NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 April Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5385 DONDERDAG 7 APRIL 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr„ HELDER BUITENLAND. ENGELAND. De m{]nwerkersstaklng. De houding der Trlple Alliantie. FEUILLETON. Het spoorwegpersoneel. Onderloopen van mijnen. Ongeregeldheden. Verloven van de vloot Ingetrokken. DUIT8CHLAND. De communistische onlusten. De Vereenigde Staten en Dultschland. Keizer Karl naar Zwitserland terug. „Groote genade! Leg d'at afschuwelijke boek weg!" Ross knikte aanmoedigend, alsof hij kost- RUSLAND. Een boerenopstand ln de Oekrajlne. SPANJE. Tegen Moskon. KLEÏN-AZIE. VEREENIGDE STATEN. De V. S. en Duitschland. Ingezonden mededeeling. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p.mail en overige landen f4.20. Zondagsblad resp. f 0.575, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN; 20 ct, p. regel (g&ljard). Ingez. meded, (kolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 60 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. blen met br. onder no. 10 ct p. adv. extra). Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesl. Aan onze lezers bulten de gemeente doen wl] het verzoek de abonnement» gelden over het tweede kwartaal ten bedrage van 12.— over te maken per postwissel of over te laten schrijven op No. 16066, kantoor Helder per post-glroblljet. De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar het bedrag dan voor slechts f 0.05 wordt overge schreven; formulieren zijn aan alle post' kantoren een haiven oent verkrijgbaar Per postwissel daarentegen zijn de kos ten fO.IO. Na genoemden datum wordt beschikt met f0.!5 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij U beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldopn. DE ADMINISTRATIE. In het Engelsche Lagerhuis Is de mijnwer kersstaking ter sprake gekomen, dooh men heeft geen oplossing ervan gevonden. 0.in. vroeg Botlomley, of de regeering niet wilde overwegen om vertegenwoordigers van de mijneigenaars en van de mijnwerkers voor de Bar van het Huis te ontbieden, zoodat het Huis, na beide kanten gehoord te heb ben, direct de bijzondere wetgevende maat regelen zou kunnen treffen, die noodig ge acht zouden (kunnen worden. Dooh Lloyd Geoorge voelde daar niet veel voor. De re geering wil graag alles doen wat tot een vriendschapelijke oplossing zou kunnen lei den. Aangemoedigd doör deze mededeeling de den de ai;beidersleiders als Olynes en Hen derson voorstellen van vredelievenden aard, vooral strekkende tot verlenging der periode van regeeringscontröle. Dergelijke maatre gelen worden echter beschouwd als uitstel van exceoutie. Indien de onderhandelingen niet spoedig hervat worden, zullen de vakvereenigingen in het scheepvaartbedrijf zich aansluiten bij de actie van het Drievoudig Verbond, met dien verstande dat indien het Verbond de staking afkondigt, ook de scheepvaart zal worden stopgezet. Dinsdag hielden ongeveer 400 gedelegeer den, die 85 vakvereenigingen van transport arbeiders met een totaal van een half mil lioen leden vertegenwoordigden, confe rentie met het bestuur van de Natio nale Transportarbeidersfederatie. Aan elk der gedelegeerden die-de vestibule van het vergadergebouw binnengingen, werd een manifest van de mijnwerkers aangeboden, dat zegt dat de mijnwerkers zijn uitgesloten en dat een volgende keer de andere arbei dersgroepen aan de beurt zijn. Het Federatiebestuur bracht geen advies uit, dooh liet het aan de conferentie over Woensdag een besluit te nemen. De stem ming die Dinsdag algemeen bleek te kente- door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). 