1EL1EISG1E COURANT FMITÉ MANTELCOSTUMES I1U VUT HERMAN N YPELS, f 40.- Tweede Blad. VAN ZATERDAG 9 APRIL 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot klerk bij 's Rijks werven te Willemsoord H. L. G. Ouwerkerk, alhier. DE TELEFOON. In aansluiting op ons artikeltje in het vorig nummer, kunnen wij hieromtrent nog de volgende mededeelingen doen: In November 1920 kreeg de Alkmaarsdie directie op een goeden dag een schrijven van het Hoofdbestuur van Posterijen en Te legrafie met een afschrift van het Kon. Be sluit, waarbij de aan deze directie tot weder- opzeggens toe verleende concessie met in gang van 1 October 1921 werd opgezegd. Voor het geheele telefoonnet bood men 10.000. Daar de directie nog in hetzelfde jaar een aantal toestellen van de genie had overge nomen tegen een dusdanigen prijs, dat alle toestellen samen alleen al een waarde van 10.000 vertegenwoordigden, leek dit bod voor een kleine 400 toestellen met 4000 M. kabel, vele opstijgpalen met draden en alles en een Centraalbureau van 345 nummers en dat alles als een geheel in bedrijf, naar niets. Omdat bovendien, naar de meening van de exploitante, het Rijk in strijd met de wet de concessie binnen den termijn van 1 jaar had opgezegd (immers, 24 November 1920 kreeg zij eerst het schrijven met de opzegging te gen 1 Oct. 1921) meent zij gerechtigd te zijn een actie tegen het Rijk te kunnen voeren om te trachten in deze recht te krijgen. Inmiddels heeft de telefoondirectie reeds gebruik gemaakt van de clausule in haar con tracten, waarbij de bestaande abonnementen met 3 maanden kunnen worden opgezegd. Voor zoover deze nu vóór 1 October afloo- pen, worden zij niet vernieuwd, en de toestel len weggehaald, omdat zij die bete.r ergens anders gebruiken kan. Er zijn nu een aantal abonné's opgezegd met een termijn van drie maanden, waarvan op 15 Juni het eerste slachtoffer valt. Geleidelijk volgen er dan meer, gemiddeld 20 30 per maand. Deze toestand kan aanleiding geven tot de allerzotste consequenties, terwijl het natuur lijk nog niet bekend is wat het Rijk zal doen met' October (gesteld al dat het nieuwe rijks- net dan gereed is). Bovendien bestaat nu de mogelijkheid, dat alle abonné's nogmaals in- leggeld aan het Rijk zullen moeten betalen. Komt er vóór 1 October geene oplossing, dan krijgen we nog Veel dwazer toestand. De concessionaris staat op het standpunt, dat het Rijk ten onrechte zijn concessie heeft opge zegd, en gaat dus kalm met de exploitatie van zijn net door. Daarentegen legt het Rijk thans nieuwe kabels en sluit op nieuwe toe stellen de abonné's aan. Met October zullen dan de abonné's, wier tegenwoordige aan sluiting dan nog niet verbroken is, in het bezit zijn van twee toestellen, aangesloten op twee verschillende netten! Naar wij vernemen, zijn reeds van belang rijke aansluitingen, zooals Bureau Comman dant der Marine, Chef 8taf, Marine-Hospi taal, P.E.N., Arbeidsbeurs e. a. de contracten opgezegd. Het komt ons voor, dat men van rijkswege deze zaak niet heeft behandeld zooals zou mogen worden verwacht. Dat het bestaande materiaal als zoodanig voor het Rijk niet de volle waarde heeft, is te begrijpen; maar om nu zonder meer de concessie in te trekken en de tegenwoordige directie zoo al eene dan toch geene noemenswaardige schadevergoe ding te geven, is geen reëele wijze van han delen. Het betreft hier toch een bedrijf, dat in volle exploitatie is en men biedt slechts een deel van de oud-materiaal waarde. En dat de tegenwoordige directie, die ons toch jarenlang goed bediend heeft, die steeds klaar