R. K. Bond voor Groote Gerianen. Donderdagavond hield de afdeeling Hel der van bovengenoemden bond haar Jaar vergadering in het gebouw van den R. K. Volksbond. De vergadering was slechts ma tig bezocht. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd goedgekeurd werden, en na dat de penningmeester, de heer Pelser reke ning en verantwoording had gedaan (in kas is een bedrag van ruim 194.—), volgde de installatie van den geestelijken adviseur, den beer kapelaan Alihk, die met eenige toepas selijke woorden welkom geheeten werd door Üten Voorzitter, den heer F. Nijpels. iAIs spreker trad hierna op de heer W. M. Bosch, kapelaan te Amsterdam. Aangezien diens rede zich hoofdzakelijk bewoog op het terrein van den godsdienst, zullen wJJ er niets uit vermelden. De rede werd door de aanwezigen zeer toegejuicht Aan den gemeenteraad zal een requiest worden gezonden om in ieder geval, wat ook aan het ontwerp-gemeentebelastmg veran derd moge worden, dien kinderaftrek 100.- minstens per kind te willen handhaven. Aan den minister van Finantiën zal een adres worden gericht inzake de instelling van een ophaaldienst der belastingen, evenals die voor de gemeentelijke inkomstenbelasting reeds is ingevoerd en die blijkens het groot aantal deelnemers (2800) zeer blijkt te vol doen. Mededeelingen. Het Bestuur stelt zich voor in den aanstaanden winter een viertal ouderavonden te organiseeren, waar- op lezingen zullen worden gehouden. Aan de winkeliers zal'gevraagd worden aan de le den van den Bond een korting van 6 te willen verleenen op de artikelen, die uit die winkels betrokken worden. Verder zijn plannen in bewerking om dezen zomer, levenals het vorig Jaar, een of twee reisjes te maken met de kinderen der leden. Ben voorstel van het Bestuur om 2 aandeelen te nemen in de Woningfoouwvereenjging „Ver betering zij ons streven" ontlokte eenige dis cussie. De heer Snel achtte dit niet noo dig, omdat de Vereeniging dit kapitaal niet noodig heeft en men het geld 60 jaar kwijt is. Bpr. acht deelname niet in het belang der vereeniging. De Voorzitter antwoordt, dat krachtens de Statuten een lid aandeelhouder moet zijn. Als de afdeeling zelve lid wordt, komen er een 116-tal leden bij, hetgeen van invloed kan zijn op besluiten eto. Ook een voorstel betreffende eene uitkee ring bij bevalling ontlokt langdurige discus sie. Het Bestuur wil aan hen, die dit ver langen, eene kleine uitkeering venstreikken In den vorm van levensmiddelen (eieren, melk e. d.). De heer Snel juicht dit plan toe, maar spr. gaat het niet ver genoeg. Hij stelt voor de uitkeering belangrijk te verhoo- gen. De heer Plasmeijer stelt voor dan niet slechts uittekeeren aan wie erom vra gen, TnfiflT1 aan ieder gezin, waar een kind ge boren is. Wil men de uitkeering dan weige ren, dan is ieder daarin vrij en komt dit weder aan de kas ten goede. De heer Zits vestigt de aandacht er op, dat alsdan eene bepaling noodig is, dat men 0 maanden lid moet zijn van de vereeniging, omdat er an ders misbruik van wordt gemaakt. De Voorzitter zegt, dat de kas der gelijke uitbreiding niet toelaat. De bedoe ling is geenszins een ondersteuning te ge ven, slechts een kleine versnapering in den vorm van eieren, melk, e.dL Voor menige vrouw kan dit inderdaad een versnapering zijn. De heer Grijp wil van elk lid een extra-contributie heffen en dit bedrag dan uitkeeren aan de kraamvrouw. Hierop antwoordt de Voorzitter, dat «Jaarvoor reglementswijziging noodig is. Het voorstel-Plasmeijer wordt voorloopig geac cepteerd, totdat het Bestuur in deze met voorstellen in den geest der vergadering zal komen. Bij de nu volgende Rondvraag wijst de heer Zits op een 'bepaling in de politie