Anna Paulowna. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, Het gebrek. Een val voor Inbrekers. Wegbrengen van schepen. Reddingboot omgeslagen. Jongetje overreden. Een gemeentesecretaris. Een voorstel om den secretaris te ontslaan, vond geen steun. Berooving, Voor den vijfden koer. Een Inbraak. Amerikaansch. en staat aan het hoofd van een ontzaggelij ken houthandel. Natuurlijk is de heer Joyce multi-millionair (in dollars). De heer Joyce is ook gehuwd, met een jeugdige Vrouw (27 jaar). Joyce, de multi-millionair heeft een eisch tot echtscheiding tegenzijn mooie vrouwtje ingediend, wegens het zich mis dragen van de dame met een aantal heeren: een stuk of tien, van wie er ettelijken met name worden genoemd. Filmpraatje. LUCHTVAART. Een Fokker D VII Ingevlogen. Gisteravond om pl.m. 9 uur is te vliegkamp Schiphol een Fokker D VII met een Sidde- iey Puma motor en bestemd voor den Indi- schen militairen vliegdienst, ingevlogen. Het toestel was zeer 'handzaam en gewei diig snel. Men schat zijne snelheid op pljm. 250 K.M Zooals men "weet is het type Fokker D VII een vliegtuigjager. De Fokker F ni en de luchtpostdienst. v De Fdkker-monoplanes die op het moment dien dagelijksohen dienst tussohen Amster dam en Londen en tussohen Amsterdam en Hamburg verrichten, mogen zich in het bui tenland in zeer groote belangstelling ver heugen. Vooral de Engelsohe bladen wijden aan deze nieuwe vliegtuigen veel aandacht. Het heeft zeer de aandacht getrokken dat de F III, die op 12 April van Amsterdam ver- (troflk (teneinde op den dag der officieele ope ning te Schiphol 'terug te toornen) de reis naar Groydon, 270 mijlen, heeft afgelegd in 2 uur en 19 min. En dit in slecht weer. Zoo slecht was dat, dat de Havilla^ds, die den dienst tussohen Londen en Parijs onderhouden, ten gevolge van het slechte weer twee uur in Antwerpen moesten wachten. Het Fokker-vliegtuig heeft dus, zoowel wat betreft snelheid als wat betreft het goed bestand zijn tegen slecht weer, getoond tot de meest vooraanstaande te behooren. Voetbal. Het Nederlandsche Elftal. Hat, Ned. elftal dat 8 Mei tegen Italië zal spelen, is als volgt samengesteld: Doei: van Tilburg' (N.O.A.D.); achterBaaii (Haarlem) en Steven© (Willem II)mddden Cam- pioni (H.V.V.), Hoogstede (N.A.C.) en Steeman (Sparta)voor: de Natris (Ajax), Deleen (Ajax), van Genüt (Spartaan), Mr. D. Koesier (H.V.V.) en Gupffert (Ajax).- Reserves: doel: Maic Neill (H.V.V.)adhter: v. d. Kluft en Liefeen (beiden Blauw Wit); voor: van Diermen (Blauw Wit). Definitief is deze samenstelling nog niet. Mocht het blijken, dat Gupffert's been-blessuur op den bestemden datum nog niet hersteld is, dam zal Mr. Kessler zijn plaats innemen, terwi.il dan van Diermen linksbinnen geplaatst wordt. ZooaLa men ziet, is het achtertrio gehandhaafd: in de mdddenlinie is Steeman weer disponibel; tegen Zwitserland durfde hij de bui noiv niet aan. Abt middenvoor zien we een nieuweling: van Gendt; de middenvoor van Spartaan. Een speler, op wien Mr. Kessler reeds na afloop van den match tegen Zwitserland de aandacht vestigde en hem kwalificeerde als „een geboren midden voor, de man, waar we reeds lang op gewacht hebben". Het is te hopen, dat zijn verkiezing de juiste ie geweest. B. Kessler moest voor heon plaats maken; Delsen speelt nu op diens plaats, een speler die op alle plaatsen in de voorhoede voldoet. 1 Mei zal de combinatie op het Sparta-terreim spelen tegen het Oostelijk elftal. Er zal geoefend worden op het H.V.V.-terredn, onder leiding van den heer Warburton. Avia—H.R.C. 