Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. De/Raad der gemeente vergadert Dinsdag den 14 Juni a.s., des avonds acht uur. De agenda vermeldt de volgende onderwer pen ter behandeling: Ingekomen stukken, ten aanzien waarvan wordt voorgesteld ze voor kennisgeving aan te nemen:- a. Kennisgeving, dat tot Voorzitter en plaatsvervangend Voorzitter van het Scheids- gerecht voor werklieden in dienst der ge meente Helder zijn benoemd resp. de heeren A. W. Miohels en Jhr. H. Rappard. b. Goedkeuring Raadsbesluit: I. tot aanvaarding eener schenking; IL tot uitgifte in erfpacht van grond aan de Fabrieksgracht; III. tot verdaging van het-Raadsbesluit van 3 Mei 1921 tot aankoop van grond voor de Volkshuisvesting. Voorstel inzake opleiding tot bouwvak arbeiders. Voorstel inzake Pensionneering van Wet houders. Voorstel tot aankoop van een huis en erf aan de Oostslootstraat 24. Voorstel tot voldoening uit den post voor onvoorzien© uitgaven dienst 1920. Vaststelling van het Suppletoir kohier No 2 der Schoolgeldheffing dienst 1921 tot een bedrag van 2697.33. Voorstel betreffende het aangaan van een tijdelijke geldleening ter voorziening in kaS' geld. Benoemingen: Plaatsvervangend lid-werknemer Commis sie van Advies (alphabetisch): P. O. Ottervanger. P. Spoor. Oommissie van Toezicht Middelbaar Onder wijs: A. O. v. <L Sand© Laooste, luit. t: iz. Ie kl.; M. H. van Duim, luit. t. z. Ie kl. Commissie van Toezicht Lager Onderwijs: Categorie 1: 1. Mevr. E. van UrkZwanenburg. 2. Mevr. A. LaboutManse. Categorie 2: 1. F. Th. A. Cedée. 2. H. de Rarbanson. Categorie 8: 1. D. Blom. 2. W. Heeroma. Categorie 4: 1. P. Storm. 2. E. H. Bos. Categorie 5: 1. C. M. Moolenburgh. 2. W. J. Bakker. Beantwoording vragen raadslid W. Poll nopens minimum muntgasverbruik en voor stel om deze bepaling buiten werking te stellen. o Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. Bos, slaagde te Utrecht voor het 2de gedeelte van het theoretisch tandarts examen. Onze plaatsgenoot© Mej. T. de Carpen- tier, klerke der directe belastingen alhier, is met ingang van 1 Juli als zoodanig te Am sterdam benoemd. Onze vroegere plaatsgenoot den heer J. Kikkert, thans klerk der directe belastin gen te Amsterdam is met ingang van 1 Juli as. als zoodanig benoemd te-Helder. In het in ons vorig nummer opgenomen nieuwsbericht omtrent aanstelling tot Com mandeur bij de Pyrotechnische Inrichting te Soerabaia van den heer A. A. F. Snel, staat abusievelijk vermeld: vroeger aan de Water leiding alhier; moet' zijn: vroeger werkzaam als ernstvuurwerker alhier. Concours „Helders Mannenkoor". Tot ons leedwezen is den vorlgen keer, tengevolge van een misverstand, een verzoek van verschillende ingezetenen, dat ons ten opiziohte van het concours, dat morgen aan vangt, bereikte, niet opgenomen. Wiji willen dit verzuim thans herstellen; ofschoon laat, is het nog geenszins te laat. Het is namelijk een verzoek om morgen en de volgende week Zondag, zooveel mogelijk te vlaggen. iZoo'n conoours geeft levendigheid en drukte aan de stad; er komt een© feeste lijke stemming, en als de burgerij nu de vlag uitsteekt* draagt zij daardoor een steentje bij om de stemming te verhoogen. Er is bovendien thans nog eene bizondere reden voor, omdat het hier geen gewoon concours betreft. We hebben voor eenige jaren een concours voor harmonie- en fanfare-gezel schappen gehad; tolit werd gehouden op het terrein aan den Bolweg, en slaagde uitste kend. Maardat concours ging uit van den Provincialen Bond. Dit lichaam had dat jaar onze gemeente ervoor aangewezen. Daar door was mislukking al