r HELDEISC1ECOURANT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 21 MEI 1921. DE PLAATSELIJKE INKOMSTEN BELASTING. In het blad „Gemeentebelangen" van 15 Mei j.1. toomt van de hand van J. M. van Sas te Maastricht een /artikel voor over be zuiniging, waarbij is opgenomen een staatje, aangevende het bedrag dat in verschillende gemeenten in 1014 aan Plaatselijke inkom stenbelasting werd ontvangen en de be dragen die in dezelfde gemeente over 1921 werden geraamd. Het staatje ziet eruit als volgt: Delft Gaat man de cijfers voor H e 1 d e r na, dan «ou men, volgens de begrooting, krijgen Opbrengst in 1014 ƒ101.000; raming voor 1921 800.000 -of 7.92 'maal zooveel als In 1914, Dit «ou nog niet zoo sleoht schijnen in ver gelijking met andere gemeenten. Wij komen daarop straks terug om aan te -toonen, dat ook in dezen schijn bedrielgt, In werkelijkheid staat bovendien de zaak 'anders. Waar het op aan komt is, dat wij voor 1921 niet 8 ton hebben op te brengen, d/odh minstens 1 millioen1 en waarschijnlijk nog meer. Te rekenen op een bedrag van 8 ton zou niet verantwoord zijn, omdat ook de vrijwel algemeen© opvatting is, dat men niet 4 ton zal ontvangen, doch hoogstens 2 2v/a ton. Men zou 'hiertegen kunnen aanvoeren, dat er ten tijde van het samenstellen van de begrooting gronden waren, waarop een dergelijke hooge raming was te verdedigen, ofschoon ook in den Raad toentertijd stemmen daartegen opgingen doch thans zijn die omstandigheden zoodanig veranderd, dat op niet meer dan 2 a 21/» ton gerkend mag Worden, tenzij het Rijk niet op denzelfden voet doorgaat en buitengewone maatregelen worden genomen, of de verhouding tusschen rijk en gemeente nader worden geregeld. Neemt men hierbij nog het verschil iri op vatting betreffende het totaal belastbaar in komen in aanmerking, dan kan men veilig aannemen, dat het totaal op te brengen be drag niet 7.92 maal, maar meer dan 10 maal het bedrag van 1914 zal zijn. Alleen Maastricht en Heerlen geven een hooger cijfer. Naar echter uit het staatje blijkt, was de plaatselijke inkomstenbelasting van Maastricht in 1914 buitengewoon laag voor die gemeente. Het aantal inwoners be droeg toen zeker meer dan 38.000, terwijl er naar verhouding veel meer grootere inko mens zijn dan hier. Met Heerlen staat de zaak anders. De oor logsjaren zijn voor de mijnstreek niet bepaald de slechtste geweest. Bovendien is de bevol king van deze plaats in nog geen 10 jaar meer dan drie maal zoo groot geworden. Brengt men deze verhoudingen in rekening, dan zou dus in het gunstigste geval het cijfer 15 veranderd moeten worden in 5; in ongun stiger conditie in een hooger getal, bijv. 7 of 7 Er blijven dan over 's-Hertogenbosch en Nijmegen, die resp. met 10.7 en 10 ongeveer met Helder gelijk staan en Rotterdam, dat met 9.89 ook al aardig bijkomt. Weliswaar is ook in deze gemeenten het bedrag hoog op gevoerd, doch zij verkeeren in dit opzicht in een heel wat gunstiger conditie dan Helder als men het betrekkelijke aantal hoogere in komens in aanmerking neemt. Voor Nijme gen vooral, maar ook voor Den Bosch betee- kent een geringe vermeerdering der lasten van de hoogere inkomens reeds een aanmer kelijke verhooging van het totaal bedrag, dat in de gemeentelijke schatkist komt. Hetzelfde £ldt, noewel in mindere mate,, voor Rotter* m. De hier aanwezige verhooging vindt, naar wij meenen, gedeeltelijk haar oorzaak in gebiedsuitbreiding, waardoor het totaal bedrag natuurlijk stijgt. Geen van deze factoren is van invloed ge weest op de verhooging van het bedrag, dat door onze gemeente is op te brengen. Al willen wij er hier den nadruk op leggen, dat de verhoudingscijfers betrekkelijke waarde hebben, omdat de andere plaatselijke lasten bujten beschouwing worden gelaten, toch geeft het toenemen van het bedrag, dat uit de plaatselijke inkomstenbelasting gevonden moet worden wel aan, in welke verhouding ongeveer de uitgaven zijn toegenomen. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het machinisten-examen, diploma A, de heer G. de Beurs, alhier. Concert in het Plantsoen. Donderdavond te 8 uur geeft het Stafmu- ziekkorps der Marine een oonoeit in het Plantsoen. Onderzeeboot K 4. De nieuwe onderzeeboot K 4 (men zie ons nummer van Dinsdag j.1.) is alhier aange komen. Nederlanders In den Vreemde. Heden wordt een begin gemaakt met de inzameling ten behoeve van onze landgenoo- ten in den vreemde. Wij hopen zeer, dat onze stadgenooten zich niet onbetuigd laten om mede te helpen tot leniging van den nood onzer Jandgenooten in den vreemde 1 Eindexamens Zeevaartscholen. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een Commis sie, welke wordt belast met het afnemen in 1921 van eindexamens aan de van Rijkswege gesubsidieerde Zeevaartscholen. In die Com missie zijn benoeimd tot lid en voorzitter: M. J. van Alphen de Veer, Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs te 's-Gravenhage; tot lid en ondervoorziter: W. Noorduyn, directeur der Zeevaartschool te Rotterdam; tot lid en Secretaris: D. de Grooth, lid van de Commissie voor de stuurliedenexamens te s-Gravenhage; tot leden: H, J. Bartelings, directeur van de zeevaartschool te Delfzljf, K. F. Bartstra, leeraar aan die zeevaartschool te Vlissingen, F. J. van der Biesen, gezagvoerder bij de groote vaart te Scheveningen, Mr. A. L. Th. van der Does te 's-Gravenhage, D. Hubert, lid der Oommissie voor de stuurliedenexa mens te Heemstede, M. C. Koning, direc teur van de stoomvaartmaatschappij Neder land te Haarlem, Th. C. W. van Mierlo, direc teur van de zeevaartschool te Helder, J. Oderwald, commandant van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, J. van Ploeg, leeraar aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, J. van Roon, leeraar aan de zeevaartschool te Sdheveningen, J. Söhottee de Vries, inspecteur (bij de Koninklijke Hol- landsobe Lloyd te Amsterdam. J. Vader leeraar aan de zeevaartschool te Vlissingen. De Esona. Hoewel het oorspronkelijk niet in de be doeling liag vóór Juni een aanvang te maken met de Zondagsohe pleziertochtjes naar Schoorldam en Alkmaar, heeft de direotie op grond van talrijke aanvragen besloten reeds morgen (Zondag) te varen. Het groote aantal passagiers gedurende de Pinksterdagen en thans weer deze aan vragen, bewijzen wel, dot van deze gelegen heid om een aardig uitstapje te imiaken dank baar wordt geprofiteerd. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Blijkens een eveneens in dit nummer voor komende advertentie, zal de Esona van 24 Mei af, een dagelijksche dienst openen op Amsterdam. Van deze mededeeling zal door belanghebbenden zeker met instemming ken nis worden genomen. Wij vestigen in het belang van een goed' functionneeren van den dienst de aandacht op de in de adverten tie voorkomende opmerking inzake het aan bieden der vrachtgoederen. Periodieke zeilwedstrijden. Vrijdagmorgen had die tweede periodieke zeilwedstrijd van de Koninklijke Marine Jachtclub plaats. De uitslag was: Fantasie sloepen BI, luit. ter zee F. S. C. baron van Randiwijck I: luit. ter zee F. S. W. de Ronde II; luit. ter zee H. O. Nieuwe- huizen III. Fantasie sloepen B2, bootsman J. O. A. D. Volker I; schipper J. v. d. Wakker II; boots man M. J. Stolte III. ModeMoepem BI en B2, sergt.-konst, D, Jongstra I; matroos le kl. P. O. Gitz II; kw.-meester M. J. Steijn III. Modelsloepen B8, bootsman J. S. Verhelde I; matroos le kl. H. Bootsma II; schipper S. Lak III. Rijkspostspaarbank. Groote Tent-campagne van het Leger des Hells te Helder. Wij vernemen, dat door het Leger des Heills plannen gemaakt worden voor een grootsche campagne in Juni. Tot het houden v.an bijzondere samenkomsten wordt op het Stationsplein eene groote tent opgericht, wel ke ruimte bevat voor ongeveer 800 zitplaat sen. Tien dagen achtereen worden in die Tent des avonds acht uur -groote samenkomsten gehouden, welke worden geleid door ver schillende Staf- en Hoofdofficieren van het