verordening van Batavia, waar aan kinderen na 9 uur geen toegang wordt verleend in bioscopen en1 andere publieke vermakelijk heden. Spr. meent, dat het wei op den weg van den Bond ligt stappen te doen teneinde hier iets dergelijks te bereiken. Ter voorko ming van de verwildering der jeugd acht spr. een dergelijke maatregel dringend noo dig. Zal in het bestuur worden bespro ken. Een uitvoerige discussie ontstaat over het geringe bezoek en de middelen om daarin verandering te brengen. Tenslotte spreekt de geestelijke adviseur, de heer Alink, een kort woord. Spr. heeft gaarne het adviseurschap aanvaard van dien Bond, omdat spr. zelf afkomstig uit een groot gezin wel weet hoezeer zoo'n Bond noodig is. Hij wijst er voorts op, dat heit niet genoeg is de kinderen groot te brengon, men moet ze ook groot weten te maken. Bij een latere vergade ring hoopt spr., dat het bezoek grooter zal zijn. Daarna duit de Voorzitter de vergade ring. «Pro Patrla*. De jaarlijksche wedstrijden der adsplran- tenklaasen hebben dezer dagen weer plaats gehad en wel op 6, 7,10 en 11 Mei. Zoowel op de beide jongensklassen als op de meisjesMassen is goed werk verricht, wat naast den ijver van de adspiranten vooral te danken is aan de uitstekende leiding, die in handen is van den verdienstelijken directeur, den heer Van Hooydonck. De voorzitter, de heer F. A. Oosterhout, bedankte den directeur na afloop der wed strijden voor het vele, dat hij steeds voor de lichamelijke opvoeding der jeugd doet en in 't bijzonder voor de groote toewijding, die hh steèds voor „P. P." betoont. Dit jaar is een extra diploma beschikbaar gesteld voor hem of haar, die tijdens den wedstrijd de beste houding aannam. Dit als aanmoediging voor de meisjes en jongens, om steeds bij elke oefening een correcte hou ding aan te nemen, hetgeen toch voor eiken gymnast een eerste vereischte is. Het bleek bij alle vier klassen, dat de win naar ook de beste houding had en dus be halve het eerste diploma ook het extra diplo ma behaalde. De uitslag is als volgt: Maximum aantal te behalen punten was 50. Maximum aantal punten 82, MflYiimim aantal punten 40. MflTlmiim aantal punten 62. Uitbreiding. Casino. Het Casino zal een groote verandering on dergaan. De groote zaal wordt een flink stuk verbreed, geheel vernieuwd en gemo derniseerd. In deze zaal wordt een sierlijk baloon aangebracht, terwijl ook het tooneel aanmerkelijk vergroot en ingericht voor de uitgebreidste voorstellingen. Verder worden nog groote bergplaatsen gebouwd voor ber ging van tooneelbenoodigdheden en decor. Ook in het voorgedeelte zullen vele verbe teringen plaats vinden, zoodat één en ander zeer ten gerieve komt van druk bezochte uit voeringen. Doch ook met kleine vereenigin- gen, minder druk bezocht, wordt rekening gehouden en zal het zoo worden ingericht, dat een deel van de zaal naar gelang er ruimte wordt vereischt geheel kan worden afgeschut De bouw wordt uitgevoerd door de firma Lastdrager onder toezicht van den bouw kundige den heer J. J. Schoeffelenfeerger. Reeds is met de werkzaamheden een aan vang gemaakt, welke zoo geregeld zijn dat voorloopig het bedrijf zonder stagnatie kan doorgaan. BINNENLAND. ZUINIGER GEMEENTEBEHEER. •Het is in verband met onze opmerkingen over de nieuwe belastingplannen en het aan dringen op zuinig gemeen tebeheer, dat wij hier ook eens die aandacht willen vestigen op het gemeentelijk grondbedrijf. Hierin is ge durende de laatste jaren een groot kapitaal gestoken, terwijl reeds thans na te gaan is, dat heit bedrijf jaarlijks een vrij groot tekort op moet leveren, Het is natuurlijk noodzakelijk, dat do ge meente een grondpolitiek voert, doch daarbij moet met beleid