KELDERSCHE COURAHT Costumes naar maat Gemaakte kleeding. Herman Nypels, Tweede Blad. VAN ZATERDA6 16 APRIL 1921. vervaardigd onder bekwame leiding op eigen ateliers, nu van af 64.00 gld. Colbert-costumes In prijzen - van af 10i00 gld. KLEEDING-MAGAZIJN HELDER iiÜiJS PLAATSELIJK NIEUWS. De heer J. H. WHker, adj.- oommies 'ter gemeente-secretarie alhier, die benoemd was tot gemeente-secretaris te Rljngaterwooide, heeft voor die benoeming bedankt. De Oudercommissie voor School No. 6 (Vischmarkt) is samengesteld als volgt: Mevr. A. SchneiderSnip en de heeren C. Buis, Spoorgracht 23; Jacs. Doornhouwer, St. Bossestraat 2; D. Geervliet, J. in 't Velt- straat 81; W. A. Möller, v. Hoogendorpstraat 51; W. L. Rudolph, Gasstraat 49; J. A. van Vliet, Visahstraat 27. Oudercomissies. Oudercommissie School 7a: Mevr. Van Brederode; S. Coltof; Mevr. Greiner; Mevr. Kruit; J. F. Ox; J. Vlam; B. Zondervan. Arbelders-Zangvereenlglng „Kunst aan 't Volk". Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, geeft .bovengenoemde zangvereeni- ging, onder leiding van den heer O. W. Rus ting, op Vrijdag 22 dezer een soireé in Casino Verloting voor de slachtoffers van onze marine tijdens de oorlogsjaren. Naar wij vernemen, zijn voor de verloting reeds aangekocht: een 5 persoons automobiel Chevrolet, type 490, open torpedo, compleet in elect'risohe uitvoering (le prijs), een motor rijwiel, merk Gough, seizoen 1921, model IV, geheel compleet (met banden (2e prijs), een autoped uit de fabriek van Krupp te Essen (3e prijs), 4 rijwielen (Gazelle, Vierkleur, Li- vingsstone en Budisa). In het geheel komen •r 300 prijzen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Leeszaal werd in de maand Maart be zocht door 1211 mannen en 221 vrouwen, to taal 1432 personen. Uitgeleend werden 1387 romans, 538 studieboeken en 1974 kinder boeken, totaal 3899 banden. Aangeschaft werden de navolgende wer ken: Bartsch: Lukas Rabesam; |Boeke en v. Mierop: De vergetenen; Jansen: Gesch. der wijsbegeerte, dl. 1; Long: Het boschvolkje; Kijkjes in het .dierenleven; Op eenzame zwerftochten; Ter Meulen: De woningopzich- teres; Walrave: Hacodleid. v. d. radio-tele graafdienst. Ten geschenke ontvangen: Dante: De hel; Karmarsch: Mechanische technologie; Ten Kate: Lyrische poëzie; Kem- pees: De tocht van v. Daalen; Milton: Ver loren paradijs; Rellstab: 1812; Tillema: „Kro- mo Blanda", 3 dln.; Verslag v. d. Vakschool v. Meisjes; Winkler Prins: Ziet opwaarts! Uitvoer van ansjovis. In die vergadering van de Amsterdamsohe Kamer van Koophandel kwam fisteren in be handeling het verzoek van de Kamer van Helder om steun van haar adres aan den Minister van Landbouw, betreffende den uit voer van' ansjovis. Gesteld in handen van de heeren Lieftinck en Gerzon. De heer Gerzon deelde mede, dat de han del in ansjovis geheel stilstaan d,oor het in voerverbod in Duitschland. Mea is van oordeel, dat, als de Regeering niet kan bewerkstelligen dat ansjovis in Duitschland mag worden ingevoerd, het geen doel zal hebben dit jaar te visschen. Daar de handel van ansjovis voor Amsterdam van veel belang is, meende hij, dat deze Kamer adhaesie aan het; adres zal moeten betuigen. Besloten is te dezer zake een schrijven tot de regeering te richten. Leger des Heils. Morgen worden in de Leger des Heils-zaal, Spoorgracht 38, enkele bijzondere Meetings gehouden, welke worden geleid door Briga dier P. H. Schuurman, de