hebben vermoord, reep. ter dood en tot le venslangen dwangarbeid. Een caféhouder, die hun een flesch oognao had verkocht, werd veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf en 5000 mark boete. De Engelsche bladen staan vol berichten over fabrieken, die, nadat de vuurhaarden onder de machines veranderd zijn, olie als stookmiddel gebruiken. Wij kunnen niet na gaan, «of zjj olie zullen blijven gebruiken, zoodra er weer (kolen te krijgen zijn. Maar het stoken van petroleum is alweer voordee- ligér geworden, omdat Zaterdag een prijsver laging met vier st. het gallon (4.5 L.) is afge kondigd. Benzine is tegelijk met zes stuivers het gallon afgeslagen! en kost nu 2 ah., II1/» st. per gallon in het klein, eerste 'kwaliteit. Tweede kwaliteit is twee stuivers goedkooper. Een medewerker van de „Evening Stan dard" schrijft opgetogen over rooktoos Lon den, roekloos, dank zjj de mijnwerkerssta- king. De lucht is er nu sedert eenige weken eVen helder en zuiver als in New-York. Bo ven op een bus kan men nu 18 KJVL ver zien tot waar de krans van hoogten begint. Op Finchley Road ontwaardde hij het Kristallen Paleis, dat in den zonneschijn als een glazen bel op de hoogten van Surrey glansde. Hoe- velen onzer, vraagt de medewerker, wisten, dat de Meur van Londen overheerschend rood en grijs is en dat Londensche huizen er even vroolijk en vriend'lijlk uit kunnen zien als huizen aan zee in,Frankrijk? De heele stad van haar kern tot haar uitersten rand is zin delijk. Hét is, alsof Ohicago, plotseling zich schamende over zijn vuilheid, in New-York veranderd was. De boomen blijven groen, omdat er geen roet op de blaren valt. De Engelsche katoenspinnerij. Londen, 80 Mei. Een stemming, igehouden onder het verbond van katoenspinners, over de voorgestelde loonsverlaging van 80 pet. wijst uit dat 95 pet. tegen het aanbod van de patroons zijn. De oommissie van overlag die- uit aoht leden -van elke partij bestaat komt morgen bijeen. Als er geen overeenstemming verkregen wordt, zullen de fabrieken op 4 juni sluiten en een half millioen arbeiders buiten werk zijn. Bevroren vleesch. Er is zulk een overvloed van bevroren bui- tenlandsch vleesch in Engeland aan de markt dat men een groote vleeschboot te Liverpool als koelpakhuis heeft moeten inrichten, daar er aan den wal ruimte té kort kwam. Men meent, dat de kleinhandel de prijzen nog een stuk zou 'kunnen verlagen, om het verbruik van bevroren vleesch te bevorderen en de kosten van het leven voor het publiek te ver lagen. IERLAND. Te Kildusart (Clare) is weer een konstabel van de politie doodgeschoten en zijn met gezel, eveneens een konstabel, gewond. Vrijdagochtend zijn in het Zuiden van Ier land tal van politiekazernes met bommen en geweervuur bestookt, zonder dat de politie verliezen leed. De werkinrichting te Macrom (Cork), waarin militairen en politie onder dak gebracht waren, is in brand gestoken. Te Mount Bolus bij Tullamore (King's Oounty) is het lijk van een onbekend burger gevonden, die doodgeschoten was. Op de Meeren was een kaartje 'gespeld met de woor den: „Spionnen en verklikkers, neemt u in aoht!" Qneenstown geïsoleerd. Dublin Castte meldt dat Queenstown ge heel is geïsoleerd en dat zelfs de admiraliteit zich niet met de stad in verbinding vermag te stellen, daar de telegraafkabels rijn door gesneden. EGYPTE. Officieel deelt men! mee, dat bij de jongste onlusten 15 Europeanenen 48 inboorlingen gedood en 68 Europeanen en 149 inboorlin gen gewond' zijn. m De mariniers te Chatham hebben last ont vangen, om naar Alexandrië te gaan en het Britsclie garnizoen te