te werk worden gegaan. En het wil ons voorkomen, dat hierbij met de grondgedachte, de jaarlijksche toename der bevollring, niet op dé juiste wijze rekening is gehouden. Gedurende de laatste 16 jaren was de ge middelde toename van heit aantal inwoners ongeveer 230, wat neerkomt op een behoefte van een 60-tal nieuwe woningen per jaar. De gemeente nu heeft reeds ongeveer 90 H.A. land in bezit, waarvan ruw berekend, 50 H.A. als bouwrijp terrein kan worden beschouwd. Voor dezen grond werd een prijs betaald van ongeveer ƒ2.per M*. Rekent men hierbij de kosten van rioleering en bestrating, en houdt men rekening met bet grondverlies voor wegen, dan wordt de prijs per M'. zeker 6.50 7.—. j Deze terreinen zullen later als bouwterrei- nen moeten worden uitgegeven. Echter voor verschillende doeleinden. Het eene gedeelte zal bestemd zijn voor burgerwoonhuizen, een ander deel voor grootere woningen, waaruit volgt, dat een deel beneden den kostprijs en een ander deel voor hoogeren prijs gerekend zal moeten worden, wil men althans een eenigszins rendabel bedrijf verkrijgen. Dit echter is op het oogenblik bijzaak. Waar wij hier thans den nadruk op willen leggen is, dat het grondbedrijf om de 6 jaar het tekort zal moeten bijschrijven. Rekent men daarbij, dat de thans veihuurde gronden voorzeker niet meer dan 7* rendabel zijn, dan blijkt daaruit, dat over 10 of 20 jaar de grond prijs zóó hoog zal zijn, dat de vraag gewettigd is of de gemeente wel een juiste grondpoli tiek voert en de aankoop van een zoo uitge strekt terrein is te rechtvaardigen. Verkeerde de gemeente in gunstiger finan- tieele conditie, dan zou het alleszins aanbeve ling verdienen, het jaarlijksche tekort op het grondbedrijf te dekken uit de gewone mid delen. Daaraan valt echter niet te denkon en zeker nog minder indien de stijging der ge meentelijke uitgaven blijft aanhouden in een mate als thans het geval is. Verkocht de gemeente bouwterrein met matige winst, dan zou verlichting van de las ten zijn te verkrijgen. Dit geschiedt eohter niet en de vraag is nu welke erfpachtscanon voor den diversen bouw zal worden vastge steld. We stelden hierboven reeds de vraag of de gemeente niet over te veel bouwterrein be schikt, gezien de matige toename der bevol king. Indien deze toename niet belangrijk stijgt, zal, ineenen wij, spoedig Wijken, dat te veel terrein werd aangekocht, wat op den duur oen steeds grootere financiëele schade post belooft te worden. De prijs, die de ge meente moest betalen, maakt, dat vele jaren met belangrijke tekorten gewerkt zal moeten worden. Nu de financieele druk zoo verzwaard zal worden, lijkt ons duidelijke voorlichting in zake de gemeentelijke grondpolitiek, en de tekorten daarvan gewenscht. Ook in ander opzicht wreekt zich de vroe ger gevoerde politiek. Voor de gasfabriek bijvoorbeeld heeft men een zeer kostbaren ovenbouw ondernomen, die nog in geen jaren indien ooit! rendabel wordt. Van de zes ovens, die in 'aanbouw zijn, zijn er twee gereed, en van die twee voldoet op het oogen blik één oven aan de behoeften 1 De vier an dere zullen persé renteloos moeten blijven. Het kapitaal, dat in deze onderneming gesto ken is, en dat de gasfabriek in haar geheel drukt, zal in de toekomst een beletsel blijken te zijn voor goede rendeering van deze fabriek. En zoo zijn er nog wel meerdere dingen aan te wijzen. De veelgesmade briketten fabriek bijvoorbeeld, die van het begin af een „strop" is geweest; de ontzaglijke uit breiding, die de kanaalplannen' hebben aan genomen, allemaal dingen, die de draag kracht van onze gemeente ver en ver te bo ven gaan. Crisis aan Financiën. In ons Tweede Kamer-overzioht vermeld den wij de redenen