GEMEENTERAAD VAN TEXEL. Gemeenteraad van Wieringen, heeft dezen wedstrijd onverdiend verloren. Voort durend waren zij in de moordorheid, wat wol to begrijpen 1b, daar voor ruet bijna bet «oheale elf tal dèr A. stond te verdedigen. De ruet ging in met 1—0 in 't voordeel der Adelborsten. Na rust echter sooorde v. Amersfoort, na een soloren, on houdbaar en bracht den etaaid alzoo op gelijken voet. Vrouw Fortuna was bij G.W. thuis geble ven en hoe zij ook zwoegden, resultaten bleven uit. Toen nog 1 minuut was om te spelen, ver grootte de linksbinnen de stand met een onhoud baar schot. Even daarna blies de scheidsrechter inrukken. Een 21 uitslag voor Geel Wit had beter de verhouding der partijen weergegeven. Zou H.E.C. I nu ook oens den strijd met Geel Wit I willen aanbinden? Onderzeedienst: Geel Wit II—Geel Wit UI 5-4. Woensdagavond, aanvang half zeven: Avia IWerf elf tal. Het werfelftal komt als volgt uit: Hoff N. N. Terburg De Vries Th. Briezee W. Hoenderdos Veldhuizen Verhagen Rijswijk J. Augustein Luit Terrein Anken-park. Scheidsrechter: A.. Heeris UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. 23 April hield de Mobilisatieclub een ver gadering in het lokaal van den beer O. Slikker. 1 De voorzitter, de heer Joh, Schild erman, opende de vergadering, die, wijl de Club natuurlijk haar reden van bestaan verloren had, wel de laatste zou zijn. Hierop deed de penningmeester, de heer A. Dekker, rekening en verantwoording. Er waren nog een paar rekeningen te betalen, waardoor het batig saldo 70 bleek te zijn. De bescheiden werden nagezien en in orde bevonden, waarop de penningmeester be dankt wérd voor zijn uitmuntend beheer. Voorzitter stelt nu voor, deze gelden aan de Vereeniging „Sportlust" aan te bieden. Na eenige (bespreking wordt biertoe besloten, doch men wenscht er de voorwaarden aan te verbinden, dat dit bedrag uitsluitend voor de draverij zou dienen, niet twijfelende, of „Sportlust" zou daartegen wel geen bezwaar hebben. Indien „Sportlust" met een en ander aoooord zou gaan, kon de Club hedenavond beschouwd worden als te zijn ontbonden. Voorzitter sluit hierop de vergadering. Zaterdagmorgen hield de afd„eeling Anna Paulowna der Holl. Maatschappij van Land bouw een vergadering in „Veerburg". De aanbesteding van Chili was het eenige punt der agenda. Voorzitter, de heer J. A. Waiboer Hz., deelde mede, dat er vier aanbiedingen inge komen waren, namelijk van de firma C. R. Keijser en Go. te Den Burg op Texel tegen 1.36 per geb. proc. stikstof; Kroll en Co. te Alkmaar (voorheen firma Morra) 1.36; Landbouwkantoor te Alkmaar 1,32 en L. T. B. te Alkmaar f 1.35.' De levering werd ge gund aan het Landbouwkantoor te Alkmaar, als laagste inschrijver. Zondagmiddag had tegenover het Café van den heer H. Knijnsberg eep wedstrijd in het ringsteken op fietsen plaats, opge luisterd door de „Harmonie" alhier. De uitslag was als volgt: le.prijs C. H. Verhoek; 2e prijs C. van Looyenstein; 3e prijs P. Schiraé'Maiï} 4e prijs K. Jongejan en 5e prijs H. van Teulingen. Zondagmiddag 24 April hield de afdeeling Anna Paulowna van den Bond voor Staats- pensionneering een Algemeene Vergadêring in het lokaal van den heer H. Knijnsberg. De voorzitter, de heer A. de Boer, opende de vergadering, waarop de. secretaris, de heer A. Wiggers, de notulen las, welke on veranderd werden goedgekeurd. Vervolgens doet de penningmeester, de heer H. Visser, rekening en verantwoording, waaruit tolijkt, dat de ontvangsten, met inbe grip der rente op het spaarbankboekje, heb ben bedragen 3(18.61; de uitgaven beliepen 221.291/». Er