NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse Jb. HARJER Zn., No. 5409 DONDERDAG 2 JUNI 1921 49e JAARGANG ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: !j6°: fr\?' P' Genland f 2.-, Ned. 0. en W. f rifi7^ 7R i?'o? «^°vV0riw land^n ^.20. Zondagsblad reep. f 0.57 10.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losaenummera der Courant 1 et„ fr, p, p. r et. BUITENLAND. Dultachland g verplichtingen. Duitschland voldoet stipt aan zijn eerste verplichting betreffende de betaling van een milliard gouden marken, welke op 1 Juni ver schijnt De tweede fatale datum is 30 Juni. Dan moet de ontwapening haar beslag heb ben gekregen. Engeland, dat Frankrijk geen aanleiding wil geven om weer met de bezet ting van het Roer-gebied aan te komen, wendt te Milnohen al zijn invloed aan, om de Beiersche règeeiring tot spoed aan te zetten bij het afdanken van de schutterijen. Tegen 15 Juni moet de organisatie van het Duitsche leger herzien zijn in overeenstemming met de bepalingen van het vredestractaat. Tegen 30 Juni moet alle overtollige oorlogsmaterieel ingeleverd zijn. Alle verplaatsing van wapens en ander oorlogsmaterieel, anders dan voor inlevering, vernieling en onbruikbaarma- king, is verboden1 zonder vergunning van de controlecommissie. De inlevering van de wapens door de bevolking moet op 10 Juni haar beslag hebben gekregen. Ongeoorloofd oorlogsmaterieel in die vestingen in het bin nenland moet tegen 81 Mei Ingeleverd zijn en het geschut van de kustforten tegen 10 Juni. De ontbinding van de organisaties voor zelfverdediging moet 80 Juni voltooid zijn. De Duitsche regeering moet tegen 81 Mei de lijst hebben ingediend van de orga nisaties die zij van plan is te ontbinden op grond van de wet van 22 Maart Dan komen nieuwe 'betalingen aan de orde: 1 Juli, aflevering aan de commissie van her stel van obligaties van 12 milliard gouden marken; 15 Juli eerste kwartaalbetaling van den jaarlijkisohen termijn van twee milliard gouden marken; 15 Augustus, eerste kwar taalbetaling van 26 pet. van de waarde van d«n Duitschen uitvoer, enz. (N. Rott Crt) De Belersche burgerwachten. Londen, 1 Juni. De bladen melden dat En geland, Frankrijk en Italië gemeenschappe lijk een scherpe nota tot de Beiersohe regee ring hebben gericht, waarin de bewering van van Kahr, dat Beieren niet kan ontwapenen, wordt gewraakt. De ontwapening van Duitschland moet op 80 Juni voltrokken zijn en men vertrouwt dat de pressie der Entente succes zal hebben. Frankrijk en Engeland. In antwoord op het Engelsohe voorstel, dat het bijeenroepen van den Oppersten Raad bepleitte en aeze gelegenheid tevens wilde benutten tot het benoemen van eene commis sie van deskundigen voor Opper-Silezië, heeft de Fransehe regeering een nota gezon den, waarin zij voorstelt deze oommissie di rect te benoemen en zoo spoedig mogelijk naar Opper-Silezië te zenden. Onmiddellijke bijeenkomst van den Oppersten Raad wordt wemschelijk noch noodig geacht. Briand zoo zegt de antwoord-nota wordt vastge houden door de debatten in den Senaat en Lloyd George heeft in Engeland genoeg recht te houden. De nota dringt ten slotte op de noodzake lijkheid eener krachtige gemeenschappelijke actie te Berlijn en Warschau aan met het oog op het herstel van de orde en de eenheid van inzicht der geallieerden. OPPEB-SILEZIE. Hoefer weigert zijn troepen terng te trekken. Berlijn, 1 Juni. Naar de „Vossisohe Zeitung" uit Breslau verneemt, heeft gene raal Hoefer op den eisch van een afvaardi ging van de geallieerde commissie om de Duitsche zelfverdediglngs-organisatje terug te trekken o. a. geantwoord: „De Duitsche bevolking van Opper-Silezië Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jri HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 80 Post-Glrorekenin# No. 10066. FEUILLETON. