HELDERSCHE COURANT HOLLANDIA-Hegenjassen HERMAN NYPELS. Tweede Blad. fir, 24.°°, 29.°°, 37.00,46.00, 55.°°. Geen Veerenplukkers of Windeieren meer VAN ZATERDAG 28 MEI 1921. DE VOORGESTELDE INKOMSTEN BELASTING. De belangwekkende beschouwingen over de door de Raadscommissie opgestelde en door den wethouder de Zwart Ingediende wij ziging der Plaatselijke Inkomstenbelasting hebben aangetoond, dat de belastdruk ln deze gemeente zeer ernstig wordt. Maar, naar 't ons voorkomt, wordt de oor zaak daarvan te veel gezocht in de wijziging als zoodanig en te weinig in het groote be drag, dat onze plaatselijke belasting moet opbrengen. Daardoor begaat men feitelijk een onbil lijkheid tegen de voorstellers, die eenvoudig een vrij algemeen als juist erkend beginsel trachten in toepassing te brengen. Het be ginsel n.1. van „Belasting naar draagkracht", voorkomende op de politieke programma's. Natuurlijk betaalt niemand gaarne hooge belastingen. Maar wie in den oorlogstijd even vooruitzag, kon weten, dat we er niet aan zouden ontkomen. En als we naar onze bul- tenlandsche buren kijken, dan is, hetgeen wij in Nederland hebben op te brengen toch eigenlijk een frut je. Waarmede geenszins gezegd is, dat ook dit frutje voor heel wat "ezinnen niet als zeer drukkend gevoeld wordt Alleen dient be dacht, dat de toepassing van een overigens juist beginsel niet rekening kan houden met de vele individueel© verschillen in de wij-se waarop elk zijn inkomen besteedt of noodig heeft. We willen maar zeggen, dat, indien men pogingen doet, om de belastingdruk anders te verdoelen dan de Raads-Commlssie dit deed, men ongetwijfeld afbreuk moet doen aan 't beginsel van „belasting naar draag kracht". Er zullen practische bezwaren aan de voor gestelde heffing zijn, maar zij .kunnen niet anders worden opgeheven, dan alweer door dat juiste beginsel geweld aan te doen. Dat inderdaad de oorzaak zit in het te hef fen bedrag, bleek ons bij het bestudeeren van een in 1918 ingediend voorstel aan den Raad van Soc.-Dem, zijde, waarin een pro gressieve schaal werd toegepast. De opbrengst 'behoefde toen slechts 8 ton te zijn; de progressie kon toen minder vèr an dan nu en de aftrek was slechts op 650,vastgesteld. Daarenboven was het belastbaar inkomen veel lager dan nu. Indien onder die omstandigheden in dat jaar met dat voorgestelde tarief de 12 ton geheven had moeten worden, die nu voor 1921 geheven moet worden, dan had de druk minstens even er" zelfs erger geweest. Maar bezwaren hebben wij, toen absoluut niet in zoo sterke mate tegen de door ons voorgestelde progressie gehoord. Wel een bewijs, dat het de vier smaal zoo hooge opbrengst is, die'het allermeest drukt. Bij een zuiver inkomen van 800,zou men onder de bestaande verordening 0,heb ben moeten betalen indien de aftrek 750,— zou zijn en zonder rekening met kinderaftrek te houden. Hiermede werd een opbrengst van 779.000,verkregen. Bij ƒ1200,— werd dit dan 27, ƒ2200,— ƒ108,—. 