Tweede Blad. VAN DONDERDAG 19 MEI 1921. HEIDESSCHECOURANT HET NIÉUWE VOORSTEL BETREFFEN DE DE PLAATSELIJKE INKOMSTEN BELASTING. Elders In dit nummer treft men een inge zonden stuk aan van den heer T. v. P. met betrekking tot de voorgestelde wijziging in de heffing der plaatselijke inkomstenbelas ting. Het heeft geen zin in herhaling te tre den wat 't cijfermateriaal betreft. Den belang stellenden lezer en wie is dat in dit geval niet verwijzen wij. dus daarnaar. Wij zijn er van overtuigd, dat het met aandacht zal worden gelezen en de conclusies eruit zullen worden getrokken. De heer T. v. P. voert o.m. aan, dat onze cijfers te laag waren. Inderdaad aan den hoogen kant waren ze niet. Wij hielden vast aan de totaal-heffing die de gemeentebe- grooting aangeeft, n.1. voor 1921 800.000. Doch wij legden er den nadruk op, dat de daaruit afgeleide bedragen, die in 1921 zou den moeten worden betaald, minimum-be dragen waren, die ln het gunstigste geval zouden moeten worden opgebracht. Bij een uitkeering uit de O.W.-belastlng van minder dan 4 ton welk bedrag op de begrooting wordt geraamd bijv. 2 of 21/, ton, zal dus het ontbrekende in dit géval 1V» of 2 ton uit een verhoogde heffing gevonden moe ten worden. Het vermenigvuldigingscyfer, dat voor 8 ton totaal-opbrengst op 2.14 kwam, zal dan op 3, waarschijnlijk op een nog hoo- ger getal komen. De heer T. v. P. zeet dat vaststaat, dat de uitkeering uit de 0„W.-belasting 2, hoog stens 21/a ton zal bedragen. Is dit inderdaad juist, in. a. w. berust deze m'ededeeling op van toevoegde zijde verkregen gegevens, dan zullen de op te brengen bedragen die f v elke genoemd werden in kolom 5 van tabel 2 in ons nummer van Zaterdag j.L nog over schrijden. In dat geval Is het niet te veel gezegd, als men beweert, dat het voorstel van de Raadscommissie in dezen tijd een zeer na- deeligen invloed zal hebben op de toekomst van Helder, wellicht zóó, dat «les wat gedaan werd en nog gedaan zal worden, tevergeefs zal zijn. Men zal dit op het eerste gezicht overdre ven vinden, toch is niets minder waar dan dat. Nemen wij eerst de plaatselijke bestaande bedrijven. Zal men het de moeite waard vin den zich meer in te spannen, meer nog van den weinigen vrijen tijd af te nemen om een bedrijf grooter te maken, als men van elke 500 of 1000 gulden die men daardoor meer zou kunnen verdienen een dergelijk hoog bedrag zou moeten afstaan? Aan vestiging van nieuwe bedrijven be hoeft men hier niet te denken indien de be lastingen tot een hoogte worden opgevoerd als het gevole zou 'zijn van de aanneming der nieuwe voorstellen. Het verpelb'kende staatje, dat de heer T. v. P. aan zijn stuk toevoegt, brengt ook de gedaohten op een ander terrein, waar voor de gemeente in het algemeen gevaren ver borgen liggen. Welke invloed zal die hoog3 belasting hebben op het gehalte van het amb tenaren korps en op dat van de leerkrachten, vooral in verband met de hoogere inko mens op die van het middelbaar onder wijs. Niet anders dan noodgedrongen zal men in een plaats met een exhorbitant hooge, be lasting eene benoeming aanvaarden, en dat men op die wijze niet het beste krijgt waarvan Helder vroeger in groote mate pro- fit eer del is te verwachten. Een tweede gevolg zal zijn, dat men onder deze perso nen een groot verloop krijgt, dat in den be ginne misschien geremd zal worden door de onmogelijke woningtoestanden, doch zich sterker .zal doen gevoelen, naarmate die toe standen verbeteren. Tenzij de gemeente zoo danige salarissen aan de hoogere ambtenaren uitkeert, dat dit opweegt tegen de hoogere uitgaven aan belasting en als gevolg daar van aan levensonderhoud die men zich heeft te getroosten. Terwijl