Secretaris van het Maatschappelijk Werk van het Leger in Ne derland. Deze meetings vangen aan 's mor gens tien uur en 's avonds half acht; en zijn vrij toegankelijk. Deze Brigadier zal worden geassisteerd door de Kapiteins Bouwens, het Muziekkorps en de Zangbrigade, benevens de plaatselijke Heilsoldaten, 's Middags half vier zal de Brigadier tevens spreken op het Ko- Maandag worden twee samenkomsten ge leid door Stafkapitein Bulberman, de Territo riale Jongelieden-Secretaris van het Leger in Nederland, 's Middags om vijf uur voor kin deren; 's Avonds om acht uur een groote Heilsmeetinig. „Tropenadel". Zooals per advertentie wordt bekend ge maakt, komt de N. V. „Tooneelvereeniging", directie Herm. Heijermans, a.s. Maandag in „Casino" met het bekende blijspel „Tropen- adel" van Henri van Wermeskerken. „Tropenadel" schetst op zeer geestige wijze het Indische leven en persiffleert de Indische toestanden. Lieden, die in Holland met den nek worden aangezien, gelden in Indië voor de primii inter pares. De schrijver, zoon van de bekende schrijfster Johanna van Woude (mevr. Van WermeskerkenJunius) heeft dit Indische wereldje zeer geestig en met goeden smaak geschetst en menig amusant tooneeltje is er het gevolg van. Voor eendgen tijd werd dit blijspel door de Israëlitische Tooneelvereeniging opgevoerd. „Tropenadel" is een repertoire-stuk, dat steeds weer publiek trekt, en, ofschoon in den Helder ook ongetwijfeld velen het gezien zullen hebben, zal het zeer zeker Maandag avond wel weder trekken. Het gezelschap van den heer Heijermans brengt, zooals het aankondigt, het volledige Indische decor mede. Hierdoor, en niet het minst door de uitstekende bezetting, wordt de aantrekkelijkheid van het stuk verhoogd. Als wij nu nog vermelden, dat mevr. De Boervan Rijk in de rol van juffrouw van dsr Koojj steeds een geweldig lachsucces heeft (juffrouw van der Kooij is de Amster- damsche Jordaansche, die plomverloren in al die „deftigheid" valt en daar verschillende goede kennissen herkent), dan gelooven wij wel te kunnen volstaan met deze aankondi ging- De verschillende rollen worden vervuld door de dames Marie Faassen, Henriette van Kuyk (Bmmy, dochter van Van Vliet), E. de Boervan Rijk, Hetty Beek (of Elise Wille beek), Alida Nagtegaal, Dina Kroese en mev. Van PraagRentmeester. Als Van Vliet en diens broer fungeeren de heeren Hein Harms en A. C. Kreeft; John Timrott is Rudolf Ver kerk, en de „deftige" mr. Sweet wordt ge speeld door G. J. van Staalduynen. Het bnrean voor arbeidsrecht Te weinig is, naar het ons voorkomt, in onze Gemeente bekend een instelling, die zonder veel gerucht, op een bescheiden plaats wekelijks haar nuttig werk verricht. In het algemeen is het voor menschen zonder invoed en met weinig of geen stof felijke middelen gezegend, ontzaglijk moeie- lijk, om in ons land recht te verkrijgen. En toch valt niet te ontkennen, dat in de hedendaagsche ingewikkelde verhoudingen der menschen en mienschengroepen onder ling, veel onrecht en veel willekeur geschiedt. Veelal is de beteekenis te gering om er „heibel" over te maken, hoewel naturen, die een sterk rechtsbesef hebben, dat zeer moei lijk verkroppen. De omslachtige wijze en het groote risico doen echter veelal van een procedure afzien. In de eerste plaats is in geen land de rech terlijke macht ongenaakbaarder en conser vatiever en vooral als het de „kleine luyden" betreft, met