam toe. Onder de dagleerlingen waren in 1920 5 uit Anna Paulowna; 1 uit Breezand; 1 uit Eierland (Texel); 1 uit Julianadorp; 2 uit Koegras en 1 uit Schagen. Onder de cursusleerUngen: 1 uit Anna Paulowna; 3 uit Breezand; 1 uit Oallantsoog; 2 uit Julianadorp; 5 uit Koe- gras; 1 uit Oudeschild (Texel) en 5 uit 't Zand. De salarissen werden in 1920 volgens de voorloopige leiddraad uitbetaald, ook het te kort over 1919. Waar het vorig jaar sloot met den wensch spoedig een nieuw gebouw te kunnen betrek ken, is nog juist 1920 deze wensch in beginsel vervuld.' De Regeering n.1. hechtte hare voorloopige goedkeuring aan de aangevraagde bouwsom en de ontworpen plannen voor de nieuwe school. Helder heeft nu de slechtst behuisde vak school van het geheele land. moge 1922 een der ibest behuisde vakscholen in onze stad staan, mede als bewijs, dat „Helder Vooruit" een goede leuze is. De rekening over 1920 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 42.613.94°; de begrooting voor 1921 is opgemaakt in ont vangst en uitgaaf op 69.000. Het drama van Anna Boleyn, echtgenoote van Hendrik VIII van Engeland, verfilmd! Voorwaar, een dankbaar onderwerp, al was het alleen maar om de wedergave van schil derachtige costuums. Met groote zorg is dit filmspel in elkander gezet; geen kosten zijn gespaard om een grootsche en natuurgetrou we wedergave te geven van deze bladzijde uit Engeland's historie! Een roemvolle blad zijde intusschen is het niet; Hendrik VIII was niet een hoogstaand mensch en van de godsgenade van zijn koningschap, zooals men het gaarne doet voorkomen, is niet veel te bemerken. De Duitschers, die als zooveel films, ook dit historisch filmwerk in scène hebben gezet, 'hebben hiermede wraak geno men voor de vernederingen, die zij in den laatsten tijd van Engeland moesten verduren, en als het werk als pleidooi voor de afschaf fing van het erfelijk koningschap is bedoeld, is het uitstekend geslaagd. Wat het historische gedeelte betreft: in groote lijnen is natuurlijk de geschiedenis gevolgd, en voor zoover het de enkele feiten betreft, is dit dus historisch-getrouw. Hier en daar een tikje romantiek ter opluistering, maar wij moeten dadelijk oonstateeren, dat dit met goeden smaak en soberheid is aan gewend. De grcotere scènes zijn met ontzaglijke moeiten en kosten weergegeven; het aantal figuranten bij volksoploopen e. d. is inder daad legio. Wij vertelden vroeger reeds, dat, om één enkele scène te kunnen weergeven, geheel de Londensche Westminster Abbey moest worden nagemaakt; de menigte van tienduizenden, die zich daar verdringt, is uit een oogpunt van filmregie inderdaad merkwaardig, ook de groote kroningsscène met den statigen optocht van het hof tus- schen de rijen van toeschouwers. Ook een tournooispel is zeer merkwaardig en zoo zijn er vele fraaie en interessante scènes, die een tocht naar dit bioscooptheater waard zijn. Sensatlewekkende tooneelen vindt men niet; wie die verlangt, kan hier niet terecht, maar wel een boeiend verhaal, dat de aandacht ge spannen houdt en een goeden kijk treeft op het hofleven der middeleeuwen. "Verfijnd sar castisch is het bedacht om Hendrik VIII al (vr)etende te introduceeren bij den toeschou wer; Emiel Jannings, die dezen weinig ko ninklijken verst vertolkte, gaf êen schitte rende creatie. Benny Porten vertolkte de tragische rol van Anna Boleyn, de gunste linge, later, door intriges zoo tragisch aan haar einde komend. Zij bleef ernstig en waar dig, geheel in haar rol, en beide spelers ga ven prachtig gepassioneerd spel te zien. Behalve dit groote werk is er nog een af wisselend programma met prachtige kieken van de Riviera; jammer, dat het wat gauw ging, gaarne hadden wij nog langer in deze heerlijke omgeving