de burgerij die hoogere salarissen toch weer zal moeten op brengen. En zal Helder niet weer en erger nog ln een slecht blaadje komen te staan, door dat rijksambtenaren en officieren van land en zeemacht alle mogelijke moMte zullen doen om -maar niet hier geplaatst te worden? Daardoor alleen reeds zal aan Helder meer schade kunnen worden toegebracht, dan men aanvankelijk zou willen aannemen. Een overzicht van de juiste bedraden die men zal moeten betalen is op het «ogenblik nog moeilijk te geven. Men kan uitgaan van ver onderstellingen, gebaseerd op een zeker to taal heffingsbedrag, maar daar is alleen mee gezegd, tusschen welke bedragen de belasting zal schommelen en dan nog met een ruime speling. Er zijn tallooze factoren die het te heffen bedrag onzeker maken en daarover heerscht dan ook nogal verschil van mee ning. In ieder geval dit staat wel vast aan den lagen kant behoeft men het niet te zoeken. Naar men weet is de gemeente- begrooting nog steeds niet goedgekeurd van Gedeputeerde Staten terugontvangen omdat deze bezwaar maken tegen den post van 400.000 gulden die als uitkeering uit de O.W.- belastlng op de begrooting voorkomt. En de verwachting ln kringen die men kan achten op de hoogte te zijn, ls dan ook geen andere, dan dat de uitkeering minstens I1/» k 2 ton LAGER zal zijn. Op de begrooting staat dan ook vermeld, dat het eventueel minder uitge keerde bedrag uit de belasting gevonden zal moeten worden. Waardoor volgens de gemeentelijke auto riteiten het vermenigvuldigingscijfer op 8 zou moeten komen, doch volgens die van het rijk op een hooger getal omdat de ge meente uitgaat van een heffing over een totaal Inkomen van 16 millioen, teéwijl vol gens de aanslagen van het rijk slechts over 14 millioen inkomen belasting geheven kan worden. Mocht dit verschil van meening niet uitgemaakt worden, dan is het niet twijfel achtig welke opgaaf als juist zal worden be schouwd. Met het gevolg dat niet 8, doch een hooger vermenigvuldigingscijfer wordt toe gepast. Er zit in de nieuwe belastingplannen nog een andere moeilijkheid verborgen. Deze ligt voornmnelijk in de vraag over welk jaar van het inkomen belasting zou worden ge heven. Voor de veranderlijke inkomens n.l.-die van zakemnenschen gold, dat daar voor het gemiddelde van twee vooralgaande jaren werd genomen. Voor 1920 werd dus aangeslagen over een inkomen dat gemid deld in 1918 en 1919 was genoten. Voor 1921 zou dat dus worden over het gemiddelde van 1919 en 1920. Dit waren, vergeleken met het laatst van 1920 en met 1921 nog goede ja ren, zoodat hierdoor ook alweer de toestand gunstiger schijnt dan hij is. Ook voor an dere inkomens, die het genot hadden van duurtetoeslagen en bijzondere toelagen is dit een factor van beteekenis. De moeilykhe.id wordt nog vergroot, doordat het rijk niet op dien voet heft, doch over de inkomsten genoten in het afgeloopen jaar. Bovendien wordt 'het overzicht van het resultaat waartoe de nieuwe voorstellen zullen leiden nog be lemmerd door het feit dat het Ryksbelas- tingjaar loopt van Mei tot Mei en het ge meentelijke met Januari aanvangt, zoodat men dus over de eerste 4 maanden naar een anderen aanslag betaalt, dan de 8 volgende maanden van het jaar en de 4 eerste van het volgend jaar. De Raad zal goed doen een duidelijke uit eenzetting te verlangen van de gevolgen die de nieuwe wijze van heffing zal hebben, en een nauwkeurige opgave van de bedragen, die zullen moeteD worden opgebracht. Het gaat niet aan om, gelijk geschied is, het voorstel over te leggen met een uitwerking, waarbij allerlei mogelijkheden die een zwaardere heffing noodzakelijk zullen maken en waaronder er zijn die eerder als