De Kroonprins van Japan. (De kroonprins van Japan is in Engeland aangekomen. De Prins van Wales en de Ja- che gezant brachten hem een bezoek aan 1 van het slagschip Katori. Londen, 0 Mei. De Daily Herald deelt na der mee, dat de aanhouding van den secre taris der communistische partij te Londein heelt plaats gevonden na een huiszoeking, waarbij de politie in het hoofdkwartier der partij verscheidene documenten en (brochures had in 'beslag genomen. Prijsdaling. Boter, spek en eieren zijn in het einde van de vorige week op de Londensche markt van SmithfieJd gekelderd, dat 'het een aard had. (Handelaars, die gedwongen zijn groote voor raden te hebben, zijn zwaar getroffen en hebben gezamenlijk verlies moeten nemen tot een bedrag van tienduizenden ponden. Een handelaar verklaarde aan een man van de „Daily News", dat de daling hals over kop was gekomen en dat niemand kon voorspel len wanneer zij haar laagste punt zou berei ken. In vergelijking met een week geleden kwam de prijs van Australische boter van 253 ah. op 189 sh. per hundredweight 112 Eng. pond of 50 K.G.), van Nieuwzeelandsche boter van 266 sh. op 204 sh., van Deensche boter van 240 sh. op 192 sh. Volgens den groothandel moet de kleinhandel nu in staat zijn goede boter voor 2 sh. 1.12) en de al lerbeste voor 2 sh. 2 st. (ƒ1.211/») per En- gelseh pond te verkoopen. De oorzaak van de daling, zoo verneemt hetzelfde blad, is de malaise in den handel en het groote aantal weridoozen, die gedwongen zijn, om, inplaats van boter, weer, zooals vroeger, margarine [Jy0 Het Deensche spek is tegelijkertijd met 8 st., het Iersche met 3 tot 4 st. het pond ge zakt. Eieren kosten 17 sh. tet 18 sh. 9.25 tot 10.08) de 120 stuks. Een mysterie blijft alleen de hoage prijs van de melk, die in Lon den nog altijd 8 sh. per fluart (U.4 L.) doet. BELGIS. Uit Brussel wordt gemeld: Over het plan tot verplaatsing van de Bel gische vlootbasis van Antwerpen naar Zee- brugge, wordt aan de Brusselsche bladen ge meld, dat, waar het onmogelijk blijkt te zijn de enkele gewezen Duitsche torpedobooten, waaruit de Belgische oorlogsmarine bestaat, langs de binnenwateren (Néder-Schelde en kanaal Gent-Brugge) naar Zeebrugge te brengen, en „men" aan Nederland de offi cieel© toestemming tot gebruik van de We»- ter-Schelde niet wil vragen, de Belgische oorlogsvloot, in afwachting der oplossing van de Seheldefewestie, in de Antwerpsche haven „opgekurfct" blijft. Alleen de basis voor voed sel voorziening van het leger wordt van Ant werpen naar Zeebrugge overgebracht OOSTENRIJK Oostenrijk Is don laatsten tijd het land van groote misdrijven en knoeierijen. Zoo zijn dezer dagen de juweelen van prinses Elisabeth Liechtenstein verdwenen, die ver scheidene mdlhoenen waard zijn, en die met een koerier uit Milnchen ter bewarng naar het gebouw van het Hongaarscho gezant schap te Weenen waren gezonden, waar de gezantschaps-secrotaris ze in ontvangst nam en aan een ollega gaf om ze op te bergen. Verder is de Amerikaansche juwelier Ross in hechtenis genomen, die te Weenen voor millioenen juweelen opkocht, en over de grens smokkelde. Men vond in zijn bezit bril- lanten en parelen van onmetelijke waarde. Dan is een zékere Sohuster, die sinds lange jaren kassier was bij een groot industrieel bedrijf, met zijn vrouw in een auto er van door gegaan, met medenemen van bijna 4 millien kronen. Hij is nog steeds voort vluchtig. Verder maken do Weensche bladen gewag van de ontdekking van geweldige smokke larij bij de tabaksregie, waarbij versoheiden hooggeplaatste ambtenaren zijn betrokken. Zestig ambtenaren zijn in hechtenis geno men, tengevolge waarvan de regiebedrijven stilstaan en de staat voor millioenen schade