is dus een batig kaldo van 87.311/*. Door de heeren A. Kooiman en A. Wiggers worden de beschei<len nagezien en volkomen in orde bpvonden. De heer A. de Boer, die als bestuurslid aan de beurt Is om af te treden, wordt bij accla matie herkozen en neemt zijne herbenoe ming aan. Voorzitter acht het wenschelijk, dat no eens krachtige pogingen zullen aangewen- worden tot uitbreiding van het ledental. Hij vindt, dat nog veel meer personen best lid konden worden' en stelt voor, de gemeente in een zeker aantal wijken te verdeelen en voor de propaganda In elke wijk een of meer leden uit te noodigen. Hij zelf stelt zich gaarne beschikbaar, om de bewerking van één dier wijken op zloh te nemen. Sprekers voorstel wordt ln beginsel aan genomen, terwijl een bepaald werkplan eerst nog eens op een Bestuursvergadering zal overwogen en vastgesteld worden. Een der leden maakt de opmerking, dat vereenigingen van elders geen uitvoeringen meer in onze gemeente mogen geven, waar door men dan ook niet langer op medewer king der propaganda-tooneelvereeniging van Wieringerwaard mag rekenen. In verband hiermede brengt de voorzitter in herinnering, dat onze plaatselijke tooneelvereeniiging „Klein Begin" bij haar oprichting weliswaar geen uitsluitend propagandistische vereeni ging wenschte te wezen, maar niettemin des tijds toezegging heeft gedaan, bij tijd en wijle wel voor de afdeeling te willen optreden. Besloten wordt daarom, dat het Bestuur zich tot „Klein Begin" 'zal wenden in de hoop, dat deze vereeniging bereid mag zijn, haar vroe ger beloofde medewerking te verleenen. Daar de rondvraag verder niets oplevert, sluit de voorzitter de vergadering. N. Schermer en A. Wigbout, leerlingen van de Vakschool voor Meisjes te Helder, zijn van de 2e naar de Se klasse bevorderd. Breezand. Zaterdagavond 23 April was de zaal van den heer Jb. Borst zoo tjokvol bezoekers, dat velen ternauwernood een plaatsje kon den vinden. Niettemin was het er toch zoo heerlijk rustig en wat stellig niet minder te loven viel er werd niet gerookt! De groote belangstelling nu gold de uit voering van het Kinderkoor, onder leiding van den heer Ph. F. J. de Wilde, wel een be wijs, dat dit koortje den vorigen keer een gunstigen indruk heeft achtergelaten. Wel nu, laat ons het maar dadelijk zeggen, de ver wachting, die men blijkbaar had, werd niet besohaamd. Hoe lief is er gezongen, hoe aller aardigst gereplteerdl Want ter afwisse llng van het twaalftal zangnummertjes, die op het programma stonden, werden door een paar kleine peuters een viertal voordracht- jes gegeven en dat zóó leuk en met zóó groote vrijmoedigheid, dat menig groot inensch ze die 'benijd moet hebben. Maar het glanspunt van den avond was de opvoering, door een zestal meisjes, van het aardige, maar lang niet gemakkelijke zang spel „De geJeende koekepan". Wat werd dat mooi gezongen, wat werden die verschillende rolletjes alleraardigst geacteerd 1„Je kunt zoo zien, dat ze er heelemaal in opgaan! hoorden we iemand zeggen. Juist, dat was het, wat de bekoring van heel dezen avond uitmaakte, ze gingen er zoo heelemaal in op, die kinderen 1 Maar des te grooter is dan ook onze bewondering voor het geduld, de ambitie en de inspanning, die voor den hper De Wilde en echtgenoote zonder twijfel noo- dig moeten geweest zijn, om zoo iets gedaan te krijgen. A. van den Berg, leerling van de Vakschool voor Meisjes te Helder, is bevorderd van de le naar de 2e klasse. Texel, 25 April. ..Texelsche Algemeene Wijkverpleging." Jaarvergadering van Leden der „Texelsche Algemeene Wijkverpleging". Slechts 14 v^n de byna 1500 ledén waren aanwezig. De voorzitter, de hqer Roeloffs riep aan de vergadering het welkom toe en sprak als zijn wensch uit, dat de besprekingen bevorderlijk Zouden zyn aan den groei en den bloei der Vereeniging. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onder dank en applaus goedgekeurd. Uit het gegeven jaarverslag bleek, dat het jaar 1920 een gunstig getjj is geweest, daar het saldo op peil is gebleven en de inkomsten de uitgaven konden dekken. Het aantal be zoeken, door de Wijkzusters afgelegd, bedroeg 4892, hiervan stonden geboekt voor de tydelyke Zuster Duinker 751, voor Zuster Mets, in den loop van het jaar vertrokken, 394, voor Zuster A. A. J. Meyer 1037, voor A. L. Meyer520en voor Zuster Mulder 2090 bezoeken. Met genoegen werd geconstateerd, dat men thaps drie vaste verpleegsters in dienst heeft, hoewel het heengaan van Zuster Mets betreurd werd. In den loop van 1920 is mén toegetreden tot de Vereeniging voor Wijkverpleging in Noord-Holland en van de Commissie had men een bydrage ontvangen van f175..Verliezen had men geleden door het overlijden vaD het Bestuurslid W. Mets Tz. en door het vertrek van Ds. Visser, Mevrouw en Dr. Wagemaker, die veel deden in het belang van de Wijk verpleging alhier. Met den wensch, dat de Vereeniging tot in lengte van dagen den bloei van heden mag behouden, werd het verslag besloten. Voor dit keurig verslag werd den steller, den heer Willemsen, dank en lot toegebracht. Het financieel verslag was als volgt Inkomsten: Saldo 1919 Aan bydragen Subsidie 'der Gemeente Subsidie Provinc. Commissie Aan contributiën Boete Samen Uitgaven: Aan salarissen Aan toelagen Vergoeding onderhond rijwielen. Voor pensioenverzekering Voor ziekteverzekering Voor Invaliditeitsverzekering Aan ophaalloonen Administratie en Beheer Stalhouders, drogist en apotheek Zaalbuur en logies Onvoorziene uitgaven 873.295 407.66 1.645.83 175.— 2.982.19 5.- f 6.088.97» 3.500.— 533 30 220.10 233 30 46.40 79.20 58 65 126.74® 148 05 242.10 35.50 Samen f 6.223.34' Ontvangsten Uitgaven 6.088.97» 5.223.34® b(jna Saldo op 1 Jan. 1921 f 865 68, of f 8.— minder dan een jaar te voren. Nog zij medegedeeld, dat op de verschillende dorpen de contributie was als volgt: 812 75 194.26 174.75 184,86 886,- 205.26 164 94.60 kwam van bulten Texel Lleuwen verklaarde, dat geen rekening gevonden waren en goed te keuren, waartoe Den Burg Waal Den Hoorn Oudeschild Oosterend Eierland De Coeksdorp Koog Het overige De heer P fouten in de stelde voor alles besloten werd De voorzitter bracht dank aan den penning meester voor zijn keurig en nauwgezet beheer. Hierna volgden verkiezingen van Bestuurs leden. Aftreden moesten de heeren P. Bossen, J. Daalder Dz. en M. de Graaf, die allen met bijna algemeene stemmen werden herkozen. De heeren Bossen en Daalder namen de her benoeming aan, den heer De Graaf zal bericht gedaan worden, daar deze afwezig was. Wegens het overlijden van den heer Mets en het vertrek van Ds. Visser, moest een Bestuurslid te Oudeschild en een voor Den Hoorn benoemd worden. Met algemeene stem men werden benoemd mej. J. W. Dros, te Oudeschild en de heer IJ. Lap, te Den Hoorn. Ook zjj zullen bericht der benoeming ont vangen. Mej E. Langeveld deed verslag omtrent de linnenkast. Aanwezig waren 230 stuks goe deren en aan contanten was aanwezig f 198.175. De voorzitter constateerde, dat het beheer hiervoor aan goede handen is vertrouwd en bracht mej .«Lange veld dank voor haar diensten. De heer Epe stelde voor, dat gezorgd zou worden, dat de zusters op 55 jarigen leeftijd een'pensioen zullen hebben van f750.thans bepaald op f500.