vertoefd. Of het technisch mogelijk is stereescoop- filmplaten te maken, weten wij niet, maar er zat meer „perspectief" in deze opnamen, dan gewoonlijk het geval is. Het was schitterend. „Het Japansche boudoir" is een aardige, onschuldige klucht; „de kleeren maken de vrouw", een vermakelijk blijspelletje van een bij-de-hand dochtertje en een ietwat licht- zinnigen pa, die .aardig hij den neus geno men wordt. Verschillende bewoners van den Parallel weg hebben zich met een adres tot den Raad gewend met verzoek om den Oostelijken berm van dien weg te bestraten, waardoor een einde zeu worden gemaakt aan den last, dien zij ondervinden van den toestand, waarin die beran thans verkeert. Na het ver wijderen toch van de hoornen aldaar, wordt bedoelde berm neg meer dan vroeger ge bruikt als speelterrein door de jeugd, tenge volge waarvan de grond wordt omgewoeld en de goten en putten in den omtrek bij hevigen wind en regen met modder gevuld en verstopt raken, terwijl zich bij aanhou dende droogte groote hoeveelheden stof vormen. De 'Gemeente-Bouwmeester, wiens advies te dezer zake werd ingewonnen, is van mee ning, dat bij bestrating de hinder voor de omwonenden zal ophouden en de Parallelweg een heter aanzien zal krijgen. De kosten dier bestrating worden door den Gemeente-Bouwmeester, geraamd op ƒ8898, waarbij nog komt 1600 voor het verstraten van den rijweg, teneinde weg en berm onder een goed profiel te kunnen brengen. Het geheel zal dus een uitgaaf vorderen van 10498.waartoe B. en W. voorshands geen vrijheid vinden een voorstel te doen. Evenwel zijn B. en W. voornemens te over wegen op de begrooting goor het volgend jaar een post tot dit bedrag voor het genoemde doel uit te trekken. In verband hiermede stellen B. en W. voor dienovereenkomstig inededeelmg te doen aan adressanten. De Gezondheidscommissie alhier heeft krachtens art. 11 sub a der Woningwet de woningen, gelegen in deze gemeente aan de Wachtstraat N-os. 37 en 39, aangewezen als ongeschikt ter bewoning. Aangezien het niet mogelijk is, om door het aanbrengen van verbeteringen deze wo ningen alsnog in bewoonbaren staat te bren gen, moeten zij op grond van het bepaalde van art. 18 der Woningwet en zulks in over eenstemming met het advies der genoemde Oommissie onbewoonbaar worden verklaard. B. en W. stellen den Raad voor tot onbe woonbaar verklaring te besluiten. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 22 Maart. Uitspraken: Jb. de G., Postkantoorhouder te Schermer- horn. Valschheid in geschrifte en gebruik making. Vrijspraak. P. H. R., Breda. Oplichting subs. unf. con currentie. Van het eerste feit vrijgesproken en voor het tweede veroordeeld tot 75 boete subs. 75 dagen hechtenis. Nieuwe zaken: Een miskend phllantroop. De heer J. J., veehouder te Texel, heeft het al zeer ongelukkig getroffen met zijn eerste poging om de wegen in zijn gemeente te verbeteren. Het fietspad bij zijn woning was zeer slijkerig en glibberig en ook zijn erf vertoonde eenigszins het aanzien van een krokodillenkweekerij en teneinde nu aan dat onooglijke exterieur in 't hijzonder en de gemeente Texel- in 't algemeen een beter aspect te geven, maakte hij gebruik van een hoop aan de gemeente toebehoorend en liet door zijn knecht eenige kruiwagens van die geschikte grondstof op pad en erf Strooien. De heer J. was zeer voldaan over zijn daad van piëteit, maar het gemeentebestuur scheen er minder over gesticht te zijn, althans kreeg de heer J. 