lijd! De politie nam ook Samuel Reiss, don koning der tabakssmokkelaara in hechtenis. (Reiss was destijds ais arm man te W eenen ge komen, nu is hen onmetelijk rijk en bezit een drietal huizen als kasteelen. Te Weenen waren clandestine beurzen Ingericht voor den Bluikhandel in de van de tabaksregie afkom stige rookwaren, welke beurzen een omzet van vele millioenen hadden. Aan het hoofd van die beurzen stond de gearresteerde Reiss Ten slotte heeft de Weensche politie nog de hand gelegd op den aanstichter van de vervalschingen van lires. Naar hun zeggen kwam de politie te Milaan en te Genua ben den falsarissen op het spoor. Tot dusver is er voor 90 millioen omgezet. Het grootste deel kwam over Triëst naar Oostenrijk. RUSLAND. Volgens Finsche bladen zeggen ofEideele Russische rapporten, dat er ongeveer 7000 personen ter dood gebracht zijn als schuldig aan het deelnemen aan den 'opstand van Kroonstad. Onder dat aantal zijn 1500 vrou wen. Politieke rooverbenden. In Rusland heeft de bandietenplaag een omvang gekregen, die in de 20ste eeuw bijna ongeloofelijk is. Lenin heeft herhaaldelijk er over geklaagd en er op gewezen, dat deser teurs en ontslagen soldaten een hoofdbe standdeel der benden vormen. De macht der regeering ten plattenlande is gering. De boeren worden minder door voortdurend toezicht, dan wel door militaire expedities in toom gehouden. Dit Is gunstig voor de bandieten.De politietroepen onder scheiden zich echter in hun houding tegen over de bevolking soms slechte weinig van deze benden. Daartegenover kan nen cok beloven, dat een aanvoerder van bandieten, als hij het tot macht heeft gebracht, met de regeoring ln betrekking treedt. Een voorbeeld daarvan is de beroemdste van alle bendehoofden, de Oekraïner Mwehno, ovor wien reeds zooveel gesohreven is. Doch dat lis in de Oekraïne, wat een heel merkwaardig land is. Hoe staat het echter in Rusland zelf daar mede? De eenige bron, om iets te weten te komen is de sowjet-pers, en deze behandelt dit soort dingen zeer eenzijdig. Een en' ander vindt mien toch weL In de Moskousche Iswestija van 2 April vertelt J. Steklof over het bendehoofd Anto- nof. Deze is gevestigd in het gouvernement Tambof, maar hij treedt ook op in de gou vernementen Woronesj. Koersk ©u Sarntof. De publicaties van Antonof zijn onderteo- kond: „Het Tambofsche gouvornements-co- mité van het verbond van werkende boeren Of wel: Het distriotscomité van den wer kenden .boerenstand". Steklof noemt Antonof een .bloeddorstige booswicht, die zijn benden aanspoort, de bolsjewiki van den aardbodem te verdelgen, hun lijken1 te verbranden en de asch in den wind te verstrooien". Dit bevel wordt, volgens Steklof, trouw opgevolgd. Meedoogenloos vermoorden de benden alle communisten, roode soldaten en sowjet-ambtenaren, die hun in handen vallen Hieruit .blijkt reeds, dat de zaak in ieder geval ook een politiek karakter draagt. Steklof geeft trouwens aanhalingen uit de vliegende blaadjes van Antonof, zooals: „Onze eerste taak is vernietiging van. de macht der communisten." Zijn program ver meldt: Gelijkheid van alle burgers, onver schillig tot welke klasse zij behooren (slechte de leden van het huis Romanof uitgesloten); gedeeltelijke ont-nationalisatie der fabrieken. De productie komt onder staatstoezicht. Toe lating van Russisch en vreemd kapitaal tot herstel van het oeconomische leven. Een con- stitueerende vergadering. Tot de constituante bijeenkomt wil Antonof uit alle groepen, die tegen de bolsjewiki strij den, een voorloopige regeering vormen; zij moet steunen op de vrije benden, die tot de vergadering der constituante bijeen blijven. De Kroonstadsche opstandelingen wilden niets van een constituante