stond om alle klachten te onderzoeken en er aan tegemoet te komen, er op dergelijke ma nier afkomt, dat is, het moet ons van het hart, toch wel wat erg. Dat een sommetje, als „troostprijs" aangeboden, en dat naar de concessionaris ons mededeelt ver onder de afbraakwaarde blijft, niet aanvaard werd, is begrijpelijk, evenals het zeer begrijpelijk is, dat men thans geen verdere verplichtingen op zich wil nemen. Wij meenen, dat de billijkheid meebrengt, dat in deze een arbitrale uitspraak van des kundigen, door beide partijen te benoemen, moet plaats hebben, waardoor het mogelijk wordt een bevredigende oplossing te vinden. Een toestand, waarbij de handel en de offi cieels instellingen gedurende geruimen tijd bijvoorbeeld van een intercommunale ver binding worden uitgesloten, is onhoudbaar, of sterker, maar juister gezegd, ontoelaat baar. Door de Algemeene Heldersche Winke- liersvereeniging en de afdeeling Helder van „De Hanze" is onderstaand request aan den Minister van Waterstaat verzonden: Aan verschillende handeldrjjvenden in de gemeente Helder is door de N. V. Alkmaar- sche Telefoon- en Goederenbesteldienst het abonnement op het plaatselijk telefoonnet opgezegd. Door deze opzegging ondervinden belang hebbenden groot ongerief, en verzoeken on- dergeteekenden Uwe Excellentie beleefd maatregelen te nemen, waardoor dit ongerief zoo spoedig mogelijk wordt opgeheven. De Zonsverduistering van Vrijdag. De zonsverduistering, die Vrijdagmorgen hder als een gedeeltelijke waarneembaar was, was, zooals dat steeds met een dergelijk ver schijnsel het geval Sa, zeer merkwaardig voor hen, die haar waarnamen. In het noor den van Schotland o.a. deed zij zich voor als een ringvormige verduistering. De punten van onzen aardbodem waar dit nog meer het geval was, lagen in een centrale lijn, die men zich denken kan van 't midden van den noor delijken Aitlantischen Oceaan over het uiter ste noorden van Schotland langs de kust van Noorwegen om ten noorden van Azia tisch Rusland te eindigen. Dat de zon niet totaal, maar met over lating van een zonnering wordt verduisterd, houdit onmiddellijk verband met de afstan den, waarop de zon en maan zich ten tijde van de eclips van de aarde bevinden. Van de zon, die een middellijn heeft van 1.390.000 K.M. is de aarde gemiddeld 149.5 millioen K.M. verwijderd. De zon staat in Juli verder van de aarde af dan dn Januari; haar schijf is dus in Juli kleiner dan in het begin van U jaar. Zooals men tan vinden aangegeven in het door J. van der Bdlt voor het „Nut" ge schreven boekje over de verduistering van zon en1 maan, kan de middellijn van de zonne schijf 1.7 afwijken van de gemiddelde waaide. Voor de maanschijf is dit bedrag 7%. Dat wil zeggen, dat de afwijkingen van het gemiddelde grooter zijn voor de maan. De baan van de maan om de aarde, wijkt veel meer af van den cirkelvorm dan die van de meer af van den cirkelvorm van die van de aarde om de zon. Is de maan dus betrekkelijk ver verwijderd van de aarde, dan is de maanschijf, die wij gemiddeld even groot zien, als de zonschijf, kleiner dan dieize en voor den toeschouwer op de centrale lijn blijft er een ring van de zon zichtbaar. Men herinnert zich dat den 17 April 1912 de ringvormige verduistering in ons land bij Maastricht waarneembaar was. De over blijvende ring was toen zoo smal, dat de eclips slechts op plaatsen zeer dicht bij de oentrale lijn waar de ring een oogen- blik overal rondom de maan van gelijke breedte was nog als een, zJj 't dan minder zuiver, ringvormige verduistering was te zien. Op verderen