'n bezoek van den rijksveldwachter Groenewoud, die proces-verbaal tegen hem opmaakte, met gevolg, dat J. heden moest terechtstaan ter zake.... Ja, Horesco refe- rens, ik gruw hij het vertellen, van diefstal. Hoe is het ook ter wereld mogelijk, dat men de goede bedoelingen van een zindelijk aangelegd burger zóó verkeerd kan uitleg gen. En of de 'heer J. nu al praatte als wijlen Brugman, dat hij geen kwaad had bedoeld en het hem er alleen om te doen was geweest om den slechten weg te verbeteren, er hielp geen lieve moeder aan, de officier bleef bij zijn denkbeeld, dat bekl. zich dat keislag had toegeëigend om zijn eigendom te verbeteren en vorderde 20 (boete subs. 20 dagen hech tenis. (Vervolg.) Scholen, Fabrieken en Werkplaatsen. Vakschool voor Meisjes. Naar aanlei ding van ingekomen klachten bracht de Com missie een bezoek aan de door de gemeente gesubsidieerde Vakschool voor Meisjes. Naar aanleiding daarvan vestigde de Oammissae de aandacht van B. en W. erop, dat het huis aan het Havenplein door de afmetingen van gangen, trappen en lokalen als schoolgebouw ten eenenmale ongeschikt ls, verder op den toestand van de vloeren en wanden der keu* ken, het gebruik van stoelen en banken zon der rugleuning en, vooral wat de drie lokalen ln school 8 betreft, het gemis aan behoorlijke ventilatie en temperatuur-regeling. De Com missie -adviseerde daarom, de plannen voor een nieuw gebouw voor deze school te steu nen en zooveel mogelijk te bespoedigen. Ziekten. Besmettelijke ziekten. De Commissie ontving in 1920 van het gemeentebestuur 87 maal bericht van het zich voordoen van een geval van besmette lijke ziekte. Die berichten betroffen: 64 maal een geval van roodvonk, 18 maal een geval van cMph- terie en 5 maal een geval van fabris typhoidea. Ontsmetting. De ontsmetting van woningen geschiedt op verzoek van den behandelenden genees heer door de Afd. Helder der Vereeniging „Het Witte Kruis" en wel voor onvermogen- den op kosten der gemeente, voor minver mogenden op kosten van genoemde Vereeni ging en bij anderen voor eigen rekening. Voor de ontsmetting van losse goederen wordt met toestemming van den Chef van het Marine-Hospitaal, (gebruik gemaakt van den bij dat Hospitaal behoorenden ontsmet tingsoven. Bij schrijven van 27 November 1920 advi seerde de Commissie aan B. en W. de ont smetting van woningen te doen geschieden vanwege den Gemeentelijken Geneeskundi gen Dienst en hij verordening voor te schrij ven, dat de ontsmetting verplicht zou zijn bij het voorkomen van een der ziekten, genoemd in de wet van 4 Dec. 1872. B. en W. antwoordden hierop, dat verplich te ontsmetting niet kon worden voorgeschre ven, omdat deze materie geregeld was bij artikel 5 van voornoemde wet. Het College had echter aan het bestuur van de afdeehmg Helder van „Het Witte Kruis" verzocht van iedere door (hare zorg verrichte ontsmetting aan den Direceur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst kennis te geven, teneinde door dezen controle op de plaats gehad hebbende ontsmettingen te doen uit oefenen. Ziekenhuis. Door B. en W. werd aan de Commissie om advies gezonden een schrijven van <Dr. Ge- rard Bakker omtrent de opname van patiën ten in het Gemeente-Ziekenhuis. De Oom missie schreef naar aanleiding daarvan, dat zij zich zeer goéd kon voorstellen, dat de op name van patiënten in de beperkte ruimte van het Ziekenhuis moeilijkheden opleverde en dat vooral -bij de uiteenloopende meenin gen on'der de geneesheeren omtrent de nood zakelijkheid van isolatie van lichte of ver dachte roodvonkgevallen, de taa'k der Direc trice dikwijls smoeiflij'k zou zijn. Ofschoon de oplossing dezer moeilijkheden eerst kon ko men door een ruimer en doelmatiger Zieken huis met grooter en beter ingerichte barak ken en voldoend verplegend personeel, ver wachtte de Oommissie toch reeds verbetering door het Optreden van den geneesheer-direc teur, die de noodzakelijkheid tot opneming zelfstandig zou kunnen beoordeelen. Toen de Commissie dan ook van