weten, maar hiel den vast aan het stelsel der sowjets, die bij vrije stemming door alle buygers moesten worden gekozen. Zij noemden zich zelf de ware bolsjewiki en revolutionairen. Antonof kweekt bij zijn mannen een godsdienstigen geest aan. In de Izwestfla van 21 April bespreekt de zelfde Steklof het bendehoofd Popof uit Sa- ratof. In de geschriften van zijn partij wordt den bolsjewiki als hoofdmisdaad ten laste gelegd, dat zij gebroken hebben met de de mocratische volken van Europa en Amerika. De eerste taak is dus, door socialistische ver tegenwoordigers, deze betrekkingen weer te herstellen. Men spreekt van „de oude aan voerders'8 Kautsky, Henderson, Thomas, en in het 'bijzonder van de „groote Fransche democratie". De oommunisten wordt verwe ten, dat rij de Aziaten tegen de Europee- scbe beschaving hebben opgehitst. Het pro gram eischit afschaffing van de dictatuur van het proletariaat, opheffing van de wetten der communisten. Over een constituante wordt niet gesproken. Men vraagt vrijhejd van handel en afschaffing der staatsmonopo lies (door de bolsjewiki reeds ingevoerd); klein particulier bezit in stad en land, terwijl het groote kapitaal bestreden moet worden. De bolsjewiki bestreden al deze bewegin gen1 door te beweren, dat buitenlandsdh geld en buitenlundsdhe invloed er achter staan. Zij gaan ook, blijkens het bovenstaande te ver, door van rooverbenden te spreken. Van een georganiseerden opstand van een heele bevolking is wel nergens sprake; maar het is niet te loochenen, dat de benden slechts kunnen 'bestaan door de algemeen© ontevre denheid der bevolking. De mannen van Kroonstad, Antonof en Po- T>of verschillen onder elkaar in veel opzich ten, maar zij stemmen overeen in het verwer pen, zoowel van het communisme als van de monarchie. De monarchie schiint vocxrloopig nog geen kansen te hebben in Rusland. BINNENLAND. Koninklijke goedkeuring op het hefflngs percentage plaatselijke Inkomsten belasting. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der onder scheidene provinciën de onderstaande aan schrijving gezonden, waarin een belangrijke afwijking is gelegen van de tot nu toe ge volgde praktijk. In de hefflngsverordenlngen op de plaatselijke inkomstenbelasting wordt algemeen behaald, dat de gemeenteraad iaar- lliks het heffingspercentage of het verhou- dlngscijfer der belasting vaststelt (heffings- peroentage bij niet-progressieve heffing, verhoud!ngscijfer bij progressieve heffing). Deze vaststelling geschiedde tot nog toe zon der koninklijke goedkeuring. Zooals= hierna blijkt, merkt de minister thans zoodanig raadsbesluit aan als een bes1 uit tot heffing van plaatselijke belasting, zoodat daarop elk jaar koninklijke goedkeuring gevraagd moet worden. Dit heeft de vérstrekkende betee- kenis, dat de kroon voortaan, voorgelicht door Gedeputeerde Staten, elk jaar in alle gemeenten medezeggenschap zal hebben hij de bepaling van het heffingspercentage of verhoudingscijfer der plaatselijke inkomsten belasting. De rechtstoestand- en pensioenwet. Het persbureau van de centrale vereeni- gingen van personeel in rijksdienst meldt, dat in antwoord op een verzoek aan den ministerraad, waarbij werd aangedrongen op een spoedige behandeling van de Wet op den rechtstoestand en de nieuwe pensioen wet, de tijdelijke voorzitter van den Réad van ministers bij schrijven van 6 dezer het volgende mededeelde: „De negeering heeft van het begin af alles in het werk gesteld om de rechtstoestand-wet en de pensioenwet zoo spoedig mogelijk tot- stand te brengen. Eerstgenoemde wet is voor mondelinge behandeling gereed. Het is thans aan de Kamer, het tijdstip van be handeling te bepalen. „Wat de pensioenwet betreft, zijn