hun dagelijksche zorgen en be kommernissen, trekt Vrouwe Justitia zich al bijzonder weinig van een en ander aan. Een proces voeren beteekent dan ook dik wijls, zelfs indien men het wint, geldelijke schade, veel last en omslag en een langdu rige rechtsgang, die eveneens het voordeel, dat te behalen viel, weder te niet doet. Dit geldt voor hen, die zich de weelde en den tijd kunnen getroosten, hoezeer geldt dit dan voor de arbeiders. De arbeidsverhoudingen eischen echter elk oogenblik arbitrage, een uitspraak. Ge schillen bomen schier dagelijks voor en het wordt bij de vele Wetten, waaronder we le ven uiterst moeilijk, om in alle gevallen zelf voor het verkrijgen van recht te zorgen Advocaten zijn duur en al winnen zij elk proces, dat nog beginnen moet, de resulta ten zijn, als het bescheiden zaakjeis betreft, de kosten niet waard. De arbeidersbeweging heeft dus hier en daar en in de grootste plaatsen het meest, zelf instituuts geschapen, die voor haar le den kunnen optreden, hen rechtskundige raad en hulp kunnen geven en zoo mogelijk, recht voor hen te verkrijgen. Deze instituuts, de Bureaux voor Arbei- dersrecht hebben nu het dubbel voordeel, dat zij de groote massa het rechtsgevoel geven, dat in een geordende samenleving onontbeerlijk is, terwijl zij in dé allermeeste gevallen rechterlijke tusohenkomst voorko men. Ook in onze Gemeente is sinds 1916 zulk een Bureau gevestigd, gesticht door den Hel- derschen Bestuurdersbond. Het bondsgebouw van den Bond van Min der Marine Personeel verleende belangeloos huisvesting en de Amtenaar, vroeger de heer Verstegen, thans de heer Zondervan, houdt elke week een avond zitting tot het in ontvangst nemen der zaken, die men aan hangig wil maken. Vóór ons ligt nu het jaarverslag over 1920. Een 'bescheiden uitziend stuk, maar dat toch getuigt, niet alleen van de zorgzaam heid van dit Bureau, om voor de belangheb benden recht te verkrijgen, of onrecht te voorkomen, maar ook van de belangstelling, die het meer en meer bij de Arbeidersbevol king ondervindt. Aan het Bureau is verbonden als deskun dig adviseur de beer Mr. J. Santman te Nij megen, die geheel gratis zijn diensten ver vult. De bij den Heldenschen bestuurderbond aan geslotenen worden gratis geholpen, de an deren betalen een zeer matig tarief. Het aantal in 1920 behandelde zaken was 173, waarvan 43 met een advies van het Bureau konden worden afgedaan, terwijl in de 130 overige gevallen verder optreden noo- dig was. Onder deze 180 zaken waren er 2, die meer dan één persoon, (n.1. resp. 31 en 6) betroffen. Van deze behandelde zaken werden 3 af gewezen, 4 ingetrokken en aan 1 geen ver der gevolg .gegeven, terwijl nog 4 zaken aanhangig waren op 31 Dec. '20. Voor 26 betrokkenen werd door aanschrij ving, onderhandeling en procedeeren een voordeel van 1824.74 verkregen, Overgens bestond 't werk in opstellen van reclames inzake belasting, beroep wegens huurverhooging op den kantonreonter, die meerdere malen eveneens succes hadden. Van de 178 zaken betroffen er 67 van per sonen van den Held. Bestuurdesbond, 28 van andere organisaties en 83 ongeorganiseer den, die, naar wij hopen, meteen tot Inzicht zijn gekomen, dat zij eigenlijk klaploopen op wat hun georganiseerde makkers doen. Volgens de onderwerpen liepen de zaken over: Arbeidscontract. 