14) „Voor mijn part kun je het heele kantoor krijgen, maar zie, dat je haar op de goede manier aanpakt en wat over het meisje te weten komt!" De detctieve sloeg niet zijn hand op de schrijftafel, dat het klapte. „Het zal voor jou een heele sprong zijn in je car rière, als je je zelf een reputatie maakt voor goed stil werk onder de deftige lui van het slag van die oude dame. Daarom heb ik de zaak aan- jou toevertrouwd; ik heb geen tijd om er zelf op uit te gaan en voor zulk werk heb je zoowel goede manieren als hersens noodig. Er loopen heel wat beschaafde jonge dames rond, die het een of ander uitgehaald hebben; een toevalig woord kan je een aan wijzing verschaffen, hoe je haar op moet duikelen. Probeer welk stelsel je maar wilt, maar zorg dat je iets bereikt. Dat is het eenige waar het ons om te doen is." De bibliotheek zag er meer uit als de ka mer van een sociëteit dan als het heiligdom van een particulier speurder. Een lange ma- noniehouten tafel, omringd door zware ge beeldhouwde stoelen, stond midden ln de ka- P®*' 0D langs de wanden stonden boeken kasten, van elkaar gescheiden door groote 'glazen kasten met curiositeiten. Een paar preite* en oadsrteeksade foto'» hingen er ren was, dat den transportarbeiders geen an dere keuze overblijft dan staking tot het steunen van den mijnwerkers; ofschoon het meerendeel der transportarbeidersvakveree- nigingen daartoe slechts met grooten tegen zin zou overgaan. De vakvereeniging der dokwerkers heeft besloten, niets te zullen doen om directe actie te verhaasten en niet tot algemeene staking overte gaan, zonder dat ook de on- derafdeeüingen precies van de punten waar het om gaat op d'e hoogte zijn. Ben Tillett, hun leider, heeft er in een rede op gewezen* dat hetbeter was om eerst alles te doen wat zou kunnen strekken tot heropening der on derhandelingen. De voorzitter van het verbond van spoor- machinisten en stokers heeft in een inter view gezegd, dat zijn bond geen deel uit maakt van de Triple Alliantie en niet wensch gewikkeld te worden in ©enigerlei actie van de'Triple Alliantie. (Het in boven staand telegram bedoeld verbond is de „As- sosiated Society of Locomotive Engineers and Firemen". Daarnaast staat de veel groo- tere „National Union of Railwaymen", de N. U. R., die wel bij de Triple Alliantie is aangesloten en waarin, naast het overige spoorwegpersoneel, eveneens machinisten en stokers georganiseerd zijn, ongeveer even- veelals in de „Associated Society". De berichten over de overstroomlngen die in vele -mijnen niet te stuiten zijn, om dat er geen handen meer zijn, om de pompen te bedienen, worden steeds talrijker. In de Oambrian Combinemijn in het Rbondda-dal worden de groote pompen bediend door den directeur, de onderdirecteuren en voorman nen. In twee andere mijnen in dat district stroomde het water in een hoeveelheid van 15000 gallons in het uur in de schachten. Alls er niet spoedig iets aan gedaan werd, zouden zoo meldde men, de schachten vernield wor den en 1800 man voorgoed werkloos zijn. Dergelijke berichten komen uit andere districten van Wales, Staffordshire, enz. Een aantal studenten van de technische hoogescholen te Edinburg, Birmingham, Londen enz. hebben vrijwillig hun diensten aangeboden. Voor den eersten keer hebben ongeregeld heden plaats gehad, op een mijn niet ver van Edinburg verwijderd, waar de pompers, dieaan het werk waren gebleven, werden aangevallen door ongeveer vijfhonderd met stokken en steenen gewapende mijnwerkers. De politie werd overweldigd en de geheele