in het Voorloopig Verslag een aantal punten ter sprake gebracht, welker beantwoording eeni- gen tijd vraagt. De regeering doet echter al het mogelijke om de Memorie van Antwoord tijdig voor het zomerreces te doen verschij nen. Do vrijwillige ooCordomsveraolcerlnfl en de rijksambtenaren. Het Noderl. Oorreepondentieburoau in Don Haag verneemt, dat de bepalingen ln het ontwerp der nieuwe pensioenwet, waarbij samenloop van renten krachtens de Invali diteitswet of de Ouderdomswet 1919 met pen eioen wordt uitgesloten, door den minister van financien in dien zin zullen worden gowij zigd, dat de uitsluiting van samenloop alleen zal betreffen de renten, waarvoor door de betrokkenen geen bijdragen zijn betaald (derhalve de kostelooze ouderdomsr-nten). De rijksambtenaar, die een vrijwillige ou- derdomsverzekering sluit, zal derhalve, in dien hij later in het genot van pensioen wordt gesteld, daarnevens de volle verze kerde rente genieten, zoodat het ln de krin gen der rijksambtenaren gevoelde bezwaar tegen het instituut der vrijwillige ouder domsverzekerlng, door deze wijziging van het vorenbedoelde wetsontwerp zal zijn on dervangen. Nijverheidsonderwijswet Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Nijve rh eid snod erw ij swet, ter verbetering van het subsidie-stelsel ten be hoeve van nijverheidsscholen. Vervoer van rijwielen. Het zal den duizenden wielrijders in den lande genoegen doen te vernemen, dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen van plan is om in de komende zomermaanden meer sneltreinen, dan tot dusver, beschik baar te stellen voor het goedkoope vervoer van rijwielen. Bovendien ligt het in de be doeling om speciaal gedurende de vaeantie- tijd, maar ook daarvoor en daarna indien blijkt dat er behoefte aan bestaat, extra goe derenwagons voor het vervoer van rijwielen aan de treinen te koppelen. Opheffing van de Amsterdamsche gemeentewinkel? In een officieel communiqué wordt mede gedeeld: Nu de omzet van de gemeentewiinkels in schoenefil en manufacteuren is toruggeloo- pen' tot een cijfer, dat niet wijst op doorgaan de behoefte bij het puibliek aan dit middel van duurtebeatrijding, rneenen B. en W. tot de geteddelijke opheffing van deze winkels te kunne overgaan. Reeds Maandag ajs. zul len dé winkels Hortus en Haarlemmerweg worden gesloten. Van Maandag 9 Mei zullen in den winkel Vijzelstraat de aldaar nog voorradige goederen gedurende eenige we ken tegen verminderde prijzen .wordt uitver kocht in verband' hiermee meldt de Tel., dat deze winkels over 1920 een tekort héhben opgele- veit van meer dan ,70.000, terwijl aan voor raad het tekort eenige tonnen zal zijn. Gasprijsverlaging voor groote gebruikers, te Amsterdam. Aan den maaltijd, Woensdagavond, gehou den ter gelegenheid van de opening van de L B. A. T. A., heeft kir. Terneden een toespe ling gemaakt op een te verwachten verla ging van den gasprijs. (Bij nader informatie is ons «eblefcen, dat d!r. Temeden doelde op een verlaging van den prijs voor gas, 'bestemd voor industrieede doeleinden. Waarschijnlijk zullen ook enkete andere groote verbruikers voor de prijsver laging in aan,merking kunnen komen. De Amsterdamsche Raad. Een nieuw meerderheidsbloc? Op de S. D. A. P.