Beige Mantels. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse I. GRUNWALDp No. 5399 DINSDAG 10 MEI 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 BUITENLAND. DUITBCHLAND EN DE GEALLIEERDEN De stemming ln Duitschland. Zal Duitschland de in het ultimatum ver ratte eischen weigeren te aanvaarden of ze aannemen? la Duitschland ui men hst er al lermtest over eens. De rechtsche pers eisch op de meest sMligen toon de verwerping. De bladen van het Centrum, de democraten en de sociaal-democraten nemen nog een af' •wachtende Ihofudinig aan. De Deutsche Aligeaneine Zeltung noemt het ultimatum onaannemelijk. Het blad zegt, dat de Duitschers ook thans nog bereid zijn, met hun tegenstanders tot overeenstemming te komen om door jaren van ingespannen ar beid te doen, wat zij kunnen. „Wanneer de Opperste Raad echter de ontwapening der Oostelijke vestingen eischjj, op een oogenblik. dat Polen snood geweld tegen ons wil ge bruilken", schrijft het blad, „dan is er op de zen eisch slechts één antwoord, dat een zijn eer bewust volk waardig is: „Neen, duizend' maal neen!" De Tfigliche Rundschau schrijft: „Ons blijft slechts één ding over, n.1. lijdelijk natie naai verzet. Zoolang wij ons zélf niet opge ven zijn wij niet verloren". Ook de Germania acht het onmogelijk, den eisch der ontwapening van de Oostelijke ves tigen in te willigen „op het oogenblik, dat Polen tegen de 'grenspalen' van het rijk nam' medt Volgens dit blad ligt de schuld voor den langzamen voortgang der berechting van de oorlogsmisdadigers enkel en alleen hij d' entente, omdat tot dusver alleen Engeland iets heeft gedaan, om het noodige materiaa" voor de -processen aan te brengen. De Vorwaits geeft een juist overzicht van de situatie door het Stellen van de -vraag of de weg tot een hetere overeenkomst te gera ken loopt over een weigering of een aanne ming van het ultimatum. In het antwoord op deze vraag ligt welidht voor lange jaren de rust of onrust in Europa besloten. Voor Duitschland wordt die toestand nog moeilijker door de regeeringscrisis. Welke man zal de verantwoordelijkheid van het aan nemen of verwerpen op zich nemen? Te meer klemt die vraag, waar de partijen in dit op- zdch niet één vaste lijn trekken. Bovendien heeft men rekening te houden met Beieren, dat 'in de ontwapeningskwestie van geen toegeven wil weten. Een Engelsch oordeel, meening van Keynes. De De bekende medewerker op economisch ge bied van Mach. Guardian, Keynes, geeft Duitschland den raad het ultimatum aan te nemen en dan maar te zien wat er van te recht komt .ook hij ziet blijkbaar geen anderen uitweg. Want van chauvinisme ban men Keynes, die voor eenige dagen nog een klemmende en scherpe waarschuwing liet hoorem tegen een eventueel© bezetting van het Roergebied niet verdenken. Het 'artikel in de Manch. Guardian waarin Keynes zijn standpunt uiteenzet begint met de erkenning dat de toestand zich de vorige week in quaesties van levensbelang gewij zigd heeft: de commissie van herstel heeft haar beslissing bekend gemaakt ten aanzien van het door Duitschland verschuldigde be drag; de Amerikiaansche regeering heeft te kennen gegeven dat het tijdvak van totale af wending van de zaken van Europa niet on waarschijnlijk zal eindigen; de geallieerden hebben besloten terug te keeren tot het pad der wettigheid binnen de vier hoeken van het verdrag. Hij herkent in de beslissing van de commissie van herstel een duidelijken triomf voor den geest van 't recht, doch ont FEUILLETON. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). Betty keerde zich langzaam om. Een gezet Mond meisje met een knap poppengezicht, zeer modieus gekleed, maar met lelietjes van dalen in plaats van ordhideeën in 'haar cein tuur, stond naast haar. Betty staarde haar langzaam aan -met een vragenden blik, om te laten merken dat zij haar niet herkende, de toder keek haar verbijsterd aan en ook eenigszins ontsteld toen haar oogen op die moedervlek vielen. Met een kleur als een boei stamelde zij een verontschuldiging en nam ijlings de wijk. Betty volgde het vreem de meisje met de oogen tot zij verdween in de drukte van den ingang en begaf zich Öaarna naar het restaurant. De eerste kellner maakte een diepe bui ging en bracht haar met allerlei plichtple gingen naar een stil plaatsje achter een groep palmen, waar voor twee personen ge dekt was. Een lage kom met purperen or chideeën stonden midden op het tafeltje, maar zij merkte op, dat al de tafeltjes om naar heen_ allen versierd waren met witte Beo-cissen in -hooge vazen. Waren de bloe roen bedoeld als aanwijzing waardoor aan de geheimzinnige andere vrouw haar indentitedt kenbaar gemaakt moest worden? kent dat liet door de commissie vastgestelde bedrag iets uitstaande heeft met Duitsch- Lands betaldngsvermogein. Keynes is n.1. van oordeel, dat Duitschland niet in staat is, de geëischte som te betalen. De voorstellen der Geallieerden kernen neer op het volgende Vijf percent interest en een percent amorti- satiefonds op het totaal bedrag zou neerko men op 400 mill. pond per jaar. Daar Duitsch land deze som niet ineens kan betalen, be paalt het plan dat Duitschland 100.000.000 pond per jaar betaalt, plus het equivalent van 26 procent van zijn uitvoer. Keynes zet vervolgens de foekènde, reeds door de Duitschers zeiven ontwikkelde be zwaren tegen de uiteenzetting .van den uit voerhandel uiteen. Toch dringt Keynes er, met het oog op het -belang van den voortdurenden vrede voor de wereld^ bij1 Duitschland op aan, de nieuwe voorstellen niet te verwerpen. „Het zij goed of kwaad. Duitschland heeft het verdrag ge- teekend. Het nieuwe voorstel voegt niets aan den last van het verdrag toe -en verzacht het in sommige opzichten, ofsdhoon het in hoofd zaak dé wijziging van het verdrag én een re delijke permanente regeling laat wtaar zij te voren w;aren in de toekomst. De verwitti ging ervan op dit -tijdstip is in overeenstem ming met het verdrag en doet slechts van kracht worden wat Duitschland reden had reeds twiee jaar geleden te verwachten. Het vraagt van Duitschland niet onmiddellijk iets te doen, waartoe het niet bij machte is. In het bijzonder neemt het den onmogelijk-en last weg van1 onverwijlde -betaling van de 600,000,000 pond, die op 1 Mei vervielen. Het trekt den eisch terug van de uitlevering van dien geheelen goudvoorraad van de Rijksbank en het stelt daarvoor in de plaats den gehee anderen eisch van de betaling van 60,000,000 pond in goud of buitenlapdsche munt binnen drie maanden een betaling iwelke dezen keer stellig kan worden gedaan en inderdaad hetzelfde bedrag vertegenwoordigt dat Duitschland in zijn aan- de „Vereenigde Sta ten gezonden nota heeft aangeboden". -Wat de in verder verschiet liggende .beta lingen betreft geeft Keynes Duitschland den raad, een afwachtende houding aan te ne men. En ten besluitt-e zegt hij: „Al moet worden -erkend, dat de her ziening van het verdrag nog niet mogelijk is, is het toch zeer in het belang der wer eld, dat de vrede wordt bewiaard en een rusttijd wordt verkregen, waarin zich de algemeene mee ning verder kan kristalliaeeren en de mede werking van Amerika verzekerd. Ik hoop daarom, dat Duitschland de verwittiging der geallieerden zal aanvaarden en zijn best za doen, er aan te voldoen, in het vertrouwen dat niet d-e geheele wereld onredelijk en on rechtvaardig is, wat de bladen ook mogen