buitengesloten. Geheel iets anders is thans het geval. De Liedertafel „Helders Mannenkoor!' heeft op eigen, risico dit conoours georganiseerd. Het is, voor zoover ons bekend, het eerste con cours van zangvereenigingen, dat in onze stad plaats vindt. Het is voor een zangver- eeniging een heel ondernemen.. Zij heeft zich beijverd om den komenden gasten de gele genheid te geven nog des avonds weder huis waarts te kunnen keeren. De Hollandsche Spoor was bereid op beide Zondagen een extra-trein te doen loopen, maar „Hélders Mannenkoor" moest daarvoor een cautie storten. Men begrijpt, dat de Vereeniging zelve dat niet .kan, en zoo kwam zij bij het Gemeentebestuur om hulp. Gelukkig, bleek de Raad genegen die hulp te verleenen door het geld vóór te schieten, omdat ook hij het belang inzag van dit concours voor onze ge meente. Op „Helders Mannenkoor" rust nu een ©ereschuld; mocht, het concours onver hoopt niet opleveren wat men had verwacht, dan kan zij dit geld niet terugbetalen, het geen natuurlijk geen erg prettig gevoel ie. Maar er is meer. Wij zeiden zooeven, dat het concours van harmonie- en fanfarecorp sen geen risico opleverde, omdat toen Helder aangewezen werd. voor het houden daarvan. Thans is het anders; ©r is, in Noord- Holland, wel degelijk concurrentie. Zelfs, naar wij vernamen, unfaire concurrentie. Zioodra men n.L vernam, dat Helder een dergelijk concours wilde houden, gingen elders stemmen op dat óók te organiseeren. Mem gunde dit Helder niet, en hoopte het op die manier onmogelijk te maken. Deze opzet is mislukt; wij hebben hét aantal deel nemende vereenigingen al vermeld, waaruit blijkt, dat wij lang geen slecht figuur maken. Het is te hopen, dat onze burgerij het werk van „Helders Mannenkoor" weet te waar- deeren en een druk bezoek er het gevolg van moge zijn. Het concours begint, nadat heden avond 7 uur een eerste concert in de muziek tent in het Plantsoen plaats heeft, morgen middag half twee. Dan wordt het door den Burgemeester geopend, waarna een zestal vereenigingen, waaronder het Heldersche mannenkoor „Cantemus Domino", dir. N. Bouohier, zich doet hooren. Des avonds half acht nog een viertal vereenigingen, daarna eere-wedstrijd tusschen de winnende ver eenigingen. Laat ieder, die een vlag heeft, nu toonen, dat hij het werk van Mannenkoor apprecieert en die vlag doen wapperen, hedenmiddag en morgen den geheelen dag! De heer Th. Sandfort, Spoorstraat, heeft een hulde aan de feestvierend© Vereeniging „Helder's Mannenkoor" gebracht, die in haar soort ©enig is. Hij vervaardigde n.1. een harp geheel van chocolade, welk kunstwerk thans in het winkelraam is geëtaleerd. De fraai afgewerkte en versierde harp is geplaatst op een voetstuk van chocolade, en wordt geflan keerd door een vaas met theerozen en eiken bladen. Behalve de theerozen, die van marse pein zijn vervaardigd en wier teer crème uitstekend is getroffen, is alles, dus ook het eikenloof, van chocolade vervaardigd. Ooli deze eikenbladeren zijn merkwaardig goec getroffen. Aan den voet van deze harp is een onder schrift aangebracht „Hulde aan Helders Mannenkoor" met de jaartallen, en daaronder vindt men een tweede kunststuk afzonderlijk De heer Sandfort heeft namelijk het bekende lied van Arnold Spoel „Wij willen Holland houen" in muziekschrift, eveneens in choco lade, vervaardigd. Notenbalken, sleutels, no ten, tekst, alles is zeer juist weergegeven. De heer Sandfort, die al meerdere derge lijke kunstwerkjes heeft vervaardigd nog onlangs kreeg hij eene bekroning voor een Eiffeltoren van chocolade, Vaarvan wij ook in zijn winkelraam het model zagen