IELDEHSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 16 APRIL 1921. HELDER VOORUIT! ENGELAND. Een flauwe grap? Eigen hulp. PLAATSELIJK NIEUWS. HUISDUINEN BADPLAATS. Toekomstmuziek.Er zijn er, die zeggen dat bet dat zal blijven. Er zijn er ook, en niet weinigen, die een andere meening zijn .toege daan en er veel van verwadhiten als bet sleehts goed wordt aangepakt. Bij de laatsten sluiten wij ons aan. Waarom, welke reden is .er voor, dat hier niet zou kunnen zijn, wat men op de eilanden wel beeft. Waarom zou bet (bier zelfs niet beter gaan? Men weet het, de Economische commissie, in bet leven geroepen oan den Helder weer zooveel mogelijk vooruit te helpen, als bet ware als naaste doel hebbend, de wegen te verkennen waarlangs dat zou moeten ge schieden, heeft zidh van den aanvang af ge splitst in een aantal subcommissies. Een daarvan was die voor „Huisduinen Bad plaats". Men vernam niet zoo heel veel van haar werkzaamheden, althans in den beginne niet. Naderhand werd' dat beter, men hoorde van plannen (betreffende de „donkere dui nen". Dat er inderdaad' niet stil gezeten, werd, bewijst de totstandkoming van die NaV. Zee bad Huisduinen. De voorbereiding daar van was bet werk der commissie. Voor het evenfwel zoover was, had de com missie reeds een1 plan voor oogen gehad en de uitwerking ervan opgedragen aan den ar chitect Paul de Jomgh, te Amsterdam. Na- derband kwamen daar nog verschillende plannen bij. En het is o. i. zeer goed gezien, dat men onder de burgerij bekendheid met deze plannen wil (brengen. Daartoe zijn thans in de etalage van de firma Herman Nypels de verschillende teekeningen van de diverse plannen .ter bezichtiging gestelde Wij willen ze hier in de volgorde waarin zij ontworpen werden bespreken. Allereerst hebben wij dan het ontwerp voor een groot badhotel in de z.g. Donkere Dui nen". De teekeningen daarvan zijn aange duid met „Plan A Donkere Duinen". Dit plan was grooitsdh van opzet. Het hotel zou plaats bieden voor pl.m. 160 gasten; een deel ervan zou ingericht zijn als Café restau rant, waar de gaande en toornende man een gezellige rustplaats zou kunnen vinden, en degenen die er een dag op uittrokken het noodige zouden kunnen krijgen voor de ver sterking van den inwendigen mensch. Wat doorgaans verre van onnio-odig is als men een dag aan zee of in de duinen doorbrengt. Het plan bepaalde zidh echter niet alleen tot den bouw van het hotel. In aansluiting er mee was de bouw van een oafé restaurant 'ontworpen. Ook voor de bebouwing van de Donkere 'Duinen1 waren plannen gemaakt. Een aantal aardige vriendelijke landhuisjes zouden daar moeten verrijzen. Het plan was zeker royaal opgevat en opende groote per spectieven. Belaas, het moest voorloopig bij plannen blijven De kosten ervan, waren, voor loopig althans, .een onoverkomelijk bezwaar. Hot bouwen van het hotel alléén vorderde een bedrag van 300.000. De teekeningen die op dit plan betrekking hebben geven een beeld van het algemeene aanzicht, een voor- en zijaanzicht Verder vindt men erbij een dwars- en een langsdoor- snede en plattegronden van het soustorrain, den ibeganen 'grond, de eerste en de tweede verdieping.- Een situatieplan verduidelijkt de ligging van het hotel en het restaurant. 