Bijslagregeling voor de Zulderzeeharlng- visschers. De Noord- en Zuid-Hollandsche Bedding Mfl. Is het in die jublleumdagen niet de plicht Het confUct ln het Kleedlngbedrljf. Het conflict ln de veenen. Arbitrage afgewezen. De hoofdcursus te Kampen. Overbrenging naar Breda? De Vrijheidsbond. Begrafenis ex-kelzerln. Het fruit De volkstelling. LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland—Indië. UIT DEN OMTREK. Vergadering van „T. E. S. O.", Burgerlijke Stand van Anna Paulown«i bouwing, was voor een groot deel 'het resul taat van den arbeid, door den heer Teilegen ■als directeur van heit Gem. Bouw- en Wo ningtoezicht verricht. Daarvan getuigt ook de verandering, die op Uilenburg heeft plaats gehad, waardoor de bewoners, dank zij de doeltreffende maatregelen, aan de krot ten van dit oude Ghetto werden onttrokken. Op het terrein der verbetering van woning toestanden had de heer Teilegen een naam, die ging tot ver buiten de landsgrenzen. Wat zijn politieke richting aangaat, maak te de heer Teilegen deel uit van het hoofdbe stuur van de Unie liberale. Later, in 1901, stichtte hij met anderen den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond, dien hij echter kort voor het aanvaarden van het burgemeestersambt verliet. In het algemeen kon van hem worden ge zegd, waarop hij zich trouwens in den raad herhaaldelijk heeft beroepen dat hij zoover mogelijk in democratische richting wilde stuwen. 'Het 'blad haalt de sympathieke woorden aan, bij zijn entrée in den Amsterdamschen raad door den heer Tellegen gesproken, en wijst op de vele plannen, door hem ontwor pen, waaromtrent hij van de wethouders vele medewerking ontving. De oorlogsjaren echter deden de meeste dezer voornemens j>lannen blijven en het was al veel gewonnen, toen althans de allergroot ste nood van de breede lagen der Amster- damsohe bevolking kon worden afgewend. Het Gemeenteblad heeft er herhaaldelijk van getuigd, dat dit lang geen gemakkelijke taak was, dat zelfs de landsregeering niet altijd besefte, dat het belang der hoofdstad tevens was dat van het gansohe rijk. Vooral bij de levensmiddelenvoorziening is dit herhaalde lijk gebleken en wanneer wij 'in onze groote stad voor ernstige woelingen, zooals het bui tenland die gekend' heeft, zijn gespaard ge bleven, is dit zeker niet in de laatste plaats te danken geweest aan den man, die de laat ste zes Jaren het burgemeesterschap heeft bekleed. Groot was zijn voldoening, toen kort geleden de naasting tot stand kwam en een zijner laatste daden, door hem met opgewekt heid verricht, is het overnemen van het be stuur der geannexeerde gemeenten. Burge meester Tellegen heeft de totstandko ming van.' Groot-Amsterdam nog meege maakt. Ook de Telegraaf laat zich in zéér waardee renden geest over den overledenen burge meester uit. Het blad schrijft: In Tellegen verliest Amsterdam een bur gemeester die, iwel is waar geen krachtige persoonlijkheid was, doch een die, door zijn rechtschapenheid en burgezin, aller achting had weten te winnen. In de 'betrekkelijk korte spanne tijds, dat hij aan het 'hoofd der ge meente stond, gunde hij zich zoo goed als geen rust. Elk onderdeel van het openbare leven in onze stad had zijne belangstelling; geen gebeurtenis, die ook maar ©enigszins ingreep in hét leven van Amsterdam of Tel legen was er bij tegenwoordig, schonk er zijn aandacht aan, leefde mede. De belangen van Amsterdam, die hij jarenlang als direc teur van 't Bouw- en Woningtoezicht diende, een dienst, die onder zijn leiding tot een mo del van vele steden van binnen- en buiten land werd, had al zijn liefde en het behoeft geen verwondering 'te baren, dat deze man, die gewoon was zich geheel te geven aan de taak, die hij op zich had' genomen, ten slotte zijn .toch