'Hedenavond om half zeven heeft bovengen noemden wedstrijd plaats op het terrein Anker park. UIT DEN OMTREK. Jullanadorp. In plaats van Zondag 24 April, zooals eerst was vermeld, zal de heer Maloitz den len Mei a.s. weder optreden in het lokaal van den heer C. Vader. Evenals de vorige keer, zal de heer Maloitz telephatie en hypnose zal be- roeven. Ook zal hij optredèn als Tenor en 'ierrot-zanger. Dien avond zal er tevens op treden de soubrette-zangeres Toni Gijsber- gen. Gehoord het vorige optreden van boven- genoemden heer, is het zeker wel te verwach ten, dat we een mooien avond in zicht hebben. Texel, 20 April. Van 12 tot en met 14 April zyn van hier verzonden 95 koeien, 66 kalveren, 6 varken», 1 paard en 1 schaap. De jongejuffrouw A. Roeper, te 'den Burg, is toegelaten als leerlinge aan de Meisjes- kweekschool te Haarlem. Onze vroegere plaatsgenoot de heer M. Zeyiemaker, thans ondorwjzerte Vlaardingen, i» benoemd als leeraar in de aardrjkskunde aan de Rjksnormaallessen te Maassluis. Wlerlngon. J.l. Dinsdagavond te 7J uur keerde de ex-Kroonprins ln gezelschap van majoor von Mülnhelm en burgemeester Kolff van zyn 8 daagsohe reis naar Doorn ten einde de uit vaart der overleden ex-Keizerin bij te wonen op ons eiland terug. Wegens bedanken van den heer 8. Cz. Wage- maker als diaken der doopsgezinde gemeente i» thans gekozen de heer Jb. Lont DJz. te Stroe, welke die benoeming heeft aangenomen. Was voor ongeveer een maand terug de handel in lammeren alhier in volle gang en ■werden er by den boer aan huis vele partyen ▼oor reuzenpryzen, varieerende van f 25—'f 32 per stuk opgekocht, thans echter staat die handel byna stil. Het koude en gure Aprilweer, hetwelk voor 't gewas zeer slecht is, hegft hier zeker veel invloed op. De ldmmerenmarkten zullen beginnen op Woensdag 11 Mei a.s. tot en met 29 Juni. In aanmerking genomen dat er reeds vele partyen zyn verkocht en nog zullen worden gekocht, gelooven wy dat er voor de markt, bitter weinig zal overschieten. Op Hemelvaartsdag a.s. zal hier een ge meenteweg van Doopsgezinden worden ge houden. Een aantal gemeenteleden van Texel zullen dan met een extraboot ons eiland be zoeken. Ook wordt nog correspondentie gevoerd met Twisk en Medemblik over een bezoek aan de samenkomst alhier. Anna Paulowna. Het schrale, droge voorjaar bezorgde ons niet alleen leege regenbakken, maar deed ook het onkruid weinig groeien. Op het veld is er dus niet veel te doen en wy vernamen dan ook, dat verscheidene arbeiders, die pas aan het werk gesteld waren, weer gedaan hebben gekregen, waardoor de werkeloosheid opeens weer sterk is toegenomen. Het blijkt dat de vorst ook hier aan de vroegere gewassen, vooral aan de vroege aardappelen, groote schade berokkend heeft. Op de terugreis naar Wieringen werd de auto van den ex-kroonprins door de politie alhier aangehouden wegens te snel rijden Proces-verbaal volgde. Dinsdagavond 19 April hield de Vereeni- ging „Sportlust" een ledenvergadering in het lokaal van den beer C. Slikker. De voorzitter, de heer D. Stammes, opent de bijeenkomst, zijn voldoening uitsprekend over de betrekkelijk zoo goede opkomst. Hij hoopt, dat men er hedenavond in slagen zal een feestprogramma samen te stellen, dat in geen geval voor die van vroeger zal onder doen. De secretaris, de heer H. Stellingwerf!, leest hierop de notulen, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd, met dank voor de uitstekende weergave. Vervolgens doet de penningmeester, de heer Joh. Schilderman, rekening en verant woording. Het blijkt, dat de ontvangsten van het eerste sportfeest hebben bedragen ƒ285.25; de uitgaven waren echter van dien aard, dat er een nadeelig saldo was, hetwelk echter door een milde bijdrage werd gedelgd. Van het najaars-sportfeest waren de ont vangsten ƒ211.40; de uitgaven bedroegen 202.90. Er is dus een batig saldo van 8.50. Door de heeren H. Jonker Jr. en D. Zon