B. en W. om advies ontving een schrijven van Dr. Al- dershoff, Inspecteur van de volksgezondheid, waarin werd aangeraden in beginsel te be sluiten tot den bouw van een nieuw gemeen telijk Ziekenhuis en daarvoor eene oommissie van voorbereiding te 'benoemen, verklaarde zij zich daarmee geheel te kunnen vereeni gen. Alleen wenschte de Commissie in over weging te geven de mogelijkheid te onder zoeken van een combinatie van hat Gemeente- Ziekenhuis met het Marine-Hospitaal. „Het is duidelijk", gaat het schrijven verder, „dat hierdoor eene belangrijke besparing zou kun nen worden verkregen: o. a. zouden kostbare inrichtingen en apparaten slechts eenmaal behoeven te worden aangeschaft. Nog be langrijker zou de besparing waarschijnlijk zijn, indien het nieuwe Ziekenhuis kon wor den gebouwd op een terrein, grenzende aan het bestaande Marine-Hospitaal, zoodat laatst genoemd gebouw in de combinatie kon wor den opgenomen". Eenigen tijd later ontving de Oommissie van B. en W. ter kennisname eene corres pondentie over dit onderwerp. De Minister van Arbeid deelde mede, dat, zoolang de Zte- kenwet niet was aangenomen, geen Rjjiks- steun kon worden toegezegd. De Inspecteur raadde daarop aan, met den ziekenbuisbouw nog eenig geduld te oefenen. Eindelijk adviseerde de Commissie nog gunstig omtrent een voorstel van den Ge meente-Bouwmeester tot eene kleine ver bouwing aan het gemeentelijk Ziekenhuis ter voorkoming van brandgevaar. Weensche kinderen. Bij schrijven van 24 Januari vestigde de Commissie de aandacht van B. en W. op de wemschelijkheM, dat de hier ter plaatse uit Weenen aankomende kinderen, geneeskun dig onderzocht zouden worden. B. en W. richtten zich naar aanleiding vau dit schrijven tot de plaatselijke geneesheeren, die zich voor dit onderzoek belangeloos be schikbaar stefden. Keuring van vee en vleesch. Aan de door den Directeur van den Keu ringsdienst voor vee en vleesch, den heer D. Haan, aan de Commissie welwillend ver strekte inlichtingen, is het volgende ont leend: Het percentage gevallen van tuberculose bedroeg: Bij runderen 26.7 het percentage afkeu ringen daarvoor 0.67 (aantal 8). Bij varkens 8.6%, het percentage afkeu ringen daarvoor 1.2% (aantal 24). Bij vette kalveren werd eenmaal tubercu lose geconstateerd. De verkoop van buitenlandsch bevroren vleesch maakte geen opgang en is na twee proefnemingen gestaakt. Beleefd aanbevelend, O" k dit jaar achtte de Commissie zich we der' verplicht, de aandacht van den Voogdij raad te vestigen op twee gezinnen. In het eene geval vond de Commissie bij een wo- ningoiiuerzoek drie jonge kinderen alleen thuis, terwijl de buren verzekerden, dat dit dikwijls het geval was. Bovendien was er geen spoor van beddegoed in de woning te ontdekken. Uit door den Armenraad vertrekt© infor maties bleek later, dat financieel© achteruit gang de voornaamste oorzaak van den toe stand was en dat door bet optreden van den Voogdijraad geen voldoende aanleiding be stond. Ernstiger was echter het andere geval, waar in een zeer 'vervüiüd gezin een kindje van enkele weken gedurende drie weken ziek was geweest zonder dat geneeskundige hulp was ingeroepen. Toen dit eindelijk geschied de, was het te laat en het kind stierf spoedig daarna. Dit feit, gevoegd bij den Indruk van algeheel© vervuiling en verwaarloozing, dien men bij het betreden van de woning kreeg, gaven de Commissie aanleiding dit gezin on der de aandacht van den Voogdijraad te brengen. Deze zaa'k werd dan ook door dit College in behandeling genomen en ruim een half jaar na de verzending van het eerste schrijven der Oommissie werd door den Voogdijraad om een nader rapport verzocht. De Commissie herhaalde in naar antwoord allereerst hare vorige mededeeling. Zij