niet al te sterke gezondheid knakte. De begrafenis heeft hedenmorgen 11 uur op Westerveld plaats. Ten teeken van rouw is het Universiteitsgebouw, waarvan de heer Tellegen president-curator was, Maandag en Dinsdag gesloten. Behalve de heer Wibaut zal niemand aan 'het graf spreken. Ook bloe men zullen op uitdrukkelijk verzoek van den overledene, niet worden gezonden. (Officieel.) Ten behoeve van de Zuiderzee- haringvissohers is de volgende regeling ge troffen. De visschers, d.w.z. de schippers en de overige leden der bemanning, van Zuider- zeeharingvisschersvaartuigen zullen als loon het gewone aandeel in de besomming ont vangen, volgens de plaatselijke gebruikelijke loonregeling. Is deze besomming zoo laag, dat dit aan deel minder dan 20 per week bedraagt dan wordt een zoodanige toeslag gegeven, dat het tot dat bedrag wordt aangevuld. Zulks zal geschieden voor eentijdval van ten hoog ste vier weken,ingaunde op Zondaag 17 April. Als voorwaarde voor de toekenning van dezen bijslag wordt gesteld, dat: a. de geheele vangst steeds op de visch- afSlag in een der navolgende plaatsen wordt verkooht: Nieuwediep, Oude Schild, Enkhui zen, Medemhlik, Urk, Hoorn, Volendam, Monnikendam, Durgerdam, Huizen, Spaken burg, Harderwijk, Elburg, Vollenhove, Em- meloord. Lemmer, Harlingen, behoudens na der te treffen bijzondere regeling voor de haringfuikenvisschers langs de Friesche kust. b. gevischt is door haringreepers met ten minste 15 netten per man; door hen, die vis- schen met fuiken, als die langs de Friesche kust gebruikt worden, met ten minste 12 etamfuiken per bedrijf, en door hen, die an dere haringfuiken bezigen, met ten minste 12 fuiken per bedrijf. c. Na afloop van iedere week de kwitanties van de aan ieder der knechts uitbetaalde loonen worden afgegeven op het kantoor van den vischafslag, waarover in den regel de vangst wordt verkocht; voor de haringfui- kenvisschers langs de Friesche kust op een nader aan te wijzen plaatst. Ingevolge fraude wordt de betrokkene van het bekomen van bijslag uitgesloten. De reddingboot, orgaan van de N.- en Z.- Hollandsche Reddingmaatschappij, herinnert er aan, dat die maatschappij baar honderd jarig bestaan in 1924 hoopt te 'herdenken. Verzocht wordt gegevens in te zenden, voor al over het tijdvak 1824-1870, aangezien brie ven over deze jaren in het archief der red- dingmaatschapjJij ontbreken, voor de samen- Stelling van een geschiedenis van de maat schappij. Kolonel G. Gobius schrijft in het redding- wezen: Bijna honderd jaar heeft zoowel de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij als de Zuid-Hollandsche Mij. tot Reding van Schipbreukelingen, wier besturen zetelen te Amsterdam en te Rotterdam, haar boven allen lof verheven arbeid op een belanglooze en schitterende wijze verricht. van lederen Nederlander, uiting te geven aan gevoelens van dankbaarheid jegens de belde particuliere reddingmaatschappijen voor het grootsche werk, dat door hen in den loop dier honderd jaren is tot stand gebracht, en door daden te toonen, hoezeer op prijs wordt gesteld de eervolle plaats welke het Nederlandsche reddingswezen beeft weten in te nemen in de rij der staten in Europa, die omspoelt zijn door de zee? De natie kan gerust zijn, dat op het ge bied van het reddingwezen wordt gewaakt en dat dit voldoet aan de grootst mogelijke ei- schen van volmaaktheid. Maar steun blijft noodig. Men vergete toch niet, dat hier niet de tering naar de nering kan worden gezet, maar dat steeds het beste materiaal, dat ver krijgbaar is, moet warden ter beschikking gesteld. Het hoofdbestuur van den Ned. Cbr. Bond in de Kledingindustrie heeft' aan de werk geversfederatie een schrijven gericht, waarin het er op wijst, dat uit een door de werkge vers gepubliceerd