zeggen, dat de tijd -heelt, dat de tijd licht brengt en dat wij nog een poosje moeten wachten vóór Europa en de V-ereeni-gde Sta ten in wijsheid en genade de economische oplossing van den oorlog kunnen voltooien." Merkwaardig is, dat de „Manchester Guar dian", die tot nog -toe alleen scherpe kritiek voor de Engelsohe regeering over had we gens haar houding tegenover Duitschland in zake het schadevergo-edingsvraagstuk, zich thans, dn overeenstemming met het artikel van Keynes, waard eerend over de-houding van Lloyd Geor-ge en de geheele Londensche oonf eremtie uitlaat. De toestand in Europa. De eoonomischen en financieel© medewer ker van de N. Rott. Crt. zegt dat thans het „wij zullen oordeelen over u, bij u en zonder u", op Duitschland wordt toegepast. Waarom ook niet? vraagt de schrijver. En het ant woord is: De overwonne ligt machteloos -ter neder, zonder wapenen om zich te 'verweren. Edoch vervolgt hij een beklemmend ge vod overweldigt den toeschouwer, die niet door haat of winzucht is verblind. In zestig imilioen zielen -kookt en bruist het en met ont zetting denkt men aan de weerwraak, die eerst komen moet. De Duitschers mogen in 1870 wellicht een groote onhandigheid heb- De kellner 'bleef gedienstig om haar heen dwarrelen en Betty bestelde thee, om, al thans voor een oogenblik, van zijn onge- Wenschte belangstelling bevrijd te zijn. Haar oogen dwaalden werktuigelijk langs de bewe gende kaleidosooop van gezichten om haar heen, maar iedereen scheen het druk be heb ben, om ook maar een vluchtigen blik aan het eenzame meisje, dat half verborgen ach ter de hooge palmen zat, te scnenken. De thee die al lang voor haar neergezet was, werd koud, zonder dat zij het geproefd had; het getjingel van het orkest hield een oogenblik op, maar begon na eenigen tijd opnieuw en nog altijd zat Betty alleen. De handen die zij onder het tafelkleed in elkaar geklemd hield, waren ijskoud, maar ha-ar wangen gloeiden en haar hart bonsde zoo dat zij het benauwd kreeg. Hoe lang moest zij wachten? Men had haar den tijd voor deze vreemde afspraak net genoemd, maar mevrouw Atterbury had dien ochtend opgemerkt dat het met de 'bood schap misschien laat zou worden. Het voor val met het meisje met de lelietjes van dalen kwam telkens weer in haar gedachten en toen de minuten ten slotte een half uur wer den, kreeg zij een onbedwingbare neiging om op te springen en weg te loopen uit de babbelende, gemengde menigte naar de stille afzondering van de wachtende auto, zelfs als zij zich daardoor de toomelooze woede van ï-aar meesteres op den hals zou halen. Opeens merkte zij, dat een jonge man naast haar was komen te staan; een vreemde enge man met geprononceerde trekken en vierkante schouders onder een onberispelijk zittende jas. Betty wierp even een vluchtigen blik naar hem, maar haar oogen richtten zich daarna Ingezonden mededeeling. Co nl ©ct ie-af deeling Kanaalweg. Groote keuze ben begaan door Elzas-Lotharingen van Frankrijk los te scheuren, waardeer zij dit fijngevoelige volk dermate hebben gekwetst, da-t een revanche niet uit kon blijven; wie durft echter te ontkennen, dat Frankrijk iets dergelijks verricht door over het lichaam van den gevallene heen te loepen. -De Fransch- Engelsche vriendschap duurt niet eeuwlg.Een Duitsch-Russisohe overeenkomst is in de toe komst zeer wel mogelijk. Amerika heeft, tneu zegt het daar openlijk, den -lust om zich ooit weer in de Europeesche aangelegenheden te mengen voor een lange reeks van jaren ver loren. Het ideaal, waarvoor de Amerika nen iten oorlog togen, ds een illusie 'gebleken; de volkerenbond, het 'blijkt hoe langer hoe meer, ds een- phrase, goed- bedoeld, doch nog te fraai voor