waarscu ij ri jkheden moeten worden opgevat buiten beschouwing worden gelaten. Men kan nielt verwachten, dat ieder raadslid er zich zoo danig in zal of kan verdiepen, dat hij een juist overzicht krijgt. Waar zelfs mannen met een goed inzicht in financieele en belas tingzaken moeite hebben de juiste gevolgen nauwkeurig na te gaan, zal dat van alle raadsleden zeker niet verwacht kunnen wor den, te meer niet omdat in de bijlage, waarin het voorstel ter kennis van den raad is ge bracht, geen juist beeld van de werkelijke gevolgen van een eventueele heffing volgens dat voorstel werd gegeven. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het ma chinisten-examen diploma A de heer P. van Es, alhier. Te rekenen van 1 Mei is D. J. van Zant wijk te Helder, in verband met zijn benoe ming tot aman. Ie kl. aan de Landbouwho geschool, eervol ontslagen als aman.-instru- mentmaker bij het Rijksinst. voor Hydrogr. V isscherij onderzoek. 2e Zomer-Concert te geven door het Stedelijk Muziekkorps (directeur J. ter Hall) op Zaterdag 21 Mei, 's avonds 8 uur. 1. Prince Léopold MaTsch Burtl. 2. Ouverture d. 1'Op. Joseph Méhul. 8. The Mlssouri Wall te Logan. 4. Fantaisie d. 1'Op.- „La Fdlle du Régiment" Donizetti. 5. „La Bayadére" Mazurka de concert Tosca. 6. Fantaisie Ballet Montagne. 7. La Victoiire do Concours Marsch J. ter Hall. Hr. Ms. „Zeeland". Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. „Zeeland", onder bevel van kapitein ter zee D. Keus, Zaterdag te Aarhuus aangekomen en Dins dag weder vandaar vertrokken. 2e. Periodieke zeilwedstrijd. De 2e Periodieke Zeilwedstrijd wordt ge houden op Vrijdag 20 Mei .1921. Waarschuwingsschot '(halfstok hyschen vlag Z ten 8 u. 16. Voor modelsloepen B 3: 5 minutenschot (voorhijschen vlag Z) ten 8 u. 25. Afvaartschot (strijken vlag Z) ten 8 u. 80. Voor modelsloepen B 1 en B 2: 5 minutenschot (hijsdhen vlag Z) ten 8 u. 40. Afvaartschot (strijken vlag Z) ten 8 u. 45. Voor fantasiesloepen: 5 minutenschot (hij- schen vlag Z) ten 8 u. 55. Afvaartschot (strij ken vlag Z) ten 9 u. Het geluidsignaal terugroepen wordt ge geven met de misthoorn. Waterverspilllng. Burgemeester en Wethouders vestigen in eene advertentie in dit nummer de aandacht op het bestaande verbod omtrent waterver spilling, Voornamelijk tegen het gebruik van water voor het schrobben der straten zal met alle middelen, die do gemeente ten dienste staan, worden opgetreden, n.1. afsnijding van den watertoevoer. Dit watergebrek vindt zijn oorzaak in een bestaand tekort aan capaciteit van de huidige prise d'eau. Reeds verleden zomer deed zich dit tekort gelden, en, naar wij vernemen, ls de voorgenomen overname van het bedrijf door de provincie de oorzaak dat met de uit breiding van de prise d'eau nog niet is aan gevangen. Laat men dus ten opzichte van waterver bruik in het groot de meest-mogelyke zuinig heid betrachten; daarmede handelt -men op het ©ogenblik het best in het belang van de gemeenschap. Het spreekt vanzelf dat dit alleen geldt voor leidingwater. De 24 hoofdprijzen van de H. O. F.- verloting van de Vereen, tot bev. der Gez. in de Grafische Vakken zijn gevallen op de volgende nummers: 9329, 16186, 8365, 16018, 18366, 6091, 9430, 5577, 27038,'9590, 2624, 80846, 2844, 5990, 82433, 23377, 19836, 2947, 16558, 85206, 16724, 24452, 4622, 21672. Voor de andere prijzen zijn de lijsten ter inzage Gravenstraat 54. Gymii. en Schermvereen. „O. K. K." Bij het le Pinksterdag te Noordscharwou- de gehouden gymnastiekfeest behaalden de dames- en heerenafdeeling van bovenge noemde vereeniging beiden den len prija in den marschwedstrijd. Op den op Tweeden Pinksterdag te Delft gehouden bondswedstrijd van den Chr. Bond van Gymnastikvereeni gingen in Ne derland, behaalde onze plaatselijke Ohr. Gymnast.