3300,207, 6000,360,—. Indien bij dit tarief echter 12 ton moest worden verkregen, werd dit staatje: 800,—betaalt 13,86 ƒ1200,— 41.68 ƒ2200,— N ƒ166,32 8300,- 818,78 6000,— 664,40 Indien bil bet voorgestelde tarief echter de 12 ton er moeten komen en 't vermen'gvul- digingscijfer dus 8.2 wordt, dan zijn deze laatste bedragen resp. 1.60, 25,92, 148,48, 317,79 en 663,23. Wordt 't venmenigvuldigingscljfer echter tot 't maximum van 4 opgevoerd, hetgeen ln verhand met den eisch van Ged. Staten, dat de geheele uitkeering uit de Oorlogs winstbelasting tot aflossing van crisisschuld moet dienen, te vreezen is, ja, dan wordt de druk nóg zwaarder. Maar niet 't voorgestelde tarief, doch de hooge som, die noodig is, blijft daarvan de schuld. Ik meende (mij verplicht, terwille van een objectief oordeel, een en ander nog even te moeten opmerken. Alleen in een betere verhouding tussohen Rijks- en Gemeentefinanciën en verder door een zoo zuinig mogelijk beheer moet worden gepoogd een behoorlijken belastingdruk te krijgen. Maar dit zal, vreezen wij, niet zoo gauw mogelijk zijn. M. Helder, 20/6 '21. Het Wil ons voorkomen, dat M. de zaak wel wat erg lloht en te objectief bekijkt. Wij zijn het dan ook niet imet hem eens, dat de oorzaak te veel gezocht wordt in de wijziging van het stelsel van heffing en te weinig in het groote bedrag dat moet worden opge bracht. Integendeel, wij zijn van meening, dat het geval juist andersom gesteld moet worden als M. het doet. Immers de vraag of eene progressie al dan niet billijk of redelijk is, hangt ten nauwste samen met het totaal bedrag dat opgebracht moet worden. M. be toogt: „de progressie is goed, doch het op te brengen bedrag is te groot". Wij stellen hiertegenover: „De grootte van het bedrag is van dien aard, dat de thans voorgestelde progressie een onredelijken en wanstaltigen vorm aanneemt". Hiermede is de zaak waar het om gaat juister geformuleerd. M. bewijst dit zelf, waar hij aanvoert, dat in 1918 een stelsel van progressie werd voorgesteld, dat verder ging, doch waartegen niet zooveel be zwaren werden geopperd als thans het geval is, omdat toen slechts 3 ton moest worden opgebracht. Bij een heffing van 12 ton, als nu het geval zou zijn, zou volgens dat stelsel nog meer moeten zijn opgebracht dan vol- Sens de thans voorgestelde regeling. Maar zal toch niet veronderstellen, dat dan tegenstand zou zijn uitgebleven. Nemen wij bijv. aan, dat volgens het toen voorgestelde stelsel (bij een heffing van 8 ton) het ver schil tussohen de laagste aanslagen en die van een inkomen van pl. m. 10.100 gulden ongeveer 700 gulden bedroeg, dan zou, indien Een zelfde voorbeeld krijgt men, als men de thans voorgestelde wijze van heffing toe past op een totaal bedrag van 2 millioen. Dan zou het vermenigvuldigingscjjfer 6.36 moeten worden. Iemand met een inkomen van 7000 zou dan moeten betalen - alleen aan ge meentebelasting dus 1962.48, en een in komen van 10.000 gulden 8236.of onge veer een derde. Hieruit blijkt wel, dat men maar niet een zekere wijze van progressie kan nemen, en dan maar aan het vermenigvuldigen kap gaan, al naar het totaal bedrag dat opge bracht moet worden, het noodzakelijk maakt. -En onbillijk ten opzichte van de voorstel lers lijkt het ons dan ook niet als men in gaat tegen een progressief stelsel, dat juist door het hooge bedrag dat opgebracht moet worden, tot wanverhoudingen leidt. Het beginsel van belasting naar draag kracht kan evenzeer toepassing vinden, füs men de wijze van heffing vaststelt, uitgaande van het bedrag, dat opgebracht moet worden. De Raadscommissie heeft dit blijkbaar zelf gevoeld, toen zij in de