BChe Landdag den 29 October 1018 Kroatië, Slowenië, Dalmatië en Fiume tot onafhan- kelljken staat heeft uitgeroepen. De Kroaten hebben den 28en November 1920 de Servische monarchie als ongeldig ver klaard. Inderdaad houdt de regeering zich in Kroatië alleen door de gewapende macht staande. Sinds 1918 voelt Kroatië zich niet alleen niet bevrijd, maar meer onderdrukt dan ooit te voren. De proclamatie stelt vast, dat alle Kroaten den Servischen koning den eed van gehoor zaamheid weigeren, den Kroatischen staat wenschen te vormen zonder buitenlandsche inmenging en volledige vrijheid eischen. Ten slotte eischen de Kroaten, dat de Servi sche troepen onverwijld Kroatië zullen ont ruimen. De Zuid-Slavische regeering heeft den bla den het opnemen van deze proclamatie ver boden. De Republica van Belgrado, die haar toch had opgenomen, is deswege in beslag genomen. KLEIN-AZIE. Volgens een telegram uit Smyrna hebben de Turksche troepen ter sterkte van ongeveer 80.000 man, ondersteund door talrijke cavale rie en machtige artillerie, de Grieksohe tToe- Sen aangevallen op het front van Afioen [arahessar, hoofdzakelijk in het vak van Toeloeboener. De aanval was er op gericht het legercorps, dat AfioenKarahessar be zet hield, van zijn ravitailleer-basis af te snij den. Dat is#geneel mislukt. Een krachtige tegenaanval der Grieken bracht den Turken zware verliezen toe en dreef hen terug. De Grieken maakten 6800 gevangenen. BINNENLAND. De leerplichtwet. Met 38 tegen 20 stemmen is verworpen het amendement-Ossendorp om de Leerplicht- Wet uit te strekken tot het onderwijs aan blinden, zwakzinnigen, lammen en kinderen van schippers en kramers. Een brief aan den Dultschen Rijkspresident. Op een schrijven van den Rijkspresident aan de Koningin der Nederlanden, waarin denk wordt gebracht voor het behartigen van de belangen der Duitsche onderdanen ge durende den oorlog, is het volgende ant woord ontvangen, gedateerd Den Haag 5 April: Mijnheer de president. In uw brief van 2 Februari waart u zoo goed imjj de dank bare gevoelens over te brengen van de Duitsche regeering jegens het Koninkrijk der Nederlanden, dat gedurende den oorlog in een aantal landen belangen van Duitsche onderdanen heeft behartigd, terwijl de Ne- derlandsche instellingen en haar vertegen woordigers in het buitenland, ten spijt van vele moeilijkheden welke overwonnen moes ten worden, in staat waren bij te dragen tot de bescherming dezer belangen. U waart zoo vriendelijk er.aan toe te voegen dat 'het Duitsche volk de herinnering zal bewaren aan hetgeen de Nederlandsche autoriteiten en het Nederlandsche Roode Kruis hebben kunnen doen ten bate van de Duitsche krijgsgevangenen, in de Entente-tanden ge ïnterneerd. Ik dank u, mijnheer de president, voor uw vriendelijken brief en het verschaft mij een bijzondere voldoening, dat ik, in ge meenschap met mijn volk, heb kunnen me dewerken, aan de daden van barmhartigheid, die u hebt opgenoemd. Ik maak van deze ge legenheid gebruik, enz. De begrafenis van de ex-keizerin. Men meldt uit Doorn, dat het zoo goed als zeker is, dat de plechtige uitvaart Maandag ochtend zal geschieden uit het station Maarn om 7.45.' De Kroonprins, de hofmaarschalk en de tuinarchitect van Noordt hebben Donderdag avond een bezoek gebracht aan het stations emplacement te Maarn, teneinde daar de laatste maatregelen te treffen. Het conflict in het heerenkieedlngbedrljf. De uitsluiting opgeheven. De Federatie van Werkgeversbonden in het kleedingbedrijf deelt het volgende mede: Nadat eindelooze onderhandelingen waren gevoerd, werd in 'n viertal steden de staking geproclameerd, welke door de patroons werd beantwoord met een algemeene uitsluiting. Toen een