0 Zooals reeds gezegd, moest de uitvoering van d'it plan voorloopig achterwege blijven, daar de noodige middelen ervoor ontbraken. Door de crisis van den oorlogstijd ging de raming bovendien bij sprongen omhoog. Sedert werd .evenwel de N. V. Zeebad Huis duinen opgericht. Haar eerste daad was de aankoop van het tegenwoordige badpavil joen. De verbetering daarvan wordt ter hand genomen. De N. V. zocht het vooreerst in een ande re richting, De leidende gedachte was na tuurlijk dezelfde. Wil men Huisduinen als badplaats vooruit brengen, dan moet men eerst zoover zijn dat men aan eventueele aanvragen om logies etc. kan voldoen. Dat is een vereischte. En dus werd in de eerste plaats weder de stichting von een Bad hotel in overweging genomen. Aan den Heer de Jongh werd de opdracht tot het maken van een nieuw, minder kost baar plan verstrekt. Het resultaat daarvan is eveneens in teekening gebracht en in de etalage van de firma Nypels te bezichtigen. Feitelijk zijn er twee plannen, een groot en een klein, en de vraag Is welk plan nu uitgevoerd zal worden. Het antwoord op die vraag moet de deelname in het kapitaal ge ven. De inwoners van Helder hebben het zelve in handen. Wij zijn overtuigd, een badhotel moet en zal er komen. De behoefte daaraan blijkt schier eiken dag. Telkens komen er brieven van buiten, zelfs uit het buitenland, met Ver zoek om inlichtingen voor pension. Helaas, moet steeds weer worden geantwoord, dat er te Huisduinen bijna geen gelegenheid is om korter of langeren tijd te verblijven. Dat moet anders worden I Er moet komen een behoorlijke gelegenheid voor pension. Het voornemen is nog in dit Jaar met den bouw aan een hotel aan te vangen, zoodat dus in het voorjaar van 1922 alles klaar is. Bij een bezichtiging van do plannen zal menigeen zeggen: „ze moeten dat plan van de Donkere Duinen uitvoeren!" Dat zeggen is heel eenvoudig, maar de vraag is: is het mogelijk? Dat nu gelooven wij-voorloopig nog niet, of er moest nog voor zooveel kapitaal worden ingeschreven, dat de Commissie zelf er verstomd van staat! De bouw zal zich wel moeten bepalen tot een der beide kleinere plannen en.als er niet meer geld komt, dan tot heden, zal wel met het kleinste plan moeten werden be gonnen. Veel mooier, maar vooral ook veel econo mischer, veel voordeeliger zou het zijn wan neer het middelplan kon worden uitgevoerd. Immers met bijna dezelfde onkosten kan men dan pi. m. 60 gasten logeeren, tegenover slechts 20 volgens het kleinste plan. Alles pleit er voor om op uitvoering van het mid delste plan aan te sturen. Ter verduidelijking zij nog vermeld, dat de ligging van het hotel (volgens de laatste plannen) gedacht is naast het tegenwoordige badpaviljoen, en wel van het strand ge zien ter linkerzijde daarvan, op do plaats waar vroeger de tramremise stond. Zoo men ziet, plannen werden er genoeg gemaakt. En het plan B is zeker niet het slechtste, ook uit een oogpunt van rendabele exploitatie beschouwd. Maar nu komt de tijd, dat van woorden tot daden moet worden overgegaan. Doch de groote vraag is als altijd waar moet het geld vandaan komen? En dit hebben we wel gehoord, dat aan het benoodigde kapitaal nog heel wat ontbreekt. Wel namen tal van neringdoenden en particulieren reeds een of meer aandeelen, of zegden hun steun in dit opzicht toe, doch genoeg zijn er nog niet ge plaatst. En van Helder zelf moet In dit geval toch de grootste steun uitgaan. „Helder vooruit" Is het belang van alle inwoners. Er zijn er meer, dan men zoo oppervlakkig zou meenen, die in een toekomst van Helder en Huisduinen gelooven. Vooral aan HEN is het de N. V. metterdaad te steunen en een steentje bij te dragen tot verwezenlijking der plannen. NAAR VERMOGEN MEDEWERKEN OM HELDER VOORUIT TE BRENOEN IS TOCH AL HET MINSTE WAT VAN EEN INWONER VAN HELDER VER WACHT MAO WORDEN. Niemand behoeft achter