-meeting, 28 April j.L op het UsolUibterredn gehouden, heeft de heer de Miranda gezegd, dat de S. D. A. P. eerst dan dn het nieuw te vormen college van B. en W. zal plaats nemen, wanneer amnestie aan de 8-Junistakers in Gemeentedienst zal wor den verleend en hun het ingehouden loon zal worden teruggegeven. Naar aanleiding van deze uitlating zullen er van z.g. burgerlijke zijde pogingen worden aangewend om een meerderheid in den Raad te vormen buiten de sociaal-democraten. De fractie van den Vrijheidsbond zal dn den loop dezer week vergaderen om haar houding te bepalen. De heeren Den Hartog en Weiss hebben zich reeds in dien zin uitgelaten, dat zij tot samen werking niet de Vrijheddsfractie bereid zijn. Wij vernemen dat deze fractie na haar eer ste vergadering voornemens is de anti-revo lutionairen, do Roomsdh-Katbolieken, de christelijk-historischen en den heer A. P. Staalman uit te moodigen tot nadere beraad slaging. De bedoeling zal dan zijn te pogen tot lowcreensteimjming te komen voor de vor ming van een bloo, dat het Ooilego van B. .en W. zal samenstellen» Dit zal dan over 25 stemmen beschikken en, naar men meent, in staat zijn zelfs aan de felste oppositie het hoofd te bieden. De raadsleden Zuurbier en Had-je-me-maar. Een verslaggever van Het Volk heeft bij den heer G. Reijnders, dien leidér der anar chistische beweging hier ter stede en opvol ger van Domela Nieuwenhuis als redakteur van de Vrije Socialist geïnformeerd, of het 'bericht juist is, dat de anarchistische sfcraat- oolporteur Zuurbier zitting zal nemen als lidi van den raad. De heer Reijnders bevestigde dit, waarop hem gevraagd werd, of dit nu beteékende, dat de anarchisten hun anti-parlementaire beginselen hébben losgelaten. Dat niett,.zaide toen de heer Reijnders; onze candidaat Zuurbier gaat alleen naar den raad om op een of andere wijze te pro testeeren tegen den stemdwang. Op welke manier hij' idiat zal doen, vertelen' wij natuur lijk niet van te voren, maar hij' zal het doen op verschllende manieren, met gebaren of wat dan ook. Hij komt in iedere zitting en zal dus telkens de aandacht vestigen op ons protest. Met het „parlementaire gedoe" zal hij zich niet bemoeien;, (hij neemt noch aan de beraadslagingen, noch «an eenige stem ming deel. En zal1 ook, zoo vroeg de verslaggever, de heer De Gelder zitting nemen en aan die vertooning meedoen? Daarover, aldus de heer Reijndérs, zijn wij nog aan het 'beraadslagen. Hij zelf wl er wel een lolletje van maken, maar voor ons Is het nog de vraag, of het wenschelijk is. Als hij zich gedraagt op een wijze, die onze anti- stemdwang-propaganda belemmert, en hij zich voor de bedoelingen van anderen laat gébruiken, kan 'hij het voor ons bederven. De 'heer Zuurbier zelf bevestigde den ver slaggever, dat hij naar het Prinsenhof gaat. Met waf zo daar (behandelen, bemoei dit me niet, aldus de heer Zuurbier. Stemmen doe ik niet, dan1 loop tk de zaal uit. Voor mijn part iedere dag raadszitting. Ik wil wel voor stellen, t presentiegeld te verhoogon op ƒ10. Daar stam Ik voor. Voor de rost is 't voor mij „zitten", „afnokken" en „schoven". („Scho ven" beteekent geld ontvangen.) Van rede voeringen moet ik niks hebben. Zoo nu en dflm ©en kwinkslag, zoodat t ze over 8 jaar nog heugt, dat ze ons met den stemdwang d'r in hehben gebracht. Hotel „Atlanta". Naar het „Handelsblad" verneemt, is de bouw van het Hotel „Atlanta" te Amsterdam op het oogenblik zoo goed als verzekerd. Het toekomstig bestuur onzer spoorwegen. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot bekrachtiging van nadere overeenkomsten met de Maatschappij» tot Exploitatie vah Staatsspoorwegen en de Holandsohe IJzeren .Spoorweg-Maatschappij heeft de Nederland- sche Vereeniging van Spoor- en tramwegper soneel zich mét een adres gewend tot de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt, het regeeringsvoorstel zoodanig gewijzigd aan te nemen, dat niet hij voorbaat 5 vertegenwoor digers der niet op naam gestelde aandeelen in den raad van commissarissen worden be noemd. Mocht zulks afstuiten op de een of andere onmogelijkheid, en blijft de regeering daarnaast kvan meening, dat van de overige 6 