Het oordeel van de New-York Herald. De New-York Herald bevatte dezer dagen een hoofdartikel, waarin werd gepleit voor arbitrage of voor bemiddeling door de Ver. Staten in de quaestie der schadevergoedin gen. In dat artikel wordt de staf gebroken over de Fransche politiek. Het betoog van de New York Herald, 't welk in New-York nogal opzien heeft gebaard, bevat o. m. de volgende uitlatingen: De manier om te onderhandelen is, te onderhandelen. Wat aangaat het laatste Duit- sche voorstel staat het vast, dat de Fransche minister-president zoo koppig is als een muilezel.... Als volk zijn wij (Amerikanen) bereid om te beraadslagen in een verzoenenden geest. Wij zijn bereid om te onderhandelen of als arbiter op te'treden; en wij kunnen geen volk begrijpen, dat in dit opzicht ver van ons af wijkt." ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Londen. 3 Mei. Ernstige moeilijkheden dreigen in verband met den invoer van bni- tenlandsche steenkool De transportarbeiders verklaren niet bereid te zyn, om ze te ver werken. Gisteren staakten te Bristol een aan tal havenarbeiders, toen een daar thuis be- hoorend schip, met kolen uit Antwerpen aan was gekomen. Londen, 3 Mei. Er blijkt in de mijnen nog niets van wankelen, maar de geweldige uit breiding van de werkeloosheid in de andere industrieën is niet zonder uitwerking op de andere vakvereenigingen, die de wenschelyk- heid overwegen van de mijnwerkersbonden tot stemmen te bewerken. De arbeiderspartij, de parlementaire fractie van die party, en de parlementaire commissie uit het vakvereenigingscongres doen pogingen om over het doode punt heen te komen. De respectieve secretarissen van deze lichamen hebben Hodges, den secretaris van den myn- PLAATSELWK NIEUWS. Te 'e-Gravenhage daagde voor het ma chinisten-examen, diploma A, de heer A. R. J. Wols, alhier. Jubillé. De heer Th. Idema herdenkt 8 Mei den dag waarop hij voor 25 jaar bij de firma M. A. Grunwald Zoon, alhier in dienst trad. „Blauwe Week". Wat is de „Blauwe week"? De blauwe week is een week van intense propaganda voor de geheel-onthouding, die georganiseerd wordt door alle drankbestrijders-vereenigingen te zamen. Elk jaar, als het voorjaar aangebro ken is, en de zomer zijn komst aankondigt, komen de drankbestrijders bijeen en organi- seeren een „blauwe week" waarin zij door het verspreiden van propaganda-materiaal, door het houden van lezingen enz., de idee der geheel-onthouding ingang trachten te doen vinden in de hoofden en harten van velen, die misschien al wel sympathiek staan tegenover de beweging, doch niet inzien, dat men er met halve maatregelen niet komt. Dit jaar vangt de blauwe week aan Don derdag 5 Mei, Hemelvaartsdag en duurt zij tot en met den 16den, alzoo 12 dagen. In die week worden door de verschillende drankbe- strij d ersor ganisaties kranten, brochures, bloempjes, verkocht. Daarenboven zal voor de afdeeling Helder der „Nederlandsche Vereeniging tot afschaf fing1 van alcoholhoudende dranken" kort weg de „Nederlandsche Vereeniging" ge noemd, het Kamerlid Suze Groenenweg een lezing komen houden. Deze lezing zal plaats hebben a.s. Zondag 8 Mei, des middags te 2 uur op het terrein naast het Bondsgebouw in het Spoorolantsoen (bij ongunstig weer in de zaal). Behalve mevrouw Groeneweg zal ook spreken de algemeene propagandist der Ver eeniging, de heer Boelmans. Nadere bijzon derheden vindt men in de advertentie in dit nummer. Het is te hopen, dat het Zondag a.s. goed weer is, opdat de bijeenkomst volgens het werkersbond, uitgenoodigd om vanavond een j oorspronkelijk plan in de aten lucht kan gemeenschappelijke vergadering in het