te blijven, want voor EEN HONDERD GULDEN kan men reed® een aandeel nemen. Het is een wissel op de toekomst, natuur lijk. Maar toch, de risico is heel gering. Want niet uit het oog mag worden verloren, dat de Gemeente, evenzeer vertrouwende op de toekomst van Helder, een rente garan deerde van 5 pet. over een kapitaal van 100.000 gulden. Men teekene dus in voor een of meer aan deelen. Bij de firma Nypels, zoowel als bij elk der andere commissarissen kan dit ge schieden. Want dan alleen kan de hand aan den ploeg worden geslagen. Dan alleen kan een eerste, vaste schrede worden gedaan op den weg: HELDER VOORUIT, HUISDUINEN BADPLAATSl o Te Amsterdam slaagden voor het acte- examen L. O. J. R. Koopman, A. J. F. Woor- man en F. J. Reitsma, allen van hier. Mej. H. O. Duijne alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School te Hoog woud (N.-H.). Bij het gisteren te 's-Gravenhage ge houden examen slaagde voor derden officier groote Stoomvaart de heer B. Brouwer alhier. Oudercommissie. De Ouder-Commissie is voor School No. 7b samengesteld als volgt: de dames Engel, Bouma en Braaf, en de hoeren Limburg en Reus. Koninklijke Marine Jachtclub. Do periodieke wedstrijden van de Konink lijke Marine-Jachtclub zullen in de eerste helft van de maand Mei aanvangen. Zij zul len worden gehouden in denzelfden geest als verleden jaar. De eerste wedstrijd zal vermoe delijk Vrijdag 13 Mei plaats hebben. Het Bureau voor Arbeidsrecht. Als een kleine aanvulling kunnen wij nog melden, dat de 9 gevallen, die in het verslag door het overtikken waren uitgevallen, be troffen: Veiligheidswet 1; Strafzaken 6; Erfenis 2. Helder, 16 April 1921. M. Politieke lezing. Op verzoek van het Bestuur der Antirevo- lutionnaire Kiesvereeniging zal D. V. mor gen (Woensdag) Ds. B. v. d. Werff een lezing houden voor geestverwanten en belangstel lenden, Waar de toegang vrij is, kan iedereen die vergadering bijwonen. Men zie verder de desbetreffende advertentie. Onderling Belang. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der onderafdeelinig steun (bij ziekte, gaj On derling Belang, vereeniging van rijkswerklie den Zaterdag j.1. een feestvierende vergade ring in Oasino. De zaal was tot in den nok gevuld en velen moesten zidh met een staan plaats tevreden stellen. Te 8 uur opende de Voorzitter H. P. Baak de vergadering. Hij gaf in 't kort een relaas van het vele, dat de onderafdeeling Zieken zorg in haar 10-jarig bestaan had tot stand gebracht In onzen strijd voor vol loon bij zèkte, durfden wij zelf de conseauentie te aanvaarden het veile loon onzer leden te ga- randeeren en konden wij aan de hand van eigen statistiek de Regeering aantoonen, dat van simulatie geen sprake was. Ons werk is met succes (bekroond gewor den, en' al is het nog niet geheel naar onzen Zin, het volle loon bij ziekte is thans tot 180 dagen gewaarborgd. Onderling^ Belang heeft tot dit succes een groot deel 'bijgedragen. To betreuren bliift het, aldus de heer Baak, dat het tijdelijk personeel zich tevreden moet stellen met 70 van het loon, bij ziekte, vv ij hopen eohter dat deze onbillijke maatregel snoedig zal verdwijnen. Waar voorts door het Rijk geen steun meer wordt verleend voor verpleging in ziekenhuizen, Sanatoria enz., zijn wij sinds Jan. 1921 aangesloten bij H. O. R. A. (Herstelmi'osoord Rijksambte naren) waar straks de heer Beuming uit Am sterdam nadere gegevens over zal verstrek ken. Ook heeft Ziekenzorg tijdens de Spaansche griep-epidemie een moeilijke tijd doorge maakt. Dank zij echter de medewerking van den