worden de bescheiden nagezien en in vol maakte orde bevonden, waarop de voorzitter den penningmeester dankt voor diens uit muntend beheer. De heer Joh. Schilderman deelt mede, dat de Mobilisatieclub nog ongeveer 90.in kas heeft en hij meent, dat zij niet ongenegen is om deze gelden in de kas der Vereeniging te storten. Natuurlijk zou een dergelijk aan bod door „Sportlust" met dankbaarheid wor den aanvaard, waarom besloten wordt, zich met de club in contact te stellen. Vervolgens wordt breedvoerig de vast stelling van het nieuwe programma bespro ken, waarvan het resultaat is, dat een gecos- tumeerde hardrijderij met hindernissen zal gehouden wórden, met prijzen voor het kod- digste costuum. Voorts een wedstrijd van versierde fietsen, terwijl het Bestuur zich met de Gymnastiekvereniging te Van Ewycksluis in verbinding zal stellen, om zoo mogelijk met eenige zusterverenigingen eeü wedstrijd te organiseeren, waarvoor dan een drietal medailles ter beschikking zullen wor den gesteld. Men twijfelt niet, of de „Har monie" zal wel bereid zijn, de feestelijkheden met muziek op te luisteren. Tot leden der regelingscommissie, die het Bestuur zal bijstaan, worden gekozen de hee ren Jansen, C. Kossen, M. Gorter, A. Dek ker, N. Kos en V. Kaan. Met de hoop, dat „Sportlust" ook dit jaar weer succes zal mogen hebben, sluit de voor zitter de vergadering. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndlë. Verzendings- weg. Per zeepost via Amsterdam Rotterdam2) Per Eng. mail viaMarseille j Datum van de ter post bezorging. 29 April, 13 en 27 Mei 22 April, 6, 13 en 20 Mei eiken Woensd. Donderd.*) Tydstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. 6.30 's av. 6.30 's av. 11.30 11.30 s m. Naar Ned. West-lndië. Per mail jElken Dinsdagj 11.30 's m. Geen correspondentie voor Sumatra's West kust en Benkoelen. 2) Geen correspondentie voor Atjeh en on- derhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de wester- afdeeling van Borneo. Uitsluitend brieven, briefkaarten en aan- geteekende stukken. MARINEBERICHTEN. Onderzeeboot K TV. De voor Ooat-Indlë bestemde onderzeeboot K IV wordt eerstdaags te VI las lagen ln dienst gesteld onder bevel van lult. tor zeo W. K, Maurltê; aan boord van dien bodoim worden geplaatst luit, tor zoo 2e kl. jjhr. C.W.Vorsluys on J. W. Termt!beien, ssooanede olf.-m&olh. 2o kl. J. 0. van Pappolendom imSo 2e kl. jlhr. G .W.Vorsluys en zoomede oif.-modh. 2e kl. J, 0. en T. Veerman, laatstgenoemde reed» 'belast met het toeailoht op die afwerking. Kap.-lult. ter aee F. J. Wltteveen te noet B Mei a,«. geplaatst aan boord 11 r. Ms, Zeeluid als le off„ en kapt.-luilt. ter zee T. A. van Hengel, thans geplaatst aan genoemden bodem, met don- zelfden datum gesteld ter beeohlkklng. (St.ot.) Kap.-lult. ter «eo J. A.'Sohonok de Jong le met 23 Mei ojs. goplaatst bil de afdeollng kydrogrnphio van het departement van marine, (St.ot.) De kap.-lult. ter zee T. A. van Hengel wordt 8 Mei 1921 gesteld ter beeohlkklng en als le off. aan boord Hr. Ms. Zeeland vervangen door den kap.-luit F. J. Witteveen, thans ter beschikking. Luit. ter zee le kl. T. Akkorman Ls te Vliseln- gen belast met bevel over Hr. Me. mijnenlegger Triton. Bij Kon. besluit van 16 dezer 1» aan do off. van gsez. le kl. J. M. A. J. H. von Freytag Drabbe en P A. F. Lach de Bère, op hun verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend, aan eerstge noemde met ingang van 15 Mei en aan laatst genoemde in Oost-Indië met ingang van een door den oonrm. der Zeemacht aldaar te bepalen, datum. Met 15 April is bij den mariineistoomvaartdienst bevorderd tot off.-mach. 2e kl. de off.-mach. 8e kl. C. Stadhouders. De off.