69 Burgerlijk Wetboek 25 Vereenigingazaken Arbeidswet Ongevallenwet B Belastingen *9 Huurzaken 1" Woning- en Gezondheidswet 2 Wet op 't Vaderschap 1 Invaliditeit»- en Ouderdomswet 14 Diverse Dit is totaal 164, er ontbreken er dus nog 9, die niet in deze onderverdeeling zijn op genomen en waarover we in verslag niets vinden. De rechtskundige adviseur behoefde slechts 3 keer advies te geven. Uit een en ander volgt, dat het Bureau voor 't overgroote deel kleinigheden behan delt Maar dat is juist zijn /erdienste, om dat men die anders zou laten loopen, En 't zijn juist die vele kleinigheden, die met elkaar onze samenleving veeltijds prikkelen en veronaangenamen. Overigens is voor de betrokkene een voor buitenstaanders „kleine zaak" dikwijls van groote beteekenis. Wij meenen dan ook dat dit Bureau be wezen heeft, in een behoefte te voorzien en willen gaarne de arbeiders opwekken tot Ingezonden mededeellng. steun en belangstelling in deze instelling. Indien wij dit door deze korte uiteenzet ting mogen bereiken, zal ons dit zeer ver heugen. Helder, 11/4 '21. M. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 11 April. Uitspraken N. H., Koegras; huisvredebreuk en mis handeling; 8 maanden gev. J. J., Wieringerwaard (ged.); ten uitvoer legging van het voorw. vonnis gelast. Nieuwe zaken Guus je wil geen rijkslogé worden. Er zijn zeker nogal eenige bedenkingen tegen het comfort, waarmede rijkslogé's be handeld worden, anders zouden ze wel meer gesteld zijn op het pension in het Hotel „De Sukkelamolen". De heer Gustaaf P., 'n 20-jarig schippers knecht en soms ook kermisreiziger, bloed eigen broeder van fraulein Emilia, het wilde meisje uit Kamchatka, dat levende konijnen en kikkers at, was veroordeeld wegens dief stal van het dekzeil van een kermistent en nu tegen dat vonnis in verzet gekomeft. Guus erkende het feit wel, maar beweerde, dat bij van den kermisreiziger, bij wien hij destijds in dienst was (de diefstal is gepleegd op de Heldersche kermis in 1920) 7.50 achterstal lig loon had te vorderen. Toen hij geen kans zag, zijn honorarium te bemachtigen, had.hij zich het dekzeil van het kermistent je toe geëigend en dit verkocht voor 6. Gustaaf staat niet bepaald ongunstig aan- geteekend en vroeg beleefdelijk in aanmer king te mogen komen voor een voorw. ver oordeeling. De officier was echter nog niet direct bereid het verzoek van Guus te steu nen, maar wilde het ook niet dadelijk afwij zen! Z.Ed. stelde voor de stukken naar den rechter-commissaris te zenden, tot nader in structie van dit zaakje. Voornamelijk om te onderzoeken, of de opgaven van bekl. op waarheid berusten. Een geheimzinnige brand in een oude kaasfabriek. Nagenoeg de geheele zittingsdag werd ge- spandeerd aan het onderzoek contra den 35- jarigen „landbouwer", ex-politieagent en groothandelaar in buitenlandsch bankpapier van inferieure kwaliteit, Jb. v. d. O., wonende te Nieuwe Niedorp aan de Moerbeek en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. De beklaagde had voor de kaashandelaren Kool en Grondsma te Alkmaar onderhandsch een in onbruik gestelde kaasfabriek gekocht voor ƒ3500, onder de zonderlinge conditie, dat in de koopacte moest worden vermeld, dat hij die fabriek voor f 7000 had gekocht. De verkoopers gingen daarmee accoord en de notaris v. d. B. te Schagen, wiens klerk G. de acte opmaakte, had evenmin bezwaar. Toen verzekerde v. d. O. die oudé fabriek, waarin hijzelf ging wonen, op beurspolis voor 80.000; nadat hij een aanvankelijke