afstand van de centrale lijn bleef de zon op het oogenblik van de grootst mogelijke verduistering te zien in den vorm van een maansikkel. Voor ons land was dit thans ook het ge val. Voor den Helder was het tijdstip van aanvang der verduistering 8 uur 56 minuten (zomertijd). Op dat tijdstip werd aan den rechberrand der zonschijf, even boven het midden, de eerste deuk zichtbaar. De ver duistering duurde meer dan 21/» uur; geleide lijk verdween een grooter stuk van de zon achter de maanschijf en te 10 uur 18 was de grootste verduistering bereikt. Toen was van de zonschijf, die langzamer hand ingekrompen was tot een sikkelvormig maantje, nog slechts een smalle sikkel aan den onderkant zichtbaar; een paar minuten later reeds trad rechts van onderen een ver dikking op vain het zichtoare gedeelte en langzaam verliet de maan weder de zonne schijf. Te 11 uur 31 was te Helder de ver duistering geëindigd'. De karakteristieke verschijnselen, die een zonsverduistering voor ons aardbewoners meebrengt, waren, hoewel de eclips than-i niet totaal was, niettemin zeer goed merk baar. De typische verduistering van het dag licht, en de eigenaardige somberheid van de natuur waren ook nu, evenals bij de totale eclips van 1912, frappant. Handelsregister. Dinsdag 12 April is er voor allen, die be lang hebben bij de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel de gelegenheid daarvan eene uiteenzetting te hooren door mr. J. Verdam, secretaris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, die eene uiteenzetting zal geven van de bedoeling van de Inschrijving voor het Handelsregister. De vergadering heeft plaats op de bovenzaal van het Algemeen Te huis voor Militairen (Spoorstraat). Rijkspersoneel. Door het Comité uit de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's Rijks dienst en den Centralen Bond van Post-, Telefoon- en Telegraafpersoneel te Helder was voor Donderdagavond eene groote openbare ver gadering uitgeschreven, waar als sprekers zouden optreden de heeren F. Perdok van de Centrale en H. M. Roos van den C. P. P. T. T. Deze vergadering, die zeer goed bezet was, werd geleid door den heer Baak, die mede deelde, dat op verschillende plaatsen in het land thans vergaderingen belegd worden om den stand van zaken ten opzichte van den rechtstoestand van bet rijkspersoneel (zulks naar aanleiding van de Memorie van Ant woord van de Regeering) uiteen te zetten. Het rapport-Dresselhuy# was, zegt spr., tamelijk goed; met de door de Regeering aangebrachte wijzigingen is het evenwel slechter geworden. Ook dient de salariskwestie te worden be sproken, speciaal art. 40 van de Bezoldigings- bijlage. De regeering schijnt thans op het standpunt te staan, dat niet alleen de loons- verhoogingen stopgezet worden, maar zelfs „als de tijdsomstandigheden" dit noodig ma ken, tot loonsverlagingen zal worden over gegaan door massa-ontslag en nieuwe aan name voor minder loon. In de particuliere bedrijven zien wij dit al doorvoeren hier en daar en zeker is het oók op het rijksperso neel van toepassing straks. Regeering en Kamer dienen er van doordrongen te worden, dat nog dit jaar de gewijzigde wet in het Staatsblad kome. Dat vele ambtenaren en werklieden hiervan doordrongen zijn, getuigt de groote opkomst van hedenavond. Spr. opent vervolgens de vergadering en deelt mede,deelt mede, dat een schilderstuk, hetwelk is tentoongesteld, gratis is afgestaan door den heer Jaarsma en Zaterdag 16 April a.s. op den feestavond van „Onderling Be-' lang" zal worden verloot ten bate van H. O. R. A. Hierna verkrijgt