-mach. 2e kl. G. J. H. Verbeek w<&dt 21 April 1921 geplaatst aan 'boord Hr. Mis. -van Speijk, terwijl de daar aan. 'boord dienende off.-mach. 2e kl. W. G. Jacobs met den 23en April op Non- Activiteit wordt gesteld wagens ziekte. Off.-mach. H. G. L. Yaiux is overgeplaatst van Willemsoord naar IJmuiden als technisch advi seur van den inspecteur van het loodswezen in het 3e district Adelborst le kl. der Kon. mar.-res. F. W. Groot is in de directie der marine te Willemsoord over geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedoboot Z 6. Opgave van overgeplaatste omderoffcieren der Zeemacht: Op 4 Mei 1921: eeng.smaohinedr. A. J. Opmeer .van Zeelhond naar Van Speiik; idem L. Dekkers van Wachtschip Willemsoord naar Zeehond. Op den 18en April 1921 is per particulier stoom schip Remhrandt uit Oost-Indië in Nederland te ruggekeerd, de korp.-vliegtuigm. H. A. H. van der Samde. Hr. Ms. opnemingsvaartuig Edlerts de Haan wordt 25 dezer te Feijenoord in dienst gesteld onder bevel van luity teT zee le kl. J. W. H. Vogelzang: aan boord van dien bodem wordt als dan geplaatst machinist W. J. M. Lomere. Loodswezen. Met Ingang van den len Juni a.s. is aan den ontvanger der loodsgelden te Vlieringen, J. 8. Theuaissen, op ziin verzoek wegens moer dan 65- jarigen oudordom eervol ontslag uit ziine betrek king verleend en als zoodanig benoemd: de com missaris van 'het loodswezen, enz., te Delfzijl, H. Kuiper; benoemd te Delfzijl de commissaris van het loodswezen enz. te Dordrecht, G. Bakker; tot idem te Dordrecht, de commissaris van het loodswezen enz., te IJmuiden. J. van Dijk Blok: tot id. te IJmuiden, de oomrnis9aris vu het loods wezen, enz., te Hook vap Holland, M. S. Krui- ringa; tot id. te Hoek vah Holland, de ontvanger der loodsgelden te Maassluis, H. Vruggink; tot ontvanger der loodsgelden to Maassluis, do com missaris van het loodswezen, de betonniing, beba- kening en verlichting aldaar. J. Erkelens. LEGERBERICHTEN. V erblijf stoelageregeling. Naar aanleiding van een door de onderoff.vereen „Onis Belang" ingediend verzoek, hoeft de Min. van Oorlog doen kennen, dat b.E. geen tennen kan vinden om die vergoedingen, vastgesteld ln ihet Reisbesluit 1916, in andere gevallen toe te kennen dan bij reizen, strekkende tot het ver vullen van geheel op zioh zelf «taande opdrachten buiten ieder troepenverband. Verkoop van sterken drank. De Min. van Oorlog heeft het hoofdbestuur van „Ons Belang" medegedeeld, dat titans, n& gehou den stemming, in 18 onderoff.cantine's geen sterke drank meer verkrijgbaar wordt gesteld. Detacheeringen, plaatsingen, ete. De adj.-ondoroff.-instr. CL Chrietiaansen en de serg.-maj.-instr. J. J. K. Coflèe, van het 21e reg. inf., worden ontheven van hunne detadh. bij hot 10e rog. te Haarlem. De brigade-kadieropleiding tót mililie-onderoff. uit de najaarsploeg der lichting 1920 van het 21o rog. inf., eindigt op 20 April. Van dien datum tot 20 Mei d.a.v. zullen de geslaagden voor onderoff. proctische dienst verrichten bij één dor onderdoo ien. In dien tijd vervullen "zii sengeantsdiensten. Op 20 Mei a.s. worden zij dan bi1' gebleken ge schiktheid bevorderd tot onderoff., om daarna nog fedurende één en één halve maand als zoodanig lenst te doen. De geslaagden van het 21e rog. inf. worden gedet. bij hst 7e reg. to Amsterdam. De fourieor J. K. Twenkhöfel, van het 21e reg. inf. te Helder, wordt op 21 dezer gorte* bij het landistormverband West-Friesland, met standplaats Enk huizen. Aan de Stormsohool der Eerste Div. te Waals- dorp zal, aanvangende op 2 Mei. a.s., een kader cursus worden gehouden; hieraan zullen deel nemen één officier en één onderoffioier van het 21e reg. inf. Personeel, dat reeds een cursus aan de diivisiestormschool heeft gevolgd, mag niet worden aangewezen. Door den Insp. der Inf. is bepaald, dat op 1 Oct. a.s. bil het instructie-bataljon eens opleiding zal worden gehouden tot Seroepseergesuit, welke zal duren tot 15 Sepl 1922. Blijvend gedeelte. i Bij K. B. 1» bepaald, dat, met afwijking van het daaromtrent bepaalde ln het Mllitlebeeluit. geen loting voor een blijvend gedeelte van de lichting 1921 wordt gehouden. STOOM VAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Boetom. uitr., vertr. 