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). „Je hebt dus ais een verstandig meisje be sloten om die malle verlegenheid over je moedervlek op zij te zetten? Dat la goed." Zij gaf haar een in ivoor gebonden kerk boek. „Dat is hetgeen er nu nog bij hoort. Je ziet eruit als een moderne Puriteinsche. Nu zal ik je duidelijk maken, hoe je den weg naar huis moet vinden. De kerk van St. Jude la op den hoek van Cariton Avenue en Brins- ley Square. Loop vijf blokken naar het Noor den en twee naar het Oosten en je zult aan het eindpunt van de tram naar Highmount komen. Neem een groenen wagen en rijd er mee naar Wellealey Place. Daar kun je aansluiting hebben op een roode omnibus die je drie blokken van den hoek hier zal afzetten, op dezelfde plaats waar je_ afge stapt bent toen je van het bezoek bij me vrouw Cimmino terugkwam. Denk je dal Je het zult kunnen onthouden?" „Ik geloof van wed," antwoordde Betty langzaam, „nog even over dien brief, me vrouw Atterbury. Het doet er dus niet» toe, wie hem mij aangeeft ik kan hem zonder eeniige bedenking aannemen?" „Zeker. Dat zal geen moeilijkheden geven. Daar is de auto. Denk eraan Betty, de vleide bank". i i j was genoodzaakt tot zelfverdediging haar toevlucht te nemen, daar de (macht, waarover de commissie der geallieerden beschikte, niet voldoende was om hun wezenlijk bescher ming te bieden. De zelfweer treedt op otn den wettigen toestand te herstellen, waar voor de volslagen verdrijving van de Poolsche ^opstandelingen van den Opper-Silezischen bodem de eerste voorwaarde is. Een verge lijking van de zelfweer, die handelt in wettig verweer, met de Poolsche opstandelingen, die den wettelijken toestand op de grofste wijze verstoren en al deze ellende over het Opper- Silezische vaderland gebracht hebben, wordt door de Duitsoh-gezinde bevolking van Op per-Silezië met de diepste verontwaardiging van de hand gewezen." FRANKRIJK. Poincaré bespreekt in zijn politieke kro- langhebbende bevolking in staat te «tellen rioh rekenschap te geven van de waarde der huizen. Een nlenw schip voer de bannelingen. Sinds het begin van den oorlog 1* het ge regelde transport van bannelingen naar het bagno van Guyana gestaakt. Het speciale transportschip „La Loire", werd gerequi- reerd en ingericht voor handelsstoomlboot In Maart 1918 werd het schip In de Middel- landsche Zee getorpedeerd. Toen de wapenstilstand werd geteekend, wachtten 5000 veroordeelde misdadigers in de verschillende gevangenissen op vervoer naar Guyana. Het departement van kolo niën, 'belast met het overbrengen van deze ^iindésirables", beschikte echter .niet over een drijvend bagno, zoodot niettegenstaande de voortdurende jammerklachten der gevam- niek in de jongste aflevering van de Revue genisdirectiea, de veroordeelden niet konden des deux Mondes de crisis van de entente worden weggebracht, j cordiale. Hij zegt o.m: Het betreurenswaar- w a?i echtèr heeft het departe- dig misverstand, dat er naar aanleiding van ment de hand kunnen leggen op de „Duala", IERLAND, De schade, aangericht door de verwoesting van het douane-gebouw, wordt officieel op 2 millioen gesteld. Het verlies zal vergoed moeten worden door het plaatselijke bestuur, maar het zuidelijke parlement kan het ge heel of gedeeltelijk voor zijn rekening ne men. DUITSCHLAND. Ingezonden mededoeKng. De Heldereehe Meubeltransport en Sleepondernemlng van Opper-Silezië tusschen Lloyd George