bemiddelingspoging werd ge daan door den R.K. bedrijfsraad, leek het alsof de weg gevonden was om tot oplossing van het gesohil te geraken. De Centrale Commissie uit de Federatie stelde opnieuw hare eenigszins gewijzigde voorstellen op en deze bleken voor twee van de vijf werknemersbonden aannemelijk; al thans de R.K. Bond nam deze aan en het Hoofdbestuur van den Christelijken Bond zegde toe deze voorstellen voor zijn leden te zullen verdedigen en hen tot aanneming er van te zullen adviseeren. De Hoofdbesturen der drie overige werk nemersbonden vroegen een uitstel van twee dagen teneinde hunne leden te kunnen raad plegen. Dit uitstel werd verleend en de uit sluiting werd gedurende die twee dagen nog gehandhaafd, óók voor de twee oonfessioneele bonden, omdat men van patroonszijde er de voorkeur aan gaf zoo dit mogelijk was te komen tot een georganiseerde beëindiging van den strijd. Op Donderdag 14 dezer des middags 2 uur, zou het antwoord aan de Fe deratie van werkgeversbonden worden mede gedeeld. Intusschen gaven vrijwel overal de kleermakers te kennen, gaarne den arbeid te willen hervatten. Donderdagmiddag echter deelden de drie samenwerkende niet-oonfessloneele bonden mede, dat zij van hunne leden geen beslis sing konden verkrijgen, omdat volgens de meening hunner leden de R.K. en de Clir. werknemers niet allen geneigd waren aan het werk te gaan. De Centrale Commissie uit de werkgevers- federatie was echter van oordeel, dat er geen enkele reden was de vele werkwilligen nog langer van arbeid verstoken te laten. Zij be sloot dus tot opheffing van de uitsluiting. De verwachting bestaat een verwach ting, die door tal van berichten uit hst land versterkt wordt dat Vrijdagochtend een belangrijk deel der werknemers het werk zal hervatten. De veenbranden In Drenhe. De burgemeester .van Emmen kreeg Woensdagmiddag 1 uur bericht van het op nieuw uitbarsten van den brand, vooral ln Weerdinge en Nieuw-Weerdinge. Er werd van daar om hulp gevraagd en men begaf zich met de brandweer op weg. Op het fiets pad kwam men vele vluchtelingen tegen met huisraad. De menschen verkeerden in zeer droevigen toestand. _T Toen men bij de bedreigde huizen in Weer- dingerveen kwam, en de spuiten in gereed heid had, weigerden de bewoners voldoende hulp te geven. Slechts enkelen wilden helpen. Op die wijze kon men niets uitvoeren en na eenigen tijd gaf de burgemeester te kennen, dat hij met de spuiten zou heengaan, als er binnen een half uur niet voldoende steun werd gegeven. Dit had tot uitwerking, dat de bewoners nu gingen helpen. Op één huis na wist men toen hier de andere te redden. Ondertusschen breidde zich de brand door het veen uit. Was hiervan de wind in hoofd zaak schuld, in Klazienaveen, Oranjedorp en Bargeroompascuum denkt men weer aan kwaadwilligheid. Daar brandde het weldra, evenals te Weerdinge en te Roswinkel. Voor al te Roswinkelerveen en omgeving woedde het vuur met ontzettende kracht, zoodat er weinig tegen viel te doen. De stoomspuit uit Meppel werd te hulp geroepen, die in den laten avond arriveerde. Ontzettend was het gezicht van den brand. Overal raakten de turfhoopen weer in vlam men. Men kan vaststellen, dat er weer voor duizenden guldens turf, die in bulten stond, is verloren gegaan. Gebieden, waar zoover het oog reikte, turfhoopen stonden, zijn door het vuur schoongeveegd. In den grond vreet het vuur voort. Gelukkig nam de regen in den nacht toe, waardoor Donderdagmorgen het vuur getemperd bleek; doch het gevaar houdt aan. Niet alleen in de gemeente Emmen, ook in de gemeente Odoorn en bij Exloo 'brandde het hevig. Te Exloërzijl en Valthermond woedde het vuur, en behalve in Emmen zijn ook te Valthe, Exloo, Odoorn en