heeft hiermede getoond een bekwaam vakman te zijn, en zijn werk zal ongetwijfeld de aan dacht trekken' van de gasten, die morgen en de volgende week in onze stad komen. Kermisnieuws. Wij hebben kermisnieuws waarvan onze Heldersche Tooneelliefhebbers zeker genoe gen zullen hebben. Het is de Directie van Casino met veel moeite gelukt om voor de a.,s kermisweek te enigageeren het Tooneelge- gezelschap van den Hollandse-hen Schouw, burg te Amsterdam ondier Directie van-Louis de Vries. Dit tooneelgezelschap ibraoht het afgeloo- pen seizoen eene serie stukken voor he voetlicht, die een succes hebben gehad, zoo. als in ons klein lanidje maar heel weinig voorkomt, stukken die avond aan avond volle zalen trokken, stukken, die repertoire 'hiel den en ook zullen hlouden. Onder de uitmun tende regie van den heer Louis Ohrispijn Jr. vertoonde zich daar in al zijn 'kracht onze groote tooneelkunstenaar Louis de Vries; wie kent niet zijne creatie als de mosterd- fabrikant Finke uit „De Spaansche Weg" en zijn groote rol, zijn sucoesrol als de oude Vader Lehimaim uit het Joodsche familie, drama „De Familie Lehmann". In deze stuk- ben, zoo verschillend van aard, toont de Vries zijn alomvattend talent en hoewel .beide too- neelwerken al jaren op het repertoire voor komen, zijn zij dit seizoen weer met het grootste succes gespeeld. Tot het gezelschap bebooren verder: Louis Ohrispijn Jr., Eb. Erfmann, Kommer Kleyn, Dirk Verbeek, Philip de Vries, Louis Pool man, Joh. te Wechel, Gusta Chrispljnr—Mul der, Mten Erfmann—Sasbach, Betsy Ranuo cdBeekman, Willy Haak e.a., allen tooneel- spelers(sters), wier namen ons eerste klas werk waarborgen. Geen wonder dan ook dat het door Dirk Verbeek vertaalde werk ,Het Recht tot Sta. ken" een stuk dat in Engeland en Frankrijk een geweldigen opgang maakt, een stuk dat een miodeim probleem op schitterende en spannende wijze behandelt, ook in Amster dam en elders reeds 86 opvoeringen mocht beleven. Ook het oerleuke blijspel van Tris tan Bernard „Het Cafétje", het 'groote suc ces van Louis Ohrispijn Jr., is door dit gezel schap weder ten tooneel© gebracht en geeft den regisseur-too noelsp el er Ohrispijn gele genheid zijn geweldige talenten te ontplooien. „De Rechte Lijn" van Fabricius wordt we der gespeeld, welk stuk evenwel door den schrijver opnieuw is bewerkt en de machtige figuur van Wilco de Hondt (Louis de Vries) sleept ook in zijn nieuw gewaad de toehoor ders mede. Vermelden wij verder nog het Amerikaan- sche succesblijspel „Reclame", dat avond aaü avond een onbedaarlijk lachsucces had en nog heeft; dit echte Yankeestuk, reeds 95 maal in het vorige seizoen opgevoerd', brengt ons weer iets geheel nieuws in het blijspel genre en wij moeiten dit dappere gezelschap bewonderen voor de veelzijdigheid van hun repertoire. Deze veelzijdigheid uit zich echter last not least in een voor het Holl. Tooneel geheel nieuw soort kunst, namelijk het muziekdra ma. Louis de Vries 'heeft het aangedurfd het meesterwerk van den grooten Engelschen schrijver. E. Texnple Thurston „The Wande- rin-g Jew", voor ons tooneel te bewerken, waarbij Hubert Cuypers de -muziek heeft ge componeerd. De Vries is er -tevens in ge slaagd eene meesterlijke creatie te maken van de legendarische figuur „De Wande lende Jood" door alle tijden en in alle oor den. De eosoeneering van dit grootsche too- neelwerk grenst aan het wonderbaarlijke en mochten wij, Helderschen, het geluk sma ken dat dit meesterwerk binnen onze mu ren opgevoerd wordt, dan kunnen wij over tuigd 'zijn, iets heel bijzonders te zien en te hooren te krijgen. Verder