De Belgische mijnwerkers. Scheepsramp? Onderzomhe vulkaan, KORTE BERICHTEN. „Jawel, oom maar lk begrijp niet. hoe. GEMENGD NIEUWS. UIT DEN OMTREK. Breezand. BurgerlijkeStand der gem. Texel, 8,868,777 ton tengevolge van bedrijvigheid van den vijand. Bij de schipbreuken gtegen 18,000 mcnschenlevcna verlorenk van wie 10,975 zeelleden, 7466 passagiers en 469 vis- schers «gtren. Tengevolge van krijgsbedrijven verloren 20,858 mensohen, van wie 14,228 zeelieden en visschers en 6630 passagiers, het leven. Hier uit blijkt, dat door de duikboot-aanvallen be trekkelijk weinig meer menschenlevens, nog geen 200 meer, verloren zijn gegaan, dan er verloren gingen, tengevolge van de grootere onveiligheid en het vermeerderd gevaar op zee. De duikbooten boorden 8 maal zoovee aan tonncnmaat in den grond als er tenge volge van schipbreuken verloren ging. Een aanslag. Essen, 10 Juni Blijkens een bericht -uin Münohen is op het lid van den Beierschen Landdag Grareis (onafh. socialist) een aan slag gepleegd, toen hij van een vergadering naar huis ging. G. is, door vier schoten in het hoofd gewond, naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij overleed. Men denkt aan een politieken mooid omdat Gareis den laatsten tijd sterk had geijverd voor een "spoedige ontwapening van de bur gerwacbt. Een communist doodgeschoten. Berlijn, 10 Juni. De Freiheit Vertelt, dat Dinsdagavond om 7 uur het lid van de oom anunistische partij Otto Haase in de Carl- strasse te Berlijn door een politieassistent neergeschoten is, naar het heet omdat hij vluchtte. Volgens de Freiheit is echter van een vlucht geen sprake .geweest want de po litieman was, toen Haase uit een koffiehuis kwam, op hem afgekomen met de woorden: handen omhoog, en had hem het volgende oogenblik neergeschoten. Haase is dan ook in de borst en niet in den rug getroffen» FRANKRIJK. Het Fransche vlóotprogramma. Parijs, 10 Juni. In de Kamer heer Quisfhau art 190 van het verdrag uiteengezet, waarbij aan Duitschland wordt toegestaan in een jaar de eenheden te vervangen, die het ge machtigd werd te behouden, door kruisers van 6000 ton. Frankrijk moet nieuwe sche pen bouwen voor zijn veiligheid en voor zijn waardigheid. -De Kamer heeft met 468 tegen 128 stemmen het vlootprogramma aangenomen. ZWEDEN. Bezuiniging. Een draadloos hericht uit Karlsborg iheldt, dat met het oog op den fmancieelen toestand ten gevolge van de wereldcrisis in handel en bedrijf en de vermindering der staatsont- vangsten, de Zweedsche regeering aan het parlement een herziene, zeer besnoeide be grooting heeft aangeboden. Deze begrooting wordt sluitend gemaakt door een veonhoo- glng van den drankaocijns, welke de noodige 82 milloen zal opbrengen. Brussel, 10 Juni. De Peuple meldt, dat het nationale comité der mijnwerkers het besluit om Maandag te staken tot steun van de En- gelsohe mijnwerkers, heeft ingetrokken, om dat de Fransche en Duitsche mijnwerkers niet met werken zijn opgehouden en de sta king in Engeland haar einde nadert. De begraafplaats van Calvijn. Uit Genève wordt 9 dezer geseind: De laatste afstammeling van Calvijn, die te Avignon woont, heeft heden aan den ker- keraad der Proitestantsohe Nationale Kerk te Genève het geheim onthuld van de plaats, waar Calvijn werd hegraven. De kerkeraad laat nu daar ter plaatse een onderzoek in stellen. Luchtschip vernield. Volgens de Messagen» is de bestuurbare luchtballon Rusonia, een van de Zeppelins, die Duitschland aan Italië heeft verkocht, door den sterken wind neergestort en vol komen verbrijzeld. Er zijn geen slachtoffers. De militaire overheid stelt een onderzoek in. Parijs, 10 Juni. Paris-Midl heeft een tele gram uit Athene ontvangen volgens hetwelk het Griek oihe stoomschip