Lager- plaatehebben. Ongetwijfeld zullen velen huis bn te wonen j vrouwelijk Kamerlid willen hooren, en in het Het aangegeven doel van deze vergadering j Bondsgebouw zelve is de ruimte nu. niet zoo is het overwegen van de beste middelen om erK groot. de mijnwerkersvrouwen en -kinderen te helpen, maar de gelegenheid zal worden aangegrepen om de middelen te bespreken, welke mogelijk zijn om over het doode punt heen te geraken. De arbeiderspartij blijft nog steeds hopen, dat de mijnwerkers zullen gaan stemmen over het aanbod van de regeering om de nijverheid met 10 millioen te steunen. Ook hoopt men, dat de vergadering van hedenavond ten ge volge zal hebben, dat het doode punt over schreden wordt. De loonsverlagingen. Het verbond van vakvereenigingen uit de machine- en scheepslbouwnijverheid heeft zich met 45.169 tegen 35,913 stemmen voor het aanvaarden van loonsverlaging uitge- soroken. I IERLAND. BINNENLAND. De DJambi-concessle. De heer Troelstra zal tot de regeering een schriftelijke vraag richten in zake de met Amerika gevoerde correspondentie over de Djambi-zaak. De Overlandmail en Landreizigers. Van bevoegde zijde deelt men het volgende mede Begin Juli a.s. zullen de mailschepen van de „Nederland" en „Rotterdarnsche Lloyd" Genua en Marseille weer aandoen, voor de uitvarende mailstoomers aanvangende met het op 2 Juli a.s. van Rotterdam vertrekkend s.s. „Tabanan" en voor de thuisvarende met het omstreeks 18 Mei van Batavia vertrekkend T, r f s-s. „Koningin der Nedèrlanden". Londen, 3 Mei Tusscben Iersche op- Daar in verband daarmede weder de ge- standelingen en regeeringstroepen is het gis-leg-enheid. is geopend te Genua of Marseille. teren in het graatschap Cork tot een botsing te em_ 0f debarkeeren, is voor wat de land- gekomen, waarby zes opstandelingen gevangen reizïgerS betreft het navolgende bepaald Do regeering maakt zich van deze vraag met een Jantje van Lelden af. De grondwet, zegt zij, biedt geen beletsel, om te doen wat voorgesteld vordt. „Immers volgens een juiste historische interpretatie bevat de Grondwet ten deze slechts minimum eischen voor de verkiesbaarheid, welke de gewone wetgever bevoegd is uit te breiden". Hot blad acht deze bewering bedenkelijk en haalt de uitspraak aan van prof. Oppen- beim, de autoriteit op dit gebied. De interpretatie der regeering lijkt ons principieel gevaarlijk. Had-je-me-maar is een dronkaard, en de regeering stelt nu een wij ziging voor, krachtens welke zulke dron kaards geen statenlid of raadslid zullen kun nen zijn. Er is toevallig een artikel in de kieswet, dat dit uit wetstechnisch oogpunt gemakkelijk maakt. Morgen aan den dag wordt echter een prostituée verkozen. Hoe dan? Weer een nieuw wetje, al zal dat wat moei lijker te formuleeren zijn? Maar overmorgen wordt er een Goddelooze gekozen, die aan de regeering en kamermeerderheid minder be valt. Men voelt, op welk een glibberigen weg men zich begeven gaat, zoo men den wet gever bevoegd acht pro re nata, al naar den uitslag van eene verkiezing, den kring van verkiesbaren te verengen, en bepaalde per sonen uit te sluiten. Aanvaarding van het Had-je-me-maar- ontwerpje maakt principieel den gewonen wetgever bevoegd, b.v. het zitting nemen van vrouwen in onze vertegenwoordigende colleges bij gewone wet onmogelijk te maken. „Het Volk" betoogt, dat de consequentie van het ontwerpje ,yok preventief-in-hechte- nis zittenden uitsluiten van het kiesrecht, en acht dit bedenkelijk. In deze uitgebreidheid acht het blad het voorstel in elk geval onaan nemelijk. GEMENGD NIEUWS. Vonnis tegen den Duitscher Porkert. