NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5396 DINSDAG 3 MEI 1921 49e JAARGANG In verband met Hemel vaartsdag verschijnt ons eerstvolgend nummer morgen, WOENSDAG 4 MEI. FEUILLETON. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING; - Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57®, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ot. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER; O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekenlng No, 16066. ADVERTENTIEN i 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redac. teket) 60 ct. Kleine adv. (gevr,, te koop, te huur) v. 1—4 reg. 60 cl, elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. blen met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra)Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoeel. HET HOOGHEEMRAADSCHAP „NOORD HOLLANDS NOORDERKWARTIER". Het Reglement. III. Bezien wij thans het Reglement, zooals het tenslotte door de Provinciale Staten is vast gesteld, dan vinden wij daarin het volgende bepaald. Het eerste hoofdstuk omschrijft de taak en de verplichtingen van het Hoogheemraad Schap en zijne sohuldplichtige gronden. Deze is volgens artikel 1 „de zorg voor het onderhoud en de in standhouding overeenkomstig hunne be stemming van de nader genoemde zee- en binnenwaterkeeringen, voor zoover die niet in onderhoud zijn bij Rijk en Provin ede; 2e. den aanleg en de Instandhouding van waterkeeringen en daarmede verband hou dende werken; 8e. het toezicht op de sluizen in de sub 1 genoemde werken." In artikel 2 wordt het opgedragen, des noods door onteigening, den eigendom der in art. 1 genoemde dijken te erlangen. Art. 5 regelt de last tot uitkeering van */s der Watersnoodskosten en Art. 6 noemt de begrenzing, welke overigens is aangeduid op een kaart, waarvan één ex. ter Griffie en één ex. in het archief van het Hoogheemraad schap moet worden bewaard. In het tweede hoofdstuk vindt men de samenstelling en vereischten voor het lidmaatschap van het Bestuur. De zetel Is gevestigd te Alkmaar (art. 7) Het bestuur bestaat uit een Dijkgraaf en 6 Hoogheemraden, benevens 12 Hoofdinge landen. De Dijkgraaf en Hoogheemraden worden benoemd door de Koningin. Het Bestuur wordt 'bijgestaan door een secretaris, een penningmeester en een ingenieur (art. 9). De leden van het Bestuur moeten zijn eigenaars, erfpachters of vruchtgebruikers van in den Omslag begrepen gebouwde of ongebouwde eigendommen, met een kadas trale opbrengst van minstens 50.voor ongebouwd en ƒ100.voor gebouwd (art. 13). Verder wordt in art. 15 bepaald, dat de Hoofdingelanden worden gekozen door de stemgerechtigde ingelanden, waarvoor het Hoogheemraadschap In 3 kiesdistricten, n.1. Purmerend, Hoorn en Helder, wordt ver deeld. Elk kiesdistrict kiest 4 Hoofdingelan den en 4 plaatsvervangers. Zij hebben 6 jaar zitting. Elke 2 jaar treden er dus 4 af (art. 16). Stemgerechtigd zijn die ingelanden vol gens art. 25 (hoofdstuk 3), welke zijn eige naars, erfpachters of vruchtgebruikers van gebouwde of- ongebouwde eigendommen in hun district, waarvan de kadastrale op brengst minstens 50 bedraagt. Tot 500 heeft men 1 stem, van 500 tot 1250 2 stem men, van ƒ1250 tot ƒ2500 3 stemmen, van 2500 tot 3750 4 stemmen, van 3750 tot 5000 6 stemmen en boven 5000 6 stemmen. Er wordt een lijst van stemgerechtigde inge landen bijgehouden. Het volgende hoofdstuk regelt dan de ver kiezing. Op den dag de# verkiezing kunnen bij den Voorzitter van het stembureau in de hoofd plaats van het kiesdistrict candidatenlijsten worden ingeleverd, die door minstens 25 kie zers moeten zijn onderteekend (art. 42). door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). 