-Vereen. „Turnlust" een eerste prijs in den Vierkamp heexen, tweede graad. Afscheid van Dr. Van Freytag Drabbe. De officier van gezondheid le kl. J. M. A. J. H. von Freytag Drabbe, die de marine gaat verlaten, werd Zaterdagmiddag in het gebouw van den Geneeskundigen Buiten dienst in de Spuistraat door een aantal zijner patiënten gehuldigd. Onder leiding van mevr. E. SohultzFigee had zich een huldigingscomité van een 20-tal dames gevormd, die geld inzamelden, tenein de den algemeen- beminden geneesheer een blijvend souvenir aan te bieden. In een 2-tal auto's werden de heer en me vrouw Drabbe, met familieleden, van hun woning afgehaald, en door mevr. v. d. Nieu- wen'huizen naar de spreekkamer geleid, voor dit doel met groen en bloemen versierd. Aan mevr. Drabbe en haar moeder werden met een kort woord van welkom bloemen aangeboden. Nadat de gasten en genood igddn gezeten waren, nam mevr. E. Schültz het woord. Spr. heette alle aanwezigen welkom. Met gemeng de gevoelens hebben wij dezen dag tegemoet gezien, aldus spr. Aan den eenen kant met een bezwaard hart, omdat het hier gold het afscheid van onzen zoo zeer gewaardeerden dokter en vriend. Maar ook verheugde het ons, nog eenmaal in de gelegenheid te mogen zijn uiting te kunnen geven aan onze gevoe lens van waardeering en sympathie. Moge door dit feestelijk samenzijn het afscheid ee/iigszins verzacht worden en iedereen een gelukkige herinnering aan dezen dag bij blijven. Uit naam van alle patiënten werd thans een cadeau aan den scheidende overhandigd en daarbij woorden van waardeering gespro ken. Als eerste nam mevr. v. Erp .Taalman Kip het woord. Dat u steeds in ons aller herinne ring zult blijven voortleven, is vanzelfspre kend, zeide spr. Niet licht zullen wij vergeten het vele, dat wij aan u te danken hebben. Niet alleen hebt u ons gedurende ruim 3 jaar als medicus uw wetenschap gegeven, maar ook als mensch uw geheele hart. Onvermoeid hebt u ieder, die uw hulp noodig had, bijge staan. Nooit was u iets te veel voor uw pa tiënten. Dag en nacht stond u voor ons Maar, en voor ieder had u, ook in de grootste drukte, een opbeurend en vriendelijk woord. Uw heengaan wordt dan ook door ons allen als een groot verlies gevoeld. En hoewel wij vol komen overtuigd zijn, dat onze oprechte dank baarheid jegens u, noch in woorden, noch in. meer tastbaren vorm, genoegzaam kan wor den uitgedrukt, meenen wij u toch niet te mogen laten heengaan, zonder eenig zicht baar bewijs van onze blijvende waardeering. Spr. overhandigde den heer Drabhe na mens de marine-patiënten een gouden uur werk, met den wensch, dat het in het verre Mexico den dokter goed moge gaan. Mejuffrouw Franke overhandigde met en kele hartelijke woorden een cigarettenkoker. Namens de vrouwen van de modern georga niseerde mindere schepelingen bood mej. De Glerc een album aan met de namen van allen, die 's dokters heengaan betreuren; mejuf frouw KraakBoot een photo. Aan 's dokters zoontje werd als herinnering aan dezen dag door mevr. Brouwer een boek werk aangeboden en tot slot hield mejuf frouw Ruissenberg nog een toespraak, waar in zjj namens alle patiënten nogmaals dank betuigde voor de.geneeskundige hulp, die de dokter steeds bereid was te geven, en er op wees, dat de heer Drabbe steeds gereed stond voor ieder, van welken rang of stand ook. Deze toespraak was in dichtmaat. Dr. Drabbe dankte in een lange toespraak voor al de goede wensch en, die hem werden gebracht op dezen dag, een der onvergete- lijkste van zijn leven, naar hij zeide. U hebt heden voor mij opgericht een mijlpaal op mijn levensweg, die