Bamboeline op de terugreis van Smyrna op een mijn geloopen en gezonken zou zijn. Van do 240 passagiert zijn slechts 2 gered. Th „Vulkanische Verschijnselen", verza meld door het Koninklijk Magnetisch en Me teorologisch Observatorium te Batativa komt naast do bosclirljving van do Kloet en an dere uitbarstingen ook het verhaal voor van uitbarstingen van de onderzeesohe vulkaan nabij hot eiland Mahengetang, van de Samgi- etimndco. Deze uitbarstingen, welke ln Juli 1918 aanvingen, zetten zich in het begin van 1919 voort Den 2en Februari van dat jaar ging :1e assisteat-wedana van Kalawatoe naar Ma- berngetang om den toestand op te nemen. HU woonde een uitbarsting bij, waarbij twee rot sen uit het water werden opgeheven. De as- Bistent-wedana naderde deze rotsen tot op 80 meter, maar moest door de groote hitte van het water terugkeeren. De zee was overdekt door een geel-gekleurd, kwalHk-riekend schuim. De rotsen verdwenen later weer in zee. In April werd nog verhoogde werking ge constateerd. Den 3en Anril nam de heer Fer- guson te Kalawatoe een uitbarsting waar, waarbij de dampkolom tot 4 4 6000 meter hoogte steeg. Er werd door asoh en steenen voel schade aangericht. Toen den 26en April door het s. s. „Fla mingo" een bezoek aan het eiland werd .po- bracht, werkte de vulkaan nog flink; het wa ter werd 1 tot 2 meter hoo<r opgestuwd soms 6 meter hoog opgeworpen over een op pervlakte van 16 vierkante meter, hetgeen met doffe knallen gepaard giro*. Er werd een duidelijke modderlucht waargenomen. Tot op vijfhonderd meter afstand waren het water en do lucht aanmerkelijk warnier. Het Noorsche gezantschap te Berlyn heeft bericht ontvangen dat de algemeene staking in Noorwegen vandaag is geëindigd. Het Amerikaansche -dept van marine' is voornemens alle groote slagschepen weg te nemen van den kant van den Atlantischen Oceaan en ze te st-atinnneeren in de Ameri kaansche St!"a Zee-hnrens. Een scheepswerf te New-Tork ls begonnen met het bouwen van een slagschip voor de Japansche marine, dat 20.000 ton zal meten UIT DE PERS. Belastingenen voor uit ga n g. Onder dit hoofd schrijft prof mr. H. W. O. Bordewijk in de Eoon. Stat Berichten: Het wordt meer dan tijd, dat gewaarschuwd wordt tegen het opdrijven van oude en in voeren van nieuwe belastingen, zonder das bezuiniging op de uitgaven van Rijk en Ge meente ais gelijkwaardige factor voor he; fmantieele evenwicht naar voren komt Want het heeft er veel van, dat het lichaam der maatschappij volstrekt, door het fiscaal af- tappingsstelsel, d. i. van overheidswege, zal worden onmogelijk gemaakt. Ik zal met de deur in huis vallen en zeggen, waarop ik doel. De grens voor de stijging der directe be lastingen naar draagkracht is m.i. overschre den. Daarnaar wordt echter minder gevraagd dan wel naar onmiddellijk geldelijk resultaat Met name door gemeentebesturen. Wanneer het belastbaar inkomen eener gemeente ach teruitgaat, hoewel de bevolking toenam, wan neer dus de draagkracht in het algemeen is verminderd, dan redeneert men aldus: het geld moet er wezen, de inkomstenbelasting is de sluitpost, die het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten moet verzekeren (waar staat dit? maar het is praotijk), en daarom moet het vermenigvuldigingscijfer maar verhoogd worden, in de stad mijner in woning (Groningen. Red. N. R. O.) zoo even van 2,9 op 3,8. Dat de inkomstenbelasting er eene is, die staat en valt niet het begrip draagkracht, is geen beletsel, om, wanneer de totale draagkracht is verminderd, den belas tingdruk te verzwaren, integendeel: man vindt juist in dien achteruitgang een motief voor zulk een politiek. Het geld moet er we zen! Daarvoor zwicht alles. Wanneer de heter gesitueerden en de