— Na eenige besprekingen werd hiertoe besloten. Besloten werd om de behandeling van het huishoudelijk reglement uit te stellen tot een nadere bijeenkomst, die in de eerste helft van Mei gehouden zal worden. Op een vraag van den heer Lieuwen kwam men te weten, dat de vrijwillige bijdragen, nu ze in de courant worden verantwoord, ruim tweemaal zooveel hebben opgebracht dan een jaar te voren Het bedrag was ruim f300—, in 1919 f151.-. Ds C. C. de M i«r traf als zijn wensch te kennen, dat de wijkzusters steeds op de verga deringen aanwezig zouden zijn. Deze wensch zal ter kennisse van de betrokkenen gebracht worden. Daar niemand toeer het woord verlangde werd de vergadering gesloten, met dank voor de aangename besprekingen en met de beste wenschen voor de Texelsche wijkverpleging gehouden 28 April 1921. Aanwezig alle (13) leden. Voorzitter de heer Buysing Damsté, Burge meester. Nu opening worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. I. Ingekomen'stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, dat nog geen goedkeuring verleend kan worden aan besluit koop terrein tot verbreediug van het Suiker wegje, daar het onderzoek nog niet afge- loopen is. b. Idem in zake grondaankoop bij den Koogerweg. c Proces-verbaal kasopname by den Gem. Ontvanger. In kas was f 2.229.g£. Alles werd in de beste orde bevonden. d. Aanvraag voor gelden tot aanbouw van een bijzondere school te Den Burg, waarby een lyst met handteekeningen van ouders van 49 te plaatsen leerlingen De heer Epe vraagt, of hy' na de zitting inzage van die lyst mag hebben, wat toege staan kan worden. Gesteld in handen van B. en W. om pré advies. II. Vaststelling kohier schoolgelden over het tweede kwartaal 1921. Wordt vastgesteld op een bedrag van f 1205.925. III. Aanvaarding schenking. Ingekomen is een schryven van mevrouw C. C. Kruytbosch, te Den Haag en mevrouw H. Everts, te Heemstede, waarby ten ge- •chenke wordt aangeboden de ondergrond van de algemeene begraafplaats, thans in erfpacht naar een canon van f' 80 per jaar. Er zijn geen voorwaarden aan verbonden. B. en W. adviseeren deze schenking in dank te aanvaarden, waartoe besloten wordt. IV. Jaarwedderegeling enz. Gem.-reiniger. B. en W. hebben hierover een onderhoud gehad met den betrokken persoon en meeneu, dat den reiniger tekort gedaan wordt. Hy heeft jaarlyks aan haver een buitengewone uitgave gehad van f 80.Ook is de risico van er een paard op na te moeten houden, te groot voor hem en ook is het loon yan f 1050.— per jaar en f 200.- aan mest, in vergelijking met wat op andere plaatsen ge- gegeven wordt, niet te hoog. B. en W. stellen voor aan havergeld te vergoeden f 100 - voor gemeenschappelijke rekening een paard aan te schaffen en te onderhouden en een duurtetoeslag toe te kennen 'van f 100.— per aar. De heer Dekker vindt het te hoog; de heer De Graaf daarentegen te laag. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. V. Jaarwedderegeling van den dienaar der politie te Den Burg. Deze wedde was thans f 1050. - met f 100. voor een woning, vrije uniform en f 35. fietsengeld. Een en ander komt B. en W. voor den den nieuwen dienaar te laag voor. Ze stellen daarom voor de dienstjaren elders te doen meetellen, f300.voor een woning te geven, vrye uniform en f 35.— voor onderhoud rij wiel. Na eenige bespreking wordt hiertoe be sloten. VI. Toeslag op pensioen oud gemeente veldwachter Van der Poll. Op «voorstel van B. en W. wordt het pen sioen gesteld op f 552.-. Als de pensioen regeling straks aangenomen is, zal dit pen sioen worden f 814.