19 April v. Genua. Baboe, verir. 18 April v. Fremantle n. Wallaroo. Java, thuisr., pass. 18 April Perim. Banka, uitr.. pass. 19 April Fimisterre. Krakatau, thuisr., vertr. 17 April v. Colombo. Rc^terdamsche Lloyd. Bondowoso, vertr. 18 April v. Rangoon n. R'dam. Goenteer, thuisr., vertr. 19 April v. Port Said. Rindjani, arr. 20 April v. Batavia te R'dam. Beooaki, thuisr., vertr. 18 April v. Gibraltar. Buitenzorg, v. Java n. Gibraltar v.o., vertr. 18 April v. Port Said. Djambi, thuisr., vertr. 18 April v, Gibraltar. Toba, arr. 19 April v. Fraipanitle te Port Piric. Kon. Hollandache Lloyd. Brabantia, thuisT., vertr. 18 April v. Santos. Delfland, vertr. 18 April v. Buenos Ayres m. Rosario. Maasland, uitr., arr. 18 April v. Mollendo n. Arica. Frisia, v. New-Orleams n. A'dam, arr. 19 April te Vera Cruz. Zeelandia, v. A'dam m. New-Orleans, vertr. 18 April v. Havana. Kon. West-Indiecbe Maildienst. Calypso, vertr. 15 April v. Porto Barrio* n. King ston. Prins Fred. Hendrik, vertr. 15 April v. Port au Prince n. Santiago do Cuba. Almelo, v. Iquique n. R'dam, pass. 19 April Ouessant. Bearn, vertr. 16 April v. Co Ion n. Boston, Uranus, v. Barbados n. Londen, pass. 19 April Dujngenesis. Helder, vertr. 19 April Corra n. Baihia Blanca. Holland—Amerika Lijn. Eemdijk, vertr. 20 April v. R'dam n. Hamburg. Wanszawa. vertr. 20 April v. R'daim n. Daniziw Moerdijk, arr. 18 April v. R'dam te A.storla. Mouw-Amsterdam, v. R'dam n. New-York, pas», 16 April Cape Race. Noordnm, vertr, 20 April v. R'dam n. New-York. Zij ld lik, v. R'dam n. New-Orleaia», vertr, 18 April iy, Tompicio, 11otterdam, arr, 19 April v. New-York te R'dam. SolMedljk, arr, 19 April v, Baltlmore te R'dam. Holland—Australië Lijn, Menado, r Syduey n. R'daiu, arr. 16 April te' BrUbaaio, Djebres, thuisr., uasa. 20 April Ouessant, Holland—Brltsoh-Indi* Lijn. Aldeharan, vertr. 20 April v. R'dam n. Hamburg. St. Augustln Aibbey, uitr., vortr, 18 April v. Madru» IJsoldilk, thuisr., vortr. 19 April v. Port Said. Ridderkerk, uitr,, pass. 18 April Ouessant, Holl. O.-Azië Lijn. Aloor, uitr.. arr. 18 April te Manilla. Alderamln. thuisr., vertr. 18 April v. Hongkong. Brlelle, vertr. 19 April v. Hamburg n. Japan. Holland—Afrika Lijn. Wieringen, arr. 20 April v. Kilindini te A'dam. HollandWest-Afrika Lijn. Amstelstroom, uitr., vertr. 14 April v. Bathurst. Mout Cenis, thuisr., vertr. 15 April v. Sekomdd n. Sinoe. Poseidon, uitr., arr. 16 April te Bordeaux. Texelstrooin, thuisr., vertr. 16 April v. Sekondi n. Sinoe. Triton, thuisr., arr. 14 April te Freetown. Texalistnoom, thuisr., vertr. 16 April v. Setoondeo. Holland—Zflid-Afrika Lijn. Bloemfontein, uitr,. arr. 18 April te Port Elizaibeth Stoomvaartmaatschappij 0<y:aan. Elpenor, v. Japan n. A'dam, arr. 15 April te Shanghai. Helenus, v. Japon n. A'dam, arr. 18 April te Londen. Stentor, v. Japan n. A'dam, pass. 19 April Gi braltar. Atrus, vertr. 16 April v. Hongkong n. A'dam. Java—New-York Lijn. Salabangika, vertr. 15 April v. Batavia fi. New- York. Java—Bengalen Lijn. Ceylon, vertr. 17 April v. Rangoon n. Belawam. VISSCHERIJBERICHTEN. 19 April 1921. Aan.govoord door 22 korders: 25 middeltohgen p. stuk 0.50; 74 kisten kleine sahol p. kist 6.5Ó9.50; 32 kisten schar p. kist 2—3; door raggerrvisschers85 rog. en p. stuk f 1.45—1.55: door geepvisschers: 10 tal geep p. tal f 40—42: door trekkers: 1120 tal haring p. tal 1.30—2.70. 