andere plaatsen veel vluchtelingen aangekomen. Met moeite, ja met geweld heeft men bij Valthermond met 'behulp van de rijkspolitie een 74-jarige weduwe uit haar woning, die in gevaar verkeerde, gehaald. Een hoop bagger, in de onmiddellijke nabijheid van haar wo ning, had reeds vlam gevat, zoodat er ernstig gevaar heerschte. Van de Boermastreek bewoog de brand zich naar Exloërzijl, van Valthermond trok hij van turfhoop tot turfhoop langs het Noorder- diep het Oosten in. De opgaven over de sinds Woensdagmid dag verbrande huizen loopen weer uiteen. Men kon door het felle vuur niet langs alle wegen komen om den toestand geheel op te nemen. Vrij vast schijnt te staan, dat er in Valthermond verbrand zijn drie woningen, in Exloëridjl 2, in het Weerdingerveen met inbegrip van het Noord veen en het Siepel- veen 16, in de huurt van Roswinkel 4. Vele gezinnen, die vluchten moesten, zijn dakloos. In Emmen waren Donderdagmorgen een 40-tal gezinnen nog dakloos. Overigens zijn velen in de naburige plaatsen onderge bracht. De toestand van vele gezinnen is be klagenswaard. Men zag langs de wegen bij vlammen en rook velen huilend voorttrekken. Heel de streek leeft thans in angst en spanning. Velen gaan 's nachts niet naar bed uit vrees door het vuur overvallen te worden. Er vormen zich steeds meer wachten om geregeld op verdachte personen toe te zien. De stemming wordt er niet beter op. Men vreest voor ernstige onlusten, omdat het ge brek van veleq toeneemt. Opnieuw is om mi litaire versterking gevraagd. De crisis in de veenstreek. De Donderdag gehouden conferentie tus schen bestuurders van den Vervenersbond en die van de veenarbeidersorganisaties heeft I geen resultaat opgeleverd. Men bleef te ver in aanbod en vraag van loon van elkaar ver wijderd. De bestuurders der vervenersorganisaties waren in meerderheid nog niet te vinden voor arbitrage. Van turfgraven zal dus in de eerste dagen nog niet komen en eenige ontspanning laat op zich wachten. Sneevligt. De correspondent van het „Hbl." te Wee- nen seint: De politie heeft den Nederlandschen com munist Sneevliet uitgewezen. Deze vertoefde, naar zijn zeggen, op zijn doorreis naar de koloniën, te Weenën, waar hij met de com munisten aldaar besprekingen hield. LUCHTVAART. De opening van de Nederl. luchtlijnen. Donderdagmiddag heeft op het vliegter rein Schiphol bij Amsterdams de opening plaats gehad van de Nederlandsche lucht lijnen naar het buitenland, door de Kon. Luchtvaart-Maatschappij voor Nederland en Koloniën. Tal van autoriteiten en honderden belang stellenden hadden zich per auto, motorboot of per stoomboot „Volharding" naar het vliegterrein begeven. Tot de autoriteiten, die de openingsplech tigheid bijwoonden, behoorden Prins Hen drik der Nederlanden en de ministers van waterstaat en van oorlog. Luitenant ter zee le kl. K. Doorman, com mandant van het vliegkamp de Kooy, onder wiens aanvoering een escadrille van vijf marine vliegtuigen naar Schiphol was ge vlogen zij kwamen juist in keurigen V- vorm aan, toen de boot met de genoodigden meerde stelde zijn metgezellen aan den Prins voor; kapitein Hardenberg vervulde dezelfde taak ten aanzien van zijn wapen broeders, de militaire vliegers. In de groote ijzeren loods, die de Kon. Luchtvaart-Maatschappij op het vliegterrein heeft laten bouwen, waren verschillende ma chines van het nieuwste Fokker-type, de „F. 3'die voornamelijk den dienst op het bui tenland zullen onderhouden, ter bezichtiging gesteld. In het geheel bestaat de „vloot" der Kon. Luchtvaart-Maatschappij uit acht zulke machines, en er worden nog vier van het zelfde type bijgebouwd. Het zijn geperfec tioneerde Fokker-ééndekkers. Een der merk waardige eigenschappen