ontwerp-verordening het maximum-vermen!gvuldigingscijfer vast stelde op 4. Immers, indien het stelsel moest gel den voor een totaal bedrag van 6 ton bijv., zou het naar onze meening gemakkelijker te dragen zijn geweest. En van dien kant be schouwd is die ontstemming ten opzichte van de voorgestelde heffing er evenzeer een ten opzichte van het te hooge bedrag dat opge bracht moet worden. .Er zullen er natuurlijk zijn, die dit niet met ons eens zijn en die in een nivelleering van de inkomens de ideale toestand zien. Maar men zal ons moeten toegeven, dat dan geen rekening wordt gehouden met de tegen woordige omstandigheden en evenmin met de toekomst. Op het oogenblik moge eeni der gelijke politiek groote aantrekkelijkheid be-* zitten voor een groot deel van de Heldersche bevolking, de ontnuchtering zal er wel op volgen. Doch dan zal het naar alle waar schijnlijkheid te laat zijn. Men meent wellicht, dat deze voorstelling overdreven is. Misschien, voor het oogenblik. Voor de naaste toekomst zeker niet. Door gaande op denzelfden voet als thans, zal het volgend) jaar reeds het op te brengen bedrag dichter liggen bij 2 dan bij 1 millioen. Wan neer men er dan in slaagt de hoogere inko mens op de vlucht te jageni, zal men voor de consequenties bomen te staan. Immers thans dragen die hoogere inkomens veel zijn het er voor een gemeente als de onze, in vergelijking met andere plaatsen, toch al niet er het hunne toe bij om de belastin gen der kleinere inkomens lager te houden. Geeft men nu aanleiding om de gemeente te verlaten, dan zullen de middel- en lagere inkomens tenslotte wel zwaarder belast moeten worden. Men zal hiertegen willen aanvoeren, dat in dien tijd wel een betere verhouding tusschen Rijk en gemeente zal zijn geschapen. Doch dit vraagstuk is nog ver van zijn oplossing af. Wie de memorie van antwoord inzake de nooduibkeeriing aan de gemeenten leest, waar- In de minister verschillende moeilijkheden opsomt, die het tot stand komen van een dergelijke regeling in dien weg staan, zal dit beamen. De eenige weg is voorloopig zich zelf te helpen en dat kan in de eerste plaats door bezuiniging waar dit slechts mogelijk is. Wie dit nastreeft, zal consequent moeten zijn en hij zal daarbij dat is wel vast voor heete vuren1 komen te staan. Doch ten slotte zal de gemeente hem, wien het ook zij dank ervoor weten. Zooals den lezer uit ons nummer vain Don derdag j.1. bekend zal zijn, heeft de heer Van Breda aan B. en' W. verzocht een prae-advies uit te brengen aangaande de voorstellen d'er Raadscommissie. Wellicht zullen wij dan te weten komen waar we aan toe zijn. Officieus toch is bekend geworden, dat een eventueele uitkeering uit de O.W.-belasting alleen mag worden aangewend als aflossing van den crisisschuld. Het is nu maar de vraag of B. en W. door overschrijvingen toch nog een deel ervan voor op de begrooting als gewone uitgaven vermelde bedragen kunnen benut ten. Kan dit niet, dan staat dus reeds vast, dat dn het gunstigste geval reeds in 1921 een bedrag van 1.200.000 moet worden op gebracht. Reeds bij het bedrag van 750.000, dat in de begrooting voor 1921 werd uitgetrokken, teekenden B. en W. aan, dat dit huns inziens het hoogst toelaatbare bedrag voor deze ge meente was. Wat is dan wel een bedrag van 12 ton? Het bedrag van 1.200.000 vordert een ver menigvuldigingscijfer van 8.21. De op te brengen bedragen zouden volgens het voor stel dan worden: WJJ zullen het voorloopig hierbij laten en afwachten wat de vraag van den heer Van Breda uitwerkt. -O- Ingezonden mededeeling. in waterproof en gummi. NIEUWE MODELLEN In prijzen van Gegarandeerd waterdicht. Zeer mooie keuze. PLAATSELIJK NIEUWS. Te '#-Gravenhage slaagde voor het ma chinisten-examen, diploma B, de heer J. Kuiper, alhier. Koninklijk bezoek. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin op 25 Juni a.s. een bezoek aan onze gemeente, voornamelijk aan de maritieme instellingen, zal brengen. H. M. zal den voorgaanden avond na dien dag een bezoek aan het eiland Urk te hebben gebracht alhier aan komen en in den Koninklijken trein, die voor dit doel naar hier wordt gedirigeerd, overnachten. Eindexamen H. B. S. Het ©Indexamen voor de H. B. School al hier zal worden! afgenomen op 21, 22, 23 en 24 Juni. Aangewezen als deskundigen, met wier medewerking het examen zal worden afgeno men, zijn: dr. B. P, Hoolmeyer, Amsterdam; dr. H. O. Redeke, alhier; prof. dr. A. Gos- linga, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, dr, J. Heinsius en K. R. Gal las, rector te Amsterdam. Bovengenoemde heeren zijn eveneen® aan gewezen voor de eindexamens der H. B. S. te Hoorn en die van de Cadettenschool' te Alkmaar. Oud-Off. Ver. d. Zeemacht „Onderlinge Weduwenzorg". verzoekt om plaatsing van onderstaande motie, aangenomen in har» vergadering van 25 Mei 1921: De onder-officiers-vereeniglng der Zee macht „Onderlinge Weduwenzorg" in ver gadering bijeen, gelezen hebbende het ver zoekschrift met memorie van toelichting 'be treffende de pensioenen van de vóór 1 Ja nuari (1918 gepensioneerde militairen, ge richt aan de Volksvertegenwoordiging, ver klaart zich volkomen homogeen met den in houd daarvan en draagt het Hoofdbestuur van het Federatief Bureau op, onder abso lute goedkeuring dat werk te verrichten, wat tot nivelleering der pensioenen kan lei den, en verklaart zich tevens bereid tot alle mogelijke medewerking die ons door dat H. B. zal worden opgedragen. Zangwedstrljd „Helders Mannenkoor". 'Zooals reeds op de reclame-biljetten, welke bij verschillende winkelier® hangen, aange kondigd wordt, zal de Liedertafel „Helders Mannenkoor" op 12 en119 Juni de gastvrouw zijn van 23 zangvereenigingen, welke aan den door haar uitgeschreven zangwedstrijd zullen deelnemen. Zondag 12 Juni komen uitsluitend de Man nenkoren, 10 in getal, waaronder het Brand weer Mannenkoor, bestaande uit personeel der Amsterdamsche Brandweer, de aandacht zal trekken, daar zij in hun uniform naar hier komen. ■Zondag 19 Juni 13 Gemengde zangvereeni gingen. Vereenigingen met directeuren als Keereweer, Pielage, v. d. Roovaart, Gonlag en Hespe, alle directeuren van naam in de liederbafelwerelcL Deze beloven dus het kunstminnend publiek van Helder iets goeds te zullen laten hooren. Ook onze stad in 't algemeen zal op deze dagen een niet alledaagsche drukte te aan schouwen geven. Wij weten van andere wed strijden, dat deelnemers nooit alleen komen. Vele kennissen en aanhang brengen ze mede en waar vele mensohen zijn, rolt ook veel geld. Maar voor „Helders Mannenkoor" vraagt de wedstrijd vele financlëele offers, welke met eenige duizenden guldens niet te dekken zijn. Veel steun van de zijde van het Heldersche publiek is daarom noodig. Onder Voorzitter schap van den WelEd. Acht. Heer Bur gemeester Houwing heeft zich een Comité gevormd, bestaande uit de heeren O. J. Baas, W. Biersteker, Oh. L. van de Bilt, O. de Boer Jc., A. M. Engelmann, O. W. Gratama, D. H. Grunwaldi, Jos. M. O. Haak, Henri ter Hall, H. O. M. NJjpels, M. Ph. Polak, Jhr. H. Rap- pard en L. de Wit. Vele medaille® zijn reeds ontvangen en toegezegd. 