20 April 1921. Aangevoerd door 32 korders: 870 middeltongen p. stuk 0.45; 370 kleine tongen p. stuk 0.15— 0.20; 1 tarbot 7; 90 kisten kleine schol p. kist 5.50—9; 40 kisten schar p. kist f 3—4: door roggenvisschers: 200 roggen p. stuk 1.32—1.4Ó: door geepvisscihers: 40 tal geep p. tal 82—40.50: door trekkers: 680 tal haring p. tal r 1,60—2.50. MARKTBERICHTEN. Schagermarkt van Donderdag 21 April 1921. 8 stieren f 250—600: 210 geldekoeien mag. f 400—750; 77 id. vette f 500—930; 150 kalfkoeien, f 600—875; 15 vaarzen 600—750 40 pinken 300—450; 181 nuchtere kalveren 18—34; 128 overhouders f 60—76; 12 bokken en geiten f 5— 30; 35 varkens mag. f 55—75; 55 idem vette P. K.G. f f.20—1.40; 140 biggen f 35—48; 30 konij nen 0.50—2.50; 117 K.G. boter p. K.G. f 2.60— 2.70; 17131 kipeaeren 0.08—0.09 7131 eendeioren 0.086; 892 kievietseieren 0.16. Alkmaar. 20 April 1921. De aanvoer op de heden gehouden vioorjaars- paardenmarkt bedroeg 471 paarden en 3 veulens. De prijzen varieerden voor de paarden van 150 1100, voor de veulens van 200400. Hamdel redelijk. vam 19 en 20 April 1921. ONDERTROUWD: F. J. Damen en A. P. Hater- sol; C. H. Marceld» en M. Waas el»; H. Hoorn ?man en J. Kuiper. BEVALLEN: M. W. Bijl-Rooseboom. d.; L. Frank f o rt-Soers. OVERLEDEN: A. M. Smid, 7 mnd. GEMENGD NIEUWS. Een jonge dame, die' te Leeuwarden slaag de ala onderwijzeres, ontving tonen drie diagen uit zes gemeenten een uitnoodiging om daar te solliciteeren. Tot tweemaal toe was bij een firma te New- York, die een groote garage exploiteert, de brandkast geplunderd. Er was nu een „val" opgesteld, waardoor, indien in de safe de geldlade werd opengetrokken, een lading hagel werd gelost langs den voorkant van de safe uit een verborgen geweer. Op een mor gen hoorde men een knal en vond men bloed sporen hij de brandkast, doch verder geen. spoor van den dader. Een uur later werd er in een der ziekenhuizen een man opgenomen, die in gelaat en borst wonden door hagelkor rels had gekregen. Daar de reglementen van dit ziekenhuis voorschreven, dat als er een gewonde zich kwam laten behandelen, de po litie moest worden gewaarschuwd, versche nen detectives, aan wie de gewonde vertelde, dat hij gekwetst was, doordat een pakje, dat lij op straat had opgeraapt, ontploft was. Doch toen de directeur der garage ontboden werd, herkende hij in den gewonde...een der leden van zijn algen firma, die daarop gearresteerd werd. De te IJmuiden wonende melkhandelaar en reeder C. Vessies is in verzekerde bewa ring gesteld onder verdenking opdracht te hebben gegeven tot het „wegbrengen" van zijn sleepboot-trawler „Oatharlraa Gertirudis". Ook van zijn bemanning zijn enkel© leden aangehouden. Tijdens een oefeningsbocht is d© redding boot van Midsland op Terschelling door een girondzee omgeslagen. De bemanning werd '^ered. Inde Van Reigersbergenstraat te Amster dam liep gistermiddag teigen vijf uur een vijfjarig jongetje met een hondje te wande llen. Het ventje 'bemerkte blijkbaar niet, dat een vrachtauto naderde. De chauffeur zag geen kans meer tijdig te stoppen of uit te wijken. Het knaapje geraakte onder den wa gen en een der achterwielen verpletterde zijn hoofd. In de laatste zitting van den Raad der ge meente Megen werd voorlezing gedaan van het rapport, betreffende het onderzoek van Gedeputeerde Staten ter ^meente-secreta- ïle aldaar. Overwogen was het geven van ontslag of het verschaffen van deskundige hulp aan den gefheente-secretaris. In Augus tus j.l. bestond reeds een achterstand van verscheiden© maanden. Officieel© brieven bereikten niet steeds het college van B. ■en W. De gemeente-rekening van 1010 