bij de Tielsche Maatschappij gesloten verzeke ring ad 10.000 liet royeeren. Of al die voor bereidingen verband hielden met den brand, die op 21 Nov. 1920 op den zolder van de kaasfabriek uitbrak en het geheele perceel in puin legde, mogen wij niet beweren, maar de justitie scheen zooveel aanwijzingen te hebben, dat v. d. O. als verdacht van opzet telijke brandstichting, alsmede het misdrijf bedoeld in art. 227 Wetb. v. Strafr. het doen opnemen in een authentieke acte van een valsche opgave, werd gearresteerd. Dinsdag stond Jiij voor deze feiten terecht. Niet minder dan 21 getuigen waren in deze zaak gedagvaard. Het bleek, dat v. d. O. op gemeld tijdstip, terwijl zijn vrouw eldeTS logeerde, s avonds omstreeks 7 uur zijn wo ning had verlaten en iiaar Winkel was ge fietst en heel kort na zijn vertrek de brand uitbrak. Eenige personen hadden kort te voren nog licht gezien op den zolder, waar ondanks de scherpe koude, 's Zaterdags vóór den brand, v. d. O. nagenoeg alle raampjes had opengezet. Bekl. erkende dan ook, dat hij op den zol der was geweest met licht, om de aschlade van de kachel te ledigen en haar zijn jas te zoeken. De hooge assurantie en de valsche opgaaf in de koopacte kon hij evenmin ont kennen, maar wel ontkende hij ten stelligste den brand te hebben gesticht. Het O. M. achtte echter op grond van de getuigenverklaringen en de andere talrijke aanwijzingen beide ten laste leggingen be wezen en vorderde 3 jaar gev. We moeten er nog bijvoegen, dat v. d. O. vroeger reeds 2 maal van brandstichting werd verdacht, doch door gebrek aan bewijs weer buiten vervolging werd gesteld. De verdediger, mr. A. Huizinga van Hoorn, betwijfelde of door de valsche opgave in de acte een strafbaar feit was gepleegd en noem de voorts de tegen bekl.irïgebrachte bezwaren van nul en geener waarde, weshalve verde diger aartnam, dat hier het wettig en over tuigend bewijs niet was geleverd en hij oon- cludeerde voor de valschheid ontslag van rechtsvervolging, subs. vrijspraak en voor de opzettelijke brandstichting vrijspraak. BINNENLAND. Pensioenen rflkswerklieden. Dinsdag 12 April JJ. hebben de heeren H P. Baak, L. van Loo en J. Schooneveldt, van de Federatie van Pers. in 'e Rijksdienst, be nevens de heer J. Baar en, van de Centrale van Rijkspersoneel, een conferentie gehad met de Commissie van Rapporteurs inzake de pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren, te 's-Gravenhage. De werklieden zijn hij Nota van wijziging in de nieuwe pensioenwet opgenomen onder dezelfde voorwaarden als dtf ambtenaren. Het pensioen zal volgens het Wetsontwerp' bedragen: 2% van de middelsom der laatste 8 dienstjaren voor leder jaar, tot een maxi mum van 85 dienstjaren, of te wel 70%. Als overgangsbepaling zal echter voor de rijkswerklieden, welke tusschen 1 Jan. 1920 en 31 Deo. 1922 gepensionneerd worden, de berekening gelden de middelsom der 5 jaren waarin het meeste loon verdiend is uit de laat ste 10 jaren, hetgeen in vergelijking met de berekening over de laatste 3 dienstjaren, voor velen een verschil beteekent van ƒ100 of nog meer per jaar. Bij de Commissie van Rapporteurs werd op de onbillijkheid van dezen maatregel ge wezen.' Deze Kamerleden beloofden hunne medewerking om bij den betrokken Minister aan te dringen dezen onbillijken maatregel weg te nemen. Hetzelfde werd besproken met Jhr. Mr. G. C. von Weiler, Administrateur en hoofd der