en de Fransehe regeering is ontstaan, was onge lukkigerwijze maar al te gemakkelijk te voorzien. Reeds sedert lange maanden ia de politiek van de bomdgenooten in alle kwes ties, die Polen raken, Plecht in overeenstem ming; en trouwens, voor wiien zijn oogen niet sluit voor de feiten, komen dingen, die tot wrijvng tusohen Engeland en Frankrijk aanleiding geven, dagelijks duidelijker aan dan dag. De entente cordiale Is goddank niet In gevaar, maar wanneer wij haar onge schonden willen bewaren, dan zullen wij ons goed rekenschap moeten geven van de klei ne meeningsverschillen, die haar bedreigen en eerlykweg de middelen zoeken om haar te versterken. Men zou het Britsche karakter te kort doen wanneer men den moed niet had open lijk te spreken in een crisis, waarvan de op lossing voor een groot deel afhangt van onze oprechtheid. De hechtste vriendschappen be staan uit wederzljdsch vertrouwen en het ls een treurig stelsel listig en slim te willen zijn tegenover hen, wier achting men behou den wil. Tot zoover Poincaré. Wie moet zich de laatste opmerking aantrekken, Briand of Lloyd George? Of beiden? Frankrijke militaire maatregelen. Parijs, 1 Juni. In de Echo de Paris keert generaal de Oastelraau zich heftig tegen de regeering wegens het niet bezetten van de Roer. De Humanit© beroemt zich er op reeds 80.000 nian, namelijk de gehuwden en de kostwinners uit de lichting 1919 te hebben vrij gekregen en zet haar campagne tot af danking van de overigen voort. In het bezette gebied heeft minister Barthou de opgeroepenen herinnerd aan Briands woorden, dat ze zoo kort mogelijk onder de wapenen zullen blijven. een Engelsch stalen schip dat Omgedoopt is en thans de „Martinière" heet. Dezer da gen vertrekt nu de eerste afdeeling banne lingen naar Guyana. ENGELAND. D© mijneigenaar» van Derbyshire en Not' tinghamshire hebben gisterenavond een be. spreking gewijd aan de regeeringsvoorstellen en besloten het voorstel in zake een tijdelijke regeling te aanvaarden. De mijnwerkers van Derbyshire hebben de voorstellen verworpen. De secretaris der Mijnwerkersfederatie heeft bekend gemaakt, dat Lloyd George zonder twijfel den indruk bij de mijnwerkers heeft achtergelaten, dat zoo dezen de onder havige voorstellen niet aanvaardden, de re. geering stappen zou doen om de toestemming van het parlement te verkrijgen, om de mijn eigenaars en mijnwerkers te dwingen, zich bij de regeeringsvoorstellen neer te leggen. Hij verklaarde daarom, dat de mijnwerkers zich tot het uiterste tegen zulk een handeling zouden verzetten. De afstand tusschen de mijneigenaars en mijnwerkers zou aanzien lijk kunnen worden verkleind, indien de eige naars slechts bereid waren, voorstellen te doen tot een hooger standaardloon dan die, welke zij hadden gedaan. De arbeiders stel den standaardloonen voor, neerkomende op ongeveer tachtig percent hooger dan de loo- nen van Juni 1914. Na een soortgelijk© beslissing van den machinisten- en stokershond hebben de Na tionale Bond van transportarbeiders besloten het embargo op het vervoer van steenkob geheel op te heffen, zoodat steenkool thans vrijelijk kan worden vervoerd voor alle doel einden. Houten hulzen voor de verwoeste gebieden. De besprekingen tusschen Fransehe en Duitsche deskundigen in zake die levering van 25.000 houten hulzen door Duitschland ten behoeve van het verwoeste gebied, zijn deze week in het ministerie voor de bevrijde gebieden te Parijs hervat. De Duitsche delegatie heeft prijsopgave verstrekt van twintig typen van houten hui-De Engelsohe admiraliteit heeft aan de zen1, berekend naar de kosten van het mate-^rma Ward