machinerie verwoest, met het gevolg dat het water zich in de mijnen ophoopt. In andere mijndistricten heerscht rust Dat de regeering de toestand ernstig inziet blijkt uit hetfeit, dat de 'admiraliteit alle ver loven van de vloot heeft ingetrokken. Er werd echter nog geen personeel van de vloot naar de mijnen gezonden. De communistische partij heeft de rnMuk- king van haar -actie erkend, door het parool voor de algemeene staking in te trekken. De „Rote Fahne" publiceert dit besluit niet, doch 'gaat heftig te keer tegen de meer- d erheidssocialisten en onafbankelijken, die partij1 trokken voor de bourgeoisie en niet voor het proletariaat. De R. F. gaat zoover zelfs, dat de geheel© beweging wordt voorge steld als optouw gezet door de reactie met behulp van agenlts-provooateura. De weerleg ging hiervan geeft het blad zelf, daar het verder zegt. ,,De communisten alleen kunnen de over winning van de wereldrevolutie niet bevech ten". En zij: hebben roemrijk het onderspit boven, en boven den schoorsteenmantel was een keurige tropee van vuurwapenen en der gelijke dingen aangebracht. Er was op het eerste gezicht niets bijzon ders aan de kamer of de inrichting, behalve, dat zij zoo weinig in overeenstemmng was met de overige kamers, maar als men nauw keuriger toezag, zou men gewaar geworden zijn, dat alle boeken met uitzondering van enkele die in een klein kastje stonden over één onderwerp handelden: -misdrijf. De curiositeiten in de glazen kasten, de wapens boven den schoorsteenmantel, hadden bun eigen geschiedenis, traigisch of schunnig, die stomme getuigenis aflegde van het vruchte- 1-ooze, om de wet te trotseeren. Mevrouw Dubois kwam precies op tijd te rug en zij werd zonder oponthoud naar het vertrek gebracht, waar Ross op haar wachtte. Zij nam diens magere, rechte, onberispelijke gestalte critisoh op, terwijl hij van het lage boekenkastje, met een vreemd boek, dat in perkament gebonden was en dat hij in zijn i-anden hield, zich naar haar toekeerde. „Mevrouw Dumois?" zede 'hij, terwijl hij met Europeesche hoffelijkheid diep over laar hand heenboog. „Ik ben uit Philadelphla gekomen, om u helpen met wat u wilt; ik heet Hubert Ross." „Mijnheer Mo Cormick heeft u voorgesla gen begon zij, maar hij viel haar schie- ijk in de rede. „Weet u wel dat Ik, terwijl ik op u wachtte, hier een heelen schat heb ontdekt? De ver zamelde verzen van Nlzamil" Mevrouw Dumois deed, knipoogend, een stap achteruit. „Gedichten!" riep rij in de grootste ver- b&ri&g flauwtjes uil Aansla# op Koningin Emma. ite Heldersche politieagent Eestrad e, die giste renavond op 'het stations-emplacement dienst had bij den laatsten trein, werd, even nadat die trein binnengerold was, door een .vreemdeling aange sproken. „ik ben iSherl-ock Holmee, deteebieve van Sco-t- lond ïard", zeide hij, en aangesteld door de Ne- derlamdsche regeering, om de communisten stap voor stap te volgen. We have bericht, dat David Wijnkoop heden met deze trein van half elf is arrived, om Koningin Emma in de lucht te laten vliegen". „Koningin Emma," vno-eg de agent Les- trade verwonderd, „die is toch in Soestdij-k". „Yeis, tiiat's right, but ik meen het wachtschip Koningin Emma, dat aan de buitenhaven ligt." „Volg mij? Eestrad©" aaide de groote detectieve op be velenden toon, „we go naar het wachtschip." Z-ij waren juist op tijd, want aan de Buiten haven gekomen zagen zij gestal-ten-jn wiide man tels gehuld, geheimzinnig in het nachtelijk don ker op de Emma toeloop-en. Het schip lag aldaar, niet bewust van de 'hachelijke positie waarin het verkeerde. .Plotseling midden op de