ls nog nlot behandeld, de begrooting voor 1021 Is eerst nu ln deze vergadering ingediend, De sta ten'ten behoeve van subsidie aan bet hw- hallngoniderwljis waren door den secretaris te laat ingezonden, waardoor do gemeente een schade loopt van 700. De raadsnotu- len zijn sedert Oobober niet gelezen, In de Prinsenstraat te Rotterdam ls een bediende van het Bulgaarsch oonsulaat be roofd van een bedrag van 19.000. Twee vrouwen zijn in verband hiermede in bewa ring gesteld. In hetzelfde pand Nieuwe Volgelzang 26, •te Rotterdam, waarvan de bewoonster in den loop van enkele maanden, reeds vier maal aan het politiebureau was gehaald wegens berooving, heeft thans weer iemand 125 laten zitten. De vrouw is voor de vijfde maal in bewaring gesteld. Maandagnacht hebben inbrekers uit de ge bouwen van de Entente-commissie1 op den hoek van de Budapester- en Bellevuestrasse te Berlijn een 1500 K.G. zware Engelsche brandkast gestolen waarin 30.000 mark be nevens een bedrag aan vij ftigpondsbiljetten waren geborgen. Op de aanhouding der daders ls een hooge belooning gesteld. Men zal dikwijls geneigd zijn te vragen waar de schrijvers, die hunne lezers vergas ten op sensationeel-dramatisohe- „shockers", zich steeds zooal niet de inspiratie dan toch de personages en verwikkelingen vandaan halen. Het antwoord is, in zeker meer dan de helft der gevallen: „uit de krant". Een fraai voorbeeld is b.v. het volgende, dat wij in de Amerikaansohe pers aantref fen: James Stanley Joyce is een zeer rijk man, in de wandeling bekend als „de hout koning". Hij heeft n.1. uitgestrekte bosschen, laat de boomen vellen, bekappen en ragen, Mevr. Joyce is met haar huidigen echt genoot al aan haar vierden man. Toen zij als mej. Marguerite Upton nog een 17- jarig meisje was, liep zij weg met een schat rijken heer' Everett Archar uit Denver, in Colorado, en trouwde met hem. Zij hield het zes maanden uit; toen werd de echt door scheiding ontbonden. Twee jaar later trad zij opnieuw in het huwelijk met een millionair. Ditmaal was het een advocaat, mr. Hopkin». In 1915 ver liet zij hem en „ging aan het tooneel". In die dagen deelde zij in een interview aan een der dagbladen mee, dat de millionair het zoo druk had met zijn werk, dat zij zich in haar groote huis eenzaam en ongelukig voelde. Zij wilde dus maar liever haar eigen weg gaan en zelf 'haar levensonderhoud verdie nen. Het huwelijk liep uit op een scheiding; en het vrouwtje probeerde het met een der den echtgenoot, die ook Hopkina heette, maar niet bijzonder rijk was. Deze proef slaagde evenmin; en toen de vrouw in 1919 den planken-millionair Joyce ontmoette, ha genoeg van het leven met Hopkins 1 en aanvaardde zij de avances van Joyce. 2 slaagde er in, Hopkins n te bewegen, i een scheiding toe te stemmen, maar zij ha ditmaal zooveel haast, dat het huwelijk nte Joyce reeds gesloten werd, toen dat met Hop kins II nog niet wettig ontbonden was. Na tuurlijk wist Joyce dit niet, maar hij kwam er later achter, en ook werden hem nog meer dingen bekend. Zoo bleek het hem dat het mooie vrouwtje, een alleronprettigst hu meur had. Zij kon vreeselijk schelden, en af en toe ranselde zij haar man af. Joyce liet haar nagaan, en zijn verspieders brachten hem bericht dat mevrodw zich had misdra gen te Torquay, Londen, Parijs, (Venetië, New-York, Florida en „in een Pullman-spoor wagen". Als medeplichtigen aan het huwe lijksbedrog worden o.a. genoemd een vroe gere eigenaar van een bekend Parijsch blad, ettelijke lieden die in de New-Yorksche uit gaande wereld tot de zeer bekende figuren behooren, en voorts ook een mijnheer „Mau- rice", die met Marguesite op hst tooneel dansnummers uitvoerde. Joyce stelt zich op het standpunt, dat er in zijn