25) „Ik 'ben niet om het weer uitgegaan, jonge- man."Z3j sprak op een drogen toon, maar hare scherpe oogen naimen een zachtere uit drukking aan en haar glimlach heette hem vriendelijk welkom. „Als u op mijn leeftijd komt, zult u aan uw reumathiek denken en u tweemaal bedenken, voor u zch in deze heerlijke vochtige atmosfeer buiten waagt, U hebt misschien nieuws?" Hij schudde het hoofd. „Als u een afspraak hebt en ik u ophoudt", begon hij flauwtjes. In zichzelf was -hij "woedend over zijn eigen besluiteloosheid! Maar de oud© dame legde haar hand op zijn arm. „Nee, mijnheer Ros3. Ik heb geen belang- gen, die in gewicht achterstaan bij de zaak, waarvoor u werkt. Kom mee naar buis en zeg mij waarom u mij wenschte te spreken. Waar is de dame over wie u gespro ken hebt? U hebt haar toch niet uit het oog "verloren?" Haar stem beefde van nieuwsgierigheid en de hoekige gehandsohoende hand op de mouw van zijn jas beefde ook. Het was het eerste teeken van emotie, dat zij in tegen woordigheid vajj den speurder had verra- d*a, maar of dj uit bezorgdheid el wrtak- De gewone dag der verkiezing is de eerste Dinsdag in November. Binnen 3 weken heeft de stemming plaats (art. 48). In' elke gemeente is een stemdistrict en de stemming geschiedt overigens op de ge bruikelijke wijze. De volstrekte meerderheid beslist. Het betreft hier een stemming over personen en niet van partijen, zooals onder het stelsel van evenredige vertegenwoordi ging voor onze politieke lichamen. Waarvoor men de malloterij, en nog wel hier in het Noorden, heeft uitgehaald, om er de politiek bij te halen en partij-candidaten te stellen, wil ons tot nu toe niet duidelijk zijn. De belangen van onze zeewaterkeerin- gen, het beheer daarover en de geheele orga nisatie van het Hoogheemraadschap is, naar 't ons voorkomt, zoo gansohelijk gelijk voor elke partij, dat wij niet inzien, dat daarover verschillen kunnen rijzen, die met geloofs of politieke overtuiging te -maken hebben. Maar het is bovendien -te betreuren, dat men op deze wijze tweedracht zaait, omdat het van zeer groot belang is, -dat men hier in het Noorden eendrachtig is. We zitten nu met dit Hoogheemraadschap, dat in de praiktijk een lang -niet goedkoop lichaam zal zijn. We zitten voor de betaling van het- allergrootste deel der Watersnood- kosten, waarop we, toen ze werden gemaakt, geen invloed hebben gehad. Het blijft o. i. de taak, óók van het Hoog heemraadschap, voor die veTdeeling een bil lijker maatstaf te verkrijgen. .Daarvoor is groote eenheid een eerste vereischte. Begint men echter, reeds bij het begin, elkaar in de haren te vliegen, dan is het niet onzeker, wie de lachende derde, is. Dit hadden zij, die met deze -tweespalt zijn begonnen, wel eens mogen bedenken. De allergrootste belangen worden door hen in gevaar gebracht. Het bericht, onlangs in de bladen versche nen, dat eene voorloopige commissie is ge vormd, waarin o.a. de Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap, de heer Wijdenes Spaans, zitting heeft, welke commissie zal komen tot een Noordholiandschen Water- schapsbond, is tegenover die verdeeldheid althans nog een gunstig teeken. Na -dit intermezzo keeren wij tot het Regle ment terug. In Hoofdstuk 5 wordt het onder zoek der geloofsbrieven der gekozenen ge regeld, terwijl het volgende over de Alge meene Vergadering handelt. Deze wordt gevormd door het