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amster dam deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den 22-jarigen Duitscher Johann Napomuk, zich noemende Alwin of Johann Alwin Porkert, die in een tijdsverloop van twaalf dagen zich schuldig maakte aan drie moordaanslagen. Op 20 Januari 1919 sloeg hy te Watergraafs meer den 39-jarigen heer J Cardipaal met een knuppel dood, waarna hy hem beroofde. Ver volgens viel hy te Bussum den heer G. Godberg met een ijzeren pyp aan, om hem daarna te bestelen. En eindelijk pleegde hy te Artfhem een doodslag op kolonel Hille. Behalve deze feiten maakte hy zich aan een zeer groot aan tal vérmogensmisdryven schuldig. Voor den doodslag op kolonel Hille werd hy te Arnhem veroordeeld tot vijftien jaren gevangenisstraf Voor de feiten te Watergraats- te voren een geeatelljke afwijking had ge toond, had men hem eenige dagen vacantie gegeven. Aungcgrepen door een zucht om te dooden, naar 't schijnt, verliet op den bewusten avond Le Meilour zijn woning en ging de woning van zijn buren binnen. Hier vond hij de zestigjarige bewoonster geheel alleen thuis. Met één snede van zijn scheermes sneed hij haar zoowat den hals af. Daarna vloog hij een café binnen, waar de waardin achter de toonbank stond. In minder dan geen tijd had ook hier het scheer mes denzelfden bloedigen dienst gedaan en iag het slachtoffer temidden van een groote bloedplas op den vloer uitgestrekt. In de woning van nog een andere vrouw, moeder van zes kinderen, wist hij eveneens binnen te dringen en haar hetzelfde lot te doen ondergaan en wellicht zouden er nog veel meer slachtoffers te betreuren zijn ge weest, wanneer ook de andere buurvrouwen op dit oogenblik thuis waren geweest. Na deze gruweldaden te hebben begaan, en geen dier andere vrouwen meer thuis tref fende, liep de krankzinnige naar zijn eigen huis, nam een geweer, opende het venster en loste een schot op de inmiddels saamge- stroomde menigte, waardoor een seinhuis- wachter werd gewond j De waardin is al spoedig na den moord- j aanslag gestorven, de toestand van zijn aller eerste slachtoffer is wanhopig, die van zijn laatste zeer ernstig.^HIB Le Meillour, vader van drie kinderen, is naar het krankzinnigengesticht getranspor teerd, waar men hem een dwangbuis heeft moeten aantrekken. De gelukkigste stad op Aarde, Medicine Hat, in Canada, mag in deze I tijden van gasduurte wel een van de geluk- i kigste plaatsen op aarde genoemd worden. Want in den bodem onder Medicine Hat be- j vindt zich een onmetelijke en schijnbaar on- i uitputtelijk reservoir met natuurlijk gas, het- welk behalve als verlichtingsmiddel ook ge- bezjgd wordt als drijfkracht voor de fabrie ken die daar sedert de ontdekking van het gas zijn opgericht. In Medicine Hat worden de straatlantaarns nooit uitgedraaid, want de gemeenteraad is van oordeel dat het dwaasheid zou zijn om personeel te betalen voor het aansteken en uitdraaien der lan taarns, waarvan de brandstof niets kost. Nie mand stookt daar ooit kolen- algemeen ge bruikt men 'gas voor de verwarming der huizen en gaskaohels voor het koken. De gasbronnen in de stad leveren negen mil lioen kubiéken voet gas per etmaal. LANGS DE STRAAT. De zuigeling en de fopspeen. In de koesterende voorjaarszon liep een meer en te Bussum stond hij voor de Vierde j kolossale, volumineuse moeder met een dito Kamer terecht Het O. M. eischte levenslange i baby. Het aanminnige wichtje rustte in den gevangenisstraf: 1°. wegens doodslag, gevolgd bescremenden arm der moeder en sliep den door een strafbaar feit en gepleegd met hetslaap des rechtvaardig-bedrogenen. oogmerk om dè uitvoering van het feit voor ik vergis mij