is, dat de vleugel zonder eenige draadspanning of zij-stijlen is samengesteld. Ook de bouw van dien vleugel zelf is opmerkelijk. Terwijl de vleugels der o«de vliegtuigen zoo licht en zoo dun moge lijk werden gemaakt, is deze vleugel dik en breed, wat wel in de eerste plaats den weer stand, d. w, z. de veiligheid zal bevorderen. Het benzine-reservoir ligt in den vleugel, zoo dat de benzine gemakkelijk in den motor kan loopen, zonder dat het lastige pompen noo- dig is. De bestuurder zit naast den motor en kan dus de werking ervan gemakkelijk con troleeren. Als beweegkracht dient een Sidde- ley-Pumamotor van 220 P.K. De snelheid der nieuwe machines bedraagt 175 190 K.M. per uur. In dit verband deelde men nog mede, dat een eergisteren uit Londen aangekomen machine de reis had gemaakt in 2 uur 89 minuten, terwijl de officieele dienstregeling als düur van de reis vermeldt 31/» uur. Het gewicht van zoo'n „F. 3" is 1200 K.G. (belast 1900 K.G.), een geweldig gewicht dus. Des te meer verwondering verwekt het gemak, waar mede deze reuzen zich in de lucht verheffen. Al deze vliegtuigen zijn gebouwd door de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek (directeur Fokker) te Amsterdam. Natuurlijk heeft deze ook het uiterlijk en de inrichting van de cabines keurig ver zorgd. Prachtig zien de groote blauwgelakte machines er uit'. Op de flanken prijkt het in kleuren uitgevoerde embleem der Kon. Lucht vaart-Maatschappij. Tegen den onderkant van den dikken, goudkleurigen, houten vleu gel, die als een zonnescherm of liever nog baldakijn, boven de oabine is uitgespreid, zijn, reusachtig groot, de .serie-letters ge schilderd. De cabines zelve zijn ware luxe hutten; nestjes van weelde en gemak. De loods, het internationale luohtvaartsta- tion, is een ruim gebouw met hoogen ijzeren kap. Behalve de verkeers-machines van ver schillend type, zag men er vandaag een aan tal koopmansgoederen opgeslagen, die straks per luchtexpress naar Londen en Berlijn zouden worden vervoerd. Om een denkbeeld te geven van wat er alzoo door de lucht ver zonden wordt, diene, dat de toestellen naar Londen mede nemen: kievietseieren, siga retten, bloemen, wild, en.... een varkentje van 7 weken een speen varkentje! Naar Breimen en Berlijn waren vroege groenten verzonden. Voor de lijn naar Parijs, die wel dra geopend zal worden, zijn reeds verschei dene aanbiedingen en aanvragen ingekomen voor de verzending van mode-artikelen. Bo vendien zullen de toestellen op alle landen kranten en post vervoeren. De luchtpostzegel zal uiterlijk 1 Mei verkrijgbaar zijn. Ter weerszijden van het station, waarin vandaag als het ware om dit beeld te vol maken, ook buffetten waren ingericht, zul len nevengebouwen verrijzen, met localen voor de bureaux der maatschappij, de douane, personeel, bagage, enz. De fundamenten voor die zijvleugels zijn al gelegd, maar de opbouw heeft door moeilijkheden van den aannemer eenige vertraging ondervonden. Na het bezoek aan de groote loods en be zichtiging van de daarin opgestelde vliegtui gen, verzamelden de talrijke genoodigden zich op het ruime vliegterrein, om de machine heen, die straks, bestuurd door den uit de dagen der Elta welbekenden Engelschen vlie ger Hinchcliff, naar Londen zou vertrekken. Hier vond de officieele openingsplechtigheid plaats. Minister König voerde hierbij het woord. Deze noodigde aan het slot zijner rede Prins Hendrik uit, door het wegtrekken van de blokken het vliegtuig, dat naar Londen zou vertrekken, vrij te geven, en verklaarde het luchtverkeer óp het buitenland geopend. Voor de beide wielen van het toestel lagen, zooals gewoonlijk, twee blokken, die voor deze gelegenheid echter van het fijnste hout