omvat het repertoire van het Too neelgezelschap De Vries nog verschillende andere stukken als: „Het Paard van Troje", en Paul Lindau's „De Andere", welk laatste momenteel avond aan avond met groot suc ces in den Holl. Schouwburg wordt opge voerd. In verband met het bovenstaande deelt de Directie van Casino ons nog mede, dat zij besloten heeft een referendum uit te schrij ven om zoodoende tot eene beslissing te ko men welke stukken opgevoerd zullen worden. Ook genoemde Directie vindt de keuze moei lijk, wil daarom het publiek laten kiezen en noodigt hierbij een ieder uit om vóór 15 Juni a. s. per briefkaart of visitekaartje haar ken nis te geven welke 4 of 5 der onderstaande stukken hij of zij zou wenschen voor het voetlicht -te zien gebracht. Die stukken, wel ke de meeste stemmen op zich vereenigen, zullen het tooneelprograimma der kermis me de uitmaken. Keuze van stukken in te zenden bij het Casino-gebouw, „Hot Kappershuis firma v. Pelt, Kruisweg of het Sigarenmag. „Nederland" v. d. Hr. Kokelaar. Men heeft dus te kiezen uit: „Reclame" Blijspel van Walter Hacket en Roy Cooper M-erqrue voor het tooneel be werkt door Bets RanueciBeekman. „De Spaansche Vlieg" van Fr-anz Amold en Ernst Bach. Regie: Louis de Vries. 252 maal opgevoerd. „De Rechte Lijn" nieuwe bewerking van Jan Fabricius. „'t Recht tot Staken?" van Ernest Hutchin- son. Regie Louis Ohrispijn. 86 maal opge voerd. „De Familie Lehmann" van Heinr. Rei- ohenbach. Louis de Vries* successtuk. ,,'t Cafétje" v-an Tristan Bernard. Dit sei zoen 36 maal opgevoerd. Albert.Louis Ohrispijn. „De Wandelende Jood" van E. Temple Thurston. 52 maal opgevoerd te Amsterdam. Eigen decors. Muziek van Hubert Cuypers. Louis de Vries in de hoofdrol. „De Andere" van Paul Lindau. Een zeer boeiend en interessant stuk. Br. Haller. Louis de Vries. Heden 84ste opvoering te Amsterdam. Periodieke zeilwedstrijden. De zeilwedstrijden van de Koninklijke Marine-Jachtclub konden Vrijdagmorgen door omstandigheden van wind en getijde niet doorgaan. Om te trachten het bepaalde aantal van 7 wedstrijden te doen plaats hebben, werd be sloten om op Vrij'dag 17 Juni, des voormid dags de 6e en op den achtermiddag de 6e periodieke wedstrijd te zeilen en mocht een of beide wedstrijden door omstandigheden niet kunnen doorgaan, op Zaterdag 18 Juni, des voormiddags een wedstrijd te zeilen. De Tent—Campagne van het Leger des Heils te Helder. Hedenavond en morgen worden in de Le ger des Heils-Tent tegenover het Station de laatste samenkomsten gehouden. Deze laat ste samenkomsten beloven wel de meest grootsche te worden. Kolonel Gugelmann, die de Leidster is van de Noord-Holland Di visie en tevens de Leidster van de Nationale Kweekscholen te Amsterdam, zal voor deze samenkomsten overkomen en zal vergezeld zHn van de Kweekschool Staf en de Kadetten. De Kadetten arriveerden reeds hedenmor gen om 11,42 en zingen in den loop van den middag op straat. De welkomstsamenkomst heeft plaats he denavond acht uur in de Tent. Morgenochtend 10 uur wordt een bijzon dere Heiligingsdienst gehouden in de Tent; 's middags drie uur een groote zanguitvoe ring door het Kadetten zangkoor, eveneens in de Tent en 's avonds acht uur de groote Heilssamenkomst, welke de sluitingssamen komst is 10 cents, behalve Zondagmorgen toegang vrij. RAADSOVERZICHT. Hoewel de voorstellen inzake debelastin- gen deze week nog niet op de agenda voor kwamen, heeft de Raad niettemin een uurtje over dit' nijpend vraagstuk gedebatteerd. De aanleiding daartoe was het schrijven van Ge deputeerde Staten, die de 'begrooting weder om hadden teruggezonden en