in de toekomst mij van onberekenbaar nut zal zijn; want .evenals een wandelaar, moede van zijn tocht, gaarne uit rust bij een mijlpaal en staart op den reeds afgelegden weg, om daaruit de kracht te putten moedig verder te gaan, evenzoo zal ik in tijden, waarin zorgen mij drukken en ik vermoeid ben, nederzitten bij dezen mijl paal. Hoog zal zij verheven zijn boven de nevelen van mijn verdriet en mijn geestesoog zal in de verte het herinneringsbeeld ontwa ren van dezen dag. Wederom zal ik mij om ringd voelen door uw sympathie en warme vriendschap en daardoor gesterkt zal ik moedig verder weten te gaan. Dit huldeblijk voel ik als een decoratie, een decoratie, mij aangeboden door de bloem van mijn men- schen, ln wier midden ik eenige jaren heb mogen «verkeeren, wier Hef ik deelde, maar van wier leed ik ook deelgenoot werd. Wan neer zorgen of verdriet naar Intrede bij u deden, soms zelfs de dood zijn slachtoffer opeischte, dan was het u w vertrouwen, dat mij in staat stelde, al was het slechts voor een oogonblik, de wolken vaneen te scheuren en n daarachter de hoopvolle toekomst, den vollen dag te laten zien. Voor dat vertrouwen dank ik u. Ik sprak zoo even van de bloem mijner mensdhen en misschien was dit on juist. Immers daarbij kan men nog denkon aan rang en stand. Ik voel juist zoo goed hoe in dit huldeblijk zijn bijeengegaard vele „penningskes der weduwe", hoe dus vele als ik 't zoo noemen mag, maatschappelijk meer eenvoudipen, mensohen dus, die hun geld wel beter konden gebruiken, hieraan mede deden, omdat zij hun dokter niet wilden laten gaan zonder tastbaar souvenir. Dan kan men niet meer spreken van de bloem zijner men- schen. Dan kan men alleen spreken van het hart van de bloem, de plaats waar het wanne leven, de voHe vriendschap van uitgaat. „Hun dokter"! 't Heeft me altijd als een eeretitel in de ooren geklonken als mijn patiënten spraken, niet van „den dokter", maar van „onzen dokter". Toch mag ik deze decoratie niet voor mjj alleen aanvaarden. Ook een medicus heeft zijn stemmingen, heeft zijn verdriet, heeft momenten, waarin hij het vertrouwen ln zijn werk dreigt te verliezen, en u weet niet half hoeveel physleke inspanning van een medicus wordt vereischt, om daarvan dan zijn patiënten geen slachtoffer te maken. In die momenten heb ik een enorme steun ge had aan mijn kleine, maar flinke vrouw, die ook zoo dapper met mjj de toekomst tegemoet gaat. Haar gulle lach, haar gezonde levens lust, hebben mij in die momenten geschraagd, ook zjj leefde mede met het wel en wee mijner patiëntent Daarvoor bracht" spr. haar hier dank. Spr. richtte vervolgens eenige woorden tot zijn zoon om met een woord van dank aan de dames te eindigen. 'Gij hebt mij mijn heengaan moeilijk ge maakt. Dacht ik oorspronkelijk, dat mijn heengaan me niet zoo zwaar zou vallen, vanaf het «ogenblik, dat mijn plan ruchtbaar werd, hebt u mij omringd met een zoo grenzelooze mate van vriendschap en sympathie, dat ik eiken dag meer aan u gebonden werd. Ik voelde mij als een-generaal, die zijn leger van getrouwen in den steek laat en dikwijls heb ik met mijn vrouw overlegd of het niet beter ware te blijven. Dat ik tenslotte toch van u heenga, is omdat we meenden ons gezinsbe- lang op den voorgrond te moeten plaatsen. Wel kan ik u verzekeren, dat, indien men van hoogerhand een ernstige poging had ge waagd mij voor u te behouden, niet voor eenige maanden, niet voor eenige jaren, maar voor goed, ik niet van u zou zijn heen gegaan. Ik begrijp intusschen, dat zoo iets in onze marine-organisatie niet mogelijk is. Tenslotte wilde ik u nog iets verzoeken. Zonder ijdelheid, de huldiging is daarvoor te duidelijk, kan ik