geheele Be stuur. De Dijkgraaf is Voorzitter. Zij wordt gehouden, indien de Voorzitter het noodig acht (art. 88) of wanneer tenminste 5 Hoofd ingelanden het vragen (art. 91) en is open baar (art. 92). In art. 97 worden de bevoegdheden der Alg. Verg. opgesomd. Het zijn er welgeteld 23 en een aantal besluiten- behoeven de goed keuring van Ged. Staten (art. 98). Het Dagelijksch Bestuur, bestaande uit Dijkgraaf en Hoogheemraden, waarover het zeven-de hoofdstuk handelt, is belast met het dagelijksch beleid van zaken (art. 99). Het vertegenwoordigt het Hoogheemraadschap In en buiten rechten (art. 100). Het houdt voortdurend toezicht op de in art. 1 genoemde zeeweringen, zoomede zorgt het voor een goed onderhoud en uitvoering der door de Alg. Verg. besloten- werken (art. 105). Minstens tweemaal per jaar drijft het schouw over de sluizen en gedeelten der zee wering, die onder toezioht van het Hoog heemraadschap staan (art. 108). Het stelt een Waarschuwingsdienst in (art. 109) en roept een dijkwacht in -het leven (art. 110). Ieder inwonende binnen de grenzen van het Hoogheemraadschap tot een grens van 10 K,M. vanaf de zeewering kan worden op geroepen tot het doen van persoonlijke dien sten ingeval van doorbraak of dreigend ee- vaar (art. 111). 8 Ieder werk of leverantie boven 500 moet openbaar worden aanbesteed (art. 112). Even zoo de verkoopingen, verhuringen en ver zucht voorkwam, had hij niet kunnen uit maken. „De gelijkenis kan toevallig zijn op grond van uw signalement." Hij ontweek de reoht- streeksche vraag. „Verder moet u bedenken dat de jonge dame, die ik gezien heb, een vlek op haar gezicht heeft. Dat zou een be wijs kunnen zijn, dat ik mij vergis, niet waar?" Zij waren omgekeerd en liepen samen langs het pad naar het huis en korten tijd bewaarde de oude dame het stilzwijgen. Toen zij antwoordde, was haar stem gedempt, maar weer volkomen vast. „Maar zooals u onderstelde, -kan het een versoh litteeken zijn." Zij wierp hem een slu- wen, zijdelingschen blik toe. „Als het signa lement dat ik van haar voorkomen beb ge geven, zoo oppervlakkig is geweest, en het i'tteeken er mee in strijd lijkt, moet u deug delijker gronden hebben, om uw onderstel ling op te baseeren." Hij zag haar met een innemende glimlach aan, zooals er maar zelden een op zijn ge zicht kwam. „Mevrouw Dumois, als het voor u niet on- noodig was een carrière te maken, veroor loof ik mij te zeggen dat u een sieraad voor mijn beroep zoudt geweest zijn." Een blos tintte even haar wangen, die de kleur van oud ivoor hadden, en een lichtje pinkelde in haar oogen. Je bent een amusante Jongeman 1" Zij klopte hem op den arm met haar langen wijs vinger. „Maar u hebt niet op mijn vraag ge antwoord." „Ik heb mijn ondersteling opgebouwd op meer dan het uiterlijk van de jongedame. Herbert Ross gaf dat kalm toe. „Eenige van de gegevens die u als van geen beteekenia Ingezonden mededeeling. Zie voor Uw uitstapje op Hemelv-dag en Pinkster achtorstaando adv. E S O N A. pachtingen boven dat bedrag. Voorts zorgt Jiet voor toezicht op 't per soneel, stelt de betrekke'ijke verordeningen en instructiën, de voorwf arden van alle aan bestedingen op en heeft de zorg voor de keuring der geleverde materialen. Afzonderlijke h-oofdstu ck-en (VIII en IX) zijn aan den Dijkgraaf, den Secretaris en Penningmeester gewijd. De begrooting (art. 137. Hoofdst. X) moet vóór 1 October worden opgemaakt. Het ont werp ligt 14 dagen voor de ingelanden ter inzage. De gelden, benóodigd ter bestrijding der uitgaven, worden gebracht ten