persbericht blijkt, dat het niet in haar bedoeling ligt arbitrage te aan vaarden in zake de eigenlijke loonsherziening Het bestuur kan daarom niet zijn leden ad- viseeren aan den arbeid te gaan, zoolang in deze aangelegenheid niet een zoodanige op lossing is verkregen, flat de leiden met zeker heid weten, welke waarborgen zij ook van af 15 Septhebben, dat hunne loonen op volkomen rechtvaardige wijze zullen zijn ge regeld. Zondagavond hebben de moderne en de neutrale bond van werklieden in het Weer- makersbedrijf te Utrecht vergaderd. De hoofdbestuurders Heppener en Meijser deel den mee, dat in alle voorname plaatsen van ons land, niettegenstaande de uitsluiting is opgeheven, de kleermakers en naaisters wei geren aan het "werk te gaan. Onder storm achtig applaus van de zeer druk bezochte vergadering werd besloten, dat ook in Utrecht de kleermakers en naaisters het werk niet zullen hervatten, alvorens hun eischen zijn ingewilligd. In verband hiermede werd te vens besloten, de posten belangrijk uit te breiden. De bestuurders der christelijke afdeelihg verklaarden hiermede volkomen accoord te gaan. Emmen, 18 April. In de heden in Hotel Grimme gehouden vergadering van den Ver- venersbond werden de'eischen der verveners volkomen gehandhaafd. De eisch der arbei ders, arbitrage over de geheele linie, werd afgewezen. De minister van Oorlog heeft het voor nemen om, behoudens goedkeuring door de Volksvertegenwoordiging, 'bij wijze van proef den hoofdcursus op 1 October a.s. over te brengen naar de Kon. Mil. Academie te Breda. Tel. Na een rede van mr. P. Rink, is Zaterdag middag in het Concertgebouw de Vrijheids bond opgericht. Hij wees op de politieke en moreele noodzakelijkheid van de oprichting. Het program ademt een vooruitstrevenden, vrijzinnigen geest. Zijn hoofddoel is, tot leid draad te strekken voor ben, die, als kiezer en gekozene, willen medewerken om ons vader land, onder zijn geschreven en ongeschreven instellingen, alle beheerscht door en uitge voerd in den geest van vrijheid op geestelijk, maatschappelijk en politiek terrein, te maken tot een, in al zijn geledingen ontwikkeld, wel varend en gelukkig Nederland. De spr. wees voorts op den naam, waarin het hoofdbeginsel, de liefde voor de vrijheid, tot uiting komt. Het bestuur van den nieuwen bond wordt gevormd door de volgende negen personen: Mr. Dresselhuys, Drion, Prof. Visser van Yzendoorn, Walrave Bossevain, Mej. Johanna Naber, Mevr. Van Heerdt, Dr. Hulshoff Poll, Ridder van Rappard en Dd. v. d. Berg. Den geheelen Zondag heerschte in Doom een geweldige drukte, die zich voornamelijk concentreerde om het kasteel van den ex- keizer. Behalve de versterkte Rijkspolitie, was een vijftigtal maréchaussées voor orde- bewaring aanwezig. Op het huis Doom vingen 's morgens de rouwplechtigheden aan met een intiemen huisdienst, die geleid werd door den vroege- ren hofkapelaan Dryander, en die, eveneens door dominee Weiss van de broedergemeente der Hernhutters te Zeist werd bijgewoond. Voor een gehoor, bestaande uit den ex-kei zer, den ex-kroonprins, prinses Victoria Louise, hertogin van Brunswijk, den hertog van Brunswijk, de prinsen Adalbert en Oscar, den burgemeester van Wieringen en den commandant der maréchaussée Van Houten, memoreerde de hofprediker het leven der gestorven keizerin, naar aanleiding van den tekst „Wees getrouw tot in den dood, dan zal Ik u geven de krone des levens". Gedurende den dienst waren de leden der keizerlijke familie zeer terneergeslagen. De geheele hofhouding en het dienstpersoneel des keizers woonden de plechtigheid in de huiskapel bij. Des avonds te 9 uur had in de kapel van het Huis Doorn de plechtige lijkdienst plaats, die gecelebreerd werd door hofkapelaan Dry ander, geassisteerd