verlangden dat de Raad den geraamden post van 400.000, uit de Oorlogswinstbelasting bestemmen zoude tot dekking van de crisisschulden in plaats van dit bedrag zooals tot nu toe was geschied op de gewone begrooting te bren gen. Nu moest die 400.000,op den hoof- delijken omslag komen. Jede Schuld röcht sich auf Erden: de heer Michels had in de crisisjaren reeds herhaalde malen betoogd: stioht een crisisfonds en breng alle crisisuitgaven daarop; gij kunt dan daarvoor later eene leening sluiten. Maar breng niet al die uitgaven op de be grooting, dan loopt gij vast. Ja maar, betoog de de toenmalige raad, dan moeten wij be lasting verhoogen en dat willen we niet. Dat moet gij toch zeide de heer Michels; gij hebt jarenlang de winsten van de bedrijven ge bruikt ter dekking van de uitgaven en daar mede de belastingen laag weten! te houden. Dat is voorbij; die schónen Tage von Aran- juez sind jetzt vortlber. Begin nu met een crisisfonds, verhoog den hoofdelljken om slag, reserveer een gedeelte van de winsten uit de bedrijven. De Raad deed op zeer bescheiden schaal alleen het laatste: hij vormde een kleine re serve, maar sloeg overigens den raad des hee ren Michels in den wind. Vandaar dat de nieuwe Raad thans deerlijk in het nauw zat. Wij behoeven na al hetgeen wij over de be- lastlngschroef schreven niet nog eens in den breede na te gaan, welke ontzettend zware las ten de burgerij hiermede worden "opgelegd, Wij zullen alleen even nagaan welke wan hopige pogingen worden gedaan om uit de misère te komen. De heer Baak was vrijwel de eenige, die den moed had voor een geestig heid en zijn woord toekende zoo juist de si tuatie. „Een kat in 't nauw", zoo zedde deze heer, „maakt vreemde sprongen". Inderdaad er werden vreemde sprongen vertoond. De heer Bok hield een betoog, waarin hij een groot deel van het gemeente-personeel wildq afschaffen. Wij geven aanstonds toe, dat over heidslichamen in dit opzicht veel intensiever werk zouden kunnen verrichten met minder personeel indien er in dezelfde mate gewerkt werd als in particuliere bedrijven, maar dit euvel is zoo totaal ingedrongen in de over heidsbedrijven over de geheel© wereld dat dit met een handomdraai waarlijk niet uit de wereld is te helpen. Afschaffing van per soneel zou du*, tzooala terecht van de zijde van B. en W. werd opgemerkt, leiden tot een grooteren achterstand op elk gebied niet al leen, maar de gemeente kan toch mir nichts dir nichts die menschen niet zonder meer de straat op sturen, zooals wellicht een parti culier bedrijf zou doen. Die raad is dus niet op te volgen. De heer Bok wilde echter nog wat meer en oogenschijnlijk was dit zoo verkeerd niet. We mogen, zoolang de begrooting niet is goedgekeurd de helft van de gevoteerde be dragen verbruiken, zeide deze heer. Welnu, laat ons voor het volgend halfjaar een nieuwe begrooting opmaken en daaruit allerlei pos ten schrappen om zoodoende tot bezuiniging te komen. Verschillende heeren konden zich daar wel mede vereenigen. Wethouder De Zwart betoogde evenwel, dat men daarmede niet heel veel opschoot. Zeker, zoo zeide deze heer, we zouden wellicht een 10 of 20.000 gulden aldus kunnen! bezuinigen. Maar meer niet en bovendien zal het niet meevallen om werken, waarvoor de gelden zijn gevoteerd, plotseling ongedaan te maken, Maar er is, zoo zeide de heer De Zwart ver der, iets anders. Ged. Staten willen, dat wij onze crisisschulden afdoen om daardoor we der een gezonder finantieele basis te krijgen. Nu trachten de heeren, die redeneeren als de heer Bok, uitstel te verkrijgen: ze trachten die aflossing te verschuiven