zeggen, dat ik een groote plaats in uw midden had ingenomen en het kan wel niet anders of mijn opvolger zal niet ineens die plaats kunnen bezetten. Ik zou u willen vragen: draag een deel van het ver trouwen, dat u in mij stelde, over op hem, ontvang hem met vertrouwen. Hij begint zijn werk met kracht en opgewektheid. Maar toch zullen kleine botsingen niet te vervangen zijn. U moet hem, maar hij moet ook u leeren kennen. Denk dan niet bij alles „dat zou onze dokter zóó gedaan hebben". Er zijn vele we gen, die naar Rome leiden en hij weder- zydsch vertrouwen ben ik overtuigd, dat hij een goede weg met u zal bewandelen. De tijd zal dan komen, dat hij blijkt een goede op volger te zijn. U zeidet mjj steeds een plaatsje voor mij in uw midden te zullen openhouden. Ook u behoudt bij mij uw plaats. Uw beste wenschen vergezellen mij in die mate, dat, indien slechts een klein gedeelte ervan werkelijkheid werd, mijn toekomstig geluk verzekerd zou zijn. Ook mijn wenschen vergezellen u in niet mindere mate. Moge zorgen en verdriet u bespaard blijven, geluk en voorspoed uw deel zijn en weest overtuigd, dat, waar of wanneer gij een beroep op mij zult doen, ik daaraan, zoo het ©enigszins in mijn vermogen ligt, zal voldoen. Ik dank u voor dezen onvergetelijken dag. Moge uw weg, moge mijn weg gezegend zijn! De plechtigheid was hiermede afgeloopen. BUITENLAND. OPPER-SILEZIE. De toestand. Berlijn, 18 Mei. Korfanty schijnt tot den terugtocht besloten. Aldus officieele berich ten. Wat den leider der Polen ertoe heeft ge bracht, dit besluit te vatten, is nog niet erg duidelijk. Vermoedelijk heeft hij ingezien, dat het onmogelijk is met de hulp van ongedisci plineerde benden een leger op te stellen. Bo vendien zullen de financieele zorgen, waarin hij verkeerde, ook hun invloed wel hebben doen gelden. Gevangen genomen Polen heb ben Immers uitdrukkelijk verklaard, dat zij nooit de hun beloofde soldij hebben ontvan gen. In Opper-Silezië zelf heeft het bericht van den terugtocht van Korfanty een geweldigen Indruk verwekt. De groote Berlijnsche bladen, o.a. het Ta geblatt, vinden dat men goed zal doen niet al te veel waarde aan de verklaringen van Kor fanty te hechten. Want Korfanty is een heel handig heerschap en het is niet onmogelijk diat hy, nu hij ziet, dat hy er niet de krijgs kans niet kan komen, eenvoudig van taktiek verandert. Hy hoopt natuurlyk door zyn ca pitulatie zoowel de gunst der Engelschen als die der Italianen te winnen, en volgens het Tageblatt is het best mogelijk, dat de Fran- sohen hem tot zyn besluit hebben aange spoord. Volgens het Berliner Tageblatt hebben de Poolsche opstandelingen met Pinksteren den Ehgelschen districtscontroleur te Tarnowitz gevangen genomen. Hy slaagde er echter in te ontsnappen. Dinsdagnacht zyn hy de spoorwegdirectie te Kattowitz ongeveer 200 Poolsche opstande lingen verschenen. Zy brachten een locomo tief mede, waaraan zij er 14 andere koppel den. Daarna gingen zy er met al de locomo tieven van door. Het was onmogeiyk tele fonisch hulp te krygen, daar de Polen eerst alle telefoondraden hadden doorgesneden. Uit het dorp Gompxachtaohuts werden 5 Dultsohe burgers gevangen weggevoerd. Daar men vermoedde, dat zy naar het dorp Chmidlowits waren getransporteerd gingen de volksstemmingspoUtle en de hurgerweer tot den aanval tegen deze gemeente over. Het resultaat van den strijd ls nog onbekend. Te Rauden hebben opstandelingen het slot van den hertog van_Ratibor leeggeplunderd. Zy hebben o.a. de automobiel van den her tog, en de juweelen van de hertogin en de op het slot logeerende prinses van Öettlngen meegenomen. Bovendien maakten zy zilverwerk, kleeren, schoenen, geld en