loopplank, bleef Davifl aarzelend staan; -nij keek rond zichtastte in zijn zak'haalde er iets uit. Ats een kat sprong Holmee op hem toe. „Hands up, ellendelaar, geec' hier d-ie lont, die je daar wilt aansteken!" „Uch.och.., hi.. hi.., ha., ha.., ik lach me dood", stuiplaoht nu David Wijnijkoop, och toe Les- trade doe me een plezier. Ik kan niet meer van het lachen. Haal me twee glaasjes water!" „Hier die lont", zeide Holmes kortaf, „ik laat me door jou niet bedotten". „Lont. Lont", zeide Wijnkoop, „och kerel je bent gek met je lont. Zie maar het is een doodgewoon staaltje Marino- lak-en! Urunwald, uit de Keizerstraat 116, die zoo reu- zeveel stoffen in voorraad heeft, zond mij, als gezant van de fcSovjet-republiek een staaltje van dit lagen, dat ik voor het Russische sovjet-leger moet inkoopen. Hij schreef mijDavid, een heele- boel onderofficieren -op de Koningin Emma dragen hiervan costuums en met '-ucces. Dus heeft mijn «jonnet 'hier alleen ten doel om aan een paar onderoficieren te vragen, of dit laken goed in dïagen is.' „Haat zien", zeide Holmes, en het laken betas tende zeide hij: „indeed, verduiveld mooi laken, ik zal me ook maar bij Grunwald een pak laten aanmeten en zal hein opdragen heel Sco-tland Yard e, roede te bedienen." Burgers van Helder, niet alleen prima marinelaken dioch ook miagnifique heerenstoff-en in zuiver wollen qualiteit houden wij voorradig. Wiizijn 40 goedkooper dan ieder ander. Haat Dij -ons uw costuum aanmeten en gij bevindt U er wel bij. (Advert.) moeten delven voor de tegenrevolutie van W-estarp tot Hilferding. Maar de communis ten ©aan, niettegenstaande deze nederlaag, vol vertrouwen en met op-geheven hoofd nieuwen strijd tegemoet. En dus: „Bereidt u voor op een nieuwen strijd! Weest gereed 1 Spoedig -zal weer bevo len worden: de stormriem onder de kin! Pakt den vijand aan! Thans reeds roepen wij- ze ker van de overwinning na den verloren slag: Dit gevecht werd afgebroken, maar de geheele situatie schreewt naar nieuwen strijd!" En zoodra het ibevel begeven is tot dezen nieuwen strijd, wordt weer officieel door het partijbestuur verkondigd', dat de opstand het werk is geweest van de tegen-revolutonaire provocatie In de Parijsöh© pers werd melding ge maakt van onderhandelingen tusschen Frankrijk en' Duitschland. Volgens de Duit sche regeering werd hierbij de toedracht der zaak uit zijn verhand gerukt en zij vond hierin aanleiding de gewisselde nota's te pu bliceeren. In de Duiitsche nota werd opgemerkt, dat de bewering van Lloyd' George, dat Duitsoh- l-and -niet tot -schadeloosstelling bereid was onjuist was. Integendeel beseft de Duitsche regeering, maar ook het Duitsche volk, dat Duitschland tot aan de grens van zijn ver mogen, 'schadeloosstelling moet geven. Alle verantwoondelijfce instanties iriDuitsoh- land en -speciaal ook de Duitsche werklie den- zijn volkomen bereid, zoo krachtig mo gelijk mee te werken aan het herstel van de vernielde gebieden. Ook zijn alle verant woordelijke lichamen in D-uitschland het er over eens dat de Duitsche voorstelen reke ning moe-ten houden met den fimancieelen -nood der geallieerden en vooral voor Frank rijk. Verder wordt opgemerkt, dat geen van Duitschlarid's voorstellen 'besproken of over- „O, ik zie dat u daar belang in stelt." Zijn gezicht blonk van jongensachtige opgewekt heid. Nliets trekt een vrouw met distinctie en fijn gevoel zoozeer aan als de rhytmisohe bekoring van dé oude verzen. Oppervlakkige lezers kennen -alleen de Bacchanalistische wijsbegeerte van Omar. Maar u bent stellig goed' bekend met Roemi en den grootsten lyrisohen dichter