Leger des Heils en enkele Predikanten van den Helder. De officieele opening zal plaats hebben op Donderdag 2 Juni, onder leiding van den Kommandant van het Leger des Heils in Ne derland, Kommandant Wm. H. Howard. Reeds nu zijn verkrijgbaar toegangsbe wijzen: voor één samenkomst 10 en voor den geheel-en duur der Campagne (16 samen komsten) 65 cents. BINNENLAND. zijn herzien, de maximum-premie van 0.60 per week moeten worden betaald. Eene meer uitgebreide herziening van de Invaliditeitswet, waarin o.m. de bedoelde wij ziging in de loohklassen en premiën is ver vat, zoomede een herziening van de staats- ■bijdrage, is in vergevorderden staat van voorbereiding eni zal vermoedelijk binnenkort naar den Raad van Stat» kunnen worden verzonden. Geen minister!eele crisis. Tegemoetkoming aan de bezwaren der Kamer? Naar het „Centrum" verneemt, zijn alle geruchten over bet aftreden, niet alleen wat het Kabinet in zijn geheel, maar zelfs wat den Minister van Financiën betreft, van el- ken redelijken grond ontbloot. Naar de oplossing der ontstane moeilijk heid zal, naar uit goed ingelichte kringen verluidt, worden gestreefd door de indiening van een nieuw art.ked 7 van het ontwerp tot regeling van de grondbelasting, waar door eenigermate wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren in de Tweede Kamer te berde gebracht. De opheffing der gemeentewinkel te Amsterdam. Voorloopige resultaten over 1920. In verband met de in de laatste vergade ring gehouden besprekingen o-ver de inter pellatie van den heer S. R. de Miranda be treffende de -gemeentelijke winkels, leggen B. en W. aan den Raad over een rapport aangaande de voorloopige resultaten van den Centralen Dienst voor de Levensmiddelen voorziening over 1920. Hieruit blijkt dat de financleele uitkom sten zijn als volgt: A. BEDRIJVEN. 1. Gem. dienst levemsm. Verlies 205.379,07 2. Gem. Vischvoorz-iening 13,285.23 3. Levensmidd. afd. Marktw, 16.441,09*) Invaliditeitswet Het wetsontwerp tot wijziging van de Inva liditeitswet, beoogende, bij wijze van nood wetje het maximum-bedrag v-an het loon, waarvoor premie verschuldigd zal zijn, te brengen van 2000 tot 8000, is van den Raad van State terug en zial eerlang bij de Tweede Kamer worden ingediend. Voor de .loonen boven 2000 zal voorloopig totdat de loonklassen en de premiebedragen «uilen Totaal verlies ƒ235.105,39*) B. DIENSTEN. 4. Veemarkt en abatt. Nad. saldo 100.811,85 5. Marktwezen Voord. 68.479.69 Totaal n-adeelig saldo 86.881,66 Deze bedragen worden nog 88.600 hoo ger wanneer men niet rekent op de ontvangst van dit bedrag van het Rijk Kostwinnersvergoeding. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voortaan bij de beslissing op verzoeken om toekenning van kostwinnersvergoeding reke ning zal worden gehouden met -het -volle be drag -der verdiensten -van inwonende kin deren en van de ledbtgenoote van den dienst plichtigen voor 75 medegeteld bij de over blijvende -inkomsten van het gezin. TWEEDE KAMER. Donderdag 19 MeL De voorzitter deelt mode, dat de cen trale sectie geen aanleiding heeft gevonden voor te te stellen het Had-je-me-maar-ont- werpje reeds heden te behandelen. Zij laat de beslissing aan de Kamer. De heer Schaper (is.-d.) dringt aan op spoedige behandeling. De heer van Ravensteyn icomm.) acht spoedige eervolle begrafenis van het ontwerp gewenscht. De heer B e u m e r (a-r.) zegt, dat de com missie van rapporteurs de zaak uit een alge meen oogpunt beschouwt en overhaasting niet gewenscht adht. Die heer K1 e e r ek o o p e r. (s.-d.) meent, dat het ontwerp niet geheel is los te miaken van de verkiezing te Amsterdam en stelt voor het ontwerp morgen te behandelen. Het voorstel-Kleerekooper wordt verwor pen met 84 tegen 30 stemmen. De heer Albarda (s.