NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Jb. HARJER Zn., - No. 5397 WOENSDAG 4 MEI 1921 49e JAARGANG Versohjjnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Poet-Girorekening No. 16066. Wat wil Frankrijk? Dat het niet alleen of misschien heele- maal niet gaat om de schadevergoeding, blijkt wel uit een bericht uit Parijs aan de N. Rott. Crt., waarin gezegd wordt dat men in welingelichte kringen te Parijs e<r rond voor uitkomt, de overtuiging te zijn toege daan, dat Duitschland de condities, die de deskundigen uitwerkten, nooit kan aanvaar den. Wij vreezen dat het maar al te waar ls en de huidige Fransohe politiek juist gety peerd werd: het stellen van onmogelijke eischen om tot bezetting van het Roergebied over te kunnen gaan. De mobilisatie ln Frankrijk. Parijs, 3 Mei. Vandaag komen de jon gens van de lichting 1919 dus onder de wa pens. Bij het verontrustende voorjaarsoffen sief der Duitschers in 1918 waren ze al op geroepen. Toen hield de wapenstilstand hen spoedig buiten den strijd. Het cijfer voor het aantal opgeroepenen opgegeven, schommelt tusschen de 100.000 en de 200.000. Zaterdag of Zondag kunnen de afdeelingen de verzamel-punten bereiken, vanwaar de op- marsóh in het Roergebied begint. Essen in de eerste plaats wordt bezet. Dit zal geschie den met een front van 159 K.M. In het Roer- bekken wordt de sterkte der „groene politie" op 7500 geschat, dat der Duitsche politietroe- pen in de buurt op 15.000. De bezetting zal drieledig zijn, namelijk een douane-cordon om het gebied heen; secundo: verspreide, bewegelijke afdeelingen, ter bescherming der Fransche technici; tertio: de hoofdmacht om casu quo militair verzet te breken. Dit zou van de zesde Duitsche divisie te Munster en 3 cavalerie-divisies moeten komen. Men is daarop echter volkomen gerust, evenals op de houding van de Duitsche arbeiders. Deze schijnen in te zien, dat er niets anders opzit dan zich te schikken. Bovendien zouden ze de Duitsche politie om de bloedige manier waarop ze de onlusten fnuikte, zóó erg haten, dat de aanstaande komst der Franschen wel kom is. Met dezeoperatie zal casu quo een blokkade van Hamburg, Bremen, Lubeck en Stettin gepaard gaan. Men rekent daartoe op de Britsche medewerking. In dit geval zal de Fransch-Engelsche zeemacht onder Britsch commando staan. Maar wat Londen ook beslisse, volgens de „Echo de Paris" treft Frankrijk aanstalten zoo noodig op te treden. De noodige bodems zijn uit de Mid- dellandsche Zee opgecommandeerd. De Ver. Staten en de schadevergoedingen. Ingezonden mededeellng. De Heldersche Meubeltransport en Sleeponderneming van veel meer geworden een waterkeering voor de IJ-poWers zelf ala omgekeerd. Gedepu teerde Staten doem echter net, alsof het oude IJ feitelijk nog bestaat, om toch vooral hun willekeurig getrokken Zuidgrens maar te kunnen motiveeren. Helder, 2 Mei 1921. M. HET HOOGHEEMRAADSCHAP „NOORD HOLLANDS NOORDERKWARTIER". O Art. 188 Prov. Wet geeft Ged. St. be voegdheid ingevolge art. 188 der Grondwet in de bestaand© reglementen van waterschap pen verandering te brengen, waterschappen op te heffen, nieuwe op te richten en nieuwe reglementen voor 'hen vast te stellen! met een 'beroep op art. 138 der Prov. Wet 0) zich het recht viadiceeren, op de ze wijze d© kosten der watersmoódvoor- zienimg binnen te krijgen, daardoor werd niet tevens aan d© eischen der billijkheid voldaan. Een der leden, die deze kritiek met warmte voerde, wees er op, dat de finan- ciëele bezwaren, die bij soortgelijke cen tralisatie optreden, door Ged. Staten van Friesland zijn erkend. Toen in 1878 die Provincie last gaf, dat alle dijken zouden moeten worden verzwaard, werd de helft van de daarvoor gemaakte kosten door haar gedragen. Maar sinds 1882 worden aan de meeste Waterschanmen bovendien nog belangrijke Pro vinciale subsidies ge igeven. Bedoeld lid wees er op, dat de grond lasten, die mans voor het bebouwd on geveer 4.8 bedragen en voor het on gebouwd 6 voor de eigendommen bin nen het ontwormen Hoogheemraadschap zullen stijgen tot 7.8 en 11 door de belasting van 575.000. Andere leden vonden de tegemoetkoming der Provincie zeer royaal en zagen er tegen op, de Provinciale opcenten zóó te verhoogen als moodic zou zijn, indien deze meer voor haar rekening nam. Zeer terecht werd dit argument door ae eerstbedoelde led-en teru?ekaatst: „Juist de vrees voor een te hoog op voeren der opcenten was er -een bewijs voor, dat men een deel der Provincie te zwaar belasten wilde." In de Memorie van Antwoord van Ged. Staten, die 14 Mei '19 versoheen, vinden wij niet veel nieuws. Feitelijk is het een herha ling van hetgeen- dooi t&i College reeds in de toelichting op helt Ontwerp-Reglement was gezegd. Over de begrenzing zeggen Ged. Staten weder een van -die merkwaardige dingen, waarbij' zij- de zaak juislt verkeerd om stellen. Gevraagd was, waarom de IJ-polders niet in 't Hoogheemraadschap werden opgenomen. De Zuid-igrens is mi. de Noorder