de moderne egoïstische opvat tingen. Wie heeft gedacht, dat de Europee sche oorlog, de laatste strijd zou zijh, gezien de Ontzettende ellende, die hij heeft ontke tend-, merkt reeds -thans, diat hij zioh heeft vergist. Sedert het sluiten van den vrede is er. nog geen oogenblik vrede geweest. Er is oor log oeoonomisch; er is oorlog met sancties; Er is oorlog met wapenen tusschen Turkije en Griekenland; er ds burgeroorlog in Rus land en Ierland; er is 'gisting in Palestina en. in Zuid-Amerifca; Polen bespringt Opper- Siiezië en het ergst van al is, dat Duitsch land gedwongen wordt op weerwraak be dacht te. Er is geen rust en geen evenwicht in de wereld, en evenmin bestaat het uitzicht, dat dit in de naaste totkomst wel het geval -zal zijn. Door deze doodende onzekerheid, door het dichtwringen van den hals van Midden-Euro pa -ligt de handel verlai id en -zijn. de oecono- mische verhoudingen óxitwrdcht. Europa is bezig zijh eijgen graf te graven. Wat door energieke zakenmensohen zou kunnen wor den -goedgemaakt, wordt door kortzichtige staatslieden bedorven. Het beeld, dat wij hier van de toekomst ophangen is somber,'maar waar. En het ergste is, dat er vooreerst geen verbetering te wachten is. Of het Roergebied bezet wordt, of wel dat Duitschland met het mes op d-e keel „ja" zegt, terwijl het „noen" meent, verandert niets aan de ware feiten. Vellen beschouwen de mil-liarden, die Duitsch land eventueel zou bet-alen zonder het feite lijk te kunnen doen als een spaarpotje, dat later terug wordt gehaald. Deze opvatting spreekt boekdeelen. OPPER-SILEZIE. D-e toestand in Opper-Silezië is naar van Duitsche zijde gemeld wordt nog steeds even ernstig. Korfanty houdt thans het geheele gebied, waarop de Polen aan spraak maken, bezet. Op sommige punten heeft hij zelfs d-e grens daarvan overschre den. De bevolking is zeer gebeten op de Fran- schen, die werkloos blijven tegen den op stand, maar ongenadig -tegen de Duitschers blijven optreden. D-e troepen der entente moeten op tal van plaatsen wijken voor de opstandelingen en lijden zware verliezen. Vooral de Italiaansche verliezen zijn groot. Italiaansche troepen hebben een aanval op het -spoorwegkruispunt Kand-rzin afgeslagen. Volgens een bericht uit Breslau aan de „Ber- liner Zeltung am Mittag" heeft de Italiaan- strak op het revers van zijn ja», waar een en kele orchidee van een lioht purperen kleur uit stak. Qe jongeman boog stijf en, zonder een uit- noodigteg af te wachten, haalde hij den stoel aan de overzijde onder het tafeltje vandaan en ging zitten. „Het gpijt mij dat lk laat ben, maar lk kon er niets aan doen, dat ik opgehouden werd", segon hij op luiden, gedwongen toon. Daarna x>og hij zich snel naar haar toe en zeide met zachte stem haastig: „De dame kon niet comen, maar ik ben hier in haar plaats. Zet uw mof op tafel neer en ik zal er het pakje indöen.° Betfy keek hem strak aan. „U hebt de een of andere vergissing be gaan." Zij sprak met een kalme, duidelijke stem. „Ik ken u niet." „Goede hemel, stel u niet aan. Het is in orde, zeg ik u. Kimt u mij niet verstaan? De dame kan niet zelf komen, maar heeft mij naar u toegezonden om het af te geven. .Sjjk eens! Herkent u dit?" Hij sprak drin gend en half verwoed, en het meisje zag, dat het zweet hem op het voorhoofd parelde. Hij raakte de bloem, in zijn knoopsgat aan, wees daarna op de andere in de kom tus schen hen, maar zij gaf geen teeken, dat zij hem begreep. „Ik weet niet wie u bent of waar u over spreekt," zeide Betty kort. „Ik moet u ver zoeken, om dadelijk van mijn tafeltje weg te gaan." „Wat voor komedie tracht u te spelen?" vroeg hij. „U bent de vtouw, die ik hier kwam opzoeken. Ik herkende