-d.) vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over de briefwisseling met de Amerikaansche regee ring over de Djambi-conoessles. De heer Van Ravensteyn vraagt ver lof tot het houden van een interpellatie tot -den minister van buitenlandsche zaken over het zoo juist verschenen Oranje-boek. Cp deze verzoeken zal morgen worden be slist. Voortgegaan wordt met de beraadslaging over den aan de Ho-lland-Zuld-Afrika Lijn te verleenen steun. De heer T r e u b (V.B.) is in het algemeen niet voor dergelijke subsidies, dooh hier heeft men te doen met een uitzonderings geval. Van protectie is hier ook geen sprake. De heer V a n d e r Wa ©r d en (s.-d.) be strijdt het voorstel nader. Minister van IJsselsteyn ontkent dat het ontwerp protectie in engeren «in zon be- oogen en wijst er op dat de nationale en Nederlandsche handelsbelangen door de steun verleening zullen worden gediend. N,a re- en dupliek wordt het ontwerp aan genomen met 61 tegen 25 stemmen. Daarna worden algemeene beschouwingen gevoerd over een wetsontwerp voor vereen voudiging der rechtspleging in lichte straf zaken. Dit ontwerp strekt om den officier van justitie het recht te geven, in eenvoudige strafzaken, waartegen hij meer dan zes maanden gevangenisstraf meent te mogen vorderen, verwijzing te eisohen naar den alleensprekenden rechter, den zoogenaaan- den politierechter. De heer Kl eerekoop er -achtte het ont werp van groot belang en drong er op aan, naast den politierechter leeken te plaatsen. De heer H u g e n h o lt z vreesde, dat- er niet genoeg waarborgen zouden zijn voor een grondig onderzoek in zaken, die bij den po litierechter komen. Maar beiden juichten het 'nieuwe instituut van gansoher harte toe. De heer Dresselhuys, bij wien zich ook de heer Reymer aansloop had wel eeniige be zwaren. Hij was van plan met een amen dement te komen, om het instituut wat in te perken door slechts die zaken naar den politierechter te verwijzen, in welke hoog stens drie maanden (in plaats van zes) kan worden geëischt. Minister Heemskerk betoogde, dat de straf zoo spoedig mogelijk op het kwaad moet -volgen. Het instituut van den politierechter w»s een kleine stap in die richting. De leekenrachtspraaK achtte de mi nister gevaarlijk, ook voor de belangen der justitiabelen. De Kamer bleef ia de amendementen steken. Vergadering van Vrijdag. De interpellaties-AlbarJ'. en Van Rave- stein over het Orajeboe* en Ie briefwisseling imet de Ver. Staten vaa A.ntrika over -Je Djambi-velden worden toegestaan. Voortgegaan wordt met de behandeling tan het wetsontwerp tot vereenvoudiging van rechtspleging in lichtere strafzaken. Het min of meer jurilis h technisch rvbat liep over de ondergeschikte amendementen. Van belang is slechts te vermelden, dat de heer Dresselhuys zq'n amendement 'om de bevoegdheid van den politierechter te be perken tot zaken, waarin geen zwaardere hoofdstraf dan drie maanden gevangenis dient te worden opgelegd) introk, nadat mi nister Heemskerk een wijziging had aangebracht, volgens welke de Kroon het aantal maanden zal bepalen tot een maximum van «es. Aangenomen werd een amendement- Dresselhuys, om de bevoegdheid van den beklaagde tot het vragen van uitstel voor den politierechter te verruimen. De eindstem ming over het ontwerp werd uitgesteld, waarna de Kamer nog een begin maakte met de behandeling van bet ontwerp tot invoering van den 'kinderrechter en van de onder-toe- zicht-stelling van minderjarigen. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. De afdoening onzer gemeentelijke zaken loopt de laatste weken wel -over rare schijven: een plaatsvervangende schijf, alias de waar nemende burgemeester, en een reeds afge dankte schijf: alias de oude -gemeenteraad. Toch loopt de machine: op sommige ©ogen blikken zelfs met groote snelheid, een snel heid, die enkelen met „reactie-snelheid" wenschen te betitelen. Zoo o. a. met de liqui datie der Gemeente-winkels. Ternauwernood waren de sociaal-democratische wethouders afgetreden of B. en W. gingen met zeldzamen spoed tot liquidatie dezer winkels over. Het heeft er inderdaad veel van of thans met een soort wellust het werk der heeren Wibaut en De Miranda -tegen den grond wordt geslagen. Hiermede is geen oordeel uitgesproken pro of contra het Gemeentelijk winkelbedrijf. Alleen kan men aan de thans natuurlijk jui- ohende middenstanders gereedelijk toegeven, dat een -groot deel van het publiek tot ©en zelfstandigen winkelier Is teruggekeerd. Afgescheiden nog van economische over wegingen speelt hier, zooals overal elders, die vrouw een groote rol! Voor moeder de vrouw toch is al sinds eeuwen hier, on'der alle standen, het „winkelen", naast een nuttige bezigheid, een soort ritueel, waarin tevenB een factor .knusheid" schuilt. En dat laatste vindt zij niet an den Gemeentewinkel, maar w-el bij den haar persoonlijk bekenden zelf standigen winkelier. Wij geloovent, dat h.h. economen zulke factoren, die toch in de prac- tijk groote rollen spelen, meestal te veel ver- waarloozen! Maar dit dan terzijde. De groote haast, die B. en- W. bij het liqui deeren van het Gemeentelijk levensmidjdelen- bedrijf betracht 'hebben, is en blijft vreemd. En de interpellatie van den afgetreden wet houder De Miranda, benevens de vraag van het Raadslid Boissevain, beiden bedoelend: „Waarom niet met eeni beslissing gewacht totdat èn Raad èn college van B. en W. ver nieuwd zijn?" hebben dan ook een goed recht van bestaan. Waar men in d© debatten bleef steken, kan nog niet gezegd woiden of alsnog de liqui datie tot aan bedoeld tijdstip zal worden op geschort. Waarschijnlijk is rt niet, want deze levensmoede en ten- doode gedoemde Raad zal 't wel niet -meer tot een stemming laten komen. Inmiddels wordt er tusschen de diverse Raadsfraoties druk onderhandeld over de be zetting van de zetels -in het nieuwe college van B. en W. De r-echtsche partijen hebben getracht met de sociaal-democraten onderhandelingen daaromtrent te voeren; de S.-D. fractie kan echter op de gestelde voorwaarde het door gaan van de 'bestraffing der Juni-stakers niet ingaan, zooda-t het roode element waar schijnlijk in de toekomst wederom uitslui tend in de oppositie zal zijn: wat voor dat element geen onaangename positie is. De Burgemeestersbenoeming laat ook nog steeds op zich wachter^ meer en meer „na men"' worden er „genoemd": Jan ter Haar. mr. dr. Schoch. De Vlugt en last net least: Minister De Vries. Maar hoe meer namen er genoemd worden, des te verder trekt zich de gang van zaken achter de coulissen in den Haag terug, totdat, op een goeden dag, de verrassing er is I Men voelt weer heel scherp het zonderlinge in deze methode: de benoeming van het hoofd van een gemeente, zonder die Gemeente zelf daar ook maar ©enigszins in -te kennen. Een methode, die wel wat uit den tijd isl Ai verdwenen dan ook de roode vroede vaderen uit het gestoelte der eere, de zorg, de vaderlijke zorg voor den gemeentewerk man is daarmede nog niet verdwenen. De wagenbestuurders der Gemeentetram waren ditmaal aan de beurt en met de geleidelijke invoering der zitplaatsen voor die bestuur ders werd een aanvang gemaakt. De Gemeen tetram mag men overigens nog altijd tot een van de vooruitstrevendste gemeentebedrijven rekenen. Vooruitstrevend, zoowel in haar technische verbeteringen., 1. c. de genoemde stoeltjes, en de nieuwe „rook"-wagenis) als in haar „prijs-politiek". Qok de vooruitstrevend heid heeft nu eenmaal haar licht- en scha duwzijden. Dat heeft zij natuurlijk ook bij de vooruitstrevendste van alle ondernemingen: de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij. Maar in dit geval -heeft het publiek, niettegenstaan de de energiek gevoerde reclame, waarschijn lijk nog te veel, naar de schaduw, d. w. z.: het gevaar -gekeken. Een gevaar, dat echter tot een minimum beperkt is. De diensten der K. L. M. toch werken den laatsten tijd met een regelmaat, die menige spoorwegmij. haar kan benijden. Stipt op tijd vertrekken de passagiers met de autobus vanaf het Leid- sche plein voor het onlangs geopende pas- sagehureau, naar Schiphol en stipt op tijd worden zij te Londen, Parijs, Brussel of Hamburg, enkele