Direoteur der Marinewerf, de Hoog Ede! Gestrenge heer Rappard, toon het fonds steeds hare verplichtingen nakomen. Bracht spreker dank aan de dames en heeren welke voor dezen feestavond hunne geheel beLangelooze medewerking verleen den. Hierna werd een keurig samengesteld pro gramma afgewerkt Op voortreffelijke wijze werd een strijk kwartet op. 18 van L. v. Beethoven uitgevoerd door de heeren Joh. Pala, J. Stroobel, D. Steijnroth en Jac v. Vessem en onder volle aandacht aangehoord. Door Mej. O. de Boer, Mezzo-sonraan, wer den een 6 tal liederen ten gehoore gebracht met pianobegeleiding van den heer L. de Wit Jammer wias het dat zij zich vanwege een verkoudheid niet ten volle kon geven. Mej. de Boer beschikt over een mooie stem. De bloemenhulde haar onder luide bijvals betuigingen aangeboden, was verdiend. De heeren Joh. Pala en Pierre Pdla gaven nummers voor Viool en piano. De vioolsolo door eerstgenoemde uitgevoerd was, zooals w* dit altijd van genoemden heer gewend zijn. Hij weet zb'n hoorders mee to al enen. Pier re Pala uit Amsterdam, ooa geen onbekend - to dezer ^laatse, toonde wederom een be kwaam pianist te zijn. Ook hij oogstte veel SUÓ06S. Door Belder's Gemengd Koor onder lei ding van den heer F. v. d. Mejj werd een drie tal nummertjes gezongen, juweeltjes, die op sublieme wijize werden uitgevoerd, en waar voor gebisseerd moest worden. Hierna een korte rede van den heer Beu ming uit Amsterdam, Secretaris van H. O. R. A. welke het nut dezer instelling uiteen zette, en nog nader demonstreerde door een gedicht op voortreffelijke wijze te deolamee- ren met begeleiding van viool en Piano. Na de pauze werd door goede dilettante a het kluchtspel „Leen me je vrouw!" in twee bedrijven naar voren gebracht, hetwelk de toehoorders gedurende de geheele opvoering deed schudden van t lachen. Aan het einde werd dén heer L. van Loo een bloemenmand aangeboden voor de voor treffelijke 1-eMin-g van dezen avond. Deze dankte voor de hulde hem toege bracht, maar wees er op d'at het succes toch zeker in igroote mate te danken was aan de dames en heeren welke hadden meedgewerkt voor het welslagen van dezen avond. Na ©en aansporing om lid te worden van de onderaf deeling Ziekenzorg en het sterk maken der neutrale vakorganisatie, eindigde deze avond van wéér kunstgenot Dat vakor ganisatie de menschen op hooger peul brengt, bleek ook op deze feestelijke vergadering. Circa 750 menschen ruim 4 uur onder volle aandacht te houden, daar behoort wat toe. Voorwaar voor de medewerkers een groot succes te noemen. Het schilderiji, gratis afgestaan dOor den heer C. Jaarsma, en verloot ten behoeve van H. O. R. A. bracht 105 op. „Tropenadel" Door de N. V. Tooneelvereeniging (directie Herm.' Heijermans) werd gisterenavond het bekende Indische blijspel „Tropenadel" van Henri van Wermeskerken gegeven. Helaas kunnen we niet zeggen „voor een uitverkocht huis", want „Casino" was slechts voor de helft bezei Waarschijnlijk had de voor den Helder hooge entréeprijs wel schuld aan deze slechte bezetting en wij zouden den heer Heijermans dan ook een volgend maal aan raden voor onze plaats een speciaal tarief te maken, gezien ook het werk der Commissie voor Kunstavonden, welke een veel lagere entrée heft en daarmede volle zalen trekt. Het was wel jammer voor de vele zorgen aan de opvoering besteed. Het gezelschap had eigen speciale decors meegebracht, waar door een typisch-Indische voorgalerij en een aardig Indisch interieur verkregen werd. Het geestige 'blijspel deed het ook bij de halfvolle zaal