versterken. De brand in het katoenpakhuis van de re geering te Alexandrië heeft 5000 balen ver nietigd, die voor 270.000 verzekerd waren. Tabak die langs de kade lag, heeft schade gekregen. In de straten van de stad is Donderdag avond een strooibiljet verspreid, dat zes handteekeningen droeg, die van prins Omar Toesson en van vijf pasja's, waarin tot kalm te aangespoord en gewaarschuwd wordt, niet aan kuipers het oor te leenlen. De Euro peanen waren in duizend vreezen wegens de Vrijdagsdiensten in de moskeeën. De menig te ging echter daarna kalm uiteen. NOORWEGEN. Uit Christiania wordt gemeld, dat in ver band met de algemeene staking de stad Chris tiania ais uitgestorven is. Het tram- en auto verkeer heeft opgehouden. De staking omvat 150.000 man en veroor zaakt een dagelijksche schade, die voor de arbeiders alleen op 1 millioen en voor het ge- heele zakenleven op 5 millioen geschat wordt. Naar de Deensche bladen uit Christiania vernemen-, is -het aldaar Zaterdagavond tien gevolge van de algemeene staking tot onlus ten gekomen. Een groote volksmenigte trachtte de poliiti-eafzettingen in het haven kwartier te verbreken, doch werd door de po litie teruggedreven. Des avonds trachtten een aantal onruststokers een aanval op de electrische centrale te doen, maar ook deze werden d-oor de politie op de vlucht gedreven. Even na elf uur werd het electrisohe be drijf stopgezet, zoodat toen de geheele stad in het donker lag. Ongeveer een vijftigtal personen werden gearresteerd, terwijl tal van politieagenten werden gewond. De brood voorziening van de stad wordt door den- tech- nisohen nooddienst aan den gang gehouden. Kristi-ania, 29 Mei. Eenige bij de algemeene staking betrokken bonden hebben de lands- organisatie den eisch gesteld, binnen 24 uur ook de posterijen en do spoorwegen In de staking te betrekken. RUSLAND. ■Den 20sten Mei heeft te Moskou een ge meenschappelijke vergadering plaats gehad van twee aWÏussisoho congressen, n.ï. dat van do vakverbonden en dat van de nijver heidsraden. Op dat congres werden mede- deelingen gedaan door de leden der Akade- mie van Wetenschappen Lazaref, prof. Os- saüsji o.a. Bij de opening van de vergade ring had Nogin, sprekende uit naam van het centrale uitvoerend comité, gewezen' op de eensgezindheid die er bestond tusschen een deel van de vertegenwoordigers van de we tenschap en het proletariaat. Deze bewering van Nogin werd niet aan vaard door Maxim Gorki, die ter vergadering ongeveer het volgende betoogde: Ergert u niet, wanneer ik u eenige bittere waarbeden vertel. Uw houding tegen de ar beiders der wetenschap is met recht bar- baarsch. Dit kostbaarste goed van de wereld (de wetenschap) moet men niet alleen willen in bezit nemen, men meet het ook weten in stand te houden. Bij ons wordt echter dikwijls de juwelier te werk gesteld- aan het smeden van, een scheepsanker. Dat is ontoelaatbaar. -Het is ondraaglijk, dat in de kamers van de beste vertegenwoor digers der wetenschap vreemden worden ge plaatst, dat men die mannen (de geleerden) dwingt hout te zagen en naar de vierde ver dieping te sleepen, de privaten schoon te maken, enz. Dat is toch niet in orde. Gij be grijpt toch, dat de 'geleerden voor zulk werk .de handen verkeerd staan. Daaraan valt niets te veranderen. Men moet hier zelf een beetje offers brengen. Zoolang de zaken zóó staan, dat de één een groote hoeveelheid kennis heeft opgehoopt, hebben wij die kennis noo dig. Dat is een brandende behoefte. Niet en kel voor ons, doch ook voor de.geheele menschheld is het van nut, dat deze -kennis aangroeit en dat