waren samengesteld. Terwijl de Prins de zil veren kettingen met rood-wit-en-blauwe lin ten, waaraan de blokken vastlagen, in de handen nam, brachten de werklieden de schroef op gang, en bestegen de passagiers, een heer en een dame, de cabine. Daarna werden ook de touwen, die de vleu gels vasthielden, losgeworpen; de Prins trok de blokken weg (overeenkomstig de aanwij zingen van den heer Fokker, die naast heim stond) en te 2 u. 13 min. zette de „F. 3" zich in beweging, om zich spoedig daarop statig in de lucht te verheffen. De internationale luchtdienst was geopend. Even te voren, onopgemerkt door velen, daar de aandacht van de meesten op het ver trekkende vliegtuig gevestigd was, arriveer de in de onmiddellijke nabijheid de „F. 3' uit Londen, aldus het bewijs leverend, dat ook van daaruit de dienst op regelmatige wijze was geopend. Dit vliegtuig bracht mede één passagier en een groot pak kranten. Te 2 u. 25 min. vertrok het eerste vliegtuig naar Hamburg, eveneens in goede orde, be stuurd door den Duitsoher Gnfidig. Het weer was niet zoo gunstig als de beide vorige dagen. Er woei een ijskoude en straffe Westelijke wind, die ook een hagelbuitje meebracht. Een beletsel om te vliegen vorm de dit stormpje, gelijk blijkt, niet. Wel heeft een der marine-vliegers, wellicht tengevolge van een windstoot,een klein ongeval gehad. Maar gelukkig liep dit af zonder ernstige gevolgen. oonstateeren; 2e. dat het brood, dat wij eiken dag op tafel vinden, dikwijls een hooger gehalte arsenicum bevat dan het onderzochte behangselpapier". De conclusie, waartoe onze lezer komt, is, dat in elk geval het publiek niet zoo ongerust behoéft te zijn en dat het in het belang der fabrikanten is arsenicumvrije verf te bezigen. Toch blijft natuurlijk voorzichtigheid, en by twyfel een grondig onderzoek aanbevolen. Godsdienstwaanzin. De vorige week was uit Dubbeldam naar Dordrecht overgekomen de familie v. d. L., die zich had gevestigd in een door hen ge kochte woning in het Papeterhof. De vrouw van den schoenmaker v. d. L., zekere R. H., die behoort tot de gemeente, die in den z.g. Sohildersbond vergadert, begon Zaterdag eenige verschijnselen van godsdienstwaan zin te vertoonen. Den volgenden dag was zij totaal krankzinnig. Naar zij zeide was het 'haar plicht een harer kinderen aan God op te offeren. Voortdurend kreeg zij verschijn selen van duivels en andere geesten. Ook haar man kwam sterk onder den invloed. Zondag wilde zij de oudste van haar zes kin deren, een veertienjarig meisje, te lijf, om dat te slachten. In huis zijnde familieleden deden haar echter van 'haar voornemen af zien. Gisteravond laat evenwel trachtte zij opnieuw haar plan te volvoeren. Haar jong ste kind dat nog slechts acht maanden oud is, wilde zij ombrengen. Dadelijk werd de po litie 'gealarmeerd. Toen deze evenwel ter plaatse verscheen, kon zij niet in het huis komen, daar de deur door middel van een tafel was versperd. Eindelijk gelukte het haar aan de achterzijde van het huis binnen te dringen. De kinderen werden zoo spoedig mogelijk naar den te Dubbeldam wooniaach- tige vader van den ongelukkige overgebracht De waanzinnige vrouw verzette zich ten sterkste daartegen en bracht de geheele buurt in opschudding. Den geheelen nacht bleef dp politie in de woning, om voor een goede orde zorg te dragen Laat in deu nacht viel de ongelukkige van vermoeidheid in slaap, zoodat het rustig bleef in de woning. Dinsdagmiddag tegen vier uur is de arme vrouw per rijtuig van haar woning naar het station overgebracht, om vandaar per spoor naar de stichting Vrederust te Bergon op Zoom te worden vervoerd. (Dord. CrL) Valsche bankbiljetten. Een buitenlandsch juwelier kocht in Keu len