Nizaml, om niet te spreken van Hafiz „Waarachtig!" mevrouw Dumois was ach teruitgegaan, tot de tafel haren verderen terugtocht versperde. „U bent een zeer bui tengewoon jongeman!" „Zou men door de leelijkheid van het leven voor schoonheid van expressie blind zijn? Maar ik zie, dat dat bij u niet het geval is. U bezit de zeldzame gave van sympathieke waardeering, mevrouw Dumois." Hij1 keek naar stralend aan. „Herinnert u zich die klacht van Majnoen op het graf van Laili? Waar vindt u zelf in de uitgelezen minne- Drieven van uw landsman Ahélard aan He- loïse zulk een aangrijpende schoonheid'? Luister u even: ,Oh, bower of joy, with blossoms fresh and fair. 3ut doomond ales! no ripened fruit ,to baer. Whero shall I find thee now in darknoss ehrouded! Dhose eyes o.f liquid fire for ever cloued Hij zuchtte dramatisch en sloeg het boek dicht „Uw Franscbe dichters maar bet is waar, ik had het vergeten. Ik had uit uw naam opgemaakt dat u uit Frankrijk afkom stig was „Ik ben een Amerikaansche "Mevrouw lumlols stamelde, nog beduus i door den on- verwachten aanval. „Dat begreep ik dadelijk toen ik u zag. Ik wist zelfs uit welk gedeelte van het land wogen werd. Aangaande het herstel van het verwoeste gebied moet gezegd dat dit in Frankrijk zelf tegengehouden wordt. Invloedrijke aannemers zijn bezig met net productief maken van het achtergelaten ma teriaal- en met opruimingswerk. Zij haasten er zich volstrekt niet mee, hun taak tot een einde te brengen. Het zwaarst weegt echter dat machtige kringen in Frankrijk in het vernielde gebied een buitengewoon prachtig politiek propagandamiddel zien, 't welk bij landgenooten en buitenlanders begrijp elijl- kerwijs steeds een diepen Indruk na laai Duitschland wenscht den volkenhaat, niet voor eeuwig te bestendigen. Het zal daarom opnieuw voorstellen doen aan de Fransche regeering, welke voorstel len op het oogenbl.ik tot in de détails worden overwogen en geformuleerd met de Duitsche arbeidersklasse zelf. Heeft de Fransche regeering bezwaar tegen de tewerkstelling van zoo talrijke Duitsche ar beider® in 't gebied van het herstel dan zal de Duitsche regeering ook bereid zijn om in el- ken anderen mogelijken en voor Frankrijk aannemelijken vorm zijn goede diensten en krachten ter 'beschikking te stellen. In het antwoord der Vereenigde Staten wordt gezegd: De tekst van het Amerikaansche antwoord luidt: „De Amerikaansche regeering heeft in de niet-form-eele memorie van dr. Simons met genoegen bennis genomen van de ondubbel zinnige uiting door de Duitsche regeering van haar verlangen om herstel te .geven tot aan de grens van Duitschland's vermogen om te betalen. Deze regeering staat aan de zijd© van de regeeringen van de geallieerden door Duitschland verantwoordelijk voor den oorlog en zoodoende zedelijk verplicht te -achten om herstel te geven voor zoover dit mogelijk mocht zijn. De erkenning van deze verplichting, welke opgesloten is in de me morie van Simons, lijkt de regeering van de Vereenigde Staten de eenige gezonde .grond slagen waarop een hechte en rechtvaardige vrede opgebouwd kan worden, onder welke de verschillend© naties van Europa opnieuw economische stabiliteit kunnen erlangen. Deze regeering meent in de memorie van Simons aan den bant van de Duitsche regee ring een oprechten wensch te zien om de on derhandelingen met de geallieerden te her openen op een nieuwen grondslag en hoont, dat deze onderhandelingen, wanneer zij een maal hervat zijn, mogen leiden tot een snelle regeling die tegelijkertijd aan de rechtvaar dige eischen van alle geallieerden zal vol doen en