paarden buit. Lloyd George en Brland. Een belangrijke verklaring van Lloyd George. Londen, 18 Mei. Lloyd George heeft de volgende verklaring aan de pers doen toe komen, als „aanvulling van de verklaring, die hy in het Lagerhuis heeft afgelegd". „Natuuriyk, kan ik slechts de verantwoor- delykheid aanvaarden voor hetgeen ik wer- kelyk gezegd heb, en niet voor de verdraaiin gen, die Fransche bladen ervan hebben ge maakt. De bijna algemeene instemming van de Amerlkaansohe, Itallaansche en Engelsche pers met de gevoelens, waaraan ik uitdruk king heb gegeven, bewijst, dat de groote na ties, die Frankrijk in het Westen terzyde hebben gestaan, van meening zijn, dat het verdrag van Versailles eerlijk moet worden ten uitvoer gelegd. Nooit heb ik een zoo groote eenstemmigheid bygewoorid ten op zichtevan eenige kwestie. Alle schakeeringen in de openbare meening van deze landen staan op hetzelfde standpunt. Met alle respect zou ik de Fransche pers willen zeggen, dat haar gewoonte, om elke uiting van de openbare meening by de bond- genooten, die niet met haar eigen meening harmonieert, als een onbeschaamdheid te be handelen, heel ongelukkig is. Een dergelijke gemoedsgesteldheid moet op den duur nood lottig worden voor iedere Entente. Het stand punt, dat de Amerikaansche, Itaüaansche en Engelsche pers in de Opper-Silezische kwes tie heeft ingenomen, mag niet als vyandig tegenover Frankrijk worden opgevat. Zy houden vast aan het verdrag .van V ersailles. Zy willen de bepalingen van het verdrag van Versailles eeriyk toepassen, onverschillig of deze toevallig ten gunste of ten nadeele van Duitschland zyn. Over het lot van Opper- Silezië njoet beslist worden door den Opper sten Raad, en niet door Korfanty. De kinde ren van het verdrag van Versailles kan men niet veroorloven ongestraft het vaatwerk in Europa stuk te slaan. De een of ander moet hen bij de kraag nemen, anders hebben wij onophoudelijk onrust. Men kan den loop van de wereld ln de eerstvolgende jaren niet voorspellen. De mist voor ons Is dikker dan gewoonlijk. Veel zal afhangen van het eensgezind biyveni van de geallieerden. Behalve de uit de verdragen voortspruitende verplichtingen zullen ge beurtenissen, die men nog niet voorzien kan, beslissend zyn voor de groepeering van de volken. De toekomst van de wereld, <?n in het byzonder nog die van Europa, zal worden bepaald door oude of nieuwe vriendschap. Onder die omstandigheden is het verdrag van Versailles een document van oneindig be lang. vooral voor de volken van de Entente. Het houdt ons byeen, terwyl er zooveel is, dat onö verdeelt. Wie de bepalingen ervan behandelt, als lieten zi) hartstocht en voor oordeel vrij spel, zal niet lang hoeven te wachten, om berouw te krijgen over zijn heethoofdigheid. Het Engelsche volk zal niet trachten, eenige vérantwoordelykheid, die het verdrag het oplegt, te ontduiken. Er zyn tydeiyke beletsels, die het moeilyk maken, dat wy troepen zenden, maar wy verwachten met vertrouwen, dat die spoedig voorby zul len zyn. Ik wil er de aandacht op vestigen, dat by de laatste conferentie wy onze bereid willigheid te kennen igaven, onze vloot ter beschikking van de 'geallieerden te stellen voor ©enige operatie, waartoe besloten' zou worden, als Duitschland weigerde, de voor waarden te aanvaarden. De Engelsche regeering had de verdeeling van Opper-Silezië gaarne geregeld op de laatste Londensche conferentie; men kende toen reeds alle byzonderheden van de stem ming. Onze bondgenooten waren toen echter niet bereid, om de discussie te beginnen. Wi) willen eerlijk de beslissing afwachten, die de meerderheid zal nemen van de mogendheden, die volgens het verdrag stern