voeg de eraan toe, dat zijin dergelijke gevallen meende niet verder te ibehoeven te gaan da«n de aandacht van den Voogdijraad erop te vestigen en dat eene'langdurige observatie van het gezin meer op den weg van de te Helder woonachtige leden van den Voogdij raad dan van de Gezondheidscommissie lag; dat de Oommissie echter opnieuw den Indruk had gekregen, dat de vrouw voor hare taak als moeder niet berekend was. Lichtgas. Door een ingezet-ene werd tot de Oommis sie eene klacht gericht over een scherpen reuk waargenomen bii het branden van licht gas en het vermoeden uitgesproken, dat die reuk veroorzaakt zou worden door zwavel- dioxyde tengevolge van een hoog zwavelge- halte van het lichtgas. De Oommissie wendde zich om inlichtin gen tot den directeur der gasfabriek, die haar mededeelde, dat inderdaad het zwavel- gehalte van het lichtgas in den 'laatsten tijd aanmerkelijk hooger was dan vroeger. Terwijl toch in de jaren 1913 tot 1916 het zwavelge- halte gemiddeld weinig meer dan 800 milli gram per kulb. meter bedroeg, was het in de maanden October en November 1920 steeds meer dan 500 milligram, ja, op 19 October, juist eenige dagen voor de klacht inkwam, was zelfs een zrwavelgelhalte van 733 milligram per kub. meter geconstateerd. De directeur voegde hier echter aan toe, dat hij po n kans zag hierin verbetering te brengen, - aar hij genoodzaakt was zwavelrijke Amerikaanshe kolen voor de gasbereiding te gebruiken en niet in staat, de organische zwavelverbindin- gen uit het gas te verwijderen. De Commissie hoopt, dat, nu de kolenvoor- ziening weer in betere banen is gekomen, het zwavelgehalte van het lichtgas weer tot het kleinst mogelijk bedrag zal worden terugge bracht. Postpakketten Oost- en West-ïndlë per zeepost. 'ngaande 1 April a.s. is Vt tc.iW -n: per zeepost verzonden postpakk't: aki volgt: a. Voor O.-Imlië: voor een gewicht van niet meer dan 1 K.G. 1.371/», hoven 1 K.G. tot en met 5 K.G. 1.87Vs; b. voor West-Indië: voor een gewicht van niet meer dan 1 K.G. ƒ0.70; boven 1 K.G. tot en met 3 K.G. 0.90; boven 3 K.G. tot en met 5 K.G. 1.10. De eisch tegen Razoux Kuhr luidde tien jaar gevangenisstraf. In verhand met het feit. dat onze Java- en Sumatrathee op de Australische en andere markten afzetgebied heeft verkreg-m en daarmee de Ceylonthee ernstige concurren tie aandoet, ontvangt de redactie van de „Ti mes of Ceylon" voortdurend aanvragen om inlichtingen omtrent de (bereidingsmethoden, de productiekosten en de arbeidsvoorwaar- dén in de Nederlandsche koloniën. Het blad legt dan den toestand als volgt uit: Zooals ieder weet, was de Java-thee eemige jaren geleden nog minderwaardig aan de Ceylon-thee, maar er schijnen groote verbe teringen te zijn aangebracht in de wijze, waarop de planters het blad bereiden, hoe wel onpartijdige experts verklaren, dat de Javathee nooit dat fijne aroma zal bezitten, waarvoor de Ceylonmerken ever de geheele wereld beroemd zijn. Sommige Javamerken, die de laatste twee jaar naar Londen, Australië, Nieuw-Zeeland en elders verscheept zijn, zijn op een bijzon dere manier toebereid, waaraan ze hun goe den naam te danken hebben en bovendien is de vracht van Java naar Australië veel lager dan van Ceylon naar Australië, zoodat de Hollandsche planters hun thee op de Auatra- Msche markten 2 tot 3 pence per pond goed- kooper konden aanfbieden dan de planters van Ceylon. De toestand wordt ernstig en telegrammen, die juist te Colombo uit Austra lië zijn ontvangen, wijzen uit, dat de firma's op Java over 1921 groote hoeveelheden naar Australië zullen sturen, daar de opbrengst veel te groot is voor het gewone afzetgebied. Als dit doorgaat, dan worden d« Oeylonmer- i

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5