laste van: a. de tot dusverre met het onderhoud van een gedeelte der in art. 1 genoe-mde zeewering en binnenwaterkeeringen be laste Waterschappen, gemeenten en per- ceelen, vermeld op den bib't reglement be hoorenden Staat A, b. de gebouwde en ongebouwde eigen dommen, gelegen binnen de in art. 6 op genomen grensomschrijving, voor zooverre zij in art. 140 niet zijn vrijgesteld (art. 139). Deze vrijgestelden zijn de gebouwen en gronden, aan het Hoogheemraadschap toe- behoorende en het water, dat als zoodanig kadastraal is hekend. De lasten zijn nu voor de sub A van art. 139 genoemde eigenaars tot een vast bedrag, voorkomende op Staat A gefixeerd. Zij kunnen worden afgekocht tegen den penning 20. De afzonderlijke Waterschappen betalen hun deel op de in hun eigen reglement be paalde wijze. De gebouwde eigendommen betalen verder naar de helft hunner kadastrale opbrengst, de ongebouwde naar de geheele opbrengst. Art 145 e.v. regelen voorts de wijze, waarop de in art. 5 bedoelde uitkeering in de Waters- noodlasten moet worden gevonden. Hiervoor wordt door het Hoogheemraadschap een af zonderlijke omslag geheven. In de eerste plaats dragen daarin bij de van ouds dijkplichtig© Waterschappen, elk naar een voor elk apart betekend percentage, omdat die lasten elk jaar verminderen. Deze sohuldplichtigen z'jn op een Staat B geplaatst met achter humuo namen het deel, dat zij in de rente en aflossing van ƒ12.000.000 moeten meê betalen. Als deze gebieden hun afzonderlijk deel hebben betaald, wordt de rest omgeslagen, op de wijze, zooals de gewone uitgaven worden gevonden en die hierboven- is uiteengezet. Jaarlijks vóór 1 Augustus wordt door het D. B. een- kohier opgemaakt, ter bepaling van wat elk Waterschap en omslagplichti-ge ver schuldigd is (art. 155). Binnen 8 weken ontvangt ieder aangesla gene een aanslagbiljet daarover. De invor dering geschiedt op de wijze, bij de Wet be paald. Hoofdstuk XI en XII handelen resp. over de Rekening en Algemeene bepalingen. In de Overgangsbepalingen wordt o.m.. de eerste benoeming van het Bestuur geregeld. Deze geschiedt, zooals verleden jaar dan ook is gebleken, voor de eerste maal door Gede puteerde Staten. Tenslotte besluiten Ged. Staten omtrent het tijdstip, waarop de zeeweringen, etc. in beheer en onderhoud van het Hoogheem raadschap overgaan. Helder, 30 April 1921. M. (Wordt vervolgd). beschouwde, hebben mij een aanwijzing ver schaft waarmee ik kon beginnen te zoeken. Maar dat doet er niet toe. Ik kwam vanmid- dam om te zien, of u.de foto hadt kunnen krijgen, waarover wij gesproken hebben." Zij wpren de stoep opgel-oopen en do oucle dame had aan de 'bel getrokken, voor zijn antwoordde. „Ja, ja ik zal haar dadelijk voor u halen." Terwijl hij in de sombere ontvangkamer wachtte, trachtte hij weer tot een besluit te komen, en weer doemde het gezicht van het meisje voor zijn geest op, maar ditmaal met een kwellende smeeking in haar zachte oogen; en haar zielige litteeken scheen te pleiten om althans een respijt van het defi nitieve vonnis. Hij maakte zichzelf voor een weekhartige zwakkeling uit, een dwaas die zich door het onbewuste beroep van het meisje op de aangeboren ridderlijkheid, wel- kij hij al lang door de ervaringen en wissel valligheden van zijn beroep verloren meende te hebben, van zijn stuk liet brengen. Als de foto maar bewees dat hij zich vergist hadl Het ruischen van mevrouw Dumois' japon klonk op de trap en dadelijk daarop was zij de kamer binnengekomen en had zij hem een portret in kabinetformaat in de