door de predikanten Weiss en Londen. Het vertrek van het kasteel. Zoo in den vallenden avond kon het een vlucht lijken die stoet brommende auto's, die de versch gemetselde kasteelpoort uit kwam en de bijna historische landweg kozen naar het stationnetje te Maarn, waar de een voudige trein gereed stond, die het lijk der ex-keizerin zou overbrengen naar Duitsch- land. Want op hetzelfde emplacement kwam in de eerste dagen der revolutie de trotsche luxe-trein aanrijden, die den keizer met zijn staf en volle bagage in veiligheid bracht en wat moet er omgaan in het gemoed van den vroegeren keizer, nu hij het overschot zijner gemalin slechts kan begeleiden tot deze nood lottige plek, die voor hem eens een afscheid beduidde. Het vertrek was, ook voor de journalisten, tot op het laatste oogenblik geheim gehouden. De Koningin werd vertegenwoordigd door mr. dr. graaf van Lijnden van Sandenburgh, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Namens de Koningin-Moeder was er graaf van Limburg Stirum. Tevens waren aanwezig Mr. Kan, secreta ris-generaal in algemeene dienst, de burge meester van Doorn, baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, burgemeester Kolff van Wieringen, enz. Uren voor het vertrek van den stoet waren de wegen om het huis Doorn geblokkeerd door honderden nieuwsgierigen, die op het dorpsplein en de daarop uitmondende wegen waren samengedrongen om iets van den stoet te kunnen waarnemen. Tusschen al die drukte van toeterende auto's en lawaaiende motor fietsen lag het park van het huls Doorn, ge heimzinnig schitterend in de lichtjes van de langs den oprijweg geplaatste lantarens. Geen geluid drong naar buiten door. Alleen het kasteel straalde van licht en. voor de groote inrijpoort met zijn dreigende torens, 'hielden martiale maréchaussées, de kolbak ken diep over het voorhoofd getrokken, de wacht, om de zich voor het poortgebouw ver dringende menigte op een afstand te houden. Auto nia auto reed voor en liet genoodig- den binnen. Op den weg naar Maarn standen in de don kerte op de kruispunten der wegen en langs de wegberm tusschen de sparren-groepjes, menschen zwjgend te wachten tot de stoet voorbij zou rijden. Zij zouden niets anders kunnen waarnemen dan een flits dier snel voorbij schietende automobielen en toch hiel den zij een paar uur lang geduldig de felle avondkoude uit. De buitenlandsche journalisten protesteer den tegen de hun door den kapitein der ma réchaussée Boellaerdt aangewezen plaats, welke op ongeveer 150 M. afstand van de plek was, waar de lijkkist zou worden ingeladen. Van die standplaats uit was dan ook niet te zien wat er gebeurde. Te kwart over tienen kwam een drietal automobielen aanrijden, waaronder een groo te auto, hoog beladen met bloemstukken en kransen. Te half elf verscheen een automobiel op het terrein, waaruit eenige .personen stapten, die blijkbaar aan den stoet waren voorafge gaan en waarander zich een maréchaussée- officier bevond. Even daarna rolde langzaam een stoet auto's door de toegangspoort van het empla cement. Voorop ging een lage automobiel, waarop de lijkkist was geplaatst, die door een breed overhangend zwart kleed, waarop een groot zilveren kruis was geborduurd, was overdekt. Deze lijkwagen bewoog zich on middellijk in de richting van het door sparre- boomen afgezette terreintje. Op den lijkwa gen volgde de groote groene auto des keizers, waar men door de bewasemde ruiten slechts vaag eenige omtrekken kon zien. Onmiddel lijk daarop verscheen in de kleine open ruim te, die zich tusschen de twee auto's bevond, de hooge gestalte van den kroonprins, ge kleed in de uniform der Roode Huzaren. Meerdere personen in Pruisische officiers uniformen stegen uit, en waren een oogen blik op de kleine plek