niet, lieve lezeres: het te bereiden2°. wegens diefstal, voorafgegaan kindje sliep inderdaad den slaap des bedro- ij 'genen zuigelings. Zijn slaap was er echter zyn genomen en twee gedood. Van de troepen j is slechts één soldaat gewond. Het gevecht heett meer dan een uur geduurd. Een gevecht. Londen, 3 Mei. Officieel. Gisteravond had bij Galbally (Limerick) een ernstig gevecht plaats tussohen 150 burgers en kroontroepen, dat vijf uren duurde. Zes burgers werden gedood, veertien gewond, van wie één ernstig met geweld tegen een persoon, welk feit zwaar lichamelijk letsel ten gevolge heeft gehad. j De Rechtbank nam aan voor het feit te Watergraafsmeer: ew&re mishandeling den dood tengevolge hebbende en diefstal, en voor het feit te Bussum: diefstal, voorafgegaan met RUSLAND. Het bolsjewieksche economische orgaan Ekonomitsjeskaja Sgisn geeft uitvoerige me- dedeelingen over de bestellingen door han- delsvertegeniwoordigers van de Sowjet-Repu- bliek in het buitenland gedaan voor de Rus sische spoorwegen. Er is een speciale commissie benoemd, die 2000 goederen-locomotieven in het buiten land bestellen moet en het herstel van 500 Rusaiche locomotieven moet organiseeren. Voorloopig zijn in Zweden 1000 Russische locomotieven besteld. De eerste zal dezen zo mer gereed zijn, de geheele bestelling moet in 1925 klaar zijn. In Duitschland zullen even eens 1000 besteld worden. Tot nu toe zijn er daar nog slechts 100 besteld. De geheele constructieve arbeid, zoowel voor Zweden als voor Duitschland, wordt in de fabriek van Henkei te Kassei uitgevoerd; daar worden alle plannen uitgewerkt, waarna dan de looomotieven in 19 fabrieken tegelijk vervaardigd worden. De betaling zal alleen plaats hebben als do looomotieven in Rus land goed blijken te voldoen. De bestelling voor onderdeelen van loco motieven zijn bijna alle reeds gegeven Duitschland heeft er 80 percent van gekre gen, daar het deze zaken tweemaal zoo goed koop als Zweden levert. OPPER-SILEZI JLZigOlB ucucii Liet JUttvUAgeuuc ucjiaaiu Aan landreizigers der le klasse wordt vrjj- j geweld tegen een persoon, gepleegd om den heid gegeven zich op genoemde plaatsen in j diefstal voor te bereiden, te schepen, mits zy hun verlangen daartoe j k)e Rechtbank overwoog, dat beklaagde, kenbaar maken aan het hoofd van het passage- véór hy wegens de beide teniastegelegde feiten kantoor van het departement van Koloniën. Landreizigers der 2e klasse mogen zich te Genua of Marseille inschepen, indien hun daartoe vooraf door genoemd hoofd vergunning wordt verleend. Vervoer naar Europa Zoowel landreizigers der le als die der 2e klasse zyn vry zich te Genua of te Marseille te ontschepen. Landreizigers van lagere klasse vallen voorloopig buiten deze regeling. Aan hen, die zich op meergenoemde haven plaatsen zullen inschepen of aldaar het schip zullen verlaten, wördt by hunne komst aan of by hun vertrek van boord door den gezag voerder, uitbetaald onderscheidenlijk f 100 per volwassen passagier der le en f60 voor die der 2e klasse (kinderen naar verhouding van den leeftijd). Aangezien met de stoomvaart maatschappijen is overeengekomen, dat aan haar 75" 0 der passagetarieven zal worden uit betaald, in geval landreizigers ten gevolge van moeilijkheden met paspoorten of douane aangelegenheden of door staking der geregelde spoorwegverbindingen tusschen Amsterdam en Genua en tusschen Rotterdam en Marseille de aansluiting te. Genua of Marseille zullen missen en de daardoor openvallende plaatsen niet op andere wijze zullen kunnen worden aangevuld, wordt er uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd dat zij, die als gevolg