Tweede Blad. 1 PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. Zeeland. Treinenloop Pinkster. Periodieke zeilwedstrijden. Publicatie weerberichten. Marlne-Hulsvlijt te Amsterdam. Nederlanders ln den Vreemde. De „Blauwe Week"-actie. De geheel-onthouders, die deze week hun Verslag der GemeenteHjke-Arbeldsbeura over de maand April 1921. BUITENLAND. DUTTSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN Dultschland en de geallieerden. Uit het bezette gebied. De V. S. en het ultimatum. OPPER-SILEZIE. BELGIE. Een Mlnisterleële crisis? VEREENIGDE STATEN. De V. S. en de geallieerden. ENGELAND. De mynwerkersstaking. Italië en Znid Tirol. Verdere bevelen worden niet gegeven. NOORWEGEN. Zeeliedenstaking. KORTE BERICHTEN. SPORT. Voetbal. Te Haarlem slaagde voor het examen voor onderwijzeres, mej. H. J. Avenarius, alhier. Hr. Ms. „Zeeland" is den 7en Mei te Chris- tiania aangekomen. Zaterdag voor Pinksteren loopt ook de trein van 4 u. 8 im. Verder zijn nog igeen wij zigingen "bekend. De afdeeling Helder van 't N.O.G. heeft besloten twee afgevaardigden te zenden naar de op 2, 3 en 4 Augustus a.s. te Vlissingen te houden Algemeene Vergadering van het N. O. G.; als zoodanig zijn gekozen de heeren P. Pieters en D. van iZoonen en als plaats vervanger de heer M. van den Berg. Vrijdag 13 Med vangen de periodieke zeil wedstrijden aan. Dien dag wordt de le wed strijd gehouden. Waarsdbuwingschot <halfstok hijschen vlag Z) ten 8 u. 15; Voor moldie Is loepen B. 3: 5 minuten- schot (voorhijsohen vlag Z) ten 8 u. 25; Af- vaartschot (strijken via"g Z) ten 8 u. 80. Voor m od! els 1 oepen B 1 en B 26 ml- mxtenschot (hijaöhen vlag Z) ten 8 u. 40; Af- vaartsdhot (strijken vlag Z) ten 8 u. 45. Voor fantasaesloepen: 5 minuten- schot (hijischen vlag Z) ten 8 u. 55; Afvaart- sdhot (strijken vlag Z) ten 9 u. Ten behoeve van het Heldprsche publiek, dat geregeld imet groote belangstelling kennis neeimt van het weerbericht, dat door de Op leidingsschool voor Radio/Telegrafie, Zuid- - straat alhier, draadloos wordt opgenomen en gepubliceerd», zal gedurende het geheele zomerseizoen de directie van bovengenoemde school voortgaan met dagelijks de weerbe richten van het Kon. Ned. Met. Instituut te vermelden, zulks overeenkomstig het verzoek van de Nederlandsdhe Vereeniginig voor Ra- dio-Telegrafie, vooral met het oog op het veelvuldig organiseeren van fietstochten in den komenden zomer. Het bedoelde weerbericht geeft de ver wachting van het weer voor de eerstvolgende 24 uur, aangeduid door de richting en de kracht van den wind, den stand van de lucht en de temperatuur. De Vereeniging ter Bevordering van het Onderwijs in Handenarbeid hield Zondag haar jaarljjfcsche tentoonstelling in de School Van Ostadestraat 49 te Amsterdam. De Ma rine te Willemsoord kwam. hier met een col lectie werkstukken ter opluistering, meer in het bijzonder den lichten houtarbeid betref fende. Deze afdeeling muntte evenals altijd uit door keurige afwerking en hoogst artis tieke opstelling. De groote belangstelling, die speciaal het marinewerk betrof, was mede een bewijs, dat vele Amsterdamsche onder wijzers nog niet wisten op welk een hoog peil de marine-huisvljjt reeds staat. -Wij hebben voor eenigen tijd reedsmel ding gemaakt van den nood, waarin tal van Nederlanders, in den vreemde werkzaam, tengevolge van de tijdsomstandigheden, ver- keeren. Vooral voor de beide centrale rijken, Duitschland en Oostenrijk, geldt dit. Door de ongeloofelijk© lage valuta's is het leven aldaar ontzettend duur, en onze landgenoo- ten, door bun werkkring nu eenmaal ge dwongen in het vreemde land te blijven, on dervinden daarvan de ellenden en narigheden. Wij deelden bij die gelegenheid óók mede, dat zich in ons land een Comité had gevormd met het doel gelden