de geleerden steeds hoogeT n. aar om dat te bereiken moet men) den geleerden de mogelijkheid tot werken geven. Stelt u zich ©ons den tragischen staat van zaken voor, die zou ontstaan, wanneer de weinige geleerden, die wij hebben, uitstier ven. Dan tjlijven wij met leege handen zitten; dat is mogelijk, want zij sterven heel snel. Zij hebben rul. niet te eten. Maar laat ons af stappen van deze sombere overpeinzingen; echter wilde ik wel, dat u ze niet zult ver geten". Ongeveer zóó heeft Gorki op het congres gesproken.. Ook te anderer plaatse heeft -de groote schrijver de zaak van de noodlijdende Russische geleerden bepleit. Kort geleden publiceerde hij in de Finscbe bladen een op roep om steun aan de Russische mannen van wetenschap en 'kunst. De Finsche schilder Gallen trók zich de zaak aan en nu onlangs hebben de eerste belangrijke levensmidde- lenzendingen voor de Russische geleerden en kunstenaars haar weg gevonden van Finland naar Rusland. -Zoo gaat Maxim Gorki voort met aan de huidige -regeerders van Rusland de beteekenis en de waarde van geestelijken arbeid te loeren beseffen. En dat is wel zeer nooddg in een land waar hoogleeraren en leden van de Akademie van wetenschappen er openlijk toe worden gedwongen de straat te vegen1, privaten schoon te houden en zorg te dragen voor de verwarming van proleta- riërswoningen. Isadora Dnean. Isad-ora Duncan heeft besloten naar Mos kou te gaan om daar in dienst van het com munisme haar danskunst te beoefenen. De „Figaro" schrijft, dat deze kunstenares het volgende hierover nog in een interview mee gedeeld heeft: „Lamotcba-rsld, volkscommissaris voor de schoone kunshten, heeft mij voorgesteld naar Rusland te komen; door middel van .Krassin kreeg ik mijn paspoort. Ik ga als artiste naar Moskou; in geen enkel opzicht zal ik mij met de politiek bemoeien. Een contract heb ik niet gesloten. Ik zal geen cent aannemen, maar ik weet dat ik geholpen zal worden. FRANKRIJK. De herdenking van de commune. Botsingen met de politie. Tijdens de ontruiming van Père Lachaisê, (te Parijs), waar de leden van de communis tische federatie aan de SeJne ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag der commune, een betooging hielden, kwam het tot een bot sing met do politie. Do politie gaf een salvo op de menigte af. Verscheidene personen werden gewond, waaronder dê afgevaardigr de Lafont. Ook werden talrijke personen ge arresteerd.' KLEIN AZIE. De correspondent voor Klein-Azië van de „Manchester Guardian" meldt het volgende: Sinds kapitein Pappagrigoriou een week of zes geleden het commando over de Griek- sche .strijdkrachten in het Yalova-gebied heeft overgenomen, zijn in die streek veer tien Turksche dorpen door Grieksche z.g. „ongeregelde troepen" verwoest. De correspondent constateert, dat de F-ran- sche, Italiaansche en Engelsche Roode Kruis- afgevaardigden, die de overlevenden uit dat gebied willen overbrengen naar Konstantino- pel, daarbij stuitte^ op krachtigen tegenstand van de Grieksche militairen-, die samenwer ken met Grieksche roovers en met Armeniërs. Do correspondent signaleert de kwaadaar digheid en onmenschelijkheid der Grieksche militaire autoriteiten, die de inscheping van de vluchtelingen 'zooveel mogelijk trachtten te beletten, en die daarin webden bijgestaan door priesters van het Grieksche patriar chaat. Van de 7000 Turken, die zes weken geleden nog in het Yalovagebied woonden, zijn er slechts 1500 over, van wie 1200 nog in handen zijnvan de Grieksche bezettings troepen. KORTE BERICHTEN. Boekarest meldt dat ten Z.W. van Kief 30 Russische divisies