's Avonds vertrekt een extra-trein om 11 uur naar Amsterdam, welke aan verschillende tusschenstations stopt voor het uitlaten van reizigers. Op welke stations zal nog nader bekend gemaakt worden. Wij hopen, dat Mannenkoor met zijn wed strijden veel succes mag hebben. De groote Tent-Campagne van het Leger des Heils te Helder. A. s. Maandag zal worden begonnen met den opbouw van de Tont van het Leger des Heils op het terrein naast den Bond voor minder Marine Personeel. Donderdagavond heeft de officieel© Ope ning plaats onder leidng van de Komman- damt van het Leger des Heils in Nederland, Kommandant Wm. H. Howard, bijgestaan door Majoor Rawie, Stafkapitein Beekhuis de kapiteins Bouwen® en de plaatselijke Heilssoldaten. lederen avond zullen vqrder tot en met Zondag 12 Juni, des avonds Acht uur bij zondere Samenkomsten ln de Tent worden gehouden, waarin telkens andere sprekers zullen optreden. Samenkomsten voor kinde ren worden gehouden de twee Zaterdagen en de Woensdag om half vier nun. In 't geheel worden1 ln de Tent gehouden ongeveer 20 Samenkomsten. Het Muziekkorps, de Zang brigade en het Dubbelfcwartet zullen de sa menkomsten opluisteren. Dubbel gemengd Kwartet „Animato". „Besóheldenheit", zeide de Duitsohe hu morist Wilhelm Busoh, „ist eine Zier". Maar hij voegde er in éénen adem bjj „doch wei/ter kommt man ohne ihr". Deze ken spreuk past op de meeste gevallen, maar in het geval van bovengenoemd kwartet had de bescheidenheid een wat materialistiacher reden, n.1. deze, dat de kas niet toeliet op wat grootacher wijze een uitvoering te ge ven. Daarom was bescheidenlek, de bovenzaal van het Alg. Tehuis voor Militairen (Spoor straat) afgehuurd, en daarom ook was pocu- noa causa, het programma bescheidenlijk per heotograaf vermenigvuldigd in plaats van met de drukpers. Maar armoede is ten slotte geen schande, al is rijkdom in menig opzicht prettiger, en op het intieme, gezellige zaaltje met de goe de accoustiek, maakte de zang een goeden indruk. Bijna alles wat gegeven werd was van prima gehalte. De heer Rusting, de di recteur van het achttal geschoolde zangers, had tezamen gebracht. „het puyck van soete keelen om daer gesanghen op te gpeelen" en het programma getuigde van een kunst- zinnigen smaak, die de uitvoering op een hoog peil bracht. In de heeren Van der Vliet (plano) en Brizee (cel) had hij boven dien twee medewerkers gevonden, die zich welwillend en belangeloos beschikbaar had den gesteld den zang af te wisselen met in strumentale muziek. Voeg daarbij de fraaie piano die het Tehuis te zijner beschikking heeft op de bovenzaal, en welks bas buiten gewoon mooi van toon is, en men zal ge- reedelijk toegeven, dat het oonoert van gis teravond het tegendeel van minderwaardig was. De zangnummers waren zeer uiteenloo pend van aard, maar de