de heer Roos (C.P.P.T.T.) het woord, die het vraagstuk der salarieering behandelt. Hij wees op de geweldige toename van den invloed der vakbeweging. Telde men in 1880 in totaal een 12 15000 georganiseer- den in vakvereenigingen, 30 jaar later, in 1910, bedroeg het aantal reeds 143000, in 1914 220.000 en thans zijn meer dan 650.000 man georganiseerd. Er is dus verplaatsing van machtspositie gekomen; de vakbeweging is geworden een onmisbare schakel in den maatschappelijken keten. Maardit bracht ook zijn gevaren mee, want beter nog dan die van de werknemers voltrok zich de orga nisatie van de werkgevers. In patroonskrin gen vraagt men zich niet af: tot welke partij behoort gij? zooals dat helaas bij onze vak beweging geschiedt. Daardoor kan het ge beuren, dat bij conflicten van een omvang, die in vroeger jaren geen twijfel' deed bestaan omtrent den afloop, thans de werknemers nog de verliezende partij blijven. Wij maken thans de tijden mee, dat de organisaties niet alleen gebruikt worden voor afweer, maar ook voor aanval, en de ontwikkeling der loonsverhoudingen in de particuliere bedrij ven sleepen die van rijk en gemeenten mee. Zeide niet de heer Stork reeds in de Eerste Kamer, dat het nu maar eens uit moest zijn met die loonsverhoogingen voor het Rijk, omdat ook het particuliere bedrijf ze stop- Ingezonden mededeeling. DAMES-KLEEDERMAKER CHIQUE ZQMERDRACHT V00RRADIG IN 50 DESSINS zette? En de Kamer van Koophandel te Al melo verzocht aan de Ged. Staten de salaris- verhoogingen voor de ambtenaren niet goed te keuren, omdat dan de particuliere bedrij ven ook weer volgen moesten. Hieruit blijkt hoe nauw de belangen van particulier- en rijkspersoneel samengekop peld zijn. Waarom kon deze stijging piet- voortgaan? Door bet ineenzakken van de centrale rijken werden de wereldvoorraden niet meer gedistribueerd over de gansche wereld, maar voor een deel verdwenen zij van de markt, waardoor dus de groothandel- prijzen daalden en de fabrikanten, zeer lo gisch, trachtten hun verlies door 1'oondruk- king te dekken. De heer Paul Nijgh, de man door wiens toedoen de Rotterdamsche haven arbeiders de nederlaag leden, erkent thans zelf in de „N. Rott.", dat de loonfactor niet de beslissende is in een conflict en geeft toe, dat het standpunt der arbeiders juist is als zij zeggen, dat de billijkheid medebrengt, dat niet eerst loonsdaling en daarna prijsdaling moet plaats hebben, maar juist omgekeerd. Zoolang echter de macht der werkgevers grooter is dan die der arbeiders, valt het niet te verwonderen, dat de eersten niettemin juist andersom bandelen en blijven volhou den, dat de loonen wel degelijk een factor van belang zijn. Reactie viert thans hoogtij in ons landje. In verschillende vakken heerscht uitsluiting, bij de werknemers is malaise troef. Het N. V. V. zag zijn ledental met 24000 vermin derd; het N. A. S. verloor 11000 leden. In het mijnwerkersconflict helpt de regeering mede dit te bestendigen. In den oorlogstijd, toen men hun arbeid noodig had, werden ze na tuurlijk omhoog gebeurd; thans vertrapt men ze in het slijk. Als men dan nu ook komt met loonsverlaging, is dat opzet. In 1918, toen het in het Oosten rommelde, werd de regeering plotseling zeer voorkomend; zij wilde de arbeiders aan een betere positie helpen. Dezelfde regeering van toen bepleit thans de toepassing van art. 40: stopzetting van de verhoogingen. En als wij niet heel erg oppassen, zal de regeering het artikel toepassen. Heel kalm, langs een omweg, probeert de regeering de arbeidsverlenging er door te krijgen, onder