geval feitelijk geen echtscheiding noodlg 1» omdat zijn „huwelijk" eigenlijk niet bestaat, daar mevr. Hopkin» nog niet ge scheiden was toen zij haar z.g. huwelijk met hem, Joyce, sloot. Maar om zeker te zijn heeft hij toch maar de justitie in den arm genomen om de ver bintenis indien het er eén is nietig ver klaard te krijgen. P. K. schrijft onder de streep" in het „Hlbld." Nazimova is in ons land een goede be- kënde. Verschillende groote films heeft men kunnen zien met dit aardige Russinrietje in de hoofdrol aardig, bewegelijk, interes sant, maar niet mooi. Want Nazimova is een der weinige film-diva's die beroemd en ryk zijn geworden, zonder een beauté te zyn. De laatste Nazimova-fllm die in ons land is geïmporteerd, is „De Dans des doods"j en wie kennis .met Nazimowa wil maken, kan haar deze week in de Amsterdamsche Cinema Palace zien, en later vermoedelijk ook in andere steden en in de provincie. Naziraova's levensloop is wel eigenaardig Zjj was een Russische tooneelspeelster, en kwam met een klein gezelschap naar Ame rika. In New-York gat de troep voorstellin gen in een kleinen East-side schouwburg in de Third Street. Het .was een tameiyk infe rieure instelling, het publiek dat er kwam, moest eerst een café-gelagkamer passeeren. De bezoekers waren meest vreemdelingen, vooral Russen en Polen, want do stukken die er gegeven werden, werden in het Russisch gespeeld, Nazimova verstond' oen (dat was in 1906) nog geen woord Engelscb. Op zekoren avond kwamen er echter een paar heeren do zaal binnen, die daar ln oen vrooiyke stemming elgontyk vqrriwnald wn rem Rlohnrd Watson Glldor en Uobort Un- derwood Johnson, welke laatste thuns Amo- rikaanioh ambassadeur ln Italië Is. Holde heeren werden zeer getroffen door Nazl- mova's spel, plastlok en gebaur, en schreven ln hun geestdrift open brieven in de New Yorksoho bladen, waarin »y hun verontwaar diging uitton dat zoovoel talent bleef weg gestopt in een obsouur theater. Het gevolg was dat een fllmmaatschap haar een trial «gaf, en haar optreden voor lens werd dadeiyk een groot succes. Na mova ging Engelsch leeren, en werd spoed een der vermaards» filmdiva's onder de ve vermaarden dio. Amerika ryk is. Haar salar.a werd zooals dat 'gebruikelyk is grooter naarmate haar populariteit steeg, het bedraagt thans 60.000 dollar per maand, wel niet het maximum, want er- zyn sterren die veel meer verdienen, maar dan toch oen sommetje waar de vroegere tooneelspeelster uit een Bowery- schouwburgje het mee stellen kan. En het eigenaardige is, dat Nazimova eigen lijk Mrs. Bryant, want ze huwde nog een ryken Amerikaan ook niet beroemd is geworden of opgemerkt als jong meisje, want ze was reeds diep in de dertig toen ze nog met haar Russisch troepje tooneelspeelde Thans behoort zë tot de filmdiva's die geïnterviewd worden omtrent haar gewoonten, haar hobbies, haar levensbeschouwing, haar voorkeur op hot gebied van parfums, haar spaniels, enfin over al die dingen, die het bio3Coop-afloopend publiek blykbaar zeer interesseeren. Maar by Nazimova heeft men over die onderwerpen Dooit veel los kunnen krygen, omdat zy er zich niet mee ophoudt Zij wil heelemaal geen rol in de Society spelen, ze heeft een mooi, maar eenvoudig huis. ze componeert, dicht, speelt piano en viool, dansten alles vry slecht, zooals ze zelf zegt. Verder heeft ze een aardige moue. sprekende oogen, en de gewoonte haar tong uit te steken als een regisseur het mag nog zoo'n Piet zyn haar een opmerking maakt Groote 'filmdiva's kunnen zich die brutaliteit veroorloven De regisseur vindt het aardig. Maar oh wee. als een actrice va" het tweede plan zooiets tegen den bullebak zou durven uithalen 1

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6