hebben by de bepaUng der grenzen van Opper-Silezië, hoe deze beslissing ook uitvalt. Wy aanvaarden ten volle den uitslag van het plebisciet als de uiting van den wensch van het Opper-Sile- ziohe volk. Wij zijn in een grooten oorlog gegaan en hebben ontzaglijke verliezen geleden by de verdediging van een oud verdrag, waarby ons l#nd betrokken was. Brittan je zal het niet over zich verkrijgen, er werkeloos bij te staan, als een verdrag met voeten getreden wordt, dat zijn vertegenwoordigers nog geen twee Jaar geleden hebben onderteekend." Te Londen ls men van meening dat het vraagstuk van Opper-Silezië in een voltallige zitting van den Oppersten Raad dient te wor den behandeld, hetzy te Parijs, hetzy te Boulogne, en wel zoo spoedig mogelijk na Bjiand's verklaring in de Fransche Kamer, die voor morgen werd afgekondigd. Het wordt waarschyniyk geacht, dat de of ficieuze vertegenwoordigers der Vereenigde Staten zullen worden uitgenoodigd, aan de oonferentie deel te nemen. De houding van Italië. Volgens de Jdea Nationale is Italië wel de- geiyk van plan zy'n troepen geheel uit Op per-Silezië terug te trekken. Het blad valt Sforza scherp aan, en meent, dat dit protest aan de regeering van Warschau niet met de waardigheid van Italië strookt. Zoo'n bedrei ging om de troepen terug te trekken kan slechts de opstandeUngen en de Franschen aangenaam zyn. Op dergelyke wyze kan het gezag van Italië niet worden hersteld, ook niet by de entente. Ook andere bladen wyzen op de noodzake- lykheid van krachtig optreden. Over het al gemeen juichen zij de rede van Lloyd Geor ge toe en wordt Frankrylk scherp aangeval len. Volgens de Secoio heeft minister Giolitti dan ook verklaard dat hy zich met de gedach- tengang van de rede van Lloyd George kan vereenigen. De ontstemming ln Italië wordt natuurlijk nog vergroot door de vele slachtoffers die gevallen zyn by het optreden tegen de op standelingen. In Polen heeft men er achter heen gezeten om den beganen misslag te her stellen. Een afvaardiging van Poolsche boeren uit Opper-Silezië heeft generaal Ro- mei, het hoofd van de Itallaansche militaire zending te Warschau eenige miljoenen mark aangeboden voorde Itallaansche slachtoffers, die in Opper-Silezië gevalen zy'n. Generaal Romei heeft in overleg met het Italiaansoh gezantsohap het aanbod geweigerd. Men heeft nameiyk gewacht tot de volle dige Italiaansche verliezen bekend waren. Daarop heeft graaf Horza aan de geallieerde commissie vaststelling verzocht van eene schadevergoeding. Deze werd door haar be paald op 7 millioen lire, welke de Poolscho regeering zou hebben te betalen. De Vereenigde Staten en Polen. Polen heeft ook by de Vereenigde Staten om steun aangeklopt; vooral moreel© steun werd gevraagd in verband met de Poolsche eische inzake Opper-Silezië. Het heeft ech ter geen suces gehad. Harding liet weten, dat de V. S. wel in den Oppersten Raad verte genwoordigd zou zyn, doch niet met ingrij pen in zaken, die alleen Europa en niet Ame rika raakten. Deze mededeeling is ook een tegenvaller voor Frankryk dat steun hoopte te vinden by de Vereenigde Staten tegen de overige geallieerden. In dit verband zal Frankryk ook de rede van Noyes, den Ameri- kaanschen commissaris van het Rijnland, on aangenaam In de ooren klinken. Deze zeide in een toespraak aan de universiteit te Prin- cetowor, dat Frankryk besloten was om het Roer-dal binnen te vallen en dat het Ameri kaansche leger verplicht zou worden een rol te spelen by dezen nieuwe Napoleontischen veroveringstocht. De eenige oplossing voor Amerika was, dat het Engeland steunde in zy'n verzet tegen het Fransche plan.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5