u dadelijk aan de beschrijving Betty stond op. „Wacht evenr De jonge taan stak de baad sdhe bezetting van Ozerwienka zich Vrijdag moeten overgeven. Italiaansche versterkte gen uit Nicolai bevrijdden de gevangenen echter weer en fusilleerden volgens summier recht twee Polen. Kort daarop hebben twee duizend opstandelingen een Italiaanschen troep uit elkaar gejaagd en daarbij een lui tenant en twee man gedood. Bij het gevecht om het station Kandrzin sneuvelden 9 Italia nen. Rybnik hebben de Italianen met zware verliezen heroverd. In verschillende plaatsen hebben de Italianen aan den eisch van de opstandelingen om de Duitsche volksstem mingspolitie te ontwapenen gevolg moeten geven. De kreits Oppeln is door het grootste der der geallieerde verlaten. De geallieerde bezettingen te de bele gerde steden beginnen al gebrek aan levens middelen te krijgen. Volgens èen bericht uit Gleiwitz zouden opstandige Fransche troe pen 60 wagons inet levensmiddelen op het station afgekoppeld en weggevoerd hebben 1 In Italië heeft het optreden der Polen na tuurlijk -ontstemming gewekt. De „Corriere della Sera" zegt, dat Warschau de beleadlging die Italië Is aangedaan, moet herstellen. D< platonische veroordeeling van den opstanc door de geallieerden Is niet voldoende, meen' het blad. En het legt de vingers op een won-de plek van den toestand te Opper-Silezië als het zegt: Italië moet zich echter ook tot de geallieerden wenden, omdat deze niet allen even onpartijdig hun taak vervullen. Wie daarmede bedoeld worden is niet aan twijfel onderhevig. Wij wezen er in ons vorig n-r. reeds -op, dat VI© terugkeer van generaal Lerend voor Duitschland alles behalve ple zierig is. De Fransche bladen meenen, dat deze generaal over voldoende gezag en ach ting beschikt -om den toestand spoedig mees ter te wo-rden. Waarschijnlijk echter alleen door concessies aan de Polen 1 De Parijsche „Temps" hoopt, dat hierdoor het zenden van versterkingen oimood-ig za!. zijn. Het aanbod van Duitschland om afdee- lingen van de Rijfesweer te zenden, heeft de Fransche 'bladen blijkbaar alweer den schrik op bet lijf gejaagd. Althans de „Temps" komt tot de volgende conclusie: „De voorbereidse len in Duitschland, de taal van Fehrenbach en de aanslag -op een Fransch officier toonen voldoende het voortdurend gevaar aan, dat -de vrede te Europa bedreigt, zoolang Duitschland blijft beschikken -over 100.000en mannen, voldoende voorzien van wapens, machinegeweren en kanonnen." -Van Poolsche zijde komt de beschuldiging, -dat bij den opstand te Opper-Silezië agents provocateurs van de (Duitsche) groote fabri kanten de hand in het spel hebben. Dan zou echter de haast, waarmee de Poolsche reg-ee ring na het uitbreken van dien opstand, Korfanty als plebisciet-commissaris, afzette en de afgezette zich tot burgerlijk en mi litair gouverneur uitriep, moeilijk te verkla ren zijn. Tenzij er deugdelijke bewijzen voor bovengenoemde beschuldiging zijn aan te voeren, lijkt wat er gebeurt meer op de uit voering van een goed georganiseerd plan van Poolsche zijde, om den uitslag van de volksstemming uit te leggen naar eigen goeddunken en zich het gebied tot aan d-e K-orfanty-lijn te verzekeren. De opstand is te dit geval ,4e voortzetting van de politiek met andere middelen". ENGELAND. De mijnwerkerssteking. Men verwacht stellig, dat te den loop van deze week stappen zullen worden gedaan voor de oplossing van het im-ijnwerkersoon- fliot. Positief is er nog niets bekend, doch er zijn voorteebenen, dl eer op wijzen, dat aan het einde van deze week een oplossing wellicht bereikt zal' zijn. De mijnwerkers te verschillende deeden van het land en hun leiders -gaan meer en