middenstanders, die daar toe gelegenheid hebben, den fiscalen greep ontvluchten door de gemeente te verlaten voor een andere, die beter te huishouden weet en minder vexatoir optreedt, dan ont staat de bekende wedloop tusschen afne mend belastbaar inkomen en toenemenden belastingdruk, dan toont zich de beweging als een spiraal, die nauwer wordt bij het stij gen en uitloopt in een punt, fiscaal geïter- preteerd: een nul! Nu is één ding duidelijk. Wanneer allen armer geworden zijn, dan is ook de gemeen schap verarmd. Wie verarmd is, geeft min der uit. Dit is, naast krachtsinspanning, hèt middel .er boven op te komen. Maar de ge meenschap zegt, bij monde van haar orga nen, welker zakelijk oordeel steeds meer door jolitiek en jacht naar kiezersgunst vertroe- >eld wordt: het geld -moet er komen! Zij doet, alsof er geen algemeene achteruitgang ln welvaart is. zij maakt op, wat door particu lieren anders zou zijn bespaard. Zij knot de particuliere kracht, belemmert ten zeerste de kapitaalvorming in een tijd van ongekend canitaalgehrek men denke aan Centraal Suropa en Rusland zij knot de rvarticuliere koopkracht en strooit mildelük malaise om zich heen. Want iedereen die geleerd heeft voorzichtig te zijn met geld, gaat 'bezuinigen op het niet absoluut noodige, -ten einde het belastinggeld paraat te hebben. En niemand weet, hoe het aanslagbiljet er het volgend aar zal uitzien of over twee jaar. Niemand kan ook maar schatten, waar hij aan toe is. kit is voor het zakenleven moorddadig, maar de burgerij in het algemeen, ieder die van vaste inkomsten leven moet, gaat er onder gebukt. Men weet niet meer, waarvoor men zioh inspant, waarvoor men werkt. Het gaat den kant uit, dat een inkomstenvermeerde- ring iemand in een progressie brengt, welke hem zooveel afneemt, dat hij de moeite, om tot die vermeerdering te geraken, niet meer voldoende gehonoreerd oordeelt en haar dus nalaat Hoevelen worden niet reeds nu afge houden van besparing, omdat de hooge in komstenbelastingen zooveel van de rente an- nexeoren, dat besparing geen genoegzame rentebelooning meer vindt, zoodat aan vet' betering de voorkeur wordt gegeven! I« het een opwekkende gedachte, dat men zich in spant om een arbeider, die 40 4 50 per week verdient en weinig torgen van hooge- ren aard kent, voor 4 4 5 ln de week als een hoer laten wonen? Men la op den ver keerden wog en bewijst aan het volk den hell- loozen dienst, oen bedolaarssteunminig, die allo verantwoordelijkheid op de gemeenschap schuift, aan te kweekon. Mlllloonen en mll- iloenen, worden aan workloozen uitgekeerd. Do wljzo waarop dit geaohledt bevordert do arboldssohuwheld. Zal men voor dat klelmo verschil tuasohen ultkeorlng en loon gaan werken?! Hot gevolg la: kapitaalverlies en demoralisatie ln de breedste lagen der bevol king. Do eonlge ratloneele workloosheldson- dorstounlng la werkverschaffing, waar zoker geld bij moot, maar waarvan toch gezegd kan worden, dat ndet Alle geld, zooals veelal nu, weggeworpen ls, vermits er Iets productiefs tegenover staat: rationeel bovenal hierom, omdat zij de mensohen niet naar omlaag haalt en niet van den arbeid vervreemd, En men behoeft waarlijk niet bang te zijn, dat de malaise dan wordt vergroot, want op het gebied van wegen- en straten-aanleg, kana liseering, ontginning e. d. valt nog ontzag lijk veel te doen en te verbeteren. Ook langs den wieg van werkverschaffing, al moet er geld bij, kunnen kapitaalgoederen ontstaan, die aan verdere productie en aan de alge meene welvaart ten goede komen. Alleen wachte men zich voor de reeds voorgekomen d« i«>sheid, dat werkverschaffing hooger loon uitkeert dan het particuliere bedrijf. Wat nu echter gesohiedt, is niets anders dan bet ver