eenige diamanten, welke hij betaalde met 13 Nederlandsche bankbiljetten van 300. Bij onderzoek bleken deze biljetten valsch. De juwelier verklaarde, desgevraagd, dat hij de biljetten in Luxemburg had ontvangen en niet wist, dat zij valsch waren. De biljetten droegen het jaartal 1917 en waren gemerkt A. V. 16000. Toen een vertegenwoordiger van de Nederlandsche Bank in Keulen kwam, bleek de juwelier, zonder achterlating van adres, verdwenen. Jeugdige boefjes. Door de Haagsche politie zijn aangebracht drie jongens van 9, 10 en 15 jaar, die, ver borgen tusschen kreupelhout »in het Haag sche Bosch, bezig waren anet het onderling verdeelen van een zilveren beugeltasch met inhoud, o. a. bestaande uit 22.50, een zilve ren beursje, een zilveren sigarettenkoker, een zilveren mesje, een vermoedelijk gouden potloodje en andere snuisterijen. Een der jon gens beweerde de tasch op een bank in het bosch te hebben gevonden, terwijl een der anderen daarentegen verklaarde, dat zij haar van een dame in de Sociëteit hadden-ont vreemd. Inbrekers. Een kantoorbediende, thans zonder vaste woon- of verblijfplaats, en een schrijver uit Den Haag, beiden gedetineerd, stonden Don derdag voor de Rechtbank aldaar terecht ter zake van diefstal door middel van inbraak. Den 20en Januari hadden zij ingebroken in het clubhuisje op het terrein der Voetbal- vereeniging H. V. V. aan den Wassenaar- schen weg. Drie dagen tevoren waren zij in een villa aan den Vredenburgweg binnen gedrongen en tenslotte was den laatsten be klaagde nog ten laste gelegd diefstal van ver schillende goederen uit een villa aan den Zeekant onder Scheveningen. De eerste beklaagde verklaarde, dat het best mogelijk was, dat hij het hem ten laste gelegde had gepleegd. Hij wist er eigenlijk niets van en raadde den president aan zijn medebeklaagde maar eens te ondervragen, daar die het wel beter zou weten. De andere beklaagde, ondervraagd, bekende alles vol ledig. Geëlscht werd tegen leder een gevangenis straf van 4 jaren. GEMENGD NIEUWS. Vergiftig behangselpapier. „Ter geruststelling" van de gemoederen, die verontrust mochten zijn door de vroeger in ons blad uit het „Maandblad tegen de ver- valschingen" overgenomen mededeeling en de vragen, door het' Tweede Kamerlid Scha per aan den Minister van Arbeid gesteld, doet een lezer van het „Hbl." de redactie een arsenicum-geschiedenis aan de hand van den volgenden inhoud:' Een dokter, die bij een patiente geroepen was, wier ongesteldheid na eenige dagen niet de geringste afwijking vertoonde, kwam op de gedachte het behangselpapier op arseni cum te doen onderzoeken, omdat de zieken kamer juist nieuwbehangen was. De archi tect, onder wiens beheer dit behangen was geschied, deed dit onderzoek plaats hebben aan het laboratorium van den Amsterdam- schen Gem. Gezondheidsdienst, waarvan het resultaat was (volgens dien lezer): „,0 en dan eenige nullen en vervolgens 8 m.gram arse nicum per MV' De dokter constateerde nu lichte arsenicum-vergiftiging, de behanger werd aansprakelijk gesteld voor alle daaruit ontstane kosten; deze beriep zich weer op den grossier, die het papier had geleverd en het ter nader onderzoek opzond naar het grootste chemische laboratorium in Duitsch- land. „In dit tweede rapport", zegt onze lezer „kwam o. a. weer 0, en dan meen ik meer nul len dan de Gem. Gezondheidsdienst had ge constateerd, dan een cijfer en vervolgens m.gram. Maar nu komt het merkwaardigste: le. werd beweerd, dat nergens, dus ook niet in Amsterdam, instrumenten waren, die een dergelijk minimum arsenicumgehalte konden INGEZONDEN. Geachte Redactie. Zooals U bekend is, werd 1 December 1920 eene opleiding in het leven geroepen door de Vereeniging voor