worden samengetrokken. Men vreest aanvallen tegen Roemenië. bied vliegende blaadjes» tegen den Poolschen inval te strooien, kort na de opstijging in brand geraakt. Het toestel viel in vlammen gehuld op het veld; de twee inzittenden zijn gedood. Vliegongeluk In de Ver. Btaten. Naar uit Washington wordt gemeld is Za terdagavond bij Mo-rgantown in Virginiö een militair «zieken-vliegtuig gedurende een on weersbui van groote hoogte gevallen. De vijf officieren en twee burgers, die in bet vliegtuig zaten zijn omgekomen. Do oorzaak van de ramp is niet met zekerheid bekend, maar men neemt aan dat de bliksem het vliegtuig heeft getroffen. GEMENGD NIEUWS. LUCHTVAART. Zaterdag is op het vliegveld te Joha-nnisthal een Albatros-tweedekker, die naar Opper- Silezië zou vliegen om boven nijverheidsge- PlattelandsmogeliJkhedon. Het hoofd der openbare school te Rijnsa- terwoude beeft zioh tot den Minister van On derwijs gewond met de mededeeling dat hem sinds Januari nog geen salaris is uitbetaald. De gemeente Rjjnsaterwoude heeft reeds meer van zich doen spreken door de toestan den, die daar tijdens de riekte van den Bur gemeester Ninaber zijn óntstaan. De oudste wethouder, waarnemend burge meester, schijnt tegen die moeilijkheden niet te zijn opgewassen. Een naaktlooper. Dezer dagen vertoonde zioh in het Bosch van Bredius aan twee dames, die per rijwiel een der lanen passeerden, een man in Adams- costuum. 4 Onmiddellijk waarschuwden de dames de politie, die er in slaagde hem aan -te houden en proces-verbaal tegen hem opmaakte we gens openbare schennis der eerbaarheid vol gens art. 239 W. v. S. Het bleek een kunst schilder uit Blaricum te zijn. Kindennoord. De politi© te Best heeft een onderzoek in gesteld naar een geval van vermoedeilijken kindermoord. De verdachte, een Belgische vrouw, is voortvluchtig. Doodelijk ongeluk. Te Zahdvoort geraakte bij het passeeren van een zwanen vrachtauto mevrouw O. aan de Zandvoortsche laan onder het voorwiel van het voertuig. Haar hoofd was geheel verpletterd. Per brankard werd de ongeluk kige vervoerd. Een lieve vronw. Winschoten, 27 Mei. Hier heeft terecht gestaan N. J„ 51 jaar, vrouw van den rente nier N. H. te Wedde, die in Febr. j.1. een Stuk turf uithole, het gat vulde met 40 gram buskruit en toen de opening door een stukje turf met een ijzerdraadje weer sloot. Zij gooi de dat stukje turf in 't tuinpad van haar overbuurman E. Huizing en diens "nicht mej. T. Boelmans, wetende en verwachtende, dat mej. Boelmans het zou vinden en in een kachel doen, zoodat een -ontploffing met de gevolgen van deze niet zou uitblijven. Gelukkig bemerkte mej. Boelmans, dat er kruit in het stuk turf zat, waardoor het voor nemen van bekl. niet tot uitvoering kwam. Het O. M. eischte heden 3 jaar gevange nisstraf met last tot onmiddellijke gevangen neming, wat de rechtbank weigerde toe te staan. Het verdronken knaapje. -De commissaris van politie in de 13e sec tie te Amsterdam deelt in verband met bet tragische einde van den 11-jarigen Abraham Slobbe, gewoond hebbende Bilderdijkstraat 198 huis, mede, dat blijkens ingekomen mede- deelingen, de knaap tusschen 18 Mei, des na middags circa 4 uur, en den 22en Mei dn.v. zoowel in de binnenstad, als aan de overzijde van het IJ, in gezelschap is gezien van een onbekenden man. Alhoewel de opgegeven signalementen van dezen man niet in alle oprichten overeenko men, wijzen de meeaten er op, dat i?ij was van oirca 40 45-jarigen leeftijd, lang 1.70 1.75 M., schraal uiterlijk met knevel(tje), gekleed in donkere jas en vest, zwarten hoed (bol model of slap). Ook