uitstekend. Smakelyk werd ge lachen om de grappige tooneeltjes, waartoe deze persifflage op Indische toestanden en Indische menschen aanleiding geeft. Hein Harms was een leuk type van een verindisch ten gelijkvloerschen Hollandschen parvenu, die graag dikdoet, zwemt in de centen en wiens hoogste eerzucht is een sjiek huwelijk voor zijn Emmy. Marie Faassen hielp hem in haar rol van echtgenoote. Dol vermakelijk was do scène als beiden hun Engelsche les leerden, van de table, die heavy was, en het boek dat brown was. Het lachen was niet van de lucht, en de ernstiger George (A. O. Kreeft), mocht zijn wijze hoofd schudden, broerlief luisterde niet naar diens wijsheid, maar dreef zijn zin door en kreeg de kous op den kop. O. J. van Staalduynen was een would be-Engelschman, een smart type, uitstekend in zijn rol, en later na de ontmas kering de brutale avonturier. De rol van Ru- dolph Verkerk lag Tlmrott minder goed; zijn1 spel was niet los genoeg, al is het waar, dat de rol een niet zeer dankbare is. Van de dames was Henriette van Kuijk de ietwat te tragische Emmy. Deze actrice loopt bij voorkeur als de geplaagde onsohuld rond, en als izoodamig was zij in het eind dan ook prachtig. Maar zij had nu en dan wel wat vroolijker kunnen zijn. Mevrouw De Boer—van Rijk maakte natuurlijk als juffr. van der Kooij furore; met applaus ingehaald, kreeg zij bloemen aan het eind van het twee de bedrijf. En ln het laatste had zij nog steeds de lachers op haar hand door woord en mimiek. De rol van mevr. Hooiberg werd alleszins aannemelijk vertolkt door Elise Willebeek, als inlandsche bediende gaf Alida Nagtegaal sober en imponeerend spel. Een tweetal bijrolletjes van de" beide dames uit de mandie-kamer waren, hoewel op het pro gramma vermeld, geëlimineerd. De aanwezigen hebben zich kostelijk ge amuseerd, en de artisten hadden te veel goe den smaak om van hun rol een charge te maken, zoodat het spel volstrekt niet ont aardde tot een klucht. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Do begrafenis van Keizerin Angnsta Victoria Uit Postdam wordt aan de N. Roti Crt gemeld: Het vlaggen is ook ln Berlijn algemeen geworden. Dit geldt niet alleen voor het Westen, waar de gezeten burgerij woont, maar ook voor de wijken van de armeren in het Noorden en het Oosten; zelfs in het roode Neu Köbi ontbraken de zwart-wiit- roode vlaggen niet. De kransen met linten, die zijn gezonden, zijn niet bij honderden of bij duizenden, maar bij tienduizenden te tellen. Op het Neuee Palais, waar zij worden bewaard, weet men er geen raad mee. Zaal aan zaal ligt er vol mee. De kransen en lin ten zijn eenige dagen lang in de bloemen winkels haer en te Berlijn te zien geweest. Zij trokken steeds een dichte menigte toe schouwers en deze kransenbeweging is als een rollende sneeuwbal gegroeid. Het is be gonnen met de militairen en de menschen van de hofhouding. Ten slotte is geen meis jesschool meer achtergebleven. Bij het station Wildpark te Potsdam had zioh 's avonds tegen de aankomst van den trein een 'kleine menigte verzameld. Behalve alle prinsen en prinsessen van het koninklij ke hof, waren daarbij talrijke vertegenwoor digers van het Duitsche leger in den oorlog, zooals Hindenburg, Ludendorff, Maokensen. Om 12 minuten voor elf stoomde de trein zachtjes het station binnen. De plechtigheid vas uiterst eenvoudig. Achtereenvolgens gingen de leden van het Koninklijke Huis den wagon binnen om een matste groet te brengen. Prins Oskar droeg liet hagelwitte kurassiers-uniform. Prins August was in zwaren