hand gegeven. Hij liep naar de 1'anmp toe, alsof hij er een beter licht op wilde laten vallen, maar bleef staan met den schouder naar haar toegekeerd. Hoewel hij er in geoefend was om zijn eigen gedachten te verbergen, durfde hij zich toch niet blootstellen aan de onder zoekende blikken van de oude dame. Hetonderste gedeelte van de foto was weg gesneden, misschien om een verraderlijk op schrift te vernietigen, maar 't bovengedeelte was een afbeelding van een jong meisje, dat in ten hooge* stoel vet een kathedraalrug BUITENLAND. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. De fatale datum is verstreken. 1 Mei is voorbijgegaan, zonder dat er nadere voor stellen van Duitschland werden ontvangen. Intusschen beraadslaagt de Opperste Raad over hetgeen er nu moet gebeuren. Want ook dat is een vraagstuk, hetwelk niet zoo spoedig is opgelost. Daar komt nog bij, dat tusschen Engeland en Frankrijk niet die overeenstemming bestaat, die men aanvanke lijk zou veronderstellen. De berichten toch over de algeheel© overeenstemming werden de laatste dagen weer zoo talrijk, dat het dui delijk werd, dat daarachter gelijk zoo vaak reeds weer oneenigheid verborgen lag. Het is thans wel duidelijk geworden, dat het groote verschil van meening hierin ligt, dat Engeland aan de Duitsche regeering nog een kans wil geven. Weliswaar door middel van een ultimatum, maar het is dan toch een kans. In Frankrijk daarentegen is men van meening, dat Duitschland onmiddellijk aan gepakt moet worden, m. a. w. dat, al komt de Duitsche regeering met nieuwe voorstel len, toch het Roergebied bezet dient te wor den. Wanneer men echter de verschillende Fransche berichten aandachtiger leest en met elkaar vergelijkt, komt men vanzelf tot de oonclusie, dat er ook in Frankrijk twee stroomingen bestaan. In ons vorig nummer wezen wij er reeds op, dat van Fransche zijde, als het ware opzettelijk, wereldkundig ge maakt werd, dat de voorbereiding der bezet ting wel 14 dagep zou duren. En thans doet zich eenzelfde verschijnsel voor -ten opzichte van de houding van Engeland. Bij vroegere gelegenheden van dien aard was de Fransche pers meestal zeer scherp en bitter in haar^ uitlatingen over den allié. Thans is daarvan niets te bespeuren. Men keurt de houding van Engeland af, zonder meer. Een bericht uit Parijs aan de „N. Rott. Crt." gaat rfog verder en meldt, dat Briand ook gaarne zou zien, dat de Roer-operatie achterwege bleef. Hij kan echter moeilijk terug, het parlement kijkt hem op de vingers en Poincaré de onverzoenlijke, de predi ker van dein o-nuithluschbaren -haat tegen de Duitsohers is daar de gangmaker. Een oordeel van de „West- minster Oazette". Wat zal Lloyd George doen? Dit is nog een open vraag. -Ook in Engeland gaan stemmen op, die het inslaan van een anderen weg dan die van het geweld bepleiten. Merkwaardig is in dit opzicht een artikel van de „Westm. Gaz." naar aanleiding van het feit, dat Frankrijk de nieuwe Duitsche voorstellen onaannemelijk acht. Velen, die het geschacher over de nog door het nage slacht -te verdienen Duitsche millioenen volgen, zullen dit oordeel onderschrijven, waarom wij hier een deel van het artikel la ten volgen: De „Westminster Gazette" dan zegt: „Wij behoeven niet te zeggen, dat wij den huidigen toestand als rampspoedig beschou wen. Bovenal heeft Europa behoefte aan vrede en het tot een einde brengen van al dat getwist, maar de bondgenooten beamen een onderneming, die de vijandige verhou ding over een uitgestrekt gebied zal her nieuwen. Als middel om