werd door een enkele aangegeven, dat de leeftijd van den man circa 60 jaar was, en dat hij geMeed was in donker bruin of don ker grijs costuum, terwijl verscheidene ver klaren, dat hij een eenigszins gebogen hou ding had. Verduistering van ca. 70 Voor de Haagsche Rechtbank heeft giste ren terechtgestaan .een gewezen administra teur van het distributiebedrijf van de ge meente Loosduinen, terzake van verduiste ring van gelden, tot een totaal bedrag van ongeveer 70.000. Deze gelden had hij van de gemeente onder zich gekregen om reke ningen van het distributiebedrijf te voldoen. De verduistering geschiedde in het tijdvak tusschen Januari en Juli 1919. BeMaagde erkende het hem ten laste ge legde en zeide het geld gedeeltelijk gestoken te hebben in een verzekeringsbank, welke door hem zelf in samenwerking met een an der was opgericht. Zijn compagnon had hem echter bedrogen, waardoor beklaagde geen gelegenheid had oan het tekort in de kas aan te vullen. Ook had hij een gedeelte van het geld voor zijn eigen onderhoud gebruikt. Mr. Hovy, burgemeester van Loosduinen, als getuige gehoord, verklaarde o. m., dat het verlies, dat de gemeente door een en ander geleden) heeft in het jaar, dat de verduiste ringen werden gepleegd, nog meer bedroeg dan de 70.000, n.1. wel 100.000. Beklaagde stond in Loosduinen niet ongunstig bric end. Een accountant, als deskundige gehoord, zeide, dat de administratie slecht in orde was. Na 1 Juni 1920 was er zrilfs heelemaal geen boek meer gehouden. De deskundige meende, dat de administratie niet te omvangrijk was voor den beklaagde, daar hij nog door ander personeel ter zijde werd gestaan, Het O. M., waargenomen door mr. Bauduin, meende dat beklaagde opzettelijk de boeken in wanorde gebracht heeft, waardoor het on mogelijk was controle uit te oefenen. Immers beklaagde kon wel administreeren, waar hij directeur was van een verzekeringsbank en van een spaarbank. Eisch 3 jaren gevangenisstraf. Mr. Weyl, beklaagde's verdediger, voerde verschillende verzachtende omstandigheden voor den beklaagde aan en1 pleitte olemenitle. Uitspraak over 8 dagen. Hoog o politiek. De „Nieuwe Courant" schrijft het besluit der Kamer genomen mede op aandrang van de oommissie van rapporteurs om het noodwetje tot wering van onwaardige perso nen uit de Staten en Raad voorlüopig niet te behandelen, toe aan minderwaardige par tijpolitiek. „Daargelaten de vraag aldus genoemd blad of de verkiezing van den beruohten straatschooier niet aantoont, dat men destijds met de uitbreiding van het kiesrecht, zoo- wolactief als passief, veel te hard van stal is geloopen (omtrent welke vraag men onze meening kent) is één feit daardoor toch wel voor elk redelijk denkend mensch 'boven allen twijfel verheven, dit feit n.1., dat de in voering van de stemplicht een zeer ernstige fout is 'geweest. Dit is dan toch ook door de geheele pers, die niet onder den invloed der partijpolitici staat, onomwonden betoogd of achteraf erkend en een stroom van inge zonden stukken heeft bewezen, dat de pu blieke opinie er niet anders over denkt. In dien nu het bewuste ontwerpje in behande ling zou komen, dan zou zijn lot weliswaar vooraf reeds vrijwel vast staan na een zoo ongunstig Voorl. Verslag is aanneming ondenkbaar doch dan zouden de partij politici in de Kamer tooh genoopt worden, cm over het geval hun oordeel uit te spre ken, en bij afkeuring van het regeerings- voorstel zich te verklaren omtrent de vraag, wat zij dan wél willen, indien zij althans niet openlijk de bewering zouden aandurven, dat het gebeurde niet de moeite waard is, om er