rouw, evenzoo de hertogin van Bruns- wjjk, ,d eeenige dochter van de keizerin, de de kroonprinses Cecilie en prinses Heinrich. Vervolgens kwamen de veldmaarschalken en de andere genoodigden aan de beurt, waaronder graaf Posadowsky en Helrrerich. Von Dryander, de hofprediker, leidde de plechtigheid. Hiermede was ongeveer 1 uur gemoeid. Een voor een begaven de genoo digden zich weer naar hun rijtuigen. Daarop traden officieren van het kurassiers regiment de lijkwagen binnen om daar de wacht te houden. De kist bleef in den wagen staan tot Dinsdagochtend. De Entente en Dnitschland. Berlijn, 18 April. Naar Wolff verneemt, heeft de commissie voor de vergoedingen aan den voorzitter van de Duitsche commis sie voor de oorlogslasten- mondeling den eisch gesteld den goudvoorraad van de Rijks bank en de andere banken uiterlijk 1 Mei naar plaatsen in het bezette gebied, Keulen of Koblenz, te zenden. Deze maatregel zou een waarborg moeten zijn voor het voldoen aan de Duitsche verplichtingen ook na 1 Mei. De Duitsche regeering zou zich moeten ver plichten zonder toestemming van de com missie van herstel niet over dit geld te be schikken om andere schuldeischers te vol doen. Een schriftelijke overhandiging van dezen eisch heeft tot dusver nog niet plaats gehad. In ieder geval mag er geen twijfel over gelaten worden, dat dit een eisch zou zijn, waaraan men van Duitschen kant onder geen voorwaarde zou kunnen voldoen. Mijnwerkersstaking. Londen, 18 April. Berichten uit ver schillende deelen van het land schijnen er op te wijzen, dat de mijnwerkers niet wanho pig zijn over den afval van de spoorwegman nen en transportarbeiders, en vastbesloten om den strijd alleen voort te zetten, totdat hun eisch nopens een- winstpot en een nati-o- nalen loonraad zal zijn ingewilligd. De ge volgen van de staking doen zich langzamer hand ernstig gevoelen, in het bijzonder in het industriegebied van N. Engeland, en el- ken dag sluiten tal van groote fabrieken. De spoorwegdiensten worden ook voortdurend beperkt. Vele spoorwegmannen zijn niet tevreden -met de actie van hun bestuur, en hebben mo ties aangenomen, waarbij een staking tot steun van de mijnwerkers wordt geëischt. De beslissing zal vallen op de vergadering van mijnwerkersafgevaardigden, die a.s. Vrijdag zal plaats hebben, en die daarom van het hoogste belang is voor de industrie en de welvaart van het land, dat reeds tien millioen ton kolen heeft verloren. GEMENGD NIEUWS. De terechtzitting en de publicatie. Ter openbare terechtzitting van de Recht bank te Heerenveen verleden week, vroeg de verdediger aan een verslaggever naam of initialen van zijn cliënte niet in de courant te vermelden. De verslaggever voldeed' daar aan, in overleg met zijn redactie. De presi dent van de rechtbank deelde gisteren den verslaggever mede, dat bij herhaling zijn gereserveerde plaats bij de terechtzit tingen zou worden ingetrokken. Weggebrachte schepen. Verdacht betrokken te zijn bij het weg brengen van den stoomtreiler Noordzee, in December 1918 ter hoogte van Soheveningen in de Noordzee gezonken, van den stoom treiler Doggersbank, in Augustus 1919 bij Baax-vuurschip gezonken, en van den vrachtiogger Aeolus, ln Maart '19 in de Noord zee op 12 mijl uit de kust gezonken, zijn in den laatsten tijd aangehouden en in het huls van bewaring alhier opgesloten de reeders W. F. H., W. L. M., A. de H. en J. G. M., alsmede de machinist D. van R., allen te Rotterdam, de reeders F. W. B. baron S. tot. E, uit Hilversum, v. B. uit Geertruidenberg, de schiper J. B. en de stuurman