neemt zij dus een aanval op den 8-urendag. Als wjj het hoog-moreele standpunt der re geering ter conferentie van Washington na gaan, begrijpen wij niet, dat bet dezelfde regeering is, die thans deze aanval onder neemt. En bij het particuliere personeel vindt men denzelfden tendens terug. Lukt het bij het eene bataillon, dan volgen er na tuurlijk meerdere. De 8-urendag, een romp- slompige beweging, wordt reeds van allen kant aangevallen, nu hij nog niet eens overal ingevoerd is. De directeur-generaal der pos terijen komt nu al met voorstellen, weliswaar nog niet zeer afgeronde, maar bij tracht toch al goed te praten, dat een besteller eigenlijk zeer goed 10 uren dienst zou kunnen doen. Hun werk is niet zoo zwaar. Ook van de con ducteurs wordt aldus gesproken; den tijd, dien zij op de stations wachten moeten op een trein, die hen weer meeneemt naar huis, rekent men maar niet als diensttijd. Men wil nog een anderen truc uitspelen: de directeur-generaal wil de verloven wegens ziekte verminderen. Spr. zet dit uiteen; de regeling is uit werkgevers-oogpunt schitte rend, maar wordt een strop voor ons. En zal natuurlijk op de overige vakken doorwerken. Wjj dienen rekening met deze feiten te houden. De ons beloofde salarisherziening was al aardig op gang. Maar nu komt er een kink in den kabel, omdat regeering en com missie het niet eens kunnen worden over den kindertoeslag. Eerst beweerde de regeering, dat dit een hoog moreel belang was, en thans leert dé praktijk, dat ze bij de staatsmijnen weder afgeschaft moetèn worden. De tijd voor de werknemers is thans ge komen om zich aan te sluiten. Spr. eindigt met een opwekking tot aansluiting bij de vakbonden. Slechts langs den weg van ver- eeniging kan men zich vrijwaren voor de dreigende toekomst. De tweede spreker, de heer Perdok. be sprak het vraagstuk van de rechtspositie en salarieering. In 1920 stond spr. hier om het rijkspersoneel op te roepen voor lotsverbete ring. Thans gaat het niet om lotsverbete ring, maar om te behouden hetgeen wij ver kregen hebben. Het weinige, dat wij verkre gen hebben, dreigt ons weer te zullen worden ontnomen. De taak voor de vakbeweging is dan ook in 1921 oneindig veel zwaarder dan ooit. Tot de aanwezigen zegt spr.: gij beseft niet wat u boven het hoofd hangt. Men denkt, dat het met de toepassing van dat art. 40 wel niet zoo'n vaart loopt. Welnu, spr. leest een schrijven voor van de regeering, waaruit het tegendeel blijkt. Wel degelijk is hier ge vaar. Daarbij is uitgemaakt, dat het bezol digingsbesluit niet zal worden herzien. Vijf jaar lang heeft eene staatscommissie gewerkt aan het uitbrengen van een rapport. Thans nog talmt de regeering om de pen sioenregeling gereed te maken. Er is groote kans, dat de arme gepenslonneerden nog jarenlang zullen moeten blijven rondloopen. Andere wetten zijn in een oogwenk klaar, maar ons laat men wachten. Het weduwen- en weezenpensioen ziet er goed uit; daarvoor zijn wij de regeering dankbaar. Maar ten opzichte van de andere pensioenregeling toont spr. uitvoerig aan, hoe die verslechterd is. De thans door de regeering geboden 70% zijn relatief minder dan de 662/3% van vroeger. De basis der nieuwe regeling is niet zoo goed als die der oude. De pensioengrondslag is te laag, het geen spr. aantoont. Thans krijgen we van, het inkomen van 2000 1400 pensioen, en onder de oude regeling was dit 1532. De pensioengrondslagen worden gedrukt door twee feiten. In de eerste plaats doordat men den kinderbijslag beschouwt als een deel van het loon. En ten tweede de stand- plaats-aftrek. Van