plaatsen in den raad van commissarissen er geen door de vertegenwoordigers van het personeel mag worden bezet, dan verdient het volgens adr., met het oog op de mogelijkheid om verdere verbeteringen in het bestuur te kunnen brengen, aanbeveling, de overeen komst niet te bekrachtigen, doch den norma len gang van naasting door den staat te vol gen, hoezeer adressanten overigens ook er van overtuigd zijn, dat de gedachte, die aan het regeeringsvoorstel ten grondslag ligt, n.1. die van het gemengde bedrijf, aanbeveling verdient. Tuberculosebestrijding. Ter gelegenheid van de officiëele opening van een door de R.-K. Vereeniging „Het Lim- burgsche Groene Kruis" gesticht sanato rium te Horn heeft minister Aalberse een rede gehouden, waarin hij zijn plannen tot bestrijding der tuberculose ontvouwde. Hij waarschuwde ervoor de beteekenis der sana toria te overschatten. Van de verschillende middelen tot bestrijding der tuberculose is het sanatorium het duurste. In de toekomst dient, gezien den berooiden toestand van 's iands financiën,deze kanker ook op an dere wjjze te worden bestreden. De sanatoria toch kosten veel geld en bieden maar weinig plaats. Bpr. koestert plannen voor een interne bestrijding der tuberculose. Hij wil er reeds op vooruit loopen en kan mededeelen, dat binnen korten tijd een suppletoire begrooting voor het departement van Arbeid de Kamer zal bereiken, houdende een post tot bestrij- ding der tuberculose. Dit geld dient niet voor een nieuw op te richten sanatorium, maar om do thans bestaande te verbeteren. Het parti- culiere initiatief komt in de eerste plaats in aanmerking voor de bestrijding der tuber- t culose, doch spr. wil de bestrijding reorgani- seeren en het land indeelen in 40 districten, elk met een consultatie-bureau, aan het hoofd waarvan een specialist staat. Voorts wl hij de particuliere thans bestaand© sanatoria subsidieeren onder de verplichting, dat alleen die patiënten voortaan mogen worden opge nomen, die door de oonsultatiehureaux wor den aangewezen. De sanatoria liggen vol, omdat meestal verpleegden, wier toestand toch hopeloos is, een of meer jaren daar ver blijven. De minister wil dan, dat voortaan al leen patiënten, die in het eerste stadium ver- jkeeren, worden opgenomen. Met enkele maan- j den verpleging zijn ze dan hersteld en kun- nen'op deze wijze veel meer tubercloselijders i geholpen worden. De particuliere vereenigin- l'gen moeten innig samenwerken om de plan- i nen te doen slagen. ConsuXtatiebureaux, Ra- den van Arbeid en de verschillende vereeni- gingen moeten samen gaan in algeheele har monie. De triomf van 1917. Het Handelsblad schrijft: Uit de officieel© cijfers over de Amster- damscho'verkiezing: Thuisblijvers: 50.000 18 Van onwaarde: 17.000 6 Had-je-fmo-maar: 14.000 6 Totaal: 81.000 van, de ruim 275,.000 stem, «tem of 29 zomider nuttig effeot. Wolk een triomf voor het kiesrecht, dat 1917 ons heeft gebracht! En welk een suooes van den stemplicht, die 50.000 thuisblijvers en die 14.000 stemmen van Had-je-me-maar I 'Woest er toch zeker van, dat de heeren in Den Haag er zich toch niets van aantrekken. Hot werk van 1917 is heilig verklaard. En wie het niet mooi vindt, ia een reactio naire better. De stad der 14000 dwazen. Dat is voor dr. Frederik van Eeden, Amster dam, waar Had-je-me-maar in den Gemeente raad is verkozen. Dat is het werk, schrijft h(j in „Dg Amsterdammer'', van veertien duizend volwassen menschen, mannen en vrouwen, ongeveer twee procent van de volwassen be volking veertien duizend menschen zonder gemeenschaps-zin, zonder begrip van waardig heid, zonder het flauwste besef van verant woordelijkheid. En niet enkel rapaille, niet enkel in- breekers, zuiplappen