afd. pensioenen a. h. Dep. v. Financiën, ont werper der Pensioenwet en adviseur inzake de pensioenen. Ook deze beloofde zijne mede werking de hiervoren genoemde ongunstige bepaling ongedaan te maken. Nederland en de sancties. Naar een der Duitsche medewerkers van het H.bl. meldt, heeft op het congres voor den huitenlandschen handel, ter gelegenheid van de „Frankfurter Messe", de secretaris van de Nederlandsche Kamer van Koophan del te Frankfort over de quaestie der sanc ties verklaard, dat men gerust mag aanne men, dat Nederland zijn belangen met kracht zal verdedigen, krachtiger nog dan geduren de den oorlog mogelijk is geweest. Wel lie pen deze Nederlandsche belangen dikwijls parallel aan de Duitsche, raiaar men mocht niet uit het oog verliezen, dat Nederland een zelfstandig rijk is, dat voor zijn eigen zaken opkomt. Het ligt niet op zijn weg voor Duitsche belangen te zorgen, wanneer de Nederlandsche daarbij niet nauw betrok ken zijn. Nederland en de West. Het bestuur der West-Indische Kamer, vertegenwoordigd door de H.H. Kamerlingh Onnes, vice-voorzitter, Mr. H. Hofstede Crull en G. J. van Grol, leden, in audiëntie ont vangen door den Gouverneur van Suriname, had gelegenheid verschillende economische belangen ter sprake te brengen. Het vond bij Z. Exc. groote 'belangstelling voor het pleidooi ten gunste van meer doeltreffend telegra fisch verkeer, waaromtrent in 1919 door de Kamer een adres aan den Minister van Ko loniën werd gericht. Verder vroeg het Z. Exc. bijzondere aandacht voor het scheepvaart- vraagstuk. Door de tijdsomstandigheden is de geregelde verbinding met de West zooda nig bedreigd, dat de Kamer werd aangezocht dit landsbelang dringend onder de aandacht van den optredenden Gouverneur en den Minister te brengen. Het Koninklijk bezoek te Amsterdam. Met den gewonen trein van 2 u. 7 min., waarin het Koninklijk rijtuig gehaakt was, zijn Vrijdagmiddag de Koningin, Prins Hen drik en Prinses Juliana met gevolg van het Centraal Station naar 's-Gravenhage ver trokken. Mlnisterieele verantwoordelijkheid Het lid deir Tweede Kamer Schaper heeft een voorstel van wet ingediend, met de strek king, de mogelijkheid te openen, afgetreden ministers in de Kamer inlichtingen te doen verschaffen en hun 'beleid te verdedigen. Arsenicum op behangsels. (Schriftelijk beantwoorde vragen.) Op de vragen van den heer Schaper in zake het voorkomen van arsenicum-vertin- dingen op behangselpapieren, antwoordde de minister van Arbeid, dat met het oog op het voorkomen van arsenicum-verbindingen op behangselpapieren, ook behangsel zal wor den opgenomen onder de artikelen, welke krachtens art. 1, eerste lid, der Warenwet, als waren in dezen zin zuilen worden aan gewezen. Daarentegen zullen derhalve ook behang sels onder de oontróle der keuringsdiensten worden gebracht. Een voord eelig saldo. Het voordeelig saldo van de Brandstoffen- commissie te Hengelo bedraagt ƒ11.000, waarvan de gemeente ƒ8800 ontvangt. De oommissie heeft den raad verzocht dit bedrag te bestemmen voor den bouw van een garage voor de ziekenauto van de afd. Hengelo van het Roode Kruis. TWEEDE KAMER. Vergadering van 14 April 1921. De wijziging van de Successie-wet wordt aangenomen met 57 tegen 18 stemmen. Daarna is aan de orde de motie-Wijn- koop (comm.) betr. voorziening in den nood der veenstreken. De motie tot uitkeering van 80 per week aan werkloozen wordt verworpen met 