die 70% blijft dan ook betrekkelijk weinig over. En de oneenigheid in de vakbeweging is oorzaak, dat bijv, het A. R. K. A. nog minder vraagt dan de oude wet gaf. De regeering moet minstens 80% van het loon geven. Jaren hebben wij gestreden om den wacht- tijd van 10 jaren weg te krijgen. De regee- I ring maakt er thans 7 jaar van, hetgeen ook nog onbillijk is. In de oude wet konden wij bij het verlaten van den dienst blijven door storten voor vrouw en kinderen; thans is dat geschrapt en al het geld, dat in zoo'n geval gestort is, is weg. In geen enkele verzeke ringsmaatschappij bestaat een dergelijke clausule, overal krijgt men althans zijn ge storte geld terug. Als wij na 20 of 25 jaar een andere, beter bezoldigde betrekking kunnen krijgen, aan vaarden wij die natuurlijk. Het gestorte pen sioengeld was dan weg. Maakt de regeering er thans z.g. „uitgesteld pensioen" van? Geen sprake van. 20 maal 200 zijn verloren voor u. Wegen dan de voordeelen Uwer nieuwe betrekking wel op tegen deze nadeelen? En klemt de regeering ons zoodoende niet vast aan de schatkist? Ook is het onbillijk, dat bet pensioen niet verder mag gaan dan 4000. Spr. behandelt nu het ontwerp JJresselhuys. Het nieuwe ontwerp van de regeering is veel slechter dan het mooie van den heer Dressel- huys. Een-en-twintig maal wordt hierin ge sproken van „zooveel mogelijk"; men begrijpt dus, hoe daarmede de grondslagen van het wetsontwerp op losse schroeven staan. De heer Dresselhuys was positief in zijn toezeg gingen; aan al deze „mogelijkheden" hebben wij niets. De regeering geeft premievrij pen sioen, dat beteekent een salarisverhooging van 7 Maar ze ontneemt ons den toege zegden vacantietoeslag; dus de salarisver hooging wordt slechts 5%. De wachtgeld regeling van bet ontwerp Dresselhuys wordt tot ongeveer de helft teruggebracht. Het ontwerp-Dresselhuys stelde den ter mijn voor ziekte op 3 jaar; de regeering maakte er l1/» jaar van; alle belangrijke pun ten, waarop wij ons gespitst hadden, zijn aan bet ontwerp ontnomen. Wij moeten niet met onze actie wachten, want elke nieuwe maand wordt de reactie grooter, wordt weder een stuk van de regeling afgeknabbeld. Ook bet scheidsgerecht geeft ons niet de verzekering, dat ons recht zal worden gedaan. Het georganiseerd overleg deugt niet, zeide men. Dit is niet enkel de schuld van de re geering, ook van de ambtenaren zelf. In de salariscommissie hadden wij de meerderheid. De regeeringsvertegenwoordigers liepen, de een voor, de ander na, weg; de regeering plaatste geen anderen voor hen, omdat de vakvereenigingsleidera het toch niet met el kander eens werden. Op die manier zijn de brievenbestellers om hals gebracht, en nog andere categorieën. Met 4 regeeringsverte genwoordigers en 10 ambtenaren kon zelfs nog niet een meerderheid verkregen worden. Men stemde de voorstellen eenvoudig af. Nu komt er nieuw georganiseerd overleg. De regeering wilde voorzichtig zijn en nam hoofdambtenaren om het standpunt der re geering te verdedigen. Thans is de verhou ding 7 tegen 7 en de 7 regeeringsambtenaren staan als één blok. En in de Commissie van onzen kant zijn er altijd wel een paar leden, die met de regeering medegaan. De syndica list is er al uit, nu is de verhouding 7 tegen 6, zoodat we in 't geheel niets meer bereiken. In dit verband brengt -spr. hulde aan de On- derofficiersvereeniging „Ons Belang", die getoond beeft niet langer de verdeeldheid te willen. Er moet georganiseerd overleg komen op den grondslag van Evenredige Vertegen woordiging. Daarom: centraliseert u in