bijeen te zamelen ten einde in den ergsten nood te voorzien. Het is op initiatief van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, dat zich in vele plaatsen een dergelijk comité gevormd heeft. Ook hier bestaat een Comité van inzameling, dat zich zal belasten met eene straatcollecte, die zal worden gehouden op Zaterdag 14 Mei a.s. Het Comité roept daartoe dames op, die zich beschikbaar willen stellen voor die collecte. Zij kunnen zich aanmelden bij mevr. Hou wing, Hoofdgracht 11 (Havenplein). Mogen zich vele dames aanmelden daar voor, en moge het Heldersche publiek de bekende vrijgevigheid huldigen door een ruime gift. ten bate hunner landgenootonl De Zaterdagavondmarkt op het- Konings plein wordt hoe langer hoe interessanter. Waren er aanvankelijk slechts een paar kooplieden, die hun waar aan den man trach ten te brengen, en bestond die waar uitslui tend uit sigaren, geleidelijk heeft dit aan tal zich uitgebreid en thans staan ze reeds tot in de Prins Hendriklaan. En, maar wij uit goedé bron vernamen, liggen er nog vele aanvragen bij B. en W. ter afdoening, zoodat elke week deze markt zich zal uitbreiden en de gansche Prins Hendriklaan vol zal komen. Wij zagen nu een boekenstalletje van de S.D.A.P., van' de „Dageraad", een platenstalletje, een lapjesman, een koopman in krameryenkortom, het wordt een bont allerlei, dat des Zaterdags "aldaar verkrijg baar is. Of dit werkelijk van zoo igroot nadeel zal blijken te zijn voor den winkelstand? Wij v gelooven het niet; op vele andere plaatsen, ja, op de meeste plaatsen van deze grootte in ons land heeft men vaste marktdagen, waar nog heel wat meer goederen verkocht worden, en de winkelier^ hebben die markt dagen eenvoudig aanvaard als een feit. In ieder geval brengt deze Zaterdagsche markt groote levendigheid aan dit hoekje van onze stad. propaganda-actie voeren, hebben begrepen, dat zij hier moesten wezen om met succes hun actie te kunnen inzetten. En zoo trekken zij dan tegen 7 uur naar de lommerrijke dre ven der Prins Hendriklaan om aldaar bro chures, kranten, knoopjes, choooladereepen en andere propagandistische dingen te ve-r- koopen. Hulpkrachten voor de goede zaak waren er genoeg, zoodat menig knoopsgat voorzien werd van een blauw bloempje, en menig krantje verkocht werd. Des Zondagsmiddags werd op het terrein naast het gebouw van den Matrozen-bond een openluchtmeeting gehouden. Helaas was de spreekster, die aangekondigd was, mevr. Suze Groene weg, niet- gekomen. Wel was er de propagandist der Nederl. Ver. t. afschaf fing van alcoholh. dr., de heer Boéhnans, die zou spreken over de Geheelonthouding in vorband met de arbeidersbeweging. Hij1 wees op den Jan Saliegeest, die zich na den oor log allerwege in ons land gelden deed en waaraan ook dé geh.onth. niet ontkwamen. Als dan ook straks het ontwerp plaatselijke keuze door de Eerste Kamer niet wordt aan vaard, is dat enkel en alleen te danken aan de onvoldoende propaganda onzerzijds. Jan Salie moet naar een hofje. Het was Potgieter, die dit betoogde in zijn schets „Jan, Jannetje en hun jongste kind", maar wij hebben Jan Salie weer voor den dag gehaald. Een alge meene demoralisatie volgde op de ellende van den oorlog, de dronkenschap nam toe, het aantal sterfgevallen aan -tuberculose even eens. Dr. B. H. Vos, de geneesheer van het gesticht „Hellendoorn", betoogde, dat de of fervaardigheid van het Nederlan-dsche volk zoo 'groot was geweest iii den strijd tegen de tuberculose, met name bij den verkoop dér bekende bloempjes. Maar datzelfde Neder- landsche volk geeft veel en veel meer uit aan alcoholische dranken, en werkt daardoor de tuberculose in de hand. Ruim 10.000 personen zijn in 1920 aan t.b.c. gestorven. Wie de t.b.c. bestrijden wil, moet allereerst den drank be strijden, dat