zich druk over te maken. Hoe darf ook, het ontwerpje zou dus in ieder geval aan leiding moeten geven tot „lastige"- discus sies". Welnu, dan moeten deze discussies worden voorkomen. En zoo werd, onder leiding der ooinmMe van rapporteurs, gevormd door le den uit vier verschillende fracties, de behan deling van. het wetsontwerp ad calendas graecas uitgesteld. Er wordt tegenwoordig, zoo besluit de „N. O." veel geschreven en gesproken over bet peil der Kamer. Van democratische zijde wordt ten stelligste ontkend, dat dit peil, ver geleken met tientallen jarenr geleden, ge daald zou rijn. Beweringen in dezen geest worden daar kortweg gedisqualifioeerd, als uitingen van reactionaire zijde, waar men het parlement opzettelijk in discrediet wil bren gen. Tegenover dit streven willen de demo craten zich met alle kracht verzetten. Houdt uw vertegenwoordiging in eere! zoo roepen zij bet volk toe. Handden zij in de Kamer als heden de meerderheid deed, dan zijn juist zij het, die het aan het volk onmogelijk zullen maken, om aan deze oproep gehoor te blijven geven. Het gif der politiek. „De Telegraaf' wijst op het merkwaardige feit, dat sommige rechtsdhe bladen er op aandringen, dat het Ministerie-Rujjs in het aan het Minister De Vries toegebrachte échec aanleiding vinde tot aftreden, terwijl van liberale zijde (o.a „Het Vaderland") wordt betoogd, dat er voor het kabinet geen vuiltje aan de lucht is. Volgens het blad betreft het hier een poli tieke komedie, het voorspel der verkiezingen van 1922. „Men tracht niet van weerskanten naar een oplossing, die het landsbelang dient Men erkent niet ronduit: het ministerie is te zwak gebleven en heeft niet langer het vertrou wen der meerderheid; laat ons een krachtig ministerie vormen, liefst met nieuwe man nen, een democratisch kabinet, waarvan ver wacht mag worden, dat het geen anderhalf jaar zal lanterfanten, maar energiek werken en dat prestige zal bezitten, ook tegen over hei buitenland; wat thans zoo dringend noodig is. Neen, men vraagt naar het partijbelang. Men wil zich alvast gaan prepareeren voor de groote .kiezersbewerking, die langzamer hand een aanvang moet nemen. Men zegt een „zakenkabinet" te willen. Maar daarmee bedoelt men een kabinet-dat geen-zaken-afdoet, of zoo min mogelijk. Zoo handelt men „in politicus". Het pantserdekschip „Zeeland" is den 27eu Mei van Kopenhagen vertrokken. De Raad van Gorinohem' heeft 200 gevo. teerd om de bemanning van het opleiding»": schip voor matrozen „De Schorpioen»^!] Maandag 6 Juni a.s. ten Raadhuize officteii te ontvangen. Vermoedelijk zal de Mildste? van Marine daarbij tegenwoordig zijn. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. LEGERBERIGHTEN. MARKTBERICHTEN. De mijnwerkersstaking. Een voordeel van de staking. De onlusten te Alexaitdrië. De algemeene staking. Ernstige ongeregeldheden. Een réde van Maxim Oorkl. Gruwelen. tfiVWl Met 1 Juni is aan luit. tor zee dor le tl Tv J. A. C. v. d. Wijck eervol ontslag uit deü dienst verloond onder toekenning van pensioen] Het officlors-examcn voor de cadetten van W oudste studiejaar der Kon. militaire academie 2 Juni te Breda beginnen onder voozitterseLm van gen.-maj. J. O. Logger, inspecteur van hit militair# onderwijs, Do lult. ter zee do 2e kl. F. C. d© Ruiitei- Wildt van Hr. Ms. Z 8 wordt 8 Juni 1921 géplaaS bij het Kon. Inst. voor de Marine te Willemsoord als officier belast met den algemeenen dienst. Bij beschikking van don Minister van Mariin, a. i. is do luit. ter zee dor 2e kl. F. C. do Ruyi:® de Wildt met 3 Juni a.s. geplaatst bij hot kun Inst. voor do Marine te Willemsoord. 