meer inzien, dat, wanneer zij hardnekkig vasthouden aan de edschen van een nationaal fonds, de nood hen -ten slotte tot toegeven uit, om haar tegen te huoden. „Waar dient die heel© komedie toe? Ik geef u mjjn woord van eer, dat ik tegenover u te goeder trouw ben U moet gek zijn!" Haar oogen schoten vuur van onverholen verontwaardiging. „Als u probeert om mij te volgen of mij verder lastig te vallen, zal ik bij de directie klagen, mijnheer." Zij keerde zich om en ging naar bulten, waar de auto naast het trottoir wachtte. Toen die snel wegreed, liet zij zich acbt?r over vallen en verborg het gloeiende gazlobt te de kussens. Toen de zonderling hardnekkige man ver klaarde dat hij haar herkend had, waren zijn oogen op de moedervlek op haar gezicht ge vestigd geweest. Dit was dus de reden ge weest, waarom mevrouw Atterbury haar kort en bondig bevolen had om haar Voile af -te doen. Zelfis van dat schoonheidsgebrek moest voor de oogmerken van haar meesteres par tij getrokken worden! Betty lachte zacht en schamper en sloeg met haar kleine, gebalde vuist in machtelooze woede tegen het portierraampje. Daarna liet zij haar hoofd op haar arm zakken en voor de eerste maal, sedert zij bij mevrouw Atter bury te dienst getrden was, werd het haar te machtig. Zij snikte in haar hoek gedoken, als een verwaarloosd kind, terwijl de eene straat na de andere te de spookachtige grijze schemering voorbii vloog. Ten slotte was de storm te haar binnenste voorbij en lag zij, uitgeput maar kalm, in de kussens. De schemering ging over ln duis ternis en toen zij het snoer van lichten zag, dat zij voorbij vloog, kwam zij tot het besef van het voorbijvlieden van den tijd. Stellig had zij allang daarvoor het huis aan de North zal dwingen. Lloyd Goorge heeft heit gisteren te een redevoering nog -eena duidelijk ge maakt, dat de regeerimg zich blijft kanten tegen de instellteg van zoo'n fonds, waar door heit mijnbedrijf zich niet meer van re- geeringshulp zou kunnen vrijmaken, Herbert Smith, de president van de natio nale federatie, gaf ito kennen, dat de .eisch van de tesitelling van een nationaal steun fonds niet pertinent gebadhaafd zal worden wanneer een ander middel aan de hand wordt gedaan, om de loonen meer gelijk te maken. De Engelsche zeelieden. 'Niettegenstaande de weigering, door de stewards, om op de verlaagde gages uit te varen, is d© stoomboot Meganüc, van de Wi/the Star, vandaag uit Liverpool vertrok ken. De booten Express of Franc© en M©lita, van d© Oanadeesch© lijn, hebben voor d© vol gend© w©ek hun bemanning op de oud© ga ges aangenomen. Vijf vrachtbooten zijn op gelegd, omdat de bemanning weigerde, de verlaagde l-oonen te aanvaarden. Een groote vergadering van .steward®, die gisterenavond te Liverpool da gehouden, heeft een motie aangenomen tegen het aannamen van de la gere loonen. Staking van het civiele personeeL De Nationale Bond van Sch-eepshofmees- ters, -koks, -slagers. en -hakkers, omvattende 30.000 leden, welks centraal-bureau te Liver pool gevestigd is, heeft een manifest uitge vaardigd, waarin erop wordt aangedrongen, dat de mannen het aanbod der reeders om bet oude loon te betalen zullen weigeren'en verklaard wordt, dat de z.g.n. uitsluiting, die door de reeders voor bet heele land is ge proclameerd, nationaal en niet plaatselijk moet worden bijgelegd. Daarom wordt allen mannen gelast, op 10 Mei bet werk neer te leggen. Engeland en het Midden-Oosten. Als gevolg van Cburehills bezoek te het midden oosten zal waarschijnlijk ©en be paalde politiek ten aanzien van dit gebied worden aangekondigd. Men gelooft, dat Me- sopotamië het oentrum van d© luchtstrijd krachten zal wonden. Deize zullen de lucht- routen