bewijzen de statistieken. -Teeke- nend is in dit verband, dat in het nieuwe lager onderwijs-wetje een apart artikel is opgeno men ten opzichte van achterlijke en zwak zinnige kinderen. De geneesheer-directeur van -het krankzinnigengesticht te Den Dolder heeft nagegaan, dat verreweg het_ grootste deel zijner patiënten geboren is uit drank zuchtige ouders. Teekenend zijn ook de drankverboden in den oorlog; de bevelhebbers wisten, dat al coholgebruik die gevechtswaarde van een leger vermindert. Nog enkele andere staaltjes geeft spr. ten bewijze, dat men, in tijden van gevaar, wel degelijk het groote nadeel van den alcohol inziet. Van de zijde van het drank kapitaal worden ex wanhopige pogingen in het werk gesteld om de menschen -op te zet ten tegen- de plaatselijke keuze. Deze heeren zijn ook .tegen drankmisbruik, maar ze pro- pageeren matigheid. Matigheid? Waar begint, waar eindigt die? En wanneer iemand, die tien borrels op kan, tegen een ander, die genoeg heeft aan een viertal, matigheid propageert, zal die ander hem dan niet uitlachen en zeggen; ik ben nog lang niet aan mijn tiende toe? Juist de „ma tigheid'? bestendigt de drinkgewoonten. De tegenactie spreekt ook van de slechte "werking van het drankverbod in Amerika. Zooals aspirine in de dagen, dat spr. gemo biliseerd was, overal goed voor was, zooals Abdijsiroop helpt voor alle kwalen, zoo is het drankverbod in Ani-erika ook overal goed voor. Alle Amerikaansohe toestanden zijn door dat drankverbod veroorzaakt. Men zou zeggen: als inderdaad de toestan den zoo slecht zijn geworden, als ook, wat zij zoozeer vr-eezen, groote werkeloosheid zal ontstaan bij drooglegging ook van ons land, waarom maken de heeren zich dan zoo druk over pl. keuze? Want dan zal het Ne- éerlandsche volk toch wel zoo verstandig zijn aan die verkeerde toestanden een einde te maken en de plaatselijke keuze valt dan ten voordeele dezer heeren uit. Het is natuurlijk, dat zij voor hun belangen opkomen. Wij nemen hen dat dan ook geens zins kwalijk. Alleen, zij dienen met houdbare argumenten te komen. Op de bekende Ithreoa te Amsterdam de tentoonstelling op hotel- en restaurant-gebied durfde men geen debat met spr. aan, zelfs werd hij op minder aangename manier verwijderd. Op smakelijke wijze vertelt spr. daarvan. De invoering van de wet op den 8-urendag valt thans samen met de toename van het aantal processen-verbaal wegens dronken schap. Wat zegt nu de reactie? Zie je wel, daar "heb je het al. De menschen zijn er nog niet rijp genoeg voor! Wij protesteeren tegen deze uitlatingen. Het feit, dat er meer ge dronken wordt, ontkennen wjj natuurlijk niet, maar dat komt door de algemeene demorali satie van den oorlog. Als de achturendag niet gekomen ware, ware wellicht het aantal pro cessen-verbaal nóg grooter geweest. Sprekende tot de arbeidersklasse ln het bijzonder zegt spr. haar: gy hebt de gelh- onth. aan te pakken, indien gjj behouden wilt wat gy verkregen hebt. Wat zou de in vloed van de geh.-onthouding grooter zijn geworden, Indien haar leiders als één man achter onze beweging stonden! Voor de ar beidersbeweging is geheel-onthouding ge biedende plicht! De Voorzitter der afd. Helder van de Ned. Ver., de heer Tuk, die de byeenkomst had geopend, sprak ook het slotwoord uit. Hy wees hierin op de verlengende Nederland- sche pers, die allerlei berichten plaatst over het Amerikaansdh drankverbod om daarmede te propageeren tegen event. drooglegging. Laat men die berichten toch met een korrel tje zout genieten. De zangvereeniging „Kunst aan 't Volk", onder leiding van den heer*Rustmg, zong een aantal fraaie liederen, waarna te ongeveer vier uur de goed bezochte byeenkomst ont bonden werd. Morgen-, Woensdagavond, houdt de Jon gelieden Geheel-Onthoudersbond (J.G.O.B. en