Voorbereidend Lager On derwijs „Jachin" alhier, tot verkrijging van een acte van Bewaarschoolonderwijzeres. Deze opleiding schijnt genoeg levensvatbaar heid te bezitten en, waar dit de eenigste ge legenheid hier ter plaatse is, wenschen wij op den ingeslagen weg voort te gaan en een vervolgcursus te laten ingaan op 2 Mei a.s. Wij meenden goed te doen met de aandacht er op te vestigen, dat deze cursus ook ge volgd kan worden door dames en jonge meis jes, die een speciaal diploma wenschen te verkrijgen voor fröbelen, terwijl ook zij, die zich willen 'bekwamen in het boetseeren (z.g. kleiarbeid) tegen verminderd tarief die lessen kunnen volgen. Mochten de kosten voor den cursus tot bewaarschoolonderwijzeres te be zwaarlijk zijn (het schoolgeld is f5.— per maand), dan kan hiervan, ter beóordeeling van het Bestuur, worden afgeweken Aangezien het van groot belang is te we ten hoe de zeer jeugdige kinderen aange naam en nuttig bezig te kunnen houden, is dit voor Helder, dat zoo afgelegen is, daa*toe een prachtige gelegenheid tegen betrekkelijk geringe kosten. Ook voor algemeene ont wikkeling kan, indien daartoe de lust bestaat, fcrf™0pl6ldm!? te, vol^n' veel morden bijgedragen en zal daardoor voor menig De cursus, onder leiding van den heer E. Só, i ^oofd der Groen wn Prinsterer ochool, zal op bovengenoemde wijze stellig in «ene behoefte voorzien tot ontwikkeling op paedagogisch gebied, en behalve aan hen die deze opleiding volgen ter verkrijging van eeni passende betrekking, ook iten goede ko men aan de jeugdige kleinen, die op zulk een wijze uitnemend kunnen worden bezii» gehouden. Voor aanmelding tot dezen cursus verwij. zen wij naar de in dit blad voorkomende ad. vertentie. Met beleefden dank voor de plaatsing, Het Bestuur der Vereen; v. Voor bereidend Lager Onderwiis J. D. OKEL, Secretaris. o Mijnheer de Redacteur, verzoeke beleefd een kledn plaatsje voor het volgende: Nu de nieuwe Onderwijswet eenmaal in werking is getreden, komen er eenige ver beteringen ou onderwijsgebied. Zoo geeft de wet aam, dat er o.a. Ouder- Commissies benoemd moeiten worden voor di- verse scholen. Nu heeft men ook hier in Hel- der de ouders van schoolgaande 'kinderen op. geroepen tot het houden van z.g.n. Ouders- vergaderingen op verscnillende avonden. Zoo was het Donderdagavond jj. voor de ouders van kinderen van school No. 6. Nu had men verwacht d'at de aangewezen vergaderzaal overstroomd zou worden door belanghebbenden, waai- de heer De Zwart uit. een zou zetten de bedoelin" van het vormen van eene Ouder-Oommissie. Maar helaas! hoe zagen wij ons hier in be. drogen. Slechts 16 ouders van een der groot, ste scholen waren aanwezig. Uit deze 16 met schen moest een Commissie benoemd worden (is reed's benoemd) die de verstandhouding tusschen school en huls zoo goed mogelijk moet trachten te maken, wat het onderwijs en het belang van het kind kan bevorderen. De- ze oommissieHbenoeming wil fedteliik zegden, dat nu de ouders van schoolgaande kinderen eeriige medezeggenschap krijgen in de sohool, wat zij voorheen nooit hebben gehad, trots dat ze schoolgeld betaalden. Nu hadden de ouders gelegenheid menschen uit hun kring te benoemen, die deel uit zouden ma ken van zoo'n commissie, doch het besef is waarschijnlijk voor zoo'n goed doel bij de weggebleven ouders nog niet aanwezig. Zoo- dat deze belangrijke Commissie benoemd werd' door 16 vertegenwoordigers der school gaande kinderen van school 6. Nu rijst direct de vraag: hebben deze be noemde menschen nu werkelijk de volle symi. pathie van de thuis gebleven ouders, dan volgt daar onmiddellijk op een ontkennend antwoord. Maar daar het meestal regel is, dat wegblijvers accoord' gaan met besluiten