één groote centrale, omdat gij alleen door machts concentratie iets bereiken kunt. Wij zullen de regeering kenbaar moeten maken, dat het noodig is art. 40 niet toe te passen. De regeering heeft onrust gebracht onder het personeel en zal zich binnen en kele weken moeten verklaren. Daarnaast zal de regeering aan de Tweede Kamer een be hoorlijke pensioenregeling moeten voorleg gen. Ook de wet op den rechtstoestand dient nog dit jaar in het Staatsblad te komen. Deze drie zaken zullen aan de Nederlandsohe re geering moeten worden «voorgelegd. In zjjn slotwoord wekte de spr. op tot aan eensluiting, opdat, als hij een volgend maal terugkomt, hier ter stede één groote, mach tige, neutrale vakvereeniging werke. Een paar der aanwezigen stelden eenlge vragen. De heeren Muller en A. Baak vroe gen of het niet wenschelijk was een eigen vertegenwoordiger In de Kamer te hebben. De heer Klerk 'besprak de korting voor ouder domsrente van de pensioenen. Uitvoerig be toogde de heer Perdok, dat bet voor een vak vereeniging de dood zou zijn, indien zij een vertegenwoordiger naar de Kamer zond. Zoo'n vertegenwoordiger zou tot een politieke partij moeten behooren, anders kan hij niets bereiken, en dan zou hij in conflict komen met allerlei opvattingen in de organisatie. Ketelaar, oorspronkelijk voor den Bond van Ned. Onderwijzers gekozen, is vrijzinnig-de mocraat geworden. Hij is onderwijs-speciali- teit, zooais zijn collega's in de Kamer, maar kan hij iets speciaals voor de onderwijzers bereiken? Niet meer dan welk ander afge vaardigde ook. De neutrale vakbeweging dient haar eigen strijd te voeren; zij moet de vraagstukken rijp maken voor de maatschap pij, dan kan de politieke arbeidersbeweging ze daarna overnemen en naar de Kamer over dragen. Ook de heer Roos spreekt in dezen geest; de centrale is een zedelijk lichaam, waarin verschillende meeningen tot haar recht zul len moeten komen. Spr. wijst tenslotte nog op de nieuwe naohtdienstregeling voor het postpersoneel, die zooveel slechter dreigt te worden doordat men de nachturen niet meer voor l1/, zal rekenen, maar voor 1 en dan in de plaats daarvan toeslag geeft. Het slot ls, dat ook aan die toeslagen geknabbeld wordt en dan heeft men heelemaal niets meer. In zijn slotwoord wijst de heer Baak nog maals op de noodzakelijkheid van aaneen sluiting. De heer Roos zeide in het begin, dat alle organisaties leden hebben verloren; met de Centrale is het tegendeel het geval, want Ingezonden mededeeling. en Zeer voordeellge prijzen. Afwisselende keuze, TELEF. INTERC. 140. daarvoor hebben zich nog 3 organisaties aan gemeld. Te omstreeks 11 uur werd de drukbezochte vergadering gesloten. Aanbesteding. Door den architect J. J. Schoeffelenberger alhier werd Vrijdagmorgen aanbesteed het verbouwen van de schouwburgzaal „Casino" met bijkomende werken. Begrooting ƒ39.900. Ingekomen waren de volgende billetten: W. J. Braggaar 43.350; comb. C. Griek, T. Griek, W. A. Ran en J. Ran 46.030, Gebr. Van Pelt f 48.125, K. Zeeiman 48.400. De gunning is aangehouden. Kookdemonstratie. Wij willen bij deze onze lezeressen nog even berinneren aan de kookdemonstraties, welke Maandag en Dinsdag in „Casino" ge houden worden. Maandagmiddag te half 3 precies zal eene lezing worden gehouden over de voordeelen van het koken op gas. Dames (of heeren) die dus Maandagmiddag de demonstratie bij willen wonen, worden verzocht precies op tijd aanwezig te zijn. Zooals in de advertentie stond aangegeven, zal de firma M. A. Grunwald Zn. elke be- zoek(ster)er een gratis kopje thee schenken. „Onder