van het aftreden van Mi nister de Vries, n.L het verwerpen van art. 7, heit principieele artikel uit het wetsont werp. Het Handelsblad vindt het verzet van den minister tegen de amendementen, weinig overtuigend. Moeite, om met de Kamer op de hoofdpunten tot overeenstemming te komen, heeft hij eigenlijk niet gedaan. Zijn voor naamste motiveering van een weigering der amendementen was: dat hij de twintig mil- lioen méér uit het nieuwe ontwerp nu een maal wilde hebben, en geen cent minder! Een kleine ooncessie zou het ontwerp heb ben gered, meent het blad. De Telegraaf schrijft: Deze minister heeft doorloopend op een stoel met drie pooten gezeten en alleen het rammelen met zijn portefeuille en een merk waardige hondentrouw der rechterzijde zijn in staat geweest hem tot dusver te hand haven. Ook dit bladi is van meening, dat de minis ter zich wat plooibaarder had moeten .toonen. Het uit zich hier aidius over: Eigenaardig is voorzeker, dat de oorspron kelijke voorsteller van hei/ontwerp, de heer Treub, er ook tegen stemde. Hij deed het op grond van de wijzigingen, die er in wa ren aangebracht. Vermoedelijk zou hij heb ben voorgestemd en met hem misschien anderen van links wanneer de minister zich wat minder stijfkoppig had getoond, ten opzichte van een paar belangrijko amende menten van den heer Treub, die echter geenszins van principieele beteekenis waren, maar de practische uitvoering der .wet be troffen. Het blad komt tot de conclusie, dat slechts één ding voor den Minister mogelijk is: af treden. Vrijwel niemand had in zijn beleid vertrouwen. De nota van dé Vereengde Staten over de Indische olie-terreinen. Reuter seint nader nog uit Washington, dat het antwoord van dien Nederlandsche regeerig zegt: Toen de heer Philips in Jauari verlof voor Amerikaasche maatschappijen vroeg aan de ontginningen in Djambi deel te nemen, was het wetsontwerp reeds gereed. De kwestie was, hangende de goedkeuring van het parlement, geregeld. Het antwoord voegt er aan toe, dat er nog rijke olievelden op Sumatra en Borneo zijn, voor welker ex ploitatie de minister van koloniën gaarne contracteert op gelijke voorwaarden als ver vat ziin in het contract met de Bataafsche. De Nederlandsche wetgeving maakt geen onderscheid tusschen Nederlandsch en bui- tenlandsch kapitaal in de exploitatie van olie velden; de regeering verlangt Amerikaansch kapitaal te zien deelnemen aan zulke exploi tatie. De Amerikaansche regeering overweegt een nadere mededeeling te doen. Het Had-je-me-maar-ontwerp. Het voorloopig verslag omtrent dit wets ontwerp demonstreerde duidelijk de zeer slechte ontvangst van dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer. Bijna geen enkel lid kon zich met het wetsontwerp vereenigen. De memorie van antwoord van den minis ter van Binnenlandsche Zaken is thans ver schenen; de- Minister zegt daarin o.a. het volgende. De omstandigheid, dat nagenoeg alle le den tegen dit wetsontwerp in de afdeelingen bezwaren opperden, mag de Regeering niet weerhouden van haar plicht om haar voorstel nader te verdedigen. Komt het ontwerp niet tot stand, dan draagt de Kamer de verant- woordelijifcheid indien niet belet wordt, dat in vertegenwoordigende lichamen personen zitting nemen, die zelfs het schier onbe perkte algemeen kiesrecht, dat wij .thans ken nen, van do stembus weert. Dat dit voorstel de uitsluitingen van het actievfe kiesrecht, welke de Kieswet in art. 8 bevat tot basis nam, lag voor de hand en juist de omstandigheden, dat het wetsontwerp zich daarbij aansluit, snijdt den pas af aan iedere redeneering, welke van het voorstel verdere consequenties vreest. Van een uitoefening van censuur op de verkiezing kan