van voren- omschreven redenen niet op het voorvertrek aangegeven tijdstip embarkeeron, gehouden zijn de door de regeering voor hen betaalde overtochtsgeldcn te vergoeden. De Raadsverkiezingen te Amsterdam. De officieele uitslag van de Raadsverkie zingen te Amsterdam geeft aan dat uitge bracht zijn 275.690 geldige stemmen, 17.000 ongeldige. Het aantal dier niet opgekomenen bedroeg 50.000. De uitslag blijft gelijk aan de voorioopige, die door den persdienst werd opgemaakt. Kattowitz, 3 Mei. De opstandelingen hebben na een levendig vuur de kazernes der Apo (Abstimmungspolizei) te Woldbad bezet en de ambtenaren gevangen genomen. De redactiebureaux van de „Volkswil^e" zyn door handgranaten vernield. Met Pless en Rybuick bestaat sedert gister avond geen verbinding meer. Ook Sohrau is thans in handen der opstandelingen. Kattowitz, 3 Mei Zich niet bekommerende om de geposteerde tanks, openden tegen acht uur de opstandelingen een wilde schietpartij in de geheele stad En het schieten duurt voort niettegenstaande den staat van beleg. By Oberglogau zyn twee spoorwegbruggen in de lucht gevlogen. Canderzin is in handen der opstandelingen, van wie er in de buurt 3000 zijn, gewapend als in den oorlog. In Beuthen is bet nu rustig. Het Had-Je-me-maar-ontwerpje. Het ontwerpje tot wijziging van art. 17 der provinciale wet en art. 19 der Gemeente wet, dadelijk ingediend na de verkiezing van i Had-je-me-maar in den Amsterdamschen gemeenteraad, en dat ten doel heeft althans het zitting nemen van dergelijke individuen in Provinciale Staten en Gemeenteraden 'te voorkomen, draagt alle kenteekenen van een gelegenheids-ontwerpje, en is daarom op j zichzelf bedenkelijk. Aldus de „N. Rott. Courant" in een artikel in het avondblad van Maandag. Het is dubbel bedenkelijk, zegt het blad, omdat het betrekking heeft op een der eerste burgerrechten: het passieve kiesrecht. Of is het soms niet bedenkelijk, dat de wetgever na afloop van een verkiezing op deze wijze fei telijk een recht van keuring en, zoo het hem belieft, uitsluiting van rechtmatig verkoze- nen uitoefenen gaat? De gekozene heeft de bij de kieswet ge stelde vereischten, en die wil men nu, omdat de gekozene per saldo geen weldenkende aanstaat, wijzigen. Heeft de gewone wetgever het recht, zoo maar omdat dit pro re nata beter uitkomt, op de verkiesbaarheid, die in de grondwet is omschreven, te beknibbelen? niet minder gerust om. In zijn mondje name lijk hield de slapende zuigeling een fopspeen. Nu stem ik aanstonds toe, dat het een buiten gewone fopspeen was. Ik weet niet, of u wel eens een fopspeen in uw mond gehad hebt, geachte lezer, in de pe riode, waarin zoowel uw geest als uw lichaam in windselen gehuld was, en verwijlden in het onbewuste. Ik heb "ersoonliik nooit dit geluk mogen smaken; bij wijze van schade vergoeding zuig ik dan op mijn duim om er die „langs de straatjes" uit te halen, die - wel zoo vriendelijk wilt zijn om over te slaan wanneer ze u al te kinderachtig lijken. Hoe het ook zij, een fopspeen is blijkbaar MMM^H^M^Hopvoeonig een onmisbaar attribuut. Je ziet ze in allerlei soorten: de primitieve volkeren, zooals de Betuwsohe boe ren bijvoorbeeld, nemen een bij voorkeur vuil doekje, vullen dat met suiker, binden er een draadje omheen, dóopen het in den brandenwiin of het zoete slokje van moeder, en steken het het ongelukkige, oasgeboren wurm in den mond. Het is merkwaardig zoo stil als ze ervan worden. Men noemt dat een „dotje". Meer geciviliseerde stammen hebben eoh- zich te verantwoorden had, veroordeeld werd te Zutphen tot 1$ jaar gevangenisstraf wegens i diefstal; te Amsterdam tot zes maanden