geenszins, zooals de zetter hardnekkig beweerde in de advertentie jJ. Zaterdag, J.O.G.B.) in het gebouw Palmstraat een pro- paganda-avond. Behalve een spreker en een kwartet, dat liederen zal zingen, zyn er nog allerlei aantrekkeiykheden aan deze byeen komst verbonden. De toegangsprys is slechts 15 cents, zoodat dit voor niemand een bezwaar behoeft te zyn. Mannen. Aanvragen -van werkgevers kwamen in om: 3 Landarbeiders ben. 18. jaar, 11 metse laars, 1 opperman, 1 opperman ben. 18 jaar, 1 pakhuisknecht, 2 stokers, 8 schilders, 1 ter reinwerker, 3 timmerlieden, 125 transportar beiders, 36 losse WieiMieden. Totaal 187 personen. Tanbieding, n kwamen in van: 1 broodbak ker, 1 electrician, 2 eleotriciens ben. 18 jaar, 10 grondwerkers, 1 hulpbesteller ben. 18, 1 kantoorbediende, 1 kruideniersbediende ben. 18 jaar, 1 landarbeider, 3 landarbeiders ben. 18 jaar, 1 loopknecht, 2 matrozen, 1 metselaar, 1 mieteropniemer, 1 mach. bankwerker, 3 op perlieden, 1 opperman ben. 18 jaar, 1 rei niger, 1' straatmaker ben. 18 jaar, 6 stokers, 1 schilder, 2 smeden ben. 18 jaar, 1 smid- bankwerker, 3 timmerlieden, 1 timmerman ben. 18 jaar, 1 terreinwerker, 116 transport arbeiders, 45 losse-werklieden, 5 losse-werk- iieden ben. 18 jaar. Totaal 214 personen. Geplaatst werden: 1 huismeester, 1 klerk- teekeniaar, 3 Landarbeiders ben. 18 jaar, 1 met selaar, 1 opperman, 1 opperman ben.-18 jaar, 1 pakhuisknecht, 2 stokers, 3 schilders, 1 ter- réinwerker, 3 timmerlieden, 125 transport arbeider, 36 lasse werklieden. Totaal 179 per sonen. Vrouwen: Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 4 aardappelenschilsters, 3 dagdiensbbo- den, 6 dienstboden intern, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 1 huisbewaarster, 1 huishoudster, 1 huismeester.es, 1 noodiulpdienstböde, 1 waschvrouw, 8 werksters, Totaal 27 personen Aanbiedingen kwamen in van: 6 aardan- pelschilsters, 1 boekhoudster, ldagdienst- bode, 1 dienstbode intern. 8 dienstboden ben. 18 jaar intern, 1 bloemensnydster ben. 18 jaar, 3 huishoudsters, 1 huismeesteres, 3 kan toorbedienden, 1 noodhulndienstbode, 2 ifcvnis- ten, 1 winkeljuffrouw, 2 waschvrouwen, 0 werksters. Totaal 33 personen. Geplaatst werden: 2 aardappelschilsters, 1 dienstbode intern ben. 18'jaar, huismeeste res, 1 noodhulodienstbode, 1 waschvrouw, 6 werksters, Totaal 12 personen. Zondag heeft alleen de uit vertegenwoor digers der regeeringspartyen bestaande par lementaire oommissie zitting gehouden met het doel te trachten voor deze partyen een eensgezinde houding .ten opzichte van het ultimatum der entente te kunnen bepalen. Hierin is men niet geslaagd; slechts het cen trum moet voor onderteekening van de En- tente-eischen zyn, terwyl de meerderheid van de democraten en de Duitsche volkspartij deze eischen nog "steeds onaarmemelyk acht, omdat men niet weet of de bezetting van het Roergebied toch niet zal worden doorgezet, indien byvoorbeeld de een of andere onder geschikte eiseh niet precies wordt uitgevoerd1. I De democraten en de volkspartij zullen dit standpunt niet wyzigen, indien van de zyde der Entente geen voldoende waarborgen wor den geboden. Men heeft in parlementaire kringen voornamelijk bezwaar tegen de eischen, die niet strooken met de bepalingen van het vredesverdrag, zoo de ontwapening der oostelyke vestingen en verlenging van den duur der bezetting in het Rynland. Bo vendien .staat niet vast of by aanvaarding van het ultimatum de reeds toegepaste sanc ties zullen worden opgeheven en Dusseldorp, Duisburg, Ruhrort en MtiLheim zullen wor den ontruimd, terwyl de Ryntalgrens zal op houden te bestaan. Een» andere vraag is of de Entente in geval van onderteekening door Duitschland in Opper-Siiezië de noodige troepen ter beschikking zal stellen om den Po'olschen opstand! te