en ligtekooyen. O neen ier zijn ook nette dwazen onder, dames, officieren, kunstenaars. Zij vinden het wijs en goed, zij zijn fier op bun dwaasheid. Zij willen den scheldnaam: „Rapaillepartij" tot een eerenaam maken, op de wijze der Geu zen. Maar daarom is deze naam ook veel te mooi Het moeit kleuriger worden gezegd. Niet rocaille-partij, maar Luizengroep en Jeneverpartij is de rechte titel. Hun banier zij een vieze vaatdoek, hun vrijheidsmuts zïi een zotskap. Want zij misbruiken het schoon© woord vrijheid om hutf dwaasheid te vergoelijken. Zij willen geen stemdwang. Het zijn vrije Nederlanders, booven alle dwang verheé- ven. Ze willen niet gedwongen worden om waardige burgers van een groote gemeen schap te zijn. Ze eischen de vrijheid om zich non allo vorpllohtlngfin tegenover hua meedomenflchon te onttrekken. Zo bod«n. ken er voor verantwoordelijkheid te dra. gen. Ze eischen de vrijheid om toit laat tè rijn van de heéle gemeenschap. Nu zou men verwachten, dat ;?olk ©oq tuchtelooze en onverantwoordelijke benda maar boeter deed de plaats te poeteen en rich ergens ot> do heide te vestigen, door een flink hoog hek van prikkeldraad om- geeven. Maar neenl dé voordooien van een groote gemeenschap, die mogen hun niet ont gaan. Ze willen wel bewaakt worden door een uitneemend politie-corps, zo willen wel gebruik maken van prachtige ziekenhui- zen, wandelen in schoone oarken, genieten in museums, blosooopen, volks-voorstellia. gen, co neer ten. Ze willen een goed geree. ge>lde post- en telegraaf- en telefoondienst. Ze willen waterleiding, gas en olcctrisch licht. Ze willen bedoeling voor de armen bescherming voor de zwakken. En dat alles liefst zonder kosten. En hoe dat gaan moet daar vragen ze niet naar. Dat moeten an-' deren maar opknappen. Maar als 't niet goed gaat, dan schreeuwen ze en schelden op het stadsbestuur. Maar om dat bestuur in waardige handen te krijgen, daarvoor willen ze geen hand uitsteken, daar zijq ze te goed en te vrijzinnig voor; Dan ver. zinnen ze de lafste en de wreedste baidj. oigheid, die geen lid der menschengemeea. schap maar bedenken kan. Ze kiezen een ongelukkig, verdorven individu en laten hem dc last djer verantwoordelijkheid dra- gen, waartoe ze zelf te laf zijn. Dan lachen zo van idioote pret. Geneeskundige behandeling en Invaliditeitswet Aan het jaarverslag over 1920, betreffends het Volkssanatorium „Hellendoorn" ontlee- nen we de volgende beschouwing van Dr. B. H. Vos, Geneesheer-directeur dier inrich ting, welke van veel belang geacht moet wor den voor H. H. Geneeskundigen, arbeiders in het bezit van een rentekaart, zoomede in stellingen van verschillende aard- Belangrijk as dé rol die aan de Sanatoria ten deel valt bij de uitvoering der Invalidi teitswet. Van de ziekten, waarbij gevaar be staat voor blijlvende ongeschiktheid tot ar beiden, komt de tuberculose wel het eerste in aanmerking. Het was dus te verwachten, dat na het in werking treden der Invaliditeit», wet talrijke aanvragen tot sanatorium-be. handeling krachtens art. 99 LW. tet de Ra den van Arbeid zouden worden gericht, ea deze Raden en ook de Rjjksverzekeringsbanl hébben zich blijvend de verzekerden opmerk zaam te maken op de gelegenheid om behan deling ter voorkoming van dreigende 'invali diteit te ondergaan. Het gevolg hiervan is in zooverre gunstig geweest, dat tal van aan vragen de Raden van Arbeid hebben bereikt, maar het is niet te verwonderen, dat de be teekenis der wet niet overal 'ten volle is ver staan en dat herhaaldelijk 'bij de Raden van Arbeid sanatorium-verpleging werd aange vraagd in gevallen waarin de wet niet van toepassing was. Voor de sanatorium-verple ging krachtens art. 99 I.W. zijn