tot een volgend jaar. Maar we schieten er niets mee op: het is eenvoudig de rekening van wat wij opge- fuifd hebben die ons gepresenteerd wordt en wij hebben als fatsoenlijk man te beta len. Laat ons dus,, zoo ging de heer de Zwart verder, liever den raad van Ged. opvolgen; laat ons dit geld liever voor aflossing van de crisisschulden gebruiken. Wij ontkomen er immers toch niet aan en het maakt naar buiten een veel beteren indruk wanneer men ziet dat de gemeente er ernstig naar streeft uit de misère te komen en haar financiën te herstellen. Ook met het oog op eventueel© nieuwe leeningen! zal dat wenschelijk zijn. Allemaal goed en wel, sputterde de heer Grunwald, maar als de heer De Zwart spreekt van het geld dat op-gefuifd is, hebben Ged. Staten daar mede schuld aan. Zij hebben drie jaar lang getolereerd, dat wij het geld uit de Oorlogswinstbelasting voor andere dingen dan voor crisisschulden gebruikten; zonder waarsohuwing worden wij thans eenvoudig voor het feit gesteld dat geld van de begroo ting af te voeren. Dat is geen manier. Had den Ged. Staten ons dan gewaarschuwd bij het opmaken van de begroeting; hadden zij tenminste gezegd: hoor eenls gemeente, jelui moogt dit jaar den post uit de oorlogswinst- belasting niet gebruiken voor je gewone uit gaven, dus je moet zorgen zonder dezen post de begrooting sluitend te maken. Dan "waren we gewaarschuwd geweest. Natuurlijk had de heer Grunwald, die aldus tegen Ged. Staten fulmineerde, geen onge lijk. Maar zooals de heer de Zwart verder zeide: wat helpt het. We zitten' er voor en moeten zien hoe we ons redden, Ten slotte kon de raad dan ook wel niet anders doen dan aan den wensch van Ged. voldoen en moest de post hoofdei, omslag verhoogd worden met ƒ355.000.en dus gebracht worden op ƒ1.155.000.—. Welk be drag volgens het jongste voorstel van B. en W. ook nog niet voldoende zal zijn en op 1.275.000.gebracht moet worden. Van 750.000.bij de vaststelling der begroo ting naar ƒ1.275.000.nu.... 't is welletjes. Een beter argument voor de noodzakelijkheid van uiterste zuinigheid is moeilijk te vinden. Een van de eerste voorstellen ter bezuini ging, die den Raad bereikten, was 't voorstel van B. en W. om het gedrukte stenografisch Raadsverslag te doen vervallen. Zij wilden wel het stenografisch verslag handhaven, doch van het uitgewerkte verslag eenige exemplaren laten typen en dit ten stadhuize ter visie leggen. Een overdruk van het verslag uit de Held Crt. in boekvorm zou dan voor de leden ver schijnen. Dit was slechts een halve bezul niging die 6000 vermindering zou betee- keneni. De heer Grunwald verzette zich er bovendien tegen, omdat hij niet telkens als hij Iets na wilde zien, naar het stadhuis kon loopen. De heer Staalman werd plotseling aller- radloaalst en wilde alles afschaffen, hetgeen interessante perspectieven opent ln verband met de begpootingdebattenl Het verzet tegen den voorgestelden maat regel was echter van dien aard, dat B. en W. op het alleronverwachtst hun voorstel terug namen zeer tegen den- zin van den Raad, die daartegen ernstig protesteerde. Uit, welke gronden dit geschiedde bleek niet; natuurlijk is het niet prettig voor den stenograaf, die er een niet te onderschatten honorarium door verliest, noch voor den drukker, die deze verdienste weder 'kwijtraakt. Maar of deze motieven bij B. en W. golden, weten wij niet. Het voorstel van B. en W. vond geen alge heel© instemming. Behalve dat deze den ste nograaf wilden' handhaven, hadden zij1 wij zeiden het reeds aan den Raad voorgesteld een afdruk van het verslag der Held. Courant in boekvorm