zichtbaar. Een tengere vrouwenfiguur, in rouwkleedij, vermoedelijk prinses Louise Victoria, kwam onmiddellijk achter den kroonprins aan. Zij werd gevolgd door den hertog van Bruns wijk, die een hoogen huzaren kolbak droeg. De hofprediker Dryander in geestelijk ge waad, meerdere officieren in Feldgrau met rouwbanden om den arm, overschreden ver volgens de ruimte, die hen van de fel ver lichte plek scheidde, waar zich inmiddels de leden der keizerlijke familie en de leden van de hofhouding hadden opgesteld. Tusschen de sparren door zag men het glanzen der punthelmen en op het kleine stukje grond, dat als het ware uit het oude Pruisen opge nomen en neergezet in een Hollandsche pro vincie, leefde de flonkering der oude Duitsche militaire uniformen opnieuw op. Op een 150 meter afstand aanschouwt de wereld, verte genwoordigd door zijn internationale pers vertegenwoordigers, de korte ceremonie, waarmede het stoffelijk overschot der ex- keizerin aan den rouwtrein wordt toever trouwd. Plotseling flitste uit de rij der persfotogra fen een hel magnesiumlicht en hoorde men even het geklik van een fototoestel en daar op vlamde op de hoogte, die het emplacement begrensde, opnieuw magnesiumlicht, dat voor een oogenblik een gedeelte van het terrein fantastisch belichtte, en toen klonk in de stilte de klagende stem op van den priester en men kon slechts enkele woorden opvan gen.... „Herr mein Gott"...en,GnS- dig.... Amen". Vaag kon men onderschei den, dat het kleed van de kist werd afgeno men. Men kon niet zien, wat er gebeurde. Maar alleen zag men een groepje personen zich naar den trein begeven, die een zwaar voorwerp in den wagen droegen. Helmspits na helmspits volgde. Blijkbaar begaven allen zich in den trein, en na een lange poos be gaven zich wederom enkele personen naar de wachtende automobielen, terug, die vervol gens in snel tempo het terrein verlieten! De figuur van den keizer kon men niet waarnemen. Het was alsof men opzettelijk aan het oog der wereld had willen onttrekken, dat daar in het vreemde land een stoet van in de oud-Duitsche uniformen gekleeden op hun wijze eer betuigden aan de laatste Duit sche keizerin en op de kleine hoogte op ver ren afstand van de kleine verlichte plek ston den de vertegenwoordigers der wereld-pers en staarden naar dit schimmenspel van ver gane glorie. De keizer, de kroonprins en de hertog en hertogin van Brunswijk, benevens enkele le den der hofhouding, hebben den nacht in het huis Doorn doorgebracht, maar zullen des morgens te kwart voor achten wederom aan het station Maarn bij het vertrek van den rouwtrein tegenwoordig zijn. Prins Adelbert en gemalin, prins Oscar, vorst Furstenberg, gravin von Keiler, gravin von Rantzau, freule von Gersdorff, kamerheer von Spitzenberg en hofraad Nietze zullen den nacht in den trein doorbrengen en het stoffelijk overschot der ex-keizerin naar Berlijn begeleiden. Bij het verlaten van het terrein heeft de maréchaussée een foto door den Franschen foto-redacteur van de „Excelsior" in beslag genomen. Geen der aanwezige foto-journa listen had de van hen verlangde verklaring, niet te zullen photografeeren, afgelegd. De Fransche journalist heeft zich bij zijn legatie beklaagd over deze behandeling. De bijzetting te Potsdam geschiedt heden morgen half tien. De kroonprinses, de prinsen en prinsessen van het koninklijk huis, alsmede de buiten landsche vorstelijke rouwdragenden komen op het station van het Wildpark bijeen. Ook de voormalige hofdames, de generaals-adju- danten, de adjudanten la suite en de vleu gel-adjudanten, alsmede het gevolg. De lijkkist wordt door oud-officieren van het kurassierregiment Königin en het fuse lierregiment Königin en door de voormalige hofstaatsdienaren naar den lijkwagen ge dragen. De