Duitschland in staat zal stellen zijn productieve werkzaamheden te hervatten." HONGARIJS. In de Hdngaarsche nationale vergadering heeft -minister-nresdd-ent Telefci Dinsdag de volgende verklaring afgelegd: Wij waren allen overtuipd van de noodza kelijkheid van het onmiddellijk vertrek van den Koning. Ik kan thans mededeelen, dat hi! heden (Dinsdag)morgen half elf Steina- mianger, in gezelschap van drie verteven woordigers dar Entente, heeft verlaten. Wij1 hopen, dat 'het vertrek des -koning® fcalmeerend zal werken, zoowel op den 'bin nen- als buitenland'sohen politi-eken toestand Zijn onverwachte verschijning -stelde de con solidatie van Hongarije op een zware proef, welke schitterend werd doorstaan. Ieder nuchter toeschouwer mo'et toegeven, dat ten -gevolge van de moeilijkheden de toestand geen oogeriblik onzeker geweest is. De terugreis des konings werd alleen ver traagd, doordat hem -geen vrije -aftocht ver zekerd was, welke de eer van Hongarije eischta Een bericht uit Berlijn meldt, dat de ex- koning niet naar zijn vroeger verblijf, Pr-an gins in het kanton W-aa-dt, k-an terugkeeren, daar dit voor hem gesloten is. Vermoedelijk zal hij voorloopig in het kanton Luizern ver- u bent." Hij maakte weer een buiging. „Al leen de vrouwen van Nieuw-En-gelandbe houden haar jeugdige gratie en schoonheid van vorm met haar aangeboren bekoorlijk heid van manieren ln al de jaren van het kosmopolitische leven, gelijk dit boekje zijn schoonheid van gedachte en inspiratie be waard heeft, ondanks het feit, dat het ont dekt werd in den zak van een aartsmoorde naar, toen men in de nuorgue zijn lijk onder zocht." Een zwakke blos was op de verwelkte wan gen van de oude dame gekomen bij deze ver metele vleierij, maar zij werd, terwijl zij on willekeurig huiverde, weer 'bleek. Hij legde het boek op de tafel. „Vergeef de afdwaling, mevrouw Dumois. Ik ben tot uw dienst." Nu scheen zij geen raad te weten, hoe zij beginnen zou. „Bent u heusch een speurder?" Haar oogen monsterden zijn gezicht scherp, ter wijl hij een stoel voor haar bijschoof. „Dat is müjn beroep", antwoordde Ross met een tikje kalme waardigheid. „Mijnheer Mc Cormick zal u verteld heb- >en wat ik wensch?" „U wenschte zekere Jong© dame te vinden, die u aan mij zult beschrijven." „Juist." De toon van mevrouw Dumois was minzaam. Ik geloof, dat wij met elkaar zul- en opschieten, mijnheer Ross. Deze jonge dame is beschaafd, goed opgevoed en heel wat ontwikkelder dan de meeste meisjes van tegenwoordig, maar haar voorkomen is heel ?ewoon, zij i« noch blond noch donker, niet sepaald mooi en ook weer niet onaardig." 'blijven onder toezicht der Zwitsersch-e regee ring. Nu het avontuur afgefloopen is komen er alerled berichten, die uitsluitsel moeten ge ven hoe de ex-koning er toe kwam een kans je voor het behoud van den Hongaarsohen kroon te wagen. Uit Lausannie wordt gemeld, dat de ex-ko- ndigin Zita, bij -een onderzoek ln de villa te Pr-anigins verklaarde, dat zij' het was, die alles had voorbereid. Ex-koning Karl laat zijn secretaris verkla ren, dat Frankrijk niets vam aij-n plannen wist. De Bayrisch Kurier verneemt uit kringen die met het geval van dien ex-koning in verbinding staan, dat Prins Windisch- gratz zich met behulp van generaal Fran- chet d'Espery (die te Straatsburg het bevel voert) in verbinding stelde met Briand. Deze verklaarde, dat indien Frankrijk voor een uitgemaakte zaak werd geplaatst, men de (be weging in Hongarije haar gang zou laten -gaan. Vertrouwend op deze uitlatingen van Briand, ondernam Karl de reis naar Boeda pest, waar hij echter door de offioieele