dan ook in ernst kwalijk de rede zijh en de kwalificatie „gelegenheidswet* is alleen in zooverre juist, dat do wetgever gewacht heeft met in te grij pen totdat de niet voorziene noodzaak bleek. Dat het kiesrecht van henj die de zen candidaat kozen, geannuleerd wordt op deze wijze, acht de Minister geen bezwaar, omdat de candidatuur le als sabotage be doeld is van een grondwettelijke bepaling en voorts kan men zich niet beklagen Indien de wetgever door een positief voorachlrft be let hetgeen verboden mag heeten. De minister betoogt verder uitvoerig on verkort de stelling der memorie van toelich ting te mogen handhaven, dat, volgens een juiste historische interpretatie, de Grondwet slechts minimum-eischen voor de verkies baarheid stelt, welke de gewone wetgever -be voegd Is uit te breiden. Nog op andere gronden verdedigt de Mi nister het ontwerp. In ieder geval zal men toch door het wets ontwerp aan te nemen, gevrijwaard worden voor de ai te stootende tegenstelling, dat een wegens onwaardigheid van het kiesrecht be roofde, zitting kan nemen op een zetel, tot dusver steeds als eene van eere beschouwd. Het denkbeeld om in het reglement van orde voor den gemeenteraad eene 'bepaling op te nemen om loden, in kennelijken staat verhoerende of wegens onzindelijkheid te weren, kan de Min. niet afdoende vinden. Voor de vrees dat de persoon wiens ver kiezing zooveel aanstoot gaf, door dit ont werp niet zou worden uitgesloten, behoeft geen grond te bestaan. Hij is namelijk o.m. in 1920 niet minder dan zes maal tor zake van openbare dronkenschap veroordeeld en valt dus, onafhankelijk van de vraag of hij op de kiezerslijst voorkomt, onder de voor laatste zinsnede van art. 3 der Kieswet, of de voorgedragen bepalingen. De Arbeidswet Bij de behandeling van zijn begrooting in de Eerste Kamer heeft de minister van Ar beid medegedeeld aan den Hoogen Raad van Arbeid advies te zullen vragen over de „mo gelijkheid om bij een wijziging van de Ar beidswet afwijkingen toe te staan bij collec tieve arbeidsovereenkomst". De Hooge Raad heeft in zijn heden gehouden vergadering dit punt behandeld. Daarbij zijn meerdere opvat tingen tot uiting gekomen. Eén strooming zal er zich mee kunnen vereenigen, indien bij collectieve arbeidsovereenkomst binnen den thans vastgesteld en arbeidstijd wijzigingen zouden worden bepaald. In dien zin, dat in het geheel niet méér zou worden gewerkt, maar naar een andere verdeeling in de ver schillende seizoenen, bijvoorbeeld in 't voor jaar wat langer en in het najaar wat -korter, of omgekeerd. Een andere strooming wil uit breiding van den arbeidstijd mogelijk ma ken, echter binnen de regeling, algemeen vastgesteld in Washington, dus binnen het- raam van de 48-urigo werkweek. Een derde strooming wil een ruimere uitbreiding mo gelijk maken, terwijl een vierde weer onbe paalde uitbreiding zou willen openstellen, ales natuurlijk te regelen bij collectieve ar beidsovereenkomst voor de verschillende be drijven. Bij dezen stand van zaken zal geen algemeen advies kunnen worden vastgesteld. De verschillende stroomingon zullen eohter aan den minister van Arbeid worden bekend gemaakt. t Wegbrengen van schepen. f Door de politie is van IJmuiden naar Den Haag gebracht een 80-jarige visoher, ver dacht van het plegen van het misdrijf ge- - noemd in art. 828 Wetb. v. Str. (wegbrengen f van schepen). OPPER-SILEZIE. Een belangrijke verklaring van Lloyd George. Lloyd George heeft gister in het Lager huis, voordat dit met Pinksteren op reces ging, een belangrijke verklaring over Opper- Silezië afgelegd. Hij zeide, dat het vraagstuk van O. S. een vraagstuk van den vrede in Europa was. De volksstemming, die in