één Dak" door de Wllsons. In verband met bovengenoemde voorstel ling op a.s. Zondag in „Casino" publiceeren wij een zeer vleiend sohrijven van den auteur van bovengenoemd stuk Jan Fabricius aan de spelers, waaruit men kan lezen op welk hoog peil deze vertooning van de Wilsons staat. „Geachté Heeren Wilson! Vergun mij U mijn compliment te brengen voor de zeer goede voorstelling door Uw ge zelschap van mijn tooneelspel, „Onder één Dak" gegeven. De meeste rollen in dit stuk worden door de uwen uitnemend gespeeld. De locale kleur was in uw voorstelling juist getroffen en de karakteriseering der per soonlijkheden voor het meerendeel raak. Met gevoelens van sympathie verblijf Ik, hoog achtend, Jan Fabricius." Inboedel op straat. In de Bootsmanssteeg (Hoofdgracht) staat sedert eenige dagen een inboedel op straat. Daar dit voor hen, die de juiste toedracht van zaken niet kennen, aanleiding kan geven tot misverstand, en wij ook al kritiek hier over aan het adres van het Gemeentebestuur vernamen, hebben wij deze zaak onderzocht. Dat de woning in kwestie, die ontruimd is geworden, onbewoonbaar is verklaard, heeft met dit geval als zoodanig niets uitstaande. Want er zijn van dit blok huizen meerdere onbewoonbaar verklaard, en de bewoners wisselen nog geregeld. Dat is de reden voor de ontruiming dus niet. Het betreft hier absolute onwil van de zijde der vrouw om de verschuldigde huur te be talen. Zij verwoont 1.— huur per week; de man heeft een behoorlijk weekgeld war5 ---r h;j rlke week ƒ27.aan ':i- r-vw Maar deze is absoluut onwill zij maakt het geld op aa IR ld maar betaalt geen huur. Dit spelletje heeft zij, naar wij vernemen, al op andere plaatsen ook gespeeld. In arren moede besloot de eigenaar tenslotte het heele boeltje op straat te zetten. De Middernachtzending heeft zich met het geval bemoeid; deze bood den eigenaar aan alle onkosten van achterstallige huur e.d. voor hare rekening te nemen als het gezin mocht blijven wonen, maar dit werd, gezien ook bovendien-den toestand van vervuiling, waarin het verkeerde, geweigerd. De heer Staalman heeft toen moeite gedaan om al thans den inboedel op te bergen en verkreeg ook de toezegging van een meubelfabrikant om dezen zoolang gratis In een zijner pak huizen op te slaan. Dit weigerde op nare beurt de vrouw. Het was haar n.1. té ver weg! Sedert staat de boel op straat. De man vindt elders in de stad onderdak; de vrouw met een kind, dat zij heeft aangenomen, ver blijft des daags op straat, en 's nachts slaat zij haar kwartier op te midden van den in boedel, op straat. De gemeente kan niet ingrijpen, omdat het gezin niet armlastig is. Echter heeft, naar wij vernamen, de heer Staalman de vrouw thans gedreigd, indien zij niet spoedig haar inboedel onder dak brengt, het hee!<« zaakie per vuilniswagen naar de b^lt te zullen trans porteeren. Dat schijnt wel te helpen, want zij is, naar het schijnt, thans aan het „pak ken". LUCHTVAART. Vliegtocht Nederland—Indië. Luitenant ter zee Goedhart zal met een Berkel-marine-ééndekker een vliegtocht van Nederland naar Nederl.-Indië ondernemen. Als passagier, tevens technicus en hulpvUe- ger gaat mee officier-machinist Takens, van den marine-luchtvaartdienst. Gisteren zouden zij een oefenvluóht houden en neerstrijken op den Kralingschen Plas. Nader wondt gemeld, dat dit bericht van de N. Rott. Ct. een weinig voorbarig is. Wel bestaan er plannen, doch de uitvoering daarvan is nog niet verzekerd. J.J. H. KOOPMAN Gemaakte Kleeding Kleediog aaar maat

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5