dames van het gevolg begeven zich In rijtuigen naar het mausoleum. De lijkkist wordt het mausoleum binnengedragen en voor het altaar geplaatst. Zoodra de lijkkist den drempel van het mausoleum heeft over schreden, zet het domkoor in. De neven der ex-keizerin vormen de doodenwacht. De kroonprinses, alsmede de prinsen en prin sessen treden het mausoleum binnen, wan neer de lijkkist is opgesteld. Daarna vangt de rouwplechtigheid aan met het zingen van het lied: „Ik weet, dat mijn Verlosser leeft". De preek wordt gehouden door dr. Dryander. De kroonprinses en prins Eitel Friedrich zullen na afloop in de villa „Liegnitiz" een condoleance-receptie houden. In de Duitsphe Evangelische kerk te 's-Gravenhage is Vrijdagavond een rouw dienst gehouden, die door een zeer groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. Het Duitsche gezantschap was vertegen woordigd, terwijl de Kamerheer mr. Graaf van Limburg Stirum in opdracht van H. M. de Koningin-Moeder aanwezig was. De Pruisische minister van eeredienst heeft een nota uitgevaardigd, waarbij alle politieke betoogingen naar aanleiding van het overlijden der ex-keizerin verboden zijn, ook officieele rouwfeesten en het uitsteken van vlaggen. Wel mogen deputaties van on derwijzers en ambtenaren aan de plechtig heid der bijzetting deelnemen, mits de dienst geheel intact blijve. Om 7 uur Maandagmorgen kwamen de gewezen keizer en prinses Victoria Louise per auto weer bij den trein aan. De ex-keizer en de andere familieleden gingen in den trein, waarvan de gordijntjes en ramen dioht gingen. Na het rangeeren stapten de gewezen keizer en de prinses, even vóór het vastge stelde uur van vertrek, uit den trein. Beiden gingen met zware schreden naar de auto terug. Toen de trein zich daarop langzaam in beweging stelde, waren de gordijntjes weer opzij geschoven en de ramen open. De gewezen keizer sloeg met ontbloot hoofd het vertrek van den trein gade en wuifde met den hoed nog eenige malen moeizaam den trein na, totdat deze zioh in een bocht aan zijn oog onttrok. Eenigen tijd nadat de trein vertrok ken was, stapten de ex-keizer en de prinses diep geroerd in de auto. De zeer strenge vorst, Vrijdagnacht ge volgd op het natte weer van den vorigen dag, heeft den bloei der vruchtbommen in de Be tuwe vernietigd. Ook in Twente is de geheele fruitoogst vernietigd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het in Twenthe vooral gedurende de och tenduren buitengewoon hard gevroren. Om half zeven toekende de thermometer buiten 4.1 graad O. vorst aan. Wat in voorgaande naohten aan de bloeiende fruitboomen nog gespaard mocht gebleven zijn, is thans wel geheel vernield. De vroege aardappelen, pas boven den grond hier en daar, zijn bescha digd, eveneens bet groen aan vele heesters en struiken. De vorstschade is des te grooter, nu 's avonds te voren alles nog droop van den regen. Bij de Staatscourant van hedenavond zal als bijlage een verslag verschijnen, dat de voorloopige uitkomsten van de tiende volks telling bevat. Dit verslag zal ook in den han del gebracht worden als afzonderlijke publi catie van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Volgens deze voorloopige uitkomsten 'be droeg de totale bevolking van Nederland op 31 December 1920: 6.841.155 zielen. Bij de volkstelling van 1909 bedroeg dit cijfer 5.847.949; er is dus een toeneming met 633.206 zielen. De toeneming van de bevolking bedroeg van 19091920: 1,42 pct„ dat is een stijging, zoo snel,als er nog nooit tevoren is geweest! Luitenant ter zee Goedhart heeft in een interview meegedeeld, dat hij vast besloten is i r ™?ht naar ^ië te ondernemen, uiterlijk 15 Mei, startende van Amsterdam naar Mar- seille. De Engelsche regeering is principieel genegen de vluoht boven