73 tegen 4 stemmen, de motie tot terugroeping ter (militaire troepen met 74 tegen 3 stemmen. De motie-D e Jonge (s.d.a.p.) betr. rege ling in het algemeen mijnreglement van de medezeggingsschap, rechtspositie en ar-i beidsvoorwaarden der mijnwerkers wordt verworpen met 45 tegen 82 stemmen. Daarna wordt voortgegaan met de behan deling der leerplichtwet. De motie- v. d. M o- 1 e n (vervanging van den leerplicht door strafbaarstelling van verwaarloozig van het kind) wordt verworpen met 58 tegen 6 stem men. Een amendement-O s e n d o r p op art. 8 o mde buitengewoon lagere scholen (openb. en bijzondere) ook onder te wet te laten val len, teneinde leerplicht te kunnen uitstrek ken tot zwakzinnigen, etc., wordt, na eenige discussie, verworpen met 88 tegen 20 stemmen In art. 4 blijft de Kamer vervolgens steken om Dinsdagmiddag te vervolgen. BUITENLAND. ENGELAND. De mijnwerkersstaklng. De Trlple alliantie herroept het stakintrs-beslnit Londen, 15 April. Vroeg in den ochtend werd medegedeeld, dat tengevolge van een vastberaden poging om de onderhandelingen te heropenen, een afvaardiging van 10 leden van het parlement Lloyd George in Downing Street te middernacht heeft opgezocht. De bijeenkomst duurde vijftig minuten. De leden weigerden bij het heengaan eenige mede deellng te doen, maar velen toonden duidelijk een gevoel van verlichting. Het gesprek, dat de mijneigenaars giste renavond laat met Lloyd George in Downing Street hadden, gevolgd door een aanbod aan de mijnwerkers, beeft den indruk gewekt, dat de onderhandelingen misschien heropend zullen worden. Men verneemt, dat Hodges in een toespraak tot parlementsleden verklaard heeft, dat de mijnwerkers bereid waren, om het loonaanbod van de mijneigenaars in over weging te nemen, mits het geen betrekking had op een duurzame regeling op den grond slag van districtsregeling. Deze nieuwe wending moedigde de hoop aan, dat de onderhandelingen heropend zul len worden, maar men vreest, dat zij te laat zullen komen, om het uitbreken' van de sta king te voorkomen. De gebeurtenissen zijn echter met verbijs terende snelheid verder gegaan. De keer in den toestand begon, toen Hodges zijn mede- deeling deed. Kort daarna noodigde een groot aantal leden van het Lagerhuis de voornaam ste woordvoerders van de eigenaars uit om met hen saanen te komen en hoorde hun op vattingen aan. Een opmerkelijk verschijnsel in den gang der gebeurtenissen was de rol, die parle mentsleden speelden, om een bevredigende schikking tot stand te brengen. Zoolang het geschil duurt, is bet parlement waakzaam en op zijn qui vive gebleven en heeft het het terrein verschaft voor ontmoeting tusschen de twee partijen. Ten einde echter een nog nauwer contact met de strijdvragen, waar over de partijen in geschil waren, mogelijk te maken, worden beiden uitgenoodigd over den toestand informeel te komen praten met ruim tweehonderd parlementaire vertegen woordigers van het volk. Hodges, die voor de mijnwerkers sprak, werd vriendelijk ontvangen en het was dui delijk, dat hij op eenige punten van zijn uit voerige uiteenzetting warme instemming vond bij de parlementsleden. Het standpunt van de eigenaars was in een vroegere vergadering met parlementsleden besproken en blijkbaar was den eigenaars voorgesteld om hun loonvoorstellen te ver beteren. AI of niet tengevolge hiervan, her vatten de eigenaars een besloten vergadering •over hun