we gens diefstal en te Arnhem tot vijftien jaren gevangenisstraf wegens doodslag, zoodat de vroegere straffen in rekening moeten worden j gebracht. Met toepassing van de art. 57 en elementaire 63 Wetboek van Strafrecht kon, naar het oor deel der Rechtbank, thans geen hoogere straf worden opgelegd dan gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. Tot deze straf veroordeelde de Rechtbank den beklaagde. Mislukte schurkenstreek. Den avond van den 17en Maart j.1. werden een los werkman uit Leiden, een schipper te Voorschoten, recidivist, door een loopknecht ter die fopspeen uitgevonden. Dit instrument te Wassenaar binnengelaten in den winkelis van caoutchouc en been, en ingericht om van diens patroon, een bakker te Wassenaar, bij den zuigeling den indruk te wekken alsof met het voornemen om aldaar te stelen. De bakker was uit en er zou gewacht worden, tot dat hij thuis kwam. Men wilde hem dan de sleutels van do brandkast en andere kasten afnemen. Er werden al vast beddeiakens klaar gelegd om den bakker, een man van 70-jarigen leeftijd, te binden. Toen deze thuis kwam, werd hij direot aangegrepen door de twee eerste beklaagden, begon te schreeuwen en moord te roepen, waardoor de beklaagden vermoedelijk bang weiden en op de vlucht sloegen. Geëischt werd gisteren voor de Haagsche Rechtbank tecen den eersten beklaagde 5 ja ren, tegen den tweede 6 jaren en tegen den Loopknecht 4 jaren gevangenisstraf. Gevolg van den woningnood. De correspondent te Parijs van een En- gelsch blad weet te vertellen, dat er te Parijs één uitgaand jong meisje is, dat meer dan anderen aangebeden wordt. Het is een mooi meisje, maar niet mooier dan andere; zei brengt een aardigen bruidschat mee, hoewel niet buitengewoon en toch heeft zij zooveel aanbidders, dat zij maar geen keus kan doen en telkens komen er nieuwe candidaten bij. Wat is nu wel de bijzondere aantrekkings kracht van dit jonge meisje? Deze schiint te lte^en in een van de ge schenken. die haar vader beloofd heeft haar on haar trouwdag te ^even. Dit zeldzame en welhaast onschatbare "esohenk is niets meer of minder dan een.huis. Ook te Parijs heerscht een buitengewone woningnood. De vader van het meisje is huis-eigenaar en hij houdt, in afwachting van den huwe lijksdag, een bijzonder gezellige etage voor zijn dochtertje open .De etage staat nu al een jaar leeg, want het veel omzwermde meisje heeft nog altijd geen keus kunnen doen uit al haar aanbidders, wier aantal steeds toe neemt. Vreeselijke misdaad van een krankzinnige. Dezer dagen heeft zich te Villeneuve, een dorp in de omgeving van Lorient in Frank rijk, een vreeselijk drama afgespeeld. Aldaar woonde de 45-jarige wisselwachter Alphonse Le Meillour. Daar hy eenige dagen hij een „dot" een wezenlijke en waarlijke dot in zijn tandenloos mondje heeft. Som mige zuigelingen laten zich dan ook inder daad be- dotten" en vallen in slaa'p. Andere daarentegen dat zijn de latere strijders te gen leugen en bedrog in de maatschappij - heffen een vervaartiik gekrilsch aan, dat eerst dam eindigt als moeder het speentje in de sui kerpot heeft gestopt. Dan eet ook zelfs de meest recalcitrante zuigeling dit alles voor zoe te koek op: vóór hij tijd heeft zich rekenschap te -geven van dit geraffineerde bedrog, maft hij al. U ziet, het instrument fopspeen heeft groo te opvoedkundige waarde. Het leert het kind reeds vroegtijdig genoegen te nemen met .ver lakkerij en voor zijn verdere ontwikkeling is dit van veel belang. Want waar is de ver lakkerij zóó intens als onder het zoogdieren- geslacht dat luistert naar den naam van ho mo sapiens? Bovendien leert het kind