breiden van een bedelaarsmentaliteit tot den prijs van ongehoorde kapitaalvernietiging, die op de belastingbiljetten haar uitdrukking vindt. Zoo wordt de echte gemeenschapszin, die nergens nood'ger is dan bij den belasting betaler, door ce gedragingen der gemeen schap zelve aangetast. Men heeft het gevoel, dat veel anders, zuiniger en beter zou kun nen geschieden en dat de leidende kringen, die ten slotte feitelijk over belastingtarieven en -cijfers besllssen\ van elementaire econo misch e waarheden geen flauw begrip hebben of willen hebben. Men lacht om economische wetten. Doch zal men nog lachen, als het eenmaal en dat komt! spaak is geloo pen? Dèn zullen de kiezers en de arbeiders vragen waarom men hen heeft misleid. De arbeiders hoofdzakelijk, zullen van dit kort zichtig gunstjagen de dupe zijn, want als de bevolking toeneemt en het kapitaal in de schatkist of gemeentekas verdwijnt, dan be grijpt ieder, dje even doordenkt, wat het volk in economisch opzicht boven het hoofd hangt Er ia een economische Nemesis. Democratie kan alleen helpen als zij de kunst is van lei ding geven aan de massa. Zien de leiders de massa naar de oogen, dan kan onheil niet uitblijven. We beleven groote tijden". Waar zijn de groote karakters? BRIEVEN VAN HET PLATTELAND. IX Over kleeding. 's Menschen kleeding verraadt maar al te zeer 's menschen natuur en omgekeerd zal ook menigmaal een ander kleed bij denzelf- den mensch een geheel andere stemming te weeg brengen: Heb ik mijn blauwkatoe- nen werkpak aan, dan voel ik me vrij, democratischer en geheel s a n s gêne; ik hen minder zorgvuldig op mijn woorden en ook ten opzichte van de taal en de handelin gen van mijn ondergeschikten toen ik min der nauwgezet. Nauwelijks echter heb ik mij in het def tige laken gestoken, of er woedt, ondanks mijzelf, een soort aristocratie des geestes over mij vaardig: Ik word zorgvuldig in mijn woordenkeus, ik eisdh van mijn onder geschikten meer correctheid dan anders, mijn passen worden statiger, mijn gevoelens ernstiger en ongemeener, mijn gedachten- leven is minder alled-aagsch. Dat het in de Raadszittingen te Amster dam en elders, ja zelfs in de Tweede Kamer soms zoo'n Janboel kan wezen, schrijf ik dan ook enkel aan den invloed van het colbertje toe. Begrijpelijk dus, dat mijn pupil u weet wel, neef Willem die zooveel werk van Griet je Haverstroo maakt als hij eens over is begrijpelijk dus, zeg ik, dat neef Willem, na mij te hebben betoogd, dat hij noodzakelijk geld voor een nieuw oostuum noodig had, te gelijk met mijn aarzelend gegeven toestem ming, eenige wijze levenslessen omtrent Meeding van mij ten beste kreeg. „Het zou natuurlijk ongepast van me zijn", zoo begon ik, „als ik ging elschen, dat je bepaald zus of zóó gekleed moest gaan, om dat j ij je kleeren moet dragen en niet i k, en de mode telkens verandert. Je overgrootvader bijvoorbeeld, die een man van de wereld was, zou nooit op hoog bezoek gaan, dan toegerust met een opge- toomden hoed en een witte mousselinen das met 'groote roode streepen, waarvan de bree- de strik boven den kleinen jabot lag. De rok dien hij dan droeg was van zeegroen laken, hoog van kraag, met kleine lubben aan de mouwen en had witte knoopen. Zijn rood vest wias getooid met gele kleppen en bor duursel, en ook zijn korte broei was maar met zeegroene kniestrikken. Witte den kousen en vierkante zilveren gespen op zijn schoenen voltooiden1 dit prachtgewaad. En niemand die er om lachte natuurlijk. Maar waag j ij het eens, om ln zoo'n Mee ding voor den dag te komenl Je zou door de straatjeugd worden nagetierd en uitgejouwd en mogelijk nog wel kans loopen om te wor den opgesloten ln een krakzinnk'engestioht. Neen, laat het voornemen