tusschen Enigeland en de Oostelijke dominions beschermen. Er zal eén keten van staten .gesticht worden, die feudaal met Brit- tannië verbonden zullen zijn. De Mesopo- taamsche spoorwegen komen in particuliere Ingezonden mededeeling. URINEZUUR EN DE NIEREN. Overtollig urinezuur is de werkelijke oor zaak van rbeumatiek, ischias en spit, en bet kan zoowel de oorzaak als het gevolg zijn van nierzwakte. Zware, moeilijk verteerbare spijzen, alcohol, overwerking en nadeelige gewoonten leiden tot de vorming van een dusdanige hoeveelheid van dit vergift, dat de nieren overweldigd worden door de over spanning om het uit het bloed te filtreeren Voorzorgen en matigheid verminderen de hoeveelheid urinezuur, vergemakkelijken de taak der nieren en voorkomen, dat nlet- gefiltreerd urinezuur zich te de aderen, spie ren, zenuwen en gewrichten afzet en kris talliseert. Deze voorbehoedende maatregelen kunnen worden aangevuld door tijdige ver sterking van de nieren door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergen-eesmid- del verschaft succes, zelfs in gevorderde ge vallen van nieraandoening en verschijnselen als rheumatiek, steen, spit, ischiaB, niergruis, nierwaterzucht, nier- ©n blaasontsteking, en urinezuur-vergiftiging, Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de Ingewanden, doch louter op de nieren ©n blaas. Antiseptisch, voorbehoedend en genezend, wordt dit niergeneesmiddel alom aanbevolen als gevolg van de uitmun tende resultaten, die men ermede behaalde. Te Helder verkrijgbaar bij A. tea Klooster, Keizerstr. 98, h 1.76 per doos. Drive bereikt moeten hebben 1 Was er een uur verstreken, terwijl zij daar in elkaar ge doken zat en zwak toegaf aan haar tranen? Tranen! Betty's hart stond een oogenblik te doodelijken angst stil. Daarna draaide zij het electorische licht op en nam den spiegel uit liet loeren etui voor haar. Het gezicht dat zij te den spiegel zag was bleek, de oogen opgezet en rood,maar een streelkje rouge en wat poeder zoud n de sporen van haar aan doening voor mevrouw Atterbuiy's scherpe oogon verbergen, tot zij de voülge haven van haar eigen kamer kon bereiken. De noodzakelijke artikelen waren te haar taschje en zij gebruikte ze haastig; daarna draaide zij het licht weder uit en keek weer uit het raampje. De straten waren smal en onbekend voor haar, zelfs smerig; waar bracht men haar heen? Zij drukte op een knop en nam de spreek buis op. „Ik wilde dadelijk naar huis en kan niet begrijpen, waarom wij er al niet zijn. Heeft mevrouw Atterbury Je soms andere instruc ties gegeven?" „Nee, jufrouw, alleen maar om langs de Western Parkway terug te rijden, miaar Ut ïeb gemerkt, dat de straten voor herstelling zijn afgesloten en daarom moet lk een om weg maken. Het spijt mij, ik zal haast maken ufrouw." De auto zigzagde verscheidene blokken verder, daarna keerde zij scherp een hoek om en zwenkte de North Drive te, met een vervaarlijke snelheid voortjagende. Betty hield haar adem ln, toen de auto rake lings tusschen de spijlen van het hek van den ingang doorging en zij slaakte een die pen zucht van verlichting, toen zij onder de koetspoort stilhield. Wordt vervolgd, COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p; p. binnenland f 2.-, Ned. 0. en W tod Pp. zeepost f 2.60; id. P- mail en overige landen f4.20. Zondagsblad resp, f 0.57 f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1 60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded, (kolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct„ elke regel meer 10 ot. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoeel. 28) De Poolsche opstand.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1