ont beren. Hoe het zuigt en zuigt: er komt niets in zijn mondje dan zijn eigen speeksel en zoo heeft het te kiezen tussohen berusting en verzet. De verstandigen verzetten zich en blè ren, met als gevolg: de suikerpot, het vette der aarde; de idealisten berusten en krijgen- niets. De fopspeen nu van mijn volumineusen zuigeling was een buitengewone fopspeen, omdat het bovenstuk niet van been, maar vani metaal was. Ook het budget van een zui geling ondergaat den invloed der prijsstijgin gen en zoo'n metalen deksel is tegenwoordig heel wat goedkooper dan een heenen. Of bet hygiënischer is zullen wij in 't midden laten, daar dat niet ter zake doet. Een fopspeen dient alleen voor verlakkerij des ziuigelings en niet voor hygiène. Het wichtje lag alzoo in de volumineuze armen der moeder te slapen. Een lachje van gelukzaligheid lag op zijn geziohtje; vermoe delijk droomde het van allerlei kleine fop speentjes, met suiker, die voor zijn g-ziehtip op en neer dansten. De zon scheen en de straat lag in volle glorie van den voorjaars- dag. Do moeder zocht oen nieuw bloesje uit voor een winkelraam. geschiedde het onheil. Het wichtje draaide baar slapend hoofdje om, opende haar mondje, en liet het speentje ter aarde vallen. De moedor die verdiept was in de be schouwing van stoffen en bloedes, zng niet* mjerktonietis, hoorde niets. En het voorwerp lag op straat, waar het zou worden vertrapt bedolveu, vernield. Zoo ontrukt 'a werelds noodlot ons vaak uit de schoonste dnoomen, om ons met één slag in de barre werkelijkheid terug te voe. ren. Want de ba'by, niet langer gewiegd in de zoete droom en der fopspeen-verlakkerij en teruggebracht tot de wetenschap, dat ach.' ter de fopspeen een booze wereld vol reali! telt werkt, deed, wat meer mensohen doen die uit hun droomen ontwaken en schreeuwde. De baby ving te huilen aan, en daar het, zooals we zagen, een volumineuse baby was' en de omvang zijner longen evenredig was aan d'ien van zijn corpus, was de stem daar mede in overeenstemming. Om het maar in ronde 'woorden te zeggen: het wurm krijgsch- te oorverdoovend. Op hare beurt werd thans de moeder uit de wonderwereld der zijden-, vyella-en ande- re bloesjes teruggebracht naar de alierprimi- tiefste plichten van haar moederschap. Eu met scherpen blik overzag zij den toestand Zij zag het schreeuwende wurm, ontdekte het hiaat in deszelfs mond, en zag op den grond het gevallen voorwerp liggen, op het punt door haar eigen voet te worden vertrapt. In kritieke oogenblikken geldt het snelle besluiten te nemen. Door sneJ en zeker te handelen demonstreert men grootheid va| karakter. De moeder toonde zich groot in dit oogenblik door als in een bliksemflits haar toestand te overzien en tot een besluit te ko men. Het besluit namelijk, dat zij, om aan de wensohen van haar schreeuwenden lieveling tegemoet te komen, slechts één ding had te doen; het gevallen fopspeentje op te rapen, af te vegen aan haar rok, en weder in den mond haars zuigelings te stoppen. Jawel, maar dat ging niet zoo vlot. Ik heb u al gezegd dat de moeder volumineus waa Bo vendien hinderden haar de kleeren,alsmede het kind. Er verliepen dus eenige oogenblik ken, alvorens de moeder tot de handeling van het bukken kon overgaan. Die oogenblik ken waren fataal. Fataal voor het fopspeen tje, fataal voor den zuigeling, fataal ook voor de moeder. Want hier komt het hondje. Het hondje, lieve lezer, was geen rasdiertje. Omtrent zyn' nationaliteit kan ik u alleen zeggen dat zijn ouders van ptóbeische afkomst waren. Het beestje hield het midden tussohen een aire- dale-terrier en een New-Foundlander. Het kwam aangesnuffeld