samenvoeging en rangschikking op het programma was zeer gelukkig. Twee bizonder mooie geestelijke liederen openden het programma: een „Ave Maria" van Arcadelt ontroerde al dadelijk door de schoonheid, zoo van melodie als van voordracht. Het werd gevolgd door een niet minder fraai „Salve Regina" van Oberhöf- fer. Daarna kwamen twee „avondliedjes": een van van Thienen, „Avondvrede", het an dere „Sluimer" van 01. Koop. Beide waren ons onbekend. Nadat nu de heeren van der Vliet en Brizee Godard's „Berceuse Jocelyn" en Schumann's „Schlummerlied" zeer gevoel vol vertolkt hadden, zong het kwartet een tweetal voorjaarsliederen van de Holland- soh© componisten D. de Lange en Viotta, ge volgd door de Nolbei'® „Adeate" en het ge voelige, ofschoon door den Vlaamsohen titel wat onaantrekkelijk „Fliefflodderke" van Wierts. Een paar eenvoudige nummer» voor plano en cello wisselden hier den zang weer af, en tot slot een „Avondlied" van Jos de Klerk en het bekende „Moederk© alleen" van Wierts op die bekoorlijke, innige woorden van René de Olercq. Heelemaal aan 't eind „Besóheldenheit ist eine Zier" een compositie van den direc teur zeiven. Wij hadden ook deze reeds vroe ger gehoord; de de geestige tekst is van dr. Heye, het is de geschiedenis van den man die zoo erg graag een borreltje lust, maar ter wille van één zoen van zijn meisje niet meer in de Plantage zal aanleggen. Indertijd heeft dr. Pijzei hierop een geestig melodietje gemaakt. De heer Rusting, wiens compo sitie zich, naar onze meening, gerust meten kan met die van den heer Pijzei, maakte er een aardig solo-nummer van, waarvan elke regel door het koor allergeestigst werd her haald. In den beer Bakker vond de oompo- riist een vertolker met een mooi, krachtig geluid, zoodat dit bescheidenlijk naar het slot verwezen nummertje een van de beste was. Het publiek toonde zich dankbaar, door met luid applaus de verschillende nummers te onderstrepen, doch best van al! door vol aandacht, geboeid toe te luisteren. Waarlijk, het dubbel gemengd kwartet „Animato" behoeft geen bezieling meer voor zijn zangprestaties; alleen een vollere kas om vaker een concert te kunnen geven. Het was beschaafd en gevoelvol: een welbestede avond. Uitslag periodieke zeilwedstrijd. Vrijdag 27 Mei. De afvaart had wegens windstilte een uur later plaats. Alle 15 deelnemende vaartuigen legden de baan af. De uitslag was als volgt: Fantasiesloepen B 1: lult. ter zee F. S. W. de Ronde I, 5 punten; id. J. F. Mahns II, 4 punten; ld. H. J. Suermondt III, 8 punten. Fantasiesloepen B 2: bootsman M. J. Holte I, 6 punten; schipper J. v. d. Wakker II, 4 punten; bootsman J. O. A. S. Volker III, 8 punten. Modelsloepen B I en II: matroos le kl. P. O. Gitz I, 5 punten; sergeant-konstabel D. Jongsma II, 8 punten. Modelsloepen B III: bootsman J. S. Ver- heijdje I, 6 punten; «chipper 8. Lak II, 8 punten. Afloop der Openbare Verkooplng van halzen en erven, gehouden op Woensdag 25 Mei 1921, ten over staan van notaris Baas. Het huis en erf aan de Keizerstraatco.il, groot 80 centiaren, voor 13730.— KooperW. Bakker qq. Het huis en erf aan de Diaconiestraat no 41, 5root 55 centiaren, voor f 960.—. Kooper H. Mahieu. Het huis en erf aan de Diaconiestraat no 43, groot 55 centiaren, voor f 985.