zijn, om je steeds aan de heerschende mode te houden, tenzij gezondheidsredenen je nopen, er in eenig op zicht van af te wijken. Wie opzettelijk zonder eemtoe wettige re den de mode trotseert, berokkent zichzelf veel onaangenaams, dat heelemaal vermeden had kunnen worden, terwijl de dwaasheid om zich als andere dwazen te kleeden nu een maal als wijsheid geldt Je kleermaker, die de mode kent, zal dus in dezen de hoogste beslissing 'dienen te heb ben. Maar enkele algemeene wenken op het punt van Meeding mogen toch, dunkt me, wel gegeven worden aan een jongmensch ais jii die wellicht eenigen aanleg hebt, om in zekere dwalingen te vervallen. Vermijd b. v. een in 't oogloopend toilet, zooals wij er maar al te dikwijls zien in den trein en op publieke plaatsen aan het lijf van sommige slecht ingelichte jongelui. Er steekt geen kwaad in dat een spullebaas een wonderlijk oostuum draagt, maar 't is jammer, als fatsoenlijke Jongelui hem daarin navol gen. Ja, ik heb jongemenschen gekend, toe getakeld als de «mokkelaars, roovera en zee schuimers op een llefhebberijtooneel in den Achterhoek, vergeet nooit, boste Willem, dat het je roeping niet is om voor een kermis tent te schreeuwen en kleed Je dus ook niet als die mensohen. Niets Jn het leven ls onbeduidend; mijn Jongen, en voor de wij ageerJg aangelegd en man heeft alles een zekore waarde. Een rok en een hood, zoowel als andere woroldsoho zaken, hebben twee kanten, een binnen- en eon 'buitenkant. Ik bedoel. Jongelief, dat in do wyzo waar- iemand zlah van buiten voordoet, veelal bh openbaart zijn lnwondlgo gedachte, on Iemand die zioh prachtig, oï te in hot oog loopend, of te armoedig kleedt, verraadt hier door zekeren aanlog tot overdaad, of zonder lingheid, of schrielheid. Niemand ln deze wereld is gerechtigd, zijn Meeding te verw*arloozen. Er steekt vol strekt geen verdienste ln om een eerlijke kans, welke dan ook, met voeten te treden. Als je van uiterlijk een tijger bent, kun je er op rekenen, een toer en1 vreesachtig schep seltje bang te maken en als je een slordervos bent, haar te ergeren» En daar het/een van de grootste geluk zaligheden in je leven schijnt te zijn, om op een -goeden voet met dames te staan, zal mijn beste neef zeker wel niets verzuimen, wat hem haar gunst en genegenheid verwerven kan. Ja, een goed uiterlijk, goeie manieren en een goed toilet zijn even zoovele voorrech ten, waarvan ieder verstandig man trachten zal zoo véél mogelijk partij te trekken. Zij helpen menigeen in den gezelligen omgang veel meer dan geleerdheid of genie. Het is dikwijls moeilijk, meestal onmoge lijk, om geleerdheid in gezelschap aan den man te brengen» Niet omdat de aanwezigen daarvan niets zouden kunnen gehruiken, maar ze luisteren er liever niet maar. Een goed uiterlijk, goede manieren en een goed toilet daarentegen zullen je in menig huis doen ontvangen, waar je vergeefs zou aan- klappen al had je de geleerdheid van een professor in je hoofd. De menschen vragen voor den gezelligen omgang nu eenmaal naar geleerdheid noch deugd; manieren echter zijn een vereisoh- te. Wat heb ik er aan, of mijn buurman aan tafel Sanskriet lezen kan en den geheelen Winkler Prins of Brockhaus van buiten kent dan of hij eenige malen honderdduizend gulden op het Grootboek heeft «taan (tenzij hij me op zijn diners of partijen vraagt)? Wat baat het mij of de dame die lk naar tafel ge leid zoo deugdzaam is al het deugdzaamste bagijntje? Het eenige waar men naar vraagt is, dat iedereen zich zoo aangenaam moge lijk zal maken tn onderhoud en manieren. Een goed humeur ls dan ook, welbeschouwd, een van de beste kleedragstukken die men in "ezedschap dragen kan. Om weer op je nieuw oostuum terug te komen, ik zou dan graag