te Sheffield honderddertien riaal, tot aan de grens geleverd. De opgave oul(le oorlogsschepen verkocht. Daartoe be- bevat dus niet het bedrag der kosten van hethooren vijl linieschepen, o. a. dreadnoughts, transport in Frankrijk, de douanekosten, n°£ niet zooveel jaren geleden de trots De staking der koks en hofmeesters. De koks en hofmeesters zijn aan boord van de schepen teruggekeerd. De staking is door plaatselijke overeenkomsten geregeld. Bie transit noch de kosten van het opstellen der huizen. De door de Duitsche gedelegeerden ver strekte inlichtingen zijn onverwijld ter ken. van de Engelsohe vloot vormden. De koop prijs komt ongeveer op 2.10 sh. de torn In net contract 1» een bepaling opgenomen, vol- nis gebracht van den arohlteoturalen dienst ®enia welke aan zooveel mogelijk oud-solda der bevrijde gebieden, die ze In overweging ten afgedankte werfarbeiders bij het sloo zal nemen. pen werk zal verschaft worden. T enslotte heeft de Duitsche delegatie voor- 'Behalve de linie-schepen, omvat de koop: gesteld om bij wijze van proef, .en zonder be- zes zware kruisers, zes liohte kruisers, drie taling, ©enige huizen neer te zetten, ten ein- flottielje-aanvoeringsschepen, 72 torpedo-ja de de Fransehe autoriteiten, .alsmede de be- ?er®>13 torpedo-booten en 8 monitors. BH9- Het meisje knikte geruststellend en begaf voeren. De statige klanken van het processie- zich op weg. Tot haar opluchting was er gezang ruisohten haar tegemoet toen de bin- dien ochtend 'geen van de andere gasten te ïiC'deur openging. Het meisje wachtte tot zien geweest en zij haalde vrijer adem nu <1? anderen naar hun phalson waren vo< r- zij, al was het maar voor een uur, uit hun 8fgaan, voor zij zich in het schip waagde, buurt was. De somberheid en angst, die haar Een lange kerkeknecht met bruin haar, omringden en onmerkbaar haar zenuwen on- hooi jong en heel gewichtig, maakte een dermijnden In de omgeving van geheimzin- stijve buiging en bracht baar den doorgang nighedd en geslotenheid binnenshuis werden uit. Maar zij raakte zijn arm aan en fluisterde: van haar afgenomen, zoodra zij buiten het „De vierde bank van achteren, alstublieft, hek was, ofschoon er een lichte fron9 op ais die leeg is. Ik heb een bijzondere reden, baar voorhoofd was. waarom Ik daar wil zitten." 'Onder de lantaren stond dezelfde lanter- Betty verbeeldde zich dat de uitdrukking fantende gedaante die zij op den dag van van zijn gezicht veranderde. Het was in elk haar onverwachte ontmoeting met Herbert geval duidelijk, dat hij haar nieuwsgierig Ross had gezien, en hij keek scherp in de opnam, ofschoon hij dadelijk beleefd ant- limousine, toen die voorbij snorde, zonder woordde: moeite te doen om zijn gretige belangstelling „Zeker mevrouw. De achterste bonken rijn te verbergen. Wat ook de beweegreden van allemaal voor vreemden gereserveerd." zijn langdurig schilderen was, zijn aanwezig- Zij glipte de bank, die haar aangewezen held bewees dat hij nog geen suooes had ge- werd, in en 'knielde een oogenblik ln stil had. Toch werkte het als een aansporing gebed, voor zij haar plaats innam. Haar geest voor het nastreven van haar eigen heimelijke was met onrustige gedachten vervuld, maar oogmerk. - de stilte en plechtige omgeving was als een Een kort schril gefluit klonk door de lucht 'balsem voor haar bekommerde gemoed en toen de auto den hoek omsloeg, maar Betty onwillekeurig ont&pande rij zich onder dien ontgaf het zich half, zoozeer was zij met haar kalmeerenden invloed, eigen gedachten vervuld. Sedert dien nacht De gewelfde bogen hoog boven ha«r, be- van haar ontmoeting met Wolvert ln