—. De heer Dekker liet hierop volgen: „Wel ja, 't kost vandaag toch al veel geldP' VII. Reglement Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Dit wordt alleen voorgelezen, doch verder nog niet behandeld. VIII. Instelling Ouderjommissiën en be schikbaarstelling vergaderlokalen. De Voorzitter doelde mede, dat weldra vol gen» de nieuwe Onderwijswet Ouderoommli- sies moeten worden Ingesteld. Ailngozlou deze Commissies sleohts uit 8 personen behoeven te bestaan, kunnen do bijeenkomsten gereo- delljk gehouden worden ln een der lokuleu van elke school. De gemeente is verplicht voor verlichting en verwarming te zorgen. B. en W. adviseeren hiertoe de Hoofden van soholen aan te schrijven, opdat die een der looalen gereed hebbon, De heer Dekker auht het beter partloullere looalen te gebruiken, b.v. Het ^rlns Hendrik Hotel. De Voorzitter meent, dat dit beter is voor de Ouderavonden, maar niet voor de Com missies Overeenkomstig het advies van B. en W. besluit men. Omvrage. De heer Kikkert spreekt er zyn genoegen over uit dat thans voor de poort van het park goed zorg gedragen wordt en er dus aan zijn klacht gehoor verleend is. De heer De Graaf zou, nu de brandspuiten zooveel beter zijn geworden, gaarne zien, dat enkele wijzigingen gebracht werden in de verordening op de brandbluschmiddelen enz. De Voorzitter is er van overtuigd, dat hierin veranderingen gebracht moeten worden en zal ze weldra aan de orde stellen. Hierna sluiting der vergadering. Wleringen. De heer J. Hermans heeft zyn benoeming als wethouder aangenomen. Wat met deze benoeming zeer typeerend is, is dat een linksche raad (links 9 rechts 2) een anti- revolutionnairen wethouder heeft gekozen. Met het oog op het uitvoeren der Zuiderzee werken (dit jaar te den Oever te maken werkhaven) is tot tydely'k rijksveldwachter voor den Oever benoemd de rijksveldwachter J. Körver, van Oudendjjk. Van de 1.1. Zondag alhier gehouden voetbal match, tusschen de clubs van Wieringen en die der Zeevaartschool van den Helder was de uitslag voor Wieringen 6 0. De natte, koude weersgesteldheid, belette dat een groot aantal kljklustigen aanwezig waren. Bij de Doopsgezinde Gemeente alhier, za van alle leden een vaste contributie (Kerkelijke Hoofdei. Omslag) worden geheven. Tot heden werd deze belasting niet geheven, doch de financiën der kerk, laten dit niet langer toe gehouden op Zaterdag 24 April 1.1. des nam. 8 u Aanwezig alle leden. Voorzitter L. C. Koiff, Burgemeester. Secretaris de heer C. F. Van Duin. Na opening door den voorz. zegt deze in de eerste plaats te willen overgaan tot het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer S. Jb. Mostert. De heeren C. Koorn, J. Kooy en S. Veerdig belasten zich met nazien der geloofsbrieven en deelen by monde van den heer Kooy mede dat alles in orde is bevonden en tegen toe lating van den heer Mostert als raadslid geen bezwaar bestaat, waartoe wordt besloten. Hierna wordt door den secretaris de heer Mostert binnengeleid, welke in handen van den Voorzitter de vereischte eeden aflegt, waarna felicitatie volgt. Hierna worden gelezen en onveranderd goed gekeurd de notulen van de vorige vergadering. Benoeming Wethouder De stemmen worden uitgebracht als volgt: D. Minnes 2, J. Hermans 6, Kooy 1, S Mostert 1, blanco 1. Alzoo is benoemd de heer J. Hermans. Deze zegt óp de desbetref fende vraag van den Voorzitter, nog geene directe beslissing te kunnen nemen »en wil deze nog even in nadere overweging nemen. Voorzitter deelt mede dat op 21 Maart 1.1 kasverificatie by den Gemeente-Ontvanger heeft plaats gehad. De ontvangsten bedroegen f 93518.70, de uitgaven f 88293.93», saldo in kas f 5224.76». Alles in orde bevonden. Ingekomen een schrijven van den heer Obreen, waarin deze mededeelt, als raadslid te moeten bedanken^ omdat het ambt van notaris z.'i. niet is overeen te brengen met het lidmaatschap van den raad. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter zegt naar aanleiding van dien brief een oprecht woord van dank tot den heer Obreen te willen spreken, voor allés wat deze tijdens zyn lidmaatschap en wethouder schap voor de gemeente heeft gedaan en ook voor de vele nuttige wenken en adviezen, die voorzitter persoonlijk van den heer Obreen mocht ontvangen. Het spijt voorzitter zeer, dat de heer Obreen heeft bedankt en hy hoopt dat deze, hoewel niet als raadslid en wet houder, nog lange vele jaren ten nutte van Wieringen zal werkzaam blijven. Voor kennisgeving worden aangenomen verschillende aannemingen van benoemingen voor lid van de Commissie van Onderwijs, Bureau voor Arbeidsbemiddeling, eveneens een bericht van den heer 't Hoff, dat deze zijne benoeming tot Hoofd der School te Wes- terland aanneemt en met ingang van 1 Mei a.s. in functie hoopt te treden. Volgen mededeelingen van verschillende goedkeuringen van Ged. Staten, als heffing opcenten grondbelasting, regeling jaarwedde Wethouders, af- en overschrijvingen uit den post onvoorziene uitgaven, vrijstelling van houden van lichamelijke oefeningen tot 1923, voorts mededeeling dat aan den kroonprins ontheffing van zyn Hoofd.-Omslag door Ged. Staten is verleei.d. Volgt aanbieding der maandstaten zeegras exploitatie over de maanden Januari, Februari en Maart. De verkoop bedroeg respectievelijk 22, 260 en 520 balen. Het verslag over de Volkshuisvesting te Wieringen wordt voor kennisgeving aange nomen. Rekening van heeren Armvoogden zal voor de leden ter inzage liggen en wordt goedgekeurd. Op een verzoek van B. Kaleveld, om voor- loopig met de inning van zijn Hoofdelyken' Omslag te wachten, wordt gunstig beschikt. Aan P. de Ruyter wordt wegens vertrek uit de gemeente ®/12 ontheffing Hoofdelyken Om slag verleend. Een voorstel van P. Glim, om zijn Hoofdeltjken Omslag van f 8.te ver minderen tot f 8.wordt aangenomen, en aan de wed. J. Halfweeg ontheffing verleend van een gepacht stukje wegberm. In behandelipg komt een schrijven van de afd. Wieringen van den Bond van Transport arbeiders, om alsnog terug te komen op het vorige'Raadsbesluit en de gemeente Wieringen te laten toetreden tot den Werkeloosheldsbond 1917. Voorzitter deelt mede, dat dergelijke ver zoeken feitelijk, op zegel gesteld moeten wor den, hetgeen hier niet geschied tl| h|j stelt ▼oor de zaak echter evengoed in behandeling te nemen. B, en W, hebben een paar heeren van de arbeldskae op bezoek geluid om hun zaak te bepleiten en B en W hebben daar over ernstig vergaderd Evenwel meenen zij naar aanleiding daarvan te moeten voorstelleu nlot op het verzoek ln te gaan, omdat niet Is te zoggon welk bedrag dit de gomeente zal kosten, daar men ln verband mot do droog making van de Zuiderzee niet weet hoeveel werkvolk hier kan komen, en dat hot verder voor een ander deel der bevolking'weder on- voordeelig zou zijn. B. en W. meeneD, dat wanneer het Rijk hier op Wieringen extra veel volk haalt,- het Rijk ook in tyden van werkeloosheid voor het onderhoud moet zorgen. De heer Oden zegt, dat den vorigen keer de reden voor de afwijzing was, dat er nóg geen vereeniging was, thans is deze er wel er kunnen wel altijd nieuwe bezwaren gezocht