geld van Duitsch land los te krijgen, zal de bezetting der Ruhr- vallei falen, zooals alle andere sancties heb ben gefaald. Zij zal Dui-tschland's mogelijk heid om te betalen verminderen en den bond genooten zekerlijk niet verrijken. Of de bond genooten hun kosten zullen goed maken, is zéér twijfelachtig, of beter gezegd niét twij felachtig, wanneer wij in aanmerking nemen, dat de kosten gedekt moeten worden van de schade, die overal aan handel en nijverheid zal worden berokkend. Immers, het denk beeld om de minerale rijkdommen van de Ruhr te kunnen exploiteeren door dwang of gedwongen arbeid, druischt in tegen alle zat, het hoofd scherp naar links gewend, zood-at alleen het profiel en de rechter kant van haar gezicht te zien waren. Herbert Ross haalde diep adem en mada me Dumois schraapte -haar keel, toen hij bleef zwijgen. „Nu?- Is het het meisje?" „Ik kan het niet zeggen." Hij keerde zich I om en zag haar vlak aan. „Het litteeken, waarvan ik sprak, is op de linker wang van de jonge da-me, die, zooals u ziet, op deze foto niet te zien is. Het is mij alleen gelukt haar even te zien te krijgen, en ofschoon er een algemeene gelijkenis is, verandert het lit teeken de geheele uitdrukking, en ik kan het niet zeker zeggen, voor ik gelegenheid heb gehad haar meer van nabij gade te slaan." De oud© dame -ging zwaar zitten in de stoel die het dichtst bij haar stond, en de groeven op haar gezicht schenen plotseling dieper te worden. „U bent niet zeker van uw zaak?" Zij klemde haar handen aan de leuning van den stoel vast, tot de knokels wit werden onder de kanten lubben, die uit haar mouw kwa men. „Maar u zegt, dat er een gelijkenis be staat. Zij moet het meisje zijn, dat ik zoek. Ga dadelijk naar haar toe, mijnheer Ross. Ik kan de spanning van het wachten niet langer verdragen." „Men moet in een zaak als deze geduld hebben, mevrouw Dumois. Als de jonge dame weet, dat u haar zoekt en zich voor u ver bergt, als zij iets verkeerds gedaan heeft en voor vergelding vreest „Dat is buiten de zaak!" Zij keek hem strak aan. „Het doet er niets toe, wat ik van het meisje wil, mijnheer Ross. Dat is niet uw taak. Breng haar alleen woor mij te voor* ondervinding op dit gebied en bijaldien men daaraan blijft vasthouden, zal zulks den bondgenooten een nóg ernstiger en schande lijker mislukking berokkenen. Wij betreuren het ten sterkste, dat het gezond verstand en de gematigdheid, die in ernstige omstandig heden als deze, steeds de groote traditie van het Engelsche volk geweest zijn, zich niet bij deze aangelegenheid hebben doen gelden. Duitschland kèn en moét groote schadeloos stellingen betalen, doch het zal nooit ge dwongen kunnen worden langs den weg, dien de bondgenooten willen inslaan. Twee jaar lang hebben wij nu gezien, dat de geal lieerde regeeringen' eischen hebben gesteld, die door ieder, die ondervinding heeft, onmo gelijk worden geheeten, en dat Duitschland onder dergelijke eisohen aan hetgeen voor dat land mogelijk was te doen, wist te ont snappen. Nimmer hebben wij nog een on partijdig wetenschappelijk oordeel gehad om trent hetgeen Duitschland kan betalen en hoé het moét betalen. Gelijktijdig met een geweldigen eisch hebben wij aanschouwd een bijkans eenstemmige weigering om betaling te aanvaarden in den een-igen vorm, waarin die gedaan kan worden, en mede gezien' hoe de regeeringen elkander de loef trachten af te steken om middelen- te beranjen, die zullen voorkomen, dat hen geleverd wordt, datgene waarom zij vragen. Het is dwaasheid te mee- nen, dat het