de bi- schaduwd en vaag in het halve licht, daver- bllotheek en mevrouw Aterbuxy's handig te den van heldere, zwellende tonen van het kennen gegeven 'bevel dat zij voortaan geen koor in zijn witte gewaden, waarvan zij bo- nachtelijke wandelingen xnooht ondernemen, ven de zee van hoofden voor haar uit even had zij het niet gewaagd haar kamer 's iets te zien kreeg. En toen de echo ervan nachts te verlaten, maar nu kwam zij tot het weggestorven was, kwamen de welluidende besef, dat zij alles moest wagen, al» men tonen van den kansel met een kalmeereiude haar niet voor wilde zijn. De auto nam haar plaats in de lndrukwek kende file en Betty stapte voor de deuren eentoonigheid in haar oor, waardoor rij tijde lijk haar boodschap vergal Niet lang echter. Ben vrouw, dl© laat kwam, van het Imposante gebouw uit on liet zich werd naast haar ln de bank gebracht en met de sjieke menigte door de vestibule me#- Betty's verdoofd» zinnen otewaskton. dado- De „Vorwflrte" vat het geschreeuw, dat van alle kanten opgaat tegen de benoeming van Wialther Rathenau tot minister van her- Düitschland's binnenlandsche aangelegen- stel, samen in deze boutade: heden. „De Duitsch nationalen brullen, dat alweer Wat de taak, welke in het economische ge- een jood minister is geworden. De heelemaal deelte van het ultimatum is vervat, betreft, niet anti-semitische Hansa'bond heeft be- dit omvat het financieel© program, het zwaar tegen de „Planwirtsctoaft", waar- economische program en sociaal-ethische in Rathenau heil riet, en kondigt hem yérpliohtingen. Wanneer wij gedurende dit alvast den scherpsten tegenstand aan, als jaar denzelfden uitvoer hebben als in 1920, hij mocht trachten die in practijk te brengen, dan hebben wij 31/* milliard goudmart op te bladen der ijzer- en kolenmagnaten fronsen het voorhoofd en zinspelen op de geschillen tusschen Rathenau en Stinnes. Andere halen uitingen aan uit Rathenau's geschriften om te bewijzen, dat hij socialist ls, weer andere herinneren, dat hij in het „Berl. Tagebl." tegen aanneming van het ultimatum heeft geschreven." De „Vorwërts" stelt degenen, d-le den nieu wen minister voor een socialist verslijten, gerust. Rathenau zal stellig de theorie van het socialisme niet in practijk brengen; hij zal zich op politiek gebied ook niet op den voorgrond dringen, want hij mist de eigen, sohappen van. politiek leider. Wat zijn benoe ming van belang maakt, is zijn economisch organisatietalent. Hij zal als minister van herstel de geweldige economische transacties moeten leiden en zorgen, dat ze zoo doel treffend mogelijk worden uitgevoerd. Op dit gebied is hij ongetwijfeld deskundig en 't is wel komisch, dat juist zij, die tot dusver zoo luid om vakministers -riepen, met hem ook alweer niet ingenomen zijn. Berlijn, 1 Juni. Rijkskanselier Wirth heeft heden zijn groote programrede in den Rijksdag gehouden, voor een1 geheel gevuld Huis en tribunes, en in tegenwoordigheid van het nieuwe Kabinet. Nadat president Loebe de zitting om half vijf had geopend, zeide rijkskanselier: Ons program kan in drie woorden worden samen gevat: Overeenstemming, wederopbouw en verzoening. (Geroep bij de uiterste linker zijde: Amnestie?) wij willen onze verplich tingen tot het uiterste nakomen. Door het aannemen van het ultimatum is onze politiek in bepaalde banen geleld. Het ultimatum stelt korte termijnen. Eén ls er reeds afge- loopen. Wij hebben er ons aan gehouden (bijval). Het rijksministerie van financiën heeft de noodige voorbereidselen getroffen om zich eveneens aan de verdeïe termijnen te houden. In het ontwapeningsvraagstuk hebben wij ons