O. S. gehouden was overeenkomstig het verdrag van Versailles, was uitgeloopen op een meer derheid van ongeveer 6 tegen 4 vóór de Duit- sohe eischen. De toestand werd moeilijker gemaakt door het feit, dat in sommige stre ken de steden voor Duitschland en de lan delijke gebieden voor Polen hadden gestemd, terwijl in andere deelen de steden voor Polen en de landelijke districten voor Duitschland hadden gestemd. De algemeene beslissing van de geallieerde oommissie was, dat die streken, waar een overweldigende meerder heid voor Polen had gestemd, aan Polen zouden worden gegeven. Nu was er een op stand door de Polen begonnen om dien toe stand te forceeren en de geallieerden voor een uitgemaakte zaak te plaatsen. Dit was een groote inbreuk op het verdrag van Ver sailles. Als wij hier niet onverbiddelijk ge streng tegen optraden, zou dit noodlottig voor den vrede in Europa worden. Hij was bevreesd voor wat zou gebeuren, tenzij de wereld het vertrouwen terugkreeg, en deze de uitwerking daarvan weer gevoelde. De industrieele wereld is op vertrouwen opge bouwd. Polen, zoo vervolgde de premier, was het laatste land, dat ep het verdrag van Ver sailles inbreuk moest maken. Niet zijn arm had zijn vrijheid bevochten. De Poolsche vrij heid was voor dat land gewonnen door Enge land, Frankrijk en Italië, en iedere letter van het verdrag vertegenwoordigde het leven van een Engelschman. (Toejuichingen). De Poolsche regeering had de verantwoordelijk heid voor den opstand afgewezen, maar deze betuigingen waren eens te veel gekomen, en het was moeilijk te gelooven, dat deze ver zekeringen meer dan zuiver formeel waren. Het was voor de geallieerden van het aller grootste belang, dat het verdrag van Versail les zou worden geëerbiedigd. Als men Polen zou -toestaan deze Duitsche provinciën onder den voet te loopen, zou het een slechte af loop zijn. Duitschland zou gerechtigd zijn, tot de geallieerden te zeggen: ge hebt mij ge dwongen mijne verplichtingen na te komen; wat hebt gij met de uwe gedaan? Ik zeg plechtig tot Engeland en tot de geallieerden: het is niet slechts een zaak van eer, al is dat ook belangrijk, maar het is een zaak van vei ligheid, van zekerheid, te toonen, dat wij van plan zijn, ons te houden aan het -verdrag, als dit vóór ons, en als dit tegen ons is. (Toe juichingen). Ik houd niet van lichtvaardig omspringen met het verdrag. Gij zult wel licht zeggen: het zijn maar Duitsohers. Ik zeg: zij zijn gerechtigd tot alles, wat het ver drag hun geeft. Er zijn maar twee wijzen om aan den toestand tegemoet te komen» De eene is, dat de geallieerde troepen de orde herstellen. Het staat niet aan mij, een mee ning op militair gebied té uiten, maar ik zou tamelijk verwonderd zijn, als dat kon. Boven dien la er nog deze moeilijkheid: wij zijn ge dwongen geworden, onze troepen terug te trekken, en wij missen het recht, onzen bond- genooten te zeggen, dat zij gebruik moeten maken van hun .troepen» Maas er bestaat geen reden voor de geallieerden om zich te verzetten tegen het feit, dat Duitschland ge bruik maakt van de strijdkrachten, die het bezit, <xm de orde in zijn eigen provincie te herstellen. Dat is „fair play", en dat wil En geland. Ik hoop, dat het dit tot het einde zal willen." (Toejuichingen). Het eenige wat hij uit naam van de regee ring zou willen zeggen, was, dat, wat er ook zou gebeuren, wij geen breuk van het ver drag konden gedoogen. Dat zou zijn het toe staan van een uittarting, die tot gevolgen van den meest noodlottigen aard zou kunnen leiden. Er waren mogelijkheden in Europa, die het absoluut noodzakelijk maakten, dat wij bij de regeling van Versailles bleven. Met de meest mogelijke plechtigheid, met een ernstig verlangen om den vrede in Euro pa te zien hersteld, wetende, dat die vrede nergens kan worden hersteld dan op een jS1® X?n de meest strenge rechtvaardigheid, deed hij een beroep op allen, die erbij betrok ken waren, om alles te doen, wat billijk en wat fair was, om vooroordeefleii uit den wee te ruimen, en rechtschapen, fair en eerlijk te uaI5^?fmeinS^be!.