zien, dat Je goed" netjes was, goed van snit, je natuurlijk en gemakkelijk zat en toch met een zekeren feestelijben glans er over, die zijn bestem ming moet aanduiden. Het feestgewaad moet op den feestdag wijzen, gelijk het uithang bord op de herberg. Zoo ook dachten de Ouden er over: Heuscih niet omdat zij meen den dat hun uitwendig schoon er door zou worden verhoogd, hadden de oude wijsgeeren en drinkebroers de gewoonte, hun kale hoof den met bloemen te omwinden 1 Ik voor mi; tenminste zou liever een ezelshalster of een slaapmuts in gezelschap dragen dan een krans van kleurige bloemen op mijn ouden knikker of een guirlande van hyacinten om mijn gerimpelden hals. SEMON GRASHEUVEL. Jacht omgeslagen. Het jacht „Friso", van den commissaris van Friesland, Harinxma thoe S.looten, is tusschen Stavoren en Enkhuizen omgeslagen 7 opvarenden, onder wie de eommissaris zelf en 4 dames, z\jn door de veerboot van Hasselt gered. De veerboot kwam met drie kwartier vertraging in Stavoren aan. Inbreker doodgeschoten. Gisternacht hebben drie inbrekers gepoogd binnen te dringen in perceel Weespefzijde 8, in het voormalig Watergraafsmeer. Toen de bewoner onraad bemerkte, snelde hy naar buiten, waarop de 3 mannen de vlucht namen». De genoemde bewoner richtte daarop zyn achtgeweer op de vluchtelingen en trof een hunner, die neerviel en in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis werd getrans porteerd. De inbreker is spoedig na aankomst in het gasthuis overleden. Moord en beroovlng. Voor do Rotterdamsche rechtbank stond Donderdag terecht de constructiewerker An- tonius de Beer, geboren te Tilburg, thans ;edetineerd te Rotterdam. BeM. zou „op 27 Juli 1919 te Duaseldorf-Wersten opzettelijk Oswald Weinert van het leven hebben be roofd door staande in diens onmiddellijke nabijheid uit een geladen revolver een -kogel op dezen af te schieten, waardoor deze man doodelijlk getroffen werd". Verder wordt hem ten laste gelegd, hetzij- alleen hetzij tezamen en: in vereeniging Weinert onmiddellijk daarna een portefeuille met 2760 mark te heb ben ontnomen. Subsidiair wordt bqkl. ten laste gelegd diefstal met geweldpleging of medeplichtigheid aan diefstal en doodslag. Bekl. ontkende. Hij was op den 27 Juli niet op de plaats, waar de moord had plaats gehad, geweest. De Beer leefde in Dusseldorf met een vrouw Lehnhoff, die hij verlaten had om naar Holland te gaan, wijl hij bevreesd was voor een vervolging in Duitschland wegens heling. Hij gaf toe op den dag van zijn ver trek aan vrouw Lehnhoff 200 mark te hebben gegeven. Dit geld had hij, volgens zijn beweren, met zjjn handel verdiend. Op een vraag van den president verMaarde beM. steeds het haar gedragen te hebben met een kuif. Als eerste en belangrijkste getuige weTd gehoord George Fischbach, met wien samen beM. de misdaad zou hebben begaan. Fisch bach is voor deze zaak in Duitschland ter dood veroordeeld, welke straf in levenslange gevangenisstraf is veranderd. De advocaat van bekl., mr. J. H. v. d. Meer, verzette zich tegen het hooren van dezen be- Maagde onder eede. De rechtbank besliste evenwel anders. Fischbach gaf een omstandig verhaal van het gebeurde. Hij kende bekl. De Beer slechts enkele dagen, had kennis met hem gemaakt op een plaats van samenkomst van smokke laars aan de grens van het bezette gebied bij Wersten, waar Flsohbach een paar goud stukken te verhandelen had. Een soheldpartij op de Amerlkanon had hen verbroederd. Wel dra hadden Flsohbach en De Boor eon plan ln elkaar gezet om ergens in te breken of wat to stelen, Op Zondag 29 Juli zijn ze toon, nadat Flsohbach een revolver met 10 patro nen aan De. Beer had gegeven, er samen op uit gegaan lange den weg, die van Dusseldorf naar