uren later weer afgezet Het passagiersvervoer neemt dan ook stadig en vrij snel -toe: men ziet langzaam maar ze ker de schaduw minder zwart. Zonderlinger echter la 't, dat het briefver- voer per luchtpost nog niet sneller populair wordt. Een ongerechtvaardigd zakenconser- vatisme schijnt hier te remmen. Toch sprin gen de voordeelen in 't oog, vooral indien men bedenkt, dat de extra-port per brief niet meer bedraagt dan die voor een gewone ex presse bestelling. Voor nóg een ding, behalve het schenken van direct practisch nut, valt de K L M. te loven. „Schiphol", haar landingsterrein, blijkt een attractie en, zooals vroeger de Amster dammer, uit gebrek aan beter, apen ging kijken in „Artis", of, ander vermaak, „zwa nen ging pesten".in -het Vondelpark, zoo gaat hij thans, op vrije dagen, met vrouw en kroost en broodjes, naar „Schiphol", teneinde de „stoom-vinkies" te zien op- en meex- vliegenl Ons stratenbeeld verandert dagelijks en moderniseert zioh de laatste jaren snel. Hoe kort is 't nog niet geleden, dat een dame op een flets werd aangegaapt en bespot; daarna een motorfiets een uitzondering was en een meisje achter op een motor regelrecht uit de hel scheen te komen. Veel korter nog is het geleden, dat er oploopen, echt Amsterdam- sche oploopen, ontstonden als een verkeers agent vruchteloos trachtte met armen, hoofd en stok ©enigszins begrijpelijke aanwijzin gen te geven. Dit alles, behalve dan 't laatste verschijnsel, dat verdween en plaats maakte voor den rustlgen verkeersregelaar, le -thans doodgewoon geworden, zóó gewoon, dat de, dezer dagen in functie getreden, geheel naar En-gelsch model geequipeerde motorbri-gade, weinig bekijks heeft en kalm zijn taak kon aanvangen. Een oude van dagen mag dan al eens mom pelen: „Gut, gut, twee dienders op een stoom- fiets" maar daar blijft 't dan ook bij. BUITENLAND. De Opperste Raad. Londen, 20 Mei. Van gezaghebbende zijde wordt mede-gedeeld, dat de voltallige zitting van den oppersten raad, ter behande ling van de Opper-Silezisohe kwestie niet zoo spoedig zal plaats vinden als men oorspron kelijk gemeend had. Men kan echter binnen weinige dagen een definitieve mededeeling daarover verwachten. Wat de deelneming van den Atnerikaan- sohen gezant Harvey betreft, wordt mede- fedeeld, dat de Amerikaansohe regeering em niét zal laten meedoen aan de discussie over bijzonderheden. Amerika zal zich ook niet laten vertegenwoordigen in de commis sies, die kwesties als de bepaling van de grens behandelen. Harvey zal de vergadering van den oppersten raad alleen meemaken, om de algemeene gezichtspunten van de regee ring te Washington tot uitdrukking te bren gen. Washington, 20 Mei. Bij de behandeling van de instructie voor Harvey ten opzichte van de behandeling der Opper-Silezasche kwestie in den. oppersten raad, waren de hoofden der regeering van meening, dat dit een zuiver Europeesche kwestie was, die Amerika niet aanging. In Amerika wordt er echter de aandacht -op gevestigd, dat de kwes tie vormen zou kunnen aannemen, die wel degelijk de economische belangen van Ame rika zouden- kunnen reiken. In. dat geval zou Harvey instructies krijken tot bescherming van de Amerikaansche belangen. De Engelsche bladen hechten groot belang aan Harvey's rede en zijn «eer voldaan over zijn aankondiging, dat hij gisteren gemach tigd was, om president Harding in d-eni op persten raad te vertegenwoordigen, in geval er een vergadering gehouden werd om de kwestie van O.