J. B. Deze tot zinken gebrachte schepen en de lading waren hoog verzekerd. Over het wegbrengen van nog zes andere schepen moeten zij te vens gehoord worden. De arrestaties heb ben in hoofdzaak plaats gehad naar aanlei ding van de bekentenissen van W. F. H., voor den rechter-commissaria afgelegd. Een tekort. De direoteur V. van de coöperatieve zuivel fabriek te Deldenerbroek is gearresteerd. De boeken wij-zen een tekort aan van ƒ13.000. Hij is als directeur ontslagen. Diefstal te Gorinchem. In dén nacht van 11 op 12 Maart is te Go- rinohem ingebroken ln het hotel de Gier in de Arkelstraat, waar gestolen werden een portefeuille met 1790, een tweede portef. met 40, een zakje met 800, nog een bedrag van 160 aan kwartjes en dubbeltjes, eigen domsbewijzen van een huls, een kistje met 9 spaarbankboekjes, 2 gouden heeren en 1 gouden dameshorloge, 30 biljetten van 1000 mark, testernantaire beschikkingen en polis sen van brand- en levensverzekering. De daders van <rezen diefstal zijn door de Rotterdamsche politie aangehouden, nadat ze beslag had gelegd op een in de Deütehaveu- sche Sohio liggende motorboot, waarin zioh een aantal inbrekerswerktuigen -bevonden. Een agent van politie had op den morgen van den 12en Maart gerapporteerd drie man uit een motorboot, die meerde aan de Oude Plantage, te zien stappen, die het Oosten in gingen en zich daar op verdachte wijze op hielden. Behalve de drie mannen is ook nog een vrouw gearresteerd, die ook in het com plot was. Sinds Zaterdagmorgen stond het hoofd post- en telegraafkantoor aan den N.Z. Voor burgwal te Amsterdam onder bijzondere po liticbewaking. Rondom het- groote gebouw, voor den hoofdingang, in de hal zoowel ais in de kelders, bewogen zich rechercheurs, wie» opdracht luidde, dat zij scherp hadden op te letten, welke personen zich op verdachte wijze in de buurt van het postgebouw ophiel den en wie er in- of uitging. De oorziaak van deze strenge bew-akings- mlaatregelen wias gelegen in het feit, dat de directeur van h-et postkantoor een dezer da gen een briefje ontving, waarin de anonime schrijver aankondigde, dat „het uur der wraak" -gekomen was en het hoofdpostkan toor tusschen 12 en 2 uur door een geplaatste uurwerkbam in de lucht zou vliegen. De directeur deponeerde dit briefje bij de politie, die hoewol aan de tenuitvoerleg ging van den aangekondigden aanslag wei nig geloof hechtende toch haar maatre gelen nam. Ook de chefs van diverse afdeelingen wa ren met den inhoud van den dreigbrief door den directeur in kennis gesteld. Van een nerveuse stemming hebben wij bij het postpersoneel echter niet veel bemerkt Er is nergens een 'bom of ander heisch werktuig gevonden, en evenmin heeft iemand binnen de aangekondigde uren gepoogd zoo iets neer te -leggen. Zooda-t men hier te doen heeft, óf met een geestlooze „grap", óf met de schrijverij van een, door misdadige pro paganda van de kook -geraakte jongeüng. Eenige weken geleden, ontving de politie een aankondiging, dat „men" het Westelijk viadukt zou opblazen. -Ook dit staat eohter nog ongeschonden. (Het Volk) In WimMedon (Zuid-Londen) heeft iemand op eigenaardige wijze den woningnood, al thans voor zich en zijn gezin, opgelost. Hij wandelde door Victory Road toen hij een leeg huis te koop zag staan. Daar de voor deur open stond was 'hij er maar met zijn gezin en dat van zijn broer ingetrokken. „Niemand kwam om huur vragen, die ik overigens graag had willen betalen" ,zei de man tegen d-en rechter. Hij kreeg drie weken tijd om bet huis weer te ontruimen. Treindiefstailen. Sinds