worden, Wat betreft den toevloed van vreem delingen, dit lijkt spreker niet zoo'n groot bezwaar, het zal toch meer een vlottende be volking zijn, b.v. wanneer de haven aan Den Oever gereed is, zal het werkvolk grootén- deels weder wegtrekken. Blykt het, dat er werkelijk zooveel menschen zich hier vestigen, dat het voor de gemeente een te groot be zwaar wordt, dan kan de gemeente zich altijd terugtrekken. Spreker leest een brief voor van den Burgemeester van Bergen, waarin deze mededeelt, dat ook daar de gemeente zich heeft teruggetrokken, wat zonder eenig be zwaar geschiedt. Wanrieer wy' nu besluiten tot toetreding, zal de bijdrage voor de ge meente pas fianvangen October a.s. De voorz. zegt. dat wanneer B. en W. de zaak goed begrijpen, het aldus is, dat, wanneer wij aansluiten voor de transportarbeiders, ook andere menschen kunnen aankloppen, bijv, metselaars, wanneer die in den winter geen werk hebben en lid van de een of andere corporatie zyn. De heer Minnes zegt er zijn stem ook niet aan te kunnen gevendoor de abnormale werken, die zullen geschieden, zullen wjj ook voor abnormale kwesties komen te staan en spr. vindt de bewering van den heer Oden, dat, de daarvoor benoodigde arbeiders eene vlottende bevolking zullen vormen, een tame lijk zwak motief. Spr. zou er ook niet zijn om, wanneer de Gemeente toetrad, w terug te trekken; dit zou nog grooterteie, stelling voor de betrokkenen zyn, De heer Kaptein zegt in de vorige ver dering tegen de aanneming der visBchers^ hebben gestemd, omdat de gemeente dan 60o/ moest bijdragenhij wist toen nog niet K het met de arbeidskassen gesteld was. Spr°' thans echter uit persoonlijke antipathie teg-6" het Bestuur van den Bond, o. m. ook tegei,!j" toetreding. Het Bestuur stelt op den voorgi-on] weinig werken en veel geld verdienen ;8u« is ruim voldoende. Spr. zegt echter zelf 0ot hard te moeten werken en meestal veel lang, dan 8 uur. Spr. vindt, dat men met mensche die werken als bijzaak gaan beschouwen niet in zee kan steken en vindt, dat het tege woordig Bestuur van den Bond alhier de niet ernstig regelt. f® Deze bewering lokt verschillende discus^*, uit. Gezegd wordt, dat men de zaak nietm soonlyk mug behandelener zullen altijd sleej ten onder de goeden zyn en dit is slechts voorloopig Bestuur, terwijl de werktijd is v»«- gelegd en de arbeidex-s daar geen mede?»» |ingsschap in hebben. De heer Tjjsen stelt ten slotte voor de zake» nog eens in overweging te houden. WanjL, een arbeider f700.—-fcf800verdient, isk in den regel vry van belasting. Komt er i! den winter nog f100.of f200.— by, dan wordt deze belastbaar en kan de Gemeen} allicht een f5 of 8.belasting toepass» zoodat financieel de Gemeente er niet zoovets, nadeel van zal ondervinden. Spr. gelooft echter ook, dat de hier werkzaam gestelde arbeiderj meer een vlottende bevolking zullen vormen De heer J. Kooy licht zyne bezwaren tegen den 8-urigen arbeidsdag toe. In plaats van een man zou mén twee man noodig hebben voor hetzelfde werk. Na nog enkele discussiön wordt het voorstel van B. en W. met 9 tegen 2 stemmen aange nomen en is alzoo afwy'zend beschikt. Tegen het voorstel van B. en W. stemden de heeren Tysen en D. Oden. Hierna worden goedgekeurd de 8e en 4e suppletoire begrooting, diensl 1920, alsmede de 2e suppl. begrooting, dienst 1921. Voordracht tot aankoop der Algemeene be graafplaats te Hippolytushoef. Voorzitter deelt mede, dat de gemeente tot heden de begraafplaats te Hippolytusheefvan het Ned. Herv. Kerk-bestuur huurde vootl^ per jaar. 