de grenzen eniger te trekken dan voor sanatoriumbehan- deMng in het geheel; het kan immers zijn, dat men, na nauwgezette waarneming van een in het sanatorium opgenomen patiënt, tot de slotsom komt, dat hij zeer vermoedelijk wel baat bij de behandeling zal vinden, zoo dat de voorloopige uitkomst gunstig belooft te zijn en herstel van arbeidsvermogen in uit richt kan worden gesteld terwijl men toch niet de verwachting heeft, dat door de be handeling blijvende invaliditeit zal worden afgewend. In zulk een geval bestaat er alle aanleiding voor. sanatoriumvernleging. maar niet voor behandeling krachtens art. 99 I.W. Den verzekerden en hunne familieleden ia dit verschil niet altijd ouadelijk: het onver wijld gevolg hiervan is teleurstelling. Terwijl er dus aan den eenen kant alles aan gelegen is, dat bij dreigende invaliditeit, die door een sanatorium-behandelin" wellicht kan v onten afgewend, eene aanvrage tot den Raad van Arbeid wordt gericht, moge aan den anderen kant het indienen van dergelijke aanvragen slechts dan worden aangemoedigd, wanneer redelijke grond bestaat voor de verwachthjj. dat de Raad van Arbeid in de aanvrage aan leiding zal kunnen vinden, een voorstel tot behandeling krachtens art. 99 I.W. aan het Bestuur der Rijksverzekeringsbank te doen. Het is beter, dat een verzekerde van het in dienen eener aanvrage wordt weerhouden, dan dat 'hii aan een afwijzin" van zijn ver zoek wordt blootgesteld. Andere belangrijke punten, die verband houden met de Invaliditeitswet laten wij thans onbesproken. Het betreft hier een nieuw instituut, en do verschillende bij d« uitvoering der wet betrokken organen, ver- eenigingon en personen moeten elkander ifl do nraktijk nog loeren verstaan. Niemand twijfel aan de beteekenis van do rol die m dezen aan de sanatoria is ten deel gevallen, en wjj zijn er zeker van overtuigd dat door hét onnemen van „li „s-^atiëfltear het sanatorium wordt bevorderd. GEMENGD NIEUWS. Een parelsnoer van 400.000 francs gestoIéB* Naar de „Figaro" meldt, kwam dezer dagen een correct gekleed heer een bekende juwe lierswinkel te Parijs binnenloopen. De W" dienden waren druk bezig andere klanten» bedienen, en do nieuw aangekomene m0®* eenige oogenblikken wachten. Hij bekeek P dien tijd de verschillende kostbaarheden, in de étalage waren uitgestald. Toen een 0* bedienden vrij was, wendde hij zich tot dez®1 en vroeg hem dure parelsnoeren en ander» kostbare colliers te laten zien. Dit geschiedw de klant scheen moeilijk een keuze te kunne doen, noteerde tenslotte enkele prijzen een visitekaartje en zeide later terug komen. vj Daar er nog tal van 'klanten in den win^ waren, duurde het eenigen tijd, voordat, bediende de sieraden, welke hij den lasuKrt klant had laten zien, weder begon op te e gen. Toen hij hiermee begon, bemerkte opeens tot zijn groote ontsteltenis, dat der parelsnoeren, een snoer, dat 90 paf1 van buitengewone schoonheid en barU' bevatte, en een waarde van 400.000 tra) had, verdwenen was. Terstond werd de I - tie gewaarschuwd en onmiddellijk '^po gingen in het werk gesteld om den ontv_ .w den bezoeker op te sporen. Tot' nu toe laatste niet gelukt. De portier van het handen. Do organisatie min Palestina stal worden voortgezet lange do huidige lijnon, met een inhearnaoh veidedigingsleger, sa mengesteld uit Joden en Arabieren. De Hod- jazspoorweg toomt ondier een gemengde commissie, waarin Bri/tannië en de inheem- sohe staten vertegenwoordigd zullen zijn. De luchtstrijdkrachten zullen wonden gebruikt ivoor oolittedienat. Het communisme ln Engeland. De marine BU de Scheldekwesüa Het naspel van Kroonstad. Plannen van Minister Aalberse.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2