het gehuoht Worsten voerde, ln de hoop iemand te vindon, die een geschikte prooi voor beroovlng was. Ze ontmoetten den koop man Oswald Welnert on boden hem sigaren te koop aan. Weinert gln-g met Flsohbach mee, terwijl De Boer volgde. Op een gegeven oogon-bllk bleef Fischbach staan met Weinert. De Beer wenkte en greep den koopman aan, terwijl hij dezen de revolver voorhield. Wel nert gaf De Beer toen een duw. De Beer viel weer aan en plotseling hoorde Flsohbaoh een schot vallen en zag Weinert ter aarde stor ten. Fischbach wilde op den loop gaan, doch De Beer hield hem terug, zei hem zijn hoed mee te nemen en overreedde hem eerst te helpen1 het lijk wat op zij van den weg te sleepen'. Daarna zijn beiden op den loop ge gaan. Fischbach heeft zich snor en baard af geschoren. Hij hinkte eenigszins. Hij werd dèn volgenden dag door de politie reeds aan gehouden. De Beer heeft hij met een snelle handbeweging iets uit den- zak van den ver moorde zien halen' on dat in zijn eigen zak zien stoppen. Hij is door De Beer met slechts 70 mark afgescheept. De Beer desgevraagd door den president, bleef alle medeplichtigheid ontkennen. Dr. Berg, juztizarzt te Dusseldorf, ver Maarde het lijk van Weinert geschouwd te hebben. Het vertoonde een wond' van een schot 4 bout portant gelost, dat boven het linkeroog was ingegaan en boven 't rechter oor uitgekomen. Vrouw Lehnhoff, met wie De Beer in Dus seldorf heeft samengeleefd, heeft de revolver op den bewusten avond in haar huis gezien. Op den Zondag van den moord heert De Beer haar 250 4 300 mark gegeven. Een portefeuille heeft ze niet gezien. Verder deelde ze mede in Augustus 1919 zonder pas over de grens te zijn' gekomen; weer bij beM. te zijn ge weest, die haar -gezegd1 heeft, wel bij den moord te zijn geweest, doch niet geschoten te hebben. Vrouw Frohrat, de hulswaardin, bij wie De Beer en vrouw Lehnhoff inwoonden, heeft, toen de laatste haar zes keer op één dag met een 50 markbiljet betaalde, gezegd: „Je -kerel heeft zeker iemand kapot gemaakt." Een Duitsche arbeider heeft het drama op klaarlichten dag op een. 400 M. afstand zien afspelen, twee kooplieden verklaren ook door het paar te zijn aangesproken met een aan bod om sigaretten te koopen. Daarna waren De Beer en Fischbach naar Weinert gegaan. Een derde koopman herkent bekl. De Beer pertinent als de man, die samen met een an deren, niet Fischlbach, hem veertien' dagen vóór den 29sten Juli heeft aangerand achter het kerkhof te Wersten, hem zijn geld heeft afgenomen, dat de koopman, die zich een ^gen-blik vrij voelde, echter weer terugge komen heeft. Ook op hem was toen ge schoten. -Nadat nog eetnige Duitsche rechercheurs hun verMarinigen hadden afgelegd, was het woord aan den ambtenaar van het O. M.. -Deze achtte de ten laste gelegde feiten volkomen bewezen en eischte aan de hand van art. 288 en 312 W. v. 8. terwijl er geen verzachtende -omstandigheid ln aanmerking kan worden genomen levenslange gevan genisstraf. De verdediger, mr. J. H. v. d. Meer, tracht te de verklaringen van Fischback en van vrouw Lehnhoff te ontzenuwen. Wil Fisch- ibach misschien een familielid, een vriend redden? Spr. meende dat het wettig en over tuigend bewijs geenszins was geleverd en zeker de opzet niet was bewezen en conclu deerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 16 Juni. Texel, 10 Jnni 1921, Met 8 stoomschepen en 1 motor zijn va hier verzonden: 8174 lammeren en 1 paard. Anna Panlowna, Donderdagavond, 9 Juni, hield de Midden- standsvereeniging een algemeene vergadering in het lokaal van den heer H. Knynsberg. Nadat de voorzitter, de heer Jb. Stins, de aanwezigen verwelkomd had, leest de 2e secre taris. de heer N. Nap, de notnlen, welke on veranderd