4 Bevorderd tot luit. ter zee der 2e kl. de aiLt borst der le kl. A. Steen. .^Bpl Bevorderd tot adelborst der le kl. de buk», gewoon adelborst F. P. Roost. Bii Kon. Besl. is met ingang van 1 Juni 195, bii de Kon. Mar.-Res. aan den luit. ter zee der si kl. H. Vos, op zijn verzoek, eervol ontslag vsï. loend uit den zeedienst bij die reserve. Do detaoheering vtffa off. van goz. 2e kl. R 7 Myhuis als chef van den geneeskundigen dienst te Willemsoord is tot medio October e.k. verlengd Per particulier stoomschip Tambora is on 97 Mei 1921 uit Oost-IndiS in Nederland torugov koerd: Sorg.-komst. A M. van dor Hoek. Lichtschepen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: •tot le lichtwachter-stuurman aan boord min 3 Rijks lichtschip „Haaks" de lo lichtorstuunnan ion boord van 's Rijks lichtschip „Terschelling»* >ank" D. Ruig: tot le liohtwachterstuurman aan boord van 's Rijks lichtschip „Terschellingorbank" de le lichtwachter-stuurman aan boord van 's Riiks Licht, schip „Schouiwenbank" C. Wever. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Datum der ter post bezorging. Tijdstip der laatste buslich- ting aan het Postkantoor. Per zeepost via Amscerdam Rotterdam3) Per Eng. mail viaMarseille j 10 en 24 Juni, 3 on 17 Juni eiken Woensd. Donderd.*) 6.80 's av. 6.30 'b av. 11.30 's m. 11.30 Naar Ned. West-lndi6. Per mail |Elken Dinsdag] 11.30 's m. Naar Hr. Ms. „Zeeland" te Bergen (Noor wegen): 8, 9, 10, 11 Juni 11.30'sm. en 11 Juni 6.30 'sav. Geen correspondentie voor Sumatra's West kust enNBenkoelen. 2) Geen correspondentie voor Atjeh en on- derhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de wester- afdeeling van Borneo. Uitsluitend brieven, briefkaarten en aan- geteekende stukken. Reservekader bij de infanterie en de vesting artillerie Het examen voor hen. die wenschen te wonfea toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger tan hot reservekader bij de infanterie of de vesthig. artillerie, zal plaats hebben op 12 Juü 1921, en, zoo noodig, op volgende dagen. Adspiranten be- hooren de kennisgeving, dat zij er aan wenschen deel te nemen, vóór 28 Juni e.k. te zenden aan den hoofdoff. voor het reservekader te Den Haag. Bij voormelde kennisgeving moet worden overge- legd een exti^ct uit het register dor geboorten of een ander authentiek stuk. waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt. De adspirant, die aan spraak weiysoht te maken op gedeeltelijke vrij stelling van het examen, legt tevens het bewHi over, waaruit de rechtmatigheid dier aanspraak blijkt. Aam het examen kan worden deelgenomen, door hen, die niet jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar zijn; jongolieden, die op den dag of op één der dagen waarop het examen wordt gehouden, den leeftijd van 17 jaar nog niet heb ben bereikt, doch in het jaar 1904 geboren zijn, Kunnen mede aan het examen deelnemen. De aan neming als vrijwilliger van het reservekader bij do infanterie of do vesting-artillerie geschied/ slechts tot on met 21 Maart van het jaar, waarin het 19de levensjaar is oef zal worden volbracht tenzij blijkt, dat de adspirantevrijwiliigor niet bij de militie is en niet meer daarvoor kan worden ingelijfd en hij den' leeftijd van 24 jaar niat heeft overschreden. Voor wat betreft do eisohen van kennis en bedrevenheid voor het examen vastgesteld, die geheele of gedeeltelijke vrijstel- Hng van het examen, het ondergaan van oen mili tair geneeskundig onderzoek en verdere inlich tingen, kan men zich hetzij schriftelijk, dan wel mondeling wenden tot den hoofdoff. van het res.