en zocht blijkbaar naai een geschikte gelegenheid om zijn pootje te kunnen opbeuren. Het spijt mij, ik kan hier niet verder over uitweiden, maar u zult mij wei begrijpen. En het was een wonderlijke coïncidentie, dat dit pootje opgelicht werd op een plaats, perpendiculair van het fop speentje gelegen. De toestand was in waarheid kritiek. Want geen moeder die ziohzelf en haar zuigeling respecteert, kan genoegen nemen met een fopspeentje dat door een straathondje gevui- gariseerd is. Omgekeerd zal geen rechtge aard zuigeliw die meebracht is in den logen der fopspeentjes, genoegen nemen met de waarheid van het niets. Omdat per slot van rekening een leugen pleizieriger is dan waar heid. Wat te doen, lieve lezers, om uit deze lm rasse te ™eraken? Een bond oprichten tot veredeling van gevulgariseerde straathond jes is niet afdoende genoeg. Een inrichting om schreeuwende zuigelingen tot rede te brengen zou wellicht èl te radicaal werken. Het probleem is ongetwijfeld lastig. Eén ding is intussohen zeker: de fopspeentjes moeten blijven bestaan, want een wereld zonder ver lakker** ware een onbewoonbaar oord. Alzoo: leven de fopspeentjes 1 INGEZONDEN. Overheidsbedrijf. Geachte Redactie. Uw Amsterdamsche briefschrijver maatt in zijn „Rond den Dam" van Zaterdam ji melding van het feit dat de afgetreden wet houder Wibaut in een verkiezingsrede had medegedeeld, dat tengevolge van het werken der bezuinigimgs-inspecteurs alhier alleen op het artkel papier 200.000 was bespaard. Hoewel geen overtuigd voorstander van ge meente-bedrijven zoo vindt hij o.a. ook dit geval leerzaam en tot inkeer stemmend. Nu wil ik even rechtzetten, dat de heer Wibaut zich te goedeT trouw verkeerd heeft uitgedrukt. Er is niet 2 ton op papier bespaard, doch op den jaarlijkschen poat van het door de gemeente Amsterdam ver bruikt wordend drukwerk. Nu men toch een eigen gemeente-drukkerij had werd alles en alles maar gedrukt! Daaruit kan dus juist een tegenovergestelde oonclusie worden ge trokken: door net hebben van een eigen be drijf werd daarvan een veel te royaal ge bruik gemaakt. Met dank voor de plaatsing. Uw getrouwe lezer, K. UIT DEN OMTREK. Koegras. By den landbouwer A. S is een kuike*' geboren met vier pooten, en nog wel g°e" gezond. Dit mag wel een bijzonderheid wor den genoemd. Jullanadorp. Zondagmiddag hadden wy het genoegen telepathische séance bij te wonen van d® heer Maloitz. Eenige heeren alhier hadde® een opdracht samengesteld, welke de he® Maloitz schitterend ten uitvoer bracht. Da® de heer Maloitz die opdracht niet moeiUr vond, verzocht hy nog een tweede opdrach samen te stellen, doch veel moeilijker en gewikkelder dan de voorgaande. Ook die opdracht volbracht Maloitz weder stip* e accuraat, waarna de telepaath een daver® applaus van het aanwezige publiek ontv'Dfi Des avonds gaf hy een séance in het nfl van den heer C. Vader Direct viel °°sOI,o0i het halen van het gordijn, dat er zoo'n lichteffect op het tooneel was. Alleopdracb welke werden opgegeven aan den teieP volbracht deze uiterst accuraat, zoowe K blinddoekt als met en zonder kopercon- Daarna gaf Maloitz massasuggestie !f0|den wat ons echter niet mee viel. gedacht, dat Maloitz meerdere persone diger onder hypnose had gekregen. B'DQ Beuthen. 3 Mei Hedenmorgen in deyrnegti trokken gewapende Poolsohe opslijiulelinjren de stad binnen, bezetten de pleinen en hielden passanten aan. Fransche soldaten patrouil- i ieeren in die straten en bezetten met tanks de kruispunten. Op het Lomnitz-hotel waait de wit-roode (Poolsche) vlag Deze werd later weer neergehaald

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2