moeilijke en ingewikkelde vraag stuk der schadeloosstelling op die wijze kan worden behandeld, en als de bondgenooten thans hun legers nog verder in Duitschland doen trekken, zullen wij moeten aannemen, dat zij -het opgegeven hebben een oplossing te zoeken en dat zij iets andera op het oog hebben iets dat onberekenbare gevolgen zal hebben voor Europa en de gansche we reld." Het merkwaardige is, dat tot op het einde van deze week nog geen definitief antwoord van de Vereen-igde Staten was ingekomen. Niet onmogelijk is het, dat men te Washing ton er anders -over d-erfkt dan in Frankrijk en" de voorstellen niet geheel af wil wijzen. Voor de Unie toch zijn er aan de rust in Europa te groote belangen verbonden. Hoe meer de geallieerden ontvangen, hoe eerder zij hun schuld aan de Vere-enigde Staten kunnen voldoen. Maar ook te Washington zou men wel eens de meening kunnen zijn Ingezonden mededeeling. GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veed rooken, te vod alco hol gebruiken, laait naar bed gaan en geen liGhaaansbewegin-g in de buitenlucht noemen, moeiten in gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze ia te laken. Biecht© gewoonten overladen hel bloed mot vergiftig urinezuur, dait z&dh ophoopt en de nieren verzwakt. Want de aderen werken als bloedfllters; ala rij gewond rijn, fM/treeren zij de onzuiverheden uit het -bloed, maaur rij ver zwakken bij overspanning. BIJ zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het schadelijk urinezuur ln het geatel achter.. Dit la de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht ontete- kinig van de nieren of blaas, rheuanatlsche pijnon en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foe ter''e Rugpijn Nieren Pillen u hierin -bij-staan; zij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekian-alen en regelen de blaas. Zij slagen zdlfs ln gevorderde gevallen van nierwater- zucht, rheuimiatiek, steen en dergelijke urine- zuur-kwalen. Gebruik van PoeteFe Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte; -gij kunt geen verstan diger begin maken dan met dit speciale Dier geneesmiddel. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, f 1.75 per doos. schijn en ik zal de verantwoordelijkheid voor de gevolgen dragen." Mevrouw Dumois zette haar kakon met een klap op elkaar, ofschoon haar adom jachtte en haar -oogen glinsterden. De speurder stond op. „Ik zal de jonge dame, op wie ik het oog heb zoo spoedig mogelijk trachten to zien, en als mijn vermoedens bevestigd worden, zal ik haar bij u brengen." Laat in dien nacht zat Betty, zonder iets te weten van de twee menschen, die zoo on verwacht haar weg -gekruist hadden, voor het vuur in haar kamer, met een papier tus schen haar handen uitgespreid. Het was niet de vertaling uit het Egyptisch, die haar zoo bezig -hield, maar het afschrift van mevrouw Atterbury's vreemden brief. Zij wist niets van codes of cijferschrift en pijnigde haar hersens vergeefs voor ©en oplossing, die haar in staat zou stellen de verborgen beteekenis van de geheimzinnige zinsneden uit te vorschen. Het woord „scha pen" zou, dat voelde zij bij intuïtie, een uit gangspunt blijken,, daar het ook in het eerste geheime bericht voorkwam; ook -het woord „komeet" moest onmisbaar zijn, want de zin nen waren blijkbaar zoo gedraaid, oim het erin te krijgen. Maar „tien van de duizend prijscouranten van schapen" gaf een begrij- p el ij ken zin en scheen niets verdachts te (be vatte* Wordt vervolgd:

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1