-b'laöei1' melden. dat in Ita lië groote opwinding heerscht over de ver- Italiaansche troepen tegen de Poolsche opstandelingen hebben geleden De ,d0 sparen Frank> d ltaUa" toet .jGiornale staXhéhW i!^nSche Pariteiten den op- Eneeland ^ftigd en dat Italië en tiofnen terugtrekking der Fransche ziinméetS,^LPdepUetotigen der Polen witMrt telf w^6n en 200 Frankrijk dit ge zelf hun troepen moeten terugtrek- Naar de „Vossische -Zeltung" meldt u Korfanty van plan de onafhankelijkheid Opper-Silezië af te kondigen. Washington, 18 Mei. Men verzekert hier, dat de Ver. Staten geen deel zullen men aan de bespreking nopens Opper-SuT zië, als dit vraagstuk in den oppersten raad ter sprake wordt gebracht, aangezien de 0n dracht, welke verstrekt is aan Harvey, <}iL" Amerikaanschen gezant te Londen, alleen betrekking heeft op vraagstukken, waarin de Amerikaansche belangen zijn gemoeid, DUITSCHLAND. 'Berlijn, 18 Mei. De benoeming van ri« drie nog ontbrekende rijksministers (va* bultenlandsche zaken1, financiën en' weder, opbouw) zal vermoedelijk eerst na de Pkjv stervacantie geschieden» De soclaal-dem<w craten zullen In samenwerking met de Dujt, sche vakvereenigingen den minister van op. bouw voordragen. Wat de twee andere pon tefeuilles betreft, bestaat het plan ze aan niet parlementsleden toe -te vertrouwen. ENGELAND. Londen, 18 Mei. Het bestuur van da {vereeniging van locomotief-machinisten enl -stokers heeft aan de leden opgedragen niet {te werken op .treinen, die „onderkruipers". kolen vervoeren, d. z. kolen, die behandeld zijn door werklieden, niet aangesloten bit een vakvereeniging. Indien' leden gestraft worden wegens weTkweigering, zal het be stuur hen tot het uiterlijke steunen, zoo noo- dig met een staking. De unie van spoorwegen heeft (gelijk de machinisten en stokers) besloten, te weigo- ren om ingevoerde kolen te behandelen» Het stoomschip „Damsterdiep" is met 600 ton steenkolen uit Rotterdam -te Kingslya, aangekomen. De havenarbeiders en spoot. wegbeambten weigerden die kolen te delen. Zij worden nu gelost door de beman- ning van de „Damsterdiep" en door middel van vrachtauto's gedistribueerd. De leden van de vakvereenigingen veroorzaken geen moeilijkheden. TURKIJE. Bij de aankomst van het Engelsohe stoom- schip Palitana Dinsdag te Smyrna heeft de kapitein bij den hoogen Engelschen commis saris verzet aangeteekend tegen het feit, dat de Kemalisten te Adalia de Turksche en Ar- meensohe passagiers van zijn schip gehaald hadden. De kapitein was in zijn hut opgeslo ten met een schildwacht voor de deur en op de passagiers, die zioh verzetten was ge schoten, waarhij twee dooden vielen. De ka pitein had de hulp ingeroepen van de Ita liaansche overheid om -ten minste de Arme niërs weer aan boord te krijgen, wier vroc wen en kind-eren daar aohtergelaten waren en jammerlijk weeklaagden. De Italianen wa- ren gaan zoeken, maar Turksche overheid noch politie waren te vinden. Zij hadden, daar het Vrijdagmiddag was, hun kantoren gesloten. De Italianen zouden de zaak echter blijven doorzitten en beloofden bij welsla gen de Armeniërs met de eerstvolgende boot naar Smyrna te zullen zenden. TWEEDE KAMER. Een groot aantal amendementen' (34) op bet ontwerp grondbelasting zou Vrijdag moeten zijn afgedaan. Hieronder noemen v/fl als de belangrijkste