onderdrukken. "Van ochtend zullen dé verschillende groepen op nieuw vergaderen; men hoopt dan eindehjk besluiten te kunnen nemen, aangezien het ultimatum reeds over drie dagen ten einde loopt De biimenlandsche crisis is eveneens on veranderd; dr. Mayer (Duitsch gezant te Pa rijs) is nog steeds Ebert's candidaat, maar hij zal vermoedeiyk bedanken. In dit geval schynt Stresemann veel kans te hebben, want. behalve door de volksparty wordt zyn candidatuur aanbövolen door het centrum en een gedeelte van dé democraten. Beriyn, 0 Med. Na de byeenkomst van de commissie uit alle partijen, die vanmiddag plaats had en na de laatste party-byeen- konist, wordt in den Ryiksdag rekening ge houden met het aannemen van het ultima tum. Beriyn, 9 Mei. De Franschen hebben gis ternacht plotseling Mühlheim bezet. Dit is een ongehoorde inbreuk op de verdragen. Londen, 9 Mei. De bladen vernemen uit Washington, dat volgens bericht uit gezag hebbend e bron de regeering der V. 8. wensoht dat Duitschland die eischen der ge allieerden aanvaardt. De Commissaris der V. S. te Beriyn moet de Duitsche regeering hiervan in kennis hebben gestold. Polen heeft een nota gericht aan de regee ringen van Frankrijk, Engeland en Italië, waarin zy de vermoorde onnoozelheid speelt. De opstand in Opper-Siiezië heet hierin een daad van wanhoop van de Poolsche bevol king, die meende, dat er geen rekening zou worden gehouden met de resultaten der volksstemming. Verder geeft Polen de schuld aan Duitsch land. Het handhaven der Duitsche ambte naren, de agresieve houding der Duitschers en stemmenvervalschingen, hebben het hun ne er toe bygedragen. De Poolsche regeering beschouwt de beweging als doelloos, maar... verzoekt de geallieerden met klem spoedig een beslissing te nemen ln overeenstemming met den uitslag der volksstemming. De Poolsche arbeiders willen er zelfs de Internationale arbeidersbeweging voorspan nen om een stuk van Opper-Silezië by Polen gevoegd te krijgen. Althans wordt uit War schau gemeld, dat een afvaardiging van socia listen aan den voorzitter van den minister raad een motie overhandigde, waarin staat, dat de Warschausche arbeiders tegenover het proletariaat van de geheele wereld pro testeeren tegen de verkrachting van den Poolsohen volkswil in Opper-Silezië, dat be- geerig is, tot de Poolsche republiek te behoo- ren. De arbeiders zien daarin een ontken ning van het principe van het volkenrecht om vryelyk over zichzelf te beschikken. De vergadering noodigt den kameraden in En geland, Frankrijk en Italië uit om met klem te protesteeren tegen de verkrachting van den wil van het Poolsche volk door een bur» geriijke regeering. Besprekingen ln den Gezanten- raad te Parijs. De „Petit Parisien" meldt, dat de kwestie van Opper-Silezië in den Gezantenraad werd besproken. Er werd een Engelsch voorstel ingediend om aan Polen onverwyld de zuide- Ujke districten Pless en Rybnik toe te ken nen en Duitschland de districten links van den Oder. Het betwiste deel, 't eigenlyke ny- vcriheidsgebied, zou dan onder geallieerd be stuur blyven, ten einde de ententetroepen in de gelegenheid te stellen zich te concentree- •ren voor de handhaving der orde. Een beslissing werd nog niet genomen. De toestand. Beriyn, 9 Mei. Volgens berichten aan de bladen uit Oppeln heeft een afvaardiging van de Duitsche Opper-Silezisohe organisa ties aan generaal Lerond gevraagd, welke stappen de geallieerde oommissie ter be scherming der Duitschers doen wil. Indien er Maandag geen bevredigend antwoord is, zullen zy onherroepelyk tot zelfverdediging overgaan. Breslau, 9 Mei. De macht der Polen in het door hen bezette gebied wordt steeds grooter. Het lastig vallen van Duitsch ge zinde spoorweglieden neemt toe. Geheele straten zyn door Polen afgezet en1 er wordt