het begin van dit jaar nemen de dief stallen in de treinen ten nadeele van de rei zigers -schrikbarend toe. Vooral' op de P. L. V. lijn, waarvan veel rei zigers naar de Cöte d' Azur gebruik maken, oefenen de misdadigers hun vak uit. Zoo werd op 7 April, ter hoogte van Villefran- dhe, een Engelsche dame voor 40.000 fr. ju- weelen -ontroofd. Kort daarop miste een ingenieur tus schen Lyon en Laroche zijn portefeuille en een dasspeld met -briljanten. Maandag ia een Ameritoaansohe dame in demzelfden snel trein ParisNice bijna het slachtoffer ge worden van een zeer brutalen aanslag. Kort na Dyon drong eenl elegant gekleed- heer het compartiment binnen een d-e slaapwagen, 'be zet door de bedoelde dame en haar juffrouw van gezelschap. Tijdens hun slaap trachtte hij zioh meester te maken van een ta-soh met kostbare sieraden. Door een schok van den tretin werd de man tegen de couchette van do gezelschapjuffrouw geworpen, die ontwaakte De dief nam de vlucht, maar wist nog een klein reisfclokje mee te nemen. Te Laroche werd hij door het -gealarmeerde treinperso neel gerr**"~'vn. toen hii den trein wilde verla ten. Het kloje ha-u nij initusschen reeds in handen van een -medeplichtige gespeeld. De man bleek een jon-f?e Rus te ztin en to Parijs woonachtig. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Abs entelsme. De „N. R. Ct." sclirijft over het absenteïsme ln de Tweede Kamer, dat Donderdag weer tengevolge had, dat over de amendementen op dé successie-wetswijziging niet gestemd kon worden. Afkeurenswaardige laksheid, te laakbaar der, nu van te voren vrijwel vaststond, dat meer dan eens de namen zouden worden op geroepen. Rechter- en linkerzijde zondigden ditmaal beiden, al was bij d-e laatste de op komst weer 't slechtst. De Kamer wordt ver stikt onder de interpellaties, maar is meer malen niet in staat den gewonen wetgeven- den arbeid op de normale wijze te beëindigen. Hoe vaak verschuift de voorzitter, die zijn- Pappenheimers kent, stemmingen niet tot eon lateren dag. Nu waagde hij het er op; het ia trouwens ook logisch en rationeel, dat araen dementen onmiddellijk na de behandeling in stemming komen. Maar als langzamerhand al- hs verstol >erd -en verbrokkeld wordt, als speciale dagen worden aangewezen voor stemmingen over onderwerpen, waarvan een deel der dan toevalligerwijze aanwezige leden veliicht niets weet, aan-wie dan de schuld? Het moge waar zijn, dat o.a. het lage honora rium (stellig te laag voor hen, die 't Kamer lidmaatschap behoorlijk waarnemen) dezen en genen tot andere tijdroovende werkzaam heden dwingt, ook vroeger had menig af gevaardigde andere bezigheden erbij, toen waren er naar v-erbouding zelfs mindei be roepspolitici. Het laat-maar-waaien-ste'sel heersohte in onze Tweede Kamer wellicht nooit zoozeer als thans; de heeren schijnen nu reeds hun krachten te sparen voor do ver kiezingen, die ovir een goed jaar komen, en trekken zioh van onbeduidende voorstellen, gelijk b.v. verhooging van de opbrengst der successiebelasting met 20 millioen -per jaar, zoo weinig mogelijk aan. Nu en dan komt er een kortstondige opleving; maar daarna is do apathie dan ook weer des te grooter. Dat zoo kort na een rustperiode de onverschilligheid en lamlendigheid zoozeer overheerschen, is zeker dubbel afkeurenswaardig. Juist in dezen tijd, nu het respect voor de openbare lichamen op bedenkelijke wijze afneemt, be hoort het voornaamste, meest invloedrijke publieks lichaam een goed voorbeeld te geven.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5