worden goedgekeurd. Van Mr. Leesberg, advocaat-procureur te Alkmaar, is pas hedenmorgen het toegezegde coneept der statuten voor het op te richten Incasso- en Informatiebureau bij de commissie van voorbereiding ingekomen. De vergadering acht het dan ook niet mogelijk, zich nu maar zoo dadelijk een juist oordeel over den inhoud te vormen.'Zy geeft daarom opdracht aan de commissie, om het ontwerp te bestudeeren, opdat zy het op de volgende vergadering uit voerig zal kunnen toelichten. Het jaarverslag wordt aangehouden tot de eerstvolgende vergadering wegens afwezigheid van den eersten recretaris, den heer A.Waggen. De aommissie, bestaande uit de heeren C. Kosseu, C. Kaan eu J. Muntje werf, die de re kening en verantwoording van den penning meester, den heer Jb. Jonker, heeft nagezien, verklaart, bij monde van den heer Mnntlewerf, de bescheiden volkomen in orde te hebben bevonden. Het blijkt, dat de inkomsten be droegen f 222.27'/j, de uitgaven f 196.41) er is dus een batig saldo van f25.86V2- De voorzitter bedankt de Commissie voor baar moeite en den penningmeester voor zyn accuraat beheer. Over het zenden van eeD afgevaardigde naar het Congres te Rotterdam, op 20 en 21 Juli loopen de gevoelens uiteen. 8ommigen vinden het zeer gewenscht, anderen meenen, dat het nat niet opweegt tegen de kosten. Daar echter de beschrijvingsbrief nog niet is ingekomen, wordt dit punt aangehouden tot de volgende vergadering, die reeds over 14 dagen zal plaats hebben. De heeren A. van Gijn/ en D. Koorn krijgen opdracht, om zoowel bij Mr. Leesberg als bU het Middenstands-Secretariaat te Alkmaar ln- lichtingen te vTagen omtrent het Handels register. Hierna sluiting. Donderdagmiddag ls een groote hoeveelheid stroo, toebehoorende aan de heeren S. Raven en IJ. Slot, door ombekende oorzaak afgebrand. 31) den hevigen wind kon de brandspuit niet anders doen dan de verdere uitbreiding van iet vuur voorkomen. Eonlge kippen ale In het stroo nestelden, zijn in de vlammen omgekomen. OallantBoog. Do commissie voor hot soh-oolfeeat hooft besloten tot den rijtoer n-aar Sohoorl en Bor en op Woensdag 16 Juni ltn plaats van Dlns- ag 14 Juni. Do reJa naar Amsterdam blijft bepaald op Vrijdag 17 Juni. De ooonmlaslo was zeer voldaan over de inteekeniimg op do Ijston, zoodat wat de financiën betreft, de schoolfeesten kunnen doorgaan. Ook de mo- doworiclng inzake rijtuigen wat -goed. Va-n enkele was nog niet volkomen toezegging om te rijden, doch gehoopt werd op 20 rij tuigen1 pl.m. den onmlabaran Adriaan Vader, die met de proviand als zoovele malen ook dit jaar den stoet zal sluiten. Naar wij vernemen is dit jaar het aantal aanvrag-en om pension, -gemeubileerde ka mers enz. vrij groot. In hotel Duinzicht, zijn voor -geruimen tijd reeds vele kamers bespro ken, het aantal zomergasten zal daar niet -ge ring zijn. Jammer, -dat Calantsoog nog zoo weinig gelegenheden voor pension heeft. Wieringen. De voor deze gemeente, vastgestelde kiezers lijsten vermelden voor de Tweede Kamer 1790, Prov. Staten 1770 en Gemeenteraad 1759 kiezers. Wegens overlijden van den heer G. Rump is tot beheerder der kruitmagazijnen enz. op de Quarantaine plaats alhier benoemd de heer J. N. Smit, waarnemend beheerder op de magazijnen te Helder. van 4 tot en met 10 Juni 1921. GEBORENNelly Hendrika, d. v. Gerrit Smidt en Aafje Henkes; Hendrikus Johannes, z. v. Johan August Hillen en Johanna Wilhelmina Gerardina van HorikMartha Magdalena, d. v. Jozeph Hillen en Hillegiena Fransina Visser. ONDERTROUWDJan Dryver en Geertje Vlaming. OVERLEDENKlaas Daalder, 78 J., gehuwd met Martje Duinker. Gevonden en gedeponeerd ter secretarie een paardendek, een pet.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 10