aan de leden te verstrekken. Indien ooit de ondankbaarheid van het ver- slaggeverswerk gedemonstreerd is, was het wel bij deze gelegenheid. Wanneer van ge meentewege zou moeten worden gepresteerd hetgeen onze verslaggever ten' opzichte van de raadsvergaderingen verricht, zou daar heel wat secretarie-personeel aan te pas ko men; dat kunnen wij de heeren wel verzeke ren. De Held. Courant moet de verslagen dikwijls onder heel ongunstige omstandig heden maken. Als de heeren het in hun hoofd krijgen des Woensdags te vergaderen, het geen een enkele maal gebeurt, wordt het to taal nachtwerk. Na een notuleering van in den regel vier harde uren' onafgebroken praten met soms heel© felle debatten komt dan de uitwerking nog. Tijd om zich te be zinnen over dit of dat is er niet, want de zetter staat reeds klaar om de copy. En als men dan raadsleden heeft als de heer Bor- kert, die een radheid van tong bezit, welke ongetwijfeld verdienstelijk is, doch die de wanhoop vormt voor hem, die deze zinnen moet neerschrijven of iemand als de heer Grunwald, die heel dikwijls ln herhalingen valt van wat anderen gezegd hebben, dan is het den verslaggever waarlijk niet kwalijk te nemen als hij dat niet allemaal verwerken kan of verwerkt. In dit verband doet dan ook een verwijt als zouden onze verslagen niet objectief zijn, zooals de heer Borkert be weerde, wel eigenaardig aan. Wij nfaken van één enkele keer, toen de Raad twee avonden achtereen vergaderde en de belangrijkheid van het behandelde onderwerp een overzicht van het den vorigen avond gesprokene wen schelijk maakte en de Held. Couiwnt dat in zijn geheel gaf werd een woord van waardeering gehoord van den heer Adriaanse. Maar overigens.... Het gebrek aan objec tiviteit ten opzichte van het Raadsverslag ligt o.i. meer aan de andere zijde. Meer zullen wij van de zaak maar niet zeggen. Ook de rest van de agenda was van minder belang en hiervoor kunnen wij den lezer naar het verslag verwijzen. BUITENLAND. OPPER-SILEZIE. Naar het Berliner Tageblatt verneemt, zijn er Engelsche toamtroepen tegen Koning»- hütte en Tarnowitz ingezet, om beide steden van de Poolsche opstandelingen te bevrijden. Londen, 10 Juni. Reuter verneemt-van ge zaghebbende zijde, dat het voorstel voor in stelling van een neutrale zone in Opper-Si lezië tusschen Polen en Duitschera als on uitvoerbaar is ingetrokken. Londen, 10 Juni. In verband met de onuit voerbaarheid van het plan van een neutrale zone in Opper-Silezië wordt nog vernomen, dat de Britsche regeering gelooft, dat de be perkingen in het wapen-gebruik ten opzichte van de opstandelingen, waarover voorstellen de geallieerden breikt hebben, binnenkort opgeheven zullen worden,-teneinde volledige samenwerking tusschen de geallieerden in Opper-Silezië te verkrijgen. Nota's ip dezen zin zijn naar Parijs en! Rome gezonden. Of schoon nog geen 'antwoord ontvangen is too nen de jongste telegrammen aan,dat de plaat selijke vertegenwoordigers der twee regee ringen het Britsche standpunt hebben aan vaard, dat zoo noodig de troepen tegen de opstandelingen moeten optreden. Intusschen blijft Brittannië van meening, dat een spoe dige bijeenkomst van den oppersten raad van het hoogste belang is. Het is waarschijnlijk, dat het denkbeeld van een bijeenkomst van deskundigen niet uitgevoerd zal worden. ENGELAND. De mtfnwerkersztaking. Londen, 10 Juni, De voorstellen der mijn eigenaars omvatten een nieuw mimntmiiTn. standaardloon, gegarandeerd voor 12 maan den en 20 hooger dan het gemiddelde loon van 1914, voorts een nationalen loonraad en een bestaansloon voor den