Engelsch territoir toe te staan, daar het toestel, in tegenstel- met die van vorige adspiranten, geheel Aodcrlandsch fabrikaat is, en gemonteerd met een Engelsche motor RoUs Itoyce. Lui tenant Goedhart zou gisteren naar Londen vliegen ter bekoming van de officieele toe stemming en verderen steun, maar moest wachten in verband met de dreigende sta king. Waar deze blijkbaar niet doorgaat, zal een nieuwe poging aangewend worden om de vlucht naar Londen dezer dagen te onder nemen. De voorraden benzine voor de reis zijn reeds aangeschaft, andere maatregelen ge heel gereed. De departementen van marine en koloniën zegden steun toe en verklaar den zich bereid in de kosten 8000 bij te dragen. De eenige mogelijkheid, dat de vlucht niet doorgaat zal wezen gebrek aan belangstelling van particuliere personen of instelingen om het tekort van 25000 binnen dre weken te suppleeren, niet als prijs bij welslagen doch als bijdrage in de kasten. Luitenant Goedhart verzocht telegrafische medewerking in Indië, om een inschrijving te openen, hetgeen is toegezegd. De direc teur van het Nieuws van den Dag voor Ned - Indië stortte reeds 1000, de directeur van Aneta heeft luit. Goedhart heden hetzelfde bedrag afgedragen. De Dorner-vliegboot. Indertijd werd reeds een bezoek aan het vliegkamp De Mok gebracht door een geheel Dur-Anumjnium vervaardige vliegboot. Met dit toestel werden dezer dagen eenige demonstraties gehouden op de Kralingsohe plassen bij Rotterdam. Dit type vliegboot is thans blijkbaar in handen van de Maatschap PU van Berkel's Patent. Het vliegtuig zal binnenkort weder een be zoek brengen aan de Mok waar de Marine er nader kennis mee zal kunnen maken. Texel, 18 April. Tot gemeente-veldwachter aan den Burg jg benoemd de heer Goïnga uit Veenhuizen. Er waren 113 sollicitanten. Onze plaatsgenoote Mej. J. N. Koopman behaalde Zaterdag te Haarlem de acte L.O, De verkoop dor strandgoederen, Vrijdag alhier gehouden, heeft f753.50 opgebracht terwijl 3 fusten wijn f200 opbrachten. gehouden 16 April in Café „Den Burg", te Texel. Aanwezig by de opening 25, later 37 aan deelhouders. De Voorzitter van Commissarissen, de Heer A. Wagemaker, thans woonachtig te Heem stede, sprak een hartelijk woord van welkom. Hij had grooter opkomst verwacht, dahr de couranten reeds hadden 'vermeld, dat 1920 een ruim batig saldo heeft gegeven, [waarop mea nog nimmer heeft kunnen wijzen. Nu mag de afwezigheid van zoo veel aandeelhouders een olijk van vertrouwen zijn, een weinig opoffe ring van hun zijde is zeker meer tot voldoening strekkende. De Voorzitter sprak zijn bijzondere tevreden heid uit over de resultaten van het laatste jaar en opende met den wensch, dat na aan gename besprekingen niemand onvoldaan de vergadering zou verlaten. De Secretaris, de heer P. Dros Albz., las mooie notulen voor, die onveranderd werden goedgekeurd en waarvoor hij applaus en dank inoogstt». Hierna: „Overlegging van Balans en Ver lies- en Winstrekening". Er werden maar enkele cijfers meer genoemd, daar verondersteld werd, dat ze bekend waren door de pers, Inzage van de rekening ter visie was alleen genomen dooi de pers en verder door niemand. Voorlezing geschiedde van het jaarverslag. Hierin werd allereerst gewezen op het mooie winstcijfer van ruim f 13.500, verder op de geregelde diensten, die plaats konden hebben (2 en 3 diensten per dag), dat „De Dageraad" 200 weinig mogelijk uit de vaart genomen werd. Gewezen werd op de veranderingen, die bij het personeel hadden plaats gehad, op de verhooging van de tarieven en de loonen, over het drukke personenvervoer in 1920 (ruim 56000 personen), terwijl ook het goede renvervoer belangrijk was toegenomen, niet tegenstaande de verhoogde tarieven. De Directeur kreeg een bedankje voor het stellen van het jaarverslag, dat door den Voorzitter voorgelezen werd. Nu kwam aan de orde de vraag„Wat moet met het batig saldo gebeuren Hierover werden verschillende meeningen gehoord. Het Bestuur stelde voor aan aandeelhouders 50 rente te geven. De heer H. Flens meende, dat het maximum, n.1. 