gezocht naar degenen, die Duitschland trouw zyn. De stad' Kosel wordt door een Poolsche overmacht ernstig bedreigd. De opstande lingen gebruiken hier artillerie en my'nwer- pers. De Oder-brug tusschen Kosel en Kan- dizin ligt onder Poolsch vuur. De politieke gevangenen te Kosel zyn uit de gevangenis ontslagen. Geruchten blylveni loopen dat de socialis tische ministers, in het byzonder Vander- velde, toch over een paar dagen hun1 ont slag zullen nemen. Zoo dit niet gebeurt om de militaire sancties in het Rynltmid, dan zouden zy heengaan om' de quaestie van den achturendag. De socialisten willen in alle' geval tot de oppositie over gaan om hunne party innerlyk te versterken. Al zal minister Anseele daar eerst nog verzet tegen plegen, hy zal ten laatste'wel voor eene sdheuring in de eigen party terugdeinzen, schrijft de „Standaard". Londen, 9 Mei. De correspondent van de „Times" verneemt, dat Harding van mee- nihg is, dat een in het byzonder voor de ont- wap eningsquaestie by eengeroepen confe rentie by" den huidigen stand van werelds zakien 'geen kans van slagen biedt. De Opperste Raad echter kan de ontwa pening bespreken zonder hiervan mediediee- ling te doen, totdat het voorbereidende werk volbracht en een grondslag van overeen stemming bereikt is. De president hoopt, dat er uit zulk een rustige bespreking iets goeds voor de wereld kan voortkomen. Londen, 9 Mei. De leiders der mdjnwerkers "beginnen blijkbaar in te zien, dat een rege ling van het kolenooirflict omnogeiyk is zoo lang niet de eisdh van een nationale pot is geschrapt. De Daily Herald is van meening, dat de aanvoerders beginnen -te neigen tot een uitspraak by stemming onder de arbei ders. Herbert Srnith verlangde Zaterdag een eervolle schikking. Hy was 'Overtuigd, dat de mijnwerkers onmogelyk konden winnen. Zij moeten den weg tot het werk terugvinden. In dien de nationale pot verkeerd is, zoo zedde Smith, laat dan de regeering een alternatief stellen dat den arbeiders gelijke kansen igeedtt. Zy zullen dan geen minuut langer steken. De gevolgen van de staking. Londen, 9 Mei. Tengevolge van het stopzetten der kolenvoorziening zyn de aar dewerkfabrieken thans zoo goed als alle ge sloten. Meer dan 46.000 arbeiders zyn hier door geheel werkeloos. In Noord-Staffords- hire werken nog geen 4000 arbeiders twee of drie dagen per week. De nood wordt ernstig. De groote fabriek der „Sheffield Steel Works" is thans geheel gesloten, waardoor 5000 man zonder, werk zijn. Andere groote fabrieken zetten haar bedrijf met moeite voort; de eene afdeeling na de andere word! er gesloten. Er zyn to Sheffield thans meer dan 00.000 werkloozen. De werkeloosheid. Londen, 9 Mei. De officlëele cyfers der werkeloosheid op 30 April toonen, dat er 1.834.000 personen werkloos waren en 1.077.000 een verkorten arbeidstyd hadden tegenover resp. 1.506.000 en 888.000 rip 1 April, toen de stopzetting der kolennyver- heid begon. - De onlusten te Bozen, waar ter gelegenheid van de jaarbeurs de fascisten de Duitschers hebben aangetast, schy"n!en maar een voorspel te zyn voor een bloedigen strijd, die in Zuid Tirol te wachten staat. Daarop wyst althans een snorkende „oorlogsverklaring" van Beni- to Musolini, den veldheer van de fascisten aan dé Duitsche bewoners van Zuid-Tirol en de fascisten hebben helaas reeds genoeg "ge toond mannen vain de daad te zyn, om dezp oorlogsverklaring niet glimlachend terzyde te leggen. De oorlogsverklaring is verschenen in de Popoio dTtalia en luidt: Het fascisme met zyn 400.000 volstrekt aan tucht onderwor pen leden staat gereed om te handleden. Alle fascisten zullen zich begeven naar het da! van de hoven-Etsch en den strijd aanbinden tegen de laffe Italiaansche regeering. Alles wat aam Oostenrijk herinnert, zal verwoest wonden. Als