die op vergaderingen' genomen wor den, mogen wij verwachten dat ook deze be deelde ouders hun volle medewerking zullen geven aan het moeilijk werk dat de Commis sie wacht in het belang van het onderwijs voor hunne kinderen. Moge dit er toe bijdragen, dat de onverschil ligheid (enkele uitgesloten) der weggebleven ouders wat minder zal worden en deze bun plicht jegens hunne kinderen heter zullen be grijpen. Dan zullen hij de eerst volgende op roeping allen als één man present zijn. Hoogachtend, W. L. RUDOLPH. SPORT. (Tussch eraramdo. N. H. V. B. lerlef gebieV611 toe^omst open °P al- Programma voor Zondag 17 April 1921. N. V. B. De Competitiewedstrijden. Eerste klasse. Amsterdam: V.V.A.Sparta; Den Haag: H.V.V. A.F.C. Overgangsklasse. Hilversum: H GooiS.V.V.; Den Haag: A.D.O. R.F.C. Tweede klasse. Afd. A. Purmerend: PunnersteijnEJD.O; Afd. B. Utrecht: Velox—Zeist. Derde klasse. Afd. A. Amsterdam: N.O.S.H.S.V. AJd. B. Zaandam: Zaanland iaK.F.C.; Wormerveer: Q.S.C.—Neerlandia; Amsterdam: SwiftO.D.E. Kampioenschap van Nederland. Groningen: Be QuickAjax; Breda: N.A.C.— Go Ahead. Bekercompetitie. Zaandam: Z.F.C.—Excelsior; Haarlem: Scho tenSteeds Voorwaarts; Gouda: GoudaForUfi* Kampioenscompetitie le klasse. D.W.V.Assendelft (De match wordt gespeeld op het Z.V.V.-tërretn; D.W.V. behoeft maar ge luk te spelen om kampioen te zijn.) Gouden Kruis. 2e ronde: Alkmaar: Go Ahead I—C.S.V. I. 8' ronde: Wormerveer: W.F.C. IV—Q.C.C. I; H.RL IIH.R.C. I. Aanvang half drie, scheidsrecht* D. Kort. Rauch-beker. 2e ronde. J. Z.F.C. II— Alcmarla Vlctrlx I. HelderZeemacht; (Aanvang 2.30 uur.) Zondagmiddag speelt Helder een vriendschap pelijke wedstrijd togen een sterk samengestein Zeemacht-elftal. In de HeLdorgelederen zal ook J. Buiskool van de partij zijn. welke verlede" Zondag zoo'n goeden wedstrijd gespeeld heen. ook Zomer zal weer uitkomen Het elftal van Zeemacht ziet er als volgtu». doel: Lely; achter: Popp en Looijinga: miajg?"; Dirkzwager, Rietbergen en de Lange; voor: KU£ ter, Wagenmaker, Glaudius, v. Leeuwen en til' reserve: Schapenkötter. a Het bestuur van „Helder" verzoekt ons teven» mede te doelen dat lpden era donateurs vam macht", op vertoon van bewijs van lidmaatschap, tegen betaling van sted. belasting vrijen toegang hebben. H.R.C.-nieuws. Het le elftal der roodhemden (had verleden Zon dag in Alkmaar voor de seriewedstrüden va» Alcmaria Victrix tegen C.S.V. moeten spelen, doe ter elfder ure weid deze match afgelast, inet gevolg dat H.R.C. thuis kon Mijven. Het bestw kreeg later bericht, dat de match door H.R.C. 5—0 gewonnen was, daar de Castrioummors ziw teruggetrokken hadden. Voor de 2e ronde d*»r wedstrijden moet H.R.C. I nu tegen Alcmar™ Victrix II spelen. Daar A. V. II er nog niet geslaagd is de Racers te slaan, verwachten ook nu dat de overwinning naar hier zal k0® Vertrek half één, terug 6 uur, Zondag moot ook het eerste elftal een g°^i kruis-wedstrijd spelen tegen haar tweede Daarvoor tomen nu tegenover .elkander te 6W" het tweede en derde. Tevens zullen' do veteramen van H.R.C. match spelen tegen het 4e elftal van hun clu Het programma is alzoon Gouden Kruis, 3e ronde: H.R.C. II—h-R-C- Aanvang half drie. H.R.C.-Veteranen—H.R.C IV. Aanvang 1 uU Alkmaar: Alkmaria Victrix II—H.R.C. I- Maandagavond 6.30 wordt op het Tuindorp-*"» rein gespeeld: H.R.C. IV—Batavier II. Avia—Bouwvakarbeiders-XI. Maandagavond om half zeven wordt OP hot. rein Ankerpe/rk do strijd aangebonden een Bouwvakarbeiders XI-tal en Avia. De |TO, vakarbeiders komen als volgt uit: dool: K fl, Mhter: Overeem era Juts; midden: Dioden.' DtenMtfj voor: Verschoor, Maw, y. Willigen, J, v, Willige».

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2