Fran sche politiek in den steek werd gelaten. Naar aanleiding van hetgeen b" het on derzoek nopens het verblijf van ex-keizer Karl in Oostenrijk aan het licht is gekomen zullen de Hongaar-sche staatsburgers -n-rins Lodewijk Windisohgratz en graaf Thomas Eibödy voor goed uit de republiek Oosten rijk worden uitgewezen. Een bijzondere correspondent van het „Journal" te Kisjenef meldt, dat de geheele Oekrajine tusschen Dnjester en Dnjepr ln opstand is tegen de bolsjewieken. Het ulti matum'door de regeering te Moskou san hen gesteld, om vóór 15 Maart alle wapsns in te levéren, heeft overal aanvallen tegen de bols jewieken ontketend. In de geheele Oekrajine vereenigen de bevolkingen, die een even -grooten haat te lgen de bolsjewieken voeden, zich, om zich van hun onderdrukkers te bevrijden. Deze nationale opstand wordt gesteund door een vurig vertrouwen. Hoezeer de beweging al gemeen is, blijkt uit het feit dat de 'bolsjewie ken er niet in zijn geslaagd de leiders er van te ontdekken. Thans telt de Oekrajine veer tien haarden van verzet. De boeren voeren een guerilla, teneinde het dorpsbezit te Ibe- 'sohermen. Zij maken de wegen- onveilig, doen overvallen op bolsjewieksche troepen, laten treinenontsporen en plunderen goede renwagens. De oorrespondent betwijfeld, of de boeren den tegenstand der bolsjewistische oentra zullen kunnen overwinnen, doch meent, dat de beweging gevaarlijk kan worden indien zij op andere streken overslaat De socialisten te Madrid hebben met 240 tegen 147 stemmen de voorwaarden van Moskou afgewezen, om zldh aan te sluiten bij de Internationale van Weenen. Konstantinopel, 5 April. De Turken mel den, dat de Grieken Afioen Karahissar ont ruimd hebben en tot hun stelling van uit gang teruggekeerd zijn. Uit Washington verneemt Reuter, dat naar verluidt, Harding het weder indienen heeft goedgekeurd zoodra het congres de volgen de week opnieuw bijeenkomt, van de motie van Knox, volgens welke een afzonderlijke vrede met Duitschland zal worden gesloten. Tegen aambeien, droge of bloedende, wende men Fo«ter's Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn ori middellijk bedaren, en heeft een bijzonder heelende wer king. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. bare aanwijzingen had ontvangen, door die negatieve beschrijving, en de oud} dame vatte wat me^r vuur. „Zij heeft bruin haar en blauwe oogen, en kleedt zich eenvoudig, maar haar manier van doen was, toen ik 'haar voor het laatst zag, wat al te zelfbewust; toen Ik een jong meisje was, zou ik haar als een wijsneus geschouwd hebben. Ik kan u verder heel weinig over haar meedeelen, maar ik geloof, dat zij er gens in de stad vertoeft." „Uw beschrijving is opmerkelijk duide lijk." De jonge speurder bleef zijn ondoor grondelijke gezicht zetten, toen hij er vrien delijk aan toe voegde: „U heeft zeker wel een foto van haar? „Als ik er een had, jongeman, zou ik die niet vertoonen", hernam de oude dame. „Aan mij toch wel", zeide hij met een over- redenden glimlach, maar drong daarna niet verder aan. „U zegt, mevrouw Dumois, dat de jonge dame goed ontwikkeld Ijl Doet zij aan muziek, kunst of talen?" „Wat zij van muziek kent, is maar -een schijntje, maar zij is oompleet een papegaai in het aanleeren van vreemde talen; een ge boren taalkundige." Zij hield plotseling op. „Maar ik ben hier niet gekomen, om vragen te beantwoorden, mijnheer Ross, zooals ik vanochtend al stellig verklaard heb. Ik wil dat die jonge dame gevonden wordt. U hebt haar signalement; ga nu aan het werk en vind haar."

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1