-S. te overwegen. Dit wijze en merkwaardige besluit, «egt de „Times", zal in Engeland met innige voldoe ning begroet worden en naar wij gelooven ook in alle geallieerde landen. Dat de Ame rikaansche vertegenwoordiger in den Opper sten Raad de ambassadeur zal zijn, die onbe wimpeld verklaart: „Wij zullen nooit opschie ten, zoolang wij niet academische gedachten- wisselingen over theoretische voorstellen kortweg opzij schuiven en manhaftig de wer kelijkheid onder de oogen zien", is een ge lukkig voorteeken voor het werk, waartoe hij geroepen kan worden. De „Daily News" zegt: De rede van Harvey schijnt volkomen de verwachtingen te recht vaardigen, die in den laatsten tijd gekoesterd waren, dat Amerika de plaats weer in zou nemen, die het zoo uitnemend geschikt is te bezetten aan de raadstafel van de Europee sche geallieerden. Zulk een besluit door den president en zijn kabinet is een goed» voor bode voor een regeling. Andere bladen schrijven in denzelfden geest. Engeland en Frankrijk. Parijs, 20 Mei. De openbaarheid In de diplomatie tusschen Engeland en Frankrijk accentueert haar oneenigheld, Telkens ver schijnt deze in een andere gedaante. Her haaldelijk dreigde de entente al op Britsohe bezwaren te stranden. Men heeft moed ook deze crisis te boven te komen. Lloyd George dringt erop aan ze ten spoedigste in een sa men-komst van den Oppersten Raad op te lossen. Hier heeft men minder baast. De berichten over de aanstaande conferentie zijn verward. Volgens de „Petit Parisien" is Briand geneigd tot een samenkomst te Bou- logne, mits Frankrijk en Engeland het eerst over de kwestie van Opper-Silezië zijn eens geworden, die toch is een technisohe kwestie. Dus wil Briand vermijden, dat de volgende geallieerde conferentie een commissie met de bestudeering van dat vraagstuk belast. De „West-nynster Gazet-te" schrijft in een artikel over de Opper-Silezische kwestie: „Wij wenschen dat de eerste-minieter wat vasteren bodem onder de voeten had, als hij de toekomstige politiek van de wereld be schouwt. De loop van de wereld in de komen de jaren is niet te voorspellen, de nevelen voor ons zijn -dikker dan -gewoonlijk.... Ge beurtenissen, die niet te voorzien zijn, moe ten- de toekomstige groepeeringen van naties bepalen, en de toekomst van de wereld, en met name van Europa, zal bepaald worden door oude en nieuwe vriendschap. Het is deze visie van de toekomst geheel onzeker en nevelachtig, waarbij de naties tasten en zich groepeeren, en, al naar de omstandig heden, van de eene vriendschap naar de an dere glijden welke den Franschen zooveel ongerustheid inboezemt. Zij zien zich in deze onzekere toekomst mogelijk geïsoleerd en alleen 'gelaten met hun erfvijand. En in- Amsterdam Rotterdam Den Hoog Leiden Utrecht Deventer Tilburg Breda Den Bosch Maastricht Heerlen Alkmaar Groningen Leeuwarden Schiedam Dordrecht Gouda Middelburg Nijmegen Opbrengst 1914 6.615.000 2.593.000 4.036.000 473.000 1.120.000 195.000 201.000 195.000 149.000 139.000 79.000 58.000 126.000 736.800 357.000 133.000 388.900 123.900 171.000 273.400 Raming 1921 86.000.000 24.350.000 21.000.000 2.856.000 5.682.000 1.840.000 1.150.000 1.800.000 850.000 1.400.000 1.089.000 802.895 780.000 8.530.000 1.797.400 1.125.000 2.225.000 915.000 625.000 2.735.000 Aantal malen het bedrag van 1914 5,5 maal 9,39 6,20 6,— 5, 9,43 5,72 9,23 5,70 10.07 15.43 13,84 6.18 4,79 5,035 8,46 5,72 7,14 3,65 10,— Uitstapjes naar Schoorl en Alkmaar. Dagelijksche dienst op Amsterdam. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne by en hulppostkan toren over de maand April 1921. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop der maand te Helder ingelegd f65 531.26 en terugbetaald f 100.055 16. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f34.523.90 Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 54. Door tusschenkomst der te Helder geves tigde kantoren werd ter Directie op staats schuldboekjcs ingeschreven een nominaal be drag van f'2 650.— en afgeschreven f 950. Derhalve meer in-dan afgeschreven f 1 700. Het aantal te Helder uitgereikte nieuwe staatsschuldboekjes bedroeg 2. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers, werden uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 1.000.— *1 Hieronder 5 formulieren ad f 1.— in spaarbankzegels van 5 cent en 150 formulieren ad f 1.— in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen).

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5