'Op desbetreffende vraag naar aan koop van het Kerkbestuur is een bericht in- gekomen dat de gemeente, behoudens goej. keuring van het Provinciaal College, dit kerk- hof kan koopen voor f 1500. Voorzitter zegt dat dit een biliyke prijs is; B. en W. stellen voor tot aankoop over te gman, men krjjgt tierdoor naderhand de beschikking over een mooi marktplein in het dorp Het geld is voor 4 °/0 ter leen en waar de gemeente thans 60 huur betaalt, blijft de zaak betrekkelijk hetzelfde. De heer Kaptein zegt er alleen voor te zijn, wanneer het in gebruik biyft. Voorzitter antwoordt, dat in de vorige ver gadering in beginsel besloten is, datB. enW, eens naar een terrein voor een ander kerkhof zouden uitzién. De heer Oden zegt, dat het voor marktterrein betrekkelijk overbodig is, de markten worden slecht bezocht, en komt er al een enkele koe en een enkel schaap, de meeste boervapreh- reeren het vee thuis te verkoopen, terpje® nieuw kerkhqf thans niet aan de orde is. Voorzitter merkt op, dat daartoe in beginsel besloten is Men moet echter ook verder zie dan vandaag, wy kunnen thans billy^ di kerkhof in ons bezit krygen, en wanneer late de Wieringermeer droog is, zullen zeer zeke de landbouwproducten en het vee hier ter markt komen. De heer Minnes is ook sterk voor aankoop en meent, evenals de voorzitter, dat men vooruit moet zien. Tot stemming overgaande, wordt met pier tegen zeven stemmen besloten xiet tot aankoop over te gaan. Een voordracht tot vaststelling eener ver ordening ingevolge art. 178 der Gemeentewet, wordt zonder bespreking goedgekeurd. Een voordracht tot vaststelling eener ver ordening op de keuring van waren wordt tot eene volgende vergadering aangehouden, daar een hierop betrekking hebbend advies van de Gezondheidscommissie nog niet is blnnenge- somen. Waar 1 Mei 1921 de heffing van den ioofdelljken Omslag moet geschledon van 1 Mei tot 1 Mol, en niet, zooal» thans, van 1 .l«n, tot 1 Januari, wordt besloten thans eene hefnhf te doen over 10 maanden, dat Is 1921 IfoM' om 4 maanden ln 1922, da betaling kan «M ook ook ln 10 muandou geschieden, DltlMW overgangsmaatregel. Ingevolge een Ingekomen verzoek van w Vereeniging voor Pluimvee, konynen en eleflt te Wieringen wordt besloten «en markt lil» voor ln te stellen de kosten daaruit voort' vloelende komen voor de vereeniging- Gemeente geeft alzoo terrein en toezicht jj markt zal voorloopig ln de open lucht wonw gehouden, gaat de zaak goed, dankannwe hand een onderdak verschaft worden. B. en W. worden gemachtigd tot het gaan eener kasgeldleening van ten f 20.000.tegen ten hoogste 6 pCt en hoogstens een jaar. Hierna wordt benoemd tot oriderwtj-. aan de O L. school te Westerland mej Spaander, thans tijdelijk aldaar, en aaD O L. school té Hippolytushoef mej. A. te Kolhorn, beiden met algemeene stem' Reclames Hoofdelyken Omslag zulle'1 comité worden behandeld. Het kohier hondenbelasting wordt vass steld tot een bedrag, van f 488.—. Rondvraag Hierby wordt gesproken den heer Tysen, over de restanten zeegras. De heer Kooy spreett over slechten toestand van den Quarantaine het niet vergoeden van verrichte (ll':"veu by den brand by Jac. Bays eti over he loopen van jongens in de Koogen(eizoe Dehr Rotganlbeveeltschilderen van het erhek om het kerkhof aan. De heer spreekt over eène vrywillige bijdrage Kroonprins te doen, (Voorz. zegt dat dit n^, den weg van den raad ligt) en de hee bespreekt nog de wenschelykheid v® J plaatsing van een put ln de Beltstra" Hierna sluit de Voorz de openbare dering en gaat de Raad in comité ove. J voor I JUIHfl

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6