aanbod en het was middernacht toen hun nieuwe voorstel bekend werd ge maakt. In zijn toelichting hiervan zeide de voorzitter van den eigenaarsbond: „In de eerste plaats willen wij, dat de leiders van de mijnwerkers met ons confereeren op een wijze als zij tot dusver nog niet met ons ge confereerd hebben en over de loonkwestie in het algemeen beraadslagen. Ten tweede wil len wij bij voorbaat zeggen, dat wij bereid zijn om zooveel te betalen als elke onderne ming kan lijden en bereid zijn om geen divi dend, welke ook, in de onmiddellijke toekomst te verlangen. Wij wenschen maandelijksche vergaderingen te "hebben met de vertegen woordigers van de werklieden over een rege ling, die noodig zou zijn voor het uitvoeren van zulk een plan. Ten derde wenschen wij te zeggen, dat wij ten zeerste een regeling verlangen, die verhindert dat eenige klasse van mijnwerkers onredelijk lijdt door eenig nieuw plan van betaling, dat in werking treedt." Londen, 15 April. Een dramatische ont wikkeling in de kolencrisis had vandaag plaats. Het bestuur van den mijnwerkersbond weigerde het aanbod, dat Hodges, de secre taris van den mijnwerkersbond, gisteravond had gedaan, op zich te nemen, n.1. het met de eigenaars bespreken van de kwestie van de loonen op zich zelf, waartij de grootere poli tieke vraagstukken de nationale looncom- missle en de nationale pot ter nadere over- weging worden voorbehouden. Het mijnwer- kersbestuur drong er op aan, dat de mijn eigenaars zouden instemmen met een natio nale looncommissie en een nationale pot, als vooropgestelde voorwaarden voor het her vatten der onderhandelingen. De eerste mi nister noodigde de mijnwerkers en de eige naars uit tot een nieuwe conferentie, op den grondslag van het voorstel van Hodges, maar het verwerpen, door het mijnwerkerSbestnur. van dit voorstel, en hun koppig blijven bij hun oorspronkelijke eisohen, maakte dat deze nieuwe vredespoging mislukte. Lloyd George heeft herhaaldelijk verklaard en hij heeft die verklaring vandaag herhaald dat eischen, die een regeeringscontrole van de mijnindustrie omvatten, politieke vraagstuk ken waren, die alleen door het parlement kon den worden uitgemaakt. Met het oog op de onverwachte handelwijze van het mljnwerkersbestuur hebben de spoor wegmannen en transportarbeiders, die het voorstel van Hodges ondersteunden, hun sympathie-staking OPGEGEVEN, die be paald was tegen vanavond 10 uur. Te zelfder tijd werd er medegedeeld, dat Hodges was afgetreden als secretaris van den mij nwerkersbond. Het mijnwerkersbestuur heeft besloten, een conferentie bijeen te roepen van vertegen woordigers uit alle mijnen, om den toestand te overwegen. Het is echter zeer twijfelachtig of de houding, die vandaag door het mijn werkersbestuur is aangenomen, de goedkeu ring zal wegdragen van de niet-vertegenwoor- digden. Het is inderdaad zeer wel mogelijk, dat de meerderheid der mijnwerkers zullen weigeren, de staking voort te zetten voor de eischen van hun extremisten, en dat zij het juist zullen oordeelen, mot de eigenaars te gaan beraadslagen over de loonkwestie. Als de andere vakvereenigingen hen niet steunen, kan de voortzetting van de staking door de mijnwerkers hen niet baten, terwijl als zij de conferentie hervatten, zij verzekerd zijn van een zoo vrijgevige behandeling door de eigenaars als voor dezen mogelijk is. De

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5