6 ü/0, gegeven zou kunnen worden. Een ander was bang, dat men geen subsidie van Prov. Staten meer zou krijgen en wilde daarom alles voor afschrijving en reserve bestemmen. Er gingen evenwel stem men op, dat men nu geen subsidie meer moet verlangen, waarvoor men aan den leiband moet loopen, daar er nu geen noodlijdendheid meer is. De provincie zou er toch wel mee eindigen, al keerde men geen dividend uit. „We kunnen nu rente uitkeeren, wat nimmer heeft kunnen gebeurenzoo werd geroepen an zoo besloot ook de vergadering en wel met 35 stemmen voor en 2 tegen. De heer Flens wilde nu zijn voorstel, om 6 °/0 uit te keeren, intrekken, doch de heer J. Visser nam het over. Met groote meerder heid werd nu besloten het dividend op 6°/o te bepalen. Een stem uit de Vergadering„Nu beginne» de aandeelen te rijzen 1" Nadat nog bekend gemaakt was, dat de rente tegen inwisseling van coupon No. 1 na 1 Mei aan de Nationale Bank ontvangen kan -vorden, werden Balans en Verlies- en Winst rekening goedgekeurd en vastgesteld, met decharcheering voor den Directeur. Volgde verkiezing van 2 Commissarissen. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Dros Albz. en W H. Lap, die met 35 en :;l stemmen werden herkozen. Beiden aan vaardden hun hernieuwd mandaat en werden onder applaus gecomplimenteerd door den Voorzitter. Hierna uitloting van Obligaties. De oude lieer G. Dros was weer op z'n post om de briefjes te trekken, zooals hij dit steeds heeft gedaan. 1 obl. van f500 werd uitgeloot en wel Nr. 8. Verder 2 obl. van f250 en weldoNos. 55 en 62. 10 obl. van f100 en wel de Nos. 116, 157, 172, 94, 161, 99, 158,123,112 en 194. Volgde rondvraag. De heer Roeloffs zou gaarne zien, dat ten slotte de Obligaties van verschillende waarden ongeveer gelijk uitgeloot zouden zijn. Het Bestuur zal onderzooken hoe het met de verhouding staat en dan maat regelen nemen. De heer Pisart stelde de vraag„Kunnen we gerust met de „Ada van Holland" over gaan waarop de Voorzitter betoogde, dat dit schip niet meer aan de eischen des tijda voldoet, maar dat de zeewaardigheid, volgen» gedaan onderzoek, nog zeer voldoende is- ok de deskundige, de heer Bakker beaamde dit. Het expertise-rapport van 17 Maart j.1. was zeer gunstig. De Voorzitter zeide, dat evenwel over een nieuw schip gedacht wordt. De heer J Daalder Dz. zou gaarne zien, dat de dienst op Zondag zoo geregeld zou worden, dat het Vreemdelingenverkeer er door bevorderd kon worden. Nu kan men met geen enkelen trein de ochtendboot halen. Geantwoord werd, dat dit schuld is van den slechten treinenloop en niet van den bootdienst. De heer D. Geus zou gaarne de personen- tarieven verlaagd zien. Dit kan evenwel nog niet gebeurennaar men hoopt, evenwel spoedig. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering met dank voor de aangename besprekingen en met de beste wenschen voor „T.E.S.O.' Callantsoog. De heer K. Raven, alhier, die in de laatst® raadsvergadering benoemd werd tot lid vaD het Algemeen Armbestuur, heeft voor benoeming bedankt. ln het gezin J. H. te Groote Keeten is ee0 geval van besmettelijke ziekte, dipbteri®' geconstateerd. GEBORENMaartje, d. van Jb. Ambuul® van T Bakker. Maria Agatha, dochter va W. Smit en van T. Bijl. ONDERTROUWDCornelissen Kossem Elisabeth Maria van Reeuwyk. Hendrik Sw® en Aagje Buik. GETROUWDCornelis Johannes Alp" Neuvel en Gertrudis Maria Catharinft b-r®" OVERLEDENGeene.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2