men stuit op tegenstand, moeten alle fascisten uit Venetië en Triest ter hulp komen. Wat eenmaal zwart op wit staat, blijft steeds van kracht. De Duitschers in het bovc Etsch-dal zullen het ondervinden. Zy geloo ven, dat alle Italianen uit even zacht deeg bestaan, als de eenvoudige en goedmoedige Credaro. De bom te Bozen was de eerste plechtige aankondiging. De zegevierende oorlog heeft een nieuw geslacht Italianen voorgebracht, het geslacht der fascisten, het geslacht, dat de Duitschers, die wederroch- téLyk het boven-Etschdal bewonen, verdry- ven zal. Wy zqn en blyven aan den Bren- ner. Dat is dé van God gegeven grens. Kristiania, 9 Mei. De zeeliedenstaking op de kustvaart is hedennacht begonnen. Zy omvat 5500 machinisten, matr zen en stokers, en 6500 havenarbeiders. De algemeene sta king wordt heden door de landorganisatie overwogen. By Keulen Is een tot het Engel sche vUeg- oorps van het Rynleger behoorend vliegtuig gevallen. Da twee inzittenden waren dade* gedood. La Nevada, een der Amerikaansohe staten, heeft men besloten in den vervolge by da toepassing van den doodstraf gebruik te ma ken van vergiftige gassen. De bedoeling is daarvoor aparte cellen te bouwen en de ge vangenen op deze wyze, terwyi zy slapen van het leven te beroovenl Nederland—Italië 2—2. Zonde# heeft onder jrrooto belangstelling1 het Stadion was geheel gevuld de ontmoeting plaat» gehad tnaaohen Nederland en Italië, waarbij Ne derland er op het kantie af ln geslaagd! Is die nederlaag te ontgaan. Ongeveer (half drie kwamen de Italiaansche spe lers, gekleed in blauwe hemden het veld binnen onlder de tonen van het Italiaansche volkslied. Kort daarna, terwijl de muziek het Wilhelmus» speelt, verschijnen de speler» wan de Oranjeploeg. Italië wint den tos en de aanvoerder kiest het voordeel van den wind. De elftallen stellen zich dan als volgt op: Italië: GainpelU, doel; Boaetfcai. r. achter: De Vecohi, 1. achter; Roynaudi, r. half; Burlando, spil; Bar- bierl, 1. half; Magliavacea, r. buiten: Cevenin4. r. binnen; Ferraria, midvoor; Santamaria. 1. bin nen; Forlïveri, 1. buiten. xS cl o r 1 ii d v. Tilburg, doel; Baar, t. achter; Steven», I. achter; Campioni, r. half; Hoogstede, spil; Stee man, 1. half; De Natria, r. buiten; D. Buitenweg, r. binnen; v. Gendt, midvoor: Mr. Keaeler, L binnen; Gupffert, 1. buiten. 't Begin is reeds dadelijk voor de Italianen. Van Gendt trapt af, maar de Hollanders zijn den bal spoedig kwijt. De Italiaansche voorhoede gaat op het doel af. Van Tilburg weert op onvoldoende wijze af. Do Ital. middenvoor geeft den bal aan den linksbuiten. Deze schiet; Baay raakt den bal even, waardoor deze een ander© richting krijgt en in het doel raakt. Na goed een minuut «pelena hebben de Italianen de leiding genomen. Do gasten blijven onstuimig aanvallen. Hun spel is bijzonder vlug. Van Tilburg is iu deze periode niet op zijn beet, zijn wegwerken laat veel te wonschen over. Slechte met groote inspanning weet de achterhoede doelpunten te voorkomen. De Hollanders hefoben het dntusischen ook eeD's in don aanval geprobeerd, doch zonder resultaat. Er .ko men dan een tweetal corners op het Roilandsche doel. Bij een daarvan wordt de bal tegen den paal geschoten, de terugspringende bal wordt op gevangen, doch het schot, dat nu volgde g.'uit over. De Ital. linksbinnen Santamaria komt dan in botsing en moot het veld verlaten. Zijn plaat» wordt ingenomen door Perin. Er komt dan wat meer actie in de Nederland- sche ploeg. Verschillende vrije schoppen worden door de onzen genomen, doch de Italianen weten steeds hun doel voor doorboring te behoeder- Een gevaarlijk moment beleeft het Holl. doel nog als Baay en Steven» het wegwerken van een bal aan elkaar overlaten. Forliveri maakt hiervan dankbaar gebruik, doch «chiet