geschikt. De tot dusver afgeloopen ter mijn is ook op dit gebied nagekomen. Deze quaestie mag geen aanleiding tot sancties geven. Voor zoover bet aan ons ligt, zullen wij alles doen om onze verplichtingen na te komen. De Parijsche eischen betreffende de marine en de luchtvaart zijn vervuld. Het verbod ten opzichte van den in- en uitvoer van luchtvaartmateriaal ls afgekondigd. Voorts is verordend de totale sterkte der Duitsche politie op 150.000 man terug te brengen. De Beiersohe regeering heeft met erkenning van den feitelijken toestand tot het afleggen der bekende verklaring beslo ten. Nu hierna breede kringen in Beieren zich bij het onafwendbare besluit hebben neergelegd, verdienen zij onzen dank. (Bij val; lawaai bij de uiterste rechter- en uiter ste linkerzijde). De vrijwillige ontwapening is een gewichtige daad, ook ten opzichte van lijk tot waakzaamheid. Men had haar niet» gezegd over deng©n© die zich aan de zonder linge afspraak met haar zou houden en nie mand kon op zoo weinig in het oog loopende wijze haar een envelop aangeven als de vrouw die in dezelfde bank zat. Zij wierp een vluchtiigen blik naar haar onbekende 'buurvrouw, maar kon niet tot een conclusie komen. De vrouw was van middel- jaren leeftijd, keurig maar eenvoudig ge kleed' ln tegenstelling met het schitterende gezelschap om haar heen, en haar knap, kalm gezicht zag er niet naar uit, of zij met een geheime opdracht belast was. Op de plaats achter Betty zaten een kin derjuffrouw en drie onrustige kinderen; voor haar zaten twee bejaarde dames, een bleeke jonge man en een 'gebogen oude man, die met zijn witte haar boven een wandelstok met een gouden knop zat te knikkebollen. Stellig kon niemand van deze ter kerke ge komen zijn met een ander oogmerk don den dienst bij te wonen. Betty zat zoo dat de linkerkant van haar gericht naar den doorgang was toegekeerd en de moedervlek duidelijk zichtbaar was. Zij >egreep, dat dat zoo bedisseld was om haar renbaar te maken, maar de vrouw naast haar negeerde beleefd haar aanwezigheid en toen de lange preek haar einde naderde, moest iet meisje aannemen dat de onbekende over- irsnger van den brief bij het uitgaan van de kerk naar haar toe zou komen. Ben gezang, een gebed en toen klonken van den kansel de bekende woorden: „Laat uw licht zoo schijnen voor de menschen er aankondiging van de oollecta De eerste ionen van het offertorium klonken uit het mor. Betty haalde eenig geld uit haar beurs •n wachtte op de komst van oos kleinen, brengen. Dit bedrag is buitengewoon groot. Een theoretische beschouwing over de vraag of wij het kunnen opbrengen, leidt tot niets. Wij moeten bewijzen hoe groot ons prestatie vermogen is. De zaak der vrijheid is zelfs met de zwaarste offers niet te duur gekooht. (Lawaai bij de uiterste rechter- en linker zijde). De uitvoerindex is niet gelukkig, en zijn uitwerking op den economlechen toestand der wereld zal spoedig blijken. Er zal een nieuwe index moeten worden opgesteld. De spanning tusschen de koopkracht van het geld in het binnenland en bet buitenland zal ten nutte moeten worden gemaakt. De directe en indirecte belastingen dienen aldus te wor den uitgebreid, dat zij de schadevergoedings- kosten dekken. De regeering zal er ernstig naar streven zich zee spoedig mogelijk van het ongetaande middel van 'bankbiljetten-pers te ontdoen. Hiertoe moeten nieuwe bronnen van inkom sten worden geschapen. De waarden, welke niet aan verandering van het geld onderhe vig zijn, doch hun goudwaarde min of meer hebben behouden, moeten krasser worden aangepakt. Vervolgens spreekt de rijkskanselier over het