—. Kooper P. C. Bakker qq. Het huis met pakhuis en erf aan de Molen straat no. 80, ter grootte van pl m. 66 centia ren, voor f 1135.Kooper M. Kaleveld qq. Het huis met steeg en erf aan de Molen straat no. 82, ter grootte van pl.m, 65 centiaren en het huis en erf aan de Molenstraat no. 84, ter grootte van pl.m. 74 centiaren, voor f 1550 Kooper J. Vonk qq. Het huis en erf aan de Schoolstraat no. 6, groot 40 centiaren, voor f 840.—. Kooper K. Hoogerduljn qq. Het huis en erf aan de Goversstraat no. 5, groot 80 centiaren en het huis en erf aan de Goversstraat no. 7, groot 88 centiaren, voor f 4029 Kooper J. W. KuIJk qq. Het huis en erf aan de Achtergracht-Zuid zijde no. 6, groot 42 centiaren, voorf 725. Kooper J. A. Steenman qq. Het woon- en winkelhuis en erf aan de Zuidstraat no. 20, groot 80 centiaren, voor f 8055. -Kooper A. Govers Rzn. qq. Ingezonden mededeeling. indien U mijn Harry's Poultry Meel als Landbouwtentoonstelling en verkrijgbaar bij i K. C. VAN DIJK, Vlamlngstr. 15. De Japansctae Kroonprins I* Amsterdam. Het Haagsch Correspondentie-bur. meldt: Hoewel het program voor het officieel be zoek van den kroonprins van Japan nog niet is vastgesteld, vernemen wij, dat het ui het voornemen van de Koningin ligt, den kroon prins te Amsterdam te ontvangen. Ontwerp-Springstoffen verworpen. •Het wetsontwerp tot vaststelling van rege len ten aanzien van den invoer, aanmaak en verkoop van buskruit en springstoffen, la door de Eerste Kamer verworpen met 16 te gen 15 stemmen. Crematie S. O. de Jager. In allen eenvoud had Woensdagmiddag cp Westerveld te Velzen de crematie plaats van het stoffelijk overschot van mej. Suze de Jager, in leven godsdienstondcrwiji te Har derwijk, vroeger hier ter stede. Mej. Bruining sprak eenige woorden na mens den grooten kring van vrienden der overledene en wees er op hoe groot haar menischenliefde en hoe sterk haar geloof was. Er is een verheffenden invloed van haar uit gegaan, vooral op haar leerlingen. Namens de afdeeling Harderwijk van den Ned. Protestanten Bond sprak de voorzitter, de heer C. Saager, van de waardeering en liefde, die men in Harderwijk voor Suze de Jager heeft gehad, vooral voor de kinderen, die zij in grooten getale om zich wist te ver gaderen, was zij zeer veel. Nadat de kist onder het spelen van „Boven de Starren" was gedaald, dankte een zwager voor de belangstelling. („Tel."). Fooienverbod voor Rijkslootfom Naar het Corr. Bur. verneemt, heeft de Minister van Marine ad. int. naar aanleiding van het feit, dat gebleken is, dat nog steeds veelvuldig overtreden wordt hst verbod «an rijfkatoodsen (ingevolge art 21 van het be zoldigingsbesluit burgerlijk rijksambt 1920) omi fooien aan te nemen anders dan met goedvinden van de bevoegde autoriteiten, een circulaire uitgegeven, waarin kennis wordt gegeven, dat de loods, die na het tijd- stim, dat die circulaire ter zijner kennis la gebracht, een fooi of gratificatie aanneemt zonder door den minister daartoe te zijn ge machtigd, bij ontdekking zal worden gestraft De post-staklng. De definitieve straffen. Naar „het Volk" verneemt, heeft de oaiate- ter thans definitief de straffen vastgesteld, die den post- en telegr a afstakera spullen wor den opgelegd. De meesten hunner waren voorgedragen, zoo men zich zal herinneren, voor voorwaar delijk ontslag met een proeftijd van drie