laagstbetaalden arbeider. Op de heden gehouden conferentie maak te de voorzitter Smith het duidelijk, dat de aanvaarding van de voorstellen der eigenaars het laten varen van den nationalen winst- pot meebracht. Voorts zeide hij, dat het be stuur op het standpunt stond, dat voor een voortzetting der stopzetting een meerder heid van twee derde vereischt werd. Londen, 10 Juni. De conferentie, waar het milltben leden van den mijn-werbersbond ver tegenwoordigd was door 200 gedelegeerden, heeft tot een referendum over de voorstellen der mijneigenaars besloten, en een motie om de leden tot verwerping dier voorstellen te adviseeren, met zeer groote meerderheid verworpen. Besloten is geen advies over aan neming of verwerping te geven. Naar ver luidt zullen de voorstellen op de stembiljet ten omstandig worden toegelicht en daarbij zal worden opgemerkt dat de daarin aange boden voorwaarden slechts na lange onder handelingen zijn verkregen; Deze opmer king is een duidelijke waarsohuwing aan de mijnwerkers, dat bij voortzetting van de sta king geen betere voorwaarden te krijgen zullen zijn. Het officieele communiqué, na die verga dering der gedelegeerden uitgegeven, stipt aan dat nu een beslissing tot voortzetting van de staking een meerderheid van twee derde nOodlg zou zijn. De bladen verwachten een tamelijk groote meerderheid voor aanneming van de voor stellen der eigenaars. Loongeschlllen. De bofmeestersstaking te Southampton is vrijlwel mislukt. Een groot aantal stakers zijn geleidelijk naar de schepen teruggekeerd op een verlaagde loonbasia. De plaatselijke scheepvaartmaatschappij en ondervinden moei ljjkheden ibJJ de aanwerving van volledige bemanningen. Welingelichte arbeiderskringen gelooven, dat de -groote kwestie van de voorgesteld» intrekking der loonsverhoogingen uit de oorlogsperiode over geheel Engeland voor ar bitrage aan het nijverbeidahof zal worde* voorgelegd. Engeland en Griekenland. Londen, 10 Juni. In het Lagerhui* heeft Esmond Hannsworth gevraagd, waarom de regeering van plan is Konstantijn actief te ondersteunen dn den oorlog tegen de Turk- sche nationalisten. De Fransche regeering heeft geweigerd' daarvoor manschappen en geld te verschaffen. Ohamberlain antwoordde, dat de opperbe velhebber van het Middellandsch© Zee-eska der aan boord van de Iron Duke, vergezeld van andere oorlogsschepen op 15 Juni te Konstantimopel verwacht wordt om daar een maand te blijven. Deze viootbeweging is in overeenstemming met het program van eert kruistocht, dat reeds eind April vastgesteld- werd. De regeering pleegt nog overleg over haar politiek. Kenwor-thy vroeg daarop, dat er duidelijk verklaard zou worden, dat de vloot-betoo- ging in geen enkel opzicht steun moest ge ven aan de Grieken in den oorlog met Tur kije. Ohamberlain antwoordde: Het is geen vloot- betooging. Verloren gegane schepen. Het Engelsche ministerie van handel pu bliceert een lijst van verliezen, die er gele den zijn aan koopvaardijschepen en men- schenlevens in het tijdvak van 1 Juli 1914 de zjj-de der raadsleden geen aanspraak op tot en met 81 December 1918. In totaal zijn waardeering van ons werk, maar zeer zeker er gedurenide deze 41/»' jaar 4696 vaartuigen hadden wij geen afbreken verwacht en zeker met een tonnemaat van 9,421,296 ton verlo- niet van de zijde des heeren Borkert, die zelf ren gegaan, waarvan 915 schepen met een weten moet, dat het onmogelijk is zijn flux inhoud van 1,048,498 ton door schipbreuken da boucht in axtenso waar ta gaven, Slacht» an 8781 vaartuigen! mat aan inhoud van

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 9