economisch programma. Ook hier houdt hij zich geheel bij algemeenheden, De invoer moet worden beperkt; de produc tie in het (binnenland moet worden verhoogd, in het bijzonder de productie van den bodem, zoowel boven- als ondergronds. In de indus trie moet het standaardsysteem worden vol maakt. Duitschland moet zoowel landbouw- staat als industriestaat blijven, enz. De kanselier gaat ten slotte over tot een peroratie over Opper-Silezië, zonder ook daarover een enkel nieuw gezichtspunt te openen, steeds in de rede gevallen door het geroep om amnestie van de communisten, wien president Loebe tevergeefs verzoekt eerst te luisteren; „hij komt misschien nog aan de amnestie toe", voegt hij er luchtelijk ironisch aan toe. Daar komt natuurlijk niets van. Beslag op voorwerpen van weelde. De ministers van financiën van de ver schillende Duitsche staten zullen mor,gen onder voorzitterschap van rijkskanselier dr. Wirth te Berlijn besprekingen over een aan tal 'belangrijke flnancleele vraagstukken aanknoopen. Een bijzondere belangrijke rol en de staten beslag zullen leggen op een deel van het vermogen. In bepaalde krin gen bestaat het plan een inventaris te ma- Ingezonden mededeellne, Aambeien. De hevige Jeuk en stekende pjjs moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalfdeor hefir verzachtende, beelende en antiseptische eigen schappen Foster's Zalf helpt ook uitstekend bjj jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs f 1.76 per doos, alom rerkrijgbaa*. gezetten man met «en uitgestreken gericht die door den doorgang kwam trippelen en bij elke bank stilhield om zijn met vilt ge- voerde zilveren collecteschaal tan de kerk gangers voor te houden, Zij hoorde het ritselen van bankbiljetten en het rinkelen van geld, terwijl hij nader kwam, en toen hij de bank vlak voor haar bereikt had, zag Betty dat de schaal vol lag met igaven. De man met de schaal bleef geruimen tijd staan en toen zij opkeek, zag zij dat rijn kleine bolle oogen als geboeid op haar ge zicht gericht waren. Even schoot een ver moeden van hetgeen er nu zou gebeuren, haar door het hoofd, nog voor zjj had opge merkt dat hij met verbazingwekkende han digheid uit den zak van zijn strenge pandjes jas een kleine, vierkante envelop Ce voor schijn had gehaald, die hij op te het oog loopende wijze boven op het stapeltje geld legde. Met twee stappen was hij naast haar en hield haar de schaal zenuwachtig voor. Zij behoefde hem nog niet eens te het gezicht te zien, tot bevestiging van haar veronder stelling, want boven op de envelop was een vreemd, fantastisch merfcteeken aangebracht, dat voor anderen geen zin had, maar voor haar van onmiskenbare beteekenls was. Het was de omtrek ven een onregelmatige vorme- looze vlek met vijf kromme grijpvingers; een ruw geschetste afbeelding van het teeken op haar wang. COURANT ADVERTENTIENi 20 et. 5. regel (z&ljard). Ingez. meded. (kolombr. als redae. tefc«t) 60 et. Kleine adv. (gevr., te koop, te buur) v. 1i reg. 60 et., elke regel meer 10 et. bij voomitb. (adres: Bur, v. d. bl. en met br. onder &o. 10 et. p, adv, extra), Bcw.-nio. 4et. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papterdunrtetoeal. 68) SPOORSTRAAT 49 Tel. Interc. 46, Is het goedkoopste adres voor ver- hulzingen binnen, zoowel als bulten de stad, door vlugge bediening, prima materieel en uiterst lage prijs. Gaat U verhulzen Neemt de proef. De mijnwerkersstaking. De houding van spoorweg- en transport- arbeiders. Rathenau minister van opbouw. De regeringsverklaring van rijks kanselier Wirth. War» iwrvcIgd

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1