juist naast. De Hollanders komen wat meer los en de aan vallen op het doel der gasten worden menigvul- diger en sterker, doch meestal worden z" onder broken, terwijl de do el verdediger de lastige bal len behoorlijk weet. te verwerken. Een schot van Van Gendt kan hij slechts lollende «toppen. Het werken dar Hollanders heeft echter geen resultaat en de rust gaat dan ook hg. met 1—0 voor Italië. Na de rust. zijn de Italianen weer onmiddellijk ln den aanval. En weer is de bal «lechts korten tijd 4 min. ongeveer aan het rollen, of do rechtsbinnen, Cevenini, weet met een bitterend schot den voorsprong te vergroe ten O11. De Hollanders pakken beter aan zij zijn het. thans die steeds aanvallen doch zij zijn bij do Ita lianen achter wat vlugheid betreft. Voor het dool loopt het dan ook biina steeds mis. Na een hoek- schop op het Hollandische doel verplaatst de strijd zich weer naar de andere helft van het veld. doch de verdediging der gatten vooral van dan 18-jarigen Rosetta 1» schitterend. En bovendien blijven de buitengewone snelle aanvallen dor Ita lianen een zware bedreiging. Een prachtige voorzet van de Natri»» br-efgf dan dén bal bij D4 Kassier. Het le&x komt juist tegen de bovenlat. Het begint tegen het einde te loopen sn teleurstelling 1» reed» merkbaar. Dan echter minuten voor tijd krijgt Dé Kosslor don b-„ te pakken. Hij geeft hem aan de Natris, die het leor naar Gendt toespeelt. Dezo ach!at hard in. Campelli grijpt mis en het eerste tegsnpunt i» er. De rechtshalf der Italianen kroos kort te vx>ren bij een «crimago, een trap tegen het, hooftï o» -..loost, het veld verlaten. Zijn plaaie wordt door oor dor voonh'oodespeler» ingenomen, toodat die gaston mot 10 man vorder «polen. Do Hollanders blijven tot het iaatst toe aanval len en op hot uiterste nippertje brengt het hun nog succes. Een schot van Van Gendt wordt on- ddoende geetopt. Dé Kassier is er onmiddellijk bij en werkt hot leer in het doel. Dit gobourde een halve minuut vóór. tijd. Al» de Italianen wear afgetrapt hebben kondigt scheidsrechter Baretta het einde aan- HelderZ.VJ9. 5—0. Deze wedstrijd, waarvan de recette bewteood was voor een liefdadig doel, i« noch sportlef, noch financieel geslaagd. Helder heeft gewonnen door gebrek aan tegenpartij. Het Zeevaartschool-elftal, hetwelk eenige jaren terug nogal over een aardige ploeg kon beschikken, iö Dar tegengevallen. Smit. die vroeger d e man in do voorhoede was, kon er niets meer van en ook van der. Vlies kon ;n dit elftal weinig goeds doen. Te Rolle waa verro van betrouwbaar en had wel een gooi kunnen voorkomen. Door den geringen tegenstand viel het Helder- elftal zeer op en wanneer de voorhoede beter aangepakt had, had het wel 100 kunnon zijn doch de heeren waren zelfzuchtig en wilden ieder voor zich scoren. Vooral Biersteker maakte zich daaraan schuldig; toch speelde hij niet slecht. Ook financieel beantwoordde de wedstrijd niet aan de verwachtingen: veel moer dan 160 men schen zullen er niet geweest zijn. Het terrein had zich, ondanks de gevallen regen, uitstekend gehouden; gegleden of gevallen ia »r bijna niet. Beide ploegen begonnen met 9 man bij H. ontbraken, do Groot en van Kesteren en de geheele le helft was de thuisclub onbetwist in de meerderheid; de strijd werd in die periode op de EV.S.-helft volstreden. De H.-middenlinle. waarin Wit allesbehalve actief was, hield de Z.- aanval met gemak in bedwang. Drie goede doel punten, waarvan Bak 2 en Biersteker er 1 maakte, waren hiervan het gevolg, maar gaven niettegen staande dat, maar zeer onvoldoende het krachts verschil weer. Inmiddels was het H.-elftal vol tallig geworden en moest Z. zich met 10 menechea tevreden stellen. In de 2e helft, toen H. tegen wind in speelde.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5