-kad. te Den Haag (bureel Sweeliack- plein 83). Vijfkainp voor onderofficieren. Het Ned. Olympisch Comité organiseert dit jaar een vijfkamp voor onderoff., welke gehouden zal worden op 10, 11 en 12 Augustus 1921. De rege ling berust bij eene Commissie. De deelnemers, die aan de minimum-eischen voldoen, ontvangen een diploma, terwijl voor degenen, die het grootst aantal punten) behalen, in iodero afdeeling afzon derlijke prijzen beschikbaar worden gesteld. Een zilveren beker is uitgeloofd voor den onderoff-, die in 1921 de proeven hot bost aflegt. Deze vijf kamp vindt plaats als volgt: eerste dag schieten en zwemmen; tweed© dag schermen: eu derde dag handgranaatwerpen en voldloop. Aan ('e militaire autoriteiten is verzocht hot wolslagen van dezen vijfkamp zooveel mogelijk to bevorderen: ca. wordt vrij vervoer en toologo toegekend. Da korpscommandanten zullen alleen vergunning tot deelneming geven aan hen, die blijken hebben giegeven voldoende geoefend te zijn. Inlijving. Op 8 Juni a.8. zal door den prov.-adj. in Noord- - Holland eene inlijving plaats hebben te Hel dar (in de gymnastiekzaal binnen het fort Erfprins, aanvangende ten 12.30 uur nam.) Buitcnlandsch verblijf. B(i bosch. van den Min. van Oorl.. ie aan d®" vaandrig P. H. C Brunt, van hot 21e reg. toestemming verleend tot verblijf in Ned.-!®" STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Ambon, v. Kohsichang n. Port Said, vertr. 28 v Port Said. Banka, arr. 24 Mei v. A'dam te Batavia. rt D'rijan, v. Newcastle, (N.Z.W.) n. Alexandrië,v 29 Mei te Suez. Bawean, arr. 29 Mei v. Alexandriö te Huil- Bengkalis, arr. 27 Mei v. Macassar te ri. (N.Z.W) Billiton, arr. 29 Mei v. A'dam te Hamburg Jan Pieterz. Coen, uitr., arr. 29 Mei te Porf yoi Koningin der Nederlanden, thuisr., vertr. v. Colombo. Riouw, arr. 25 Mei v. A'dam te Batavia. Rotti, thuisr., vertr. 29 Mei v. Djoddah. ,_haja. Salawati, arr. 80 Mei v. Hamburg te Nordenf^j Vondel, uitr.. arr. 29 Mei te Southampton. Bada, arr. 21 Mei v. Batavia to Bangkok. Kambangan, uitr., pase. 27 Mei Ouessant. Saleier, arr. 20 Mei v. Java to Zamboang®- Breek op Langend ijk, 80 Mei 192ï. Sohotsche muizen 36.40—39, drielingen f 18 30 —23-10, kleine 2.50—3.90; rhabarber 5.20, alles por 100 K.G. Purmorend, 31 Moi 1921. 19 stapels fabriekskaas p. 50 K.G. 71, R.M. f 74: 52 stapels boorenkaas p. 50 K.G. 72, R.M l M f f ^missio o. 50 K.G. 67.50. R.M 82.50 6 etepels Goudsche p. 50 K.G. f G0, R-JJ- f 71, 1515 K.G. boter p. K.G. f 2.40^—2 60 507 runderen: 165 vette p. KG f 1709i(V 330 melke en. geld 350-7^? 14 etiere^- 54 paarden 225—550; 214 vette Icalveren p. K.G. f 1-70—2, 655 nuchtere idem 20-65- 360 vette varkon» p. K.G. f 0.96—104- Kon. Poketvoartmaatschappij- 1 Roggeveen, arr. 26 Mei v. Batavia te Sydno?' Kon. Hollandscbo Lloyd. Amstelland, thuisr., arr. 29 Moi te Hoek v B® jjel E omland, v. A'dam n. Now-Orlcans, P®39- - 'Dungcnese. Drechterland. thuisr., pass. 28 Mei Ouos93^'jjii Frisia, v. A dam n. Now-Orloans, vertr. Coranma. „lw) Goiland, uitr., vortr. 27 Mei v. Rio Jao®1 Hollandia, vertr. 28 Mei v. New-Orleans Limburgia, thuisr., vertr. 27 Moi v. Mout®* Kon. West-Indische Maildiens/. qq. Grymson, vertr. 26 Mei v. Curacao n. Fu® .Tason! "vortr. 26 Mei v. Valparaieo n. Talc^"^! Orestos, v. A'dam n. San Juan, pass- Landsend. aMaJO- - Stuyvesant, arr. 29 Mei v. Hamburg te A Van Renesolaer, vertr. 26 Mei v. L Puerto Colombia. .--„«igo. Ceres, vertr. 26 Mei v. Oorral n. \alpa- Nickerie. vertr, 25 Mei v. Paramarib o^ Oranje Nassau, uitr,, pws. 27 M#i Ftorw»

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2