een amendement van denbeer Treub om de eigen aangifte te stellen in de plaats van de ambtelijke taxatie, hetwelk ver worpen werd (de minister kon er zich niet mede vereenigen). Bij het principiëele punt van het ontwerp, de grootte der heffing, kwam de groote ver deeldheid eerst recht tot uiting. Artikel regelt de heffing. Er bleek bij dit artikel ten duidelijkste, dat ook verscheidene loden der rechterzijde geen genoegen kenden nemen met het ontwerp zooals het daar lag. Om te beginnen had de heer De Wijkerslooth een amendement ingediend, om van het ge bouwd wel 2 mille te heffen, maar voor net ongebouwd 1.60 per mille. De heer Van de Laar had een amendement om de kleine landbouwers tegemoet te komen: hij wilde hen, die als grondeigenaars een belastbaar inkomen van 1500 of minder hebben, voer de helft en hen, die een belastbaar inkomen hebben van 1600 tot 8000, voor een kwart ontheffing der belasting verleenen. Op deze wijze wilde de heer Van do Laar de belasting «enigermate rekening doen houden met de draagkracht der mindergegoede boeren. De heer Teenstra wilde voorts progressie 1® de wet brengen door van een belastbare waar de van 16.000 1 per mille, tot 30.000 1-°° per mille, tot 60.000 2 per mille en boven (00.000 2.60 per mille te heffen. Aanvanka* ijk had hij een geringer progressie voorga steld, maar op aandrang van de socialist®1 voerde hij de progressie wat op voor de boO" gore waaiden. Tenslotte had de heer De<( kers nog een amendement, om bij het on gebouwd heneden 10 HA. de belastbar» waarde te verminderen met de hypothee0^ schulden. De heer S n o.e c k h e n k e m af heeft bij het debat over deze amendemei#: met nadruk den minister bezworen: om w J moetkomend te zijni Minister De Vries echter ving zijn jj®j strijding aan met de verklaring: geen e» amendemen/t te kunnen aanvaarden, dat n<» karakter van het ontwerp zou aantasten een persoonlijk element erin zou breng8®' door rekening te houden met de draagt*1®8® der belastingplichtigen. Daarmee stond de minister vierkant teg8®j over een1 meerderheid', die er anders °v dacht. Alle amendementen, door den minl8^ meer of minder sterk ontraden niet aannemelijk verklaard I werden ve !L pen: het amendement^TeenStra, het amo" ment-De Wijkerslooth, het amendement- de Laar en eindelijk het amendement**^ kers Na de stemmingen wilde de V o o r z v alreeds voortgaan met de behandeling de overige amendementen, om te denzelfden middag klaar te komen, t0 D Meisjesklasse B. Ie diploma R. Oolpa met 46 punten; 2e T. Slijper, 42 pt.; 8e G. Houter, 39.6 pt.; 4e O. Onnekes, 88 pt.; 6e B. Gevers, 87.5 pt.; 6e L. Driessen, 36 pt.; 7e L. Spruit, 85.6 pt.; 8e O. Verstegen, 85 pt.; 9e O. Roskam, 34.5 pt.; 10e N. Bergwerf, 84 pt. Jongensklasse B. Ie B. Schokking, 557» pt.; 2e L. Hornlng, 63V» pt.; 8e W. Koning- stetn, 477j pt.; 4e E. Eltemera, 471/» pt.; Be J Janzen, 457» pt.; 6e A. ftwAers, 44'/» pt.; 7'i J. Hagethorn, 44 pt. Meisjesklasse A. Ie R. Wagenaar, BB'/» pi; 2e M. Gomes, 887» pt.; 3e W. Brachten, 32'/. pt.; 4e J. de Graaf, 821/. pt.; Be 0. Hey- boer, 811/* pt.; 6e A. Leertouwer, 80»/« pt.; 7e O. de Jong, 807# pt.; 8e J. Bonn, 80 pt.; 9e N. Thjjssen, 297» pi; 10e T. Nijpels, 291/* pi; 11e J. Feij, 297» pt.; 12e T. Kuiper, 29 pi Jongensklasse A. Ie L. Brouwer, 437» pt.; 2e J. Verschuur, 427» pt.; Se W. Bakker, 417» Pt-J 4e A. Metz, 397» pi; Be A. van Baa- ren, 887pi; 6e Th. Rijkers, 387» pi; 7e W. de Gast, 86 pt.; 8e B. Meijer, 357» pt.; 9e J. Schellinger, 347» pt.; 10e O. Nijpels, 827» pt. Italië en Opper-Sllezië. De Veroenlgde 0fafe en Opper-Silezië Biet nieuwe kabinet. De mijnwerkersstaklng.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6