jaar. In de kommissie van beroep adviseer de de meerderheid tot verandering dezer straf in inhouding van eenige verlofdagen, de minderheid adviseerde niet te straffen. De minister laatste instantie in deze zaak heeft nu beslist, dat de straf zal be staan uit voorwaardelijk ontslag met een proeftijd van één jaar. Sleeptranspörtea. Volgens ontvangen telegrammen hebben de sleepbooten /Brabant" en „Utrecht", met het Soerabaya droogdok op sleeptouw, 20 dezer van Sabang de reis naar Soerabaya voortgezet. De sleepboot „Groningen", met baggermolen en bak op sleeptouw, van Rot terdam naar Soerabaya, arriveerde 21 dezer te Sabang, en de sleepboot „Gelderland", eveneens met baggermolen en bak op sleep touw, 21 dezer van Amsterdam te Melawan Dell gearriveerd. De sleepboot „Zeeland" arriveerde 20 dezer van S'ilina te Algiers en zette den volgenden dag de reis naar Rotterdam voort. Gebrek aan drinkwater. Het gebrek aan drinkwater wordt in Noord- holland benoorden het IJ steeds nijpender. Men laat op verschillende plaatsen duin water uit Amsterdam komen, teneinde ln den groobsten nood te voorzien. Te Watergang nemen de melkslijters duinwater uit Amster dam mee, tegen een vergoeding van 40 cent per bus van 60 liter. Hollandsch Vokaal-Kwartot Hovyd Krauss-Adiema, sopraan, Suze Lu- gor.alt, J. van Kempen, tenor, Hendrik O. van Oort, bas, hebben het „Hollandsohe Vo- kaal-Kwartet" opgericht. Als secretaris 1® benoamd de heer Ernst Krauss, Van Lennep- laan 1, Hilversum. TWEEDE KAMER. Vervolg van het Eerste Blad. Vergadering van Vr^dag. Voortgegaan wordt met de behandeling vw de Djarnbi-interpellatie®. De heer vanRyckevoraaeL a. k. be- toogt, dat vroegere publicatie van de brief wisseling met den Amerikaanschen gezant den indruk zou hebben gewekt, dat de re geering wilde zwichten voor Amerikaan sdie presie. Amerika kwam in de tweede helft van April te laat met verzoeken om trent exploitatie en had zelfs den schijn van pressie moeten vermijden. Spr. gelooft, dat indien de nota van 16 Aprü bekend ware geweest nog meer leden voor het ontwerp hadden gestemd. Hij kan onmogelijk mee gaan met de motie-Albarda. die ongehoord is te noemen. De heer Dreaselhuy(v.-b), ia door het gebeurde onaangenaam getroffen ge weest en betuigt zijn instemming met d® poging van den heer Albarda om me®r licht te verkrijgen. Spr. betoogt, dat Amerika ten onrecht heeft geklaagd over achterstelling van Amerikaansch kapitaal in onze mijnwet geving. Deze i® meer liberaal dan de Ame rikaansch© mijnwet. Spr. aóht d® opvatting van minister van Karnebeek, dat de brief- v die heffing thans werd toegepast, het ver schil 2800 guldeni bedragen. 9 Zuiver inkomen. 1 Belastbaar Inkomen. 2 Op te bren gen bedrag. 3 f 800 - 850 f 50 f 1.60 850 900 100 3.53 900 950 150 5.78 950 1000 200 8.35 1000 - 1050 250 11.23 1550 1600 800 64 20 1600 1700 850 70.68 1700 1800 950 83 65 1800 1900 1050 96 62 1900 2000 1150 109,62 2000 2100 1250 122.62 2900 8000 2150 252.08 8000 3100 2250 268.22 8900 4000 3150 429.43 4000 4100 8250 449.11 4900 5000 4150 642.10 5000 6100 4250 «55.30 6000 6100 5250 914.69 7000 7100 6250 1170.49 8000 8100 7250 1428.29 9000 9100 825Q 1685.09 1Ó000 10100 9250 1941.89 Ochtendvoer gebruikt. Het is bekroond op de BINNENLAND.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5