IJ- en Zee dijk. Natuurlijk is de ware reden deze, dat men Amsterdam buiten de lasten wilde houden. Ziehier wat Ged. Staten er van maken. „De IJ-polders worden niet dan zeer indirect door de zeeweringen van het Hoogheemraadschap, huiten welks ring zij zijn gelegen, beschermd. Hunne we ringen tegen de zee bestaan in de sluis- werken te IJmuiden en den afsluitdam te Schelliiigwoude, die beide door het Rijk worden onderhouden. Zij verkeeren ook in andere omstan digheden dan de langs de zee gelegen buitenlanden. -Het belang van het Hoogheemraad schap bij de instandhouding der IJ-pol ders is echter zoo gering, dat het ©ene overdracht van het onderhoud hunner kaden niet wettigen zou". Dit laatste argument nu is weer prachtig. Niet wordt gevraagd of de U-polders belang hebben bij- een goed onderhoud der Noord-er IJ- en Zeedijk en verder Noordelijk liggende dijken, maar of het Hoogheemraadschap be lang heeft bij de instandhouding dier U-pol ders. De Noorder IJ- en Zeedijk beschermde vroeger, toen het IJ nog water was, de Noor delijke landen. Diezelfde dijk Ja nu echter BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LONDEN lo. dat de geallieerden besloten hebben om alle noodige maatregelen te nemen voor de bezetting van het Roer-gebied en de oproe ping van de noodige Fransche contingenten; H El L D El RSCI H E COURAN1 r ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.57®, f0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,11.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bevr.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoeel. morgen hier aan. Zij zal een protocol aan Duitschland zenden, dat dit land morgenavond omstreeks middernacht zal kunnen ontvangen. Washington, 2 Mei. De Secretaris van Staat heeft Maandagavond een nota aan Simons gezonden. Deze luidt als volgt: „De regeering der Ver. Staten heeft het memorandum entvangen, op 24 April door dr. Simons aan den commissaris der Ver. Staten (Dresel) overhandigd. In antwoord hierop deelt deze regeering mede, dat z\j niet in staat is er toe te besluiten, dat deze voorstellen een basis tot onderhandeling vormen, die voorde geallieerde regeeringen aannemelijk is, en dat deze voorstellen in overweging kunnen worden genomen. Deze regeering spreekt daarom opnieuw haar ernstig verlangen uit naar een prompte regeling van deze vitale quaestie en dringt er krachtig bij de Duitsche regeering op aan, onmiddellijk aan de geallieerde regee- r^ngen duidelijke, bepaalde en geschikte voor stellen te doen, welke in alle opzichten haar rechtmatige verplichtingen zouden dekken SPOORSTRAAT 49 Tel. Interc. 46, Is het goedkoopste adres voor ver huizingen binnen, zoowel als buiten de stad, door vlugge bediening, prima materieel en uiterst lage prijs. Gaat U verhuizen Neemt de proef. Londen, 3 Mei. Reuter verneemt uit Fran sche bron dat het besluit dat aan den Opper sten Raad is voorgelegd zal verklaren 2o. dat de geallieerde regeeringen met het oog op een nauwgezette inachtneming van het tracüaat aan de commissie van herstel vragen om zonder verwijl op den grondslag van art. 233 van het tractaat van Versailles de methoden van betaling van de Duitsche schuld binnen een periode van vier dagen vast te stellen; tegelijkertijd zal Duitschland verwittigd worden, van de noodzakelijke waarborgen voor de ontwapening, de berech ting van de oorlogsmisdadigers enz. enz. In de volgende zes dagen zal Duitschland zijn onvoorwaardelijke aanvaarding moeten mededeelen. Ingeval Duitschland weigert, zal de bezet; ting van het Roergebied automatisch haar beslag kry'gen en pas ophouden, wanneer Duitschland zijn verplichtingen nagekomen is. De eenige nog niet uitgemaakte kwestie is die van de waarborgen Behalve de onmid dellijke betaling van 1 nrilliard gouden mar ken die de reserve van de rijksbank vormt, eischen de Franschen de instelling te Berlijn van een commissie van waarborg. Londen, 3 Mei. Toen gisterenavond laat de vergadering van den Oppersten Raad verdaagd werd, verklaarde Briand, dat men bijkans tot overeenstemming gekomen was, maar weer vandaag opnieuw vergaderd zou worden. Naar men verneemt, zal tot de maatregelen die men zal treffen, indien Duitschland zijn politiek van ontduiking en op de lange baan schuiven blijft volgen, behalve een bezetting van het Roer-gebied, ook een Fransch-Engei- sche vlootbetooging behooren aan de Duitsche noordzeekust. Dit in tegenstelling met de berichten die melding maken van een blok kade van Duitschland en de bezetting van Hamburg. Van een eigenlijke blokkade is echter geen sprake, daar dit een oorlogsmaatregel zou zjjn, waarvan de toepassing in vredestijd moeilijk heden met de neutralen zou veroorzaken. Zoo ook zijn voorstellen, volgens welke Poolsche troepen vergunning zouden krijgen om Opper-Silezië te bezetten, snel terzijde ge steld, daar ook dit tot moeilijkheden zou leiden, zegt de Daily Telegraph

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1